Platt Systems Results Board

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results (F)     Division Results (F)    


St Paul Falcon 5K Road Race
Top Male: 1. Darrin Rees 2. Maximillian Girouard 3. Mic Medeska 4. Benjamin Demmel 5. David Ricciuti
Top Female: 1. Desiree Davis 2. Patricia Reddy 3. Emily Lindsley 4. Kara Lipka 5. Sarah Bidwell
2013 Bristol St Paul High School Falcon 5K
St Paul Catholic High School - Bristol, CT (Clear skies 79 degrees)
Fri Aug 23, 2013 -- Plattsys Timing 860-645-1476 (Chip Timing)
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Darrin Rees Overall Female: Desiree Davis

PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Darrin Rees 41M M4049 Hartford CT 18:17 5:53 1/12 347
2 Maximillian Girouard 16M M1518 Bristol CT 18:36 5:59 1/19 371
3 Mic Medeska 31M M3039 West Hartford CT 18:44 6:01 1/12 313
4 Benjamin Demmel 23M M1929 Hartford CT 18:45 6:02 1/14 277
5 David Ricciuti 44M M4049 Bristol CT 18:47 6:02 2/12 362
6 Kevin Goehring 51M M5059 Farmington CT 18:57 6:06 1/18 282
7 Austin Kulig 16M M1518 Wolcott CT 20:53 6:43 2/19 358
8 Joshua Dobratz 17M M1518 Southington CT 21:10 6:48 3/19 345
9 Ryan Mills 16M M1518 Southington CT 21:10 6:48 4/19 315
10 Jack Sullivan 16M M1518 Burlington CT 21:34 6:56 5/19 343
11 Desiree Davis 12F F1214 Bristol CT 22:08 7:07 1/7 384
12 Colin McGowen 17M M1518 Bristol CT 22:16 7:09 6/19 351
13 Bob Trottier 44M M4049 Bristol CT 22:22 7:11 3/12 379
14 Andrew Barton 48M M4049 Bristol CT 22:30 7:14 4/12 258
15 Jonathan Hylan 16M M1518 Bristol CT 22:54 7:22 7/19 354
16 Patricia Reddy 39F F3039 Bristol CT 22:57 7:23 1/7 411
17 Darren Kante 39M M3039 Torrington CT 22:58 7:23 2/12 395
18 Emily Lindsley 17F F1518 Bristol CT 23:01 7:24 1/15 303
19 Dominick Baraiolo 29M M1929 Bristol CT 23:05 7:25 2/14 253
20 Steven Raymond 54M M5059 Terryville CT 23:09 7:27 2/18 382
21 Bruce Lindsley 52M M5059 Bristol CT 23:12 7:28 3/18 305
22 Alex ROmano 23M M1929 Bristol CT 23:23 7:31 3/14 390
23 Timothy Wilson 31M M3039 Bristol CT 23:35 7:35 3/12 367
24 JD Konikowski 17M M1518 Southington CT 23:36 7:35 8/19 287
25 Tony Dasliva 50M M5059 Bristol CT 23:40 7:37 4/18 373
26 Kara Lipka 15F F1518 Southington CT 23:40 7:37 2/15 357
27 Matthew Collins 19M M1929 Bristol CT 23:49 7:39 4/14 355
28 Nathan Berry 17M M1518 Burlington CT 24:16 7:48 9/19 361
29 Steve Burns 45M M4049 Southington CT 24:16 7:48 5/12 260
30 Michael Butler 18M M1518 Plainville CT 24:39 7:56 10/19 410
31 Tommy Kretsch 14M M1214 Bristol CT 24:49 7:59 1/4 289
32 Thomas Melvin 15M M1518 Southington CT 24:58 8:02 11/19 314
33 Paul Kovaleski 59M M5059 Burlington CT 25:03 8:03 5/18 288
34 Laura Gexelman 34M M3039 Bristol CT 25:04 8:04 4/12 407
35 Mike Schieb 31M M3039 Torrington CT 25:05 8:04 5/12 335
36 Sarah Bidwell 34F F3039 Plainville CT 25:09 8:05 2/7 418
37 Mary Ranagan 17F F1518 Southington CT 25:10 8:06 3/15 330
38 James Harrigan 55M M5059 Wolcott CT 25:15 8:07 6/18 284
39 Cayle Sargent 41M M4049 W hartford CT 25:18 8:08 6/12 387
40 david Telllerico 66M M6069 Marion CT 25:22 8:09 1/5 380
41 Stephanie Speaker 14F F1214 Torrington CT 25:24 8:10 2/7 340
42 Tristan Petit 18M M1518 Southington CT 25:24 8:10 12/19 408
43 Willie Williams 56M M5059 Southington CT 25:25 8:10 7/18 353
44 Cecine Beveny 48F F4049 B CT 25:33 8:13 1/14 389
45 Kalyssa Muniz 11F F0111 Bristol CT 25:35 8:14 1/2 360
46 Nikki Carter 13F F1214 Southington CT 25:35 8:14 3/7 265
47 George Lynch III 24M M1929 Peabody MA 25:38 8:15 5/14 308
48 Ronald Girouard 51M M5059 Bristol CT 25:43 8:16 8/18 370
49 Bill Ghio 59M M5059 Bristol CT 25:46 8:17 9/18 413
50 Adam Levesque 15M M1518 Bristol CT 26:00 8:22 13/19 302
51 Brett Valentine 26M M1929 Bristol CT 26:02 8:22 6/14 383
52 Kaitlin Moriarty 16F F1518 Kensington CT 26:02 8:22 4/15 350
53 Justin Champa 23M M1929 Bristol CT 26:03 8:23 7/14 400
54 R. David Roach 51M M5059 Burlington CT 26:04 8:23 10/18 331
55 Stuart Langer-Marshall 18M M1518 Plainville CT 26:07 8:24 14/19 295
56 thomas Calvello 47M M4049 Burlington CT 26:09 8:25 7/12 406
57 Tyler Logan 17M M1518 Meriden CT 26:12 8:26 15/19 307
58 Daniel Daluia 34M M3039 Wolcott CT 26:31 8:32 6/12 417
59 Francesco Cancellieri 34M M3039 New Hartford CT 26:39 8:34 7/12 262
60 Philip soucy 48M M4049 Bristol CT 26:49 8:37 8/12 392
61 Christina Scurro 18F F1518 Plainville CT 27:00 8:41 5/15 409
62 Ken Levesque 58M M5059 Bristol CT 27:01 8:41 11/18 301
63 Liz Sargent 38F F3039 W hartford CT 27:03 8:42 3/7 386
64 Ja Stella 39M M3039 Bristol CT 27:13 8:45 8/12 388
65 Ryan Carter 15M M1518 Southington CT 27:26 8:49 16/19 266
66 Russ Tew 70M M7079 W hartford CT 27:43 8:55 1/2 348
67 Kevin Olean 35M M3039 Waterbury CT 27:45 8:56 9/12 323
68 Bria Block 8F F0111 Avon CT 28:08 9:03 2/2 364
69 Bryan Block 35M M3039 Avon CT 28:08 9:03 10/12 363
70 Jake Murphy 17M M1518 Winsted CT 28:10 9:03 17/19 320
71 Jim Collins 54M M5059 Bristol CT 28:16 9:05 12/18 372
72 Josh Critchly 19M M1929 Torringtgon CT 28:24 9:08 8/14 269
73 Ben Logan 14M M1214 Meriden CT 28:43 9:14 2/4 306
74 Michelle Cano 45F F4049 Bristol CT 28:58 9:19 2/14 263
75 Erica Osowiski 18F F1518 Kensington CT 29:13 9:24 6/15 325
76 Suzanne Clemente 27F F1929 Southington CT 29:26 9:28 1/5 268
77 Jillian Kilmer 14F F1214 Torrington CT 29:31 9:29 4/7 385
78 David Garcia 27M M1929 New Britain CT 29:47 9:35 9/14 279
79 B Dwicher 51M M5059 Bristol CT 29:54 9:37 13/18 404
80 Griffin McGowan 13M M1214 Bristol CT 30:17 9:44 3/4 352
81 Ryan Zbrozek 20M M1929 Meriden CT 30:31 9:49 10/14 403
82 Patricia Montgomery 56F F5059 Wolcott CT 30:38 9:51 1/8 316
83 Amanda Girard 15F F1518 Thomaston CT 30:43 9:53 7/15 281
84 Bryan Shea 45M M4049 Bristol CT 30:45 9:53 9/12 339
85 George Lynch 58M M5059 Peabody MA 30:47 9:54 14/18 394
86 Alok Pattani 27M M1929 W hartford CT 30:47 9:54 11/14 393
87 Paulina Marin 13F F1214 Bristol CT 30:48 9:54 5/7 399
88 Lilly Martin 17F F1518 Bristol CT 31:00 9:58 8/15 346
89 Amy Leard 15F F1518 Bantam CT 31:07 10:00 9/15 296
90 Sydney Palma 14F F1214 Burlington CT 31:07 10:00 6/7 326
91 John Michalak 26M M1929 Torrington CT 31:19 10:04 12/14 396
92 Meghan Michalak 25F F1929 Torrignton CT 31:20 10:05 2/5 397
93 Lisa Lindsley 52F F5059 Bristol CT 31:21 10:05 2/8 304
94 Mike Bartley 48M M4049 Plainville CT 31:24 10:06 10/12 257
95 Frank Carter 47M M4049 Southington CT 31:28 10:07 11/12 264
96 R J LeBlanc 39M M3039 Meriden CT 31:39 10:11 11/12 297
97 RIchrd Zbrozek 66M M6069 Berlin CT 31:59 10:17 2/5 349
98 Jason DeCarolis 36M M3039 Bristol CT 32:00 10:18 12/12 274
99 Curt Stella 65M M6069 Bristol CT 32:07 10:20 3/5 412
100 Chantak Soucy 50F F5059 Bristol CT 32:23 10:25 3/8 416
101 Mary Baraiolo 27F F1929 Bristol CT 32:51 10:34 3/5 255
102 Jane Ranagan 48F F4049 Southington CT 33:02 10:37 3/14 329
103 Caroline Cianca 16F F1518 Avon CT 33:11 10:40 10/15 344
104 Jillian McNamara 15F F1518 Meriden CT 33:29 10:46 11/15 312
105 Aaron Kawalski 16M M1518 Meriden CT 33:30 10:46 18/19 402
106 Meghan Collins 17F F1518 Bristol CT 33:38 10:49 12/15 356
107 J Deegan 19M M1929 Meriden CT 33:43 10:51 13/14 276
108 Brianna Prentice 15F F1518 Naugatuck CT 33:46 10:52 13/15 327
109 Mark Rouleau 57M M5059 Bristol CT 34:04 10:57 15/18 333
110 Michele BEnson 47F F4049 Terryville CT 34:16 11:01 4/14 381
111 Diane Duffy Burns 38F F3039 Southington CT 34:18 11:02 4/7 278
112 Jennie Rouleau 22F F1929 Bristol CT 34:20 11:02 4/5 332
113 Cathy Martorella 37F F3039 Meriden CT 34:20 11:02 5/7 310
114 Mitchell Oliva 15M M1518 Southington CT 35:30 11:25 19/19 324
115 A Deegan 9M M0111 Meriden CT 35:43 11:29 1/2 275
116 Carmen Santiago 38F F3039 Meriden CT 35:48 11:31 6/7 334
117 John Spinelli 57M M5059 Southington CT 35:56 11:33 16/18 366
118 Mariliz Fitzpatrick 40F F4049 Bristol CT 35:59 11:34 5/14 415
119 TJ Peloquin 23M M1929 Bristol CT 36:00 11:35 14/14 401
120 Shannon Chamberlain 31F F3039 Bristol CT 36:03 11:36 7/7 267
121 Robert Morse 54M M5059 Plainville CT 36:03 11:36 17/18 318
122 Melissa Gurzebda 14F F1214 Plantsville CT 36:14 11:39 7/7 378
123 Emilie Nowakowski 16F F1518 Meriden CT 37:04 11:55 14/15 322
124 Denise Nowakowski 49F F4049 Meriden CT 37:23 12:01 6/14 321
125 Paul Crouse 13M M1214 Southington CT 39:02 12:33 4/4 273
126 Kathleen Archibald 41F F4049 Bristol CT 39:12 12:37 7/14 368
127 Lydia Alpigini 42F F4049 Torrngton CT 39:17 12:38 8/14 251
128 Erin Wininger 40F F4049 Bristol CT 39:22 12:40 9/14 369
129 Charles Merlis 72M M7079 W hartford CT 39:35 12:44 2/2 398
130 Donna LaManna 54F F5059 Torrngton CT 40:07 12:54 4/8 294
131 Waleska Hiraldo 49F F4049 Meriden CT 40:44 13:06 10/14 285
132 Frank Provenzano 60M M6069 Bristol CT 42:35 13:42 4/5 328
133 Lauren Palmer 15F F1518 Bristol CT 44:12 14:13 15/15 405
134 Daisy LeVasseur 47F F4049 Meriden CT 48:45 15:41 11/14 298
135 George St.John 58M M5059 Plymouth CT 50:22 16:12 18/18 342
136 Cheryl St.John 58F F5059 Plymouth CT 50:22 16:12 5/8 341
137 Ben Shea 10M M0111 Bristol CT 51:12 16:28 2/2 377
138 Tanya Shea 44F F4049 Bristol CT 51:12 16:28 12/14 376
139 Princess Victori LeVasseur 47F F4049 Meriden CT 52:32 16:54 13/14 300
140 Jeffrey LeVasseur 47M M4049 Meriden CT 52:32 16:54 12/12 299
141 Kelly LaFrance 23F F1929 Bristol CT 54:26 17:31 5/5 291
142 Lori LaFrance 55F F5059 Bristol CT 54:26 17:31 6/8 292
143 Mary Dombrowski 45F F4049 Bristol CT 57:03 18:21 14/14 503
144 Rosemary Lepore 54F F5059 Southington CT 57:03 18:21 7/8 504
145 Robert Montgomery 67M M6069 Wolcott CT 59:00 18:59 5/5 365
146 Debbie Laliberte 51F F5059 Plymouth CT 59:58 19:18 8/8 293
147 Entry 270 Unknown 0F F0000 Bristol CT 59:58 19:18 1/1 270
148 Dolores Crouse 75F F7079 Wallingford CT 59:58 19:18 1/1 271

Race Results (F)     Division Results (F)    

Top Male: 1. Darrin Rees 2. Maximillian Girouard 3. Mic Medeska 4. Benjamin Demmel 5. David Ricciuti

Top Female: 1. Desiree Davis 2. Patricia Reddy 3. Emily Lindsley 4. Kara Lipka 5. Sarah Bidwell