Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


5 Mile Results (F)     5K Race Results (F)     5 Mile Division Results (F)     Y Cup Results (F)     5K Division Results (F)    


Apple Harvest Festival 5 Mile /5K Road Races
Top Male: 1. John Longo 2. Ryan O-Connor 3. Jim Rosenberger 4. Bill Zielinski 5. Brian Colonnese
Top Female: 1. Rachel Lee 2. Srey Im-Ly 3. Allison Zeoli 4. Kristin Lopa 5. Carina Halloran
2016 Southington Apple Harvest festival Road Races
Sun Oct 2, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
Southington Town Green - Southington CT- Overcast - 59 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : John Longo Overall Female: Rachel Lee

***********************************************************************
** OVERALL 5 MILE RESULTS **

***********************************************************************

OVERALL GUN NET DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT BIB
1 John Longo 28M M2029 Southington CT 27:54 27:54 5:34 1/29 116
2 Ryan O-Connor 35M M3039 Bristol CT 28:00 28:00 5:36 1/44 305
3 Jim Rosenberger 26M M2029 Waterford CT 28:57 28:57 5:47 2/29 310
4 Bill Zielinski 39M M3039 Southington CT 30:18 30:18 6:03 2/44 38
5 Brian Colonnese 29M M2029 Ellington CT 30:21 30:21 6:04 3/29 331
6 Tommy McNamara 29M M2029 Easthampton MA 30:30 30:30 6:06 4/29 238
7 Ben Henderson 25M M2029 Cheshire CT 30:50 30:50 6:10 5/29 138
8 Stuart Guthrie 32M M3039 Watertown CT 30:54 30:54 6:10 3/44 290
9 David Ricciuti 47M M4049 Bristol CT 31:05 31:05 6:13 1/36 249
10 Andrew Worth 27M M2029 Southington CT 31:13 31:13 6:14 6/29 281
11 Jon McKinstry 35M M3039 Southington CT 31:15 31:15 6:15 4/44 246
12 Doug Levens 46M M4049 Cheshire CT 31:17 31:17 6:15 2/36 274
13 Rachel Lee 24F F2029 South Hadley MA 31:59 31:59 6:23 1/43 146
14 Mathew Scully 25M M2029 Watertown CT 32:12 32:06 6:26 7/29 299
15 Ryan Goyen 25M M2029 Manchester CT 32:44 32:43 6:32 8/29 78
16 Bryan Jorge 26M M2029 Simsbury CT 33:02 33:02 6:36 9/29 90
17 Joseph Laskey 52M M5059 Southington CT 33:30 33:29 6:42 1/17 17
18 Jack Myers 19M M1619 Southington CT 33:33 33:27 6:42 1/4 255
19 Pat Summa 27M M2029 W. Hartford CT 33:36 33:34 6:43 10/29 322
20 Daniel Scalo 42M M4049 Waterbury CT 33:42 33:40 6:44 3/36 301
21 Eric Kastapo 37M M3039 Southington CT 33:42 33:41 6:44 5/44 317
22 Christian Winkley 41M M4049 Hartforde CT 33:46 33:45 6:45 4/36 337
23 James DiNello 24M M2029 Southington CT 34:02 33:59 6:48 11/29 329
24 Grayson Borla 12M M1015 Southington CT 34:09 34:07 6:49 1/6 175
25 Anthony Mongiello 38M M3039 Southington CT 34:20 34:17 6:52 6/44 258
26 Wade Montague 49M M4049 Southington CT 34:21 34:18 6:52 5/36 227
27 Srey Im-Ly 33F F3039 Plantsville CT 34:21 34:19 6:52 1/54 104
28 Fraqncisco Gumes 42M M4049 Hartford CT 34:28 34:28 6:53 6/36 336
29 Jim O'Rourke 43M M4049 Southington CT 34:34 34:34 6:54 7/36 256
30 Zachary Blake 17M M1619 Plantsville CT 34:39 34:39 6:55 2/4 47
31 Lawrence Regan 50M M5059 Wallingford CT 34:40 34:37 6:56 2/17 320
32 Peter Borla 43M M4049 Hamden CT 34:46 34:45 6:57 8/36 174
33 Casey Liebler 40M M4049 Glastonbury CT 34:50 34:44 6:58 9/36 291
34 David Radcliffe 48M M4049 Meriden CT 34:57 34:55 6:59 10/36 309
35 Gene Whitaker 46M M4049 Southington CT 34:58 34:45 6:59 11/36 191
36 Michael Smigelski 21M M2029 Southington CT 35:04 35:00 7:00 12/29 188
37 Jonathan Potter 46M M4049 Southington CT 35:07 35:04 7:01 12/36 25
38 Christian Wneta 25M M2029 Southington CT 35:23 35:21 7:04 13/29 294
39 Allison Zeoli 24F F2029 West Hartford CT 35:26 35:21 7:05 2/43 203
40 Kristin Lopa 32F F3039 Southington CT 35:27 35:24 7:05 2/54 108
41 Andrew Skarvinko 30M M3039 Southington CT 35:27 35:25 7:05 7/44 295
42 Jeremy Titus 46M M4049 Durham CT 35:30 35:29 7:06 13/36 304
43 Brian Jackson 40M M4049 Avon CT 35:40 35:38 7:08 14/36 334
44 Henryk Gudelski 48M M4049 Poland EU 35:40 35:40 7:08 15/36 308
45 Carina Halloran 40F F4049 Southington CT 35:47 35:43 7:09 1/38 263
46 Patrick Turek 27M M2029 Southington CT 35:48 35:47 7:09 14/29 95
47 Ally Mooney 40F F4049 Farmington CT 35:53 35:51 7:10 2/38 335
48 Tessa Mah` 34F F3039 Southington CT 35:56 35:47 7:11 3/54 279
49 Madelyn Colonnese 29F F2029 Ellington CT 35:57 35:52 7:11 3/43 220
50 Jessica McKinstry 35F F3039 Southington CT 36:10 36:07 7:14 4/54 247
51 Christie Kania 36F F3039 Southington CT 36:11 36:05 7:14 5/54 297
52 Robert Lalla 37M M3039 Planstville CT 36:12 36:10 7:14 8/44 215
53 Doug Roy 44M M4049 Plantsville CT 36:14 36:07 7:14 16/36 286
54 Luke Florian 30M M3039 Southington CT 36:23 36:18 7:16 9/44 217
55 Julie Lafreniere 26F F2029 Southington CT 36:27 36:26 7:17 4/43 276
56 John Rosenberger 56M M5059 Plantsville CT 36:36 36:34 7:19 3/17 53
57 Doug Houle 99M M9999 Phoenix AZ 36:39 36:38 7:19 1/3 12
58 John Thompson 56M M5059 Southington CT 36:48 36:46 7:21 4/17 303
59 John Battista 37M M3039 Woodside NY 36:50 36:39 7:22 10/44 64
60 Bob Huckins 63M M6069 Southington CT 37:03 37:00 7:24 1/16 13
61 William Liebler 43M M4049 Southington CT 37:09 37:03 7:25 17/36 18
62 Christopher Palumbo 31M M3039 Meriden CT 37:11 37:06 7:26 11/44 93
63 Karen Donorfio 35F F3039 Southington CT 37:19 37:11 7:27 6/54 89
64 Ken Paprzyca 48M M4049 Southington CT 37:25 37:21 7:29 18/36 114
65 Royce Labriola 26M M2029 Southington CT 37:28 37:17 7:29 15/29 333
66 Kevin Linskey 34M M3039 Southington CT 37:40 37:23 7:32 12/44 267
67 Gina Levesque 30F F3039 Plantsville CT 37:43 37:42 7:32 7/54 163
68 Kevin Schmarr 44M M4049 Southington CT 37:52 37:45 7:34 19/36 265
69 Kerry Buchanan 17F F1619 Southington CT 37:55 37:55 7:35 1/3 48
70 Jacob Cardozo 15M M1015 Southington CT 38:01 37:56 7:36 2/6 284
71 Jody Campbell 35F F3039 CT 38:07 38:00 7:37 8/54 321
72 James Finke 30M M3039 Wolcott CT 38:07 38:04 7:37 13/44 167
73 Ashley Fogarty 29F F2029 Simsbury CT 38:09 38:00 7:37 5/43 73
74 Matt Cocco 34M M3039 Southington CT 38:09 38:01 7:37 14/44 49
75 Jennifer Irazabal 32F F3039 Southington CT 38:11 38:06 7:38 9/54 14
76 Diane Snow 53F F5059 Plantsville CT 38:15 38:13 7:39 1/20 30
77 Elizabeth Mihalakos 34F F3039 New Britain CT 38:27 38:26 7:41 10/54 97
78 Laura Summers 44F F4049 Southington CT 38:29 38:21 7:41 3/38 251
79 Bill Lombardi 64M M6069 Southington CT 38:33 38:33 7:42 2/16 20
80 Kiara Bonilla-Jusino 25F F2029 Southington CT 38:38 38:35 7:43 6/43 260
81 Pam Lopa 37F F3039 Southington CT 38:45 38:42 7:45 11/54 21
82 Kelley L. 41F F4049 Southington CT 38:49 38:36 7:45 4/38 315
83 P.J. Huggins 46M M4049 Thomaston CT 38:57 38:53 7:47 20/36 161
84 Luke Aldo 35M M3039 Southington CT 38:59 38:56 7:47 15/44 250
85 Joe Cesario 33M M3039 Bristol CT 39:02 38:45 7:48 16/44 137
86 Don Slason 63M M6069 Middlebury CT 39:05 39:03 7:49 3/16 28
87 Lori Coviello 40F F4049 Terryville CT 39:12 39:07 7:50 5/38 252
88 Derek Niziankiewicz 27M M2029 W. Hartford CT 39:20 39:15 7:52 16/29 319
89 David Yanosy 37M M3039 Southington CT 39:20 39:12 7:52 17/44 259
90 Chris Arnold 30M M3039 Manchester CT 39:22 39:18 7:52 18/44 130
91 Gregg Hanson 36M M3039 Wolcott CT 39:24 39:22 7:52 19/44 300
92 Brent Stratton 60M M6069 Middletown CT 39:25 39:21 7:53 4/16 32
93 Tony Lombardi 33M M3039 Plantsville CT 39:25 39:14 7:53 20/44 19
94 Desiree Folcik-Coyle 31F F3039 Naugatuck CT 39:31 39:15 7:54 12/54 199
95 Ernest Fisher III 36M M3039 Southington CT 39:39 39:34 7:55 21/44 105
96 Steve Sheehan 62M M6069 Southington CT 39:43 39:34 7:56 5/16 283
97 Megan Hurley 36F F3039 Southington CT 39:43 39:39 7:56 13/54 106
98 Tracy Zagata 43F F4049 Southington CT 39:45 39:39 7:57 6/38 35
99 Neil Walker 59M M5059 Plantsville CT 39:46 39:40 7:57 5/17 326
100 Carson Zielinski 10M M1015 Southington CT 39:48 39:38 7:57 3/6 36
101 James Antonucci 35M M3039 Cheshire CT 39:58 39:52 7:59 22/44 272
102 Tim Budnik 16M M1619 Southington CT 40:01 39:56 8:00 3/4 298
103 John Peace 65M M6069 Hawthorne NY 40:06 40:01 8:01 6/16 50
104 Connor Hallstrom 13M M1015 Bethany CT 40:08 40:08 8:01 4/6 151
105 Rachel Cyr 26F F2029 Westbrook CT 40:11 40:06 8:02 7/43 92
106 Megan Reddinger 37F F3039 Bristol CT 40:12 39:55 8:02 14/54 204
107 Tyler Shea 32M M3039 Stamford CT 40:18 40:07 8:03 23/44 83
108 Christopher Tasker 39M M3039 Plantsville CT 40:20 40:12 8:04 24/44 43
109 Krista Rivera 22F F2029 Commack NY 40:25 40:19 8:05 8/43 129
110 Kevin Bruemmer 63M M6069 Southington CT 40:25 40:01 8:05 7/16 162
111 Dr. Nishit Modi 35M M3039 Unionville CT 40:25 40:22 8:05 25/44 271
112 Emma Lecarie 22F F2029 New Haven CT 40:26 40:21 8:05 9/43 123
113 Gary Beaumont 56M M5059 Southington CT 40:30 40:28 8:06 6/17 4
114 Naomi Cipriano 15F F1015 Southington CT 40:31 40:28 8:06 1/1 6
115 Angela Weaver 34F F3039 Southington CT 40:32 40:26 8:06 15/54 244
116 Jessica Sima 26F F2029 Cheshire CT 40:43 40:34 8:08 10/43 292
117 Adam Baron 35M M3039 Bristol CT 40:52 40:52 8:10 26/44 282
118 John Simonson 53M M5059 Southington CT 40:58 40:53 8:11 7/17 27
119 Anthony Ruggiero 38M M3039 Bristol CT 41:02 40:55 8:12 27/44 164
120 John Etter 48M M4049 Southington CT 41:03 40:55 8:12 21/36 8
121 Avielle Johnson 33F F3039 Southington CT 41:07 40:43 8:13 16/54 222
122 KELLY GRAY 48F F4049 SOUTHINGTON CT 41:13 41:09 8:14 7/38 257
123 Erin Murphy 38F F3039 Southington CT 41:15 41:11 8:15 17/54 113
124 Kevin O'Brien 25M M2029 Southington CT 41:17 41:12 8:15 17/29 94
125 Kelsey Opozda 28F F2029 New Britain CT 41:18 41:10 8:15 11/43 141
126 Christopher Ayotte 30M M3039 New Britain CT 41:18 41:11 8:15 28/44 142
127 Tom Fusciello 46M M4049 Southington CT 41:19 41:13 8:15 22/36 124
128 Adam Pedersen 30M M3039 Southington CT 41:26 41:07 8:17 29/44 23
129 Joshua-Caleb Lemire 27M M2029 Bristol CT 41:28 41:28 8:17 18/29 214
130 Katie DeFrancesco 29F F2029 Cheshire CT 41:29 41:25 8:17 12/43 289
131 Damon DelMonte 43M M4049 Southington CT 41:31 41:19 8:18 23/36 177
132 Jennifer DelSanto 43F F4049 Southington CT 41:35 41:19 8:19 8/38 40
133 Tracy Ouellette 52F F5059 Wallingford CT 41:48 41:37 8:21 2/20 85
134 Maureen Grace 44F F4049 Naugatuck CT 41:52 41:45 8:22 9/38 201
135 Kerry Rossi 38F F3039 Middletown CT 41:57 41:47 8:23 18/54 26
136 Thom Shea 67M M6069 Woodbury CT 42:00 42:00 8:24 8/16 324
137 Steven Massucci 25M M2029 Southington CT 42:03 41:53 8:24 19/29 261
138 Debbie Blitz 50F F5059 Southington CT 42:04 41:55 8:24 3/20 285
139 Ken Smith 62M M6069 Southington CT 42:04 41:56 8:24 9/16 55
140 Marc Dono 34M M3039 Southington CT 42:10 42:03 8:26 30/44 306
141 Dylan Michael 22M M2029 Southington CT 42:11 41:58 8:26 20/29 69
142 Ian Laskey 15M M1015 Monroe CT 42:17 42:05 8:27 5/6 16
143 Brett Valentine 29M M2029 Southington CT 42:19 42:18 8:27 21/29 173
144 Brenda De Jesus 41F F4049 Hartford CT 42:20 42:18 8:28 10/38 224
145 Brian Blumenthal 40M M4049 Middletown CT 42:23 42:23 8:28 24/36 241
146 Terry Camputaro 51F F5059 Woodbury CT 42:31 42:27 8:30 4/20 70
147 Brenda Woznicki 46F F4049 Southington CT 42:31 42:25 8:30 11/38 235
148 Abigail Smigelski 26F F2029 Cambridge MA 42:38 42:34 8:31 13/43 187
149 Janina Wneta 54F F5059 Southington CT 42:42 42:42 8:32 5/20 293
150 Nik Razali 41M M4049 Marion CT 42:47 42:42 8:33 25/36 63
151 Matthew Lopes 30M M3039 Norwalk CT 42:51 42:37 8:34 31/44 323
152 Stacy Levy 48F F4049 Wilton CT 42:55 42:45 8:35 12/38 81
153 Katie Hurley 31F F3039 Glastonbury CT 42:58 42:53 8:35 19/54 107
154 Jolaine Peace 65F F6069 Hawthorne NY 43:04 42:58 8:36 1/3 51
155 Rick Henderson 57M M5059 Cheshire CT 43:09 43:02 8:37 8/17 139
156 Erica Armstrong 29F F2029 Southington CT 43:11 43:03 8:38 14/43 198
157 Cathy Pickman 49F F4049 Cheshire CT 43:14 43:11 8:38 13/38 172
158 Edward Perry 34M M3039 West Hartford CT 43:19 43:10 8:39 32/44 110
159 Merynda Hannah 29F F2029 New Britain CT 43:23 43:16 8:40 15/43 183
160 Anna Ronanowski 35F F3039 Newington CT 43:27 43:21 8:41 20/54 311
161 Kathleen Adams 34F F3039 Southington CT 43:27 43:14 8:41 21/54 91
162 Katherine Stallford 56F F5059 Wilton CT 43:28 43:17 8:41 6/20 31
163 Jason Morrill 42M M4049 Woodbridge CT 43:31 43:21 8:42 26/36 242
164 Laura Espinosa 26F F2029 Southington CT 43:45 43:43 8:45 16/43 275
165 Kristen Linskey 35F F3039 Southington CT 43:45 43:27 8:45 22/54 266
166 Dave Thompson 43M M4049 Bristol CT 43:48 43:39 8:45 27/36 248
167 Alyssa Adams 32F F3039 West Hartford CT 43:50 43:37 8:46 23/54 80
168 Gregg Johnson 34M M3039 SOUTHINGTON CT 43:57 43:33 8:47 33/44 221
169 Brian Velsor 28M M2029 Wallingford CT 43:58 43:48 8:47 22/29 193
170 Trish Ovchar 46F F4049 Prospect CT 44:03 43:53 8:48 14/38 213
171 Shannon Zielinski 40F F4049 Southington CT 44:09 43:58 8:49 15/38 37
172 Daniel Petrosky 38M M3039 Waterbury CT 44:15 44:11 8:51 34/44 103
173 Kimberly Seifert 34F F3039 New Haven CT 44:15 44:12 8:51 24/54 112
174 David Genest, Jr. 28M M2029 Prospect CT 44:18 44:13 8:51 23/29 313
175 Marco Ingriselli 62M M6069 Southington CT 44:20 44:15 8:52 10/16 87
176 Paul Holowczyk 31M M3039 Plantsville CT 44:24 44:19 8:52 35/44 245
177 Maribel Rivera-Smith 52F F5059 Southington CT 44:30 44:21 8:54 7/20 54
178 Brendan Connolly 99M M9999 Meriden CT 44:34 44:34 8:54 2/3 237
179 Chris Anton 34M M3039 Southington CT 44:34 44:21 8:54 36/44 126
180 Gregory Demchak 31M M3039 Meriden CT 44:38 44:26 8:55 37/44 182
181 Gino Troiano 60M M6069 Rockfall CT 44:39 44:37 8:55 11/16 82
182 Vanessa D'Anna 33F F3039 Berlin CT 44:42 44:40 8:56 25/54 98
183 Katie Lainas 23F F2029 Plantsville CT 44:51 44:47 8:58 17/43 330
184 Kristen Palombizio 33F F3039 Southington CT 45:03 45:00 9:00 26/54 328
185 Andrew Ruth 42M M4049 Southington DC 45:03 44:59 9:00 28/36 152
186 Tiffany Byrne 33F F3039 Wolcott CT 45:05 45:05 9:01 27/54 195
187 Matt Byrne 37M M3039 Wolcott CT 45:06 45:06 9:01 38/44 194
188 Pat Havanec 53F F5059 Prospect CT 45:09 44:59 9:01 8/20 229
189 Samuel Lewbel 66M M6069 Stafford Springs CT 45:15 45:08 9:03 12/16 144
190 Dan Wilensky 50M M5059 Southington CT 45:28 44:47 9:05 9/17 230
191 Bill Seto 50M M5059 Bethlehem CT 45:28 44:47 9:05 10/17 273
192 Emily Anton 33F F3039 Southington CT 45:34 45:22 9:06 28/54 186
193 Bill Hettrick 62M M6069 Colchester CT 45:38 45:32 9:07 13/16 202
194 Mary Ann Mahon 50F F5059 Southington CT 45:40 45:37 9:08 9/20 46
195 Marisa Debboli 29F F2029 Plantsville CT 45:44 45:35 9:08 18/43 189
196 Kyle Befus 29M M2029 Durham CT 45:45 45:35 9:09 24/29 185
197 Jacqueline Laramee 28F F2029 Plainville CT 45:54 45:54 9:10 19/43 179
198 Mike Armstrong 46M M4049 Danbury CT 45:55 45:41 9:11 29/36 196
199 John Fries 54M M5059 Southington CT 45:56 45:45 9:11 11/17 9
200 Matt Anderson 34M M3039 Southington CT 46:04 45:46 9:12 39/44 268
201 Tiffany Finke 31F F3039 Wolcott CT 46:11 46:08 9:14 29/54 168
202 Ashley Banks 31F F3039 Torrington CT 46:16 46:09 9:15 30/54 3
203 Susan Rubenstein 49F F4049 Simsbury CT 46:40 46:27 9:20 16/38 79
204 Jonelle DiSette 47F F4049 Southington CT 46:52 46:50 9:22 17/38 181
205 Kaitlyn Hamel 28F F2029 Southington CT 47:03 46:48 9:24 20/43 197
206 Cesar Aleman 30M M3039 Hartford CT 47:03 47:03 9:24 40/44 341
207 Lee Bradley 74M M7079 Newington CT 47:05 47:02 9:25 1/1 5
208 Lisa Forrest 44F F4049 Southington CT 47:05 46:50 9:25 18/38 236
209 Matthew Waskiewicz 46M M4049 Bristol CT 47:07 46:57 9:25 30/36 153
210 Katherine Cebik 43F F4049 Oakville CT 47:08 46:54 9:25 19/38 178
211 Allison Patavino 45F F4049 Southington CT 47:12 47:01 9:26 20/38 117
212 Tyler Nichols 22M M2029 Southington CT 47:17 47:02 9:27 25/29 278
213 Janit Romayko 71F F7079 East Hartford CT 47:21 47:14 9:28 1/1 166
214 Barbara Dell 58F F5059 Stafford CT 47:24 47:19 9:28 10/20 7
215 Carmen Maloon 62F F6069 Vernon CT 47:34 47:17 9:30 2/3 96
216 Jillian Connelly 46F F4049 Southington CT 47:41 47:31 9:32 21/38 88
217 Tom Lombardi 31M M3039 Plantsville CT 47:45 47:31 9:33 41/44 160
218 Ben Mattheis 99M M9999 Cheshire CT 47:52 47:52 9:34 3/3 169
219 Jessica Matejek 28F F2029 Wolcott CT 47:54 47:51 9:34 21/43 100
220 Terry Watson 47F F4049 Southington CT 47:54 47:45 9:34 22/38 59
221 Mark Petrone 47M M4049 North Haven CT 47:54 47:45 9:34 31/36 60
222 Allison Fitch 24F F2029 New Haven CT 48:09 48:01 9:37 22/43 41
223 Rebecca Lachapelle 24F F2029 Southington CT 48:19 48:14 9:39 23/43 170
224 Patty Betances 39F F3039 Enfield CT 48:20 48:18 9:40 31/54 133
225 Wendy Grove 43F F4049 Southington CT 48:20 48:09 9:40 23/38 210
226 Kelly Martino 41F F4049 Southington CT 48:20 48:06 9:40 24/38 75
227 Devin Grove 12M M1015 Southington CT 48:21 48:10 9:40 6/6 211
228 Kate Lynch 34F F3039 CT 48:21 48:16 9:40 32/54 316
229 Emma Faucher 22F F2029 West Hartford CT 48:21 48:14 9:40 24/43 208
230 Heather McDonough 47F F4049 Southington CT 48:23 48:11 9:40 25/38 159
231 Maria Huff 46F F4049 Plantsville CT 48:23 48:11 9:40 26/38 156
232 Sara Fadziewicz 34F F3039 Bristol CT 48:24 48:09 9:40 33/54 134
233 Annie Buckley 24F F2029 West Hartford CT 48:31 48:24 9:42 25/43 207
234 Matthew DeMaio 45M M4049 Old Saybrook CT 48:35 48:29 9:43 32/36 109
235 Heather MacDonald 38F F3039 Simsbury CT 48:39 48:19 9:43 34/54 339
236 Mario Mirha\nda 45M M4049 Simsbury CT 48:39 48:18 9:43 33/36 338
237 Ricardo Gonzalez 62M M6069 Somerset NJ 48:40 48:35 9:44 14/16 118
238 Gary Gworek 59M M5059 Southington CT 49:00 48:46 9:48 12/17 150
239 Aimee Cassella 28F F2029 Southington CT 49:00 48:47 9:48 26/43 190
240 Jessica Fallis 26F F2029 Southington CT 49:03 48:50 9:48 27/43 65
241 Edyta Maselek 37F F3039 Unionville CT 49:03 48:49 9:48 35/54 74
242 Dan Bailey 57M M5059 Bristol CT 49:14 48:49 9:50 13/17 1
243 Nicole Amato 22F F2029 Bristol CT 49:19 49:14 9:51 28/43 135
244 Stephanie Belas 30F F3039 Southington CT 49:21 49:12 9:52 36/54 68
245 Karen Stafko 48F F4049 Southington CT 49:24 49:12 9:52 27/38 86
246 Violet Pierson 42F F4049 Southington CT 49:25 49:13 9:53 28/38 115
247 Noel Sherman 49F F4049 Berlin CT 49:26 49:19 9:53 29/38 155
248 Melissa Santos 36F F3039 Southington CT 49:31 49:15 9:54 37/54 120
249 Cynthia j. Torres 52F F5059 Southington CT 49:36 49:31 9:55 11/20 111
250 Scott Buddle 53M M5059 Prospect CT 49:39 49:29 9:55 14/17 212
251 Katie Konfala 34F F3039 West Hartford CT 50:10 50:01 10:02 38/54 71
252 Cara Hardacker 29F F2029 West Hartford CT 50:10 50:01 10:02 29/43 76
253 Susan Hebert 28F F2029 Wallingford CT 50:19 50:09 10:03 30/43 192
254 Richard Thibeault 51M M5059 Plymouth CT 50:19 50:07 10:03 15/17 33
255 Jessica Best 37F F3039 Meriden CT 50:31 50:22 10:06 39/54 61
256 Siobhan Jurczyk 41F F4049 Berlin CT 50:33 50:21 10:06 30/38 67
257 Sharon Vocke 55F F5059 Southington CT 50:47 50:33 10:09 12/20 143
258 KOREN KERMASHEK 37F F3039 BROOKFIELD CT 50:52 50:43 10:10 40/54 66
259 Theresa McClun 50F F5059 Southington CT 50:57 50:52 10:11 13/20 22
260 Maryann Lachapelle 52F F5059 Southington CT 51:06 51:01 10:13 14/20 154
261 Linda Thibeault 50F F5059 Plymouth CT 51:12 50:59 10:14 15/20 34
262 Stephanie Andrews 25F F2029 Torrington CT 51:13 51:09 10:14 31/43 312
263 Elizabeth Johnston 38F F3039 Southington CT 51:36 51:23 10:19 41/54 180
264 Janet Loynes 54F F5059 Granby CT 51:44 51:36 10:20 16/20 148
265 Phyllis Kozlowski 60F F6069 Bluffton SC 51:53 51:47 10:22 3/3 314
266 Josefina Colon 38F F3039 Hartford CT 52:00 51:58 10:24 42/54 58
267 Luke Saglimbeni 29M M2029 South Windsor CT 52:09 51:52 10:25 26/29 122
268 Matthew Nappe 17M M1619 Southington CT 52:09 52:03 10:25 4/4 219
269 Amanda Guzman 37F F3039 Cromwell CT 52:13 51:59 10:26 43/54 125
270 Michael Egidio 49M M4049 Southington CT 52:17 52:00 10:27 34/36 327
271 Zachary Janowski 32M M3039 Plantsville CT 52:23 52:09 10:28 42/44 262
272 Jillian Myslenski 26F F2029 Southington CT 52:29 52:25 10:29 32/43 218
273 Kristin Marrero 30F F3039 Wallingford CT 52:43 52:34 10:32 44/54 243
274 Jenn Ward 34F F3039 Southington CT 52:43 52:35 10:32 45/54 127
275 Tina Rodriguez 45F F4049 Southington CT 52:50 52:37 10:34 31/38 176
276 Sarah Sullivan 39F F3039 Bristol CT 53:02 52:54 10:36 46/54 325
277 Jamie Calli Mascia 35F F3039 Southington CT 53:25 53:17 10:41 47/54 253
278 Laura Salomon 29F F2029 Jersey City NJ 53:28 53:16 10:41 33/43 209
279 Olivia Sherman 23F F2029 Berlin CT 53:53 53:46 10:46 34/43 288
280 Alisha Robarge 27F F2029 Southington CT 54:03 53:45 10:48 35/43 277
281 Finola Kane-Grade 24F F2029 New Haven CT 54:04 53:59 10:48 36/43 121
282 Beth Baribault 46F F4049 Plantsville CT 54:14 54:10 10:50 32/38 226
283 Jennifer Cummings 36F F3039 Edgartown MA 54:16 54:00 10:51 48/54 171
284 Marjorie Bourgoin 57F F5059 Avon CT 54:48 54:30 10:57 17/20 287
285 Elanna Rubenstein 27F F2029 West Hartford CT 54:48 54:34 10:57 37/43 147
286 Alicia Verdile 24F F2029 Bristol CT 55:31 55:22 11:06 38/43 77
287 Cameron Aiken 25M M2029 Bristol CT 55:34 55:13 11:06 27/29 39
288 Melissa Marques 36F F3039 Newington CT 55:35 54:47 11:07 49/54 132
289 Colm McKenna 32M M3039 Stamford CT 55:35 55:35 11:07 43/44 200
290 KARLA Gabriel 48F F4049 East Hartford CT 55:41 55:38 11:08 33/38 140
291 Kerry Coughlin 41F F4049 Wethersfield CT 55:52 55:41 11:10 34/38 307
292 Stacy Banks 37F F3039 Torrington CT 55:55 55:48 11:11 50/54 205
293 Tony Bagliore 47M M4049 Southington CT 55:57 55:57 11:11 35/36 296
294 Jennifer Pedersen 29F F2029 Southington CT 56:00 55:44 11:12 39/43 24
295 Courtney Hansen 43F F4049 Cheshire CT 56:57 56:53 11:23 35/38 102
296 Raymond Kastner 62M M6069 Southington CT 57:36 57:36 11:31 15/16 318
297 Ken Bailey 58M M5059 Southington CT 57:58 57:31 11:35 16/17 2
298 Brett McQuiggan 34M M3039 Bristol CT 58:20 58:20 11:40 44/44 332
299 Lauren Matos 32F F3039 Waterbury CT 58:29 58:15 11:41 51/54 165
300 Matthew Straub 29M M2029 Hartford CT 58:51 58:51 11:46 28/29 340
301 Preksha Palmer 34F F3039 Avon CT 59:43 58:56 11:56 52/54 131
302 Sarah Ledford 26F F2029 Cheshire CT 59:55 59:50 11:59 40/43 158
303 Miranda Bengtson 26F F2029 Middletown CT 1:00:55 1:00:37 12:11 41/43 269
304 Austin Pond 25M M2029 New Britain CT 1:00:57 1:00:39 12:11 29/29 270
305 Alyssa Bengtson 22F F2029 Windsor CT 1:00:57 1:00:38 12:11 42/43 216
306 Vivian Valencia 53F F5059 New Britain CT 1:01:11 1:01:09 12:14 18/20 302
307 Steve Risser 58M M5059 Southington CT 1:01:15 1:01:06 12:15 17/17 52
308 John Griglun 61M M6069 Southington CT 1:02:17 1:02:09 12:27 16/16 11
309 Elizabeth Smith-Fries 51F F5059 Southington CT 1:02:48 1:02:48 12:33 19/20 29
310 Sarah Laskey 17F F1619 Monroe CT 1:03:12 1:03:01 12:38 2/3 15
311 Ann Hoffman 52F F5059 Simsbury CT 1:04:47 1:04:41 12:57 20/20 239
312 Kristen Horrigan 49F F4049 Simsbury CT 1:04:48 1:04:40 12:57 36/38 240
313 Christina Granger 44F F4049 Simsbury CT 1:04:48 1:04:40 12:57 37/38 223
314 Kirsten Carew 49F F4049 Simsbury CT 1:04:48 1:04:41 12:57 38/38 225
315 Lana Altman 29F F2029 Southington CT 1:05:51 1:05:39 13:10 43/43 264
316 John Mah` 46M M4049 Southington CT 1:06:39 1:06:15 13:19 36/36 280
317 Samantha SAGNELLA 17F F1619 Southington CT 1:08:17 1:08:17 13:39 3/3 228
318 Kirsten Powell 37F F3039 Bristol CT 1:16:22 1:16:16 15:16 53/54 206
319 Maria Mangino 35F F3039 North Haven CT 1:19:06 1:19:06 15:49 54/54 84

5 Mile Results (F)     5K Race Results (F)     5 Mile Division Results (F)     Y Cup Results (F)     5K Division Results (F)    

Top Male: 1. John Longo 2. Ryan O-Connor 3. Jim Rosenberger 4. Bill Zielinski 5. Brian Colonnese

Top Female: 1. Rachel Lee 2. Srey Im-Ly 3. Allison Zeoli 4. Kristin Lopa 5. Carina Halloran

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates