Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races
Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Overall Male : Nicholas Garcia Overall Female: Erin Angelillo . ****************************************************************************** 5k RESULTS ***************************************************************************** DIVISI PLC Name A/S DIV CITY TIME BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== Top Male Finishers 1 Nicholas Garcia 19M Southington CT 17:13 2 Holland Florian 22M Southington CT 18:52 3 Kurt Lindboom-Broberg 28M Newington CT 19:04 Top Female Finishers 1 Erin Angelillo 16F Southington CT 21:08 2 Jacci Pugliese 37F Southington CT 21:15 3 Taylor Hubert 14F Southington CT 21:57 FEMALE RESULTS: 10 and under ** 1 Lucy Bergin 9F F0010 Glastonbury CT 25:32 900 2 Jacqueline Izzo 10F F0010 Southington CT 25:48 973 3 Monika Kryzanski 10F F0010 Southington CT 27:41 593 4 Sofia Scalise 9F F0010 Southington CT 27:54 1448 FEMALE RESULTS: 11 to 13 1 Morgan Hubert 11F F1113 Southington CT 22:09 724 2 Lauren Verrilli 11F F1113 Southington CT 22:23 1003 3 Kate Kemnitz 13F F1113 Southington CT 23:24 619 4 Emma Doran 13F F1113 Southington CT 23:57 828 FEMALE RESULTS: 14 to 16 1 Marisa Matthews 15F F1416 Southington CT 22:36 1312 2 Isabella Scalise 14F F1416 Southington CT 23:22 568 3 Hannah Jackman 16F F1416 Southington CT 23:34 1099 4 Olivia Fournier 14F F1416 Southington CT 24:47 1365 FEMALE RESULTS: 17 to 19 1 Rianna Susco 17F F1719 Southington CT 25:33 864 2 Erin Martin 17F F1719 Southington CT 25:39 1090 3 Jolanta Zajac 17F F1719 Southington CT 26:20 1308 4 Bailey Potter 17F F1719 Southington CT 28:25 652 FEMALE RESULTS: 20 to 29 1 Kristina Anderson 26F F2029 Manchester CT 24:31 998 2 Mary Phillips 29F F2029 Southington CT 24:40 1157 3 Kristin Quinn 26F F2029 Southington CT 25:14 1478 4 Jessica Kamens 28F F2029 Meriden CT 25:47 523 2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Overall Male : Nicholas Garcia Overall Female: Erin Angelillo DIVISI PLC Name A/S DIV CITY TIME BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== FEMALE RESULTS: 30 to 39 1 Jessica Magrey 32F F3039 Vernon CT 23:54 548 2 Rebecca Dougherty 30F F3039 Southington CT 24:32 964 3 Lisa Stokes 30F F3039 Southington CT 25:16 882 4 Sara Fadziewicz 32F F3039 Bristol CT 25:28 3320 FEMALE RESULTS: 40 to 49 1 Tracy Hubert 43F F4049 Southington CT 22:08 726 2 Jessica Fonte 43F F4049 Woodbury CT 23:09 1561 3 Karen Prendergast 45F F4049 Cheshire CT 25:33 988 4 Jen Jackman 43F F4049 Southington CT 26:06 1100 FEMALE RESULTS: 50 to 59 1 KRISTEN NGUYEN 50F F5059 CHESHIRE CT 24:21 1468 2 Susan Rosenberger 53F F5059 Plantsville CT 25:48 536 3 Suzanne Remington-Fox 52F F5059 Cheshire CT 25:57 1623 4 Valerie Strange 50F F5059 Cheshire CT 26:03 814 FEMALE RESULTS: 60 to 69 1 Joan LaPierre 64F F6069 Shelburne MA 24:48 1454 2 Nancy Chiero 61F F6069 Southington CT 28:50 1343 3 Johnette Gunter 66F F6069 Aiken SC 30:17 1135 4 Janice Perkins 60F F6069 Avon CT 30:19 1279 FEMALE RESULTS: 70 to 79 1 Elizabeth Lazor 75F F7079 Meriden CT 56:14 918 2 Barbara Simmons 71F F7079 Middletown CT 1:07:06 1344 2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Overall Male : Nicholas Garcia Overall Female: Erin Angelillo DIVISI PLC Name A/S DIV CITY TIME BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== MALE RESULTS: 10 and under ** 1 Colin Reilly 9M M0010 Southington CT 24:30 705 2 Caden Sirois 9M M0010 Southington CT 24:31 1094 3 Nathan Cofrancesco 10M M0010 Southington CT 25:03 1473 4 Billy Liebler 8M M0010 Southington CT 25:41 563 MALE RESULTS: 11 to 13 1 Owen Lacourciere 13M M1113 Burlington CT 20:04 1132 2 Berkley Fang 13M M1113 Cheshire CT 20:32 1188 3 Kevin Gabree 13M M1113 Southington CT 21:04 847 4 Emmett Parkerson 12M M1113 Cheshire CT 21:48 1266 MALE RESULTS: 14 to 16 1 Ryan Nguyen 16M M1416 Cheshire CT 20:02 1591 2 Zachary Blake 15M M1416 Plantsville CT 20:41 519 3 Anthony Sagnella 14M M1416 Southington CT 20:43 560 4 Gregory Hirschhorn 16M M1416 Bethlehem CT 21:04 635 MALE RESULTS: 17 to 19 1 Casey Doyle 17M M1719 Southington CT 21:09 1515 2 John Bracken 17M M1719 Southington CT 21:52 1261 3 Brendan Conway 19M M1719 Southington CT 22:18 1146 4 Tyler Kochman 17M M1719 Bethlehem CT 23:10 638 MALE RESULTS: 20 to 29 1 Shane Leighton 28M M2029 West Hartford CT 19:13 1653 2 Nicholas Tumolo 21M M2029 Southington CT 20:14 829 3 Bryan Jorge 24M M2029 Middletown CT 20:29 797 4 Joe Bak 23M M2029 Bristol CT 20:38 821 MALE RESULTS: 30 to 39 1 Chris Pawlow 34M M3039 New Britain CT 19:32 1592 2 Darrell Cook 39M M3039 Plantsville CT 19:53 597 3 Duane Scotti 34M M3039 Cheshire CT 20:13 984 4 Nicholas Lanigan 36M M3039 Southington CT 20:36 1072 MALE RESULTS: 40 to 49 1 Frank Angelillo 46M M4049 Southington CT 19:28 1113 2 Michael Perkowski 49M M4049 Plantsville CT 19:43 905 3 Dan Dachelet 44M M4049 Higganum CT 19:49 1108 4 Steve Alsup 43M M4049 Durham CT 21:05 1602 DIVISI PLC Name A/S DIV CITY TIME BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== MALE RESULTS: 50 to 59 1 Charles Ferry 50M M5059 Southington CT 19:54 1629 2 Steven Youmatz 52M M5059 Middletown CT 20:46 1610 3 Tom Cunningham 51M M5059 Plantsville CT 21:18 1053 4 Kevin Macdonald 57M M5059 Norwich CT 22:27 1611 MALE RESULTS: 60 to 69 1 Tim Connellan 60M M6069 Southington CT 23:36 1550 2 Al Simmons 66M M6069 Marathon FL 25:01 979 3 Dan Ciccarillo 67M M6069 New Britain CT 25:01 1607 4 Robert Grodzicki 66M M6069 Meriden CT 25:13 1050 MALE RESULTS: 70 to 79 1 Jonathan Yuen 70M M7079 Katonah NY 30:31 1650 2 John Battista 70M M7079 South Meriden CT 33:16 1224 3 Neal Wellins 71M M7079 Cheshire CT 33:30 722 4 Tom Missett 71M M7079 Southington CT 36:18 616 MALE RESULTS: 80 to ++ 1 Jim Driscoll 80M M80++ Bristol CT 46:00 1567 ******************************************************************** PLATT SYS RESULTS ********************************************************************

   

5K Race Results (F)     5K Division Results (F)     y Cup Race Results (F)     5 MIle Race Results (F)    

5 MIle Division Results (F)



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates