Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Meet Results (F)    

Wesleyan T&F Invitational 2
Wesleyan T & F Invitational 2
Saturday Jan 25, 2014 - Bacon Field House at Wesleyan University
Plattsys Timing & Results || Middletown, CT


Wesleyan T & F Invitational 2 Saturday Jan 25, 2014 - Bacon Field House at Wesleyan University Plattsys Timing & Results || Middletown, CT LIVE Results from Plattsys @ plattsys.com BRING YOUR SMART PHONES TO THE MEET FOR BEST COVERAGE SCRATCHES ACCEPTED AT CLERK DESK ON SATURDAY MORNING - BEFORE 10 AM FIRST RUNNING EVENT - 5K at 11 am Performance List Event 21 Women 60 Meter Dash Prelims =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== 1 Foster, Idara JR Wesleyan 8.08 2 Cruz, Marilyn FR Queensboroug 8.20 3 Mullings, Jhanelle JR Lehman 8.20 4 Mitchell, Tshani FR Queensboroug 8.35 5 Ifafore, Opeyemi SR Mount Saint 8.38 6 Palmer, Renee FR Wesleyan 8.40 7 Irby, Nyasia FR Queensboroug 8.40 8 Brown, Shanice SO York (N.Y.) 8.45 9 Metelus, Sciancia FR Medgar Evers 8.50 10 Arquer, Ashley FR St. Joseph's 8.50 11 Teixeira, Shenelle FR CC Rhode Isl 8.50 12 Adams, Toshawna JR Hunter 8.69 13 Felix, Mitchele JR Medgar Evers 8.70 14 Jonathan, Geneva JR Wesleyan 8.70 15 Digiovanni, Gabrielle SR Norwich 8.77 16 Thompson, Marlene FR Medgar Evers 9.12 17 Pavlishyn, Nataliya SO Hunter 9.29 18 Buckheit, Melissa JR Mount Saint 9.38 19 Ingarra, Kelly FR St. Joseph's 9.78 20 Bedoya, Valentina FR Hunter 10.66 21 Kalashnikova, Tetiana FR Hunter NT 22 Sylvester, Anna JR York (N.Y.) NT 23 Hill, Shaneice SR Medgar Evers NT 24 Walker, Alexis SO Wesleyan NT 25 Spahija, Almeda SO Hunter NT 26 Thorne, Tinesha SR Hunter NT 27 Chen, Baiyang FR Hunter NT 28 Revishvili, Anika FR Hunter NT Event 23 Women 200 Meter Dash =============================================================================== Wesleyan Rec: 25.71 2003 Jenna Flateman Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 John, Kemillia SR York (N.Y.) 26.26 2 Irby, Nyasia FR Queensboroug 27.00 3 Beausoleil, Haley FR CC Rhode Isl 27.00 4 Ross, Rachel SO Hunter 27.17 5 Mitchell, Tshani FR Queensboroug 27.50 6 Silva, Teondra FR CC Rhode Isl 27.50 7 Teixeira, Shenelle FR CC Rhode Isl 27.75 8 Metelus, Sciancia FR Medgar Evers 28.00 9 Rajgopal, Nikita FR Wesleyan 28.00 10 Winkler, Rebecca SO Wesleyan 28.00 11 Donaldson, Leyna JR Wesleyan 28.47 12 Digiovanni, Gabrielle SR Norwich 28.71 13 Adams, Toshawna JR Hunter 28.89 14 Francis, Marcine SR Lehman 28.90 15 Felix, Mitchele JR Medgar Evers 29.00 16 Allen, Akera SO York (N.Y.) 29.01 17 Arquer, Ashley FR St. Joseph's 29.02 18 Brown, Shanice SO York (N.Y.) 29.50 19 Cruz, Marilyn FR Queensboroug 29.50 20 Dodd, Kaitlyn SR Norwich 30.00 21 Adebayo, Aderonke JR York (N.Y.) 31.56 22 Spahija, Almeda SO Hunter 31.65 23 Thorne, Tinesha SR Hunter 31.77 24 Ingarra, Kelly FR St. Joseph's 32.00 25 Buckheit, Melissa JR Mount Saint 32.34 26 Thompson, Marlene FR Medgar Evers 32.54 27 Rodriguez, Joselin SO Queensboroug 36.00 28 Chen, Baiyang FR Hunter 37.83 29 Revishvili, Anika FR Hunter NT 30 Wiggins, Olivia SR Medgar Evers NT 31 Bedoya, Valentina FR Hunter NT Event 24 Women 400 Meter Dash =============================================================================== Wesleyan Rec: 57.91 2013 Lia Monti Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Beausoleil, Haley FR CC Rhode Isl 1:02.00 2 Duliepre, Stephie-Anne SR Hunter 1:02.61 3 Teixeira, Shenelle FR CC Rhode Isl 1:03.00 4 Foster, Idara JR Wesleyan 1:03.00 5 Angileri, Jennifer SR Mount Saint 1:03.85 6 Winkler, Rebecca SO Wesleyan 1:04.00 7 Hansson, Brynn JR Wesleyan 1:04.00 8 Walker, Alexis SO Wesleyan 1:05.00 9 Schrepf, Kristina FR St. Joseph's 1:05.00 10 Goodman, Hannah SO Wesleyan 1:05.50 11 Irby, Nyasia FR Queensboroug 1:06.50 12 Brathwaite, Samantha SO Medgar Evers 1:08.00 13 Francis, Marcine SR Lehman 1:08.97 14 Raza, Eva SO Lehman 1:09.13 15 Cowell, Jessica SR Mount Saint 1:10.00 16 Cunningham, Nicole SO Mount Saint 1:10.00 17 Cruz, Marilyn FR Queensboroug 1:10.50 18 Adebayo, Aderonke JR York (N.Y.) 1:15.78 19 Mendez, Stephanie JR York (N.Y.) 1:18.00 20 Harrington, Katie SO Mount Saint 1:25.00 21 Wiggins, Olivia SR Medgar Evers 1:28.37 22 Eze, Maudlyne FR York (N.Y.) NT 23 Kalashnikova, Tetiana FR Hunter NT 24 Pavlishyn, Nataliya SO Hunter NT 25 Williams, Demina FR Lehman NT 26 Williams, Elite SO York (N.Y.) NT Event 25 Women 600 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 1:37.22 2008 Stephanie O-Brien Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Rajgopal, Nikita FR Wesleyan 1:42.00 2 Mitchell, Tshani FR Queensboroug 1:45.00 3 Cipriano, Mary JR St. Joseph's 1:50.00 4 Grella, Olivia FR Mount Saint 2:05.00 5 Baculy, Samantha SO St. Joseph's 2:10.00 Event 26 Women 800 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 2:16.31 2008 Stephanie O-Brien Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Bardos, Aidan FR Wesleyan 2:25.00 2 Martin, Ellie SO Wesleyan 2:28.00 3 Valinski, Cassidy SR Norwich 2:35.00 4 Leyva, Brigitte FR Mount Saint 2:36.00 5 John, Kemillia SR York (N.Y.) 2:40.00 6 Brown, Christine SO Mount Saint 2:40.88 7 Rejouis, Thamare SR Lehman 2:42.64 8 Pecorella, Amanda FR Mount Saint 2:49.00 9 Stevens, Amber SO Mount Saint 2:50.00 10 Briffa, Lia FR Queensboroug 2:50.26 11 Camilo, Kelsy FR Lehman 2:50.62 12 Son, Jenny SR Hunter 2:52.89 13 Accime, Johane SO York (N.Y.) 2:55.00 14 Ramales, Diana FR Queensboroug 2:55.00 15 Rodriguez, Joselin SO Queensboroug 3:16.84 16 Harrington, Katie SO Mount Saint 3:30.00 17 Martinovic, Alexandra SO Hunter NT 18 Ramirez, Deborah FR Hunter NT 19 Cuevas, Diana SO York (N.Y.) NT 20 Johnson, Bianca FR Medgar Evers NT 21 Eze, Maudlyne FR York (N.Y.) NT Event 27 Women 1000 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 2:55.98 1995 Sarah Hann Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Brock, Kimora JR Wesleyan 3:08.00 2 Guttieri, Brittany SO St. Joseph's 3:15.00 3 Zazzero, Nicole SR Mount Saint 3:19.48 4 Pearsall, Jenna SR St. Joseph's 3:25.00 5 Wresilo, Victoria SR Mount Saint 3:31.94 6 Roberts, Kelly FR St. Joseph's 3:35.00 7 Mason, Jennifer SR St. Joseph's 4:00.00 Event 28 Women 1 Mile Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 4:36.07 1995 Sarah Hann Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Lazare, Libby SR Wesleyan 5:23.77 2 Brock, Kimora JR Wesleyan 5:30.00 3 Cogswell, Sydney SO Wesleyan 5:30.00 4 Bardos, Aidan FR Wesleyan 5:30.00 5 Hebner, Christina FR Wesleyan 5:30.00 6 Sposato, Angelica SR Norwich 6:00.00 7 Gonzalez, Wendy FR Queensboroug 6:40.00 8 Chumbay, Diana SO Queensboroug 6:41.16 9 Son, Jenny SR Hunter 6:48.44 10 Rosas, Dulce SR Lehman 7:08.24 11 Acevedo, Ana FR Lehman 7:10.52 12 Rodriguez, Joselin SO Queensboroug 7:20.00 13 Liik, Melissa SO Mount Saint 7:27.96 14 Borja, Lizzette FR Lehman 7:55.54 15 Harvey, Makeda FR Medgar Evers 8:21.64 16 Ramirez, Deborah FR Hunter NT 17 Johnson, Bianca FR Medgar Evers NT Event 29 Women 3000 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 9:52.96 2007 Ellen Davis Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Elmendorf, Caroline FR Wesleyan 10:45.00 2 Ryan, Caitlyn SR St. Joseph's 11:01.07 3 Fulk, Jessica Norwich 11:20.00 4 Waka, Lauren JR St. Joseph's 11:25.00 5 Akerson, Joie FR Wesleyan 12:00.00 6 Zimmerman, Eliana FR Wesleyan 12:20.00 7 Chumbay, Diana SO Queensboroug 13:05.00 8 Gonzalez, Wendy FR Queensboroug 13:11.00 9 Duliepre, Stephie-Anne SR Hunter NT Event 30 Women 5000 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 16:43.73 2007 Ellen Davis Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Zigrosser, AnnMarie JR St. Joseph's 19:13.19 2 Schassberger, Molly FR Wesleyan 19:15.00 3 Schenck, Althea FR Wesleyan 19:35.00 4 Koonz, Kayla NA Unat-Mount S 20:00.00 5 Boyle, Jennifer SO Mount Saint 20:00.00 6 Riggs, Juli FR Wesleyan 21:20.00 7 Ramales, Diana FR Queensboroug 23:00.00 Event 22 Women 60 Meter Hurdles Prelims =============================================================================== Name Year School Seed relim Time =============================================================================== 1 Palmer, Renee FR Wesleyan 9.70 2 Jonathan, Geneva JR Wesleyan 9.80 3 Jonathan, Orelia JR Wesleyan 9.89 4 Briffa, Lia FR Queensboroug 10.00 5 Donaldson, Leyna JR Wesleyan 10.00 6 O'Gorman, Siobhan FR St. Joseph's 11.09 7 Wresilo, Victoria SR Mount Saint 11.20 8 Pecorella, Amanda FR Mount Saint 11.30 9 Martinovic, Alexandra SO Hunter 11.43 10 Ross, Rachel SO Hunter 11.72 11 Sylvester, Anna JR York (N.Y.) NT 12 Thomas, Shantelle SR Medgar Evers NT 13 Hill, Shaneice SR Medgar Evers NT 14 Wiggins, Olivia SR Medgar Evers NT Event 31 Women 4x400 Meter Relay =============================================================================== Wesleyan Rec: 3:58.37 2012 School Seed Finals =============================================================================== 1 Lehman 'A' 4:10.71 1) Williams, Demina FR 2) Raza, Eva SO 3) Francis, Marcine SR 4) Confalone, Jadalynne SR 2 Wesleyan 'A' 4:20.00 1) Luning, Melissa JR 2) Palmer, Renee FR 3) Jonathan, Geneva JR 4) Jonathan, Orelia JR 3 Hunter 'A' 4:20.11 1) Adams, Toshawna JR 2) Duliepre, Stephie-Anne SR 3) Spahija, Almeda SO 4) Ross, Rachel SO 4 Mount Saint Mary 'A' 4:27.31 1) Boyle, Jennifer SO 2) Wresilo, Victoria SR 3) Pecorella, Amanda FR 4) Cunningham, Nicole SO 5 York (N.Y.) 'A' 4:36.53 1) John, Kemillia SR 2) Allen, Akera SO 3) Williams, Elite SO 4) Adebayo, Aderonke JR 6 Mount Saint Mary 'B' 4:40.00 1) Brown, Christine SO 2) Caron, Aimee SO 3) Maddock, Kristen FR 4) Buckheit, Melissa JR 7 Hunter 'B' 4:49.94 1) Ramirez, Deborah FR 2) Kalashnikova, Tetiana FR 3) Revishvili, Anika FR 4) Thorne, Tinesha SR 8 St. Joseph's (L.I.) 'A' 5:00.00 1) O'Gorman, Siobhan FR 2) Roberts, Kelly FR 3) Baculy, Samantha SO 4) Cipriano, Mary JR Event 40 Women Distance Medley =============================================================================== Wesleyan Rec: 12:18.38 2006 School Seed Finals =============================================================================== 1 Wesleyan 'A' 13:00.00 1) Cogswell, Sydney SO 2) Bardos, Aidan FR 3) Martin, Ellie SO 4) Brock, Kimora JR 2 Norwich 'A' 13:45.00 1) Sposato, Angelica SR 2) Digiovanni, Gabrielle SR 3) Dodd, Kaitlyn SR 4) Valinski, Cassidy SR 3 St. Joseph's (L.I.) 'A' 13:45.00 1) Zigrosser, AnnMarie JR 2) Schrepf, Kristina FR 3) Guttieri, Brittany SO 4) Pearsall, Jenna SR 4 Mount Saint Mary 'A' 14:13.88 1) Grella, Olivia FR 2) Angileri, Jennifer SR 3) Zazzero, Nicole SR 4) Leyva, Brigitte FR 5 Lehman 'A' 15:30.28 1) Borja, Lizzette FR 2) Acevedo, Ana FR 3) Camilo, Kelsy FR 4) Rosas, Dulce SR Event 35 Women High Jump =============================================================================== Wesleyan Rec: 5-05.75 1996 Gretchen Paranya Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Bacchus, Alexandra FR Wesleyan 1.45m 2 Briffa, Lia FR Queensboroug 1.35m 3 Wresilo, Victoria SR Mount Saint 1.32m 4 Pecorella, Amanda FR Mount Saint 1.30m 5 Thomas, Shantelle SR Medgar Evers NH 6 Hill, Shaneice SR Medgar Evers NH Event 37 Women Pole Vault =============================================================================== Wesleyan Rec: 9-06.25 2001 Jane Geidel Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Beausoleil, Haley FR CC Rhode Isl 3.50m 2 Kennedy, Kiley SO Wesleyan 3.00m 3 Caron, Aimee SO Mount Saint 2.50m 4 Maddock, Kristen FR Mount Saint 2.50m Event 32 Women Long Jump =============================================================================== Wesleyan Rec: 18-04.50 2013 Alexis Walker Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Walker, Alexis SO Wesleyan 5.62m 2 Brathwaite, Samantha SO Medgar Evers 5.10m 3 Silva, Teondra FR CC Rhode Isl 4.90m 4 Allen, Akera SO York (N.Y.) 4.67m 5 Wresilo, Victoria SR Mount Saint 4.57m 6 Arquer, Ashley FR St. Joseph's 4.54m 7 Adams, Toshawna JR Hunter 4.41m 8 Ifafore, Opeyemi SR Mount Saint 4.39m 9 Maddock, Kristen FR Mount Saint 4.20m 10 Pecorella, Amanda FR Mount Saint 4.00m 11 Briffa, Lia FR Queensboroug 3.93m 12 Rodriguez, Joselin SO Queensboroug 2.43m 13 Thorne, Tinesha SR Hunter ND 14 Wiggins, Olivia SR Medgar Evers ND 15 Bacchus, Alexandra FR Wesleyan ND 16 Hill, Shaneice SR Medgar Evers ND 17 Bess, Fiana JR Medgar Evers ND Event 34 Women Triple Jump =============================================================================== Wesleyan Rec: 37-04 1997 nadine Forrester Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Bacchus, Alexandra FR Wesleyan 10.60m 2 Brathwaite, Samantha SO Medgar Evers 10.50m 3 Hill, Shaneice SR Medgar Evers ND Event 36 Women Shot Put =============================================================================== Wesleyan Rec: 42-10.25 2013 Sierra Livious Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Livious, Sierra SR Wesleyan 14.02m 2 Ifafore, Opeyemi SR Mount Saint 10.93m 3 Adebayo, Aminat SR Lehman 9.91m 4 Cuevas, Diana SO York (N.Y.) 9.67m 5 Cadet, Michell SR Medgar Evers 9.50m 6 Bernadine-White, Nina FR Medgar Evers 9.50m 7 Freita, Saralyn SR York (N.Y.) 9.44m 8 Jonathan, Orelia JR Wesleyan 9.00m 9 Terranova, Catherine JR Mount Saint 9.00m 10 Butters, Tomika SR Medgar Evers 8.50m 11 Briffa, Lia FR Queensboroug 7.71m 12 Padmore, Caitlin FR York (N.Y.) 7.55m 13 Buckley, Danielle FR Lehman 7.22m 14 Primus, NaToya FR Medgar Evers 6.39m 15 Wresilo, Victoria SR Mount Saint 6.34m 16 Harewood, Gabriela JR Lehman 6.19m 17 Pecorella, Amanda FR Mount Saint 6.00m Event 33 Women Weight Throw =============================================================================== Wesleyan Rec: 52-06 2002 Caitlin Snow Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Livious, Sierra SR Wesleyan 14.15m 2 Ifafore, Opeyemi SR Mount Saint 14.08m 3 Adebayo, Aminat SR Lehman 12.28m 4 Jonathan, Orelia JR Wesleyan 11.16m 5 Freita, Saralyn SR York (N.Y.) 9.87m 6 Padmore, Caitlin FR York (N.Y.) ND 7 Cuevas, Diana SO York (N.Y.) ND 8 Harewood, Gabriela JR Lehman ND 9 Mackey, Charlena FR Medgar Evers ND 10 Buckley, Danielle FR Lehman ND Event 1 Men 60 Meter Dash Prelims =============================================================================== Wesleyan Rec: 6.93 2012 LaDarius Drew Name Year School Seed relim Time =============================================================================== 1 Hodge, Shaquille SO York (N.Y.) 7.09 2 Drew, LaDarius JR Wesleyan 7.10 3 Bullen, Jomo SR Medgar Evers 7.21 4 Clarke, Tevin FR York (N.Y.) 7.40 5 Luster, Kris FR Wesleyan 7.40 6 Spivey, Jon SO Wesleyan 7.40 7 Crawford, Calvin SO Queensboroug 7.50 8 Huggins, Albert SR Medgar Evers 7.50 9 Broadbelt, Brian FR York (N.Y.) 7.54 10 Collymore, Daryl SR Mount Saint 7.60 11 Nougaisse, Jephtee FR Medgar Evers 7.60 12 Henry, Silvanus SO Queensboroug 7.70 13 Ward, Sean FR Queensboroug 7.70 14 Bue, Anthony SR Norwich 7.77 15 Dimmie, Nate JR Mount Saint 7.83 16 Ezer, Zach FR Wesleyan 7.84 17 Cosby, Marquise FR Queensboroug 7.90 18 Hannibal, Chad FR Medgar Evers 7.90 19 Comparetto, Ignazio FR Mount Saint 7.97 20 Dales, Samuel FR Medgar Evers 8.00 21 Moreno, Nelson FR CC Rhode Isl 8.00 22 Clanton, Derrick JR York (N.Y.) 8.04 23 Greco, Peter SO Mount Saint 8.04 24 Dorcent, Junior SR Medgar Evers 8.24 25 Hall, Erik SO Wesleyan NT 26 Roman, Leschchinskiy FR Hunter NT 27 Francois, Pierre SO Lehman NT 28 Perez, Alexander FR Hunter NT Event 3 Men 200 Meter Dash =============================================================================== Wesleyan Rec: 22.08 2012 LaDarius Drew Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Wright, Roshane FR York (N.Y.) 22.50 2 Davis, Wendal JR Medgar Evers 23.21 3 Bullen, Jomo SR Medgar Evers 23.46 4 Olowoporoku, Samson FR CC Rhode Isl 23.85 5 Nougaisse, Jephtee FR Medgar Evers 24.00 6 Crawford, Calvin SO Queensboroug 24.05 7 Collymore, Daryl SR Mount Saint 24.19 8 Ong, Jonathan JR Wesleyan 24.35 9 Ward, Sean FR Queensboroug 24.35 10 Spivey, Jon SO Wesleyan 24.50 11 Rickettes, John FR York (N.Y.) 24.60 12 Doster, Stephen SR Mount Saint 24.73 13 Bue, Anthony SR Norwich 24.83 14 Clanton, Derrick JR York (N.Y.) 24.84 15 Henry, Silvanus SO Queensboroug 25.00 16 Robert, Junior FR CC Rhode Isl 25.00 17 Comparetto, Ignazio FR Mount Saint 25.00 18 Cosby, Marquise FR Queensboroug 25.50 19 Flemming, Yuon JR Wesleyan 25.56 20 Perez, Alexander FR Hunter 26.02 21 Haughn, Erik SR St. Joseph's 26.73 22 Moreno, Nelson FR CC Rhode Isl 27.00 23 Khangura, Dharamhet SO Mount Saint 27.00 24 Huggins, Albert SR Medgar Evers 27.42 25 Sullivan, Ian SO St. Joseph's 31.69 26 Buen, Diego SO Hunter NT 27 Rivera, Adalberto JR Lehman NT 28 Joseph, Serdy FR York (N.Y.) NT 29 Roman, Leschchinskiy FR Hunter NT Event 4 Men 400 Meter Dash =============================================================================== Wesleyan Rec: 49.96 2000 Dan Beaudette Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Drew, LaDarius JR Wesleyan 50.00 2 Hodge, Shaquille SO York (N.Y.) 50.67 3 Colello, Scott SR Mount Saint 51.40 4 Livingston, Darian SO Lehman 51.80 5 Rambert, Joshua FR CC Rhode Isl 52.00 6 Olowoporoku, Samson FR CC Rhode Isl 52.01 7 Nichols, Noah SR Wesleyan 53.00 8 Rivera, Adalberto JR Lehman 53.25 9 Bullen, Jomo SR Medgar Evers 53.37 10 Jeffries, Keith SR Norwich 53.45 11 Antonacci, John FR St. Joseph's 55.00 12 Ward, Sean FR Queensboroug 55.20 13 Davis, Wendal JR Medgar Evers 56.23 14 Joseph, Serdy FR York (N.Y.) 57.03 15 Telamaque, Steven SO Queensboroug 57.40 16 Robert, Junior FR CC Rhode Isl 58.00 17 Brink, Ian SR Mount Saint 58.00 18 Ezer, Zach FR Wesleyan 58.00 19 Blanco, Augusto SO Lehman 1:01.60 20 Kelly, Chris FR Mount Saint 1:14.00 21 Mancuso, Nick SO Mount Saint 1:15.00 22 Jeffrey, Roydon FR York (N.Y.) NT 23 Castro, Mickail SO Hunter NT 24 Rickettes, John FR York (N.Y.) NT Event 5 Men 600 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 1:20.38 1965 Jim Johnson Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Duquette, Daniel SO CC Rhode Isl 1:25.00 2 Crawford, Calvin SO Queensboroug 1:27.50 3 Luster, Kris FR Wesleyan 1:32.00 4 Mayen, Mario SO St. Joseph's 1:32.20 5 Tavarez, Greg SO Wesleyan 1:35.00 6 Elgort, Tim FR St. Joseph's 1:36.98 Event 6 Men 800 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 1:53.92 1991 Stirling Ince Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Duquette, Daniel SO CC Rhode Isl 1:58.00 2 Wersan, Brian SR St. Joseph's 2:00.00 3 Ameri, Luca JR Wesleyan 2:01.00 4 Kerr, Ajani FR York (N.Y.) 2:02.00 5 Al-Haraizeh, Adam FR Mount Saint 2:05.00 6 Joyette, William SO Medgar Evers 2:06.06 7 Rodriguez, Walter SO Hunter 2:06.33 8 Greene, Robert SR Norwich 2:08.00 9 DePina, Alfredo SO CC Rhode Isl 2:10.00 10 Mancheno, Alex FR Queensboroug 2:15.00 11 Sylvain, Nathan JR Lehman 2:18.42 12 Laney, Britain FR CC Rhode Isl 2:20.00 13 Gareri, Joseph SO CC Rhode Isl 2:20.00 14 Valerio, Geovani SO Hunter 2:25.56 15 James, Kadeem SR Medgar Evers 2:28.46 16 Mirrione, Mike FR St. Joseph's 2:35.00 17 Rahim, Asadur FR Hunter 2:42.05 18 Gasilan, Nathanael FR York (N.Y.) 3:09.97 19 Medina, Jesus JR York (N.Y.) NT Event 7 Men 1000 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 2:31.12 2005 Matt Moss Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Sanders, Kevin SR St. Joseph's 2:50.00 2 Brienza, Richard FR Queensboroug 2:50.00 3 Richards, Chris SO St. Joseph's 3:20.00 Event 8 Men 1 Mile Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 4:15.14 2012 Austin Cotant Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Kerr, Ajani FR York (N.Y.) 4:38.00 2 Cooper, Nick Norwich 4:48.00 3 1 Wasiolek, Bart Unattached 4:50.00 4 Pomeroy, Andrew SR Norwich 4:54.23 5 Barbecho, Richard JR Hunter 4:59.67 6 Willand, Stat SR Mount Saint 5:00.00 7 Acosta, Shane SO St. Joseph's 5:27.88 8 LoSchiavo, Michael SO St. Joseph's 5:30.00 9 Oluwo, Ismail SO York (N.Y.) NT 10 Elbasal, Mostafa SO York (N.Y.) NT 11 Joyette, William SO Medgar Evers NT 12 Gonzalez, Williams FR York (N.Y.) NT 13 Castro, Jose FR Medgar Evers NT Event 9 Men 3000 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 8:22.09 1984 Jeff Messer Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Nichols, Robert Norwich 9:50.00 2 Bolduc, Maurice Norwich 9:55.00 3 DelVecchio, Christopher FR Mount Saint 10:02.91 4 Suchopar, John SO St. Joseph's 10:43.48 5 2 Gonzalez, Oscar Unattached NT Event 10 Men 5000 Meter Run =============================================================================== Wesleyan Rec: 14:24.45 2013 Bryan marsh Name Year School Seed Finals =============================================================================== 1 Rojas, Christian JR Hunter 16:46.71 2 Aiken, John SO Hunter 16:51.69 3 Brienza, Richard FR Queensboroug 17:15.00 4 DelVecchio, Christopher FR Mount Saint 18:00.00 5 Mancheno, Alex FR Queensboroug 18:20.00 6 Telamaque, Steven SO Queensboroug 19:09.24 7 James, Kadeem SR Medgar Evers 19:11.85 8 Gonzalez, Williams FR York (N.Y.) NT 9 Oluwo, Ismail SO York (N.Y.) NT 10 Elbasal, Mostafa SO York (N.Y.) NT 11 Perez, Victor FR Lehman NT 12 Pollina, John FR Lehman NT 13 Bravo-Lopez, Marcelo FR Lehman NT Event 2 Men 60 Meter Hurdles Prelims =============================================================================== Name Year School Seed relim Time =============================================================================== 1 Flemming, Yuon JR Wesleyan 9.50 2 Pinnock, Marvin FR Queensboroug 9.80 3 Liporace, James SR Mount Saint 10.00 4 Sullivan, Ian SO St. Joseph's 10.45 5 Buen, Diego SO Hunter 10.91 6 Broadbelt, Brian FR York (N.Y.) NT 7 Davis, Wendal JR Medgar Evers NT Event 11 Men 4x400 Meter Relay =============================================================================== Wesleyan Rec: 3:24.30 School Seed Finals =============================================================================== 1 York (N.Y.) 'A' 3:28.10 1) Medina, Jesus JR 2) Wright, Roshane FR 3) Hodge, Shaquille SO 4) Kerr, Ajani FR 2 Medgar Evers 'A' 3:29.90 1) Bullen, Jomo SR 2) Davis, Wendal JR 3) Joyette, William SO 4) Hannibal, Chad FR 3 Hunter 'A' 3:34.41 1) Buen, Diego SO 2) Perez, Alexander FR 3) Rahim, Asadur FR 4) Leschchinskiy, Roman FR 4 CC Rhode Island 'A' 3:39.83 1) Duquette, Daniel SO 2) Rambert, Joshua FR 3) White, Austin SO 4) Olowoporoku, Samson FR 5 Queensborough CC 'A' 3:40.00 1) Telamaque, Steven SO 2) Pinnock, Marvin FR 3) Crawford, Calvin SO 4) Henry, Silvanus SO 6 St. Joseph's (L.I.) 'A' 3:40.00 1) Mayen, Mario SO 2) Antonacci, John FR 3) Elgort, Tim FR 4) Wersan, Brian SR 7 Mount Saint Mary 'A' 3:45.00 1) Colello, Scott SR 2) Collymore, Daryl SR 3) Al-Haraizeh, Adam FR 4) Doster, Stephen SR 8 CC Rhode Island 'B' 3:50.00 1) DePina, Alfredo SO 2) Gareri, Joseph SO 3) Laney, Britain FR 4) Robert, Junior FR 9 Hunter 'B' 3:52.13 1) Aiken, John SO 2) Rojas, Christian JR 3) Castro, Mickail SO 4) Rodriguez, Walter SO 10 Mount Saint Mary 'B' 3:55.00 1) Greco, Peter SO 2) Comparetto, Ignazio FR 3) Brink, Ian SR 4) Khangura, Dharamhet SO 11 Lehman 'A' 3:59.67 1) Livingston, Darian SO 2) Francois, Pierre SO 3) Rivera, Adalberto JR 4) Cintron, Rene SO Event 20 Men Distance Medley =============================================================================== Wesleyan Rec: 10:06.87 2013 School Seed Finals =============================================================================== 1 Norwich 'A' 11:35.00 1) Greene, Robert SR 2) Bue, Anthony SR 3) Jeffries, Keith SR 4) Pomeroy, Andrew SR 2 York (N.Y.) 'A' 11:40.02 1) Elbasal, Mostafa SO 2) Clanton, Derrick JR 3) Gonzalez, Williams FR 4) Oluwo, Ismail SO 3 Mount Saint Mary 'A' 11:45.62 1) Al-Haraizeh, Adam FR 2) Colello, Scott SR 3) Willand, Stat SR 4) Brink, Ian SR 4 Hunter 'A' 11:48.57 1) Aiken, John SO 2) Castro, Mickail SO 3) Rodriguez, Walter SO 4) Rojas, Christian JR 5 Lehman 'A' 12:19.35 1) Bravo-Lopez, Marcelo FR 2) Blanco, Augusto SO 3) Perez, Victor FR 4) Sylvain, Nathan JR 6 St. Joseph's (L.I.) 'A' 12:35.73 1) Sanders, Kevin SR 2) Haughn, Erik SR 3) LoSchiavo, Michael SO 4) Richards, Chris SO Event 15 Men High Jump =============================================================================== Wesleyan Rec: 6-09.50 1992 Pete paris Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Ologundudu, Olabimpe SO York (N.Y.) 1.88m 2 Colello, Scott SR Mount Saint 1.68m 3 Prusaczyk, Matt FR Mount Saint 1.68m 4 Khangura, Dharamhet SO Mount Saint 1.63m Event 12 Men Long Jump =============================================================================== Wesleyan Rec: 23-08.50 1961 Jim Thomas Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Wright, Roshane FR York (N.Y.) 7.06m 2 Colello, Scott SR Mount Saint 6.65m 3 Bullen, Jomo SR Medgar Evers 6.11m 4 Tomlin, Michael SO York (N.Y.) 5.96m 5 Pinnock, Marvin FR Queensboroug 5.93m 6 Ologundudu, Olabimpe SO York (N.Y.) 5.92m 7 Bernard, Shane SR Wesleyan 5.78m 8 White, Austin SO CC Rhode Isl 5.72m 9 Correia, Alexander SO CC Rhode Isl 5.50m 10 Dales, Samuel FR Medgar Evers 5.50m 11 Harrison, Sean JR Mount Saint 5.31m 12 Ward, Sean FR Queensboroug 5.30m 13 Liporace, James SR Mount Saint 5.15m 14 Khangura, Dharamhet SO Mount Saint 4.55m 15 Prusaczyk, Matt FR Mount Saint 4.25m 16 Buen, Diego SO Hunter ND 17 Chauderie, Manish JR Hunter ND 18 Layug, Wesley FR Wesleyan ND Event 14 Men Triple Jump =============================================================================== Wesleyan Rec: 49-01.50 2012 Tommie Lark Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Tomlin, Michael SO York (N.Y.) 12.91m 2 Bernard, Shane SR Wesleyan 12.74m 3 Layug, Wesley FR Wesleyan 12.68m 4 Jeffries, Keith SR Norwich 12.21m 5 Ologundudu, Olabimpe SO York (N.Y.) 11.37m 6 White, Austin SO CC Rhode Isl 11.20m 7 Prusaczyk, Matt FR Mount Saint 10.66m 8 Correia, Alexander SO CC Rhode Isl 10.30m 9 Chauderie, Manish JR Hunter ND Event 16 Men Shot Put =============================================================================== Wesleyan Rec: 49-00 1965 Gary Whiten Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Edomwonyi, Agbon SO Wesleyan 15.01m 2 Cabral, Colin SO CC Rhode Isl 12.49m 3 Redmond, Kevin SO CC Rhode Isl 11.88m 4 Hall, Erik SO Wesleyan 11.60m 5 Edionwe, Nosa SO York (N.Y.) 10.94m 6 Geffrard, Edner FR York (N.Y.) 10.80m 7 Dorcent, Junior SR Medgar Evers 10.00m 8 Liporace, James SR Mount Saint 9.85m 9 Mancuso, Nick SO Mount Saint 9.50m 10 Hutchinson, Kevin SO Wesleyan 9.20m 11 Collymore, Daryl SR Mount Saint 9.00m 12 Velasquez, Jose FR Medgar Evers 9.00m 13 McFadden, Tashaun SO Lehman 7.77m 14 Cintron, Rene SO Lehman 7.13m 15 Francois, Pierre SO Lehman ND 16 Rodriguez, Walter SO Hunter ND 17 Livingston, Darian SO Lehman ND 18 Damas, Dimitri FR York (N.Y.) ND Event 13 Men Weight Throw =============================================================================== Wesleyan Rec: 49-03.75 2010 Mike Moody Name Year School Seed Mark Finals =============================================================================== 1 Edomwonyi, Agbon SO Wesleyan 13.80m 2 Hall, Erik SO Wesleyan 12.60m 3 Greco, Peter SO Mount Saint 11.78m 4 Kelly, Chris FR Mount Saint 11.00m 5 Hutchinson, Kevin SO Wesleyan 9.50m 6 Cintron, Rene SO Lehman 5.64m 7 Damas, Dimitri FR York (N.Y.) ND 8 Geffrard, Edner FR York (N.Y.) ND 9 McFadden, Tashaun SO Lehman ND 10 Muniz, Aaron SO Lehman ND 11 Pham, Minh SO Lehman ND 12 Edionwe, Nosa SO York (N.Y.) ND *************************** PLATTSYS.COm RESULTS ***************************


Meet Results (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates