Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall Race Results     Division Results    


Rocky Hill Cora J. Belden Library 5K
Top Male: 1. Bruce Christensen 2. Zoltan Rigo 3. John Minervino 4. Ethan Arcata 5. Mark Rodriguez
Top Female: 1. Elizabeth Wright 2. Ryan Morgan 3. Elise Kennedy 4. Sarah Bourdeau 5. Shannon Kievman
2016 Cora Belden Library 5K Road Race
Saturday April 9, 2016 - Griswold Middle School - Rocky Hill, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Overcast- 39 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Bruce Christensen Overall Female: Elizabeth Wright

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Bruce Christensen 48M M4049 Bolton CT 18:38 5:59 1/10 19
2 Zoltan Rigo 32M M3039 Berlin CT 18:58 6:06 1/13 134
3 John Minervino 52M M5059 Higganum CT 19:24 6:14 1/13 81
4 Ethan Arcata 14M M1419 Rocky Hill CT 19:40 6:19 1/2 2
5 Mark Rodriguez 12M M0913 Cromwell CT 19:46 6:21 1/2 140
6 Charlie Grillo 30M M3039 Newington CT 19:49 6:22 2/13 43
7 Sumartya Sen 31M M3039 Middletown CT 22:00 7:04 3/13 147
8 Philip Baribault 57M M5059 East Hartford CT 22:08 7:07 2/13 7
9 Lazarus Pittman 25M M2029 Wethersfield CT 22:23 7:12 1/6 98
10 Joseph Molski 16M M1419 Middletown CT 22:43 7:18 2/2 82
11 Felix Rodriguez 47M M4049 Cromwell CT 22:51 7:21 2/10 139
12 Edward Rudman 57M M5059 Rocky Hill CT 22:55 7:22 3/13 142
13 david McKinley 59M M5059 Hartford CT 22:56 7:22 4/13 188
14 Elizabeth Wright 36F F3039 Newington CT 23:02 7:24 1/19 176
15 Ryan Morgan 25F F2029 Wethersfield CT 23:19 7:30 1/12 184
16 Andrew Barton 51M M5059 Bristol CT 23:26 7:32 5/13 8
17 Elise Kennedy 10F F0913 Middletown CT 23:33 7:34 1/4 215
18 Sarah Bourdeau 39F F3039 East Haven CT 23:43 7:37 2/19 12
19 Malay Chokshi 48M M4049 South Windsor CT 23:46 7:38 3/10 18
20 Shannon Kievman 42F F4049 Manchester CT 24:02 7:44 1/26 56
21 Paul Rabenold 63M M6069 Avon CT 24:18 7:49 1/8 183
22 Brianna Minervino 12F F0913 Higganum CT 24:22 7:50 2/4 80
23 Ellen Schumey 55F F5059 West Hartford CT 24:31 7:53 1/15 146
24 Rebecca Rodbourn 45F F4049 Middletown CT 24:32 7:53 2/26 138
25 Eric Klaus 60M M6069 Glastonbury CT 24:38 7:55 2/8 57
26 Joe Guiditta 34M M3039 Glastonbury CT 24:39 7:56 4/13 44
27 Jane Smith 33F F3039 Oxford CT 24:49 7:59 3/19 150
28 James Miano 9M M0913 Rocky Hill CT 25:03 8:03 2/2 78
29 Caitlin Eaton-Robb 20F F2029 Columbia CT 25:06 8:04 2/12 31
30 George Soria 26M M2029 Waterbury CT 25:09 8:05 2/6 151
31 Matthew Arcata 54M M5059 Rocky Hill CT 25:13 8:07 6/13 3
32 Daniel Feenan 28M M2029 Wethersfield CT 25:19 8:09 3/6 194
33 Christine Witkowski 45F F4049 Glastonbury CT 25:23 8:10 3/26 174
34 Bridget Teevan 26F F2029 Newington CT 25:48 8:18 3/12 161
35 Brian Walker 62M M6069 Monroe CT 25:48 8:18 3/8 170
36 Brent Stratton 50M M5059 Middletown CT 25:49 8:18 7/13 156
37 Megan Thompson 48F F4049 Mansfield Depot CT 25:55 8:20 4/26 163
38 Debbie Perry 59F F5059 Plantsville CT 25:59 8:21 2/15 179
39 Al Witkowski 51M M5059 Glastonbury CT 26:13 8:26 8/13 173
40 Michael Delligan 37M M3039 Manchester CT 26:20 8:28 5/13 26
41 dave Gordon 61M M6069 Rocky Hill CT 26:22 8:29 4/8 186
42 Sharon Reiner 59F F5059 Marlborough CT 26:30 8:31 3/15 133
43 Lori Riley 51F F5059 Storrs Mansfield CT 26:32 8:32 4/15 135
44 Richard Wong 42M M4049 Newington CT 26:35 8:33 4/10 180
45 Molly Feenan 27F F2029 Wethersfield CT 26:37 8:34 4/12 193
46 Sharon Speranza 42F F4049 West Hartford CT 27:00 8:41 5/26 152
47 Suzette Reading 43F F4049 Columbia CT 27:09 8:44 6/26 132
48 Tara Turken 39F F3039 Avon CT 27:13 8:45 4/19 165
49 Sergio De Sousa 44M M4049 Wethersfield CT 27:39 8:54 5/10 25
50 Prem Nagabandi 46M M4049 Rocky Hill CT 27:48 8:56 6/10 753
51 Guy Pulino 71M M7099 Moodus CT 28:02 9:01 1/1 185
52 Jillian Maynard 27F F2029 Rocky Hill CT 28:03 9:01 5/12 76
53 Evan Lionberger 8M M0008 Glastonbury CT 28:22 9:07 1/5 68
54 Melissa McWeeny 35F F3039 Bloomfield CT 28:25 9:08 5/19 77
55 Jennifer Kumnick 35F F3039 Berlin CT 28:50 9:16 6/19 195
56 ROBERT Dalo 52M M5059 Rocky Hill CT 28:51 9:17 9/13 22
57 Lindsay Riordan 32F F3039 Manchester CT 29:07 9:22 7/19 137
58 Bianca Plourde 39F F3039 Enfield CT 29:26 9:28 8/19 99
59 Henry Kennedy 8M M0008 Middletown Ct 29:40 9:32 2/5 53
60 James Francis 52M M5059 Westport CT 29:46 9:34 10/13 41
61 Raymond Kasper 53M M5059 Manchester CT 29:55 9:37 11/13 51
62 Suzanne Speers 47F F4049 Rocky Hill CT 29:55 9:37 7/26 199
63 Erin Keller 41F F4049 Southington CT 29:56 9:37 8/26 52
64 Kathleen Eaton-Robb 51F F5059 Columbia CT 30:02 9:39 5/15 32
65 Ava Torello 53F F5059 Rocky Hill CT 30:06 9:41 6/15 164
66 Gina Kline 40F F4049 Avon CT 30:21 9:46 9/26 58
67 Dakota-Marie Dinielli 11F F0913 Plainville CT 30:36 9:50 3/4 28
68 Suzanne Brown 53F F5059 Manchester CT 30:38 9:51 7/15 13
69 Cooper Theriault-Dinielli 8M M0008 Plainville CT 30:38 9:51 3/5 162
70 Christy Billings 46F F4049 Wallingford CT 30:41 9:52 10/26 10
71 Santo Miano 64M M6069 Rocky Hill CT 30:56 9:57 5/8 79
72 Kathleen Molski 55F F5059 Middletown CT 31:06 10:00 8/15 83
73 Michele O'Neill 41F F4049 Colchester CT 31:20 10:05 11/26 91
74 Tara Borden 40F F4049 New London CT 31:30 10:08 12/26 11
75 Curtis LaMay 50M M5059 Bethany CT 31:35 10:09 12/13 63
76 Peter Williams 29M M2029 Hamden CT 31:36 10:10 4/6 171
77 Mike Volovski 45M M4049 Harwinton CT 31:37 10:10 7/10 168
78 Paige Plucker 15F F1419 Glastonbury CT 31:37 10:10 1/2 130
79 Cheryl Gorski 44F F4049 Rocky Hill CT 31:37 10:10 13/26 42
80 Mary Ellen Dombrowski 60F F6069 Wethersfield CT 31:39 10:11 1/3 29
81 Sabin Khadka 31M M3039 Rocky Hill CT 31:40 10:11 6/13 54
82 Michael Murphy 28M M2029 Rocky Hill CT 31:43 10:12 5/6 87
83 Virginia Petersen 56F F5059 E haddam CT 31:43 10:12 9/15 187
84 Jeffrey Pfaffinger 38M M3039 Newington CT 31:44 10:12 7/13 96
85 Sarah Sullivan 39F F3039 Bristol CT 31:46 10:13 9/19 157
86 Chester Lau 59M M5059 West Hartford CT 31:48 10:14 13/13 64
87 Michael Chachakis 29M M2029 Middletown CT 32:00 10:18 6/6 15
88 Angela Petitti 47F F4049 Shelton CT 32:01 10:18 14/26 94
89 Erica Ruggiero 42F F4049 Seymour CT 32:05 10:19 15/26 192
90 Janit Romayko 70F F7099 East Hartford CT 32:19 10:24 1/3 141
91 Kevin Barz 31M M3039 Rocky Hill CT 32:20 10:24 8/13 9
92 Laura Rutkowski 31F F3039 Newington CT 33:02 10:37 10/19 144
93 Joanna Depino 30F F3039 New haven CT 33:02 10:37 11/19 191
94 Shirley Staltaro 40F F4049 Rocky Hill CT 33:06 10:39 16/26 153
95 Bernadette Hamad 59F F5059 Southbury CT 33:26 10:45 10/15 45
96 Joanne Volovski 45F F4049 Harwinton CT 33:34 10:48 17/26 167
97 Vlad Fatu 36M M3039 Rocky Hill CT 34:17 11:01 9/13 34
98 Natasha Fatu 35F F3039 Rocky Hill CT 34:21 11:03 12/19 35
99 Vae Champagne 42F F4049 Fairfield CT 35:02 11:16 18/26 16
100 Jamie Hipsky 37F F3039 Willington CT 35:05 11:17 13/19 50
101 Richard Zbrozek 69M M6069 Berlin CT 35:19 11:21 6/8 178
102 Kathleen Plucker 46F F4049 Glastonbury CT 35:33 11:26 19/26 100
103 Sierra Lionberger 6F F0008 Glastonbury CT 35:52 11:32 1/3 197
104 April Lionberger 39F F3039 Glastonbury CT 35:54 11:33 14/19 66
105 James Fleming 40M M4049 Middletown CT 35:59 11:34 8/10 39
106 Laura Montgomery 54F F5059 Newington CT 36:00 11:35 11/15 84
107 Claire Sylvestre 24F F2029 Rocky Hill CT 36:01 11:35 6/12 158
108 Kristin Lowman 37F F3039 East Granby CT 36:12 11:38 15/19 71
109 Beckett Lowman 7M M0008 E Granby CT 36:13 11:39 4/5 169
110 Patty Carton 77F F7099 Stratford CT 36:33 11:45 2/3 14
111 Abigail Steadman 6F F0008 Rocky Hill CT 36:39 11:47 2/3 182
112 Carolyn Shea 26F F2029 Trumbull CT 36:49 11:50 7/12 148
113 Heather Lehto 45F F4049 Nashua NH 36:54 11:52 20/26 65
114 Robin Tedesco 28F F2029 Wethersfield CT 36:54 11:52 8/12 160
115 Kevin Tedesco 30M M3039 Wethersfield CT 36:54 11:52 10/13 159
116 Sarah Melley 27F F2029 W Hartford CT 37:01 11:54 9/12 198
117 Mark Torello 48M M4049 Rocky Hill CT 37:04 11:55 9/10 200
118 Monica Roche 77F F7099 Fairfield CT 37:09 11:57 3/3 181
119 Gregory Palmer 30M M3039 Avon CT 37:20 12:00 11/13 92
120 Lewis Nedell 69M M6069 Rocky Hill CT 37:31 12:04 7/8 89
121 Melanie Kolek 37F F3039 Moodus CT 38:00 12:13 16/19 59
122 Lauren Harris 26F F2029 Middletown CT 38:38 12:26 10/12 46
123 John Fisher 68M M6069 Wetherfield CT 38:50 12:29 8/8 196
124 MJ Moriarty 50F F5059 West Hartford CT 38:54 12:31 12/15 86
125 Preksha Palmer 33F F3039 Avon CT 39:02 12:33 17/19 93
126 Kari Steadman 44F F4049 Rocky Hill CT 39:52 12:49 21/26 154
127 Kim Lowman 32F F3039 Granby CT 40:32 13:02 18/19 70
128 Devika Murugesan 34F F3039 Newington CT 41:16 13:17 19/19 88
129 Muryum Khalid 24F F2029 Farmington CT 42:19 13:37 11/12 55
130 Kathleen Flaherty 48F F4049 Newington CT 42:59 13:50 22/26 38
131 Korin Dannahey 16F F1419 Rocky Hill CT 43:20 13:56 2/2 23
132 Olivia Lagasse 7F F0008 Rocky Hill CT 43:27 13:59 3/3 62
133 Paul Lagasse 44M M4049 Rocky Hill CT 43:28 13:59 10/10 61
134 Youssef Youstina 23F F2029 Greenwich CT 45:09 14:31 12/12 177
135 Eli Feinberg 7M M0008 North Haven CT 45:44 14:43 5/5 37
136 Mike Feinberg 39M M3039 North Haven CT 45:45 14:43 12/13 36
137 Marjorie Ruschau 61F F6069 Rocky Hill CT 46:51 15:04 2/3 143
138 Christine Scheer 63F F6069 East Hampton CT 47:44 15:21 3/3 145
139 Tracy Fogarty 46F F4049 Berlin CT 47:50 15:23 23/26 40
140 Lisa Conroy 45F F4049 Southington CT 47:51 15:24 24/26 21
141 Anna Bongiorno 53F F5059 Avon CT 47:52 15:24 13/15 1
142 Buckley Morgan 34M M3039 Terrville CT 48:06 15:28 13/13 85
143 Sheila Dawson 49F F4049 Rocky Hill CT 48:19 15:33 25/26 189
144 Susan Vanturas 47F F4049 Rocky Hill CT 48:24 15:34 26/26 166
145 Ellen Risely 53F F5059 Rocky Hill CT 48:28 15:36 14/15 190
146 Grace Hinsch 11F F0913 Middlefield CT 54:22 17:29 4/4 49
147 Cathleen Hinsch 52F F5059 Middlefield CT 54:24 17:30 15/15 48

Overall Race Results     Division Results    

Top Male: 1. Bruce Christensen 2. Zoltan Rigo 3. John Minervino 4. Ethan Arcata 5. Mark Rodriguez

Top Female: 1. Elizabeth Wright 2. Ryan Morgan 3. Elise Kennedy 4. Sarah Bourdeau 5. Shannon Kievman

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates