Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Boys Race Results (F)     Girls Race Results (F)    

Eric Jacober Cross Country Invitational
2014 Eric Jacober Cross Country Invitational
Wednesday Oct 22, 2104 || St Andrews School - Barrington RI
Rain Showers || 52 degrees || Windy || Plattsys Timing
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

2014 Eric Jacober Cross Country Invitational Wednesday Oct 22, 2104 || St Andrews School - Barrington RI Rain Showers || 52 degrees || Windy || Plattsys Timing Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com ***************************************** RESULTS TEAM SCORES BOYS ***************************************** 1. Wheeler (36) 2. Dexter Southfield (65); 3. Williams School (92); 4. Providence Country Day (100); 5. St. Andrews (137); 6. Rocky Hill School (139); 7. Saint Thomas More (187); 8. Hyde (208); *********************************** PLATTSYS INDIVIDUAL BOYS RESULTS *********************************** OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 1 Justin Shafner 11 17:59.3 5:47 WILS Williams School 1 1 1806 2 Michael Matt JR 18:27.1 5:56 WHEE Wheeler 2 1 1833 3 Zach Baker SO 18:32.6 5:57 DS Dexter Southfield 3 1 1382 4 Patrick Brennan JR 18:42.6 6:01 PROV Providence Country D 4 1 1422 5 Owen Morris SR 18:44.1 6:01 WHEE Wheeler 5 2 1834 6 Mikhail Randall SO 19:09.8 6:09 ROCK Rocky Hill School 6 1 1447 7 Mark Read SO 19:16.4 6:12 STAW St. Andrews 7 1 1597 8 Charlie Woolsey SR 19:16.6 6:12 WHEE Wheeler 8 3 1816 9 George Ward SO 19:19.1 6:13 WHEE Wheeler 9 4 1824 10 Kevin Monahan JR 19:41.8 6:20 DS Dexter Southfield 10 2 1395 11 Colby Chase JR 19:44.1 6:21 DS Dexter Southfield 11 3 1385 12 Matthew Sawoski SO 19:44.8 6:21 WHEE Wheeler 12 5 1831 13 Danil Randall SO 19:51.8 6:23 ROCK Rocky Hill School 13 2 1448 14 Max Prescott FR 19:55.1 6:24 WHEE Wheeler 14 6 1832 15 Mark Gall JR 19:58.8 6:25 PROV Providence Country D 15 2 1426 16 Dvonne Trumbo SR 20:11.6 6:29 STM Saint Thomas More 16 1 1464 17 Owen Monroe JR 20:13.6 6:30 WHEE Wheeler 17 7 1835 18 Tyler Harden SR 20:16.9 6:31 WHEE Wheeler 0 8 1837 19 John May SR 20:23.1 6:33 DS Dexter Southfield 18 4 1393 20 Dan Duff JR 20:23.4 6:33 WHEE Wheeler 0 9 1821 21 Will Jarrett 09 20:23.8 6:33 WILS Williams School 19 2 1794 22 Josh Goldstein 12 20:32.9 6:36 WILS Williams School 20 3 1793 23 Alex Halloway JR 20:36.6 6:37 PROV Providence Country D 21 3 1427 24 James Burris 11 20:37.8 6:38 WILS Williams School 22 4 1790 25 Henry Sanzo SO 20:38.6 6:38 WHEE Wheeler 0 10 1826 26 Greg Kaiser JR 20:41.6 6:39 WHEE Wheeler 0 11 1825 27 Ben Saccone JR 20:45.8 6:40 WHEE Wheeler 0 12 1814 28 Clem Titsworth SR 20:49.9 6:42 WHEE Wheeler 0 13 1818 29 Ezra Rice SR 20:52.8 6:43 WHEE Wheeler 0 14 1822 30 Jack Le clair SO 20:56.6 6:44 DS Dexter Southfield 23 5 1391 31 Asa Hebb JR 20:56.8 6:44 WHEE Wheeler 0 15 1811 32 Sam Malkin SO 20:58.9 6:45 STAW St. Andrews 24 2 1596 33 Bennett Cole JR 21:00.9 6:45 DS Dexter Southfield 25 6 1386 34 Harry Colvin FR 21:05.9 6:47 DS Dexter Southfield 26 7 1387 35 Andy Lee SO 21:09.1 6:48 WHEE Wheeler 0 16 1809 36 Sakye Reels-Felder FR 21:09.6 6:48 STM Saint Thomas More 27 2 1462 37 Doug Anthony SR 21:10.8 6:48 STAW St. Andrews 28 3 1469 38 John Batista SO 21:12.1 6:49 PROV Providence Country D 29 4 1400 39 Kurt Erikson FR 21:14.8 6:50 DS Dexter Southfield 0 8 1389 40 Colin Madaus 09 21:17.3 6:51 WILS Williams School 30 5 1797 41 Mark Zito FR 21:35.3 6:56 PROV Providence Country D 31 5 1438 42 Colin Stergois SO 21:39.3 6:58 PROV Providence Country D 32 6 1435 43 Chris Duff JR 21:40.3 6:58 WHEE Wheeler 0 17 1817 44 Artem Chekmarev -- 21:41.6 6:58 HYDE Hyde 33 1 1847 45 Corbin Basile -- 21:41.6 6:58 HYDE Hyde 34 2 1841 46 Giles Carr-locke SR 21:42.6 6:59 DS Dexter Southfield 0 9 1384 47 Max Carpenter FR 21:44.6 6:59 DS Dexter Southfield 0 10 1383 48 Benjamin Cross SO 21:45.1 7:00 PROV Providence Country D 35 7 1425 49 Sam Schavoir 12 21:47.1 7:00 WILS Williams School 36 6 1805 50 James Stergois SR 21:49.3 7:01 PROV Providence Country D 0 8 1434 OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 51 Will Evans JR 21:53.3 7:02 WHEE Wheeler 0 18 1839 52 Shane Woolley SR 21:54.3 7:02 ROCK Rocky Hill School 37 3 1449 53 Ben Esposito SO 22:00.6 7:04 WHEE Wheeler 0 19 1813 54 Michael Shang SR 22:02.1 7:05 STAW St. Andrews 38 4 1599 55 Anthony Chamoun FR 22:09.6 7:07 PROV Providence Country D 0 9 1424 56 David McCarthy 09 22:11.1 7:08 WILS Williams School 39 7 1799 57 Jose Blecharczyk FR 22:13.8 7:09 WHEE Wheeler 0 20 1829 58 Anthony Bomba JR 22:14.6 7:09 WHEE Wheeler 0 21 1810 59 Ted Sklarz FR 22:24.4 7:12 STAW St. Andrews 40 5 1600 60 Edward Kaften 08 22:39.8 7:17 WILS Williams School 0 8 1795 61 Levi Potter SO 22:50.3 7:20 PROV Providence Country D 0 10 1433 62 Alejandro Perez SO 22:50.6 7:20 ROCK Rocky Hill School 41 4 1445 63 Ameer Ahmed SR 22:52.3 7:21 DS Dexter Southfield 0 11 1381 64 Ben Foss FR 22:53.8 7:21 WHEE Wheeler 0 22 1812 65 Griffin Rademacher JR 22:54.6 7:22 ROCK Rocky Hill School 42 5 1446 66 Stephen Ng SR 23:04.4 7:25 DS Dexter Southfield 0 12 1397 67 Ericson Lopez JR 23:09.8 7:27 STAW St. Andrews 43 6 1595 68 Freddy Butler SO 23:13.6 7:28 WHEE Wheeler 0 23 1823 69 Ippei Tajima SR 23:16.8 7:29 STM Saint Thomas More 44 3 1463 70 Garrett Hines 08 23:18.3 7:29 STAW St. Andrews 45 7 1474 71 Bert Atwater 12 23:19.3 7:30 WILS Williams School 0 9 1789 72 Will DiStefano FR 23:20.1 7:30 WHEE Wheeler 0 24 1838 73 Eric Sale 09 23:20.1 7:30 WILS Williams School 0 10 1804 74 Colin Ladd SO 23:25.4 7:32 WHEE Wheeler 0 25 1819 75 Runner 1853 Hyde -- 23:25.6 7:32 HYDE Hyde 46 3 1853 76 Dan Oleson -- 23:26.4 7:32 HYDE Hyde 47 4 1843 77 Ronan Ellis FR 23:30.8 7:33 STAW St. Andrews 0 8 1471 78 Thomas Schilling -- 23:38.4 7:36 HYDE Hyde 48 5 1844 79 Colin Ladd 08 23:38.8 7:36 WILS Williams School 0 11 1796 80 Hartmut Doerwaldt 06 23:43.6 7:37 WILS Williams School 0 12 1792 81 Ward Mahoney JR 24:08.3 7:46 DS Dexter Southfield 0 13 1392 82 Leon Gong SO 24:12.8 7:47 STAW St. Andrews 0 9 1472 83 Ethan Ridgell SR 24:14.1 7:47 STAW St. Andrews 0 10 1598 84 Elijah Byrnes SO 24:20.6 7:49 PROV Providence Country D 0 11 1423 85 Cooper Bennet FR 24:21.6 7:50 WHEE Wheeler 0 26 1820 86 Nick Ledoux FR 24:33.1 7:54 STAW St. Andrews 0 11 1475 87 Runner 227 St Andrew JR 24:51.1 7:59 STAW St. Andrews 0 12 227 88 Tom Underhill JR 25:00.6 8:02 STM Saint Thomas More 49 4 1465 89 Henry Viall SO 25:22.6 8:09 PROV Providence Country D 0 12 1436 90 Tom Huang -- 25:22.8 8:09 HYDE Hyde 50 6 1848 91 Sam Morris 11 25:33.9 8:13 WILS Williams School 0 13 1800 92 Jimmy Zeng SO 26:05.4 8:23 STAW St. Andrews 0 13 1699 93 Brendan Ng SO 26:19.4 8:28 DS Dexter Southfield 0 14 1398 94 Aiden Gillis FR 26:26.4 8:30 DS Dexter Southfield 0 15 1390 95 Patrick Madden SO 26:28.1 8:31 PROV Providence Country D 0 13 1430 96 Leighton Lampley FR 26:35.9 8:33 STM Saint Thomas More 51 5 1457 97 Abram Nichols -- 26:38.1 8:34 HYDE Hyde 52 7 1845 98 Javier Maldonado SR 26:39.1 8:34 STM Saint Thomas More 53 6 1461 99 Nick Miller FR 27:18.6 8:47 DS Dexter Southfield 0 16 1394 100 Mike Yao -- 27:24.1 8:49 HYDE Hyde 0 8 1846 OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 101 Joe Zhang JR 27:57.8 8:59 STAW St. Andrews 0 14 1700 102 Ying Pei Fang JR 28:00.0 9:00 STM Saint Thomas More 54 7 1453 103 Keyin Ding SO 28:05.8 9:02 STM Saint Thomas More 0 8 1452 104 Charles Han JR 28:10.2 9:03 STAW St. Andrews 0 15 1473 105 Geo Baptista SO 28:23.3 9:08 STAW St. Andrews 0 16 1470 106 Noah Jackson FR 28:38.1 9:12 ROCK Rocky Hill School 55 6 1439 107 Edward Litvinov JR 28:38.9 9:12 ROCK Rocky Hill School 56 7 1441 108 Jason Zheng -- 28:42.6 9:14 HYDE Hyde 0 9 1849 109 Nicolas Mancini SO 28:45.3 9:15 ROCK Rocky Hill School 0 8 1443 110 Simon Gong -- 29:48.6 9:35 HYDE Hyde 0 10 1842 111 Runner 287 St Andrew FR 29:52.1 9:36 STAW St. Andrews 0 17 287 112 Runner 237 St ANdrew SO 29:55.6 9:37 STAW St. Andrews 0 18 237 113 Yubo Gao SR 31:51.1 10:15 STM Saint Thomas More 0 9 1454 114 Chengzhi Yong SO 32:05.9 10:19 STM Saint Thomas More 0 10 1467 115 Larry Zhang SR 32:08.3 10:20 STM Saint Thomas More 0 11 1468 116 Runner 229 St ANdrew JR 33:33.4 10:47 STAW St. Andrews 0 19 229 117 Jin Li JR 35:15.1 11:20 STM Saint Thomas More 0 12 1458 118 Simon Jiang JR 35:33.5 11:26 STM Saint Thomas More 0 13 1455 ********************************************************************************************


Boys Race Results (F)     Girls Race Results (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates