Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Meet Results (F)    

CSC Central Outdoor T&F Championships
2016 CSC Cenral Track & FIeld Championships
AI Prince Tech - Hartford ,CT - Overcast - 60 degrees -Breezy
Tuesday May 17, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com


2016 CSC Cenral Track & FIeld Championships AI Prince Tech - Hartford ,CT - Overcast - 60 degrees -Breezy Tuesday May 17, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com ***************************************************************************************** PLATTSYS.COM RESULTS ***************************************************************************************** Girls - Team Rankings - 16 Events Scored =============================================================================== 1) University High School 130 2) Capital Prep 119 3) AI Prince Tech 116 4) Cheney Tech 31 Boys - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) University High School 195 2) Capital Prep 100 3) Cheney Tech 90 4) AI Prince Tech 72 5) Vinal Tech High School 22 ***************************************************************************************** PLATTSYS.COM RESULTS ***************************************************************************************** Girls 100 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals Heat# =================================================================== Finals 1 Campbell, Jashane SR AI Prince Te 13.47 1 2 Napoleon, Yasantai FR University H 13.55 1 3 Edwards, Renita FR Capital Prep 13.78 1 4 Mickens, Gemya FR Capital Prep 13.80 1 5 Stanford, Aliyah JR University H 14.29 1 6 Bell-Clayton, Egyp SO Cheney Tech 14.56 1 7 McCalla, Rachelle -- Capital Prep 14.73 2 8 Edwards, Daigionay FR Capital Prep 14.87 2 9 McKayle, Chevenese FR University H 15.09 2 10 Clarke, Jahira FR AI Prince Te 15.10 1 11 Payan, Sugeiry FR AI Prince Te 15.70 2 12 Gabby, Livingston FR Capital Prep 15.72 2 Girls 200 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Facey, Lamone -- Capital Prep 29.04 3 2 Campbell, Jashane SR AI Prince Te 29.13 1 3 Napoleon, Yasantai FR University H 29.62 2 4 Stanford, Aliyah JR University H 29.85 1 5 Olayiwola, Mercy FR University H 30.18 2 6 Portal, Isabella FR University H 31.97 2 7 Clarke, Jahira FR AI Prince Te 32.16 1 8 McKayle, Chevenese FR University H 32.28 3 9 Korgaonkar, Mitale SO University H 32.65 3 10 Rivera, Keishla FR AI Prince Te 33.21 2 11 Payan, Sugeiry FR AI Prince Te 33.27 1 12 Trigo, Kari JR Cheney Tech 33.69 3 13 Garcia, Lexsweth FR AI Prince Te 36.57 3 Girls 400 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Winifred, Regine JR Capital Prep 1:04.28 1 2 Shorter, Shania JR AI Prince Te 1:06.11 1 3 Facey, Lamone -- Capital Prep 1:07.80 2 4 Stanford, Aliyah JR University H 1:08.26 1 5 Durham, Rochelle FR University H 1:09.52 2 6 Olayiwola, Mercy FR University H 1:10.88 1 7 Montague, Twalesha SO Capital Prep 1:18.94 1 Girls 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 White, Daijanique SR AI Prince Te 2:33.09 2 Diana, Sabrina FR University H 2:44.84 3 Accurso, Christy SO University H 2:56.31 4 Arroyo, Sharines FR AI Prince Te 3:16.71 5 Nieves, Evelyn SR Cheney Tech 3:24.08 Girls 1600 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 White, Daijanique SR AI Prince Te 5:46.44 2 Diana, Sabrina FR University H 5:57.46 3 Accurso, Christy SO University H 6:34.33 4 Arroyo, Sharines FR AI Prince Te 7:50.18 Girls 100 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Nogiec, Taylor JR University H 17.53 2 Portal, Isabella FR University H 22.32 3 Witter, Moesha SO AI Prince Te 23.42 Girls 300 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Nogiec, Taylor JR University H 56.10 2 Wali, Ruqaya -- Capital Prep 1:03.77 3 Portal, Isabella FR University H 1:11.57 Girls 4x100 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Capital Prep 'A' 53.15 1) Edwards, Renita FR 2) Mickens, Gemya FR 3) Goodwine, Kyla SO 4) Winifred, Regine JR 2 AI Prince Tech 'A' 54.92 1) Campbell, Jashane SR 2) White, Daijanique SR 3) Clarke, Jahira FR 4) Shorter, Shania JR 3 University High School 'A' 55.71 1) Durham, Rochelle FR 2) Olayiwola, Mercy FR 3) Napoleon, Yasantaia FR 4) Stanford, Aliyah JR Girls 4x400 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 AI Prince Tech 'A' 4:50.92 1) Campbell, Jashane SR 2) White, Daijanique SR 3) Clarke, Jahira FR 4) Shorter, Shania JR Girls High Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Nogiec, Taylor JR University H 5-00.00 1.52m 4-08 4-10 5-00 5-02 O O O XXX 2 Montague, Twalesha SO Capital Prep 4-02.00 1.27m 4-00 4-02 4-04 O O XXX 2 Goodwine, Kyla SO Capital Prep 4-02.00 1.27m 4-00 4-02 4-04 O O XXX 4 Wali, Ruqaya -- Capital Prep 3-10.00 1.16m 3-10 4-00 XO XXX 5 Bell-Clayton, Egyp SO Cheney Tech 3-10.00 1.16m 3-10 4-00 XXO XXX -- Witter, Moesha SO AI Prince Te NH Girls Pole Vault ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== -- Trigo, Kari JR Cheney Tech NH 5-06 XXX Girls Long Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Mickens, Gemya FR Capital Prep 16-05.00 5.00m 16-05 15-04 15-09 2 Nogiec, Taylor JR University H 16-04.50 4.99m 14-04 14-11 16-04.50 3 Edwards, Daigionay FR Capital Prep 13-05.50 4.10m FOUL FOUL 13-05.50 4 Wilson, Najah -- Capital Prep 12-01.50 3.69m 11-09 12-01.50 11-00 5 Witter, Moesha SO AI Prince Te 12-01.50 3.69m 12-01.50 FOUL 10-04 Girls Triple Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Edwards, Daigionay FR Capital Prep 25-02.00 7.67m FOUL 25-02 24-07 Girls Shot Put ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Fitzpatric, Tiana SR AI Prince Te 31-11.00 9.72m 30-01 31-11 30-11 2 Johnson, Serena FR AI Prince Te 31-00.00 9.44m x 29-04 31-00 3 Johnson, Christina JR Cheney Tech 30-11.00 9.42m 30-11 27-01 4 Jones, Loren JR University H 27-06.00 8.38m 24-02.50 25-06 27-06 5 Alfred, Kerena FR University H 23-05.00 7.13m 23-05 20-08 20-07.50 6 Abdulluh, Raghad -- Capital Prep 23-03.00 7.08m 23-03 20-11 22-07 7 Augustus, Natalie SO Capital Prep 23-02.00 7.06m 22-01 21-08 23-02 8 Smith, Tashana -- Capital Prep 21-09.00 6.62m 21-09 21-05 21-09 9 Williams, Jaidah JR Capital Prep 21-01.00 6.42m 19-09 21-01 20-05 Girls Discus Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Johnson, Christina JR Cheney Tech 89-09.50 27.36m FOUL 89-09.50 FOUL 2 Fitzpatric, Tiana SR AI Prince Te 84-04 25.70m 81-03 84-04 81-07 3 Johnson, Serena FR AI Prince Te 78-02 23.82m FOUL 71-07 78-02 4 Knott, Monet JR Capital Prep 75-00 22.86m FOUL 75-00 74-06 5 Augustus, Natalie SO Capital Prep 67-05 20.54m 67-05 59-01 FOUL 6 Winifred, Regine JR Capital Prep 64-01 19.53m 64-01 FOUL 63-01 7 Alfred, Kerena FR University H 62-01 18.92m 62-01 59-04 45-01 8 Wali, Ruqaya -- Capital Prep 53-01 16.17m FOUL 46-06 53-01 9 Jones, Loren JR University H 50-10.50 15.50m 43-01 50-10.50 FOUL 10 Guzauckas, Emma FR University H 49-00 14.93m FOUL 42-04 49-00 Girls Javelin Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Johnson, Christina JR Cheney Tech 64-11 19.78m 64-11 FOUL 62-00 2 Guzauckas, Emma FR University H 59-08 18.18m 58-11 59-08 51-00 3 Abdulluh, Raghad -- Capital Prep 59-08 18.18m 58-01 59-08 57-09 4 Payan, Sugeiry FR AI Prince Te 46-05 14.14m 46-05 46-00 44-10 5 Perez, Lilliana -- Capital Prep 45-10 13.97m 38-04 45-10 44-03 6 Grant, Mariah SR Capital Prep 44-04 13.51m 39-02 38-00 44-04 7 Williams, Jaidah JR Capital Prep 44-00 13.41m 41-09 44-00 42-02 8 Laffitte, Leeah -- Capital Prep 43-02 13.15m 36-02 37-03 43-02 9 Smith, Tashana -- Capital Prep 39-07 12.06m 33-08 36-00 39-07 10 Flood, Kashmir SR Capital Prep 33-05 10.18m 26-08 30-03 33-05 Boys 100 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Pabon, Marlon JR Capital Prep 11.58 1 2 Green, Esau SO Capital Prep 11.60 1 3 Barka, Shase SO Capital Prep 11.71 1 4 Williams, Nija SR Cheney Tech 11.77 1 5 Phillip, Adisa JR University H 11.98 1 6 Haughton, Michael SO University H 11.98 1 7 Carmona, Bradley FR Capital Prep 12.15 2 8 Roberts, Diondre SR Cheney Tech 12.17 1 9 Burkes, ChZeke FR Vinal Tech H 12.34 3 10 Garrett, Tremayne -- Capital Prep 12.59 2 11 Lockhart, Jazer FR Vinal Tech H 12.97 2 12 Francis, Mark FR Vinal Tech H 13.44 2 13 Shettleworth, Jaco FR Vinal Tech H 13.76 2 14 Squier, Joshua FR Vinal Tech H 14.01 3 15 Chadsey, Edwin FR Vinal Tech H 14.54 3 16 Albarado, Chris FR Capital Prep 14.65 3 17 Bacallao, Anthony FR University H 15.26 3 Boys 200 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Haughton, Michael SO University H 24.56 1 2 Phillip, Adisa JR University H 25.08 1 3 Garciullo, Marco JR Vinal Tech H 25.15 2 4 Kya, Kyaw FR AI Prince Te 25.54 1 5 Garrett, Tremayne -- Capital Prep 25.74 1 6 Higgins, Alex SO AI Prince Te 25.88 2 7 Maldonado, Jumel SO AI Prince Te 26.26 2 8 Penn, Brendon JR AI Prince Te 26.40 1 9 Shettleworth, Jaco FR Vinal Tech H 27.84 3 10 Bacallao, Anthony FR University H 33.31 3 -- Steer, Taji JR Cheney Tech DQ 2 ran in lane 5 Boys 400 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 VanDine, Nick SO University H 53.88 1 2 Nieves, Cristian JR AI Prince Te 57.25 1 3 Penn, Brendon JR AI Prince Te 59.27 2 4 1 Geoves, u University H 59.86 2 5 Garciullo, Marco JR Vinal Tech H 1:00.66 2 6 Arroyo, Benito SO Cheney Tech 1:01.75 2 7 Green, Devin JR Cheney Tech 1:02.67 2 Boys 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Aden, Abdullahi JR University H 2:14.75 2 VanDine, Nick SO University H 2:16.15 3 Hamilton, Khalil JR University H 2:17.37 4 Krob, Matt FR Cheney Tech 2:30.62 5 Walker, Matt FR University H 2:33.45 6 Camli-Saunders, De FR University H 2:34.77 7 Deleon, Will FR AI Prince Te 2:49.81 Boys 1600 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Walsh, Shaun -- Capital Prep 4:52.89 2 Aden, Abdullahi JR University H 4:54.63 3 Bristol, Liam SR University H 5:23.79 4 Hill, Casey SO University H 5:37.08 5 Tamesis, Gabe FR University H 5:37.96 6 Bretton, Marks JR Vinal Tech H 5:39.25 7 Krob, Matt FR Cheney Tech 5:42.18 8 Camli-Saunders, De FR University H 5:44.79 9 Rego, Hunter FR University H 5:48.75 10 Woolfson, Spencer JR University H 5:50.56 11 Wood, Griffin FR University H 5:54.48 12 Davidson, Trent FR Vinal Tech H 6:30.74 13 Tran, Tristan SO Vinal Tech H 6:56.21 Boys 3200 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Walsh, Shaun -- Capital Prep 10:53.24 2 Coorigan, Patrick FR University H 11:59.85 3 Letendre, Mattieu FR University H 12:38.06 4 Woolfson, Spencer JR University H 12:43.11 5 Rego, Hunter FR University H 13:04.28 6 Walker, Matt FR University H 13:13.62 7 Ernest, Carlos FR University H 13:41.16 8 Brown, Jack FR University H 14:16.29 Boys 110 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Savage, Marcus JR AI Prince Te 16.75 2 Alphonse, Jade JR University H 18.93 Boys 300 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Alphonse, Jade JR University H 43.77 2 Savage, Marcus JR AI Prince Te 45.56 3 Figueroa, Luis SO AI Prince Te 47.20 4 DeLonde, Mike SO Cheney Tech 48.51 5 Ofrey, Jensen SO Cheney Tech 52.24 Boys 4x100 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 University High School 'A' 45.36 1) Alphonse, Jade JR 2) Hamilton, Khalil JR 3) Phillip, Adisa JR 4) Camli-Saunders, Deniz FR 2 Cheney Tech 'A' 47.12 1) Bryan, Raheem 2) Williams, Nija SR 3) Roberts, Diondre SR 4) Reed, Brandon 11 3 AI Prince Tech 'A' 48.15 1) Nieves, Cristian JR 2) Penn, Brendon JR 3) Higgins, Alex SO 4) McAlmont, Vernon SR -- Capital Prep 'A' DQ 1) Barka, Shase SO 2) Pabon, Marlon JR 3) Green, Esau SO 4) Taylor, Jeremiah FR Boys 4x400 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 University High School 'A' 3:48.70 1) Katiki, Lokesh JR 2) Aden, Abdullahi JR 3) Haughton, Michael SO 4) Hamilton, Khalil JR Boys 4x800 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 University High School 'A' 10:37.74 1) Wood, Griffin FR 2) Walker, Matt FR 3) Rivet, Tom SR 4) Letendre, Mattieu FR 2 Vinal Tech High School 'A' 11:35.60 1) Bretton, Marks JR 2) Tran, Tristan SO 3) Davidson, Trent FR 4) Cordero, Timothy JR Boys High Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Barka, Shase SO Capital Prep 5-10.00 1.77m 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 O O O O O O O XXX 2 Hamilton, Khalil JR University H 5-06.00 1.67m 5-06 5-08 O XXX 3 DeLonde, Mike SO Cheney Tech 5-06.00 1.67m 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 O O O XO XXX 4 Gentiles, Eryk JR Capital Prep 5-04.00 1.62m 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 O O O O XXX 4 Edwards, John SO Capital Prep 5-04.00 1.62m 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 O O O O XXX 6 Smajlovic, Semir 11 AI Prince Te 5-00.00 1.52m 4-10 5-00 5-02 O O XXX Boys Pole Vault ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Woronecki, Dylan 11 Cheney Tech 8-00.00 2.43m 7-00 7-06 8-00 8-06 XO O O XXX Boys Long Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Pabon, Marlon JR Capital Prep 19-11.00 6.07m 19-10 19-11 FOUL 2 Alphonse, Jade JR University H 18-04.00 5.58m 16-05 FOUL 18-04 3 Kya, Kyaw FR AI Prince Te 18-03.00 5.56m 17-00 17-07 18-03 4 Simmons, Jaden SO Capital Prep 18-00.00 5.48m 17-08.50 18-00 18-00 5 Taylor, Jeremiah FR Capital Prep 17-04.00 5.28m 15-09 FOUL 17-04 6 Smajlovic, Semir 11 AI Prince Te 16-07.00 5.05m 15-01 16-04 16-07 7 DeLonde, Mike SO Cheney Tech 15-07.00 4.74m 15-07 14-02 14-09 8 Woronecki, Dylan 11 Cheney Tech 13-07.00 4.14m 12-05 13-07 FOUL Boys Triple Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Williams, Nija SR Cheney Tech 38-05.00 11.70m 38-05 2 Simmons, Jaden SO Capital Prep 37-03.50 11.36m 37-03.50 36-01.50 35-07 3 Giove, Nick FR University H 33-09.00 10.28m 29-01 FOUL 33-09 4 Woronecki, Dylan 11 Cheney Tech 28-00.50 8.54m 27-04 FOUL 28-00.50 Boys Shot Put ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Carrasquillo, Dan SR Cheney Tech 41-01.00 12.52m 41-01 37-11 2 Perry, Quentin JR Capital Prep 40-10.00 12.44m 39-05 40-10 39-10 3 Shapiro, Mark SR University H 38-07.00 11.76m 38-07 37-04 4 Rascoe, David JR Vinal Tech H 34-07.00 10.54m 33-07 32-09 34-07 5 2 Michaud, Tim Cheney Tech 32-09.00 9.98m 28-10 30-08 32-09 6 Kumitis, John JR Vinal Tech H 32-06.00 9.90m 32-06 31-05 31-04 7 Burrus, Robert JR Vinal Tech H 31-04.00 9.55m 31-04 29-01 30-02 8 McKay, Ken SR Cheney Tech 30-07.00 9.32m 30-07 30-06 9 Mierzejewsla, Mich JR Vinal Tech H 29-10.00 9.09m 29-10 26-01 28-07 10 Bancorft, Rajayed SO University H 28-09.00 8.76m 26-01 22-03 28-09 11 Ganoe, Jacob SR University H 27-05.00 8.35m 27-05 24-10 23-10 12 Tuscano, Matthew FR Vinal Tech H 25-08.00 7.82m 24-01 25-08 25-04 13 Figiela, Noah JR Cheney Tech 21-09.00 6.62m 21-09 21-01 Boys Discus Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Carrasquillo, Dan SR Cheney Tech 126-00 38.40m 126-00 113-03 115-03 2 Senick, Austin JR University H 101-02 30.83m 101-02 FOUL FOUL 3 Pabon, Marlon JR Capital Prep 91-11 28.01m 87-04 91-11 FOUL 4 Bancorft, Rajayed SO University H 76-03 23.24m FOUL 64-00 76-03 5 McKay, Ken SR Cheney Tech 75-09 23.08m 75-02 75-09 74-00 6 Acosta, Roy SO AI Prince Te 73-05 22.37m 59-05 67-04 73-05 7 Deleon, Will FR AI Prince Te 69-07 21.20m 69-07 ND ND 8 Shapiro, Mark SR University H 68-02 20.77m FOUL 65-07 68-02 9 Ganoe, Jacob SR University H 58-10 17.93m 53-02 53-08 58-10 10 Figiela, Noah JR Cheney Tech 52-10 16.10m 52-10 47-02 FOUL Boys Javelin Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Carrasquillo, Dan SR Cheney Tech 103-11 31.67m 97-11 103-11 99-02 2 Acosta, Roy SO AI Prince Te 97-09 29.79m 97-09 84-06 69-02 3 Deleon, Will FR AI Prince Te 91-11 28.01m 60-03 91-11 70-00 4 Senick, Austin JR University H 89-03 27.20m 89-03 82-04 87-09 5 McKay, Ken SR Cheney Tech 85-04 26.00m 70-03 FOUL 85-04 6 Figiela, Noah JR Cheney Tech 62-10 19.15m 49-10 62-10 FOUL 7 Leon, Julio SO Capital Prep 58-02 17.72m 47-04 58-02 55-00 8 Kinard, Charles -- Capital Prep 42-04 12.90m 42-04 FOUL FOUL ***************************************************************************************** PLATTSYS.COM *****************************************************************************************


Meet Results (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates