Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results (F)     DIvision Results (F)    


C.E.S 5K Fall Classic
Top Male: 1. Jordan Magath 2. David Ott 3. Joe Domogala 4. Anthony Chowanec 5. Wantuiz Sousa
Top Female: 1. Anna Pluta 2. Lauren Flament 3. Katie Flament 4. Valerie Hiller 5. Susan Nagy
2016 C E S Fall Classic 5K Road Race
Saturday Oct 15, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
Seaside Park at Barnum Dike on the Water - Bridgeport, CT
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Jordan Magath Overall Female: Anna Pluta

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Jordan Magath 26M M2029 Milford CT 17:17 5:33 1/7 50
2 David Ott 53M M5059 Darien CT 17:51 5:44 1/11 157
3 Joe Domogala 39M M3039 Milford CT 18:48 6:03 1/7 21
4 Anthony Chowanec 28M M2029 Bridgeport CT 18:56 6:05 2/7 165
5 Wantuiz Sousa 49M M4049 Bridgeport CT 19:24 6:14 1/7 155
6 Mark Evans 40M M4049 Fairfield CT 19:44 6:21 2/7 26
7 Anna Pluta 36F F3039 Weston CT 19:58 6:25 1/17 61
8 Lauren Flament 26F F2029 Shelton CT 20:21 6:33 1/3 28
9 Katie Flament 31F F3039 Shelton CT 20:24 6:34 2/17 29
10 Ian Parmiter 58M M5059 Fairfield CT 20:50 6:42 2/11 160
11 Timothy Beach 56M M5059 Prospect CT 20:52 6:43 3/11 96
12 Jeff Falberg 51M M5059 Bridgeport CT 21:38 6:57 4/11 91
13 Ron Strumski 51M M5059 Prospect CT 21:52 7:02 5/11 93
14 Valerie Hiller 21F F2029 Norwalk CT 22:39 7:17 2/3 159
15 Adam Kalunian 21M M2029 Coventry CT 22:55 7:22 3/7 158
16 Susan Nagy 42F F4049 Milford CT 23:05 7:25 1/6 56
17 Dan Johnson 37M M3039 Milford CT 23:05 7:25 2/7 41
18 Quintin Ramos 29M M2029 Bridgeport CT 23:31 7:34 4/7 99
19 Michael Regan 58M M5059 Wolcott CT 23:42 7:37 6/11 161
20 Thomas Corderman 45M M4049 Milford CT 23:50 7:40 3/7 16
21 Matti Rinta-Tunri 64M M6069 Fairfield CT 23:51 7:40 1/4 100
22 John Kennelly 53M M5059 Cheshire CT 23:52 7:40 7/11 92
23 Evan Pitkoff 60M M6069 Newtown CT 23:56 7:42 2/4 60
24 Christian Sanders 13M M0019 Trumbull CT 24:07 7:45 1/16 70
25 Dustin Macuirzynski 27M M2029 Milford CT 24:09 7:46 5/7 49
26 Jess Hendrickson 39F F3039 Middletown CT 24:16 7:48 3/17 37
27 Evan Lukacs 12M M0019 Westport CT 24:22 7:50 2/16 47
28 Jerry Meshell 61M M6069 Orange CT 24:24 7:51 3/4 53
29 Ed Piquette 60M M6069 Bridgeport CT 24:46 7:58 4/4 166
30 Matthew Lundy 34M M3039 Monroe CT 25:02 8:03 3/7 152
31 Tabora Yasmin 11F F0019 Bridgeport CT 25:14 8:07 1/15 89
32 Diana Carroll 57F F5059 Waterbury CT 25:16 8:08 1/8 14
33 Kate Mundy 35F F3039 West Haven CT 25:17 8:08 4/17 55
34 Alexander Halpern 12M M0019 Westport CT 25:41 8:16 3/16 34
35 Joe Duffy 31M M3039 Stratford CT 25:49 8:18 4/7 22
36 Jennifer Malindretos 35F F3039 Monroe CT 26:02 8:22 5/17 51
37 Mary Regalbuto 59F F5059 Milford CT 26:14 8:26 2/8 64
38 Taffie Todd 10M M0019 Bridgeport CT 26:15 8:27 4/16 81
39 Michael Lukacs 45M M4049 Westport CT 26:29 8:31 4/7 46
40 Shakira Walston 40F F4049 Bridgeport CT 26:36 8:33 2/6 86
41 Jill Sherbo 38F F3039 Bridgeport CT 27:00 8:41 6/17 75
42 Lina Frazer 39F F3039 Bethany CT 27:10 8:44 7/17 30
43 Bob Camara 49M M4049 Beacon Falls CT 27:16 8:46 5/7 13
44 Calico Burton 41F F4049 Wilton CT 27:57 8:59 3/6 12
45 Nellie Snell 31F F3039 Southport CT 27:57 8:59 8/17 78
46 Antonio Lora 37M M3039 Norwalk CT 28:36 9:12 5/7 45
47 Jen Soter 37F F3039 Stratford CT 29:13 9:24 9/17 79
48 Linda Goldstein 64F F6069 Fairfield CT 29:20 9:26 1/2 33
49 Robert Lennon 42M M4049 Westport CT 29:32 9:30 6/7 43
50 Dash Gilrain-Lennon 9M M0019 Westport CT 29:32 9:30 5/16 32
51 Jeronimo Trevino 37M M3039 Norwalk CT 29:48 9:35 6/7 83
52 Luana Souza 12F F0019 Fairfield CT 29:53 9:37 2/15 80
53 Paul Varvaro 51M M5059 Easton CT 30:03 9:40 8/11 156
54 Gretchen DiStefano 50F F5059 Milford CT 30:09 9:42 3/8 20
55 Rick Brooks 55M M5059 Greenwich CT 30:21 9:46 9/11 10
56 Zachary Giddiens 9M M0019 Bridgeport CT 30:45 9:53 6/16 31
57 Nolan Blanchfield 9M M0019 Fairfield CT 31:56 10:16 7/16 151
58 Josh Blanchfield 36M M3039 Fairfield CT 31:56 10:16 7/7 2804
59 Abdoulie Savage 12M M0019 Trumbull CT 32:05 10:19 8/16 73
60 Amy Marshall 55F F5059 Bridgeport CT 32:51 10:34 4/8 52
61 Marissa Brooks 18F F0019 Greenwich CT 32:54 10:35 3/15 11
62 Michele Williams 33F F3039 Stratford CT 33:00 10:37 10/17 87
63 Melissa Russo 25F F2029 Wallingford CT 33:06 10:39 3/3 69
64 Emily Morey 13F F0019 Milford CT 34:06 10:58 4/15 95
65 Kathryn Raymond 11F F0019 Ansonia CT 34:12 11:00 5/15 63
66 Stephanie Wanzer 47F F4049 Stratford CT 34:42 11:09 4/6 167
67 Maria Sharp 38F F3039 Bridgeport CT 34:58 11:15 11/17 97
68 Jamison Winebrenner 9M M0019 Ansonia CT 35:07 11:18 9/16 88
69 Khaalida Allah El 9M M0019 Ansonia CT 35:11 11:19 10/16 2
70 Kayla Johnson 8F F0019 Milford CT 35:26 11:24 6/15 40
71 Robyn Johnson 35F F3039 Milford CT 35:28 11:24 12/17 39
72 Monica Lonardo 42F F4049 Milford CT 36:05 11:36 5/6 44
73 Thomas Brown 51M M5059 Windsor CT 37:16 11:59 10/11 90
74 Serena Santiago 11F F0019 Stratford CT 37:24 12:02 7/15 71
75 Judi Silliere 55F F5059 Wilton CT 37:41 12:07 5/8 164
76 Alana Sharp 12F F0019 Bridgeport CT 38:32 12:24 8/15 74
77 Alexis Barada 12M M0019 Bridgeport CT 38:32 12:24 11/16 3
78 Robyn Proto 56F F5059 Stratford CT 38:41 12:27 6/8 62
79 Sophia Rodriguez 9F F0019 Ansonia CT 38:44 12:28 9/15 66
80 Kelly Montagna 44F F4049 Stratford CT 39:00 12:33 6/6 54
81 Lissette Rodriguez 37F F3039 Milford CT 39:28 12:42 13/17 94
82 Mildred Phillips 51F F5059 Monroe CT 39:32 12:43 7/8 98
83 Peyton Edwards 11F F0019 Trumbull CT 40:25 13:00 10/15 24
84 David Benson 48M M4049 Monroe CT 40:36 13:04 7/7 6
85 Catherine Rangel 34F F3039 Seymour CT 40:42 13:06 14/17 162
86 David Rangel 29M M2029 Seymour CT 40:42 13:06 6/7 163
87 Michael Hardesty 9M M0019 Bridgeport CT 41:37 13:23 12/16 35
88 Anais Rosa 31F F3039 Bridgeport CT 42:32 13:41 15/17 68
89 Susan Bretthauer 60F F6069 Shelton CT 43:09 13:53 2/2 9
90 Michael Shukovsky 22M M2029 Wilton CT 43:09 13:53 7/7 76
91 Mason Edwards 9M M0019 Trumbull CT 43:19 13:56 13/16 25
92 Angel Edmonds 10M M0019 Stratford CT 43:23 13:57 14/16 23
93 Ayesha Savage 12F F0019 Trumbull CT 43:46 14:05 11/15 72
94 Elizabeth Rodriguez 35F F3039 Ansonia CT 44:36 14:21 16/17 67
95 Amelie Parczany 13F F0019 Branford CT 44:43 14:23 12/15 59
96 Patricia Barbano-Parczany 52F F5059 Branford CT 44:49 14:25 8/8 4
97 MeKenzie Revere 9F F0019 Ansonia CT 45:07 14:31 13/15 65
98 Kenell Benbow 9M M0019 Bridgeport CT 45:18 14:34 15/16 5
99 Madison Harrison 11F F0019 Trumbull CT 45:20 14:35 14/15 36
100 Hunter Niebuhr 14M M0019 Trumbull CT 45:25 14:37 16/16 154
101 Paul Niebuhr 56M M5059 Trumbull CT 45:27 14:37 11/11 153
102 Stacia Hepburn 9F F0019 Bridgeport CT 45:39 14:41 15/15 38
103 Grisela Curbelo 39F F3039 Bridgeport CT 49:52 16:02 17/17 17

Race Results (F)     DIvision Results (F)    

Top Male: 1. Jordan Magath 2. David Ott 3. Joe Domogala 4. Anthony Chowanec 5. Wantuiz Sousa

Top Female: 1. Anna Pluta 2. Lauren Flament 3. Katie Flament 4. Valerie Hiller 5. Susan Nagy

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates