Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


5K Race Results (F)     5K Division Results (F)     10K Race Results (F)     10K Division Results (F)    


Mari s Miles of Smiles 5K /10k
Top Male: 1. Steven Block 2. Brendan Mellitt 3. Daniel Clements 4. Jason Vianese 5. Ryan Mellitt
Top Female: 1. Nicole Demers 2. Lucy Bergin 3. Courtney Northrop 4. Shannon Harvey 5. Emily Lau
2015 Mari Hall Miles of Smiles 5K/10K Road races
Saturday Sept 26, 2015 - Norton School - Cheshire, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - 65 degrees - Clear
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Steven Block Overall Female: Nicole Demers

*************************************************

OVErALL 5k RESULTS

*************************************************


OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Steven Block 31M M3039 Cheshire CT 19:55 6:24 1/6 310
2 Brendan Mellitt 13M M1319 Cheshire CT 20:08 6:28 1/4 348
3 Daniel Clements 29M M2029 Manchester CT 21:27 6:54 1/3 287
4 Jason Vianese 45M M4049 Cheshire CT 21:32 6:56 1/13 252
5 Ryan Mellitt 12M M0012 Cheshire CT 21:58 7:04 1/10 349
6 Nicole Demers 38F F3039 Cheshire CT 22:03 7:05 1/12 318
7 Lucy Bergin 10F F0012 Glastonbury CT 23:30 7:33 1/17 305
8 Richard Uluslei 31M M3039 Cheshire CT 23:57 7:42 2/6 261
9 Bob Ward 70M M7079 Vernon CT 24:00 7:43 1/2 372
10 Frank Balisciano 46M M4049 Wallingford CT 24:03 7:44 2/13 303
11 Courtney Northrop 39F F3039 Middlebury CT 24:04 7:44 2/12 353
12 Riley Lanz 11M M0012 Cheshire CT 24:22 7:50 2/10 270
13 John Markarian 38M M3039 Cheshire CT 24:53 8:00 3/6 263
14 Shannon Harvey 28F F2029 Plainville CT 25:08 8:05 1/9 332
15 Emily Lau 31F F3039 Boston MA 25:14 8:07 3/12 340
16 Suzanne Remington 53F F5059 Cheshire CT 25:17 8:08 1/6 262
17 Lindsay Mensher 24F F2029 Tolland CT 25:31 8:12 2/9 282
18 Connor Dainiak 10M M0012 West Hartford CT 26:06 8:24 3/10 267
19 Laura Zailac 28F F2029 New York NY 26:54 8:39 3/9 378
20 Mike O'Donnell 49M M4049 Cheshire CT 26:59 8:41 3/13 355
21 Guy Pulino 70M M7079 Moodus CT 27:01 8:41 2/2 256
22 Edward McCarver 65M M6069 Wallingford CT 27:15 8:46 1/4 253
23 Mark Lanz 45M M4049 Cheshire CT 27:22 8:48 4/13 269
24 Stephen Mirabella 59M M5059 North Haven CT 27:23 8:48 1/8 352
25 Deborah Schwager 48F F4049 Simsbury CT 27:39 8:54 1/13 358
26 Richard Sr. Uluski 60M M6069 Cheshire CT 27:43 8:55 2/4 259
27 Annmarie Bishop 48F F4049 Cheshire CT 27:54 8:58 2/13 306
28 Jack Heseltine 10M M0012 Cheshire CT 28:13 9:04 4/10 275
29 Kevin Ferguson 41M M4049 Cheshire CT 28:14 9:05 5/13 323
30 Robert Kallinich 60M M6069 Meriden CT 28:17 9:06 3/4 335
31 Scott Heseltine 13M M1319 Cheshire CT 28:27 9:09 2/4 276
32 Megan Beavis 25F F2029 Northford CT 28:36 9:12 4/9 304
33 Marc Lennon 30F F3039 Southington CT 28:38 9:12 4/12 342
34 Tony Carvalho 59M M5059 Cheshire CT 28:41 9:13 2/8 313
35 Sabrina Salemme 37F F3039 Cheshire CT 28:44 9:14 5/12 264
36 Kate Wilkes 38F F3039 Cheshire CT 28:45 9:15 6/12 376
37 Amanda Carvalho 25F F2029 Cheshire CT 28:50 9:16 5/9 312
38 Erin Kennedy 24F F2029 Vernon CT 28:56 9:18 6/9 281
39 Jennifer Wilson 41F F4049 Wallingford CT 28:58 9:19 3/13 377
40 Juan Carlos Tapia 25M M2029 Bronx NY 29:22 9:27 2/3 280
41 Sammy Hall 12M M0012 Cheshire CT 29:50 9:36 5/10 326
42 Sam Ugrin 44F F4049 Cheshire CT 29:56 9:37 4/13 366
43 Sam LaMadeleine 9M M0012 Cheshire CT 30:07 9:41 6/10 338
44 Michael Schrier 51M M5059 Hamden CT 30:31 9:49 3/8 258
45 Mark Hall 45M M4049 Cheshire CT 30:36 9:50 6/13 328
46 Mike Berthiaome 36M M3039 West Spingfield CT 30:39 9:51 4/6 257
47 Laurie Vicario 60F F6069 Hamden CT 30:47 9:54 1/2 370
48 Riley McPhee 11F F0012 Cheshire CT 31:05 10:00 2/17 346
49 Molly Lanz 9F F0012 Cheshire CT 31:11 10:02 3/17 271
50 Katie Hall 9F F0012 31:13 10:02 4/17 327
51 Kendall Ugrin 12F F0012 Chesire CT 31:15 10:03 5/17 367
52 Sophia Vaill 12F F0012 Cheshire CT 31:16 10:03 6/17 368
53 Lisa VanValkenburg 42F F4049 Cheshire CT 31:21 10:05 5/13 483
54 Colleen Mrowka 51F F5059 Cheshire CT 31:22 10:05 2/6 279
55 Mark LaMadeleine 48M M4049 Cheshire CT 31:45 10:13 7/13 339
56 Julia Miller 8F F0012 Cheshire CT 31:51 10:15 7/17 351
57 Ben Schwartz 54M M5059 New Haven CT 31:52 10:15 4/8 359
58 Penelope Miller 41F F4049 Cheshire CT 32:22 10:25 6/13 350
59 Ava Sink 8F F0012 Cheshire CT 32:22 10:25 8/17 363
60 Micheal Scannell 57M M5059 Middlebury CT 32:26 10:26 5/8 273
61 Caitlin Fanning 9F F0012 Cheshire CT 32:32 10:28 9/17 268
62 Lindsey Shepherd 30F F3039 32:33 10:28 7/12 360
63 Emily Lennon 29F F2029 Southington CT 32:36 10:29 7/9 341
64 Kevin Hurley 62M M6069 Wallingford CT 32:47 10:33 4/4 251
65 Tania Giordano 37F F3039 Cheshire CT 32:53 10:35 8/12 324
66 Matthew Kaplita 14M M1319 Cheshire CT 33:05 10:38 3/4 336
67 Uthman Jung 14M M1319 Cheshire CT 33:05 10:38 4/4 334
68 Jeremiah Mann 10M M0012 Cheshire CT 33:19 10:43 7/10 289
69 Diana Mann 44F F4049 Cheshire CT 33:20 10:43 7/13 288
70 Abby Sink 7F F0012 Cheshire CT 33:28 10:46 10/17 364
71 Ej Sink 40M M4049 Cheshire CT 33:29 10:46 8/13 362
72 Leah Farrell 8F F0012 Cheshire CT 33:30 10:46 11/17 322
73 James Antonucci 34M M3039 Cheshire CT 33:44 10:51 5/6 301
74 Ann Diana 54F F5059 Hamden CT 33:46 10:52 3/6 319
75 Heidi Weed 38F F3039 Cheshire CT 33:59 10:56 9/12 373
76 Aydan Durant 11M M0012 Wallingford CT 34:07 10:58 8/10 277
77 Peyton Durant 10M M0012 Wallingford CT 34:07 10:58 9/10 274
78 George Heseltine 47M M4049 Cheshire CT 34:08 10:59 9/13 278
79 Jim Jinks 44M M4049 Cheshire CT 34:38 11:08 10/13 333
80 Karie Welling 53F F5059 Old Saybrook CT 34:48 11:11 4/6 374
81 Colleen Vadale 44F F4049 Cheshire CT 35:09 11:18 8/13 283
82 Colby Dainiak 7M M0012 West Hartford CT 35:30 11:25 10/10 266
83 Erik Dainiak 42M M4049 West Hartford CT 35:31 11:25 11/13 265
84 Hunter Blake 27M M2029 Hamden CT 35:40 11:28 3/3 307
85 Jennifer Blake 25F F2029 Hamden CT 35:40 11:28 8/9 308
86 William Brochinsky 58M M5059 Cheshire CT 36:15 11:39 6/8 311
87 Jennifer Ballew 44F F4049 Cheshire CT 36:45 11:49 9/13 272
88 Daniel Mellitt 47M M4049 Cheshire CT 36:53 11:52 12/13 347
89 Paige Cicero 8F F0012 New Haven CT 37:18 12:00 12/17 285
90 Jillian Cicero 5F F0012 New Haven CT 37:21 12:01 13/17 286
91 Rachel Antonucci 36F F3039 Cheshire CT 37:50 12:10 10/12 302
92 Thomas Manning 46M M4049 Oakville CT 37:52 12:11 13/13 254
93 Anna Lindner 11F F0012 Cheshire CT 38:27 12:22 14/17 343
94 Emma Sink 7F F0012 Cheshire CT 38:34 12:24 15/17 365
95 Sarah Sink 40F F4049 Cheshire CT 38:35 12:25 10/13 361
96 Lauren Block 29F F2029 Cheshire CT 38:37 12:25 9/9 309
97 Luther Miller 56M M5059 Cheshire CT 39:11 12:36 7/8 255
98 Aimee Uluski 32F F3039 Cheshire CT 39:29 12:42 11/12 260
99 Kristen Markarian 44F F4049 Cheshire CT 40:07 12:54 11/13 345
100 Susan Chasen 40F F4049 Cheshire CT 40:38 13:04 12/13 314
101 Amy Villano 48F F4049 Cheshire CT 41:25 13:19 13/13 371
102 Cynthia Vibert 67F F6069 Cheshire CT 41:29 13:21 2/2 369
103 Katherine Nuzzo 58F F5059 Hamden CT 43:00 13:50 5/6 354
104 JoAnn Pantalena 32F F3039 Wallingford CT 44:22 14:16 12/12 356
105 Nuala Hall 12F F0012 Cheshire CT 46:49 15:04 16/17 330
106 Isaac Mann 56M M5059 Cheshire CT 47:26 15:16 8/8 290
107 Martha Lindner 50F F5059 Cheshire CT 50:06 16:07 6/6 344
108 James Kubicza 32M M3039 Cheshire CT 50:52 16:22 6/6 337
109 Mairead Hall 8F F0012 Cheshire CT 54:08 17:25 17/17 331
110 Doris Hall 14F F1319 Cheshire CT 54:10 17:26 1/1 329

5K Race Results (F)     5K Division Results (F)     10K Race Results (F)     10K Division Results (F)    

Top Male: 1. Steven Block 2. Brendan Mellitt 3. Daniel Clements 4. Jason Vianese 5. Ryan Mellitt

Top Female: 1. Nicole Demers 2. Lucy Bergin 3. Courtney Northrop 4. Shannon Harvey 5. Emily Lau

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates