Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall Half-Marathon Results (F)     Division Half Marathon Results (F)     Overall 5K Results (F)     Division 5K Results (F)    


Putnam County Fall Festval Half-Marathon & 5K
Top Male: 1. Joshua Breighner 2. Kevin Dollard 3. Stephen Grimes 4. Joseph Herby 5. Edward Angley
Top Female: 1. Kristan Nicolais 2. Megan Hill 3. Jamie Spillane 4. Dorrie Harris 5. Regina Soules
2015 Putnam County Fall Classic Half-Marathon and 5K
Sunday Sept 13, 2015 - Main St - Brewster NY
Plattsys Timing @ plattsys.com - Overcast - 70 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Joshua Breighner Overall Female: Kristan Nicolais

**********************************************
OVERALL HALF-MARATHON RACE RESULTS
**********************************************

OVERALL GUN NET DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Joshua Breighner 19M M0019 Dallastown PA 1:27:29 1:27:29 6:40 1/4 72
2 Kevin Dollard 60M M6069 Hopewell Junction NY 1:29:40 1:29:40 6:50 1/6 56
3 Stephen Grimes 46M M4049 Jersey City NJ 1:30:18 1:30:18 6:53 1/18 43
4 Joseph Herby 29M M2029 New York NY 1:31:34 1:31:34 6:59 1/6 29
5 Edward Angley 36M M3039 Teaneck NJ 1:32:14 1:32:14 7:02 1/8 35
6 Robert Breighner 46M M4049 Dallastown PA 1:34:57 1:34:57 7:14 2/18 73
7 William Grady 15M M0019 Lagrangeville NY 1:40:38 1:40:37 7:40 2/4 26
8 Eric Friedland 42M M4049 Westport NY 1:40:43 1:40:39 7:41 3/18 93
9 Kevin Edwards 48M M4049 Carmel NY 1:41:18 1:41:09 7:43 4/18 74
10 Kristan Nicolais 22F F2029 Mahopac NY 1:41:58 1:41:58 7:46 1/13 10
11 Chris Feehan 51M M5059 Brewster NY 1:42:45 1:42:41 7:50 1/10 75
12 JP Milot 47M M4049 Ridgefield CT 1:43:50 1:43:45 7:55 5/18 68
13 Megan Hill 25F F2029 Brewster NY 1:44:56 1:44:56 8:00 2/13 4
14 Jonathan Tomback 33M M3039 New Yoek NY 1:44:58 1:44:58 8:00 2/8 34
15 Peter Reddy 42M M4049 Valhalla NY 1:47:39 1:47:39 8:12 6/18 80
16 Blaec Croft 38M M3039 Pittsburgh PA 1:48:12 1:48:11 8:15 3/8 66
17 James Dvorak 48M M4049 Monroe CT 1:50:37 1:50:36 8:26 7/18 83
18 Eric Delfau 43M M4049 Danbury CT 1:50:47 1:50:45 8:27 8/18 67
19 ED Fung 46M M4049 Wilton CT 1:51:35 1:51:28 8:30 9/18 91
20 John McBride 50M M5059 Yorktown Heights NY 1:54:10 1:54:01 8:42 2/10 47
21 Mike Listro 18M M0019 Southington CT 1:54:11 1:53:59 8:42 3/4 25
22 Jason Lawrence 22M M2029 Southington CT 1:54:11 1:54:01 8:42 2/6 30
23 Shawn Beresford 41M M4049 Pleasant valley NY 1:54:30 1:54:30 8:44 10/18 84
24 Jamie Spillane 31F F3039 North Salem NY 1:54:48 1:54:45 8:45 1/9 17
25 Jerry Meshel 60M M6069 Orange CT 1:54:50 1:54:50 8:45 2/6 55
26 Dorrie Harris 46F F4049 Westport CT 1:54:52 1:54:49 8:45 1/7 62
27 Ed Marquez 50M M5059 RIdgefield CT 1:54:58 1:54:52 8:46 3/10 81
28 Eric Leventhal 49M M4049 Millwood NY 1:55:21 1:55:20 8:48 11/18 89
29 DJ Peters 20M M2029 Yorktown HGts NY 1:55:48 1:55:40 8:50 3/6 94
30 David Rush 51M M5059 Brewster NY 1:55:54 1:55:54 8:50 4/10 49
31 Rob Martzloff 34M M3039 Brewster NY 1:55:57 1:55:47 8:50 4/8 36
32 Charles Vaccaro 52M M5059 Patterson NY 1:56:19 1:56:15 8:52 5/10 85
33 Regina Soules 32F F3039 Poughkeepsie NY 1:56:39 1:56:30 8:54 2/9 15
34 Kevin Faulkner 40M M4049 Sleepy Hollow NY 1:56:50 1:56:43 8:54 12/18 41
35 Ravi Kammili 25M M2029 Danbury CT 1:58:10 1:58:06 9:00 4/6 33
36 Kelsi Biedermann 22F F2029 Putnam Valley NY 1:59:35 1:59:34 9:07 3/13 60
37 Louis Cavarvetta 43M M4049 Hopewell NY 1:59:46 1:59:35 9:08 13/18 82
38 Jennine Lesica 48F F4049 Danbury CT 2:00:05 1:59:59 9:09 2/7 63
39 Isabel Santos 44F F4049 Carmel NY 2:01:07 2:01:04 9:14 3/7 19
40 Adam Sasouness 28M M2029 Englewood NJ 2:03:11 2:03:06 9:23 5/6 28
41 Gabriella Berta 39F F3039 Danbury CT 2:03:55 2:03:46 9:27 3/9 18
42 Becky Hill 30F F3039 Stormville NY 2:04:23 2:04:16 9:29 4/9 11
43 Elizabeth Echegaray 50F F5059 Brewster NY 2:04:26 2:04:24 9:29 1/4 64
44 john Kiselak 65M M6069 Danbury NY 2:04:34 2:04:29 9:30 3/6 95
45 Lisa Mazinski 40F F4049 Danbury CT 2:04:36 2:04:30 9:30 4/7 78
46 Sarah Russo 50F F5059 Brewster NY 2:05:04 2:04:56 9:32 2/4 96
47 Brynn Sussman 22F F2029 Highland Mills NY 2:05:34 2:05:32 9:34 4/13 2
48 Melissa Bhana 37F F3039 Jackson Heights NY 2:05:55 2:05:48 9:36 5/9 16
49 Kara Hubertus 53F F5059 carmel NY 2:07:11 2:07:02 9:42 3/4 97
50 Francois Espinosa 30M M3039 Chester NY 2:07:55 2:07:47 9:45 5/8 90
51 Megan Maxwell 30F F3039 Brewster NY 2:08:05 2:08:00 9:46 6/9 59
52 Enoch Law 33M M3039 Brewster NY 2:08:54 2:08:45 9:50 6/8 38
53 Ryuji Mori 39M M3039 Ossining NY 2:09:46 2:09:41 9:54 7/8 37
54 Jennifer Kern 25F F2029 Carmel NY 2:10:14 2:10:05 9:56 5/13 1
55 Ania Childress 39F F3039 hamden CT 2:12:05 2:11:52 10:04 7/9 98
56 Lawrence Manno 60M M6069 Carmel NY 2:12:37 2:12:31 10:07 4/6 77
57 Christopher Lalone 50M M5059 Albany NY 2:16:16 2:16:10 10:23 6/10 54
58 Nolan Kurtz 28M M2029 New haven CT 2:18:43 2:18:37 10:35 6/6 27
59 Elizabeth Chen 28F F2029 New Haven CT 2:18:43 2:18:37 10:35 6/13 3
60 Lindsey Galgano 23F F2029 Wingdale NY 2:19:29 2:19:21 10:38 7/13 61
61 Sam Kammili 51M M5059 Danbury CT 2:19:50 2:19:47 10:40 7/10 52
62 Ashley Lapolla 22F F2029 Monroe NY 2:20:21 2:20:19 10:42 8/13 5
63 Ray Langer 69M M6069 Mahopac NY 2:20:32 2:20:23 10:43 5/6 86
64 Patrick Reagan 57M M5059 Ossining NY 2:21:57 2:21:50 10:49 8/10 76
65 John King 40M M4049 Brewster NY 2:23:53 2:23:53 10:58 14/18 40
66 Steve Mattson 46M M4049 Bewster NY 2:24:49 2:24:45 11:02 15/18 88
67 John Grady 17M M0019 Lagrangeville NY 2:25:02 2:24:57 11:03 4/4 65
68 Kelly Stephens 28F F2029 New York NY 2:26:14 2:26:09 11:09 9/13 71
69 Trevor Piers 30M M3039 Brewster NY 2:26:15 2:26:09 11:09 8/8 92
70 Arthur Bodek 52M M5059 New Rochelle NY 2:27:36 2:27:16 11:15 9/10 51
71 Robert McLaughlin 50M M5059 Brewster NY 2:28:16 2:28:06 11:18 10/10 50
72 Elizabeth Traina 36F F3039 Harriman NY 2:29:44 2:29:36 11:25 8/9 12
73 Hollis Templeton 29F F2029 New York NY 2:31:19 2:31:19 11:32 10/13 70
74 Christine Schmittgall 27F F2029 Bethel CT 2:31:23 2:31:20 11:32 11/13 9
75 David Grady 48M M4049 Lagrangeville NY 2:31:40 2:31:31 11:34 16/18 46
76 Susan Tan 46F F4049 Valley Cottage NY 2:32:04 2:32:02 11:36 5/7 21
77 Victoria Nguyen 44F F4049 Wingdale NY 2:36:15 2:36:09 11:55 6/7 20
78 Kristan Catanese 26F F2029 Baldwin NY 2:36:16 2:36:06 11:55 12/13 6
79 Kim Tkacz 41F F4049 Patterson NY 2:36:44 2:36:40 11:57 7/7 22
80 Venkata Vadlamani 43M M4049 Danbury CT 2:39:12 2:39:09 12:08 17/18 45
81 Claire McEvily 0F F0019 NEw Rochelle NY 2:46:06 2:45:55 12:40 1/3 87
82 Debora Dillon 51F F5059 Carmel NY 2:47:09 2:47:04 12:45 4/4 23
83 Herbert Tan 45M M4049 Valley Cottage NY 2:49:06 2:49:05 12:54 18/18 42
84 Martha Topolnitski 14F F0019 Pawling NY 2:49:38 2:49:36 12:56 2/3 201
85 Lucy Carpenter 13F F0019 Hudosn NY 2:49:39 2:49:35 12:56 3/3 259
86 Erika Perez 38F F3039 Patterson NY 3:03:23 3:03:15 13:59 9/9 14
87 Caitlin Perotta 27F F2029 Mahopac NY 3:05:02 3:04:54 14:07 13/13 7
88 Bill Reilly 64M M6069 Kew Gardens NY 4:15:02 4:15:02 19:27 6/6 57

Overall Half-Marathon Results (F)     Division Half Marathon Results (F)     Overall 5K Results (F)     Division 5K Results (F)    

Top Male: 1. Joshua Breighner 2. Kevin Dollard 3. Stephen Grimes 4. Joseph Herby 5. Edward Angley

Top Female: 1. Kristan Nicolais 2. Megan Hill 3. Jamie Spillane 4. Dorrie Harris 5. Regina Soules

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates