Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall Race Results (F)     Division Race Results (F)    


Scottish Rite Freemasons 5K Run/Walk
Top Male: 1. Mario Vazquez 2. Mark Knibbs 3. Michael Rafferty 4. Michael Vesci 5. Ken Clarrk
Top Female: 1. Sydney Nash 2. Julie Dragon 3. Katie Lindberg 4. Kristen Wartschow 5. Stephanie Einsiedel
2015 Scottish Rite Free Masons 5K Road Race
Saturday July 25, 2015 - Deming Rd - Newington, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - USATF Certified 5k Course - (72 - Clear Skies)
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Mario Vazquez Overall Female: Sydney Nash

************************************************
OVERALL 5K RESULTS
************************************************

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Mario Vazquez 36M M3039 New Britain CT 18:28 5:56 1/8 37
2 Mark Knibbs 35M M3039 Newington CT 18:31 5:57 2/8 67
3 Michael Rafferty 41M M4049 Plantsville CT 18:55 6:05 1/11 40
4 Michael Vesci 15M M1419 Newington CT 19:47 6:22 1/3 38
5 Ken Clarrk 52M M5059 Somers CT 20:18 6:32 1/5 59
6 Sydney Nash 14F F1419 Enfield CT 20:37 6:38 1/3 53
7 Noah Nash 14M M1419 Enfield CT 20:47 6:41 2/3 54
8 Miguel Ramireez 58M M5059 Wethersfield CT 21:18 6:51 2/5 70
9 Paul Baldini 43M M4049 North Haven CT 22:16 7:09 2/11 77
10 Jon Sanders 36M M3039 W Hartford CT 22:44 7:18 3/8 61
11 Julie Dragon 35F F3039 Sturbridge MA 22:57 7:23 1/11 11
12 Katie Lindberg 17F F1419 Southington CT 23:05 7:25 2/3 44
13 Rob Michanczyk 33M M3039 Southington CT 23:22 7:31 4/8 57
14 Samuel Nash 14M M1419 Enfield CT 23:47 7:39 3/3 52
15 Dean Nash 45M M4049 Enfield CT 23:50 7:40 3/11 51
16 Donald Smith 71M M7079 New port Richey FL 24:07 7:45 1/2 34
17 Kristen Wartschow 24F F2029 Burlington CT 24:43 7:57 1/9 47
18 Ed Cabellon 40M M4049 Brockton MA 24:44 7:57 4/11 41
19 David Morin 41M M4049 Manchester CT 24:51 7:59 5/11 71
20 Henryk Gudelski 47M M4049 Poland EU 25:12 8:06 6/11 65
21 Stephanie Einsiedel 46F F4049 Andover CT 25:28 8:11 1/7 66
22 Carol Lombardi 23F F2029 Weatogue CT 26:13 8:26 2/9 62
23 Lee Bradley 73M M7079 Newington CT 26:16 8:27 2/2 6
24 Dan Defrancesco 30M M3039 Rocky Hill CT 26:18 8:28 5/8 79
25 larry Spires 67M M6069 Unionville CT 26:19 8:28 1/6 60
26 John Kane 40M M4049 Plantsville CT 26:20 8:28 7/11 63
27 Ethan Manis 21M M2029 Middletown CT 26:58 8:40 1/4 72
28 Jon Lindberg 56M M5059 Southington CT 27:10 8:44 3/5 43
29 Glenn Mallory 25M M2029 West Hartford CT 28:07 9:02 2/4 56
30 Richard Biggar 62M M6069 Wethersfield CT 28:14 9:05 2/6 42
31 Jocelyn Preston 33F F3039 Middletown CT 28:52 9:17 2/11 78
32 Daniel Calligan 38M M3039 Bristol CT 29:12 9:23 6/8 7
33 Alice Bishop 52F F5059 Enfield CT 29:34 9:30 1/2 1
34 Ashley Kane 14F F1419 Plantsville CT 29:34 9:30 3/3 64
35 Kathy Harriman 62F F6069 Glastonbury CT 29:48 9:35 1/3 75
36 Melissa Yellen 21F F2029 Trumbull CT 30:13 9:43 3/9 55
37 Ashley Boutin 27F F2029 Newington CT 30:26 9:47 4/9 3
38 Lynda Jaeger 56F F5059 Newington CT 31:36 10:10 2/2 21
39 Paul Doiron 61M M6069 Plainville CT 32:31 10:28 3/6 68
40 Sri Dopp 31M M3039 Manchester CT 32:55 10:35 7/8 10
41 Christine Donnelly 27F F2029 Manchester CT 33:02 10:37 5/9 9
42 Richard Zbrozek 68M M6069 Berlin CT 33:20 10:43 4/6 69
43 Kerri Picard 37F F3039 Torrington CT 34:12 11:00 3/11 29
44 Holly Peterson 27F F2029 Hartford CT 34:57 11:14 6/9 28
45 Chrissy Pakutka 43F F4049 Farmington CT 35:14 11:20 2/7 27
46 Mark Casiello 45M M4049 Bloomfield CT 36:09 11:37 8/11 8
47 Erica Fox 35F F3039 Bristol CT 37:26 12:02 4/11 18
48 Dominique Sobieski 20F F2029 Guilford CT 38:35 12:25 7/9 45
49 William Sobieski 60M M6069 Guilford CT 38:36 12:25 5/6 46
50 Linda Dragon 72F F7079 Sturbridge MA 39:40 12:46 1/1 12
51 Samantha Lynes 24F F2029 Meriden CT 39:44 12:47 8/9 23
52 Sarika Dubey 31F F3039 Rocky hill CT 40:45 13:07 5/11 13
53 Andrew Bishop 52M M5059 Enfield CT 40:49 13:08 4/5 2
54 Patrick Sweeney 40M M4049 Vernon CT 41:45 13:26 9/11 80
55 April Sweeney 35F F3039 Broad Brook CT 42:47 13:46 6/11 76
56 Jess Reed 35F F3039 Vernon CT 43:10 13:53 7/11 30
57 IRIS PAGAN 31F F3039 Manchester CT 43:15 13:55 8/11 26
58 Jaime Maddalena 28F F2029 Southington CT 44:07 14:11 9/9 24
59 Sandy Wade 67F F6069 Durham CT 44:13 14:13 2/3 58
60 Linda Roe 49F F4049 Madison CT 47:05 15:09 3/7 31
61 Michael Roe 52M M5059 Madison CT 47:07 15:09 5/5 32
62 Gregory Stelmak 62M M6069 Newington CT 48:28 15:36 6/6 50
63 Erin Rose 38F F3039 Agawam MA 49:49 16:01 9/11 33
64 Ashwyn Tirkey 31M M3039 Rocky Hill CT 50:05 16:07 8/8 39
65 Bharath Marakala 27M M2029 Glastonbury CT 50:40 16:18 3/4 25
66 Simone Fournier 37F F3039 Terryville CT 50:52 16:22 10/11 16
67 Virginia Fournier 40F F4049 Terryville CT 50:54 16:22 4/7 17
68 Sam Kleiner 45M M4049 Cromwell CT 55:26 17:50 10/11 22
69 David Fitzgerald 47M M4049 Cromwell CT 55:29 17:51 11/11 14
70 Christine Zima 40F F4049 Meriden CT 55:40 17:55 5/7 74
71 Christine Piscitelli 36F F3039 Rocky Hill CT 55:42 17:55 11/11 73
72 Eileen Fitzgerald 47F F4049 Cromwell CT 55:49 17:57 6/7 15
73 Harlene Sprei 47F F4049 Cromwell CT 55:49 17:57 7/7 35
74 Kate Boutin 60F F6069 Newington CT 1:19:46 25:40 3/3 5
75 Joshua Boutin 29M M2029 Newington CT 1:19:46 25:40 4/4 4

Overall Race Results (F)     Division Race Results (F)    

Top Male: 1. Mario Vazquez 2. Mark Knibbs 3. Michael Rafferty 4. Michael Vesci 5. Ken Clarrk

Top Female: 1. Sydney Nash 2. Julie Dragon 3. Katie Lindberg 4. Kristen Wartschow 5. Stephanie Einsiedel

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates