Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results (F)     Division Results (F)    


Ellington Sprint Triathlon
Top Male: 1. Michael Cooley 2. Kyle Wood 3. Timothy Daley 4. Denis LaBarre 5. Anthony Manfre
Top Female: 1. Allie Burdick 2. Holly LaBarre 3. Cheryl Fontaine 4. Carol Line Hazel 5. Molly Petrone
2016 Ellington Sprint Triathlon
Sunday July 24, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
Crystal Lake - Ellington, CT - Swim: 1/4 Mile, Bike: 12 Mile Run: 3.1 Mile

*************************************************

PLATTSYS.COM RESULTS

*************************************************

OVERA ******************** ********************FINAL DIVSWIM-T1-BIKE-T2- RUN WA
PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT VE BIB
1 Michael Cooley 36M M3039 Delmar NY 59:50 1/13 1 4:29 14 :56 3 32:55 7 :25 2 21:05 1 122
2 Kyle Wood 16M M1319 Lincolnville ME 1:03:00 1/3 4 5:04 7 :46 1 32:28 5 :22 13 24:20 1 100
3 Timothy Daley 33M M3039 Somerville MA 1:04:02 2/13 15 6:02 6 :45 2 32:53 2 :22 12 24:00 1 109
4 Denis LaBarre 50M M5059 West Suffield CT 1:04:32 1/12 21 6:11 10 :54 4 33:32 25 :42 10 23:13 2 138
5 Anthony Manfre 38M M3039 Tolland CT 1:05:04 3/13 18 6:09 3 :36 7 34:56 1 :21 8 23:02 1 117
6 Matthew DelMonte 44M M4049 Westfield MA 1:05:27 1/20 31 6:24 12 :55 10 35:35 10 :31 4 22:02 2 150
7 Ned Kennedy 57M M5059 Bolton CT 1:06:06 2/12 32 6:30 11 :55 8 35:25 53 1:03 5 22:13 2 148
8 Allie Burdick 41F F4049 Ellington CT 1:06:12 1/14 30 6:23 2 :33 11 35:50 21 :37 7 22:49 3 173
9 Kevin Vallez 48M M4049 Ellington CT 1:06:37 2/20 81 8:49 15 :59 13 36:01 39 :57 1 19:51 2 155
10 Shawn Burdette 40M M4049 Willington CT 1:06:52 3/20 16 6:05 24 1:14 17 36:42 33 :51 3 22:00 2 123
11 Eran Peterson 35M M3039 Vernon CT 1:08:06 4/13 6 5:11 5 :43 26 38:56 24 :41 6 22:35 1 114
12 James Guerin 33M M3039 Ellington CT 1:08:18 5/13 20 6:11 17 1:05 18 36:42 12 :32 11 23:48 1 112
13 Michael Duff 41M M4049 Somers CT 1:08:22 4/20 19 6:10 4 :37 15 36:28 13 :33 14 24:34 2 156
14 Douglas Boccuzzi 46M M4049 Coventry, CT CT 1:08:24 5/20 12 5:48 8 :48 9 35:33 8 :28 22 25:47 2 132
15 Corey LeDuc 20M M2029 Vernon CT 1:08:36 1/4 7 5:24 1 :28 12 35:58 23 :39 25 26:07 1 103
16 John Ladue 55M M5059 Dublin CT 1:08:44 3/12 11 5:46 25 1:17 5 34:15 60 1:10 28 26:16 2 145
17 Kevin Ehrlich 27M M2029 East Hartford CT 1:09:00 2/4 5 5:07 19 1:10 16 36:31 34 :51 17 25:21 1 121
18 Holly LaBarre 49F F4049 West Suffield CT 1:10:22 2/14 22 6:11 13 :55 19 36:53 30 :47 18 25:36 3 182
19 Travis Gale 32M M3039 Northford CT 1:10:52 6/13 24 6:14 38 1:36 27 39:17 17 :35 9 23:10 1 106
20 Chris Litty 52M M5059 Ellington CT 1:10:55 4/12 13 5:50 9 :53 14 36:26 28 :46 31 27:00 2 142
21 Mike Anderson 52M M5059 Ellington CT 1:11:28 5/12 25 6:14 31 1:24 21 37:02 57 1:08 19 25:40 2 141
22 Michael Castanho 18M M1319 South Windsor CT 1:11:33 2/3 23 6:12 30 1:23 23 37:08 54 1:07 20 25:43 1 102
23 Nathan Carlson 32M M3039 Tolland CT 1:11:39 7/13 17 6:08 16 1:04 20 36:57 16 :35 30 26:55 1 108
24 Cole Tamburri 17M M1319 Storrs CT 1:11:54 3/3 2 4:37 35 1:29 25 38:38 42 :58 27 26:12 1 101
25 Rick Spiker 41M M4049 Naugatuck CT 1:15:33 6/20 35 6:43 87 3:44 28 39:29 43 :59 15 24:38 2 154
26 Frank Falcone 54M M5059 Somers CT 1:16:46 6/12 55 7:39 70 2:34 31 39:54 4 :22 29 26:17 2 144
27 Mike Sok 33M M3039 Newington CT 1:17:26 8/13 34 6:40 22 1:13 35 42:21 76 1:29 21 25:43 1 110
28 Allan Warner 48M M4049 Windsor CT 1:18:04 7/20 39 7:01 66 2:24 6 34:53 62 1:11 52 32:35 2 136
29 Michael McGuire 29M M2029 Bristol CT 1:18:36 3/4 8 5:25 23 1:13 47 45:14 29 :47 23 25:57 1 105
30 Jay Malley 47M M4049 Broad Brook CT 1:19:08 8/20 48 7:23 33 1:27 24 37:26 45 :59 48 31:53 2 134
31 Adam LaFleche 39M M3039 Ellington CT 1:19:15 9/13 14 5:50 27 1:20 33 39:59 11 :32 46 31:34 1 119
32 Brandon McGoldrick 40M M4049 Durham CT 1:19:52 9/20 56 7:43 74 2:38 30 39:50 78 1:31 35 28:10 2 152
33 David Wade 41M M4049 Manchester CT 1:20:01 10/20 69 8:08 71 2:34 38 43:27 27 :46 16 25:06 2 125
34 William Hayden 43M M4049 Hoboken NJ 1:20:04 11/20 54 7:37 52 2:07 34 42:00 61 1:11 32 27:09 2 128
35 Paul LeDuc 56M M5059 Vernon CT 1:20:10 7/12 75 8:30 80 2:55 22 37:07 83 1:38 38 30:00 2 146
36 Steven Carty 42M M4049 South Windsor CT 1:21:25 12/20 57 7:45 51 2:05 46 45:02 6 :22 26 26:11 2 126
37 Scott Montemerlo 37M M3039 Somers CT 1:21:41 10/13 28 6:19 69 2:32 40 44:04 56 1:08 34 27:38 1 115
38 Nima Zangeneh 41M M4049 Ellington CT 1:22:12 13/20 61 7:58 40 1:40 49 45:59 9 :31 24 26:04 2 124
39 Cheryl Fontaine 36F F3039 Enfield CT 1:22:47 1/13 10 5:40 59 2:15 39 43:47 50 1:00 40 30:05 3 166
40 Richard Toomey 39M M3039 Vernon CT 1:22:48 11/13 44 7:13 47 1:54 45 44:46 15 :33 36 28:22 1 118
41 Carol Line Hazel 40F F4049 Vernon CT 1:22:48 3/14 29 6:20 21 1:12 42 44:25 19 :36 42 30:15 3 171
42 Molly Petrone 33F F3039 Manchester CT 1:23:12 2/13 47 7:20 18 1:09 37 43:12 71 1:24 41 30:07 3 193
43 Stephen Murphy 51M M5059 Holyoke MA 1:23:55 8/12 68 8:05 48 1:57 29 39:47 77 1:30 53 32:36 2 139
44 Carl Castanho 57M M5059 South Windsor CT 1:24:03 9/12 37 6:58 84 3:12 32 39:55 73 1:28 51 32:30 2 147
45 Debbie Dorman 54F F5059 East Granby CT 1:25:54 1/3 42 7:08 58 2:15 44 44:39 85 1:51 39 30:01 3 185
46 Robert Havens 42M M4049 Torrington CT 1:25:58 14/20 33 6:38 29 1:23 48 45:51 65 1:15 45 30:51 2 127
47 Angela Gioiella 45F F4049 Windsor Locks CT 1:25:59 4/14 70 8:08 42 1:44 36 42:55 38 :57 50 32:15 3 178
48 Donald Bates 38M M3039 Canton CT 1:27:06 12/13 59 7:57 41 1:43 54 47:19 32 :49 37 29:18 1 116
49 Maya SChummann 26F F2029 S Windsor CT 1:27:46 1/5 46 7:19 56 2:14 43 44:30 36 :55 54 32:48 3 195
50 Steven Davi 24M M2029 Tolland CT 1:28:36 4/4 26 6:17 44 1:47 60 49:02 44 :59 43 30:31 1 104
51 Katey Baruth 39F F3039 Naugatuck CT 1:30:00 3/13 65 8:01 60 2:17 56 47:51 64 1:13 44 30:38 3 190
52 Shannon McCarthy 35F F3039 Stafford Springs CT 1:30:40 4/13 38 7:00 54 2:10 55 47:47 86 1:57 47 31:46 3 188
53 Shawn Donaldson 45M M4049 Coventry CT 1:30:53 15/20 3 4:40 83 3:11 52 46:54 82 1:37 61 34:31 2 151
54 Julia Wayner 40F F4049 Glastonbury CT 1:31:23 5/14 50 7:26 49 2:01 41 44:09 79 1:33 66 36:14 3 189
55 Julia Kraus 57F F5059 Westfield MA 1:31:28 2/3 53 7:31 81 2:56 51 46:43 70 1:23 55 32:55 3 186
56 Catherine Army 25F F2029 Vernon CT 1:33:08 2/5 9 5:38 37 1:35 74 53:29 3 :22 49 32:04 3 160
57 David Flahault 45M M4049 West Hartford CT 1:33:56 16/20 27 6:18 90 4:16 77 54:10 84 1:46 33 27:26 2 131
58 Jody Crane 54F F5059 Hampden MA 1:34:01 3/3 66 8:02 68 2:31 53 46:57 49 1:00 64 35:31 3 184
59 Victoria Nagelis 46F F4049 Vernon CT 1:34:10 6/14 49 7:24 63 2:19 57 48:04 35 :54 63 35:29 3 179
60 Kara Domaingue 39F F3039 Ellington CT 1:35:48 5/13 79 8:47 28 1:21 64 51:21 18 :36 59 33:43 3 170
61 Erin LaFleche 38F F3039 Ellington CT 1:35:48 6/13 80 8:47 26 1:19 65 51:22 22 :38 58 33:42 3 168
62 Julie Kennedy 44F F4049 Broad Brook CT 1:37:21 7/14 84 9:17 57 2:15 50 46:01 75 1:29 71 38:19 3 175
63 Erin Keller 42F F4049 Southington CT 1:38:10 8/14 77 8:37 46 1:54 63 50:37 69 1:22 65 35:40 3 174
64 Lauren Guevin-Trudeau 35F F3039 Manchester CT 1:38:34 7/13 51 7:30 53 2:09 78 54:44 59 1:10 56 33:01 3 187
65 Steve Munn 48M M4049 Stafford Springs, CT 1:38:59 17/20 82 8:58 65 2:21 66 51:56 40 :57 62 34:47 2 135
66 Cristina MacGillis 46F F4049 Ellington CT 1:39:22 9/14 86 9:52 45 1:51 68 52:07 55 1:08 60 34:24 3 191
67 Joseph McKay 43M M4049 Enfield CT 1:39:42 18/20 58 7:53 79 2:47 61 49:25 52 1:03 73 38:34 2 129
68 Jennifer Boucher 34F F3039 Somers CT 1:39:43 8/13 45 7:14 20 1:11 58 48:26 72 1:25 79 41:27 3 192
69 Kate Harrington 48F F4049 Milford CT 1:40:13 10/14 52 7:30 43 1:44 62 50:27 26 :43 75 39:49 3 181
70 Steven Dethloff 53M M5059 Monson MA 1:41:04 10/12 74 8:27 61 2:18 69 53:06 37 :57 67 36:16 2 143
71 Bianca Plourde 39F F3039 Enfield CT 1:42:23 9/13 67 8:03 62 2:18 73 53:26 67 1:18 68 37:18 3 169
72 Colleen Brown 35F F3039 Ellington CT 1:43:27 10/13 60 7:57 78 2:44 75 53:39 74 1:29 70 37:38 3 164
73 Karin Romans 35F F3039 Hoboken NJ 1:44:28 11/13 36 6:56 36 1:31 67 52:01 47 1:00 83 43:00 3 165
74 Jordyn Backman 17F F1319 Ellington CT 1:44:42 1/2 40 7:02 32 1:26 72 53:22 58 1:10 80 41:42 3 158
75 John Moscariello 54M M5059 Prospect CT 1:45:24 11/12 89 10:56 73 2:38 71 53:14 66 1:16 69 37:20 2 153
76 Sarah Olender 16F F1319 Ellington CT 1:46:15 2/2 73 8:25 34 1:27 70 53:10 20 :36 82 42:37 3 157
77 Chris Avtges 45M M4049 Ellington CT 1:46:15 19/20 85 9:48 55 2:12 59 48:42 87 2:02 84 43:31 2 130
78 Leah Gallicchio 27F F2029 West Hartford CT 1:46:59 3/5 64 8:01 77 2:44 84 1:02:09 14 :33 57 33:32 3 162
79 Kristina Beaudoin 26F F2029 Newington CT 1:46:59 4/5 62 8:00 76 2:41 79 56:59 31 :48 72 38:31 3 161
80 Deborah Gordon 49F F4049 Ellington CT 1:50:02 11/14 71 8:10 50 2:04 81 58:36 48 1:00 77 40:12 3 183
81 Brooke Hawkins 37F F3039 Somers CT 1:51:41 12/13 78 8:40 72 2:36 80 57:35 80 1:33 78 41:17 3 167
82 Timothy Andrews 46M M4049 Ellington CT 1:53:05 20/20 41 7:07 85 3:14 76 53:59 88 2:09 86 46:36 2 133
83 Tricia Dahl 45F F4049 Wallingford CT 1:54:13 12/14 72 8:24 64 2:20 85 1:02:27 51 1:01 76 40:01 3 176
84 Karl Salvati 63M M6069 North Haven CT 1:59:08 1/1 90 13:41 88 3:55 82 1:01:44 63 1:11 74 38:37 2 149
85 Tarren Soukup 34F F3039 Chesterfield MA 1:59:33 13/13 83 9:04 82 2:56 83 1:02:02 81 1:33 85 43:58 3 194
86 Stacey McKay 40F F4049 Enfield CT 2:03:49 13/14 63 8:00 75 2:38 88 1:03:31 41 :58 87 48:42 3 172
87 Ashley Shepard 22F F2029 Vernon CT 2:03:49 5/5 76 8:33 67 2:28 87 1:03:06 46 :59 88 48:43 3 159
88 Caryn Vita 45F F4049 Norwalk CT 2:03:59 14/14 87 10:24 89 3:57 89 1:06:17 68 1:20 81 42:01 3 177

Race Results (F)     Division Results (F)    

Top Male: 1. Michael Cooley 2. Kyle Wood 3. Timothy Daley 4. Denis LaBarre 5. Anthony Manfre

Top Female: 1. Allie Burdick 2. Holly LaBarre 3. Cheryl Fontaine 4. Carol Line Hazel 5. Molly Petrone

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates