Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results - Boys (F)     Race Results - Girls (F)    

Rhody Indoor Track Classic
Rhody HS Classic Indoor Track - 1/7/2017
Mackal FieldHouse Univ of Rhode Iisland
Plattsys FInish Lynx Timing & Results
Results

Rhody HS Classic Indoor Track - 1/7/2017 Mackal FieldHouse Univ of Rhode Iisland Plattsys FInish Lynx Timing & Results Results Boys 55 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 866 Whitney, Andrew JR North Kingston 6.92q 1 2 962 Gelineau, Jake JR S Kingstown 6.96q 3 3 1357 St Vil, Lenz Valley Stream N 7.05q 2 4 792 Monroe, Jordan JR Narragansett 7.06q 1 5 860 Schapira, Benjamin SR North Kingston 7.07q 2 6 849 Echeandia, Dante SO North Kingston 7.12q 2 7 857 Maldanado, Dylan SR North Kingston 7.17q 2 8 854 Kantor, Jeffrey SR North Kingston 7.18q 2 9 855 Lanowy, Thomas SO North Kingston 7.23 3 10 803 Mireles, Enrique SR New Britain 7.26 5 11 862 Silversmith, Jorda JR North Kingston 7.29 2 12 1320 Tabb, Joshua SO Valley Stream N 7.29 4 13 805 Porter, Mykal FR New Britain 7.34 5 14 1318 Schoenfeld, Jacob SO Valley Stream N 7.42 4 15 1360 Kashaw, Peta North Kingston 7.43 1 16 833 St. Louis, Randy JR New Rochelle 7.44 4 17 853 Johnen, Joshua SR North Kingston 7.44 3 18 1303 Cirelli, Luciano SR Valley Stream N 7.64 5 19 861 Shamirian, Robert SR North Kingston 7.65 4 20 842 Wellington, Matt SR New Rochelle 7.66 4 21 798 Bronner, Julian SO New Britain 8.03 6 22 837 Umbro, Christian SR New Rochelle 8.46 6 Boys 55 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 866 Whitney, Andrew JR North Kingston 6.77 2 962 Gelineau, Jake JR S Kingstown 7.03 3 1357 St Vil, Lenz Valley Stream N 7.03 4 792 Monroe, Jordan JR Narragansett 7.04 5 857 Maldanado, Dylan SR North Kingston 7.06 6 849 Echeandia, Dante SO North Kingston 7.09 7 854 Kantor, Jeffrey SR North Kingston 7.13 8 860 Schapira, Benjamin SR North Kingston 7.15 Boys 300 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 488 Kingston, Torian SR Bayside HS 36.54 1 2 810 Villarini, Carlos JR New Britain 37.91 3 3 490 Smith, Javonte SR Bayside HS 38.15 1 4 1332 Swanson, Rope JR Westerly HS 38.59 2 5 1329 Menard, Zach SO Westerly HS 38.75 2 6 1318 Schoenfeld, Jacob SO Valley Stream N 38.84 1 7 963 Maine, Anthony JR S Kingstown 38.85 3 8 1326 Holloway, Ryan SO Westerly HS 38.99 2 9 1315 Peters, Evan SR Valley Stream N 39.56 3 10 803 Mireles, Enrique SR New Britain 39.78 4 11 844 Abeywardane, Kento JR North Kingston 40.00 2 12 956 Coppock, Myshon SR S Kingstown 40.39 3 13 801 Lindsay, Jonathan SO New Britain 40.39 4 14 1324 Fusaro, Joe FR Westerly HS 40.71 5 15 829 Mathewson, Luca JR New Rochelle 41.14 2 16 805 Porter, Mykal FR New Britain 41.37 4 17 843 Williams, Jordan JR New Rochelle 41.97 6 18 1303 Cirelli, Luciano SR Valley Stream N 42.11 6 19 1325 Hiltz, Lucas SR Westerly HS 42.14 5 20 841 Watson, Josh SO New Rochelle 42.37 5 21 842 Wellington, Matt SR New Rochelle 42.60 6 22 826 Hamlet, Ulric JR New Rochelle 42.77 5 23 1320 Tabb, Joshua SO Valley Stream N 43.14 5 24 1300 Charles, Gerrick 08 Valley Stream N 43.40 4 25 828 Logan, Colin FR New Rochelle 44.55 6 26 798 Bronner, Julian SO New Britain 45.69 5 27 839 Valencia, Ian JR New Rochelle 46.59 6 28 836 Tesler, Zach FR New Rochelle 48.66 6 Boys 600 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 864 Toolin, Samuel SO North Kingston 1:25.47 1 2 859 Perrault, Jack SO North Kingston 1:26.02 1 3 867 Wyllie, Ethan SR North Kingston 1:27.12 1 4 863 Skelly, Liam SR North Kingston 1:27.63 1 5 557 Agli, John SR Coventry HS 1:30.02 2 6 1310 Johnson, Shane JR Valley Stream N 1:30.24 2 7 823 Economou, Rob SR New Rochelle 1:31.82 2 8 832 Rivera, Angel JR New Rochelle 1:33.70 2 9 819 Cowles, Chris JR New Rochelle 1:35.48 2 10 788 Archambault, Jake SO Narragansett 1:35.65 3 11 820 Cullom, Henry FR New Rochelle 1:35.67 3 12 852 Gutkowski, Justin FR North Kingston 1:35.85 2 13 961 Gamelin, Sean SR S Kingstown 1:37.16 3 14 1311 Lopez, Henry SR Valley Stream N 1:37.79 3 15 802 Lugo, Aaron SR New Britain 1:38.36 1 16 968 Swanson, Clark SO S Kingstown 1:38.57 3 17 846 Andres, Peter FR North Kingston 1:40.05 2 18 835 Tesler, Jeremy JR New Rochelle 1:43.03 3 19 821 Dente, Nick FR New Rochelle 1:45.76 3 20 797 Avery, Kristian SO New Britain 1:58.28 1 Boys 1000 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 1335 Walker, Matt JR Westerly HS 2:40.64 1 2 1298 Cason, Nicholas SR Valley Stream N 2:44.54 1 3 959 French, Broc SO S Kingstown 2:56.20 1 4 1302 Cicilia, Christian FR Valley Stream N 2:56.47 2 5 1304 Coquia, Bryan SR Valley Stream N 2:58.21 2 6 1317 Raja, Hassan SO Valley Stream N 2:58.71 2 7 1312 Marrone, Matt FR Valley Stream N 2:59.14 2 8 808 Rodrigues, Sergio JR New Britain 2:59.49 1 9 1334 Turano, John JR Westerly HS 2:59.53 1 10 960 Gamelin, Ryan SO S Kingstown 3:02.66 2 11 817 Cass, Shane FR New Rochelle 3:05.61 1 12 1330 Reisch, Sebastian FR Westerly HS 3:06.97 2 13 821 Dente, Nick FR New Rochelle 3:14.85 1 14 828 Logan, Colin FR New Rochelle 3:15.50 2 Boys 1600 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 1335 Walker, Matt JR Westerly HS 4:30.48 1 2 827 Jacob, Matt JR New Rochelle 4:38.55 1 3 577 Cronin, Jackson SR East Greenwich 4:40.80 1 4 586 Perretta, Hank SR East Greenwich 4:47.33 1 5 588 Por, Willy SR East Greenwich 4:48.35 1 6 1305 Cruz, Christian JR Valley Stream N 4:49.38 1 7 559 Leavitt, Zach FR Coventry HS 4:53.37 1 8 964 McKeachen, Kellan Sr S Kingstown 4:55.19 2 9 789 Carberry, Liam SR Narragansett 4:56.03 2 10 486 Chacko, Jonathan JR Bayside HS 4:56.81 1 11 1334 Turano, John JR Westerly HS 4:57.74 2 12 561 Oconnell, Mike JR Coventry HS 5:05.44 2 13 487 Fertig, Matthew JR Bayside HS 5:09.35 2 14 1330 Reisch, Sebastian FR Westerly HS 5:12.40 3 15 582 Marshall, John JR East Greenwich 5:13.43 2 16 965 McLaughlin, Teddy JR S Kingstown 5:13.89 1 17 812 Alphonse, Andrew JR New Rochelle 5:14.77 3 18 1314 Ott, Matthew SO Valley Stream N 5:24.42 3 19 817 Cass, Shane FR New Rochelle 5:26.45 3 20 806 Redzepagic, Amar SO New Britain 5:26.53 3 21 795 Sullivan, Flynn SO Narragansett 5:29.41 3 22 1321 Walker, Tyquan FR Valley Stream N 5:30.83 3 23 1301 Cheque, David SO Valley Stream N 5:31.34 3 24 800 Figueroa, Darien SR New Britain 5:49.10 3 25 1319 Schoenfeld, Justin JR Valley Stream N 5:49.43 3 Boys 3200 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 1328 lutzel, Sam SO Westerly HS 11:12.74 2 1333 Tallardy, Aaron FR Westerly HS 11:37.92 3 831 Rajani, Amar FR New Rochelle 12:03.67 4 815 Bernstien, Miles FR New Rochelle 12:04.43 5 825 Gallucci, Chris FR New Rochelle 12:10.21 Boys 55 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 957 Fay-Wolfe, Eric Sr S Kingstown 8.17q 1 2 589 Sheridan, Connor JR East Greenwich 8.22q 1 3 802 Lugo, Aaron SR New Britain 8.31q 2 4 562 Paul, Fitzgerald SR Coventry HS 8.33q 1 5 838 Valdez, Trevin JR New Rochelle 8.33q 1 6 860 Schapira, Benjamin SR North Kingston 8.39q 1 7 810 Villarini, Carlos JR New Britain 8.42q 2 8 801 Lindsay, Jonathan SO New Britain 9.31q 3 9 790 Grundy, Curtis JR Narragansett 9.31 2 10 968 Swanson, Clark SO S Kingstown 9.44 3 11 791 Kielty, Sean JR Narragansett 9.83 3 12 1316 Philemon, Chrys JR Valley Stream N 9.87 2 13 1306 Devies, Nick SO Valley Stream N 10.13 4 14 958 Flynn, Qasim SR S Kingstown 10.31 3 15 813 Amir Townes, Isaia FR New Rochelle 10.94 4 16 491 Vazquez, Logan SR Bayside HS 11.69 4 17 845 Allen, Cameron SO North Kingston 13.34 1 Boys 55 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 957 Fay-Wolfe, Eric Sr S Kingstown 8.19 2 860 Schapira, Benjamin SR North Kingston 8.22 3 802 Lugo, Aaron SR New Britain 8.27 4 589 Sheridan, Connor JR East Greenwich 8.29 5 562 Paul, Fitzgerald SR Coventry HS 8.31 6 838 Valdez, Trevin JR New Rochelle 8.36 7 810 Villarini, Carlos JR New Britain 8.42 8 801 Lindsay, Jonathan SO New Britain 9.33 Boys 4x200 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Narragansett 'A' 1:38.00 1) 796 Wingate, Alex JR 2) 793 Moses, Orail 3) 794 Shroeter, Kegan 4) 792 Monroe, Jordan JR 2 New Britain High School 'A' 1:39.06 1) 810 Villarini, Carlos JR 2) 803 Mireles, Enrique SR 3) 799 Dorce, Donovan SR 4) 802 Lugo, Aaron SR 3 Valley Stream North High Schoo 'A' 1:39.13 1) 1303 Cirelli, Luciano SR 2) 1308 James, Brandon 08 3) 1318 Schoenfeld, Jacob SO 4) 1315 Peters, Evan SR 4 S Kingstown High School 'A' 1:39.24 1) 958 Flynn, Qasim SR 2) 956 Coppock, Myshon SR 3) 963 Maine, Anthony JR 4) 962 Gelineau, Jake JR 5 New Rochelle High School 'A' 1:41.73 1) 838 Valdez, Trevin JR 2) 824 Forrest, Jordan SO 3) 834 Sunko, Jack 4) 841 Watson, Josh SO 6 New Rochelle High School 'B' 2:04.19 1) 818 Chin, Eric 2) 836 Tesler, Zach FR 3) 816 Brooks, Matt 4) 840 Vergara, Gavin Boys 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Westerly HS - RI 'A' 3:41.76 1) 1326 Holloway, Ryan SO 2) 1332 Swanson, Rope JR 3) 1329 Menard, Zach SO 4) 1331 Stuart, Kyle SR 2 New Rochelle High School 'B' 4:01.20 1) 833 St. Louis, Randy JR 2) 826 Hamlet, Ulric JR 3) 812 Alphonse, Andrew JR 4) 820 Cullom, Henry FR 3 Narragansett 'A' 4:03.77 1) 790 Grundy, Curtis JR 2) 796 Wingate, Alex JR 3) 792 Monroe, Jordan JR 4) 793 Moses, Orail 4 New Rochelle High School 'A' 4:03.83 1) 838 Valdez, Trevin JR 2) 834 Sunko, Jack 3) 843 Williams, Jordan JR 4) 819 Cowles, Chris JR Boys 4x800 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 New Rochelle High School 'A' 9:22.72 1) 827 Jacob, Matt JR 2) 829 Mathewson, Luca JR 3) 823 Economou, Rob SR 4) 832 Rivera, Angel JR Boys High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 919 Patterson, Ricky -- Peekskill H.S 6-02.00 1.87m 2 868 Wyllie, Ian SR North Kingston 5-08.00 1.72m 3 1309 John, Tyler SR Valley Stream N J5-08.00 1.72m -- 1297 Bromes, George SR Valley Stream N NH -- 811 Waldo II, Abdul JR New Britain NH Boys Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 967 Shepard, Anthony SR S Kingstown 21-08.00 6.60m 2 1309 John, Tyler SR Valley Stream N 21-05.75 6.54m 3 866 Whitney, Andrew JR North Kingston 21-01.25 6.43m 4 1308 James, Brandon 08 Valley Stream N 19-01.50 5.82m 5 562 Paul, Fitzgerald SR Coventry HS 19-00.00 5.79m 6 589 Sheridan, Connor JR East Greenwich 18-08.00 5.68m 7 957 Fay-Wolfe, Eric Sr S Kingstown 18-04.75 5.60m 8 811 Waldo II, Abdul JR New Britain 18-02.75 5.55m 9 853 Johnen, Joshua SR North Kingston 17-04.25 5.28m 10 956 Coppock, Myshon SR S Kingstown 17-02.25 5.23m 11 489 Opoku, Prince SR Bayside HS 16-05.00 5.00m Boys Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 967 Shepard, Anthony SR S Kingstown 44-02.75 13.48m 2 811 Waldo II, Abdul JR New Britain 39-10.50 12.15m 3 489 Opoku, Prince SR Bayside HS 35-01.50 10.70m Boys Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 824 Forrest, Jordan SO New Rochelle 47-02.00 14.37m 2 1327 Jacobs, Derek SR Westerly HS 46-05.50 14.16m 3 585 Ovalles, Sean JR East Greenwich 40-06.00 12.34m 4 1299 Chalmers, Christia JR Valley Stream N 38-01.00 11.60m 5 1359 Murphy, Mike S Kingstown 37-11.00 11.55m 6 837 Umbro, Christian SR New Rochelle 35-02.00 10.71m 7 558 Hoskins, Jason SR Coventry HS 34-11.00 10.64m 8 865 Ucci, Anthony SR North Kingston 34-08.00 10.56m 9 1313 Nweze, Ike JR Valley Stream N 33-04.00 10.16m 10 492 Vazquez, Lucas JR Bayside HS 31-08.50 9.66m 11 1307 Fluerima, Bernadin SO Valley Stream N 31-00.00 9.44m Boys Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 1353 Briere, Jared SR Woonsocket 68-03.00 20.80m 2 1355 Greenless, Jacob JR Woonsocket 65-05.50 19.95m 3 1354 Cote, Dilyn JR Woonsocket 59-00.50 17.99m 4 558 Hoskins, Jason SR Coventry HS 54-01.50 16.49m 5 1356 Woodmansee, Raekwo SR Woonsocket 53-06.50 16.31m 6 824 Forrest, Jordan SO New Rochelle 51-05.50 15.68m 7 563 Pelletier, Tyler SR Coventry HS 48-01.50 14.66m 8 848 Deslaurius, Lucas SR North Kingston 44-10.00 13.66m 9 837 Umbro, Christian SR New Rochelle 31-01.00 9.47m 10 1299 Chalmers, Christia JR Valley Stream N 29-03.50 8.92m 11 1307 Fluerima, Bernadin SO Valley Stream N 25-05.00 7.74m 12 1313 Nweze, Ike JR Valley Stream N 23-04.50 7.12m


Race Results - Boys (F)     Race Results - Girls (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates