Platt Systems Results Board

 
 
Find an Athlete by Name:


Overall Race Results (F)     DIvision Results (F)    


Marlborough Lions Club 5K Road Race
Top Male: 1. Scott Bushey 2. Greg Paul 3. Owen Henderschedt 4. Bruce Christensen 5. ken Clark
Top Female: 1. Brooke Garbe-Thompson 2. Tara Brown 3. Laurie Brooks 4. Sachiyo Langlois 5. Lanna Kaupp
2013 Marlborough Lions Run Around the Lake 5K Road Races
Produced by: Marlborough Lions || Blish park || Marlborough CT
Sunday May 26, 2013 @ 10:30 am || Results Posted to www.plattsys.com
BIB-CHIP Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

************************************************

FINAL RESULTS

**********************************************

Overall Male : Scott Bushey Overall Female: Brooke Garbe-Thompson

OVERALL FINAL DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Scott Bushey 19M M1419 Hebron CT 18:12 5:51 1/7 86
2 Greg Paul 30M M3039 Middletown CT 19:28 6:16 1/10 82
3 Owen Henderschedt 15M M1419 Marlborough CT 19:37 6:18 2/7 23
4 Bruce Christensen 45M M4049 Bolton CT 19:39 6:19 1/20 303
5 ken Clark 50M M5064 Somers CT 19:45 6:21 1/22 65
6 Kevin Glenn 55M M5064 Bolton CT 19:56 6:25 2/22 286
7 Ethan Spinelli 39M M3039 Marlborough CT 20:10 6:29 2/10 539
8 Anthony LoBello 18M M1419 Marlborough CT 20:50 6:42 3/7 26
9 Michael Byrnes 33M M3039 Newington CT 20:53 6:43 3/10 55
10 Ken Erikson 55M M5064 South Windsor CT 21:31 6:55 3/22 480
11 Cody Blair 24M M2029 Thomaston CT 21:39 6:58 1/2 155
12 Jacob Ouellette 13M M0113 Amston CT 22:16 7:09 1/10 81
13 Paul Baldini 41M M4049 North Haven CT 22:23 7:12 2/20 395
14 Peter Briggeman 55M M5064 Manchester CT 22:29 7:14 4/22 59
15 Callum Henderson 16M M1419 Marlborough CT 22:34 7:15 4/7 37
16 Brooke Garbe-Thompson 31F F3039 Portland CT 22:37 7:16 1/22 2953
17 Jeff Cohen 50M M5064 Hebron CT 22:41 7:18 5/22 76
18 Adam Osmond 45M M4049 Farmington CT 22:57 7:23 3/20 64
19 Daniel Kaupp 35M M3039 Moodus CT 23:20 7:30 4/10 57
20 Tara Brown 40F F4049 Newington CT 23:25 7:32 1/16 56
21 John Ywarsky 32M M3039 North Grosvenordale C 23:27 7:32 5/10 368
22 Laurie Brooks 51F F5064 Bolton CT 23:32 7:34 1/10 471
23 Sachiyo Langlois 39F F3039 Marlborough CT 23:38 7:36 2/22 8
24 David Emmerling 44M M4049 Glastonbury CT 23:40 7:37 4/20 28
25 Jim Golden 64M M5064 Vernon CT 23:42 7:37 6/22 10
26 Lanna Kaupp 32F F3039 Moodus CT 23:53 7:41 3/22 58
27 Sean Sullivan 47M M4049 Marlborough CT 23:57 7:42 5/20 5
28 Bruce Phelps 58M M5064 Marlborough CT 23:59 7:43 7/22 48
29 Karl Schachtner 58M M5064 Marlborough CT 24:03 7:44 8/22 99
30 Kurt Filosa 44M M4049 Marlborough CT 24:10 7:46 6/20 14
31 Steve Basson 55M M5064 S windsor CT 24:13 7:47 9/22 66
32 Rebecca Sendlein 13F F0113 Marlborough CT 24:16 7:48 1/8 2951
33 Amelia Cooper 13F F0113 Portland CT 24:27 7:52 2/8 541
34 Trevor Lampugnale 12M M0113 Malborough CT 24:38 7:55 2/10 52
35 Carrie Coy 53F F5064 Hebron CT 24:44 7:57 2/10 529
36 Mark Hall 56M M5064 Marlborough CT 24:44 7:57 10/22 11
37 James LaBella 15M M1419 Marlborough CT 24:45 7:57 5/7 33
38 Corinne Cannon 17F F1419 Marlborough CT 24:51 7:59 1/5 62
39 Lauren Griffin 45F F4049 Marlborough CT 24:56 8:01 2/16 17
40 Mark Dursin 42M M4049 Marlborough CT 24:56 8:01 7/20 42
41 Tom Dickinson 42M M4049 Amston CT 25:05 8:04 8/20 88
42 Johann Cooper 54M M5064 Portland CT 25:10 8:06 11/22 544
43 Brian Mills 54M M5064 Tolland CT 25:10 8:06 12/22 98
44 Anna Dubiel 30F F3039 Rocky Hill CT 25:17 8:08 4/22 153
45 Joseph Balavender 59M M5064 Salem CT 25:25 8:10 13/22 39
46 Jacob Dietz 9M M0113 Marlborough CT 25:42 8:16 3/10 19
47 Todd Machowski 41M M4049 Marlborough CT 25:45 8:17 9/20 49
48 Amy Ciccarillo 31F F3039 New Britain CT 25:46 8:17 5/22 93
49 Lisa Dydo 30F F3039 Moodus CT 25:51 8:19 6/22 97
50 Tom Walsh 58M M5064 Wethersfield CT 25:52 8:19 14/22 112
51 Corinne Machowski 35F F3039 Marlborough CT 25:53 8:19 7/22 50
52 Luke Lampugnale 19M M1419 Marlborough CT 26:00 8:22 6/7 51
53 William Yost 61M M5064 Manchester CT 26:14 8:26 15/22 29
54 Griffin Sullivan 10M M0113 Moodus CT 26:30 8:31 4/10 114
55 Li Kang 36M M3039 Rocky hill CT 26:34 8:33 6/10 156
56 Ron Curry 61M M5064 Glastonbury CT 26:44 8:36 16/22 6
57 Michael LaBella 15M M1419 Marlborough CT 26:45 8:36 7/7 32
58 Ray Langlois 39M M3039 Marlborough CT 26:46 8:37 7/10 7
59 Geoff Grow 46M M4049 SB CA 26:49 8:37 10/20 107
60 Bill Leary 46M M4049 Marlborough CT 26:49 8:37 11/20 47
61 Anna Madden 12F F0113 Winchester MA 26:50 8:38 3/8 3
62 Laura Lindquist 28F F2029 Manchester CT 26:54 8:39 1/5 25
63 Matt Henderson 48M M4049 Marlborough CT 27:13 8:45 12/20 35
64 Alex Dursin 12M M0113 Marlborough CT 27:16 8:46 5/10 43
65 Ellen Cannon 49F F4049 Marlborough CT 27:25 8:49 3/16 63
66 Margaret Weber 28F F2029 Marlborough CT 27:30 8:51 2/5 30
67 Adrianne Spitz 38F F3039 Quaker Hill CT 27:52 8:58 8/22 84
68 Russ Tew 70M M6599 West hartford CT 27:53 8:58 1/2 90
69 Amanda LoBello 19F F1419 Marlborough CT 27:54 8:58 2/5 27
70 Jonathan Garrett 36M M3039 Marlborough CT 28:10 9:03 8/10 92
71 Jim Fillion 53M M5064 Waterford CT 28:11 9:04 17/22 2955
72 Michael Goldstein 41M M4049 Marlborough CT 28:14 9:05 13/20 77
73 Michael Martin 47M M4049 Marlborough CT 28:22 9:07 14/20 1
74 Michelle Crawford 33F F3039 Marlborough CT 28:23 9:08 9/22 94
75 Logan Corey 10M M0113 East haddam CT 28:33 9:11 6/10 129
76 Daniel Dupre 44M M4049 Marlborough CT 28:46 9:15 15/20 96
77 Melanie Rodrigues 38F F3039 Marlborough CT 28:47 9:15 10/22 197
78 Carolyn Henderson 46F F4049 Marlborough CT 28:49 9:16 4/16 38
79 Barbara Angelo 61F F5064 Marlborough CT 29:11 9:23 3/10 148
80 Stacey Fortin 39F F3039 Amston CT 29:11 9:23 11/22 2949
81 Stacey Cardello 38F F3039 Mystic CT 29:12 9:23 12/22 196
82 Carolyn Nielsen 49F F4049 Manchester CT 29:18 9:25 5/16 24
83 Laurie Nilsen 51F F5064 Marlborough CT 29:20 9:26 4/10 46
84 Steve Christmas 40M M4049 Marlborough CT 29:30 9:29 16/20 44
85 Marc Wilcoxen 54M M5064 Marlborough CT 29:31 9:29 18/22 16
86 Michael Figueiredo 20M M2029 Marlborough CT 29:40 9:32 2/2 532
87 Sarah Perry 27F F2029 Austin TX 29:41 9:33 3/5 80
88 Kim Sendlein 52F F5064 Marlborough CT 29:45 9:34 5/10 2950
89 Julie Seethaler 42F F4049 Marlborough CT 29:54 9:37 6/16 9
90 Bridget Allison 39F F3039 Middletown CT 29:58 9:38 13/22 2952
91 Diana Vontell Cyr 48F F4049 Colchester CT 29:58 9:38 7/16 83
92 Tanya Paul 28F F2029 Cromwell CT 29:59 9:38 4/5 2954
93 Angela Taetz 42F F4049 Marlborough CT 30:18 9:45 8/16 100
94 Maureen Goldstein 47F F4049 Marlborough CT 30:32 9:49 9/16 78
95 Jim Angelo 62M M5064 Marlborough CT 30:40 9:52 19/22 151
96 Bonnie Bates 51F F5064 Hebron CT 30:55 9:56 6/10 467
97 Veroinca Mosher 34F F3039 Marlborough CT 31:00 9:58 14/22 85
98 Valerie Gaulin 56F F5064 Marlborough CT 31:06 10:00 7/10 31
99 Trish Roby 43F F4049 Colchester CT 31:08 10:01 10/16 87
100 Kevin Madden 45M M4049 WInchester MA 31:13 10:02 17/20 2
101 Erin Madden 10F F0113 Winchester MA 31:13 10:02 4/8 4
102 Cynthia Rentz 42F F4049 S Windsor CT 31:15 10:03 11/16 13
103 Clinton Driscoll 60M M5064 South Windsor CT 31:25 10:06 20/22 152
104 Frank McAleer 46F F4049 Coventry CT 31:35 10:09 12/16 41
105 Holly Russo 41F F4049 Portland CT 31:40 10:11 13/16 131
106 Barbara Maloney 67F F6599 Tolland CT 31:46 10:13 1/4 111
107 Jody Willis 44F F4049 S Windsor CT 31:47 10:13 14/16 40
108 Courtney Bennett-Deveran 32F F3039 East Hampton CT 32:08 10:20 15/22 416
109 Jenna Sullivan 13F F0113 Moodus CT 32:16 10:23 5/8 113
110 Kelly Brown 35F F3039 Moodus CT 32:16 10:23 16/22 54
111 Julie Dickinson 34F F3039 Amston CT 32:21 10:24 17/22 89
112 Shauna Falkowski 35F F3039 Marlborough CT 33:07 10:39 18/22 20
113 Irene LaBella 52F F5064 Marlborough CT 33:19 10:43 8/10 34
114 Ephraim Butson 8M M0113 E hampton CT 33:22 10:44 7/10 75
115 Elise Butson 38F F3039 E hampton CT 33:23 10:44 19/22 73
116 Lilah Butson 5F F0113 E hampton CT 33:28 10:46 6/8 72
117 Scott Butson 36M M3039 E hampton CT 33:28 10:46 9/10 74
118 Cassidy Corey 14F F1419 East Haddam CT 33:59 10:56 3/5 122
119 David Barnes 43M M4049 Berlin CT 34:03 10:57 18/20 91
120 Alissa Cafro 18F F1419 Hebron CT 34:09 10:59 4/5 492
121 Alane Wilansky 36F F3039 Marlborough CT 34:09 10:59 20/22 483
122 Allison Whitaker 47F F4049 Rockfall CT 34:26 11:04 15/16 353
123 Kimberly Russo 22F F2029 Portland CT 34:30 11:06 5/5 143
124 Delaney Clark 7M M0113 Brooklyn NY 34:41 11:09 8/10 518
125 Amy Christmas 40F F4049 Marlborough CT 34:41 11:09 16/16 45
126 Michael Clark 41M M4049 Brooklyn NY 34:44 11:10 19/20 516
127 Emily Sholl 19F F1419 Hebron CT 35:10 11:18 5/5 266
128 Lisa Seethaler 46M M4049 Marlborough CT 35:50 11:31 20/20 519
129 Austin Dupre 10M M0113 Marlborough CT 36:17 11:40 9/10 95
130 Sharol Wilcoxen 53F F5064 Marlborough CT 36:41 11:48 9/10 15
131 Inna Fields 39F F3039 E hampton CT 36:46 11:49 21/22 67
132 Marlene Ayers 61F F5064 Marlborough CT 36:51 11:51 10/10 22
133 Will Ayers 64M M5064 Marlborough CT 39:10 12:36 21/22 21
134 Wendy Dietz 39F F3039 Marlborough CT 39:42 12:46 22/22 18
135 Cynthia Peterson 80F F6599 Middle Haddam CT 43:21 13:57 2/4 12
136 Haley Clark 9F F0113 Brooklyn NY 44:15 14:14 7/8 501
137 Aria Sinnapen 8F F0113 Middletown CT 44:38 14:21 8/8 190
138 Dass Sinnapren 51M M5064 Middletown CT 44:38 14:21 22/22 418
139 Colin Donnelly 9M M0113 Marlborough CT 44:55 14:27 10/10 458
140 John Donnelly 39M M3039 Marlborough CT 44:57 14:28 10/10 400
141 Diane Stuart 77F F6599 W hartford CT 54:29 17:32 3/4 79
142 Charles Stuart 68M M6599 Marlborough CT 58:05 18:41 2/2 60
143 Kathleen Stuart 66F F6599 Marlborough CT 58:13 18:44 4/4 61

Overall Race Results (F)     DIvision Results (F)    

Top Male: 1. Scott Bushey 2. Greg Paul 3. Owen Henderschedt 4. Bruce Christensen 5. ken Clark

Top Female: 1. Brooke Garbe-Thompson 2. Tara Brown 3. Laurie Brooks 4. Sachiyo Langlois 5. Lanna Kaupp