Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

Platt Systems Official Reporting System
2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com


Platt Systems Official Reporting System 2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com *********************************************************************** 2016 SPRINT TRI RESULTS (.5 Mile Swim, 13 Mile Bike, 3 Mile Run *********************************************************************** DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 1 Amy Steffen 41F F---- Madison CT 1:15:56 1 73 2 Michaela Mckeown 21F F---- New London CT 1:16:48 3 231 3 Karen Woodward 40F F---- Durham CT 1:18:20 3 271 ** MALE RESULTS: ** TOP MALE RESULTS: FINISHERS ** 1 Brendan Atkins 31M M---- Old Lyme CT 1:03:22 1 6 2 William Schumann 53M M---- West Hartford CT 1:06:00 1 66 3 DAVID ELLIS 33M M---- Branford CT 1:07:01 1 22 ** FEMALE RESULTS: 19 and under ** 1 Addy Rutkoske 19F F0019 New London CT 1:24:54 4 359 2 Lauren De Marco 19F F0019 Guilford CT 1:29:02 4 290 3 Molly Dolan 19F F0019 New London CT 1:36:56 4 295 4 ANNA STEFFEN 12F F0019 MADISON CT 1:37:24 4 369 ** FEMALE RESULTS: 20 - 24 ** 1 Julianne Rogers 20F F2024 New London CT 1:20:23 3 248 2 Skye M Jensen 20F F2024 Seaside CA 1:22:09 3 220 3 Carlie Gilligan 23F F2024 New London CT 1:25:19 3 402 4 Lindsay Wheeler 20F F2024 New London CT 1:26:42 3 270 ** FEMALE RESULTS: 25 - 29 ** 1 Joia Spinelli 28F F2529 West New York NJ 1:22:42 3 258 2 Courtney Bennett 25F F2529 New York NY 1:24:40 4 282 3 Emily Burd 28F F2529 Hamden CT 1:27:12 3 173 4 AMy D'Olympia 26F F2529 Middletown CT 1:31:09 3 190 ** FEMALE RESULTS: 30 - 34 ** 1 Sarah Evans 32F F3034 New York NY 1:25:03 3 204 2 Kelly Ross 30F F3034 Milford CT 1:26:30 3 251 3 Ashley Wetherbee 31F F3034 Gales Ferry CT 1:38:15 3 267 4 Stephanie Dzioba 34F F3034 New York NY 1:39:38 3 199 ** FEMALE RESULTS: 35 - 39 ** 1 Katey Baruth 39F F3539 Naugatuck CT 1:26:23 3 167 2 Kami Brown 36F F3539 HAMDEN CT 1:32:44 4 284 3 Jeannie Young 38F F3539 Killingworth CT 1:35:47 4 387 4 Angela Dorris 35F F3539 Accord CT 1:37:00 3 193 ** FEMALE RESULTS: 40 - 44 ** 1 Tara Anderson 41F F4044 Madison CT 1:22:09 3 164 2 Andrea Ciaranello 42F F4044 Southborough MA 1:25:04 3 178 3 Bryn Funk 43F F4044 Madison CT 1:28:27 3 207 4 Heather Conder-Johnson 43F F4044 Madison CT 1:31:12 3 182 ** FEMALE RESULTS: 45 - 49 ** 1 Holly LaBarre 49F F4549 West Suffield CT 1:20:50 3 224 2 Eileen Lawrence 49F F4549 Killingworth CT 1:21:28 3 227 3 Kristin DeSautelle 49F F4549 Darien CT 1:27:45 3 396 4 Kristen Driscoll 45F F4549 Chester CT 1:28:38 3 196 ** FEMALE RESULTS: 50 - 54 ** 1 Jerre Skeats 50F F5054 Darien CT 1:37:42 3 255 2 Susan Wines 51F F5054 Madison CT 1:38:48 4 384 3 Janet Whaley 53F F5054 Deep River CT 1:47:43 3 268 4 KRISTIN WAIT 50F F5054 NORWALK CT 1:48:06 3 266 Platt Systems Official Reporting System 2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** FEMALE RESULTS: 55 - 59 ** 1 jane Reik 58F F5559 Farmington CT 1:26:30 1 414 2 Lauren Hurst 55F F5559 West Simsbury CT 1:29:56 3 219 3 Catherine Koehler 59F F5559 Manchester CT 1:30:44 3 223 4 Carol Redden 57F F5559 Branford CT 1:31:15 3 245 ** FEMALE RESULTS: 60 - 64 ** 1 Barb Goodrich 62F F6064 -- CT 1:25:18 3 413 2 Susan Stuart 61F F6064 Fairfield CT 1:31:03 3 261 ** FEMALE RESULTS: 65 - 69 ** 1 Claudia Ciesluk 67F F6569 Niantic CT 1:32:01 3 179 2 Heather Regan 67F F6569 Madison CT 1:51:02 3 246 3 Kristen Beadon 65F F6569 St. Simons Island GA 2:02:25 3 169 ** FEMALE RESULTS: 70 - 74 ** 1 Janit Romayko 71F F7074 East Hartford CT 1:40:55 3 250 ** FEMALE RESULTS: 80 and over ** 1 Diane Stuart 81F F8099 West Hartford CT 3:12:26 3 260 ** ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 1 Tasha Bull 22F FCLYD New London CT 1:35:57 3 172 2 Tracy Hardy 41F FCLYD Madison CT 1:48:12 3 215 3 Elizabeth Gould 38F FCLYD Sayville NY 2:14:55 4 304 ** MALE RESULTS: 19 and under ** 1 John Benton 18M M0019 New London CT 1:17:59 4 283 2 Edmund Huminski 17M M0019 Madison CT 1:27:16 4 314 3 Hunter Bershstein 13M M0019 Madison CT 1:35:21 4 410 ** MALE RESULTS: 20 - 24 ** 1 Nicholas Schmidt 20M M2024 Middletown RI 1:13:50 1 65 2 William Loftus 23M M2024 Madison CT 1:15:58 4 329 3 Richard Fernandes 22M M2024 Essex CT 1:16:02 1 23 ** MALE RESULTS: 25 - 29 ** 1 John MacDonald 26M M2529 Branford CT 1:10:37 1 42 2 David Knapp 28M M2529 West Hartford CT 1:15:21 1 35 3 Vincent Love 26M M2529 Boston MA 1:21:12 1 40 Platt Systems Official Reporting System 2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** MALE RESULTS: 30 - 34 ** 1 Ryan Monaghan 30M M3034 New York NY 1:12:11 1 50 2 Jeremy Gourd 32M M3034 College Point NY 1:14:22 1 25 3 Matthew Marshall 34M M3034 New York NY 1:18:12 1 43 ** MALE RESULTS: 35 - 39 ** 1 Nick Logan 35M M3539 Norwalk CT 1:07:17 1 39 2 Will Morris 37M M3539 Wallingford CT 1:09:04 1 53 3 Joe Corcoran 39M M3539 West Hartford CT 1:09:30 1 16 4 Brian Northrop 37M M3539 Middletown CT 1:15:03 1 56 ** MALE RESULTS: 40 - 44 ** 1 Diego Alvarado 40M M4044 Madison CT 1:12:14 1 4 2 Scott McGrath 43M M4044 New York NY 1:13:43 1 46 3 Ken Clark 44M M4044 Prospect CT 1:18:22 1 15 4 James Taft 44M M4044 Middletown CT 1:21:26 1 75 ** MALE RESULTS: 45 - 49 ** 1 Mark DeSautelle 49M M4549 Darien CT 1:08:22 1 400 2 Scott Green 49M M4549 Florence MA 1:09:22 2 117 3 Jon Arellano 48M M4549 Hamden CT 1:10:06 1 5 4 Robert Merrick 45M M4549 Westbrook CT 1:13:04 2 139 ** MALE RESULTS: 50 - 54 ** 1 Michael Hains 54M M5054 West Hartford CT 1:16:27 1 26 2 David Walker 53M M5054 North branford CT 1:16:39 2 159 3 Denis LaBarre 50M M5054 West suffield CT 1:16:57 2 129 4 David Cordani 50M M5054 Simsbury CT 1:18:45 1 17 ** MALE RESULTS: 55 - 59 ** 1 Bill Kane 55M M5559 West Hartford CT 1:20:36 1 34 2 Jim Cunha 56M M5559 Brookfield CT 1:23:49 1 18 3 Greg Kinsella 59M M5559 Guilford CT 1:24:47 2 125 4 John Deliso 55M M5559 Simsbury CT 1:27:37 2 407 ** MALE RESULTS: 60 - 64 ** 1 Martin Cappiello 60M M6064 Old saybrook CT 1:18:41 2 93 2 Robert Knapp 64M M6064 Middlebury CT 1:21:30 2 127 3 Michael Barry 61M M6064 Waterbury CT 1:24:29 1 7 4 Donald Stuart 61M M6064 Fairfield CT 1:24:35 2 153 ** MALE RESULTS: 65 - 69 ** 1 Bruce Hyde 66M M6569 New London CT 1:56:01 2 122 2 Peter Regan 67M M6569 Madison CT 1:58:55 2 149 3 Harold Hutchinson 69M M6569 Guilford CT 2:16:47 2 121 ** MALE RESULTS: 70 - 74 ** 1 Mark Turkington 72M M7074 Bolton CT 1:49:45 2 155 2 Larry Wood 70M M7074 Wallingford CT 1:50:35 2 161 3 Edward Capriles 71M M7074 Guilford CT 1:51:39 2 94 4 Martin Steiglitz 70M M7074 Hamden CT 2:09:19 2 152 DIVISION WAVE WA PLC Name A/S DIV CITY TIME VE BIB ==== ========================== ==== ===== ===================== ======= == ===== ** ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 1 Matthew Silvestrini 33M MCLYD Westbrook CT 1:24:38 1 71 2 Mark Bates 45M MCLYD Westport CT 1:27:15 2 88 3 Bernhard Kickenweiz 46M MCLYD New York NY 1:30:43 2 124 4 Paul Landaiche 45M MCLYD Rowayton CT 1:34:47 2 130 ** ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 1 Dorothy Cohen 99R RRF-- RELAY CT 1:24:16 3 180 2 Allison Rice 99R RRF-- RELAY CT 1:33:09 4 411 3 Splash Female Team 99R RRF-- Hannah Kidwell CT 1:40:43 4 320 4 Might Die Tri-ing Female 99R RRF-- Kate Madura CT 1:46:23 4 332 ** ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 1 Hochman Family Male Team 99R RRM-- Kenneth Hochman CT 1:10:54 4 313 2 MH Enterprises Male Team 99R RRM-- Mick Hains CT 1:10:55 1 307 3 DougAndyJim Male Team 99R RRM-- Douglas Vitarelli NY 1:12:59 4 378 4 #hcftristrong Male Team 99R RRM-- Ed O'Malley CT 1:21:47 4 347 ** ** RELAY MIXED FINISHERS ** 1 Squashy People Co-Ed Team 99R RRX-- David Uprichard CT 1:14:14 4 376 2 Wild when Wet Co-Ed Team 99R RRX-- Amanda King NY 1:16:08 4 339 3 Team Luna Co-Ed Team 99R RRX-- Elizabeth Cohan MA 1:17:38 4 288 4 White Mountain Warriors C 99R RRX-- Kayle Gagnon CT 1:31:00 4 301 ********************************************************************************************************************* *********************************************************************************************************************


Race Results (F)     Division Results (F)     Para Results (F)     D N F (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates