Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall 5K Results     Overall 10k Results     5K Y-Relay Team Results     5K Division Results     10K Division Results    


Cheshire SeaDog 5K/10K Road Races
Top Male: 1. Karl Bishop 2. Mario Longo 3. Tyler Hayward 4. Kyle McLaughlin 5. Ryan Nguyen
Top Female: 1. Eloise De Landevoisin Cam 2. Nicole Demers 3. Emily Longmore 4. Katie Lindberg 5. Kristin Dinatale
2015 Cheshire SeaDogs 5K Road Races
Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com || 72 Overcast Humid
Sunday May 17, 2015 || Barthlem Park || Cheshire, CT

***********************************************************************************************
RESULTS AT PLATTSYS.COM
***********************************************************************************************


Overall Male : Karl Bishop Overall Female: Eloise De Landevoisin Cam

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Karl Bishop 17M M1719 Cheshire CT 18:06 5:49 1/6 27
2 Mario Longo 43M M4049 Cheshire CT 18:09 5:50 1/28 320
3 Tyler Hayward 18M M1719 Naugatuck CT 18:19 5:53 2/6 337
4 Kyle McLaughlin 17M M1719 Plantsville CT 18:41 6:00 3/6 195
5 Ryan Nguyen 16M M1416 Cheshire CT 18:52 6:04 1/10 210
6 Benjamin Carlson 14M M1416 Middletown CT 19:09 6:09 2/10 43
7 Mark Driscoll 49M M4049 Wallingford CT 19:21 6:13 2/28 311
8 Kevin Rice 51M M5059 Manchester CT 19:25 6:15 1/15 386
9 Daniel Hersey 15M M1416 Cheshire CT 19:38 6:19 3/10 123
10 Jameson Whaley 17M M1719 Deep River CT 19:46 6:21 4/6 300
11 Troy Schinkel 33M M3039 Wolcott CT 20:08 6:28 1/17 256
12 Brandon Hayward 40M M4049 Suffield CT 20:15 6:31 3/28 371
13 Tyler Bailey 19M M1719 Cheshire CT 20:37 6:38 5/6 18
14 Benjamin Brewer 15M M1416 Cheshire CT 21:01 6:46 4/10 323
15 John Hogan 48M M4049 Cheshire CT 21:33 6:56 4/28 348
16 Thaddeus Chuchro 39M M3039 East Hartford CT 21:37 6:57 2/17 53
17 Evan Brown 8M M0810 Cheshire CT 21:49 7:01 1/13 36
18 Eloise De Landevoisin Cam 13F F1113 Lyme CT 21:53 7:02 1/35 63
19 Nicole Demers 38F F3039 Cheshire CT 22:04 7:06 1/38 68
20 Kevin Erickson 16M M1416 Cheshire CT 22:06 7:06 5/10 86
21 Ryan Asido 13M M1113 Southington CT 22:08 7:07 1/25 15
22 David Ford 47M M4049 Suffield CT 22:09 7:07 5/28 385
23 David Schnitzer 38M M3039 Cheshire CT 22:17 7:10 3/17 257
24 Alex Bernier 15M M1416 Bristol CT 22:33 7:15 6/10 26
25 Kyle Neri 19M M1719 Wallingford CT 22:46 7:19 6/6 209
26 Emily Longmore 14F F1416 Cheshire CT 22:49 7:20 1/9 170
27 Katie Lindberg 16F F1416 Southington CT 22:50 7:20 2/9 167
28 Drew Bishop 13M M1113 Cheshire CT 23:06 7:26 2/25 28
29 Rafael Velazquez 60M M6069 Waterbury CT 23:08 7:26 1/15 295
30 Robert DiNatale 11M M1113 Cheshire CT 23:19 7:30 3/25 357
31 Chapman School Lightning 5R R0007 Jai Desai 23:20 7:30 1/62 2007
32 Dan Conklin 38M M3039 Naugatuck CT 23:33 7:34 4/17 381
33 Norton School Norton Team 3R R0007 Alexa 23:35 7:35 2/62 2058
34 Bob Canelli 60M M6069 Cheshire CT 23:39 7:36 2/15 332
35 Kristin Dinatale 44F F4049 Cheshire CT 23:48 7:39 1/66 356
36 South End School OOGA BOOGA 5R R0007 Minh Tran 23:48 7:39 3/62 2060
37 Doolittle Mr. Juliano 4R R0007 Samir Dishmca 23:51 7:40 4/62 2028
38 Ron Lamoreux, jr. 53M M5059 Southington CT 23:58 7:42 2/15 146
39 Jennifer Robinson 44F F4049 Cheshire CT 24:03 7:44 2/66 242
40 Alexander Orcutt 13M M1113 Cheshire CT 24:04 7:44 4/25 217
41 Kristen Nguyen 50F F5059 Cheshire CT 24:04 7:44 1/17 211
42 Madeline Snow 18F F1719 Bethany CT 24:04 7:44 1/12 309
43 Martin Adlianitski 11M M1113 Cheshire CT 24:05 7:45 5/25 2
44 Matthew LaFrance 40M M4049 Cheshire CT 24:10 7:46 6/28 317
45 Jennifer Welsh 30F F3039 Cheshire CT 24:18 7:49 2/38 366
46 Wayne Carlson 43M M4049 Middletown CT 24:21 7:50 7/28 42
47 South End School Penguin Br 5R R0007 John O'Connor 24:25 7:51 5/62 2061
48 Allyson Teel 33F F3039 Cheshire CT 24:27 7:52 3/38 372
49 Francis Simpatico 12M M1113 Cheshire CT 24:34 7:54 6/25 321
50 Abby Robinson 13F F1113 Cheshire CT 24:46 7:58 2/35 243
51 Geoff Frattini 45M M4049 Cheshire CT 24:46 7:58 8/28 100
52 Highland School The Fast an 5R R0007 Riley McPhee 24:49 7:59 6/62 2056
53 Chapman School Legendary Li 6R R0007 Taylor Warburtan 24:50 7:59 7/62 2011
54 Peter Levens 14M M1416 Cheshire CT 24:57 8:01 7/10 162
55 Dia Gawronski 15F F1416 Beacon Falls CT 25:01 8:03 3/9 103
56 Richard Gumpert 14M M1416 Cheshire CT 25:02 8:03 8/10 111
57 Grace Pettit 12F F1113 Cheshire CT 25:05 8:04 3/35 233
58 Corbin Forselius 10M M0810 Cheshire CT 25:05 8:04 2/13 314
59 Nora Mackay 19F F1719 North Haven CT 25:08 8:05 2/12 397
60 Elli Haskes 14F F1416 Cheshire CT 25:10 8:06 4/9 349
61 John Simonson 51M M5059 Southington CT 25:12 8:06 3/15 269
62 Eric Levens 11M M1113 Cheshire CT 25:15 8:07 7/25 163
63 Brad Paulsen 54M M5059 Cheshire CT 25:23 8:10 4/15 379
64 Lisa Hayward 37F F3039 Suffield CT 25:29 8:12 4/38 370
65 Chapman School The Pack 6R R0007 Nathan Hovie 25:40 8:15 8/62 2002
66 Norton Chop -Chop 6R R0007 Ryan Ferrell 25:40 8:15 9/62 2057
67 Brian Ayers 36M M3039 West Hartford CT 25:42 8:16 5/17 341
68 Chase Ireland 9F F0810 Prospect CT 25:43 8:16 1/19 315
69 Mary Barto 11F F1113 Cheshire CT 25:45 8:17 4/35 20
70 Dan Tarca 52M M5059 Cheshire CT 25:45 8:17 5/15 347
71 Brian Nolan 49M M4049 Wallingford CT 25:47 8:18 9/28 213
72 Doolittle Fast And Firous 4R R0007 Matt Irizarry 25:50 8:18 10/62 2021
73 Chapman School Chapman Chee 6R R0007 Kaylah Schnitzer 25:50 8:18 11/62 2008
74 Andrew Hersey 49M M4049 Cheshire CT 25:50 8:18 10/28 122
75 Alex Tansey 27M M2029 Cheshire CT 25:51 8:19 1/5 282
76 Riley Lanz 11M M1113 Cheshire CT 25:52 8:19 8/25 148
77 South End School Snugglepuf 5R R0007 Abby McLoughlin 25:56 8:20 12/62 2059
78 Chapman School Blue Ninjas 5R R0007 Emma Lepisto 25:59 8:21 13/62 2004
79 Doolittle School The Turbo 6R R0007 Emma Blake 26:01 8:22 14/62 2043
80 Doolittle The Red Claws 3R R0007 Talan Cellatly 26:02 8:22 15/62 2027
81 Chapman School Three Quicks 5R R0007 Eva Witkowski 26:03 8:23 16/62 2013
82 Russell Johnson 58M M5059 Cheshire CT 26:05 8:23 6/15 398
83 Gavin Pelletier 9M M0810 Southington CT 26:07 8:24 3/13 229
84 Todd Pelletier 40M M4049 Southington CT 26:07 8:24 11/28 228
85 Mark Lanz 44M M4049 Cheshire CT 26:09 8:25 12/28 147
86 Doolittle School The Speed 6R R0007 Mary Barto 26:09 8:25 17/62 2047
87 Melissa Healy 25F F2029 Southington CT 26:12 8:26 1/23 376
88 Rob Bonitz 50M M5059 Cheshire CT 26:21 8:28 7/15 391
89 Amy Wessman-Pelletier 39F F3039 Southington CT 26:22 8:29 5/38 299
90 Philip (P.J.) Louchen 30M M3039 Southington CT 26:24 8:29 6/17 173
91 Wenzhong Liu 50M M5059 Cheshire CT 26:27 8:30 8/15 169
92 Doolittle School MCL 4R R0007 Chase 26:30 8:31 18/62 2041
93 David Tellerico 67M M6069 Marion CT 26:31 8:32 3/15 375
94 Julia Alberti 18F F1719 Hamden CT 26:33 8:32 3/12 4
95 Jennifer Schnitzer 37F F3039 Cheshire CT 26:34 8:33 6/38 258
96 Nicholas Carlson 12M M1113 Middletown CT 26:34 8:33 9/25 44
97 Betsy Overstrum 13F F1113 Wallingford CT 26:35 8:33 5/35 219
98 Raymond Biagtan 43M M4049 Hamden CT 26:47 8:37 13/28 327
99 SallyAnn Ciarlo 50F F5059 Middlebury CT 26:49 8:37 2/17 358
100 Allison Bailey 50F F5059 Cheshire CT 26:52 8:38 3/17 17
101 Mitchell Wollen 11M M1113 Wallingford CT 26:54 8:39 10/25 303
102 Marco Ingriselli 60M M6069 Southington CT 27:00 8:41 4/15 128
103 Thomas Longmore 11M M1113 Cheshire CT 27:07 8:43 11/25 171
104 Michael O'Donnell 49M M4049 Cheshire CT 27:09 8:44 14/28 215
105 John Lewkewich 61M M6069 Plantsville CT 27:12 8:45 5/15 165
106 Kristian Adlianitski 9M M0810 Chehsire CT 27:13 8:45 4/13 1
107 Ali Tyler 12F F1113 Wallingford CT 27:13 8:45 6/35 290
108 Sienna Breton 13F F1113 Cheshire CT 27:15 8:46 7/35 33
109 South End School South End 4R R0007 Matt Walling 27:16 8:46 19/62 2062
110 Jeremiah Mann 10M M0810 Cheshire CT 27:19 8:47 5/13 178
111 Tiger Mann 49M M4049 Cheshire CT 27:20 8:47 15/28 176
112 Jon Lindberg 56M M5059 Southington CT 27:35 8:52 9/15 166
113 Julie Wollen 43F F4049 Wallingford CT 27:38 8:53 3/66 302
114 Leila Sofiane 10F F0810 Wallingford CT 27:38 8:53 2/19 271
115 Edward McCarver 65M M6069 Wallingford CT 27:38 8:53 6/15 190
116 Daniel Furman 25M M2029 Manchester CT 27:40 8:54 2/5 102
117 Dan Nivison 39M M3039 Southington CT 27:40 8:54 7/17 212
118 Kyla Behrle 11F F1113 Beacon Falls CT 27:42 8:55 8/35 308
119 Chapman School The Purple P 3R R0007 Ali Scialabba 27:45 8:56 20/62 2010
120 Richard Uluski 30M M3039 Cheshire CT 27:46 8:56 8/17 292
121 Kate Paulsen 23F F2029 Cheshire CT 27:47 8:56 2/23 378
122 Chapman School Nighthawks 5R R0007 Zoe Danese 27:47 8:56 21/62 2015
123 Tom Ercoli 45M M4049 Middlebury CT 27:49 8:57 16/28 85
124 CARMEN COLAVITO 10M M0810 OAKVILLE CT 27:49 8:57 6/13 58
125 Taylor Sheehan 11F F1113 Cheshire CT 27:51 8:57 9/35 266
126 Hannah Merritt 11F F1113 Cheshire CT 27:51 8:57 10/35 200
127 Deena Allard 42F F4049 Cheshire CT 28:05 9:02 4/66 6
128 Amber Kennealy 23F F2029 Cheshire CT 28:12 9:04 3/23 133
129 Madison Snow 10F F0810 Cheshire CT 28:14 9:05 3/19 333
130 Cheryl Snow 40F F4049 Cheshire CT 28:14 9:05 5/66 334
131 South End School South End 4R R0007 Nicholas Smith 28:17 9:06 22/62 2063
132 Julia Snow 10F F0810 Bethany CT 28:17 9:06 4/19 310
133 Sierra Dennehy 19F F1719 Cheshire CT 28:18 9:06 4/12 69
134 Robert Kallinich 60M M6069 Gilford CT 28:20 9:07 7/15 130
135 Andrea Kaufmann 39F F3039 Southington CT 28:22 9:07 7/38 340
136 Ryan Kaufmann 9M M0810 Southington CT 28:23 9:08 7/13 339
137 Daniel Bishop 7M M0007 Cheshire CT 28:34 9:11 1/3 29
138 Ben Matanga 55M M5059 Cheshire CT 28:45 9:15 10/15 184
139 Melissa Carlson 9F F0810 Middletown CT 28:53 9:17 5/19 45
140 Holly Schinkel 34F F3039 Wolcott CT 28:54 9:18 8/38 255
141 Chapman School Dashing Diva 4R R0007 Allyson Leighton 28:54 9:18 23/62 2009
142 Tim Tassis 38M M3039 Southington CT 28:54 9:18 9/17 283
143 Doolitle School The Lightni 3R R0007 Jack Lengyel 28:55 9:18 24/62 2020
144 Doolitle School The Lightni 3R R0007 Jack Lengyel 28:55 9:18 25/62 2052
145 Highland Highland Titans 3R R0007 Jack Suomala 28:56 9:18 26/62 2054
146 Samantha McCarthy 25F F2029 Berlin CT 28:58 9:19 4/23 189
147 Chapman School Fierce Foxes 3R R0007 Emma Danaher 28:59 9:19 27/62 2018
148 Highland SJK Warriors 6R R0007 Kiley Pippa 28:59 9:19 28/62 2055
149 Kailey Farrell 22F F2029 Woodbridge CT 29:00 9:19 5/23 392
150 Shane Wynne 11M M1113 Cheshire CT 29:03 9:20 12/25 305
151 Jaya Chatterjee 29F F2029 Cheshire CT 29:09 9:22 6/23 52
152 Sophie Milhomens 9F F0810 Wolcott CT 29:14 9:24 6/19 312
153 Doolittle The Triple Threat 6R R0007 Hannah Portal 29:18 9:25 29/62 2026
154 Akeem Wright 31M M3039 Bridgeport CT 29:20 9:26 10/17 304
155 Jessica Suomala 42F F4049 Cheshire CT 29:21 9:26 6/66 328
156 John Etter 46M M4049 Southington CT 29:26 9:28 17/28 88
157 Brenda Zambrello 38F F3039 Berlin CT 29:33 9:30 9/38 306
158 Rebecca Greenberg 37F F3039 Hamden CT 29:35 9:31 10/38 387
159 Lauren Garrett 33F F3039 Hamden CT 29:36 9:31 11/38 367
160 Luciana Alberti 48F F4049 Hamden CT 29:39 9:32 7/66 5
161 Nicki O'Rourke 41F F4049 Southington CT 29:41 9:33 8/66 218
162 Kris Overstrum 53F F5059 Wallingfrod CT 29:43 9:33 4/17 220
163 Regina McCoy 19F F1719 Suffield CT 29:44 9:34 5/12 191
164 David Castro, Jr 35M M3039 Bristol CT 29:45 9:34 11/17 48
165 Elena Parkerson 12F F1113 Cheshire CT 29:47 9:35 11/35 225
166 Katie Caldwell 16F F1416 Cheshire CT 29:51 9:36 5/9 40
167 Raj Dhage 15M M1416 Cheshire CT 29:52 9:36 9/10 72
168 Val Peckingham 45F F4049 Cheshire CT 29:53 9:37 9/66 227
169 Doolittle Velaparthi 4R R0007 Luca Borz-Baba 29:53 9:37 30/62 2035
170 Abigail McLaughlin 11F F1113 Plantsville CT 29:56 9:37 12/35 196
171 Brandon Labagh 21M M2029 Waterbury CT 30:02 9:39 3/5 143
172 Rebecca Alberti 20F F2029 Hamden CT 30:13 9:43 7/23 3
173 Doolittle Team Slugger 5R R0007 Colin Cody 30:20 9:45 31/62 2023
174 Michael Kamens 23M M2029 Cromwell CT 30:21 9:46 4/5 132
175 Jennifer Black 44F F4049 Cheshire CT 30:21 9:46 10/66 30
176 Jennifer Desiderio 42F F4049 Plantsville CT 30:23 9:46 11/66 71
177 Aayush Sahasrabudhe 11M M1113 Cheshire CT 30:25 9:47 13/25 345
178 Derek Melanson 13M M1113 Plantsville CT 30:27 9:47 14/25 197
179 Doolittle School Rainbow Ro 3R R0007 Sophia DelRosso 30:32 9:49 32/62 2038
180 Sherri Beck 45F F4049 Naugatuck CT 30:34 9:50 12/66 342
181 Emma Riemann 10F F0810 Cheshire CT 30:44 9:53 7/19 364
182 Lynann Conklin 37F F3039 Naugatuck CT 30:44 9:53 12/38 382
183 Doolittle Racers From The W 3R R0007 Chris Kobylanski 30:45 9:53 33/62 2022
184 Jun Zhang 45F F4049 Cheshire CT 30:54 9:56 13/66 374
185 Julia Stevens 12F F1113 Cheshire CT 30:58 9:57 13/35 275
186 Erika Mongrarn 41F F4049 Wallingford CT 31:02 9:59 14/66 362
187 Chris Alexopoulos 41M M4049 New Haven CT 31:02 9:59 18/28 432
188 Taylor Deubel 0F F0007 9999 CT 31:03 9:59 1/7 430
189 Chapman School Firebolts 3R R0007 Owen Scarice 31:03 9:59 34/62 2006
190 Javairia Butt 19F F1719 Waterbury CT 31:04 9:59 6/12 39
191 Chapman School Cupquaker 5R R0007 Ella Scarise 31:05 10:00 35/62 2014
192 Joseph Delaney 34M M3039 Stamford CT 31:06 10:00 12/17 65
193 Madison Nemec 13F F1113 Naugatuck CT 31:08 10:01 14/35 208
194 Meaghan Kirby 19F F1719 Cheshire CT 31:09 10:01 7/12 134
195 Karin Carey 33F F3039 Stratford CT 31:09 10:01 13/38 41
196 Chapman School Wicked Wolve 5R R0007 Jonny Alexander 31:10 10:01 36/62 2001
197 Maricele Riemann 42F F4049 Cheshire CT 31:10 10:01 15/66 363
198 Doolittle The three Amigo's 5R R0007 Lauren Orozco 31:11 10:02 37/62 2024
199 Julia Shatalov 12F F1113 Cheshire CT 31:27 10:07 15/35 262
200 Douglas Melanson 44M M4049 Plantsville CT 31:28 10:07 19/28 198
201 Doolittle The Girls Just Wa 5R R0007 Catherine Palmer 31:37 10:10 38/62 2049
202 Mary Kuchar 20F F2029 Hamden CT 31:42 10:12 8/23 389
203 Lyndsay Bratton 31F F3039 New Haven CT 31:47 10:13 14/38 32
204 Darcie Roy 47F F4049 Wallingford CT 31:47 10:13 16/66 246
205 Laurie Danaher 44F F4049 Cheshire CT 31:49 10:14 17/66 324
206 Eileen Barnes 32F F3039 Plainville CT 31:49 10:14 15/38 19
207 Jack Fiala 13M M1113 Cheshire CT 31:51 10:15 15/25 96
208 Colleen Lawler 41F F4049 Wallingford CT 31:52 10:15 18/66 335
209 Laura Kreger 43F F4049 Sterling CT 31:56 10:16 19/66 138
210 Mark Petrone 46M M4049 North Haven CT 32:08 10:20 20/28 232
211 Terry Watson 45F F4049 Southington CT 32:14 10:22 20/66 297
212 Doolittle The Road Runners 0R R0007 Melady 32:15 10:22 39/62 2037
213 Ali Lamberti 19F F1719 Cheshire CT 32:15 10:22 8/12 144
214 Nicki Lamberti 19F F1719 Cheshire CT 32:16 10:23 9/12 145
215 Niapey Wilson 37M M3039 Cheshire CT 32:18 10:23 13/17 316
216 Sally-Ann DeLucia 19F F1719 Cheshire CT 32:18 10:23 10/12 67
217 Chapman School Flaming Eagl 6R R0007 Carley Allen 32:19 10:24 40/62 2016
218 Holly Ruiz 37F F3039 Naugatuck CT 32:27 10:26 16/38 248
219 Patricia Montgomery 57F F5059 Wolcott CT 32:30 10:27 5/17 204
220 Sarah Morassini 26F F2029 Meriden CT 32:32 10:28 9/23 205
221 Justin Finkel 11M M1113 Cheshire CT 32:33 10:28 16/25 97
222 Kimberleigh Hoey 23F F2029 Wallingford CT 32:35 10:29 10/23 343
223 Richard Solz 51M M5059 Fairfield CT 32:39 10:30 11/15 273
224 Haylie Cieslewski 9F F0810 Cheshire CT 32:40 10:30 8/19 55
225 Lauren Cieslewski 36F F3039 Cheshire CT 32:40 10:30 17/38 54
226 Shannon Breaux 39F F3039 Wallingford CT 32:43 10:31 18/38 325
227 Joe Russo 48M M4049 Cheshire CT 32:44 10:32 21/28 249
228 Doolittle School The 3 Runn 5R R0007 Thomas 32:48 10:33 41/62 2042
229 Scott Allard 39M M3039 Cheshire CT 32:55 10:35 14/17 7
230 Valeria Miller 33F F3039 Woodbridge CT 32:56 10:36 19/38 390
231 Alyssa Kamens 23F F2029 Wallingford CT 32:58 10:36 11/23 131
232 Joseph Allard 24M M2029 Wallingford CT 33:01 10:37 5/5 9
233 Robyn Merritt 42F F4049 Chehsire CT 33:04 10:38 21/66 201
234 Doolittle Rockin Racers 3R R0007 Taylor Kozlowski 33:05 10:38 42/62 2036
235 Lisa Sheehan 40F F4049 Cheshire CT 33:06 10:39 22/66 265
236 Joanne Fabrycki 45F F4049 Southington CT 33:10 10:40 23/66 90
237 Xianmei Cai 42F F4049 Cheshire CT 33:22 10:44 24/66 373
238 Veronika Hart 48F F4049 New Britane CT 33:24 10:45 25/66 119
239 Natan Banman 69M M6069 Cheshire CT 33:31 10:47 8/15 322
240 Emily Lennon 29F F2029 Southington CT 33:49 10:53 12/23 161
241 Doolittle School River Runn 4R R0007 Julia 33:50 10:53 43/62 2045
242 Julia Lawrence-Riddell 10F F0810 Hamden CT 33:56 10:55 9/19 152
243 Chapman School Scorpions 4R R0007 Zackary Schnitzer 33:58 10:56 44/62 2003
244 Doolittle Survivors 3R R0007 Emma Rinaldi 34:12 11:00 45/62 2019
245 Marrissa Drivdahl 17F F1719 Southington CT 34:13 11:00 11/12 78
246 Doolittle School Blue Bagel 4R R0007 Katelyn Daly 34:18 11:02 46/62 2051
247 Shannon Leibowitz 32F F3039 Wallingford CT 34:31 11:06 20/38 159
248 Chapman School Chapman Chee 4R R0007 Lauren Peronace 34:35 11:07 47/62 2005
249 LILLIAN WILLIAMS 48F F4049 WATERBURY CT 34:35 11:07 26/66 301
250 Stephanie Bezerra 46F F4049 Hamden CT 34:41 11:09 27/66 344
251 Harry Hua 11F F1113 Cheshire CT 34:46 11:11 16/35 355
252 Archana Mulay 43F F4049 Cheshire CT 34:53 11:13 28/66 206
253 Devan Fernando 9M M0810 Cheshire CT 34:57 11:14 8/13 95
254 Doolittle Caitlinator 3R R0007 Riley Baldoni 34:58 11:15 48/62 2029
255 Laurie Genovese 43F F4049 Waterbury CT 35:00 11:15 29/66 104
256 Rebecca Corcoran 23F F2029 Newington CT 35:01 11:16 13/23 60
257 Jennifer Rodriguez 16F F1416 Southington CT 35:02 11:16 6/9 245
258 Diane Kochol 45F F4049 Cheshire CT 35:03 11:16 30/66 428
259 Mihiri Fernando 12F F1113 Cheshire CT 35:04 11:17 17/35 93
260 Tina Rodriguez 43F F4049 Southington CT 35:05 11:17 31/66 244
261 Rose Malerba 61F F6069 Beacon Falls CT 35:06 11:17 1/9 175
262 Sandy Vargas 35F F3039 Waterbury CT 35:06 11:17 21/38 293
263 Minoli Fernando 12F F1113 Cheshire CT 35:07 11:18 18/35 94
264 Doolittle School #sassy Bac 4R R0007 Haley Mola 35:08 11:18 49/62 2039
265 Doolittle School The Shadow 4R R0007 Evan Clark 35:16 11:20 50/62 2050
266 Rachel Krieger 12F F1113 Cheshire CT 35:20 11:22 19/35 139
267 Cheryl Grezlik 36F F3039 Southington CT 35:26 11:24 22/38 399
268 Kim Gentile 49F F4049 Cheshire CT 35:29 11:25 32/66 377
269 Barbara Objinski 59F F5059 Cheshire CT 35:35 11:27 6/17 214
270 Richard Fortier 48M M4049 Plantsville CT 35:37 11:27 22/28 98
271 Laura Dwyer 36F F3039 Cheshire CT 35:39 11:28 23/38 82
272 Kara Vincent 44F F4049 Naugatuck CT 35:40 11:28 33/66 380
273 Doolittle The Crazy Curello 3R R0007 Hayden Curello 35:44 11:29 51/62 2031
274 John Stiber 11M M1113 Bethany CT 35:45 11:30 17/25 277
275 Isabella DelRosso 11F F1113 Cheshire CT 35:47 11:30 20/35 66
276 Stephen Keavery 44M M4049 Cheshire CT 35:50 11:31 23/28 319
277 Aimee Rys 27F F2029 Meriden CT 35:53 11:32 14/23 251
278 Marilyn Tripp 62F F6069 Seymour CT 35:54 11:33 2/9 289
279 Sandy Shaner 61F F6069 New Haven CT 36:08 11:37 3/9 261
280 Danielle Dietrich 15F F1416 Cheshire CT 36:12 11:38 7/9 73
281 Lisa Dennehy 44F F4049 Cheshire CT 36:12 11:38 34/66 70
282 Paula Drivdahl 46F F4049 Southington CT 36:13 11:39 35/66 79
283 Ellie Senft 17F F1719 Cheshire CT 36:13 11:39 12/12 259
284 Jennifer Ramos 40F F4049 Waterbury CT 36:15 11:39 36/66 237
285 Nina Vianese 42F F4049 Cheshire CT 36:17 11:40 37/66 431
286 Allison Scott 0F F0007 9999 CT 36:18 11:40 2/7 434
287 Christine Patterson 36F F3039 Clinton CT 36:22 11:42 24/38 226
288 Heather Alexopoules 41F F4049 Cheshire CT 36:24 11:42 38/66 433
289 Chapman School Skidders 3R R0007 Will Allen 36:29 11:44 52/62 2012
290 Sandra Ewen 58F F5059 Terryville CT 36:29 11:44 7/17 89
291 Chapman School Riptide Runn 5R R0007 Gabby Telese 36:30 11:44 53/62 2017
292 Kylie McCue 11F F1113 Wolcott CT 36:35 11:46 21/35 346
293 Jane Lawrence-Riddell 39F F3039 Hamden CT 36:39 11:47 25/38 154
294 Ian Lawrence-Riddell 7M M0007 Hamden CT 36:39 11:47 2/3 151
295 Adessa Noyes 11F F1113 Southington CT 36:48 11:50 22/35 384
296 Karen Longo 52F F5059 Southington CT 36:55 11:52 8/17 318
297 Amy Stiber 42F F4049 Bethany CT 36:56 11:53 39/66 276
298 Christopher Pagliaro 34M M3039 Cheshire CT 37:01 11:54 15/17 221
299 Katie Pagliaro 7F F0007 Cheshire CT 37:01 11:54 3/7 222
300 Carrie LaTorre 41F F4049 Cheshire CT 37:07 11:56 40/66 150
301 Debi Bernard 49F F4049 Portland CT 37:10 11:57 41/66 330
302 Doug Mesa 50M M5059 Higganum CT 37:11 11:57 12/15 329
303 Reina Raj 13F F1113 Cheshire CT 37:11 11:57 23/35 351
304 Morgan McDonough 9F F0810 Cheshire CT 37:12 11:58 10/19 194
305 Karen Barry 47F F4049 Southington CT 37:25 12:02 42/66 369
306 Kimberly Burns 39F F3039 Cheshire CT 37:29 12:03 26/38 38
307 Doolittle School The Tomboy 3R R0007 Savannah 37:29 12:03 54/62 2053
308 Doolittle Tie Dye Cheetahs 3R R0007 Sarah Yonich 37:29 12:03 55/62 2025
309 Amandd Papa 20F F2029 Hamden CT 37:29 12:03 15/23 388
310 Sonia Fernandes 30F F3039 Naugatuck CT 37:30 12:04 27/38 92
311 Brian Foster 61M M6069 Thomaston CT 37:33 12:05 9/15 99
312 Chakisha Canady 42F F4049 Waterbury CT 37:37 12:06 43/66 395
313 Howard Harmets 69M M6069 Cheshire CT 37:47 12:09 10/15 116
314 Michele Butler 46F F4049 Derby CT 37:48 12:09 44/66 331
315 Alicia Shatalov 7F F0007 Cheshire CT 38:00 12:13 4/7 263
316 Kristen McDonald 51F F5059 Waterbury CT 38:07 12:16 9/17 193
317 Joan Klein 58F F5059 Waterbury CT 38:07 12:16 10/17 137
318 Kate Temple 36F F3039 Cheshire CT 38:08 12:16 28/38 284
319 Anmol Sapru 11M M1113 Cheshire CT 38:12 12:17 18/25 252
320 Leah Farrell 8F F0810 Cheshire CT 38:13 12:18 11/19 91
321 Katie Hall 9F F0810 Cheshire CT 38:13 12:18 12/19 114
322 Evan Levine 12M M1113 Cheshire CT 38:22 12:20 19/25 164
323 Lisa Hirai Hall 47F F4049 Cheshire CT 38:35 12:25 45/66 125
324 Connor Rayball 7M M0007 Cheshire CT 38:38 12:26 3/3 239
325 Sean Rayball 40M M4049 Cheshire CT 38:40 12:26 24/28 240
326 Doolittle School Rocking Ro 5R R0007 Skylar 38:52 12:30 56/62 2046
327 Tom Kuharski 65M M6069 Plantsville CT 38:54 12:31 11/15 141
328 Rosa Martins 39F F3039 Naugatuck CT 38:57 12:32 29/38 183
329 Santosh Sapru 41M M4049 Cheshire CT 39:00 12:33 25/28 253
330 Megan Sevigny 39F F3039 Wallingford CT 39:01 12:33 30/38 260
331 Adam Chang 12M M1113 Cheshire CT 39:06 12:35 20/25 51
332 Spencer Carroll 10F F0810 Northford CT 39:07 12:35 13/19 47
333 Donna Montesi 42F F4049 Cheshire CT 39:07 12:35 46/66 203
334 Kyle Lanzer 12M M1113 Cheshire CT 39:07 12:35 21/25 149
335 Zachary Bates 11M M1113 Cheshire CT 39:35 12:44 22/25 22
336 Cara Brown 35F F3039 Bristol CT 39:42 12:46 31/38 37
337 Gabrielle Sokolok 10F F0810 Cheshire CT 39:47 12:48 14/19 272
338 Blake Amendola 35F F3039 Wallingford CT 39:49 12:48 32/38 11
339 Doolittle School John and K 3R R0007 Katie 40:11 12:56 57/62 2044
340 Tyler Kochol 10M M0810 Cheshire CT 40:11 12:56 9/13 429
341 Rovin Raj 10M M0810 Cheshire CT 40:14 12:56 10/13 350
342 Betsy Scarpitti 66F F6069 North Haven CT 40:17 12:57 4/9 254
343 Abby Dorman 21F F2029 Cheshire CT 40:18 12:58 16/23 74
344 Doolittle The Shopkins 4R R0007 Erin Miller 40:27 13:01 58/62 2030
345 Mollee Merritt 7F F0007 Cheshire CT 40:34 13:03 5/7 199
346 Doolittle Team Girl Power 5R R0007 Grace Powning 40:37 13:04 59/62 2032
347 Jane Maukinnon 53F F5059 Waterbury CT 40:42 13:06 11/17 421
348 Anna Lindner 10F F0810 Cheshire CT 40:49 13:08 15/19 168
349 Doolittle School Ghost 3R R0007 Braeden 40:55 13:10 60/62 2048
350 Jennifer Mcauliffe 42F F4049 Southington CT 40:58 13:11 47/66 187
351 Madalyn Mcaliffe 9F F0810 Southington CT 40:58 13:11 16/19 186
352 Sarah Mcauliffe 13F F1113 Southington CT 40:58 13:11 24/35 188
353 Olivia Kochol 11F F1113 Cheshire CT 41:09 13:14 25/35 425
354 Reggie Nagle 50F F5059 Cheshire CT 41:10 13:15 12/17 427
355 Jerrie Hayward 46F F4049 Naugatuck CT 41:15 13:16 48/66 336
356 Greta Pello 14F F1416 Wallingford CT 41:22 13:18 8/9 383
357 Doolittle School The Water 4R R0007 Paige 41:41 13:25 61/62 2040
358 Krista Colavito 34F F3039 Naugatuck CT 41:55 13:29 33/38 57
359 Doolittle Road Runners 2R R0007 Clare McManus 42:00 13:31 62/62 2033
360 Jeffrey Haynes 52M M5059 Waterbury CT 42:02 13:31 13/15 121
361 Mary Etter 48F F4049 Southington CT 42:12 13:35 49/66 87
362 Stacy Trainor 46F F4049 Waterbury CT 42:14 13:35 50/66 288
363 Malachi Blatchley 10M M0810 Hamden CT 43:07 13:52 11/13 31
364 William Vianese 12M M1113 Cheshire CT 43:20 13:56 23/25 368
365 Sandy McDonald 49F F4049 Waterbury CT 43:22 13:57 51/66 192
366 Gianna Antonetti 10F F0810 Cheshire CT 43:27 13:59 17/19 424
367 Theresa Gumpert 47F F4049 Cheshire CT 43:38 14:02 52/66 113
368 Tara Prescott 11F F1113 Wolcott CT 44:13 14:13 26/35 236
369 Megan Aileen Prescott 45F F4049 Wolcott CT 44:14 14:14 53/66 235
370 Kathy Massicotte 60F F6069 Naugatuck CT 44:16 14:14 5/9 338
371 Jennifer Bates 42F F4049 Cheshire CT 45:02 14:29 54/66 21
372 Anne Cella 55F F5059 Wallingford CT 45:11 14:32 13/17 49
373 Bart Sweeney 45M M4049 Cheshire CT 45:32 14:39 26/28 281
374 Bri Reney 23F F2029 Plantsville CT 46:34 14:59 17/23 241
375 Melody Dynowski 40F F4049 Meriden CT 46:34 14:59 55/66 83
376 Julia Frattini 40F F4049 Cheshire CT 46:37 15:00 56/66 101
377 Bridget Sheehan 24F F2029 Southington CT 46:37 15:00 18/23 264
378 Madeleine Tessier 6F F0007 Cheshire CT 46:38 15:00 6/7 287
379 Ava Breton 12F F1113 Cheshire CT 46:39 15:00 27/35 34
380 Elissa Tessier 38F F3039 Cheshire CT 46:40 15:01 34/38 286
381 Stella Tessier 9F F0810 Cheshire CT 47:06 15:09 18/19 285
382 Kristen Markarian 43F F4049 Cheshire CT 47:28 15:16 57/66 182
383 Davis Lord 10M M0810 Southington CT 47:44 15:21 12/13 354
384 Jackie SKlenka 34F F3039 Bristol CT 47:46 15:22 35/38 270
385 Jacob Barocsi 11M M1113 Cheshire CT 47:51 15:24 24/25 313
386 Kimberly Matos 32F F3039 Bristol CT 47:52 15:24 36/38 185
387 Tarn Granucci 65M M6069 Wallingford CT 47:54 15:25 12/15 422
388 Rosie Germain 10F F0810 Chehsire CT 48:20 15:33 19/19 105
389 Briane Hudak 29F F2029 Bridgeport CT 48:20 15:33 19/23 127
390 Kevin Corcoran 44M M4049 Cheshire CT 49:34 15:57 27/28 59
391 Brooke Haschak 16F F1416 Cheshire CT 49:36 15:57 9/9 120
392 Kate O'Donnell 44F F4049 Cheshire CT 50:14 16:09 58/66 216
393 Rylee Sweeney 5F F0007 Cheshire CT 50:14 16:09 7/7 280
394 Jennifer Sweeney 43F F4049 Cheshire CT 50:15 16:10 59/66 279
395 Kathy Allard 65F F6069 Wallingford CT 50:49 16:21 6/9 8
396 James Kubicza 32M M3039 Cheshire CT 51:04 16:26 16/17 140
397 Betty Holroyd 88F F80++ Wallingford CT 51:08 16:27 1/1 126
398 Pam Ryan 42F F4049 Southbury CT 51:13 16:28 60/66 250
399 Jen Granoth 21F F2029 Cheshire CT 52:06 16:46 20/23 109
400 Bianca Dawson 22F F2029 Cheshire CT 52:06 16:46 21/23 62
401 Kaila Spearman 11F F1113 Cheshire CT 52:26 16:52 28/35 359
402 Lauren Molnar 12F F1113 Cheshire CT 52:28 16:53 29/35 360
403 Paige Gumpert 12F F1113 Cheshire CT 52:29 16:53 30/35 112
404 Justin Dubon 9M M0810 Stamford CT 52:32 16:54 13/13 80
405 Michael Dubon 11M M1113 Stamford CT 52:32 16:54 25/25 81
406 Alison Lee-Dubon 38F F3039 Stamford CT 52:33 16:54 37/38 158
407 Lillian Goerg 12F F1113 Cheshire CT 52:34 16:55 31/35 361
408 Tracy Allard 43F F4049 Meriden CT 54:07 17:25 61/66 10
409 Art Carrillo 32M M3039 Meriden CT 54:08 17:25 17/17 46
410 Nicole Harrigan 30F F3039 West Haven CT 54:36 17:34 38/38 118
411 Erica Parker 42F F4049 Hamden CT 54:43 17:36 62/66 223
412 Douglas Dechello 60M M6069 Cheshire CT 54:44 17:37 13/15 353
413 Enoch Parker 66M M6069 Hamden CT 54:44 17:37 14/15 224
414 Erin Perdion 43F F4049 Cheshire CT 54:58 17:41 63/66 231
415 Cliff Perdion 45M M4049 Cheshire CT 54:58 17:41 28/28 230
416 Elizabeth Lazor 75F F7079 Meriden CT 55:13 17:46 1/1 155
417 Sandra Lazor 50F F5059 Meriden CT 55:13 17:46 14/17 156
418 Charlee Nagle 11F F1113 Cheshire CT 55:29 17:51 32/35 426
419 Judi Granucci 63F F6069 Woodbridge CT 55:51 17:58 7/9 423
420 Vivian Freitas 12F F1113 Milford CT 56:00 18:01 33/35 326
421 Brooke Nebor 11F F1113 North haven CT 56:00 18:01 34/35 207
422 James Brown 58M M5059 Waterbury CT 56:03 18:02 14/15 35
423 Reetu Dhav 41F F4049 Cheshire CT 57:18 18:26 64/66 365
424 Joseph Germain 16M M1416 Cheshire CT 57:20 18:27 10/10 107
425 Kathleen Krajewski 67F F6069 Plainville CT 57:20 18:27 8/9 400
426 Jean Germain 12F F1113 Cheshire CT 57:22 18:28 35/35 106
427 Kathy Kirby 55F F5059 Cheshire CT 57:22 18:28 15/17 135
428 Anne Manzione 50F F5059 New Haven CT 57:23 18:28 16/17 181
429 James Kirby 53M M5059 Cheshire CT 57:24 18:28 15/15 136
430 Jill Germain 49F F4049 Cheshire CT 57:27 18:29 65/66 108
431 Eileen Pettit 54F F5059 New Haven CT 57:43 18:34 17/17 234
432 Sandeep Behal 27F F2029 Branford CT 58:47 18:55 22/23 23
433 Toni Degennaro 25F F2029 Derby CT 58:49 18:56 23/23 64
434 Trudy Benivegma 63F F6069 East Haven CT 58:49 18:56 9/9 24
435 Martin Cobern 68M M6069 Cheshire CT 1:31:40 29:30 15/15 56
436 Susan Chasen 40F F4049 Cheshire CT 1:31:40 29:30 66/66 396

Overall 5K Results     Overall 10k Results     5K Y-Relay Team Results     5K Division Results     10K Division Results    

Top Male: 1. Karl Bishop 2. Mario Longo 3. Tyler Hayward 4. Kyle McLaughlin 5. Ryan Nguyen

Top Female: 1. Eloise De Landevoisin Cam 2. Nicole Demers 3. Emily Longmore 4. Katie Lindberg 5. Kristin Dinatale

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates