Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results (F)     Division Results (F)    


Marlborough Lions Club 5K Road Race
Top Male: 1. James La Bella 2. Owen Henderschedt 3. Kevin Glenn 4. Ken Clark 5. John Paggioli
Top Female: 1. Olivia Mondo 2. Jill Levasseur 3. Meghan Lewis 4. Emily Bolhman 5. Shelly Mondo
2015 Marlborough Lions Run Around the Lake 5K Road Race
Sunday May 24,2015 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
Blish Park - Marlborough CT - Clear Skies - 71 degrrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

******************************************************
PLATTSYS TIMING RESULTS
******************************************************

Overall Male : James La Bella Overall Female: Olivia Mondo

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 James La Bella 17M M1419 Malborough CT 19:01 6:07 1/6 347
2 Owen Henderschedt 17M M1419 Marlborough CT 19:22 6:14 2/6 820
3 Kevin Glenn 57M M5064 Bolton CT 19:28 6:16 1/27 896
4 Ken Clark 52M M5064 Somers CT 19:35 6:18 2/27 352
5 John Paggioli 49M M4049 Marlborough CT 20:15 6:31 1/16 895
6 Joseph Gebhart 32M M3039 East Hamptom CT 20:32 6:36 1/7 383
7 Christopher O-Neil 17M M1419 Marlborough CT 20:57 6:44 3/6 366
8 Jacob Dietz 11M M0013 Marlborough CT 21:05 6:47 1/8 360
9 Olivia Mondo 19F F1419 Marlborough CT 21:10 6:48 1/8 833
10 Daniel Clements 29M M2029 Manchester CT 21:31 6:55 1/6 894
11 Krystian Pawlowski 12M M0013 Glastonbury CT 21:38 6:57 2/8 888
12 Zachary Holm 12M M0013 Amston CT 21:46 7:00 3/8 877
13 Matthew Schreiter 13M M0013 Lebanon CT 21:58 7:04 4/8 892
14 Tyler Bresnahan 20M M2029 Narragansett RI 22:07 7:07 2/6 373
15 Long Tu 26M M2029 Glastonbury CT 22:15 7:09 3/6 862
16 Mike Sok 31M M3039 West Hartford CT 22:28 7:13 2/7 349
17 Ryan Masotti 17M M1419 Marlborough CT 22:36 7:16 4/6 394
18 Steve Virgadaula 55M M5064 Broad Brook CT 22:51 7:21 3/27 356
19 Christopher Ahlberg 53M M5064 Fairfield CT 22:56 7:22 4/27 801
20 Peter Briggeman 57M M5064 Manchester CT 23:02 7:24 5/27 446
21 John Donnelly 41M M4049 Marlborough CT 23:07 7:26 2/16 813
22 Edward Szkoda 52M M5064 East Hampton CT 23:15 7:28 6/27 878
23 Robert Willsey 57M M5064 South Glastonbury CT 23:19 7:30 7/27 865
24 Timothy Marshall 28M M2029 Avon CT 23:35 7:35 4/6 829
25 Chuck Trippel 52M M5064 Marlborough CT 23:40 7:37 8/27 890
26 Mark Dursin 44M M4049 Marlborough CT 24:07 7:45 3/16 870
27 Michael Annati 56M M5064 Ellington CT 24:14 7:47 9/27 802
28 Brian Pawlowski 10M M0013 Glastonbury CT 24:19 7:49 5/8 887
29 Sean Sullivan 49M M4049 Marlborough CT 24:20 7:49 4/16 854
30 Matthew Henderson 50M M5064 Marlborough CT 24:21 7:50 10/27 825
31 David Schreiter 53M M5064 Lebanon CT 24:21 7:50 11/27 891
32 Jason Lufkin 33M M3039 Washington DC 24:25 7:51 3/7 883
33 Evan Gray 21M M2029 Southington CT 24:27 7:52 5/6 355
34 Joseph Balavender 61M M5064 Salem CT 24:37 7:55 12/27 805
35 Jill Levasseur 49F F4049 Hebron CT 24:40 7:56 1/26 868
36 Meghan Lewis 20F F2029 Colchester CT 24:51 7:59 1/9 397
37 Emily Bolhman 27F F2029 East Hampton CT 24:54 8:00 2/9 445
38 Jacob Michele 12M M0013 Lebanon CT 25:05 8:04 6/8 885
39 Shelly Mondo 51F F5064 Marlborough CT 25:19 8:09 1/15 835
40 Charles McKay 57M M5064 Marlborough CT 25:26 8:11 13/27 867
41 Dylan Krepcio 13M M0013 Colchester CT 25:30 8:12 7/8 378
42 Kelly Gray 47F F4049 Southington CT 25:35 8:14 2/26 354
43 Michele Murge 26F F2029 Plantville CT 25:44 8:17 3/9 348
44 Russell Neale 43M M4049 Marlborough CT 25:45 8:17 5/16 836
45 Richard Krepcio 36M M3039 Colchester CT 25:46 8:17 4/7 377
46 Lam Tu 21M M2029 Glastonbury CT 25:53 8:19 6/6 861
47 Erika Martin 20F F2029 Marlborough CT 26:07 8:24 4/9 830
48 Miroslaw Pawlowski 50M M5064 Glastonbury CT 26:23 8:29 14/27 889
49 Al Faierman 49M M4049 Scarsdale NY 26:34 8:33 6/16 442
50 Sarah Therrien 22F F2029 Chepachet RI 26:34 8:33 5/9 859
51 Sean Neary 17M M1419 Marlborough CT 26:35 8:33 5/6 444
52 Rachel Linkkila 32F F3039 Chaplin CT 26:37 8:34 1/8 826
53 Agata Pawlowski 45F F4049 Glastonbury CT 26:43 8:36 3/26 886
54 Ella Hall 10F F0013 Marlboriough CT 26:46 8:37 1/15 364
55 Ethan Foley 9M M0013 Colchester CT 26:52 8:38 8/8 379
56 Molly LaPoint 16F F1419 Marlborough CT 26:55 8:39 2/8 380
57 Bruce Phelps 60M M5064 Marlborough CT 26:58 8:40 15/27 843
58 Scott Sendlein 55M M5064 Marlborough CT 27:02 8:42 16/27 848
59 Christine Hammer 33F F3039 Washington DC 27:11 8:45 2/8 882
60 Mark Gold 54M M5064 Concord NH 27:14 8:46 17/27 350
61 Susan Leslie 65F F65++ South Windsor CT 27:19 8:47 1/4 374
62 Jennifer LaFave 41F F4049 Portland CT 27:24 8:49 4/26 437
63 Katya Kaslealagn 42F F4049 Marlborough CT 27:35 8:52 5/26 900
64 Daniel Olm 51M M5064 Pomfret CT 27:39 8:54 18/27 376
65 Jobina Miller 36F F3039 Canterbury CT 27:44 8:55 3/8 884
66 Donna Jenks 57F F5064 E Hampton CT 27:56 8:59 2/15 367
67 Bill Ghio 61M M5064 Bristol CT 28:02 9:01 19/27 899
68 Marc Wilcoxen 56M M5064 Marlborough CT 28:09 9:03 20/27 863
69 Megan Thompson 47F F4049 Mansfield Ctr CT 28:33 9:11 6/26 359
70 Keith Whitehouse 38M M3039 Newington CT 28:46 9:15 5/7 387
71 Lia Baroncini 15F F1419 Marlborough CT 28:47 9:15 3/8 455
72 Laurie vonSchmidt 54F F5064 New Hartford CT 29:02 9:20 3/15 363
73 Ava Dean 10F F0013 Marlborough CT 29:03 9:20 2/15 872
74 Abby Pottcary 14F F1419 Hebron CT 29:07 9:22 4/8 371
75 David Belles 44M M4049 Lebanon CT 29:12 9:23 7/16 447
76 Tom Farrell 60M M5064 Marlborough CT 29:13 9:24 21/27 817
77 Michael Martin 49M M4049 Marlborough CT 29:18 9:25 8/16 831
78 Vincent Zito 49M M4049 Marlborough CT 29:26 9:28 9/16 450
79 Cynthia Rentz 44F F4049 South Windsor CT 29:32 9:30 7/26 844
80 Karl Schachter 60M M5064 Marlborough CT 29:32 9:30 22/27 438
81 Margot Lapoint 52F F5064 Marlborough CT 29:35 9:31 4/15 381
82 James Kostin 59M M5064 East hampton CT 29:41 9:33 23/27 879
83 Maura Masotti 45F F4049 Marlborough CT 29:51 9:36 8/26 395
84 Ed Baroncini 43M M4049 Marlborough CT 29:54 9:37 10/16 452
85 Karen Rogers 65F F65++ Clinton CT 30:22 9:46 2/4 385
86 Shelley Olm 51F F5064 Pomfret CT 30:33 9:49 5/15 375
87 Marilyn Quinlan 54F F5064 Canton CT 30:41 9:52 6/15 353
88 Sophia Peeling 10F F0013 Marlborough CT 30:42 9:52 3/15 841
89 David Peeling 43M M4049 Marlborough CT 30:44 9:53 11/16 840
90 Dennis O'Rourke 66M M65++ Higganum CT 30:55 9:56 1/4 839
91 Kim Sendlein 54F F5064 Marlborough CT 31:00 9:58 7/15 846
92 Nikki Burton 44F F4049 Marlborough CT 31:00 9:58 9/26 393
93 Peter Goode 69M M65++ Marlborough CT 31:11 10:02 2/4 443
94 Jenna Markle 27F F2029 Avon CT 31:16 10:03 6/9 828
95 Tara Arnold 42F F4049 Marlborough CT 31:17 10:04 10/26 392
96 Diana Zito 9F F0013 Marlborough CT 31:19 10:04 4/15 451
97 Isabelle Mondo 9F F0013 Marlborough CT 31:20 10:05 5/15 832
98 Rebecca LaPoint 16F F1419 Marlborough CT 31:33 10:09 5/8 382
99 Kelly Henderschedt 46F F4049 Marlborough CT 31:45 10:13 11/26 819
100 Thomas Brown 49M M4049 Windsor CT 31:59 10:17 12/16 362
101 Rosie Henderschedt 14F F1419 Marlborough CT 32:02 10:18 6/8 821
102 ALex Dursin 15M M1419 Marlborough CT 32:02 10:18 6/6 871
103 Julie Aresco 48F F4049 Middletown CT 32:04 10:19 12/26 391
104 Melissa Bochman 32F F3039 Enfield CT 32:13 10:22 4/8 399
105 Dan Kimball 60M M5064 Marlborough CT 32:18 10:23 24/27 449
106 Olivia Seethaler 11F F0013 Marlborough CT 32:33 10:28 6/15 357
107 Ashlyn Mrachek 12F F0013 Marlborough CT 32:39 10:30 7/15 897
108 Olivia Kashalapov 11F F0013 Marlborough CT 32:39 10:30 8/15 435
109 Stacey Olivieri 41F F4049 Colchester CT 32:50 10:34 13/26 838
110 Michael Olivieri 42M M4049 Colchester CT 32:50 10:34 13/16 837
111 Karen D-Elia 54F F5064 Weathersfield CT 33:03 10:38 8/15 866
112 Jill Evans 30F F3039 Lynn MA 33:18 10:43 5/8 816
113 Angela Taetz 44F F4049 Marlborough CT 33:18 10:43 14/26 856
114 Irene La Bella 54F F5064 Marlborough CT 33:21 10:44 9/15 346
115 Jamie Levy 47F F4049 Shelton CT 33:22 10:44 15/26 441
116 Erin Hall 39M M3039 Marlboriough CT 33:42 10:50 6/7 365
117 Jennifer Ayala 24F F2029 Middleburg FL 33:57 10:55 7/9 804
118 Dean Therrien 49M M4049 Middlebury FL 34:00 10:56 14/16 858
119 Barbara Angelo 63F F5064 Marlborough CT 34:01 10:56 10/15 396
120 Amy Christmas 43F F4049 Marlborough CT 34:15 11:01 16/26 808
121 Mackenzie Donnelly 9F F0013 Marlborough CT 34:24 11:04 9/15 815
122 Susan Lewis 53M M5064 Colchester CT 34:41 11:09 25/27 398
123 Dawn Tavolieri 46F F4049 Marlborough CT 34:41 11:09 17/26 898
124 Jane Carlozzi 59F F5064 Farmington1 CT 35:17 11:21 11/15 875
125 Jolie Donnelly 42F F4049 Marlborough CT 35:20 11:22 18/26 814
126 Emily Tavoleri 9F F0013 Marlborough CT 35:26 11:24 10/15 386
127 Jennifer Ricaurte 23F F2029 Seymour CT 35:36 11:27 8/9 845
128 Andy Moore 40M M4049 Marlborough CT 35:52 11:32 15/16 389
129 Sara Moore 37F F3039 Marlborough CT 35:52 11:32 6/8 388
130 Roman Kadealape 49M M4049 Marlborough CT 36:00 11:35 16/16 436
131 Alexandra Dehart 18F F1419 East Hartford CT 36:11 11:38 7/8 400
132 Edward Drotman 74M M65++ Stamford CT 36:18 11:40 3/4 440
133 Alyssa Bourgeois 16F F1419 E haddam CT 36:39 11:47 8/8 806
134 Donna Aubin 48F F4049 Warwick RI 37:28 12:03 19/26 803
135 Charles Merlis 74M M65++ West Hartford CT 37:32 12:04 4/4 390
136 Maria Baroncini 42F F4049 Marlborough CT 38:39 12:26 20/26 456
137 Mark Lucas Jr. 31M M3039 Jacksonville FL 39:16 12:38 7/7 827
138 Dorothy Sousa 48F F4049 Marlborough CT 39:35 12:44 21/26 849
139 Katerina Tselios 47F F4049 Marlborough CT 39:36 12:44 22/26 860
140 Marlene Ayers 63F F5064 Marlborough CT 39:47 12:48 12/15 876
141 Christine Therrien 29F F2029 Middleburg FL 40:01 12:52 9/9 857
142 Jillian Sullivan 8F F0013 Marlborough CT 40:01 12:52 11/15 852
143 Jennif Svensk 38F F3039 Vernon CT 40:12 12:56 7/8 351
144 Florence DiFiore 58F F5064 Chepachey RI 40:30 13:02 13/15 811
145 Kaelan Sullivan 11F F0013 Marlborough CT 40:50 13:08 12/15 853
146 Ed Perkowski 60M M5064 Stratford CT 44:32 14:19 26/27 842
147 Michele Faierman 46F F4049 Scarsdale NY 44:42 14:23 23/26 439
148 Cara Baroncini 12F F0013 Marlborough CT 45:45 14:43 13/15 454
149 Lauren Baroncini 12F F0013 Marlborough CT 45:49 14:44 14/15 453
150 Julie Seethaler 44F F4049 Marlborough CT 45:50 14:45 24/26 358
151 Sarah Wilby 33F F3039 Manchester CT 46:46 15:03 8/8 369
152 Tina D-Auteuil 52F F5064 Columbia CT 46:46 15:03 14/15 368
153 Debby Pottcary 43F F4049 Hebron CT 47:24 15:15 25/26 370
154 Abby Krist 42F F4049 Hebron CT 47:31 15:17 26/26 372
155 Giai Catania 6F F0013 Marlborough CT 52:36 16:55 15/15 361
156 Cynthia Peterson 82F F65++ Middle Haddam CT 54:02 17:23 3/4 893
157 David Speigner 60M M5064 Marlborough CT 54:31 17:32 27/27 850
158 Joanne Switzer 61F F5064 Marlborough CT 54:32 17:33 15/15 855
159 Diane Stuart 79F F65++ West Hartford CT 54:56 17:40 4/4 384

Race Results (F)     Division Results (F)    

Top Male: 1. James La Bella 2. Owen Henderschedt 3. Kevin Glenn 4. Ken Clark 5. John Paggioli

Top Female: 1. Olivia Mondo 2. Jill Levasseur 3. Meghan Lewis 4. Emily Bolhman 5. Shelly Mondo

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates