Platt Systems Results Board

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results (F)     Division Results (F)    


Bristol Half-Marathon and Relay
Top Male: 1. CHristopher Motta 2. Roger Patron-Lozano 3. Alejandro Heuck 4. Muhamet Ajazi 5. Alaric Fox
Top Female: 1. Sarah Simmons 2. Nidia Gonzalez Lopez 3. Molly West 4. Susan Chiovitti 5. MIki Latvis
2013 Bristol Half-Marathon
August 18, 2013 || Bristol, CT || Overcast Skies || 70 || UASTF Certified
CHIP Timing & Results by Plattsys Timing 860-645-1476
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : CHristopher Motta Overall Female: Sarah Simmons

PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 CHristopher Motta 26M M2029 Glen Allen VA 1:25:08 6:29 1/12 115
2 Roger Patron-Lozano 27M M2029 New Haven CT 1:29:27 6:49 2/12 70
3 Alejandro Heuck 48M M4549 Amherst MA 1:29:31 6:49 1/9 51
4 Muhamet Ajazi 25M M2029 Morris CT 1:31:41 6:59 3/12 3
5 Alaric Fox 48M M4549 Willington CT 1:32:44 7:04 2/9 47
6 Timothy Rascher 33M M3039 West Hartford CT 1:33:26 7:07 1/12 72
7 Sarah Simmons 33F F3039 Broad brook ct 1:34:20 7:11 1/18 83
8 Joseph Dimuccio 24M M2029 W Hartford CT 1:35:29 7:17 4/12 101
9 David Czarneski 48M M4549 Bristol CT 1:35:36 7:17 3/9 37
10 Mike Ruospo 49M M4549 Stratford CT 1:35:50 7:18 4/9 78
11 John McKenna 49M M4549 Litchfield CT 1:37:02 7:24 5/9 107
12 David Blair 51M M5054 Waterford ct 1:37:26 7:26 1/8 9
13 Chris Scoppetta 26M M2029 Bristol Ct 1:37:32 7:26 5/12 81
14 Nidia Gonzalez Lopez 27F F2029 E Hartford CT 1:37:51 7:27 1/14 139
15 Tom Liedke 56M M5559 Bristol CT 1:37:53 7:28 1/6 134
16 John Lafreniere 52M M5054 Bristol CT 1:38:34 7:31 2/8 100
17 Randall Maxera 31M M3039 New Britain CT 1:39:15 7:34 2/12 113
18 Michael Raymond 56M M5559 Amherst NH 1:39:31 7:35 2/6 73
19 Molly West 25F F2029 New Haven CT 1:41:57 7:46 2/14 97
20 Michael Luzietti 36M M3039 Tariffville CT 1:42:00 7:46 3/12 59
21 Bernard Cabrera 29M M2029 Bristol CT 1:42:14 7:47 6/12 19
22 Chris Nailon 44M M4044 Waterford CT 1:42:56 7:51 1/7 64
23 Kevin Tanzer 42M M4044 Weston CT 1:43:16 7:52 2/7 99
24 Michael Johnson 18M M0119 Tolland CT 1:43:46 7:55 1/3 137
25 Susan Chiovitti 51F F5054 Thomaston CT 1:45:18 8:02 1/7 106
26 Gregory Neucity 18M M0119 Stonington CT 1:45:43 8:03 2/3 120
27 MIki Latvis 45F F4549 Bristol CT 1:47:19 8:11 1/9 121
28 Andrea DiVenere 19F F0119 Bristol CT 1:47:21 8:11 1/5 42
29 Lisa Khan 45F F4549 W Hartford CT 1:48:00 8:14 2/9 138
30 Ray Smithberger 38M M3039 Avon CT 1:49:52 8:22 4/12 85
31 Linda Cordova 48F F4549 Hamden CT 1:50:18 8:24 3/9 34
32 Stephen Sterner 48M M4549 Plymouth CT 1:52:11 8:33 6/9 105
33 Justin Boxwell 28M M2029 Milford CT 1:53:47 8:40 7/12 12
34 Richard Hurd 35M M3039 Rocky Hill CT 1:54:34 8:44 5/12 114
35 Kevin Harris 41M M4044 Bristol CT 1:54:52 8:45 3/7 116
36 Steve Raymond 54M M5054 Terryville CT 1:55:49 8:50 3/8 75
37 Tony DaSilva 50M M5054 Bristol CT 1:56:05 8:51 4/8 39
38 Grant Raymond 21M M2029 Amherst NH 1:56:28 8:53 8/12 74
39 Blaine Boxwell 52M M5054 Milford CT 1:56:29 8:53 5/8 11
40 David Martula 68M M6569 Hadley MA 1:56:40 8:54 1/2 61
41 Theresa Conneely 49F F4549 Weth CT 1:57:30 8:57 4/9 123
42 Emma Dean 54F F5054 Southingon CT 1:57:42 8:58 2/7 41
43 Tom WIlson 31M M3039 Bristol CT 1:58:06 9:00 6/12 125
44 Carleta Maurice 43F F4044 West haven ct 1:58:29 9:02 1/14 62
45 Matthew Collins 19M M0119 Bristol CT 1:58:40 9:03 3/3 133
46 David Koenig 48M M4549 Brookline MA 1:58:56 9:04 7/9 122
47 Jay Woron 54M M5054 Middletown CT 1:59:08 9:05 6/8 98
48 Gladys Alcedo 41F F4044 Wallingford CT 1:59:21 9:06 2/14 4
49 Catherine Casey 41F F4044 Whitinsville MA 2:00:08 9:09 3/14 22
50 Sarah Amato 27F F2029 Unionville CT 2:01:15 9:15 3/14 5
51 Rohan Vakil 21M M2029 Smithfield RI 2:01:16 9:15 9/12 93
52 N Pettineli Melrose Callum 99R R9099 Relay CT 2:01:18 9:15 1/3 201
53 Faith Raymond Joseph Strafa 99R R9099 RELAY CT 2:01:20 9:15 2/3 205
54 Julia Buck 35F F3039 East haven ct 2:01:40 9:16 2/18 14
55 Lisa Reducha 45F F4549 Bristol CT 2:01:40 9:16 5/9 77
56 Soumyajeet Chattaraj 35M M3039 Enfield CT 2:01:43 9:17 7/12 26
57 Lori Czajkowski 42F F4044 Naugatuck Ct 2:02:03 9:18 4/14 36
58 Mary Vallely 30F F3039 Litchfield Ct 2:02:13 9:19 3/18 95
59 Paul Kovaleski 59M M5559 Burlington CT 2:02:49 9:22 3/6 55
60 LAURA BACHIOCHI 36F F3039 Windsor locks CT 2:02:51 9:22 4/18 6
61 Katy Guidone 43F F4044 Plantsville CT 2:03:32 9:25 5/14 49
62 Nicole Cappuzzo 27F F2029 Brooklyn Ny 2:03:47 9:26 4/14 21
63 Al Simmons 65M M6569 Bristol CT 2:04:20 9:29 2/2 84
64 Dawn Jenci 33F F3039 Milford CT 2:04:46 9:31 5/18 52
65 Brandon Lorentz 33M M3039 Windham CT 2:04:51 9:31 8/12 58
66 David Flowers 40M M4044 Waterbury CT 2:04:53 9:31 4/7 104
67 Carlee Brandom 30F F3039 Cheshire CT 2:05:46 9:35 6/18 13
68 Matt Stellmach 39M M3039 Waterbury CT 2:05:59 9:36 9/12 103
69 Courtney Tomich 27F F2029 Amherst NH 2:06:07 9:37 5/14 91
70 John Schweir 47M M4549 Newington ct 2:06:29 9:38 8/9 80
71 Kristine Pavelchak 32F F3039 Bristol CT 2:06:31 9:39 7/18 127
72 George Pommer 43M M4044 Ridgefield Ct 2:06:43 9:40 5/7 71
73 Kevin Prestage 41M M4044 W Hartford CT 2:06:49 9:40 6/7 136
74 Michael D'Angelos 27M M2029 Oxford Ct 2:06:50 9:40 10/12 38
75 Geralyn Tagatac 50F F5054 Hamden CT 2:07:04 9:41 3/7 88
76 Diane LaFrance 54F F5054 Newington CT 2:08:24 9:47 4/7 56
77 Holly Eliades 19F F0119 N KIngstown RI 2:08:27 9:47 2/5 128
78 Dave Giapponi 53M M5054 Thomaston CT 2:08:36 9:48 7/8 48
79 Matt Hevenor 56M M5559 N Kingstown RI 2:08:40 9:48 4/6 129
80 Heather Ackerly 36F F3039 Selden NY 2:08:42 9:49 8/18 1
81 Jon Burdeshaw 39M M3039 Plantsville CT 2:08:46 9:49 10/12 17
82 Deb Corcoran 50F F5054 Mansfield Center Ct 2:10:03 9:55 5/7 33
83 Emma Cimino 25F F2029 Enfield CT 2:10:34 9:57 6/14 28
84 Phil Kenyon 57M M5559 Avon CT 2:11:14 10:00 5/6 54
85 Thomas Lore 28M M2029 Southington CT 2:11:23 10:01 11/12 57
86 Nicole Wilson 32F F3039 Bristol CT 2:12:28 10:06 9/18 124
87 Lisa Chipman 31F F3039 Farmington CT 2:12:35 10:06 10/18 27
88 Jennifer Packevicz 32F F3039 Guilford Ct 2:12:59 10:08 11/18 68
89 Michele Meltzer 32F F3039 Rocky Hill CT 2:13:16 10:10 12/18 63
90 Kelly Lynn Mohr 25F F2029 Glastonbury CT 2:14:16 10:14 7/14 132
91 Ginney Chambers 64F F6064 Oakville CT 2:14:36 10:16 1/1 25
92 Margaret Thibault 26F F2029 Bristol CT 2:14:38 10:16 8/14 90
93 Kelly Connor 40F F4044 Trumbull CT 2:16:00 10:22 6/14 31
94 Nicole Ebert 41F F4044 Orange CT 2:16:01 10:22 7/14 44
95 Lindsey Weglarz 21F F2029 Bristol CT 2:17:43 10:30 9/14 96
96 Timberley Barber 34F F3039 Bristol CT 2:18:21 10:33 13/18 7
97 Michael Taricani 59M M5559 BURLINGTON CT 2:18:46 10:35 6/6 89
98 Amberly Castrillon 27F F2029 Farmington ct 2:20:17 10:42 10/14 23
99 Sarah Foster 35F F3039 Bristol ct 2:21:31 10:47 14/18 46
100 Willaim Ullmann 62M M6064 E GRanby CT 2:23:27 10:56 1/3 112
101 Jennifer Castro 41F F4044 Avon CT 2:24:04 10:59 8/14 24
102 Allen Pangilinan 26M M2029 S WIndsor CT 2:24:13 11:00 12/12 117
103 Roger Paige 40M M4044 Newington CT 2:24:22 11:00 7/7 69
104 Deanna Recchia 47F F4549 Waterbury CT 2:24:54 11:03 6/9 76
105 Colleen Budzinski 52F F5054 Sandy Hook CT 2:24:57 11:03 6/7 15
106 Thomas Sheehan 64M M6064 Cheshire ct 2:25:09 11:04 2/3 82
107 Callie Lafriere Skylar Wrig 99R R9099 RELAY CT 2:26:33 11:10 3/3 208
108 Mary Conklin 33F F3039 Bristol Ct 2:26:59 11:12 15/18 30
109 Karlene Falk 34F F3039 Southington CT 2:26:59 11:12 16/18 45
110 Maryann Buma 58F F5559 Northbridge MA 2:30:43 11:29 1/2 16
111 Christy Billings 43F F4044 Wallingford CT 2:30:59 11:31 9/14 8
112 Leilanne Quintana 26F F2029 Meriden CT 2:31:17 11:32 11/14 131
113 Cynthia Duhaime 51F F5054 Milford CT 2:31:38 11:34 7/7 102
114 James Destefano 33M M3039 Milford CT 2:31:39 11:34 11/12 109
115 Audra Cobin 26F F2029 Bristol CT 2:32:23 11:37 12/14 29
116 Melissa Cannella 35F F3039 Enfield CT 2:32:27 11:37 17/18 20
117 Wendy Strollo 42F F4044 Cheshire ct 2:32:40 11:38 10/14 87
118 Claire Coolbeth 40F F4044 Falls Village CT 2:34:43 11:48 11/14 32
119 Karen Martin 43F F4044 Vernon NJ 2:34:58 11:49 12/14 60
120 Helene Collins 16F F0119 Darien CT 2:35:18 11:50 3/5 108
121 Brittany Decker 24F F2029 Bristol CT 2:37:04 11:58 13/14 111
122 ROn Berlin 47M M4549 Manchester CT 2:37:05 11:59 9/9 130
123 Amanda Coufal 21F F2029 Bristol CT 2:37:05 11:59 14/14 110
124 Kevin Toomey 61M M6064 Manchester ct 2:37:05 11:59 3/3 92
125 Christina Bouvier 17F F0119 Bristol CT 2:40:50 12:16 4/5 10
126 Ana Fernandez 40F F4044 Glastonbury CT 2:41:11 12:17 13/14 135
127 Kelley Crowley 43F F4044 Hatfield MA 2:43:38 12:29 14/14 35
128 Debby Valin 46F F4549 Woodbridge ct 2:43:54 12:30 7/9 94
129 Sarah Adams 31F F3039 Atlanta GA 2:44:15 12:31 18/18 2
130 MIke Busjalou 52M M5054 Treasure Island FL 2:49:22 12:55 8/8 126
131 Ivan Sokolov 35M M3039 Hartford CT 2:56:53 13:29 12/12 86
132 Patricia Schuetz 48F F4549 Bowie md 2:57:35 13:32 8/9 79
133 Diane Neff 55F F5559 Roxbury CT 3:05:08 14:07 2/2 65
134 Julia Davis 18F F0119 Sandy Hook CT 3:05:47 14:10 5/5 40
135 Dorothy Williams 67F F6569 Southington CT 3:17:28 15:03 1/1 118
136 Kimberly Steeves 46F F4549 Southington CT 3:17:29 15:04 9/9 119

Race Results (F)     Division Results (F)    

Top Male: 1. CHristopher Motta 2. Roger Patron-Lozano 3. Alejandro Heuck 4. Muhamet Ajazi 5. Alaric Fox

Top Female: 1. Sarah Simmons 2. Nidia Gonzalez Lopez 3. Molly West 4. Susan Chiovitti 5. MIki Latvis