Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall Race Results (F)     Division Results (F)    


HTC 8K Cross Country Challenge
Top Male: 1. Richard Stoliker 2. Chris Rosenberg 3. Rob Weston 4. Lane Thornton 5. James Rosenberger
Top Female: 1. Brittany Heninger 2. Sara Belles 3. Annalisa Paltauf 4. Alexandra Ross 5. Sara Zuba
2015 Hartford Track Club Cross Country Challenge 8K
Saturday Nov 21, 2015 - MDC Reservoir - W Hartford, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies - 45 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Richard Stoliker Overall Female: Brittany Heninger

*****************************************************************************************

Overall 8k Race Results

*****************************************************************************************

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Richard Stoliker 24M M1929 W Hartford CT 28:25 5:43 1/8 684
2 Chris Rosenberg 25M M1929 Old Saybrook CT 28:33 5:44 2/8 683
3 Rob Weston 26M M1929 Middletown CT 29:22 5:54 3/8 668
4 Lane Thornton 26M M1929 Tolland CT 29:32 5:56 4/8 667
5 James Rosenberger 25M M1929 Groton CT 30:00 6:02 5/8 682
6 Jeffrey Townsend 44M M4049 Woodbridge CT 31:12 6:16 1/13 697
7 Jake Koteon 35M M3039 N Granby CT 31:30 6:20 1/5 691
8 Peter Lofink 55M M5059 Brookfield CT 31:34 6:20 1/14 659
9 Jim Harron 52M M5059 Brookfield CT 31:56 6:25 2/14 674
10 Adolfo Sanchez-Blacno 44M M4049 West Hartford CT 32:40 6:34 2/13 640
11 Charles Brydes 13M M0018 Suffield CT 33:11 6:40 1/4 666
12 Brittany Heninger 26F F1929 Bristol CT 33:38 6:45 1/4 692
13 Robert Low 40M M4049 W Hartford CT 34:00 6:50 3/13 693
14 Sara Belles 34F F3039 Brookfield CT 34:18 6:53 1/13 602
15 Steve SCott 60M M6099 Avon CT 34:29 6:56 1/5 672
16 Nicholas Dalidowitz 32M M3039 Southington CT 34:43 6:58 2/5 611
17 Matthew Woods Webber 39M M3039 West Hartford CT 34:58 7:02 3/5 650
18 John Richers 60M M6099 Bridgewater CT 35:31 7:08 2/5 664
19 Shannon Murphy 51M M5059 Milford CT 35:33 7:09 3/14 669
20 Patrick Gee 51M M5059 Suffield CT 35:41 7:10 4/14 704
21 Annalisa Paltauf 32F F3039 New Haven CT 35:56 7:13 2/13 629
22 William Scott Ritter 15M M0018 West Hartford CT 36:03 7:15 2/4 633
23 Alexandra Ross 15F F0018 Glastonbury CT 36:18 7:18 1/4 637
24 Jeff Scala 49M M4049 Bolton CT 36:33 7:21 4/13 680
25 Andi Timmerman 55M M5059 Brookfield CT 36:45 7:23 5/14 665
26 RYan Heisler 30M M3039 Plantsville CT 37:16 7:29 4/5 653
27 Michael Prinzivalli 41M M4049 Hamden CT 37:22 7:30 5/13 671
28 Ray Wise 60M M6099 Hartford CT 37:25 7:31 3/5 648
29 Corey Acker 40M M4049 W Hartford CT 37:30 7:32 6/13 675
30 Sara Zuba 33F F3039 New Haven CT 37:39 7:34 3/13 652
31 Wesley Barnard 49M M4049 West Hartford CT 37:59 7:38 7/13 601
32 Paul Baldini 44M M4049 North haven CT 38:17 7:42 8/13 701
33 Tyler Ferron 30M M3039 Manchester CT 38:24 7:43 5/5 615
34 Ted Cowles 57M M5059 West Granby CT 38:24 7:43 6/14 610
35 Iris Moore 31F F3039 W hartford CT 38:29 7:44 4/13 686
36 Kelly Reese 42F F4049 Simsbury CT 38:41 7:46 1/12 632
37 Linda Malarkey 46F F4049 New Milford CT 38:48 7:48 2/12 663
38 Alene Lofink 52F F5059 Brookfield CT 38:50 7:48 1/7 660
39 Amy Hanlon 41F F4049 Danbury CT 39:13 7:53 3/12 655
40 Tara Rudinski 46F F4049 Brookfield CT 39:16 7:53 4/12 657
41 Lydia Tilsley 50F F5059 Orange CT 39:31 7:56 2/7 670
42 Don Halla 56M M5059 Bloomfield CT 39:33 7:57 7/14 694
43 Lawrence Briggs 51M M5059 West Hartford CT 39:38 7:58 8/14 603
44 kevin Leonard 61M M6099 Avon CT 39:58 8:02 4/5 700
45 Pat Cronin 26M M1929 Florence MA 40:30 8:08 6/8 705
46 Adam Osmond 48M M4049 Farmington CT 40:33 8:09 9/13 681
47 Peter Hawley 65M M6099 New Hartford CT 40:38 8:10 5/5 688
48 Clifton McPherson 53M M5059 West Hartford CT 41:04 8:15 9/14 623
49 john Condan 27M M1929 W Hartford CT 41:24 8:19 7/8 698
50 Mark Flynn 49M M4049 Farmington CT 41:38 8:22 10/13 689
51 Dennis Brewer 45M M4049 N Granby CT 42:12 8:29 11/13 678
52 Wendi O-Donnell 55F F5059 Sherman CT 42:59 8:38 3/7 656
53 Sandi FOx 46F F4049 Danbury CT 43:00 8:39 5/12 658
54 Jack Snow 10M M0018 Wethersfield CT 43:06 8:40 3/4 642
55 Hanah Scala 16F F0018 Bolton CT 43:33 8:45 2/4 679
56 Diana Sarro 39F F3039 Milford CT 43:39 8:46 5/13 641
57 Glenn McCabe 49M M4049 Brookfield CT 44:08 8:52 12/13 661
58 Tom Millerd 55M M5059 Windham CT 45:07 9:04 10/14 624
59 Megan Thompson 47F F4049 Mansfield Depot CT 45:22 9:07 6/12 699
60 Monica Harron 53F F5059 Brookfield CT 45:43 9:11 4/7 673
61 Stephen Ross 54M M5059 Glastonbury CT 47:48 9:37 11/14 638
62 Agent Orange 58M M5059 W Hartford CT 48:47 9:48 12/14 690
63 Amy Douglas 48F F4049 Unionville CT 49:27 9:56 7/12 612
64 Elaine Dill 67F F6099 Monson MA 49:41 9:59 1/3 654
65 Amanda Lynch 27F F1929 W Hartford CT 50:11 10:05 2/4 687
66 Peter Ouellette 29M M1929 Enfield CT 50:50 10:13 8/8 703
67 Sarah Link 34F F3039 Manchester CT 50:53 10:14 6/13 622
68 Kaitlyn Hamel 27F F1929 Southington CT 51:07 10:16 3/4 702
69 Julie Robinson 13F F0018 Newington CT 51:47 10:24 3/4 635
70 Amy Neilson 36F F3039 Farmington CT 51:53 10:26 7/13 627
71 Sophie Paris 40F F4049 Farmington CT 51:55 10:26 8/12 630
72 Mary Lou White 60F F6099 Bolton CT 51:55 10:26 2/3 649
73 Michael Huppert 51M M5059 Coventry CT 52:22 10:31 13/14 619
74 Sydney Snow 10F F0018 Wethersfield CT 54:18 10:55 4/4 644
75 Patrick Snow 50M M5059 Cromwell CT 54:18 10:55 14/14 643
76 Kristen Morgan 41F F4049 Tolland CT 54:30 10:57 9/12 626
77 Nicole Morey 36F F3039 Tolland CT 54:30 10:57 8/13 625
78 Marbelia Cech 46F F4049 West Hartford CT 55:55 11:14 10/12 606
79 Katherine Cech 23F F1929 West Hartford CT 56:17 11:19 4/4 605
80 Cherie-Anne Tull 39F F3039 Southbury CT 56:45 11:24 9/13 645
81 Janit Romayko 70F F6099 East Hartford CT 57:24 11:32 3/3 636
82 Amy Anderson 42F F4049 Cobalt CT 57:35 11:35 11/12 685
83 Caryn Vita 44F F4049 Norwalk CT 57:53 11:38 12/12 676
84 Laurie Von Schmidt 54F F5059 New Hartford CT 57:53 11:38 5/7 677
85 Maria Grabowski 36F F3039 East Granby CT 58:57 11:51 10/13 617
86 Mandy Hill 55F F5059 New Hartford CT 1:00:32 12:10 6/7 618
87 Heide Tarchini 53F F5059 Bristol CT 1:01:10 12:18 7/7 696
88 Kristen Tacchini 31F F3039 Plainville CT 1:01:10 12:18 11/13 695
89 Mel Vollano 36F F3039 Meriden CT 1:03:47 12:49 12/13 646
90 Susan Vollano 36F F3039 Branford CT 1:03:51 12:50 13/13 647
91 Eric Conti 44M M4049 Spencer MA 1:05:01 13:04 13/13 607
92 Julia Conti 12M M0018 Spencer MA 1:05:02 13:05 4/4 608

Overall Race Results (F)     Division Results (F)    

Top Male: 1. Richard Stoliker 2. Chris Rosenberg 3. Rob Weston 4. Lane Thornton 5. James Rosenberger

Top Female: 1. Brittany Heninger 2. Sara Belles 3. Annalisa Paltauf 4. Alexandra Ross 5. Sara Zuba

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates