Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall Race Results (F)     Division Results (F)    


S Windsor Bissell Ferry 5K Road Race
Top Male: 1. Kevin Goehring 2. Matthew Bromberg 3. Shane McCann 4. Daniel Clements 5. Kevin Macdonald
Top Female: 1. Abigayle Hovey 2. Katie Snow 3. Lauren Hunt 4. Annmarie Sollima 5. Rebecca Purdy
2015 Bissell Ferry 5K Road Race
Sunday August 30, 2015 - Evergreen Lodge - S Windsor, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies - 74 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Kevin Goehring Overall Female: Abigayle Hovey
.
*************************************************

OVERALL PLATTSYS 5K RACE RESULTS

*************************************************


OVERALL GUN NET DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Kevin Goehring 53M M5059 Farmington CT 19:51 19:51 6:23 1/7 41
2 Matthew Bromberg 45M M4049 W Hartford CT 20:46 20:42 6:41 1/12 1255
3 Shane McCann 44M M4049 Vernon CT 21:19 21:19 6:51 2/12 43
4 Daniel Clements 29M M2029 Manchester CT 21:31 21:31 6:55 1/3 1256
5 Abigayle Hovey 14F F1319 W Simsbury CT 21:38 21:37 6:57 1/2 42
6 Kevin Macdonald 58M M5059 Norwich CT 21:38 21:38 6:57 2/7 1251
7 Katie Snow 32F F3039 Windsor Locks CT 21:59 21:58 7:04 1/7 1259
8 David Shortell 23M M2029 W Hartford CT 23:24 23:21 7:31 2/3 1262
9 Robert Donahue 52M M5059 Cromwell CT 23:31 23:29 7:34 3/7 1258
10 Lauren Hunt 53F F5059 W Simsbury CT 23:48 23:48 7:39 1/7 50
11 Brian Feeney 52M M5059 Broad BRook CT 23:53 23:53 7:41 4/7 34
12 Daniel Stock 26M M2029 W Hartford CT 24:14 24:11 7:47 3/3 1261
13 Bob Ward 70M M70++ Vernon CT 24:34 24:34 7:54 1/1 29
14 Annmarie Sollima 43F F4049 South Windsor CT 24:40 24:37 7:56 1/8 12
15 Rebecca Purdy 50F F5059 Windsor CT 24:57 24:54 8:01 2/7 24
16 Kelly Kopac 25F F2029 Enfield CT 25:19 25:17 8:09 1/6 45
17 Michael Gonzalez 48M M4049 South Windsor CT 25:27 25:27 8:11 3/12 13
18 Ethan Laguardia 10M M0012 S Windsor CT 25:28 25:27 8:11 1/7 1270
19 Stoyan Kanatchieu 44M M4049 S Windsor CT 25:34 25:32 8:13 4/12 1271
20 Dan Edwards 38M M3039 S Windsor CT 26:31 26:20 8:32 1/8 1274
21 Martey Paglialunga 51F F5059 Fairfield CT 26:32 26:31 8:32 3/7 1269
22 Ginny Welch 53F F5059 Manchester CT 26:49 26:45 8:37 4/7 44
23 Seth Huttner 37M M3039 Hartford CT 26:59 26:55 8:41 2/8 7
24 Benjamin Shani 14M M1319 Hartford CT 27:06 27:03 8:43 1/1 8
25 Bridget Teevan 26F F2029 Newington CT 27:41 27:39 8:54 2/6 1257
26 Colin Turer 10M M0012 South Windsor CT 27:59 27:59 9:00 2/7 18
27 Alice Bishop 52F F5059 Enfield CT 28:32 28:31 9:10 5/7 35
28 Peter Souza 52M M5059 Windsor CT 28:34 28:28 9:11 5/7 1254
29 Ashley Boutin 27F F2029 Newington CT 29:37 29:35 9:31 3/6 21
30 Bill Shortell 69M M6069 New Britain CT 29:39 29:37 9:32 1/2 1260
31 Ryan Hunt 38M M3039 Newington CT 29:52 29:48 9:36 3/8 25
32 Stephen Turer 40M M4049 South Windsor CT 29:59 29:58 9:38 5/12 19
33 Caryn Vita 44F F4049 Norwalk CT 30:07 30:03 9:41 2/8 1268
34 Barbara Malt 36F F3039 Ellington CT 30:32 30:27 9:49 2/7 17
35 Sidsel Andersen 33F F3039 Ellington CT 30:32 30:27 9:49 3/7 14
36 Corey Holmes 36M M3039 Middletown CT 31:35 31:26 10:09 4/8 1263
37 Christina Latulippo 37F F3039 Cromwell CT 31:59 31:55 10:17 4/7 46
38 Manik Ahuja 30M M3039 Manchester CT 32:09 32:07 10:20 5/8 1272
39 Rob Latuliggo 38M M3039 Cromwell CT 32:29 32:27 10:27 6/8 48
40 Kerri Martindale 43F F4049 Windsor CT 32:37 32:33 10:29 3/8 4
41 Nicole Liquori 39F F3039 Windsor CT 32:38 32:36 10:30 5/7 3
42 David Abrams 32M M3039 West hartford CT 32:40 32:35 10:30 7/8 2
43 Scott Purdy 49M M4049 Windsor CT 33:11 33:08 10:40 6/12 1273
44 Jordyn Backman 16F F1319 Ellington CT 33:18 33:17 10:43 2/2 33
45 Michele Rand 40F F4049 Middletown CT 33:42 33:39 10:50 4/8 47
46 Daylen McKay 10M M0012 Enfield CT 33:46 33:37 10:52 3/7 38
47 Jason Backman 8M M0012 Ellington CT 33:46 33:38 10:52 4/7 32
48 Erin Abrams 30F F3039 West hartford CT 35:09 35:03 11:18 6/7 1
49 Jim Bourke 49M M4049 Windsor CT 37:39 37:32 12:07 7/12 10
50 Conor McKay 10M M0012 Enfield CT 38:31 38:25 12:23 5/7 40
51 Stephen George 45M M4049 Enfield CT 38:32 38:25 12:24 8/12 5
52 Shawn Iacobacio 41M M4049 South Windsor CT 39:15 39:12 12:37 9/12 23
53 Sarah Stump 26F F2029 South Windsor CT 39:42 39:42 12:46 4/6 20
54 Caroline Rochon 41F F4049 South Windsor CT 40:04 40:02 12:53 5/8 22
55 Andrew Bishop 52M M5059 Enfield CT 40:12 40:09 12:56 6/7 36
56 Amkur Patel 30M M3039 Vernon CT 40:44 40:40 13:06 8/8 1267
57 Anna Zacharias 21F F2029 South Windsor CT 41:56 41:55 13:29 5/6 11
58 Joanne Moynihan 50F F5059 Avon CT 42:44 42:39 13:45 6/7 49
59 Braxtin Fraize 6M M0012 South Windsor CT 43:00 42:39 13:50 6/7 28
60 Sara Fraize 43F F4049 South Windsor CT 43:25 43:04 13:58 6/8 27
61 Thomas Fraize 42M M4049 South Windsor CT 43:43 43:16 14:04 10/12 26
62 Stacey McKay 39F F3039 Enfield CT 43:57 43:48 14:08 7/7 37
63 Joe McKay 41M M4049 Enfield CT 43:57 43:49 14:08 11/12 39
64 Namrata Patel 27F F2029 Vernon CT 44:31 44:27 14:19 6/6 1266
65 Jonathan Dynak 11M M0012 East hartford CT 46:58 46:57 15:07 7/7 16
66 Dawn Dynak 42F F4049 East hartford CT 47:11 47:09 15:11 7/8 15
67 Jason Elkhay 41M M4049 Manchester CT 50:20 49:50 16:11 12/12 31
68 Irene Burke 82F F70++ Storrs CT 50:58 50:51 16:24 1/1 1265
69 Melissa Burke 46F F4049 Glastonbury CT 50:59 50:53 16:24 8/8 1264
70 John Berardi 50M M5059 Broad Brook CT 54:21 54:09 17:29 7/7 1252
71 Bill Fraize 68M M6069 South Windsor CT 54:22 53:53 17:29 2/2 289
72 Donna Berardi 52F F5059 Broad Brook CT 54:22 54:12 17:29 7/7 1253

Overall Race Results (F)     Division Results (F)    

Top Male: 1. Kevin Goehring 2. Matthew Bromberg 3. Shane McCann 4. Daniel Clements 5. Kevin Macdonald

Top Female: 1. Abigayle Hovey 2. Katie Snow 3. Lauren Hunt 4. Annmarie Sollima 5. Rebecca Purdy

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates