Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results (F)     Divisional/Police Results (F)    


Officer Brian Aselton Snow Dash 5K
Top Male: 1. James McKirdy 2. Mark Hixson 3. Eric Stevenson 4. Benjamin Godin 5. John Collins
Top Female: 1. Melissa Stellato 2. Aimee Patel 3. Mary Johnson 4. Debbie Gutfreund 5. Jessica McKinstry
2016 Asetlon Snow Dash 5K Road Race
Sunday Jan 10, 2016 -Langford School - E Hartford CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Rain - 58 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : James McKirdy Overall Female: Melissa Stellato

**************************************************************************************************
PLATTSYS.COM OVERALL RESULTS
**************************************************************************************************


OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 James McKirdy 34M M3039 W Hartford CT 16:44 5:23 1/19 65
2 Mark Hixson 50M M5059 Simsbury CT 16:49 5:24 1/21 94
3 Melissa Stellato 33F F3039 Windsor CT 18:11 5:51 1/16 80
4 Eric Stevenson 31M M3039 Glastonbury CT 18:33 5:58 2/19 86
5 Benjamin Godin 16M M0017 Suffield CT 18:53 6:04 1/3 78
6 John Collins 50M M5059 Tolland CT 19:04 6:08 2/21 114
7 Bruce Christenson 45M M4049 Bolton CT 19:20 6:13 1/14 110
8 Adam Roth 33M M3039 Portland CT 19:22 6:14 3/19 111
9 Aimee Patel 41F F4049 Hamden CT 19:23 6:14 1/15 2773
10 Rob Polansky 33M M3039 Meriden CT 19:24 6:14 4/19 2784
11 Jon McKinstry 34M M3039 Southington CT 19:33 6:17 5/19 2764
12 Mary Johnson 28F F1829 Hamden CT 19:33 6:17 1/13 91
13 Ryan Olschefskie 38M M3039 Glastonbury CT 19:45 6:21 6/19 2772
14 Michael Alquist 49M M4049 West Hartford CT 19:55 6:24 2/14 115
15 John Minervino 52M M5059 Higganum CT 20:17 6:31 3/21 109
16 Debbie Gutfreund 39F F3039 Waterbury CT 20:29 6:35 2/16 2740
17 Steven Morse 63M M6069 Broad Brook CT 21:40 6:58 1/8 68
18 John Aselton 45M M4049 Glastonbury CT 21:41 6:58 3/14 2703
19 Thomas Felice 27M M1829 S Windsor CT 22:08 7:07 1/10 2736
20 Richard Baraglia 34M M3039 Manchester CT 22:09 7:07 7/19 2705
21 Sumartya Sen 31M M3039 Middletown CT 22:20 7:11 8/19 77
22 Richard Lindahl 36M M3039 Vernon CT 22:28 7:13 9/19 134
23 Michael Kowalczyk 27M M1829 E hampton CT 22:42 7:18 2/10 2750
24 Jessica McKinstry 34F F3039 Southington CT 23:01 7:24 3/16 2763
25 Bob Dacey 66M M6069 Vernon CT 23:07 7:26 2/8 2728
26 Stephen Camper 52M M5059 West Hartford CT 23:09 7:27 4/21 116
27 Peter Micheaelson 60M M6069 Windsor CT 23:12 7:28 3/8 84
28 Cara Riley 26F F1829 E Hartford CT 23:13 7:28 2/13 2789
29 Michael Fromerth 45M M4049 E Hartford CT 23:21 7:30 4/14 2739
30 Gina Levesque 29F F1829 Plantsville CT 23:27 7:32 3/13 2755
31 Bill Begg 52M M5059 Newtown CT 23:28 7:33 5/21 2812
32 Kristine Bessette 24F F1829 Colchester CT 23:31 7:34 4/13 2708
33 Eric Johnson 45M M4049 Manchester CT 23:32 7:34 5/14 100
34 Chris Smith 36M M3039 Wethersfield CT 23:51 7:40 10/19 2798
35 Shannon Kievman 42F F4049 Manchester CT 24:14 7:47 2/15 2749
36 Timothy Curran 54M M5059 Wethersfield CT 24:25 7:51 6/21 2727
37 Jeffrey McDermott 39M M3039 Lisbon CT 24:25 7:51 11/19 2762
38 Shaun Harrington 55M M5059 Ellington CT 24:26 7:51 7/21 2742
39 Amit Patel 28M M1829 Newington CT 24:32 7:53 3/10 2774
40 Tim Larson 57M M5059 E Hartford CT 24:43 7:57 8/21 2753
41 Jonathan Failla 38M M3039 Windsor CT 24:45 7:57 12/19 2735
42 Bryn Murray 16F F0017 Glastonbury CT 25:00 8:02 1/2 125
43 Dave Corban 57M M5059 Glastonbury CT 25:10 8:06 9/21 124
44 Kimberly Twomey 38F F3039 Storrs CT 25:12 8:06 4/16 72
45 John Riley 60M M6069 Berlin CT 25:18 8:08 4/8 2790
46 James Pellino 53M M5059 Vernon CT 25:43 8:16 10/21 2776
47 Michael Creter 37M M3039 Oakville CT 25:45 8:17 13/19 118
48 Mark Kelly 55M M5059 Hebron CT 25:52 8:19 11/21 93
49 Brad Magyar 48M M4049 Enfield CT 25:56 8:20 6/14 81
50 Matthew Traber 39M M3039 Storrs Mansfield CT 25:57 8:21 14/19 2806
51 Dale DeGaetano 32M M3039 Old Lyme CT 26:00 8:22 15/19 2730
52 Courtney Sobanski 22F F1829 Hampton CT 26:01 8:22 5/13 87
53 Mark Benham 43M M4049 Farmington CT 26:04 8:23 7/14 82
54 Robert Garey 54M M5059 New Britain CT 26:08 8:24 12/21 123
55 Debbie Blitz 49F F4049 Southington CT 26:08 8:24 3/15 2709
56 Sharon Mendes 61F F6069 North Windham CT 26:13 8:26 1/2 142
57 Bob Ward 70M M7079 Vernon CT 26:21 8:28 1/3 2808
58 Mark Turkington 71M M7079 Bolton CT 26:22 8:29 2/3 96
59 Erin Begg 21F F1829 Newtown CT 26:38 8:34 6/13 2813
60 Robert Norton Jr. 54M M5059 Higganum CT 26:44 8:36 13/21 2766
61 Tim Bockus 52M M5059 Manchester CT 26:52 8:38 14/21 2711
62 Richard Kurker 28M M1829 East Hartford CT 26:53 8:39 4/10 2752
63 Joe Mauro 34M M3039 Plantsville CT 26:54 8:39 16/19 119
64 Shayla Coutu 53F F5059 Lebanon CT 26:55 8:39 1/13 2726
65 Deb Corcoran 52F F5059 Mansfield CT 27:03 8:42 2/13 2724
66 Christopher Norton 28M M1829 Danielson CT 27:17 8:46 5/10 121
67 Dena DeJulius 46F F4049 Coventry CT 27:19 8:47 4/15 2731
68 Julie OConnor 36F F3039 Oakdale CT 27:25 8:49 5/16 2770
69 Samuel Cruz 7M M0017 Springfield MA 28:00 9:00 2/3 113
70 John Kennelly 52M M5059 Cheshire CT 28:02 9:01 15/21 95
71 Michael Kurker 25M M1829 East Hartford CT 28:05 9:02 6/10 2751
72 Thomas Shezman 45M M4049 Simsbury CT 28:05 9:02 8/14 136
73 Hiram Cruz 24M M1829 Springfield MA 28:05 9:02 7/10 112
74 Rosie Courtney 54F F5059 Poquonock CT 28:08 9:03 3/13 2725
75 Beky Henderson 45F F4049 Meriden CT 28:19 9:06 5/15 2743
76 Billie-Jo Romano 42F F4049 Meriden CT 28:19 9:06 6/15 2793
77 Richard Kehoe 57M M5059 E Hartford CT 28:25 9:08 16/21 2748
78 Heidi Voight 33F F3039 West Hartford CT 28:29 9:09 6/16 137
79 Kristan Maccini 44F F4049 Wethersfield CT 28:36 9:12 7/15 2757
80 Alan McCall 66M M6069 Manchester CT 28:39 9:13 5/8 69
81 Jason McCarthy 42M M4049 Gales Ferry CT 28:40 9:13 9/14 2761
82 Sergio De Sousa 43M M4049 Wethersfield CT 28:45 9:15 10/14 2729
83 Tracey Botelho 30F F3039 Pawcatuck CT 28:55 9:18 7/16 2713
84 Shauna Buckley 29F F1829 Windsor Locks CT 28:55 9:18 7/13 2716
85 Terese Duenzl 52F F5059 Columbia CT 28:57 9:18 4/13 2733
86 James OConnor 40M M4049 Oakdale CT 29:02 9:20 11/14 2769
87 Audrey Courtney 56F F5059 Vernon CT 29:04 9:21 5/13 138
88 Suzanne Carlson 65F F6069 S Windsor CT 29:05 9:21 2/2 2720
89 Paul Krysiak 68M M6069 Tolland CT 29:14 9:24 6/8 129
90 Stephen Couture 57M M5059 Manchester CT 29:43 9:33 17/21 90
91 Janit Romayko 70F F7079 E Hartford CT 29:50 9:36 1/1 2794
92 Kristen Stickles 29F F1829 Glastonbury CT 29:54 9:37 8/13 2802
93 Jolene Piscetello 38F F3039 South Windsor CT 30:24 9:46 8/16 89
94 Rob Picone 44M M4049 Marlborough CT 30:26 9:47 12/14 2783
95 Alyssa Benoit 16F F0017 S Windsor CT 30:34 9:50 2/2 2706
96 Nick Benoit 21M M1829 S Windsor CT 30:34 9:50 8/10 2707
97 Greg Kelly 57M M5059 Glastonbury CT 30:39 9:51 18/21 128
98 Kim Kelly 55F F5059 Hebron CT 30:39 9:51 6/13 92
99 Sandy Fravel 53F F5059 Newington CT 30:50 9:55 7/13 66
100 Sofia Reid 37F F3039 Manchester CT 31:29 10:08 9/16 98
101 Lisa Hotchkin 53F F5059 Windsor Locks CT 31:30 10:08 8/13 97
102 Heather Ventura 29F F1829 Danielson CT 31:40 10:11 9/13 122
103 Rita Rivera 38F F3039 E Hartford CT 32:40 10:30 10/16 2791
104 Katie Gunning 20F F1829 Orange CT 32:49 10:33 10/13 75
105 Margaret Blum 20F F1829 Woodbridge CT 32:53 10:35 11/13 74
106 Keith Hughes 53M M5059 W Hartford CT 32:54 10:35 19/21 2745
107 Peter John Harrington 30M M3039 Boston MA 32:58 10:36 17/19 76
108 Laura Caruso 49F F4049 Manchester CT 33:02 10:37 8/15 99
109 David DiMiero 26M M1829 Springfield MA 33:06 10:39 9/10 2732
110 Suzanne Brown 53F F5059 Manchester CT 33:21 10:44 9/13 79
111 Lisa Lumbruno 52F F5059 Mansfield CT 33:21 10:44 10/13 83
112 Lisette Maldonado 45F F4049 Meriden CT 33:27 10:46 9/15 2758
113 Paul Taft 57M M5059 South Windsor CT 33:35 10:48 20/21 85
114 Edward Yergeach 62M M6069 Manchester CT 33:44 10:51 7/8 88
115 TJ Fravel 15M M0017 Newington CT 34:25 11:04 3/3 67
116 Sharon Quaglia 58F F5059 Bolton CT 34:47 11:11 11/13 2787
117 Michelle Fredericks 34F F3039 Windsor Locks CT 35:14 11:20 11/16 2738
118 Michael Cosentino 50M M5059 Glastonbury CT 35:46 11:30 21/21 73
119 Abbie Bockus 46F F4049 Manchester CT 35:56 11:33 10/15 2710
120 Cindy Butts 55F F5059 South Windsor CT 36:05 11:36 12/13 117
121 Jacy-Lynn Whitlock 40F F4049 South Windsor CT 36:15 11:39 11/15 70
122 Sheila Brennan 47F F4049 E Hartford CT 36:19 11:41 12/15 2714
123 Krissy Perrone 24F F1829 Springfield MA 36:55 11:52 12/13 2780
124 Jennifer Stone 37F F3039 Naugatuck CT 37:41 12:07 12/16 2803
125 Edward Poland 41M M4049 South Windsor CT 37:48 12:09 13/14 71
126 Kevin Boguski 38M M3039 Newtonville MA 38:05 12:15 18/19 2712
127 Kristina Gedutis 47F F4049 Brooklyn CT 38:24 12:21 13/15 131
128 Paul Rendell 61M M6069 Hopkinton NH 38:27 12:22 8/8 130
129 James Downing 41M M4049 East Hartford CT 38:45 12:28 14/14 126
130 Sandra Violette 41F F4049 East Hartford CT 38:45 12:28 14/15 127
131 Jose Pena 38M M3039 New Britain CT 38:51 12:30 19/19 2778
132 Barrett True 78M M7079 Windsor CT 40:25 13:00 3/3 2807
133 Natalie Bycenski 36F F3039 Oxford CT 40:31 13:02 13/16 2719
134 Vanessa Sztaba 33F F3039 Stamford CT 40:32 13:02 14/16 2804
135 Josh Pena 20M M1829 New Britain CT 41:05 13:13 10/10 2779
136 Roberta Wachtelhausen 57F F5059 South Windsor CT 42:45 13:45 13/13 120
137 Dana Peloso 33F F3039 Webster MA 43:00 13:50 15/16 2777
138 Amy Piccirillo 31F F3039 Naugatuck CT 44:13 14:13 16/16 2782
139 Bridgette Marquis 45F F4049 Meriden CT 45:14 14:33 15/15 2759
140 Renee Shuckerow 22F F1829 E Hartford CT 54:02 17:23 13/13 2797

Race Results (F)     Divisional/Police Results (F)    

Top Male: 1. James McKirdy 2. Mark Hixson 3. Eric Stevenson 4. Benjamin Godin 5. John Collins

Top Female: 1. Melissa Stellato 2. Aimee Patel 3. Mary Johnson 4. Debbie Gutfreund 5. Jessica McKinstry

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates