Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results     Category Results    


St Paul Falcon 5K Road Race
Top Male: 1. Mario Vazquez 2. Michael Vesci 3. Stephen Hunt 4. Teddy Mourges 5. Andrew Barton
Top Female: 1. Elizabeth Wright 2. Tanessa Gonzalez 3. Kailyn Bielecki 4. Suzanne Davis 5. Lisa Book
2016 St Paul Falcon 5k Road Race
Friday August 26, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
St Paul Catholic High School - Bristol, CT - 88 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Mario Vazquez Overall Female: Elizabeth Wright

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Mario Vazquez 37M M3039 New britain CT 17:29 5:37 1/1 1936
2 Michael Vesci 17M M1319 Newington CT 18:26 5:56 1/20 1740
3 Stephen Hunt 47M M4049 Avon CT 21:44 6:59 1/7 1750
4 Teddy Mourges 19M M1319 Southington CT 21:50 7:01 2/20 1719
5 Andrew Barton 51M M5059 Bristol CT 22:12 7:08 1/7 1736
6 Joseph Gaffney 14M M1319 Kensington CT 22:12 7:08 3/20 1700
7 Jordan Rinaldi 15M M1319 Plantsville CT 22:36 7:16 4/20 1917
8 Brendan Kendrick 16M M1319 Wethersfield CT 22:40 7:17 5/20 1722
9 Tommy Kretsch 17M M1319 Bristol CT 22:40 7:17 6/20 1910
10 Todd Sanzone 44M M4049 Bristol CT 23:02 7:24 2/7 1714
11 Dennis Cawley 15M M1319 Southington CT 23:41 7:37 7/20 1901
12 Elizabeth Wright 36F F3039 Newington CT 24:09 7:46 1/8 1734
13 Walker Sharp 14M M1319 Bristol CT 24:25 7:51 8/20 1920
14 Robert Eagan 18M M1319 Winsted CT 24:25 7:51 9/20 1739
15 Jake Sanzone 15M M1319 Bristol CT 24:32 7:53 10/20 1762
16 Jeremy Rinaldi 14M M1319 Plantsville CT 24:33 7:54 11/20 1918
17 Danny Bond 13M M1319 Bristol CT 24:44 7:57 12/20 1929
18 Bruce Lindsley 55M M5059 Bristol CT 25:04 8:04 2/7 1912
19 Darren Ranft 42M M4049 Torrington CT 25:35 8:14 3/7 1943
20 John Etter 47M M4049 Southington CT 25:35 8:14 4/7 1902
21 Tanessa Gonzalez 14F F1319 Meriden CT 25:40 8:15 1/11 1733
22 Kailyn Bielecki 13F F1319 New britain CT 25:40 8:15 2/11 1946
23 David Tellerico 69M M6099 Marion CT 26:40 8:35 1/3 1752
24 Suzanne Davis 46F F4049 Bristol CT 26:40 8:35 1/12 1747
25 Lisa Book 36F F3039 West Hartford CT 26:45 8:36 2/8 1947
26 Cassandra Dubitsky 14F F1319 Southington CT 27:19 8:47 3/11 1934
27 Jacob Thibodeau 15M M1319 Bristol CT 27:23 8:48 13/20 1923
28 Michael Bond 15M M1319 Bristol CT 27:25 8:49 14/20 1927
29 Suzanne Clemente 30F F3039 Southington CT 27:28 8:50 3/8 1735
30 Hannah Stanford 13F F1319 Bristol CT 27:31 8:51 4/11 1742
31 Rebecca Thibodeau 17F F1319 Bristol CT 27:40 8:54 5/11 1924
32 Michael Ferraro 14M M1319 Bristol CT 27:52 8:58 15/20 1725
33 Mike Paultrow 52M M5059 Willimantic CT 28:18 9:06 3/7 1741
34 Benjamin Czuprinski 17M M1319 Plainville CT 28:23 9:08 16/20 1938
35 Carolyn Del Debbio 15F F1319 Plantsville CT 28:23 9:08 6/11 1945
36 Christian Sturm 16M M1319 Bristol CT 28:23 9:08 17/20 1921
37 Hope Stanford 45F F4049 Bristol CT 28:24 9:08 2/12 1744
38 Thomas Norton 18M M1319 Colebrook CT 28:27 9:09 18/20 1720
39 Scott Thibodeau 54M M5059 Bristol CT 29:13 9:24 4/7 1922
40 Matthew Dobie 12M M0012 Cheshire CT 29:22 9:27 1/2 1726
41 Louise Melanson 56F F5059 Bloomfield CT 29:30 9:29 1/6 1732
42 Joy Reardon 49F F4049 Meriden CT 29:35 9:31 3/12 1930
43 Chloe Ferraro 15F F1319 Bristol CT 29:43 9:33 7/11 1723
44 Julia Dobie 15F F1319 Cheshire CT 29:43 9:33 8/11 1728
45 Bethann Hooks 46F F4049 Southington CT 30:31 9:49 4/12 1909
46 Abigail Stanford 11F F0012 Bristol CT 30:37 9:51 1/1 1745
47 Lisa Suzio 43F F4049 Meriden CT 30:43 9:53 5/12 1937
48 Liam Stanford 47M M4049 Bristol CT 30:51 9:55 5/7 1743
49 Mark Ferraro 56M M5059 Bristol CT 30:52 9:56 5/7 1724
50 Sharon Rosenblatt 20F F2029 Cheshire CT 31:02 9:59 1/2 1763
51 Christina Wilkins 35F F3039 E. Windsor CT 31:42 10:12 4/8 1717
52 Thomas Calvello 50M M5059 Burlington CT 31:48 10:14 6/7 1738
53 Liam Norton 15M M1319 Colebrook CT 31:48 10:14 19/20 1721
54 James Harrigan 58M M5059 Wolcott CT 32:08 10:20 7/7 1906
55 Bridget Harrigan 24F F2029 Wolcott CT 32:08 10:20 2/2 1907
56 Jillian Connelly 46F F4049 Southington CT 32:12 10:21 6/12 1935
57 Shelley Opalski 51F F5059 Middletown CT 32:18 10:23 2/6 1932
58 Darren Farrington 48M M4049 Torrington CT 32:35 10:29 6/7 1737
59 Stephen Dobie 48M M4049 Cheshire CT 32:38 10:30 7/7 1727
60 Karl Salvati 63M M6099 North Haven CT 33:34 10:48 2/3 1919
61 Patrick George 16M M1319 Bristol CT 33:40 10:50 20/20 1716
62 Tessa Coleman 16F F1319 Southington CT 33:51 10:53 9/11 1746
63 Lisa Lindsley 55F F5059 Bristol CT 34:03 10:57 3/6 1911
64 Libby Terra 17F F1319 New Hartford CT 34:39 11:09 10/11 1715
65 Kayleigh Grustas 16F F1319 New Hartford CT 35:23 11:23 11/11 1718
66 Denise Eldridge 54F F5059 Meriden CT 36:01 11:35 4/6 1926
67 Kelly Rome 51F F5059 Granby CT 36:10 11:38 5/6 1748
68 Jess Reed 36F F3039 Vernon CT 37:49 12:10 5/8 1931
69 Christine O-Meara 46F F4049 E. Hartland CT 43:03 13:51 7/12 1749
70 Mary Etter 49F F4049 Southington CT 43:37 14:02 8/12 1903
71 Taylor Raguckas 31F F3039 Meriden CT 43:58 14:09 6/8 1940
72 Kendra Raguckas 35F F3039 MERIDEN CT 43:59 14:09 7/8 1939
73 Ed Perkowski 62M M6099 Stratford CT 45:59 14:47 3/3 1914
74 Alisa Cretella 47F F4049 Cheshire CT 48:19 15:33 9/12 1729
75 Jenn Ward 34F F3039 Southington CT 48:19 15:33 8/8 1751
76 Allison Polverari 41F F4049 Meriden CT 1:03:30 20:26 10/12 1941
77 Arden Polverari 10M M0012 Meriden CT 1:03:35 20:28 2/2 1944
78 Regina Spring 42F F4049 Meriden CT 1:03:36 20:28 11/12 1942
79 Sheri Guerrera 53F F5059 Wolcott CT 1:03:41 20:29 6/6 1905
80 Jodi Bond 45F F4049 Bristol CT 1:03:42 20:30 12/12 1928

Race Results     Category Results    

Top Male: 1. Mario Vazquez 2. Michael Vesci 3. Stephen Hunt 4. Teddy Mourges 5. Andrew Barton

Top Female: 1. Elizabeth Wright 2. Tanessa Gonzalez 3. Kailyn Bielecki 4. Suzanne Davis 5. Lisa Book

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates