Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall 10K Results (F)     Division 10K Results (F)     Overall 5K Results (F)     Division 5K Results (F)     Relay Y Cup Results (F)    


Cheshire SeaDog 10K Road Race
Top Male: 1. Michael Keenan 2. Jack Fergosen 3. tODD Forselius 4. Billy Barone 5. David Pantin
Top Female: 1. Laura Pieger 2. Annalisa Paltauf 3. Alyssa Cole 4. Stacy Swartz 5. Vanessa Greaney
2015 Cheshire SeaDogs 10K Road Races
Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com || 72 Overcast Humid
Sunday May 17, 2015 || Barthlem Park || Cheshire, CT


***********************************************************************************************
RESULTS AT PLATTSYS.COM
***********************************************************************************************

2015 Cheshire Sea Dogs 5K / 10K Road Race
Sunday May 17,2015 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
Barthlem Henry Park - Cheshire CT -
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Michael Keenan Overall Female: Laura Pieger

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Michael Keenan 42M M4049 South Glastonbury CT 36:57 5:56 1/25 1174
2 Jack Fergosen 22M M2029 Bethel CT 37:52 6:05 1/5 1202
3 tODD Forselius 47M M4049 Cheshire CT 40:25 6:30 2/25 1169
4 Laura Pieger 42F F4049 Watertown CT 40:54 6:34 1/50 1114
5 Billy Barone 50M M5059 New Haven CT 41:05 6:36 1/13 1007
6 David Pantin 53M M5059 Hamden CT 42:56 6:54 2/13 1176
7 Christopher Ladyga 36M M3039 Lisbon CT 43:21 6:58 1/14 1197
8 Jim Hite 53M M5059 Cromwell CT 43:23 6:58 3/13 1065
9 John Strahley 48M M4049 Cheshire CT 43:34 7:00 3/25 1150
10 David May 44M M4049 Wallingford CT 43:58 7:04 4/25 1090
11 Annalisa Paltauf 31F F3039 New Haven CT 44:43 7:11 1/28 1108
12 Duane Scotti 35M M3039 Chesire CT 45:07 7:15 2/14 1136
13 Alyssa Cole 27F F2029 Woodbury CT 46:05 7:24 1/29 1171
14 Pau-Kuo Chang 48M M4049 Cheshire CT 46:33 7:29 5/25 1190
15 Stacy Swartz 39F F3039 Cheshire CT 46:34 7:29 2/28 1177
16 Pedro Candelario 35M M3039 New Haven CT 47:07 7:34 3/14 1192
17 Stephen Cuddy 54M M5059 Cheshire CT 47:15 7:36 4/13 1198
18 Vanessa Greaney 33F F3039 Cheshire CT 47:31 7:38 3/28 1194
19 Jim O'Rourke 13M M0015 Southington CT 47:32 7:38 1/1 1105
20 Dalton Kamens 21M M2029 Meriden CT 47:40 7:40 2/5 1071
21 Steven Burdick 55M M5059 Naples FL 48:29 7:48 5/13 1026
22 Ben Simaitis 28M M2029 Cheshire CT 49:03 7:53 3/5 1141
23 Kraig Binkowski 49M M4049 Hamden CT 49:25 7:57 6/25 1017
24 Gina Pollicita 29F F2029 Plantsville CT 49:28 7:57 2/29 1119
25 Iain Boyer 47M M4049 Cheshire CT 49:38 7:59 7/25 1021
26 Ronnie Savage 35M M3039 Southington CT 49:50 8:01 4/14 1134
27 Brian Fenn 35M M3039 Southbury CT 49:58 8:02 5/14 1205
28 Julia Neri 17F F1619 Wallingford CT 50:24 8:06 1/2 1100
29 Karen Lainas 23F F2029 Plantsville CT 50:27 8:07 3/29 1075
30 Jack Lotko 45M M4049 Cheshire CT 51:00 8:12 8/25 1081
31 Suzanne Remington-Fox 53F F5059 Cheshire CT 51:09 8:13 1/17 1123
32 Carleta Maurice 45F F4049 West haven CT 51:21 8:15 2/50 1089
33 Josina James 23F F2029 Meriden CT 51:33 8:17 4/29 1066
34 STEPHANIE NGUYEN 22F F2029 Cheshire CT 51:41 8:18 5/29 1101
35 Randy Poulter 54M M5059 Waterbury CT 51:45 8:19 6/13 1120
36 Todd Capute 46M M4049 Cheshire CT 51:48 8:20 9/25 1029
37 Laurie Cartier 50F F5059 Stratford CT 52:07 8:23 2/17 1032
38 Jessica Kamens 29F F2029 Meriden CT 52:25 8:26 6/29 1070
39 Maria Rizzuti 52F F5059 Cheshire CT 52:34 8:27 3/17 1127
40 Shonn Breton 46M M4049 Cheshire CT 53:17 8:34 10/25 1023
41 Tracy Mooney 50F F5059 West Hartford CT 53:21 8:35 4/17 1206
42 Salvatore Colavito 35M M3039 OAKVILLE CT 53:24 8:35 6/14 1035
43 Samantha Carter 26F F2029 North Haven CT 53:41 8:38 7/29 1031
44 Joe Connolly 45M M4049 Cheshire CT 53:48 8:39 11/25 1038
45 Lori Hauser 38F F3039 Madison CT 54:07 8:42 4/28 1063
46 Anthony Nialio 38M M3039 Cheshire CT 54:12 8:43 7/14 1175
47 Thom Shea 66M M6069 Woodbury CT 54:15 8:43 1/3 1138
48 Brendan Connolly 35M M3039 Plantsville CT 54:35 8:46 8/14 1039
49 Kimberly Jerome 22F F2029 Cheshire CT 54:43 8:48 8/29 1068
50 Scott Ewen 57M M5059 Terryville CT 54:47 8:48 7/13 1047
51 Jay Kenkare 41M M4049 Cheshire CT 54:57 8:50 12/25 1193
52 Herbert Staiger III 51M M5059 Windsor Locks CT 55:09 8:52 8/13 1145
53 Gregory Germain 49M M4049 Cheshire CT 55:19 8:54 13/25 1056
54 Yanna Stavrides 43F F4049 Cheshire CT 55:43 8:57 3/50 1148
55 Angelo Stavrides 43M M4049 Cheshire CT 55:43 8:57 14/25 1147
56 Douglas Colby 41M M4049 Southington CT 55:48 8:58 15/25 1036
57 Jerry Traub 53M M5059 Torrington CT 56:00 9:00 9/13 1152
58 Cathie Rinaldi 44F F4049 Watertown CT 56:38 9:06 4/50 1125
59 Mike Adams 54M M5059 Cheshire CT 56:41 9:07 10/13 1172
60 Meaghan O'hara 26F F2029 Prospect CT 56:49 9:08 9/29 1104
61 CK Bellone 48F F4049 Columbia CT 57:12 9:12 5/50 1195
62 Ruth Amaio 46F F4049 Southington CT 57:15 9:12 6/50 1189
63 Kelli Plattsmier 41F F4049 Plantsville CT 57:15 9:12 7/50 1118
64 Debbie Robinson 48F F4049 Watertown CT 57:22 9:14 8/50 1129
65 Monica Romano 43F F4049 North Haven CT 57:22 9:14 9/50 1181
66 Kate Jerome 35F F3039 Cheshire CT 57:28 9:14 5/28 1067
67 Brian Mcauliffe 41M M4049 Southington CT 57:48 9:18 16/25 1091
68 Taylor Strange 21F F2029 Cheshire CT 57:51 9:18 10/29 1186
69 Maggie Kulpa 19F F1619 Cheshire CT 57:51 9:18 2/2 1187
70 Paula Kulpa 52F F5059 Cheshire CT 57:52 9:18 5/17 1188
71 David Gilles 32M M3039 Nashua NH 57:54 9:19 9/14 1179
72 Maren Peck 33F F3039 Oakville CT 57:56 9:19 6/28 1110
73 Frederick Bennett 46M M4049 Milford CT 58:07 9:21 17/25 1012
74 Dawn Pello 47F F4049 Wallingford CT 58:21 9:23 10/50 1201
75 Christina Palombo 35F F3039 Windsor Locks CT 58:28 9:24 7/28 1107
76 Debra Scotti 36F F3039 Chesire CT 58:39 9:26 8/28 1137
77 Britt Jones 25F F2029 Rochester NY 58:51 9:28 11/29 1069
78 Ed Bellone 52M M5059 Columbia CT 58:55 9:28 11/13 1196
79 Celeste Rinaldi 46F F4049 Bristol CT 59:13 9:31 11/50 1126
80 Maria Brunetti 26F F2029 Prospect CT 59:21 9:33 12/29 1025
81 Arianna McKeehan 23F F2029 Wallingford CT 59:23 9:33 13/29 1093
82 Darcy Salemme 44F F4049 North Haven CT 59:39 9:36 12/50 1182
83 Sara Bastomski 29F F2029 New Haven CT 1:00:01 9:39 14/29 1010
84 Becky Van den Honert 27F F2029 New Haven CT 1:00:02 9:39 15/29 1155
85 Monica Napolitano 39F F3039 Bristol CT 1:00:04 9:40 9/28 1098
86 Brian Hevebeky 48M M4049 Waterbury CT 1:00:18 9:42 18/25 1203
87 Kenneth Ghilardi 59M M5059 West Haven CT 1:00:33 9:44 12/13 1057
88 Amy Foreman 41F F4049 Wallingford CT 1:00:53 9:47 13/50 1051
89 Kara Macharelli 26F F2029 Waterbury CT 1:01:04 9:49 16/29 1083
90 Meaghan Moran 21F F2029 West Hartford CT 1:01:07 9:50 17/29 1096
91 Andrea Rapacz 42F F4049 Wethersfield CT 1:01:10 9:50 14/50 1121
92 Natalie OBrien 25F F2029 West Hartford CT 1:01:20 9:52 18/29 1103
93 Bridget McCue 45F F4049 Waterbury CT 1:01:31 9:54 15/50 1092
94 Lauren Kores 31F F3039 Oakville CT 1:01:38 9:55 10/28 1073
95 Kelly Small 45F F4049 Wallingford CT 1:02:05 9:59 16/50 1142
96 Christina Marcucilli 46F F4049 Cheshire CT 1:02:16 10:01 17/50 1086
97 Bobby Garcia 57M M5059 East Haven CT 1:02:28 10:03 13/13 1185
98 Leigh DelBuono 46F F4049 Southington CT 1:02:32 10:03 18/50 1041
99 Karen Galvin 36F F3039 Cheshire CT 1:02:38 10:04 11/28 1054
100 Patti Daly 52F F5059 Wallingford CT 1:02:39 10:04 6/17 1099
101 Theresa Ercoli 43F F4049 Middlebury CT 1:02:39 10:04 19/50 1046
102 JESSICA TRZASKI 27F F2029 PROSPECT CT 1:02:51 10:06 19/29 1153
103 Victoria Roland 37F F3039 Sandy Hook CT 1:02:51 10:06 12/28 1133
104 Lydia Reyes 52F F5059 New London CT 1:02:51 10:06 7/17 1124
105 Adam Peters 27M M2029 Sandy Hook CT 1:02:52 10:07 4/5 1111
106 Meredith Powers 40F F4049 Stratford CT 1:03:37 10:14 20/50 1191
107 Frank Barretta 49M M4049 Plantsville CT 1:03:38 10:14 19/25 1009
108 Christine Barretta 42F F4049 Plantsville CT 1:03:38 10:14 21/50 1008
109 Robin Fiala 46F F4049 Cheshire CT 1:03:42 10:15 22/50 1048
110 David Rodriguez 39M M3039 Plainville CT 1:03:58 10:17 10/14 1132
111 Miichael DiGioia 37M M3039 Milford CT 1:03:59 10:17 11/14 1044
112 Karen Allard 52F F5059 Cheshire CT 1:04:08 10:19 8/17 1002
113 John Courtmanche 49M M4049 West Hartford CT 1:04:09 10:19 20/25 1168
114 Katie Robison 20F F2029 Wallingford CT 1:04:11 10:19 20/29 1130
115 Deb Fowler 45F F4049 CHESHIRE CT 1:04:12 10:19 23/50 1053
116 Nichole Campofiore 39F F3039 Shelton CT 1:04:13 10:20 13/28 1028
117 Tom Shannon 68M M6069 Southington CT 1:04:15 10:20 2/3 1167
118 Francis Wilson 35M M3039 Cheshire CT 1:04:24 10:21 12/14 1173
119 Alexandra Foster 56F F5059 Thomaston CT 1:04:34 10:23 9/17 1052
120 Caitlin Geary 26F F2029 Waterbury CT 1:04:41 10:24 21/29 1055
121 Jennifer Carabetta 42F F4049 Cheshire CT 1:05:15 10:30 24/50 1030
122 Terri Lachance 54F F5059 Cheshire CT 1:05:27 10:32 10/17 1178
123 Kimberly Picard 24F F2029 Waterbury CT 1:05:38 10:33 22/29 1113
124 Vincent Piscitelli 30M M3039 Wallingford CT 1:05:49 10:35 13/14 1116
125 David Piscitelli 22M M2029 Wallingford CT 1:05:49 10:35 5/5 1117
126 Cynthia Stahura 43F F4049 Wallingford CT 1:05:58 10:37 25/50 1144
127 Danielle Gonzales 38F F3039 Meriden CT 1:06:00 10:37 14/28 1184
128 Lisa VanValkenburg 41F F4049 Cheshire CT 1:06:12 10:39 26/50 1156
129 Erin Lucia 32F F3039 Brookfield CT 1:06:13 10:39 15/28 1082
130 Shannon Callaway 47F F4049 New Haven CT 1:06:28 10:41 27/50 1027
131 Justine LeVasseur-Burke 44F F4049 Southington CT 1:06:31 10:42 28/50 1077
132 Melissa Villalobos 26F F2029 Hamden CT 1:06:43 10:44 23/29 1158
133 Alyson Bowman 40F F4049 Cheshire CT 1:07:05 10:47 29/50 1020
134 Nancy Matos 49F F4049 Waterbury CT 1:07:22 10:50 30/50 1087
135 Hacah Boros 38F F3039 Plansville CT 1:08:03 10:57 16/28 1199
136 Richard Zell 46M M4049 Milford CT 1:08:04 10:57 21/25 1166
137 Lisa Zaborowski 33F F3039 Meriden CT 1:08:25 11:00 17/28 1165
138 Candace Walter 40F F4049 Meriden CT 1:08:39 11:02 31/50 1161
139 Heather Stasaitis 29F F2029 Waterbury CT 1:09:10 11:07 24/29 1146
140 Karen Blood 35F F3039 Seymour CT 1:09:17 11:09 18/28 1019
141 Christy Billings 45F F4049 Wallingford CT 1:09:21 11:09 32/50 1016
142 Ana Shiel 35F F3039 Plainville CT 1:09:29 11:10 19/28 1140
143 Jessica Veneziano-Lemos 34F F3039 Oakville CT 1:10:41 11:22 20/28 1157
144 Thomas Sheehan 66M M6069 Cheshire CT 1:10:45 11:23 3/3 1139
145 Denise Napoli 49F F4049 Southington CT 1:11:04 11:26 33/50 1097
146 Jason Stiber 41M M4049 Westport CT 1:11:12 11:27 22/25 1149
147 Bonnie Cocchiola 41F F4049 Southbury CT 1:11:26 11:29 34/50 1034
148 Kristi Moore 29F F2029 Prospect CT 1:11:44 11:32 25/29 1095
149 Kaitlin Losee 24F F2029 Watertown CT 1:11:44 11:32 26/29 1080
150 Christina Demchak 34F F3039 Meriden CT 1:12:29 11:39 21/28 1183
151 Shelagh Greatorex 51F F5059 Middlebury CT 1:12:49 11:43 11/17 1170
152 Christine Fontana 48F F4049 Torrington CT 1:13:06 11:45 35/50 1050
153 Jim Robison 46M M4049 Wallingford CT 1:13:11 11:46 23/25 1131
154 Suzanne Niemiec 48F F4049 Meriden CT 1:13:31 11:49 36/50 1102
155 Sheila Molony 54F F5059 Farmington CT 1:13:39 11:51 12/17 1094
156 Gregory Demchak 30M M3039 Meriden CT 1:13:39 11:51 14/14 1042
157 Allison Fitch 23F F2029 Boston MA 1:13:39 11:51 27/29 1049
158 Melissia Petro 46F F4049 Cheshire CT 1:13:43 11:51 37/50 1112
159 Marnie Mowrey 52F F5059 Middlebury CT 1:14:08 11:55 13/17 1180
160 Derek Gromko 44M M4049 Cheshire CT 1:14:13 11:56 24/25 1200
161 Karen Zaborowski 32F F3039 Meriden CT 1:14:20 11:57 22/28 1164
162 Eileen Antolini 53F F5059 Waterbury CT 1:14:31 11:59 14/17 1004
163 Amanda Lerner 24F F2029 New Haven CT 1:14:40 12:00 28/29 1076
164 Ranae D'Amato 47F F4049 Wallingford CT 1:15:30 12:09 38/50 1040
165 Lisa Bath 49F F4049 Wallingford CT 1:15:30 12:09 39/50 1011
166 Nicole Rawcliffe 38F F3039 Burlington CT 1:15:51 12:12 23/28 1122
167 Amy Bennett 44F F4049 Milford CT 1:17:18 12:26 40/50 1013
168 Stefanie Theroux 44F F4049 Hamden CT 1:17:30 12:28 41/50 1151
169 Kristin Ott 51F F5059 New Haven CT 1:17:52 12:31 15/17 1106
170 Wendy Webber 30F F3039 New Haven CT 1:18:06 12:34 24/28 1162
171 Ramona Hassiem 43F F4049 Waterbury CT 1:19:14 12:45 42/50 1062
172 Kathleen Hazelton 47F F4049 Thomaston CT 1:19:44 12:49 43/50 1064
173 Jennifer Magnavice 38F F3039 Waterbury CT 1:19:55 12:51 25/28 1085
174 Leticia Roady 41F F4049 West Haven CT 1:20:47 13:00 44/50 1128
175 Jennifer Cassella 42F F4049 Wallingford CT 1:21:12 13:04 45/50 1033
176 Kristine Anderson 46F F4049 Hamden CT 1:21:39 13:08 46/50 1003
177 Maria Longo 57F F5059 Wolcott CT 1:22:01 13:11 16/17 1079
178 William Berger 48M M4049 Cheshire CT 1:23:14 13:23 25/25 1015
179 Erin Maghery 39F F3039 Wallingford CT 1:23:15 13:23 26/28 1084
180 Meredith Berger 44F F4049 Cheshire CT 1:23:15 13:23 47/50 1014
181 Carla Di Virgilio 26F F2029 North haven CT 1:23:32 13:26 29/29 1043
182 Laura Tutoli 38F F3039 Middlebury CT 1:25:16 13:43 27/28 1154
183 Carmen Hall 52F F5059 Waterbury CT 1:25:16 13:43 17/17 1060
184 Lisa Harrison 44F F4049 Wallingford CT 1:38:19 15:49 48/50 1061
185 Katie Barnosky 45F F4049 Watertown CT 1:40:15 16:08 49/50 1006
186 Adrienne Williams 30F F3039 Shelton CT 1:40:15 16:08 28/28 1163
187 Karen Bivens 42F F4049 Oakville CT 1:40:15 16:08 50/50 1018

Overall 10K Results (F)     Division 10K Results (F)     Overall 5K Results (F)     Division 5K Results (F)     Relay Y Cup Results (F)    

Top Male: 1. Michael Keenan 2. Jack Fergosen 3. tODD Forselius 4. Billy Barone 5. David Pantin

Top Female: 1. Laura Pieger 2. Annalisa Paltauf 3. Alyssa Cole 4. Stacy Swartz 5. Vanessa Greaney

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates