Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results (F)     DIvision Results (F)    


S Windsor Bissell Ferry 5K Road Race
Top Male: 1. Michael Vesci 2. James Lyons 3. Jonathan Todd 4. Mike Tartar 5. James Glidden
Top Female: 1. Chantal Fauteux 2. Debbie Perry 3. Dakota-Marie Dinielli 4. Cindy Drozd 5. Tammy Perrotta
2016 Bissell Ferry 5K Road Race
Sunday Sept 25, 2016 || 1559 Main St - S Windsor, CT
Chip Timing and Results by Plattsys Timing (plattsys.com)
***********************************************************************

5K RESULTS

Overall Male : Michael Vesci Overall Female: Chantal Fauteux


***********************************************************************

OVERALL GUN NET DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Michael Vesci 17M M1319 Newington CT 18:11 18:11 5:51 1/2 1223
2 James Lyons 51M M5059 S. Windsor CT 18:52 18:51 6:04 1/9 1962
3 Jonathan Todd 33M M3039 Brewster MA 19:24 19:24 6:14 1/6 1931
4 Mike Tartar 45M M4049 Manchestere CT 20:57 20:56 6:44 1/6 1949
5 James Glidden 14M M1319 Vernon Rockville CT 21:31 21:31 6:55 2/2 1209
6 Miguel Ramirez 59M M5059 Wethersfield CT 21:48 21:48 7:00 2/9 1957
7 Christopher Lundberg 34M M3039 Farmington CT 22:00 21:55 7:04 2/6 1215
8 Ken Erikson 59M M5059 S. Windsor CT 22:19 22:19 7:10 3/9 1960
9 Matthew DeMaio 45M M4049 Old Saybrook CT 22:52 22:46 7:21 2/6 1204
10 Chantal Fauteux 23F F2029 Lebanon CT 23:05 23:05 7:25 1/2 1205
11 Nick Gehris 24M M2029 South Windsor CT 23:26 23:25 7:32 1/1 1206
12 Daniel Sullivan 45M M4049 S. Windsor CT 23:42 23:42 7:37 3/6 1954
13 Frank Restrepo 38M M3039 E. Hartford CT 23:44 23:43 7:38 3/6 1959
14 John Glidden 53M M5059 Vernon Rockville CT 23:57 23:56 7:42 4/9 1210
15 Brandon Palmer 30M M3039 Ludlow MA 24:05 24:05 7:45 4/6 1932
16 Abe Froman 49M M4049 S. Windsor CT 24:13 24:13 7:47 4/6 1943
17 Thomas Piantek 57M M5059 South Windsors CT 24:25 24:21 7:51 5/9 1220
18 Francis Peters 45M M4049 South Windsor CT 24:42 24:39 7:56 5/6 1219
19 Debbie Perry 60F F6069 Plantsville CT 25:10 25:09 8:06 1/3 1927
20 CooperTheriault Dinielli 8M M0012 Plainville CT 25:14 25:14 8:07 1/3 1952
21 SHAUN Harrington 55M M5059 Ellington CT 25:20 25:18 8:09 6/9 1212
22 Dakota-Marie Dinielli 11F F0012 Plainville CT 25:32 25:31 8:13 1/4 1951
23 Cindy Drozd 54F F5059 Tolland CT 26:09 26:04 8:25 1/9 1948
24 Tammy Perrotta 52F F5059 Middletown CT 26:11 26:08 8:25 2/9 1936
25 Geraredo Velazquez 50M M5059 E. Hartford CT 27:16 27:13 8:46 7/9 1953
26 Heather Marques 30F F3039 Glastonbury CT 27:21 27:20 8:48 1/5 1961
27 Lisa Gardiner 47F F4049 Vernon CT 27:25 27:21 8:49 1/8 1946
28 Stacey Fulton 58F F5059 Storrs CT 27:29 27:26 8:50 3/9 1941
29 Russ Fuller 58M M5059 E. Hartford CT 28:57 28:56 9:18 8/9 1958
30 Jack Fulton 61M M6069 Storrs CT 29:09 29:07 9:22 1/2 1940
31 Cheryl Cyr 51F F5059 Union CT 29:18 29:13 9:25 4/9 1203
32 Annie Johnson 49F F4049 Manchester CT 29:24 29:16 9:27 2/8 1933
33 Jessica Lindahl 37F F3039 Vernon CT 31:14 31:08 10:03 2/5 1956
34 Richard Lindahl 36M M3039 Vernon CT 31:14 31:08 10:03 5/6 1955
35 Jennifer Maziarz 36F F3039 Wethersfield CT 31:31 31:26 10:08 3/5 1217
36 Allison Madden 33F F3039 Windsor CT 31:32 31:26 10:09 4/5 1216
37 Jack Bonin 11M M0012 Somers CT 31:43 31:41 10:12 2/3 1202
38 Alicia Bonin 25F F2029 Somers CT 31:55 31:53 10:16 2/2 1201
39 Delaney Mullen 17F F1319 Manchester CT 32:03 32:00 10:18 1/1 1934
40 Jesse Goodack 33M M3039 W. Hartford CT 32:07 32:00 10:20 6/6 1930
41 Janet Loynes 54F F5059 Granby CT 32:56 32:51 10:36 5/9 1214
42 Nicole Williams 41F F4049 Middlebury CT 33:09 33:06 10:40 3/8 1224
43 Wayne Hapgood 69M M6069 Middletown CT 33:13 33:06 10:41 2/2 1211
44 Beth Haydu 50F F5059 E. Hampton CT 34:15 34:12 11:01 6/9 1947
45 Noah Gehris 11M M0012 South Windsor CT 34:33 34:23 11:07 3/3 1207
46 Maggie Judy 50F F5059 Storrs CT 35:51 35:42 11:32 7/9 1935
47 Stephen Munz 46M M4049 Enfield CT 36:56 36:52 11:53 6/6 1950
48 Francis Sweeney 57M M5059 Suffield CT 37:16 37:16 11:59 9/9 1928
49 Jessi Smith 11F F0012 Manchester CT 38:34 38:29 12:24 2/4 1221
50 Mary Smith 45F F4049 Manchester CT 40:35 40:27 13:03 4/8 1222
51 Maya Leffingwell 9F F0012 Oakdale CT 40:51 40:47 13:09 3/4 1942
52 Amy Lenoce 41F F4049 Durham CT 41:06 41:01 13:13 5/8 1938
53 Georgia Panagopoulos 58F F5059 Manchester CT 41:06 41:02 13:13 8/9 1218
54 Melissa Pepin 48F F4049 Middletown CT 41:06 41:02 13:13 6/8 1939
55 Tina Gehris 48F F4049 South Windsor CT 43:01 42:52 13:50 7/8 1208
56 Karen Blanchard 62F F6069 Avon CT 44:18 44:13 14:15 2/3 1574
57 Shannon Fraize 39F F3039 S. Windsor CT 47:52 47:44 15:24 5/5 1945
58 Lilliana Fraize 9F F0012 S. Windsor CT 47:54 47:44 15:25 4/4 1944
59 Christine Bove-Virr 47F F4049 South Windsor CT 48:04 47:56 15:28 8/8 1575
60 Lesley Fearnley 60F F6069 Middletown CT 49:37 49:30 15:58 3/3 1929
61 Beth Kenworthy 59F F5059 Glastonbury CT 49:37 49:30 15:58 9/9 1213
62 Don Wills 73M M7079 E. Hartford CT 50:22 50:14 16:12 1/1 1937

Race Results (F)     DIvision Results (F)    

Top Male: 1. Michael Vesci 2. James Lyons 3. Jonathan Todd 4. Mike Tartar 5. James Glidden

Top Female: 1. Chantal Fauteux 2. Debbie Perry 3. Dakota-Marie Dinielli 4. Cindy Drozd 5. Tammy Perrotta

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates