Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


5k Race Results (F)     5K Division Results (F)     10K Race Results (F)     10K Division Results (F)    


Granby 5K/10K Road Races
Top Male: 1. Will Rice 2. Christopher Cutler 3. Tyler Brown 4. Mitchell Rakowski 5. Michael Carney
Top Female: 1. Jessica Rice 2. Kathleen Shaw 3. Amy Briggs 4. Rosemarie Weber 5. Stephanie Cutler
2016 Granby 5K and 10K Road Races
Saturday May 7, 2016 - Granby High school - Granby, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Rain- 50 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Will Rice Overall Female: Jessica Rice

***********************************************************************************************
5K RESULTS - PLATTSYS.COM
***********************************************************************************************

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Will Rice 17M M0019 Granby CT 18:18 5:53 1/28 54
2 Jessica Rice 40F F4049 Needham MA 18:37 5:59 1/22 55
3 Kathleen Shaw 48F F4049 E. Hartland CT 20:46 6:41 2/22 114
4 Christopher Cutler 23M M2029 Somerville MA 21:05 6:47 1/5 22
5 Tyler Brown 11M M0019 West Granby CT 21:10 6:48 2/28 12
6 Mitchell Rakowski 14M M0019 West Simsbury CT 21:26 6:54 3/28 51
7 Michael Carney 32M M3039 Enfield CT 21:34 6:56 1/3 16
8 Zachary Ziemnicki 18M M0019 Granby CT 22:08 7:07 4/28 82
9 Maurice Gabbidon 47M M4049 E. Granby CT 22:17 7:10 1/8 93
10 Andrew Jennings 18M M0019 Granby CT 22:22 7:11 5/28 139
11 Beach Sessions 11M M0019 N. Granby CT 22:33 7:15 6/28 117
12 Brendan Sayers 16M M0019 N. Granby CT 22:35 7:16 7/28 96
13 Andy Raybould 36M M3039 North Granby CT 22:36 7:16 2/3 52
14 Dan Spellacy 9M M0019 Granby CT 22:37 7:16 8/28 128
15 Noah Kroninger 12M M0019 Granby CT 22:41 7:18 9/28 105
16 Freddy Baker 12M M0019 Granby CT 22:43 7:18 10/28 1
17 Brian Boyle 15M M0019 Granby CT 22:43 7:18 11/28 11
18 Amy Briggs 15F F0019 Granby CT 22:50 7:20 1/10 95
19 Jonathan Platti 12M M0019 West Granby CT 22:55 7:22 12/28 50
20 Bryce Hernsdorf 52M M5059 North Granby CT 23:11 7:27 1/7 34
21 Robert Malley 51M M5059 Granby CT 23:18 7:29 2/7 41
22 Hunter Chicoine 15M M0019 Granby CT 23:23 7:31 13/28 17
23 Spencer Kimble 15M M0019 Granby CT 23:38 7:36 14/28 92
24 Paul Murphy 42M M4049 Granby CT 24:58 8:02 2/8 112
25 Rosemarie Weber 47F F4049 Granby CT 25:12 8:06 3/22 77
26 Samuel Banever 12M M0019 North granby CT 25:13 8:07 15/28 4
27 David Cutler 56M M5059 Granby CT 25:14 8:07 3/7 24
28 Will Sullivan 12M M0019 Granby CT 26:00 8:22 16/28 87
29 Dillo Murphy 11M M0019 Granby CT 26:06 8:24 17/28 111
30 Stephanie Cutler 25F F2029 West Hartford CT 26:10 8:25 1/7 21
31 Matisse Madden ** dNF 0F F0000 E. Granby CT 26:13 8:26 1/1 126
32 Jared Madden * dnf 0M M0000 E. Granby CT 26:13 8:26 1/1 127
33 Jennifer Mccormick 52F F5059 New hartford CT 26:17 8:27 1/13 42
34 Josh Sedgwick 20M M2029 Barkhamsted CT 26:19 8:28 2/5 63
35 Emily Locher 40F F4049 Weston CT 26:26 8:30 4/22 39
36 Joan Sikorski 53F F5059 East Granby CT 26:57 8:40 2/13 67
37 Nathan Piantek 24M M2029 South Windsor CT 27:17 8:46 3/5 48
38 Sarah Cusano 16F F0019 Graqnby CT 27:22 8:48 2/10 101
39 Owen Bogli 13M M0019 Granby CT 27:33 8:52 18/28 8
40 Jennifer Schneider 46F F4049 Granby CT 27:35 8:52 5/22 60
41 NARDA FORERO 40F F4049 EAST GRANBY CT 27:41 8:54 6/22 32
42 Stephanie Cleary 36F F3039 Granby CT 27:47 8:56 1/13 19
43 Terri Ziemnicki 53F F5059 Granby CT 27:50 8:57 3/13 81
44 Rebecca Antunucci 28F F2029 Granby CT 27:52 8:58 2/7 115
45 Stuart Allard 8M M0019 W. Granby CT 28:00 9:00 19/28 116
46 Heatherly Allard 44F F4049 W. Granby CT 28:14 9:05 7/22 119
47 Lisa Gardiner 47F F4049 Vernon CT 28:15 9:05 8/22 138
48 Jodi Okenquist 30F F3039 Granby CT 28:24 9:08 2/13 106
49 Samantha Cipkas 18F F0019 Granby CT 28:32 9:10 3/10 18
50 McKenzie Huot 14F F0019 Granby CT 28:33 9:11 4/10 97
51 Benjamin Weber 10M M0019 Granby CT 28:33 9:11 20/28 78
52 Louise Melanson 55F F5059 Bloomfield CT 28:38 9:12 4/13 45
53 John Kinsky 55M M5059 W. Granby CT 28:45 9:15 4/7 84
54 Kate Bogli 43F F4049 Granby CT 28:46 9:15 9/22 6
55 Marilyn Quinlan 55F F5059 Canton CT 28:59 9:19 5/13 98
56 Joshua Kinsky 15M M0019 W. Granby CT 29:05 9:21 21/28 85
57 Mark Fleszar 66M M6069 Troy NY 29:24 9:27 1/2 31
58 MARK STEPONAITIS 49M M4049 COVENTRY CT 29:32 9:30 3/8 71
59 Peyton Sandridge 12M M0019 West Granby CT 29:44 9:34 22/28 58
60 Michael Sandridge 45M M4049 West Granby CT 29:44 9:34 4/8 56
61 Ann Cahill 57F F5059 Tariffville CT 30:12 9:43 6/13 15
62 Patricia Cutler 51F F5059 Granby CT 30:17 9:44 7/13 23
63 Randall Schott 49M M4049 Vernon CT 30:19 9:45 5/8 61
64 Liz Tompkins 43F F4049 Burlington CT 30:35 9:50 10/22 74
65 Colleen Estes 36F F3039 South windsor CT 30:37 9:51 3/13 29
66 Kevin Riggott 46M M4049 North Granby CT 31:17 10:04 6/8 89
67 Michelle Niedermeyer 54F F5059 North Granby CT 31:17 10:04 8/13 88
68 Karen Montagna 51F F5059 Southwick A 31:18 10:04 9/13 102
69 Daniel Geelan 48M M4049 Canton CT 31:20 10:05 7/8 86
70 Kristin LaFlamine 34F F3039 Enfield CT 31:28 10:07 4/13 103
71 Amy Scalise 41F F4049 Granby CT 31:30 10:08 11/22 59
72 Cheri Burke 43F F4049 East Granby CT 31:48 10:14 12/22 13
73 Steven Peterson 12M M0019 N. Granby CT 32:03 10:18 23/28 104
74 Gregory Sullivan 50M M5059 Granby CT 32:04 10:19 5/7 90
75 Lindsay McGinn 33F F3039 South Windsor CT 32:13 10:22 5/13 43
76 Jessica Banever 40F F4049 North Granby CT 32:23 10:25 13/22 3
77 Annie Deliso 20F F2029 Granby CT 32:27 10:26 3/7 26
78 Melinda Deliso 48F F4049 Granby CT 32:28 10:27 14/22 27
79 DIANE STEPONAITIS 47F F4049 COVENTRY CT 32:37 10:29 15/22 72
80 Cameron Baker 10M M0019 Granby CT 32:55 10:35 24/28 2
81 Holden Mechachonis 17F F0019 Southwick MA 32:59 10:37 5/10 44
82 Atticus Bogli 11M M0019 Granby CT 33:17 10:42 25/28 7
83 Kelly Schunder 39F F3039 South windsor CT 33:26 10:45 6/13 62
84 Rachel Falco 34F F3039 Tariffville CT 33:49 10:53 7/13 30
85 Mason Ruban 9M M0019 Granby CT 33:52 10:54 26/28 125
86 Tracy Dunne 45F F4049 Granby CT 34:23 11:03 16/22 28
87 Thomas Shahhein 54M M5059 Simsbury CT 34:24 11:04 6/7 64
88 Debbie Stickel 52F F5059 North Granby CT 34:37 11:08 10/13 73
89 Elizabeth Reynolds 29F F2029 Westfield MA 34:45 11:10 4/7 53
90 Sharon Pisiakowski 45F F4049 Granby CT 35:44 11:29 17/22 49
91 Christopher Ruoti 28M M2029 Bloomfield CT 36:19 11:41 4/5 121
92 Sabatino Fillion 26M M2029 Bloomfield CT 36:19 11:41 5/5 100
93 Ulrich Decher 74M M7099 W. Granby CT 36:27 11:43 1/1 99
94 Kimberly Wilson 24F F2029 Bloomfield CT 36:29 11:44 5/7 140
95 Corinne Ruoti 26F F2029 Bloomfield CT 36:30 11:44 6/7 122
96 Lesley King 36F F3039 South Windsor CT 36:54 11:52 8/13 37
97 Amanda Shaw 41F F4049 W. Suffield CT 37:20 12:00 18/22 113
98 Ashley Kelleher 37F F3039 Southwick MA 37:25 12:02 9/13 120
99 Mairead Spellacy 12F F0019 N. Granby CT 37:38 12:06 6/10 129
100 Grace Bennett 12F F0019 Granby CT 37:38 12:06 7/10 108
101 MR Spillane 10F F0019 West hartford CT 37:48 12:09 8/10 70
102 Robert Spillane 56M M5059 West hartford CT 37:48 12:09 7/7 69
103 Grace Tyler 10F F0019 North Granby CT 38:23 12:21 9/10 76
104 Sheri Tyler 52F F5059 North Granby CT 38:24 12:21 11/13 75
105 Lindsay Sessions 45F F4049 N. Granby CT 39:36 12:44 19/22 118
106 Brian Rogers 42M M4049 N. Granby CT 39:44 12:47 8/8 109
107 Daniel Rogers 8M M0019 N. Granby CT 39:44 12:47 27/28 110
108 Kim Lowman 32F F3039 Granby CT 39:45 12:47 10/13 40
109 Zues ** Bonk 2M M0019 New Britian CT 39:58 12:51 28/28 10
110 Meg Bonk 29F F2029 New Britian CT 39:59 12:52 7/7 9
111 Heather Smith 34F F3039 E. Granby CT 40:00 12:52 11/13 124
112 Savannah Smith 7F F0019 E. Granby CT 40:01 12:52 10/10 123
113 Thelma Lang 44F F4049 GRANBY CT 40:05 12:54 20/22 38
114 Danielle Sandridge 47F F4049 West Granby CT 41:09 13:14 21/22 57
115 Catherine Belden 41F F4049 Vernon CT 41:42 13:25 22/22 5
116 Judith Gelinas 34F F3039 Granby CT 42:14 13:35 12/13 94
117 Kevin Gelinas 37M M3039 Granby CT 42:15 13:36 3/3 91
118 Kimberly O'Dell 39F F3039 Windsor CT 42:16 13:36 13/13 47
119 James Warnke 65M M6069 Granby CT 45:49 14:44 2/2 80
120 Lisa Blessis 59F F5059 Granby CT 48:22 15:34 12/13 107
121 Miki Smith 51F F5059 Granby CT 48:22 15:34 13/13 68

5k Race Results (F)     5K Division Results (F)     10K Race Results (F)     10K Division Results (F)    

Top Male: 1. Will Rice 2. Christopher Cutler 3. Tyler Brown 4. Mitchell Rakowski 5. Michael Carney

Top Female: 1. Jessica Rice 2. Kathleen Shaw 3. Amy Briggs 4. Rosemarie Weber 5. Stephanie Cutler

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates