Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results     Division Results    


Ellington Sprint Triathlon
Top Male: 1. Eran Peterson 2. Ben Pare 3. Nathan Carlson 4. Timothy Daley 5. Travis Gale
Top Female: 1. Mary Sheehan 2. Corey Weiss 3. Heather Jacobsen 4. Melody Smith 5. Cindy Botticello
2015 Ellington Sprint Triathlon
Sunday July 12, 2015 || Crystal Lake - Ellington, CT
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com || Clear Skies || 76 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

(.25M,12M,3.1M)

***********************************************

PLATTSYS COMPLETE RESULTS

OVERALL: Eran Peterson 1:01:30 || Mary Sheehan 1:11:13

***********************************************

OVERA ******************** ********************FINAL DIVSWIM-T1-BIKE-T2- RUN WA
PLC Name A/S DIV WAVE SECTIOn TIME PLC/TOT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT VE BIB
1 Eran Peterson 34M M3039 YELLOW-1 1:01:30 1/15 2 4:50 1 :17 4 34:44 5 :23 4 21:16 1 24
2 Ben Pare 39M M3039 YELLOW-1 1:02:04 2/15 1 4:45 2 :29 2 34:18 17 :29 5 22:03 1 23
3 Nathan Carlson 31M M3039 YELLOW-1 1:03:08 3/15 4 5:10 10 :54 1 34:00 13 :26 10 22:38 1 13
4 Timothy Daley 32M M3039 YELLOW-1 1:03:38 4/15 17 5:36 7 :50 3 34:37 6 :24 6 22:11 1 15
5 Travis Gale 31M M3039 YELLOW-1 1:04:14 5/15 8 5:20 19 1:07 13 36:37 1 :13 3 20:57 1 17
6 Kevin Vallez 47M M4049 WHITE -2 1:04:24 1/15 70 7:37 13 :58 11 35:51 39 :50 1 19:08 2 37
7 James Honda 29M M2029 YELLOW-1 1:04:40 1/4 10 5:23 22 1:09 6 34:59 44 :52 7 22:17 1 7
8 Anthony Manfre 37M M3039 YELLOW-1 1:05:03 6/15 26 6:04 6 :45 7 35:18 20 :32 9 22:24 1 22
9 Michael Duff 40M M4049 WHITE -2 1:05:25 2/15 14 5:33 3 :33 10 35:47 11 :26 11 23:06 2 28
10 Dale Toce 53M M5059 WHITE -2 1:06:55 1/11 21 5:48 8 :51 9 35:35 26 :38 18 24:03 2 53
11 James Guerin 32M M3039 YELLOW-1 1:07:15 7/15 13 5:30 14 :59 15 37:04 4 :23 12 23:19 1 19
12 Douglas Boccuzzi 45M M4049 WHITE -2 1:07:46 3/15 16 5:36 5 :41 8 35:26 15 :28 25 25:35 2 25
13 Shawn Burdette 39M M3039 YELLOW-1 1:08:24 8/15 11 5:23 20 1:08 19 38:39 48 :56 8 22:18 1 11
14 Erik Christensen 37M M3039 YELLOW-1 1:09:27 9/15 22 5:53 21 1:09 12 36:24 47 :54 21 25:07 1 14
15 Mike Petersen 42M M4049 WHITE -2 1:09:43 4/15 24 5:54 15 1:02 16 37:22 32 :45 20 24:40 2 33
16 Mark Flynn 48M M4049 WHITE -2 1:10:10 5/15 15 5:35 27 1:23 14 37:04 40 :51 22 25:17 2 29
17 Mary Sheehan 54F F5059 PURPLE-3 1:11:13 1/4 25 6:01 12 :57 21 39:08 57 1:04 17 24:03 3 85
18 Mike Anderson 51M M5059 WHITE -2 1:11:19 2/11 19 5:43 25 1:21 17 37:28 27 :39 27 26:08 2 41
19 Corey Weiss 19F F0019 PURPLE-3 1:11:23 1/2 35 6:11 36 1:42 32 42:25 19 :31 2 20:34 3 55
20 Curt Luginbuhl 23M M2029 YELLOW-1 1:11:39 2/4 34 6:11 16 1:05 22 39:25 50 :57 16 24:01 1 8
21 Phil Roucoulet 43M M4049 WHITE -2 1:13:01 6/15 56 7:01 38 1:48 26 40:09 30 :42 13 23:21 2 34
22 Heather Jacobsen 38F F3039 PURPLE-3 1:13:12 1/10 39 6:16 4 :35 20 39:03 42 :52 30 26:26 3 66
23 Steven Duguay 18M M0019 YELLOW-1 1:13:25 1/5 5 5:12 48 1:57 24 39:55 10 :25 26 25:56 1 5
24 James Greene 50M M5059 WHITE -2 1:13:43 3/11 59 7:06 57 2:17 23 39:40 64 1:17 14 23:23 2 47
25 Anthony Burns 43M M4049 WHITE -2 1:14:17 7/15 28 6:06 43 1:49 18 38:01 71 1:30 33 26:51 2 26
26 Allan Warner 47M M4049 WHITE -2 1:15:49 8/15 48 6:51 45 1:52 5 34:51 45 :53 55 31:22 2 39
27 Filip Nikolic 27M M2029 YELLOW-1 1:16:16 3/4 37 6:15 32 1:32 25 40:04 60 1:06 38 27:19 1 9
28 Gabriel Thayer 41M M4049 WHITE -2 1:16:29 9/15 20 5:47 30 1:29 30 41:03 56 1:01 37 27:09 2 36
29 Michael Baxer 50M M5059 WHITE -2 1:17:15 4/11 57 7:02 56 2:17 31 41:36 51 :58 23 25:22 2 42
30 Melody Smith 23F F2029 PURPLE-3 1:17:31 1/7 53 6:54 40 1:48 37 43:43 59 1:05 15 24:01 3 60
31 Jae Lorenzet 56M M5059 WHITE -2 1:17:51 5/11 69 7:33 39 1:48 27 40:26 54 1:00 35 27:04 2 49
32 Cindy Botticello 40F F4049 PURPLE-3 1:17:57 1/5 65 7:26 47 1:56 28 40:36 49 :57 34 27:02 3 75
33 Jason Carlander 35M M3039 YELLOW-1 1:18:48 10/15 31 6:10 23 1:14 29 41:00 55 1:00 49 29:24 1 12
34 Mark Lavoie 49M M4049 WHITE -2 1:19:20 10/15 64 7:22 50 2:01 33 42:44 28 :40 32 26:33 2 31
35 Kirsten Anderson 22F F2029 PURPLE-3 1:19:52 2/7 38 6:15 31 1:29 42 45:26 8 :24 29 26:18 3 56
36 Timothy Addie 35M M3039 YELLOW-1 1:21:13 11/15 29 6:07 18 1:07 34 43:06 70 1:27 50 29:26 1 10
37 Ken Hodgdon 47M M4049 WHITE -2 1:21:33 11/15 71 7:38 53 2:10 36 43:41 14 :28 40 27:36 2 30
38 Ross Friedman 31M M3039 YELLOW-1 1:22:33 12/15 18 5:42 46 1:52 41 44:46 61 1:12 46 29:01 1 16
39 Jonathan Gessner 39M M3039 YELLOW-1 1:23:20 13/15 6 5:14 35 1:42 59 50:20 25 :37 24 25:27 1 18
40 Kate Gurnon 28F F2029 PURPLE-3 1:23:24 3/7 63 7:19 44 1:50 38 44:00 37 :47 52 29:28 3 58
41 Nima Zangeneh 40M M4049 WHITE -2 1:23:42 12/15 62 7:17 49 1:57 58 49:57 12 :26 19 24:05 2 40
42 Andrew Baker 18M M0019 YELLOW-1 1:24:03 2/5 7 5:16 62 2:32 51 48:45 7 :24 36 27:06 1 1
43 Rebecca Kimball 34F F3039 PURPLE-3 1:24:03 2/10 33 6:11 11 :56 50 48:41 31 :44 39 27:31 3 68
44 Jennifer Christensen 37F F3039 PURPLE-3 1:24:17 3/10 50 6:52 74 3:10 35 43:06 34 :46 54 30:23 3 65
45 Lisa Kelly 51F F5059 PURPLE-3 1:24:36 2/4 40 6:17 28 1:26 49 48:36 9 :25 41 27:52 3 84
46 Michael Castanho 17M M0019 YELLOW-1 1:25:31 3/5 77 10:18 68 2:53 39 44:26 73 1:46 28 26:08 1 2
47 Jeffrey Eldridge 58M M5059 WHITE -2 1:25:34 6/11 27 6:06 69 2:54 46 47:13 2 :22 45 28:59 2 46
48 Meghan Bennett 38F F3039 PURPLE-3 1:25:43 4/10 42 6:28 9 :53 52 48:52 35 :46 44 28:44 3 63
49 David Wade 40M M4049 WHITE -2 1:26:14 13/15 68 7:30 63 2:36 55 49:07 18 :30 31 26:31 2 38
50 Maureen Butler 34F F3039 Ellington CT 1:27:02 5/10 72 8:06 64 2:47 43 45:29 76 2:03 43 28:37 3 88
51 Sean LeBaron 44M M4049 WHITE -2 1:28:16 14/15 60 7:08 60 2:27 45 46:17 33 :45 57 31:39 2 32
52 Mike ONeill 55M M5059 WHITE -2 1:29:26 7/11 45 6:49 75 3:17 53 48:53 52 :59 51 29:28 2 51
53 Carl Castanho 56M M5059 WHITE -2 1:30:42 8/11 58 7:05 70 2:59 40 44:35 77 2:09 64 33:54 2 43
54 Rebecca Crank 21F F2029 PURPLE-3 1:31:24 4/7 36 6:12 61 2:29 44 46:10 24 :36 69 35:57 3 57
55 Adam LaFleche 38M M3039 YELLOW-1 1:33:41 14/15 9 5:22 80 8:29 57 49:13 58 1:04 53 29:33 1 69
56 Erin LaFleche 37F F3039 PURPLE-3 1:33:48 6/10 41 6:21 29 1:28 56 49:12 67 1:25 68 35:22 3 21
57 Richard Currey 19M M0019 YELLOW-1 1:34:25 4/5 32 6:11 33 1:34 54 49:06 23 :36 71 36:58 1 4
58 Ellen Herman 26F F2029 PURPLE-3 1:34:43 5/7 55 7:00 76 3:27 66 53:58 62 1:15 47 29:03 3 59
59 Amanda Kimball 36F F3039 PURPLE-3 1:34:46 7/10 66 7:27 71 3:01 70 54:37 21 :34 48 29:07 3 67
60 Linda Baxer 52F F5059 PURPLE-3 1:35:14 3/4 30 6:08 52 2:09 64 53:19 43 :52 61 32:46 3 82
61 Ellen Tanguay 26F F2029 PURPLE-3 1:36:05 6/7 52 6:54 55 2:16 69 54:30 41 :52 56 31:33 3 61
62 Julie Recker 32F F3039 PURPLE-3 1:37:33 8/10 46 6:50 67 2:51 67 54:13 22 :35 62 33:04 3 70
63 Jennifer Boucher 33F F3039 PURPLE-3 1:37:57 9/10 43 6:34 17 1:07 47 47:23 38 :48 78 42:05 3 64
64 Brittney Vallee 29F F2029 PURPLE-3 1:37:58 7/7 73 8:11 26 1:22 73 56:12 16 :29 58 31:44 3 62
65 Karen Wojcik 40F F4049 PURPLE-3 1:38:12 2/5 67 7:29 24 1:19 68 54:29 63 1:15 63 33:40 3 81
66 Karl Stocker 43M M4049 WHITE -2 1:38:22 15/15 54 6:58 54 2:13 60 51:02 65 1:18 70 36:51 2 35
67 Winston Chow 18M M0019 YELLOW-1 1:38:33 5/5 12 5:28 34 1:39 74 56:28 29 :41 65 34:17 1 3
68 Steven Kessler 54M M5059 WHITE -2 1:38:34 9/11 80 12:32 77 3:38 48 48:07 74 1:50 60 32:27 2 48
69 Jane Benerakis 57F F5059 PURPLE-3 1:39:09 4/4 49 6:51 78 3:42 62 51:52 75 1:55 67 34:49 3 83
70 Deborah Wallace 47F F4049 PURPLE-3 1:39:11 3/5 47 6:51 66 2:51 63 52:35 78 2:10 66 34:44 3 79
71 Vicki Quagliaroli 62F F6069 PURPLE-3 1:42:59 1/2 78 10:57 58 2:19 61 51:11 46 :54 72 37:38 3 87
72 Linda Byam 49F F4049 PURPLE-3 1:44:03 4/5 61 7:16 73 3:07 65 53:57 72 1:35 74 38:08 3 76
73 Erin Smith 34F F3039 PURPLE-3 1:46:40 10/10 76 9:21 65 2:50 71 55:09 69 1:26 73 37:54 3 73
74 Jordyn Backman 16F F0019 PURPLE-3 1:47:52 2/2 44 6:35 41 1:48 75 58:50 3 :22 76 40:17 3 54
75 Margaret Spak 45F F4049 PURPLE-3 1:52:19 5/5 51 6:52 51 2:04 72 56:07 79 2:23 79 44:53 3 78
76 Steven Dethloff 52M M5059 WHITE -2 1:55:40 10/11 75 8:32 37 1:43 77 1:03:57 68 1:25 75 40:03 2 44
77 Daniel Brush 28M M2029 YELLOW-1 1:56:20 4/4 23 5:54 59 2:25 79 1:18:21 66 1:22 42 28:18 1 6
78 Kevin Skee 50M M5059 WHITE -2 1:56:48 11/11 74 8:17 72 3:02 76 1:03:52 53 1:00 77 40:37 2 52
79 Suzanne Carlson 64F F6069 PURPLE-3 1:57:21 2/2 79 11:48 79 4:24 78 1:08:19 36 :47 59 32:03 3 86

Race Results     Division Results    

Top Male: 1. Eran Peterson 2. Ben Pare 3. Nathan Carlson 4. Timothy Daley 5. Travis Gale

Top Female: 1. Mary Sheehan 2. Corey Weiss 3. Heather Jacobsen 4. Melody Smith 5. Cindy Botticello

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates