Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall Race Results (M) (F)     Division Results (F)    


Tails of Courage 5K Road Race
Top Male: 1. Emerson Da Sliva 2. Scott Clayton 3. Suresh Koppisetti 4. Tony Muffatti 5. Ed Fung
Top Female: 1. Tara Rudinski 2. Joyce Allen 3. Valerie Fox 4. Ella Delano 5. Jennine Lesica
2015 Danbury Tails of Courage 5K Road Race
Saturday August 29, 2015 -War Memorial -Rogers Park -Danbury, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies - 73 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Emerson Da Sliva Overall Female: Tara Rudinski
.
***************************************************************

OVERALL RESULTS

****************************************************************


OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Emerson Da Sliva 41M M4049 Danbury CT 17:59 5:47 1/11 125
2 Scott Clayton 41M M4049 Bethel CT 20:43 6:40 2/11 121
3 Suresh Koppisetti 41M M4049 Danbury CT 21:37 6:57 3/11 17
4 Tara Rudinski 46F F4049 Brookfield CT 21:50 7:01 1/17 50
5 Tony Muffatti 59M M5059 Bethel CT 22:04 7:06 1/9 131
6 Ed Fung 46M M4049 Wilton CT 22:31 7:14 4/11 87
7 Peter Shiue 45M M4049 Wilton CT 22:52 7:21 5/11 7
8 Kent Blocher 58M M5059 Redding CT 23:04 7:25 2/9 42
9 Andriy Shevchuk 34M M3039 Danbury CT 23:16 7:29 1/10 18
10 Robby Doyle 13M M1319 Bethel CT 23:48 7:39 1/4 79
11 Joyce Allen 53F F5059 Dunedin FL 23:50 7:40 1/11 132
12 Michael Boucher 28M M2029 New Milford CT 24:03 7:44 1/2 72
13 Valerie Fox 13F F1319 Danbury CT 24:21 7:50 1/3 113
14 Ella Delano 11F F0012 Bethel CT 24:40 7:56 1/5 96
15 Jennine Lesica 48F F4049 Danbury CT 24:54 8:00 2/17 3
16 Gretchen Franca 33F F3039 Poughkeepsie NY 25:21 8:09 1/14 22
17 Dan Heavens 32M M3039 Danbury CT 25:57 8:21 2/10 62
18 Adam Fox 13M M1319 Danbury CT 26:15 8:27 2/4 112
19 Kevin McGowan 70M M70++ Danbury CT 26:18 8:28 1/3 88
20 Lisa McDonnell 30F F3039 Wilton CT 26:46 8:37 2/14 24
21 Ed Maravez 50M M5059 Ridgefield CT 26:47 8:37 3/9 116
22 Erin Scott 39F F3039 Carmel NY 27:06 8:43 3/14 63
23 Scott Craig 49M M4049 Danbury CT 27:10 8:44 6/11 115
24 Noelle Bartlam 44F F4049 Brookfield CT 27:13 8:45 3/17 44
25 Katherine Stallfort 55F F5059 Wilton CT 27:20 8:47 2/11 38
26 Stacy Levy 47F F4049 Wilton CT 27:20 8:47 4/17 21
27 Thea Boyle 50F F5059 Redding CT 27:24 8:49 3/11 57
28 Gregory Parker 11M M0012 Danbury CT 27:39 8:54 1/3 133
29 Matthew Rucinski 30M M3039 Thomaston CT 27:43 8:55 3/10 85
30 Lisa Antous 50F F5059 Danbury CT 28:15 9:05 4/11 130
31 Don Principe 54M M5059 Bethel CT 28:20 9:07 4/9 120
32 Amy Doyle 44F F4049 Bethel CT 28:27 9:09 5/17 78
33 Nikki Parzuchowski 21F F2029 Roxbury CT 28:35 9:11 1/13 77
34 Kelly Amendola 29F F2029 BREWSTER NY 28:37 9:12 2/13 70
35 Roe Ball 53F F5059 New fairfield CT 28:38 9:12 5/11 13
36 Adam Levin 31M M3039 Danbury CT 28:42 9:14 4/10 28
37 Lynn Crocitto 35F F3039 Danbury CT 28:48 9:16 4/14 81
38 Dennis Kim 44M M4049 Boston MA 28:48 9:16 7/11 129
39 Denise Hayes 61F F6069 New Milford CT 28:56 9:18 1/4 86
40 Marty Itzkowitz 53M M5059 New Fairfield CT 28:58 9:19 5/9 5
41 Debbie Montoya 49F F4049 Danbury CT 29:05 9:21 6/17 114
42 Sangeeta Koppisetti 40F F4049 Ridgefield CT 29:11 9:23 7/17 124
43 Jeff Tompkins 80M M70++ Yonkers NY 29:16 9:25 2/3 6
44 Rich Zuvich 60M M6069 Bethel CT 29:28 9:28 1/2 111
45 Kristy Amendola 26F F2029 BREWSTER NY 29:37 9:31 3/13 71
46 Aayush Koppisetti 7M M0012 Ridgefield CT 29:40 9:32 2/3 122
47 Michelle Briganti 28F F2029 New Milford CT 29:47 9:35 4/13 76
48 John McCleary 13M M1319 Redding CT 30:00 9:39 3/4 32
49 Theresa McCleary 53F F5059 Redding CT 30:07 9:41 6/11 31
50 John McCleary 46M M4049 Redding CT 30:09 9:42 8/11 30
51 Victor Rodriguez 54M M5059 Danbury CT 31:06 10:00 6/9 103
52 Emily Samaniego 8F F0012 Danbury CT 31:06 10:00 2/5 138
53 Barbara Rodriguez 48F F4049 Danbury CT 31:14 10:03 8/17 11
54 Eliot Schwartz 52M M5059 Danbury CT 31:27 10:07 7/9 69
55 Norma Mandulak 45F F4049 Shelton CT 31:40 10:11 9/17 95
56 Bethany Vensel 31F F3039 Stamford CT 32:04 10:19 5/14 64
57 Justin Bevis 31M M3039 Stamford CT 32:04 10:19 5/10 65
58 Dawn Needelman 47F F4049 Danbury CT 32:24 10:25 10/17 84
59 Noah King-Smith 32M M3039 Derby CT 32:33 10:28 6/10 9
60 Suzanne King-Smith 31F F3039 Derby CT 32:35 10:29 6/14 8
61 Kristen Essex 26F F2029 Danbury CT 32:58 10:36 5/13 97
62 Lucy French 25F F2029 New Canaan CT 33:00 10:37 6/13 25
63 John Ball 50M M5059 New fairfield CT 33:00 10:37 8/9 12
64 nancy Ragonese 37F F3039 Ridgefield CT 33:49 10:53 7/14 135
65 James Sorbein 19M M1319 Carmel NY 33:49 10:53 4/4 106
66 Lindsay Ward 12F F0012 Danbury CT 33:54 10:54 3/5 118
67 Christal Furphy 22F F2029 Newtown CT 34:04 10:57 7/13 2
68 Caitlin Delohery 24F F2029 Danbury CT 34:30 11:06 8/13 36
69 Maureen Cronin 31F F3039 New Fairfield CT 34:31 11:06 8/14 37
70 Pudgie Delohery 58F F5059 Danbury CT 34:36 11:08 7/11 35
71 Olivia Halas 11F F0012 Danbury CT 35:03 11:16 4/5 119
72 Rachel Kulszar 23F F2029 Fairfield CT 35:09 11:18 9/13 107
73 Marcio Ventura 23M M2029 Fairfield CT 35:09 11:18 2/2 104
74 Mia Chong 34F F3039 Poughkeepsie NY 35:13 11:19 9/14 23
75 Jacquelyn Boardman 49F F4049 New Fairfield CT 35:19 11:21 11/17 82
76 Claire Powers 10F F0012 Washington Depot CT 35:46 11:30 5/5 49
77 April Montgomery 40F F4049 Washington Depot CT 35:57 11:34 12/17 48
78 Josh Adams 37M M3039 Bethel CT 35:58 11:34 7/10 105
79 Logan Beers 10M M0012 Bethel CT 36:27 11:43 3/3 91
80 Isabelle Beers 13F F1319 Bethel CT 36:29 11:44 2/3 90
81 Rusty Beers 44M M4049 Bethel CT 36:51 11:51 9/11 89
82 Michele Mazabras 60F F6069 Danbury CT 37:12 11:58 2/4 20
83 Stacy Huxford 36F F3039 Danbury CT 38:19 12:19 10/14 94
84 Gabby Deschamps 22F F2029 Cheshire CT 38:42 12:27 10/13 67
85 Grace Bottini 23F F2029 Monroe CT 38:45 12:28 11/13 83
86 Aakankska Koppisetti 13F F1319 Ridgefield CT 38:46 12:28 3/3 123
87 Elizabeth Hackley 29F F2029 Branford CT 39:11 12:36 12/13 43
88 Susie Buckley 50F F5059 Ridgefield CT 39:20 12:39 8/11 46
89 Karen Danziger 61F F6069 Ridgefield CT 41:40 13:24 3/4 98
90 Lori Zezza 40F F4049 Brookfield CT 41:40 13:24 13/17 45
91 Douglas Igoe 33M M3039 Danbury CT 41:41 13:25 8/10 34
92 Amanda Cartwright 37F F3039 New Milford CT 41:41 13:25 11/14 26
93 Bob Parker 54M M5059 Danbury CT 42:55 13:48 9/9 134
94 David SChneider 46M M4049 Danbury CT 43:41 14:03 10/11 128
95 Maryellen Deschamps 61F F6069 Cheshire CT 43:59 14:09 4/4 101
96 Monica Pepe 27F F2029 Brookfield CT 44:02 14:10 13/13 15
97 Bret Price 90M M70++ Danbury CT 44:05 14:11 3/3 68
98 Dana Pecorella 35F F3039 Danbury CT 44:09 14:12 12/14 16
99 Jim Basta 65M M6069 Wolcott CT 44:45 14:24 2/2 102
100 Danielle Deschamps 30F F3039 Northfield CT 44:46 14:24 13/14 66
101 Michael Brokaw 35M M3039 Newtown CT 45:02 14:29 9/10 54
102 Laura Amodeo 30F F3039 Newtown CT 45:02 14:29 14/14 53
103 Vicki Blumberg 59F F5059 Ridgefield CT 46:06 14:50 9/11 73
104 Jeffrey Hodge 42M M4049 Ridgefield CT 46:07 14:50 11/11 74
105 Anita Wooten 49F F4049 Riverhead NY 46:47 15:03 14/17 80
106 Cherri Ridgeway 48F F4049 Danbury CT 51:15 16:29 15/17 108
107 Rui Moreira 37M M3039 Danbury CT 51:16 16:29 10/10 110
108 Crissa Kopchik 41F F4049 Danbury CT 52:43 16:57 16/17 10
109 Amanda Castro 55F F5059 Danbury CT 54:28 17:31 10/11 117
110 Teri Caruso 50F F5059 Monroe CT 58:35 18:51 11/11 100
111 Laura Tulley 44F F4049 Monroe CT 58:35 18:51 17/17 99

Overall Race Results (M) (F)     Division Results (F)    

Top Male: 1. Emerson Da Sliva 2. Scott Clayton 3. Suresh Koppisetti 4. Tony Muffatti 5. Ed Fung

Top Female: 1. Tara Rudinski 2. Joyce Allen 3. Valerie Fox 4. Ella Delano 5. Jennine Lesica

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates