Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


5K Overall Results (F)     5K Division Results (F)     10K OVerall Results (F)     10K Division Results (F)    


Lyme Research Alliances 5K Race Against Lyme
Top Male: 1. Keith Cuttite 2. Michael Racanello 3. Nick Karen Chekas 4. Thomas Reinckens 5. AJ Lee
Top Female: 1. Dana Blanchard 2. Sophia Hopwood 3. Saryn Kunajukr 4. Sarah Endres 5. Betsy Hopwood
2015 Lyme Research Alliance 5K Road Race
Sunday April 26,2015 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
Cove - Stamford CT - Sunny 50 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com


***********************************************************************************************
OVERALL 5K RESULTS AT PLATTSYS.COM
***********************************************************************************************


Overall Male : Keith Cuttite Overall Female: Dana Blanchard

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Keith Cuttite 37M M3039 Norwalk CT 19:10 6:10 1/10 221
2 Michael Racanello 47M M4049 Cortlandt Manor NY 20:21 6:33 1/6 184
3 Nick Karen Chekas 20M M2029 Canton Ct 20:31 6:36 1/11 130
4 Dana Blanchard 20F F2029 Greenwich CT 20:34 6:37 1/22 202
5 Thomas Reinckens 30M M3039 Darien CT 20:53 6:43 2/10 165
6 AJ Lee 20M M2029 21:30 6:55 2/11 136
7 Robinson Quinn 17M M1019 Norwalk CT 21:51 7:01 1/10 216
8 Connor Bailo 15M M1019 Trumbull CT 22:00 7:04 2/10 222
9 Ryan Wrabel 29M M2029 Fairfield CT 22:38 7:17 3/11 189
10 Roland Wauthier 40M M4049 Norwalk CT 22:52 7:21 2/6 192
11 Sophia Hopwood 14F F1019 Trumbull CT 23:00 7:24 1/11 122
12 Corey Duncanson 13M M1019 23:38 7:36 3/10 108
13 Peter Scott 30M M3039 New York NY 23:51 7:40 3/10 171
14 Saryn Kunajukr 20F F2029 24:08 7:46 2/22 134
15 Kyle Strogoff 14M M1019 Ashford CT 24:27 7:52 4/10 173
16 Owen Hopwood 14M M1019 Trumbull CT 24:37 7:55 5/10 123
17 Sarah Endres 17F F1019 New canaan CT 24:57 8:01 2/11 230
18 Betsy Hopwood 40F F4049 Trumbull CT 25:32 8:13 1/9 116
19 Chelsey Altomano 28F F2029 Old Greenwich CT 27:02 8:42 3/22 235
20 Lisa Hanelt 30F F3039 Milford CT 27:08 8:44 1/14 114
21 Nataliya Kushta 20F F2029 Stratford CT 27:09 8:44 4/22 191
22 Alyssa Lodato 22F F2029 Brigantine NJ 27:20 8:47 5/22 226
23 Janice Lodato 50F F5059 Greenwich CT 27:21 8:48 1/14 139
24 Abigail Pruchnicki 14F F1019 Naugatuck CT 27:24 8:49 3/11 183
25 Sawyer Hopwood 13M M1019 Trumbull CT 27:30 8:51 6/10 118
26 Mike Tamborrino 50M M5059 Stamford CT 27:44 8:55 1/6 209
27 Eric Revich 20M M2029 Jersey City NJ 27:53 8:58 4/11 166
28 Victoria Balonik 20F F2029 Jersey City NJ 27:54 8:58 6/22 103
29 Catherine Kapustynski 20F F2029 Darien CT 28:00 9:00 7/22 311
30 James Darling 27M M2029 Stamford CT 28:04 9:01 5/11 231
31 Jennifer Iaccarino 40F F4049 Trumbull CT 28:06 9:02 2/9 307
32 Tamarah Shpilberg 22F F2029 W Windsor NJ 28:10 9:03 8/22 331
33 Ffrank Altomano 31M M3039 Old Greenwich CT 28:15 9:05 4/10 234
34 Christie McKenzie 30F F3039 Trumbull CT 28:20 9:07 2/14 143
35 Andrew Awlasewicz 20M M2029 Stamford CT 28:22 9:07 6/11 210
36 Stephanie Duncan 53F F5059 Fairfield CT 28:43 9:14 2/14 232
37 Guest 2 of Nela Amaral 40M M4049 28:47 9:15 3/6 152
38 Sunny Polepalli 20M M2029 Old Bridge NJ 28:52 9:17 7/11 157
39 Bridget Rappa 27F F2029 Milford CT 28:56 9:18 9/22 188
40 Alison Hopwood 40F F4049 Trumbull CT 29:32 9:30 3/9 119
41 Brenda Tananbaum 40F F4049 Old Greenwich CT 29:43 9:33 4/9 175
42 Gabrielle Canuso 21F F2029 Brigantine NJ 29:58 9:38 10/22 224
43 Marlon Dale 37M M3039 Westport CT 30:07 9:41 5/10 327
44 Tim Savisky 53M M5059 Hartford CT 30:13 9:43 2/6 214
45 Kendall Richmond 13F F1019 30:14 9:43 4/11 168
46 Reilly Duncanson 10F F1019 Madison CT 30:14 9:43 5/11 218
47 Nathan Cloutier 30M M3039 Stamford CT 30:33 9:49 6/10 203
48 Samuel Vaccaro 20M M2029 Stamford CT 30:49 9:55 8/11 178
49 Clair Tattoli 20F F2029 Warren NJ 31:04 9:59 11/22 176
50 Stephen Arndt 54M M5059 Woodbridge CT 31:18 10:04 3/6 187
51 Alison Blitzer 20F F2029 Warren NJ 31:33 10:09 12/22 182
52 Evan Lionberger 9M M0009 Glastonbury CT 31:35 10:09 1/3 138
53 April Lionberger 30F F3039 Glastonbury CT 31:35 10:09 3/14 137
54 Ross Jacobs 60M M60++ 31:38 10:10 1/2 127
55 Maria Jacobs 60F F60++ New York NY 32:08 10:20 1/4 126
56 Amanda Olyha 30F F3039 Fairfield CT 32:14 10:22 4/14 154
57 Taryn Carrano 30F F3039 Shelton CT 32:39 10:30 5/14 194
58 J Tini 35M M3039 Darien CT 32:47 10:33 7/10 238
59 Guest 1 of Kyle Strogoff 14M M1019 32:48 10:33 7/10 135
60 Jeff McKenzie 30M M3039 33:10 10:40 8/10 144
61 Joseph Kapustynski 50M M5059 Darien CT 33:14 10:41 4/6 129
62 Joanne Mortimer 50F F5059 Stamford CT 33:16 10:42 3/14 149
63 Catrine Mattsson 50F F5059 Cos Cob CT 33:17 10:42 4/14 142
64 Daniela Hincapie 20F F2029 Stamford Ct 33:17 10:42 13/22 115
65 Eva Gavdoa 56F F5059 Greenwich CT 33:17 10:42 5/14 219
66 Ashleigh Burton 20F F2029 Stamford Ct 33:18 10:43 14/22 106
67 Levon Kazarian 49M M4049 Greenwich CT 33:19 10:43 4/6 237
68 Anita Eng 60F F60++ Old Greenwich CT 33:19 10:43 2/4 109
69 Jamie Ambrose 33F F3039 Shelton CT 33:24 10:45 6/14 190
70 Joann Desrochers 60F F60++ Stamford CT 33:33 10:47 3/4 304
71 Emma Hopwood 14F F1019 Trumbull CT 33:35 10:48 6/11 121
72 Robert Hopwood 40M M4049 Trumbull CT 33:38 10:49 5/6 124
73 Sharon Slocum 60F F60++ South Salem NY 33:54 10:54 4/4 172
74 James Slocum 35M M3039 Wazcabuc NY 33:55 10:55 9/10 236
75 Lester Sy 20M M2029 Stamford CT 33:56 10:55 9/11 201
76 Entry Unknown 40F F4049 Greenwich CT 33:59 10:56 5/9 205
77 Jordan Reda 14F F1019 34:00 10:56 7/11 163
78 Kalpesh Mistry 20M M2029 North Haven CT 34:03 10:57 10/11 146
79 Rose Hopwood 9F F0009 Trumbull CT 34:05 10:58 1/1 117
80 Athan Karen Chekas 50M M5059 Canton Ct 34:21 11:03 5/6 131
81 Debbie Siciliano 50F F5059 Greenwich 34:25 11:04 6/14 199
82 Nicole Vartuli 20F F2029 Stamford CT 34:25 11:04 15/22 180
83 Pat Kane 65M M60++ Delmar NY 34:37 11:08 2/2 185
84 Hannah Morgan 26F F2029 Delmar NY 34:42 11:09 16/22 186
85 Marianne Canuso 49F F4049 Brigantine NJ 34:51 11:12 6/9 223
86 Gordana Thompson 40F F4049 Trumbull CT 35:24 11:23 7/9 177
87 Matt Criscuolo 30M M3039 Stamford CT 35:26 11:24 10/10 193
88 Saved for New 10K - 0M M0009 35:26 11:24 2/3 328
89 Verna Lowe Billeci 50F F5059 35:29 11:25 7/14 140
90 Megan Petit 30F F3039 35:37 11:27 7/14 156
91 Alycia Pushard 20F F2029 35:38 11:28 17/22 159
92 Kathleen Hummel 30F F3039 Friedensburg PA 35:41 11:28 8/14 125
93 Tracie Reda 40F F4049 Trumbull CT 36:00 11:35 8/9 161
94 Genesis Carrillo 21F F2029 Brigantine NJ 36:11 11:38 18/22 227
95 Pam Kelley 55F F5059 Wilton CT 36:55 11:52 8/14 215
96 Miriam Guadalupe 59F F5059 Ridgefield CT 37:21 12:01 9/14 233
97 Denise Schlanser 38F F3039 Brigantine NJ 37:35 12:05 9/14 225
98 Ana Estevez 17F F1019 Stamford CT 38:03 12:14 8/11 228
99 Marta Anne Taddeo 30F F3039 Weston CT 38:11 12:17 10/14 196
100 Heather Nidetch 30F F3039 New York NY 39:31 12:43 11/14 316
101 Sasha Kaufman 20F F2029 39:32 12:43 19/22 312
102 Tina Woetzel 50F F5059 Greenwich CT 40:07 12:54 10/14 181
103 Beth Richmond 50F F5059 Stamford CT 40:07 12:54 11/14 167
104 Elizabeth Zessman 30F F3039 Greenwich CT 40:36 13:04 12/14 195
105 Patricia Fisher 50F F5059 Cos Cob CT 40:36 13:04 12/14 197
106 Stephanie Massaro 20F F2029 40:45 13:07 20/22 141
107 Sabrina Arciuolo 20F F2029 Bronx NY 40:46 13:07 21/22 102
108 Chris Kelley 59M M5059 WIlton CT 41:28 13:20 6/6 217
109 Caryn Rosenbaum 50F F5059 Cos Cob CT 41:43 13:25 13/14 211
110 Karima Akimenko 20F F2029 New York NY 42:09 13:34 22/22 212
111 Colin Richmond 13M M1019 43:19 13:56 8/10 169
112 Julia Billeci 14F F1019 43:21 13:57 9/11 105
113 Steve Awlasewicz 20M M2029 Darien CT 43:28 13:59 11/11 198
114 Christine Krisovitch 30F F3039 Moscow PA 43:59 14:09 13/14 133
115 Enry Unknown 0M M0009 Greenwich CT 44:20 14:16 3/3 204
116 Deirdre Nealon 30F F3039 Bridgeport CT 46:05 14:49 14/14 150
117 Kelly Ferrera 17F F1019 Stamford CT 50:47 16:20 10/11 229
118 Gabriela Bitto 17F F1019 Stamford CT 50:47 16:20 11/11 220
119 Jeremy Hopwood 14M M1019 Trumbull CT 56:53 18:18 9/10 120
120 Andrea Reda 40F F4049 Bethel CT 1:00:38 19:30 9/9 160
121 Rob Reda 40M M4049 1:00:39 19:31 6/6 162
122 Jake Reda 13M M1019 1:00:40 19:31 10/10 164
123 Susan Preis 50F F5059 Newtown CT 1:05:08 20:57 14/14 158

5K Overall Results (F)     5K Division Results (F)     10K OVerall Results (F)     10K Division Results (F)    

Top Male: 1. Keith Cuttite 2. Michael Racanello 3. Nick Karen Chekas 4. Thomas Reinckens 5. AJ Lee

Top Female: 1. Dana Blanchard 2. Sophia Hopwood 3. Saryn Kunajukr 4. Sarah Endres 5. Betsy Hopwood

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates