Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2015 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon
Results Posted to www.plattsys.com
Saturday Sept 12, 2015 - Surf Club - Madison CT
.5 MIle Swim, 13 Mile Bike, 3 MIle RUn
                               2015 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon 
                                   Results Posted to www.plattsys.com
                            Saturday Sept 12, 2015 - Surf Club - Madison CT 
                              .5 MIle Swim, 13 Mile Bike, 3 MIle RUn
                  
 

                        **********************************************
                                    DIVISION  RACE RESULTS
                        **********************************************

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
  1    Kelli Montgomery           43F F---- Wallingford CT         1:11:12  1 402  
  2    Lexi Abel                  33F F---- New Haven CT           1:14:08  1 7    
  3    Amy Steffen                40F F---- Madison CT             1:16:02  1 85   

                **  FEMALE RESULTS:  13 - 19 ** 
  1    Emily Baker                16F F1319 Madison CT             1:29:46  4 276  
  2    Lauren De Marco            18F F1319 Guilford CT            1:35:34  4 294  
  3    Elizabeth Bernardy         17F F1319 Williamstown MA        1:36:20  4 281  
  4    Chloe Silva                13F F1319 Madison CT             1:45:13  4 349  

                **  FEMALE RESULTS:  20 - 24 ** 
  1    Jess Davis                 23F F2024 Bethlehem CT           1:18:49  1 32   
  2    Samantha Murphy            20F F2024 Milford CT             1:31:10  3 237  
  3    Carolyn Tusa               23F F2024 Ridgefield CT          1:37:29  3 264  
  4    Joya Helander              21F F2024 Madison CT             1:37:59  4 306  

                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Megan Flood                26F F2529 New york NY            1:27:35  1 41   
  2    Joia Spinelli              27F F2529 West New York NJ       1:29:52  3 255  
  3    Dana Sherwonit             27F F2529 Clinton CT             1:34:38  4 348  
  4    Eva Skorupka               25F F2529 Norwalk CT             1:36:55  3 254  

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
  1    Erica McNamara             32F F3034 North Branford CT      1:22:22  3 233  
  2    Eline De Graaf             33F F3034 Stamford CT            1:28:49  3 205  
  3    Erin Bailie                34F F3034 Naugatuck CT           1:29:18  3 187  
  4    Carrie Saxonmeyer          32F F3034 Fairfield CT           1:39:46  3 249  

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
  1    Meghan Pagliuco            38F F3539 Ivoryton CT            1:16:21  3 244  
  2    Erin Patterson             35F F3539 Darien CT              1:22:21  3 245  
  3    Catherine Cargill          39F F3539 Lowell MA              1:28:14  1 20   
  4    Jacquelyn Klug-mcleod      39F F3539 Ledyard CT             1:30:31  4 316  

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
  1    Amanda Oberg               42F F4044 New York NY            1:17:27  1 70   
  2    Kimberly Van Den Heuvel    44F F4044 Wilton CT              1:21:37  3 390  
  3    Nancy Lovas                44F F4044 Norwalk CT             1:24:41  3 231  
  4    Rebecca Zucconi            42F F4044 Madison CT             1:26:56  4 357  

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
  1    Holly LaBarre              48F F4549 W Suffield CT          1:19:54  3 393  
  2    Eileen Lawrence            48F F4549 Killingworth CT        1:20:37  3 229  
  3    Margit MacDougall          49F F4549 Branford CT            1:24:27  1 389  
  4    Bridgett O'Connor          47F F4549 Guilford CT            1:27:54  3 240  

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
  1    Monique Crane              51F F5054 Middlebury CT          1:19:57  3 202  
  2    Angela Scarangella         53F F5054 Glastonbury CT         1:24:39  3 250  
  3    Allison Turkowski          54F F5054 Old Lyme CT            1:35:11  3 263  
  4    Laurence Degot             53F F5054 Portes les Valence FR  1:37:47  3 207  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2015 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Saturday Sept 12, 2015 - Surf Club - Madison CT

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
  1    Allison Clark              55F F5559 Guilford CT            1:32:04  3 198  
  2    Mary Money                 57F F5559 Fairfield CT           1:33:17  3 236  
  3    Janet Lyons                58F F5559 Madison CT             1:47:28  4 320  
  4    Merrie Harrison            59F F5559 New Haven CT           1:53:22  4 305  

                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
  1    Anita Tudisco              61F F6064 Groton CT              1:38:48  3 262  
  2    Karen Febbraio             62F F6064 Guilford CT            1:44:46  3 211  
  3    Karen Beadon               64F F6064 Beacon Falls CT        1:56:27  3 189  

                **  FEMALE RESULTS:  65 - 69 ** 
  1    Heather Regan              65F F6569 Madison CT             1:51:29  4 339  

                **  FEMALE RESULTS:  70 - 74 ** 
  1    Beatrice Burns             73F F7074 Hamden CT              1:37:30  3 196  
  2    Janit Romayko              70F F7074 East Hartford CT       1:37:41  3 246  

                **   ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Holly Wheeler              39F FCLYD Madison CT             1:33:48  3 269  
  2    Tracy Hardy                40F FCLYD Madison CT             1:47:05  3 216  
  3    Catherine Belin            33F FCLYD Astoria NY             1:50:46  3 192  
  4    Karen Melnick              48F FCLYD New York NY            2:01:04  3 235  

                **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
  1    Jonathan Fecik             27M M---- Branford CT            1:02:15  1 39   
  2    DAVID Ellis                32M M---- Branford CT            1:05:20  1 37   
  3    William Schumann           52M M---- West Hartford CT       1:06:28  1 77   

                **  MALE RESULTS:   13 - 19 ** 
  1    Noel Haren                 19M M1319 Madison CT             1:15:39  4 304  
  2    Edmund Huminski            16M M1319 Madison CT             1:32:02  4 312  

                **  MALE RESULTS:   20 - 24 ** 
  1    Rodney Mosier III          22M M2024 Deep River CT          1:15:12  1 67   
  2    Elliott Bosco              22M M2024 Higganum CT            1:28:55  4 282  
  3    Brian Algiere              24M M2024 Durham CT              1:50:37  1 9    

                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
  1    Joshua Sklanka             26M M2529 New York NY            1:09:40  1 83   
  2    Kenta Akaogi               26M M2529 New Haven CT           1:13:51  1 8    
  3    Ryan Monaghan              29M M2529 Queens NY              1:14:37  1 65   
  4    W. Cameron West            27M M2529 Boston MA              1:20:54  1 96   

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
  1    Matthew Freiman            33M M3034 East Hampton CT        1:08:15  1 43   
  2    Brendan Atkins             30M M3034 Old Lyme CT            1:08:24  1 11   
  3    EJ Gregory                 31M M3034 New York NY            1:35:25  1 47   
  4    Chris Tyrrell              33M M3034 New York NY            1:38:41  1 89   

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2015 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Saturday Sept 12, 2015 - Surf Club - Madison CT

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
  1    Dan Davenport              39M M3539 GUILFORD CT            1:10:03  1 31   
  2    Justin Henderson           35M M3539 Lancaster NH           1:12:28  1 55   
  3    Jason Williams             36M M3539 Hamden CT              1:12:44  1 98   
  4    Diego Alvarado             39M M3539 Madison CT             1:15:19  1 10   

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
  1    David Smith                44M M4044 --- CT                 1:08:24  1 386  
  2    William Zucconi            42M M4044 Madison CT             1:10:11  1 100  
  3    David Milano               42M M4044 Guilford CT            1:12:16  1 64   
  4    Ken Clark                  43M M4044 Prospect CT            1:15:34  1 21   

                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    Tom Provencher             46M M4549 East Lyme CT           1:13:39  2 162  
  2    Don Tutson                 48M M4549 New Milford CT         1:14:43  1 88   
  3    Rodney Mosier              45M M4549 Deep River CT          1:15:23  2 153  
  4    Keefe Kirshen              48M M4549 Glastonbury CT         1:16:02  2 139  

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Ed Vescovi                 53M M5054 Branford CT            1:13:21  1 94   
  2    John McFarland             51M M5054 Newtown CT             1:14:06  2 150  
  3    Joe Whelan                 51M M5054 Newtown CT             1:14:51  1 97   
  4    Eric Moullard              52M M5054 Portes les Valence FR  1:17:11  2 154  

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
  1    Sean Oconnor               56M M5559 Fairfield CT           1:19:29  2 156  
  2    Vin Darcy                  57M M5559 Avon CT                1:22:46  2 119  
  3    Greg Kinsella              58M M5559 Guilford CT            1:24:49  2 138  
  4    John McGrane               59M M5559 Farmington CT          1:25:38  2 151  

                **  MALE RESULTS:   60 - 64 ** 
  1    Tim Brown                  63M M6064 Forestdale MA          1:24:33  2 109  
  2    Kurt Hansen                60M M6064 Mystic CT              1:25:30  2 134  
  3    Jim Donegan                61M M6064 New York NY            1:26:24  2 124  
  4    Michael Vagnone            60M M6064 Trumbull CT            1:30:19  2 181  

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 ** 
  1    Jay Graves                 65M M6569 Old Lyme CT            1:34:50  2 133  
  2    Larry Wood                 69M M6569 Wallingford CT         1:46:08  2 184  
  3    Martin Steiglitz           69M M6569 Hamden CT              2:02:06  2 173  
  4    Peter Regan                65M M6569 Madison CT             2:05:24  4 167  

                **  MALE RESULTS:   70 - 74 ** 
  1    Mark Turkington            71M M7074 Bolton CT              1:35:18  2 179  
  2    Edward Capriles            70M M7074 Guilford CT            1:45:52  2 112  
  3    Dick Walsh                 74M M7074 Old Lyme CT            1:57:09  4 356  

                **   ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
                
  1    Matt Silvestrini           32M MCLYD Middletown CT          1:23:19  1 81   
  2    Jeff Sansone               46M MCLYD Ridgefield CT          1:34:00  2 168  
  3    Anthony Kidwell            48M MCLYD Madison CT             1:36:07  2 137  
  4    Michael Clifford           44M MCLYD Guilford CT            1:40:14  1 23   

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **   ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 
                
  1    Kyle-s Fight vs AL TEAM    99R RRF-- Kati Connors CT        1:21:36  4 361  
      Kyle-s Fight vs AL -  - -  - ( Kyle's Fight vs ALS)
  2    SchwarMalLesniky TEAM      99R RRF-- Keira Schwarz CT       1:31:54  4 382  
      SchwarMalLesniky -  - -  - ( SchwarMalLesniky)
  3    EET TEAM                   99R RRF-- Eileen Ross CT         1:37:10  4 380  
      EET -  - -  - ( EET)
  4    Intrepids TEAM             99R RRF-- Lianne Herdle CT       1:39:28  4 367  
      Intrepids -  - -  - ( Intrepids)

                **   ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
                
  1    Hochman Family TEAM        99R RRM-- Ken Hochman NY         1:09:33  4 368  
      Hochman Family -  - -  - ( Hochman Family)
  2    Something Gnarly TEAM      99R RRM-- Paul O'Connor CT       1:10:23  4 378  
      Something Gnarly -  - -  - ( Something Gnarly)
  3    Phil Hayes TEAN            99R RRM-- Hayes Brothers CT      1:17:21  4 401  
       
  4    DAJinetic TEAM             99R RRM-- Andy Timmerman CT      1:17:44  4 383  
      DAJinetic -  - -  - ( DAJinetic)

                **   ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
                
  1    Two of us TEAM             99R RRX-- Ed Jensen CT           1:11:07  4 371  
      Two of us -  - -  - ( Two of us)
  2    Dude-wheresmybike TEAM     99R RRX-- Michael DeGrand CT     1:19:15  4 363  
      Dude-wheresmybike -  - -  - ( Dude, where's my bike?)
  3    We will tri TEAM           99R RRX-- David Zagaja CT        1:20:45  4 385  
      we will tri -  - -  - ( we will tri)
  4    Governor's Money TEAM      99R RRX-- Catherine Milton CT    1:21:40  4 376  
      Governor's Money -  - -  - ( Governor's Money)




                                     ***************************
                                        PLATTSYS.COM RESULTS
                                     ***************************


Overall Race Results (F)     Division Race Results (F)     Relay Team Results (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates