Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Boys Varsity Results (F)     Girls Varsity Results (F)     JV Results (F)    

Shoreline Cross Country Championships
2016 Shoreline Cross Country Championships
Thursday Oct 20, 2016 | Totocken Park - North Branford CT
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
Plattsys Timing & Results - Overcast - 65 degrees
                             2016 Shoreline Cross Country Championships
                      Thursday Oct 20, 2016 | Totocken Park - North Branford CT
                            Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                          Plattsys Timing & Results - Overcast - 65 degrees
                                ** VARSITY BOYS CROSS COUNTRY RESULTS **


  Plc    Team Name                   Total   | 1     2     3     4     5     (6)   (7)  |
  ====================================================================================== 
     1    Haddam Killingworth         34 =     1     3     5     11    14    (16)  (19)  
          Total Time:  1:27:09.5  ( 7)   (   17:26.9)
          DANIEL SCHUMANN; ANDREW MEREDITH; JONAH SPECTOR; NOAH MILLER; DOUG BROWN; 
          CONOR MCCABE; KYLE CRISCUOLO; 
  ====================================================================================== 
     2    Old Saybrook HS             65 =     4     8     12    18    23    (35)  (61)  
          Total Time:  1:31:19.7  ( 7)   (   18:16.9)
          Shane Henderson; Dan Baldi; Eric Sultini; Lance Sigersmith; Ian Mason; 
          Josh Chang; Liam Sweeney; 
  ====================================================================================== 
     3    Hale Ray                   119 =     6     20    21    33    39    (57)  (63)  
          Total Time:  1:34:57.9  ( 7)   (   18:59.6)
          Thomas Barlow; Connor Egan; Jake Lanning; Ryan Brownell; Zach Berger; 
          James Gagne; Eric Sikorski; 
  ====================================================================================== 
     4    Coginchaug Reg. HS         121 =     2     10    27    34    48    (49)  (66)  
          Total Time:  1:34:15.1  ( 7)   (   18:51.0)
          Peter Schulten; Danny Turecek; Owen Gonzales; Matt Woznyk; Sam Marteka; 
          Declan Keenan; Kyle Grenier; 
  ====================================================================================== 
     5    Lyme Old Lyme HS           132 =     9     15    29    38    41    (50)  (69)  
          Total Time:  1:36:08.6  ( 7)   (   19:14.7)
          Nick Myers; Corey Knepshield; Trevor Wells; Casey Blue; Olin Frederiks; 
          Gary Bocian; Nic Roth; 
  ====================================================================================== 
     6    Cromwell High School       141 =     7     22    32    36    44    (46)  (60)  
          Total Time:  1:36:33.9  ( 7)   (   19:19.8)
          Alec Drzewiecki; Riley Delaney; Ben Keithan; Blake Levitts; Nate Roper; 
          Jordan Caroso; Connor Nelson; 
  ====================================================================================== 
     7    East Hampton               185 =     24    25    28    53    55    (58)  (73)  
          Total Time:  1:39:15.6  ( 7)   (   19:51.1)
          Jacob Ireland; Tomas Lopes; Geoff Ricciardelli; Zach Fauvel; Josh Barrientos; 
          Aiden Daley; Joe Carouso; 
  ====================================================================================== 
     8    Valley Regional            193 =     17    40    42    43    51    (52)  (54)  
          Total Time:  1:39:24.8  ( 11)   (   19:54.0)
          Jason Montecalro; Richard Pittsinger; Josh Arnum; Macklin Miezejeski; 
          Daniel Ryan; Peter Halsey; James Diluca; 
  ====================================================================================== 
     9    North Branford HS          229 =     13    31    59    62    64    (70)  (76)  
          Total Time:  1:41:04.4  ( 7)   (   20:13.9)
          Michael Madoule; Parker Nadeau; Jared Jamieson; Austin Gibilisco; Michael Rabuffo; 
          Zachary Jamieson; Patrick Miconi; 
  ====================================================================================== 
    10    The Morgan School          254 =     30    45    47    65    67    (71)  (78)  
          Total Time:  1:43:04.8  ( 7)   (   20:38.0)
          Thomas Southwood; Will Roberts; Brett Martin; Chase Lofgren; Justin Mucha; 
          Caleb Adams-Hull; Hayden Saranich; 
  ====================================================================================== 
    11    Portland High School       296 =     26    56    68    72    74    (75)  (80)  
          Total Time:  1:46:25.1  ( 7)   (   21:17.0)
          Kevin Rodriguez; Isaack Niyorotundo; Matt Major; Bryce Cote; Jacob Durkin; 
          Mark Matera; Gianni DiGennaro; 
  ====================================================================================== 

                              Platt Systems Official Reporting System
                            2016 Shoreline Cross Country Championships Results Posted to www.plattsys.com

  Plc    Team Name                    Total   |----      Team Places     ----|  
  ====================================================================================== 
    12    Courtland Creed (Hyde)     356 =     37    77    79    81    82    (83)  
          Total Time:  1:57:35.1  ( 6)   (   23:31.0)
          Luke Hollingsworth; Charlie Castro; Hector Texan-Garcia; Lencil Jones; 
          Kelvin Diaz-Diaz; Adam Ahmad Rizal; 
  ====================================================================================== 

                             2016 Shoreline Cross Country Championships
                      Thursday Oct 20, 2016 | Totocken Park - North Branford CT
                            Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                          Plattsys Timing & Results - Overcast - 65 degrees
                                    ** CROSS COUNTRY RESULTS **

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  1    DANIEL SCHUMANN             JR    16:34.6 5:19   HK    Haddam Killingworth   1      1      180  
  2    Peter Schulten              SO    16:38.5 5:21   COGI  Coginchaug Reg. HS    2      1      87   
  3    ANDREW MEREDITH             JR    16:41.4 5:22   HK    Haddam Killingworth   3      2      172  
  4    Shane Henderson             SO    17:16.7 5:33   OS    Old Saybrook HS       4      1      47   
  5    JONAH SPECTOR               JR    17:24.5 5:36   HK    Haddam Killingworth   5      3      186  
  6    Thomas Barlow               JR    17:31.7 5:38   HALE  Hale Ray              6      1      352  
  7    Alec Drzewiecki             SR    17:58.6 5:46   CROM  Cromwell High School  7      1      114  
  8    Dan Baldi                   SR    18:03.3 5:48   OS    Old Saybrook HS       8      2      37   
  9    Nick Myers                  SO    18:03.3 5:48   LYME  Lyme Old Lyme HS      9      1      378  
  10   Danny Turecek               JR    18:06.6 5:49   COGI  Coginchaug Reg. HS    10     2      97   
  11   NOAH MILLER                 SR    18:07.9 5:49   HK    Haddam Killingworth   11     4      173  
  12   Eric Sultini                SO    18:15.6 5:52   OS    Old Saybrook HS       12     3      61   
  13   Michael Madoule             JR    18:20.4 5:54   NB    North Branford HS     13     1      12   
  14   DOUG BROWN                  SR    18:21.1 5:54   HK    Haddam Killingworth   14     5      139  
  15   Corey Knepshield            JR    18:30.7 5:57   LYME  Lyme Old Lyme HS      15     2      375  
  16   CONOR MCCABE                JR    18:31.4 5:57   HK    Haddam Killingworth   16     6      171  
  17   Jason Montecalro            SO    18:36.3 5:59   VALL  Valley Regional       17     1      432  
  18   Lance Sigersmith            SO    18:39.9 6:00   OS    Old Saybrook HS       18     4      52   
  19   KYLE CRISCUOLO              SO    18:42.2 6:01   HK    Haddam Killingworth   19     7      144  
  20   Connor Egan                 SO    18:47.2 6:02   HALE  Hale Ray              20     2      359  
  21   Jake Lanning                JR    18:54.6 6:05   HALE  Hale Ray              21     3      363  
  22   Riley Delaney               SR    18:59.4 6:06   CROM  Cromwell High School  22     2      113  
  23   Ian Mason                   FR    19:04.2 6:08   OS    Old Saybrook HS       23     5      48   
  24   Jacob Ireland               FR    19:07.8 6:09   EHHS  East Hampton          24     1      134  
  25   Tomas Lopes                 FR    19:18.8 6:12   EHHS  East Hampton          25     2      135  
  26   Kevin Rodriguez             SR    19:24.7 6:14   PORT  Portland High School  26     1      392  
  27   Owen Gonzales               FR    19:28.9 6:16   COGI  Coginchaug Reg. HS    27     3      74   
  28   Geoff Ricciardelli          JR    19:31.1 6:17   EHHS  East Hampton          28     3      136  
  29   Trevor Wells                FR    19:31.7 6:17   LYME  Lyme Old Lyme HS      29     3      383  
  30   Thomas Southwood            SO    19:32.2 6:17   MORG  The Morgan School     30     1      419  
  31   Parker Nadeau               SR    19:36.5 6:18   NB    North Branford HS     31     2      18   
  32   Ben Keithan                 JR    19:38.4 6:19   CROM  Cromwell High School  32     3      119  
  33   Ryan Brownell               SO    19:39.7 6:19   HALE  Hale Ray              33     4      355  
  34   Matt Woznyk                 SR    19:41.5 6:20   COGI  Coginchaug Reg. HS    34     4      99   
  35   Josh Chang                  SR    19:45.6 6:21   OS    Old Saybrook HS       35     6      42   
  36   Blake Levitts               JR    19:47.8 6:22   CROM  Cromwell High School  36     4      120  
  37   Luke Hollingsworth          SR    19:56.0 6:25   COUR  Courtland Creed (Hyd  37     1      104  
  38   Casey Blue                  SO    19:56.5 6:25   LYME  Lyme Old Lyme HS      38     4      367  
  39   Zach Berger                 SO    20:04.7 6:27   HALE  Hale Ray              39     5      353  
  40   Richard Pittsinger          JR    20:06.1 6:28   VALL  Valley Regional       40     2      434  
  41   Olin Frederiks              SO    20:06.4 6:28   LYME  Lyme Old Lyme HS      41     5      371  
  42   Josh Arnum                  JR    20:07.0 6:28   VALL  Valley Regional       42     3      420  
  43   Macklin Miezejeski          FR    20:07.9 6:28   VALL  Valley Regional       43     4      430  
  44   Nate Roper                  FR    20:09.7 6:29   CROM  Cromwell High School  44     5      124  
  45   Will Roberts                FR    20:15.0 6:31   MORG  The Morgan School     45     2      416  
  46   Jordan Caroso               JR    20:16.3 6:31   CROM  Cromwell High School  46     6      110  
  47   Brett Martin                SO    20:16.9 6:31   MORG  The Morgan School     47     3      400  
  48   Sam Marteka                 SR    20:19.6 6:32   COGI  Coginchaug Reg. HS    48     5      82   
  49   Declan Keenan               JR    20:24.6 6:34   COGI  Coginchaug Reg. HS    49     6      78   
  50   Gary Bocian                 SO    20:26.2 6:34   LYME  Lyme Old Lyme HS      50     6      368  
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                             2016 Shoreline Cross Country Championships
                      Thursday Oct 20, 2016 | Totocken Park - North Branford CT
                            Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                          Plattsys Timing & Results - Overcast - 65 degrees
                                    ** CROSS COUNTRY RESULTS **

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  51   Daniel Ryan                 JR    20:27.5 6:35   VALL  Valley Regional       51     5      438  
  52   Peter Halsey                SO    20:27.9 6:35   VALL  Valley Regional       52     6      424  
  53   Zach Fauvel                 SO    20:37.8 6:38   EHHS  East Hampton          53     4      131  
  54   James Diluca                SO    20:38.0 6:38   VALL  Valley Regional       54     7      422  
  55   Josh Barrientos             SO    20:40.1 6:39   EHHS  East Hampton          55     5      128  
  56   Isaack Niyorotundo          FR    20:41.1 6:39   PORT  Portland High School  56     2      391  
  57   James Gagne                 FR    20:44.2 6:40   HALE  Hale Ray              57     6      360  
  58   Aiden Daley                 SO    20:45.7 6:40   EHHS  East Hampton          58     6      130  
  59   Jared Jamieson              JR    20:47.5 6:41   NB    North Branford HS     59     3      9    
  60   Connor Nelson               JR    20:47.7 6:41   CROM  Cromwell High School  60     7      122  
  61   Liam Sweeney                SO    20:59.1 6:45   OS    Old Saybrook HS       61     7      62   
  62   Austin Gibilisco            SR    20:59.5 6:45   NB    North Branford HS     62     4      7    
  63   Eric Sikorski               FR    21:14.2 6:50   HALE  Hale Ray              63     7      366  
  64   Michael Rabuffo             SO    21:20.5 6:52   NB    North Branford HS     64     5      19   
  65   Chase Lofgren               FR    21:22.2 6:52   MORG  The Morgan School     65     4      399  
  66   Liam Miller                 FR    21:34.7 6:56   VALL  Valley Regional       0      8      431  
  67   Kyle Grenier                SR    21:36.6 6:57   COGI  Coginchaug Reg. HS    66     7      75   
  68   Justin Mucha                SO    21:38.5 6:57   MORG  The Morgan School     67     5      403  
  69   Matt Major                  SO    21:39.7 6:58   PORT  Portland High School  68     3      389  
  70   Matthew Joia                JR    21:44.2 6:59   VALL  Valley Regional       0      9      426  
  71   Nic Roth                    SO    21:46.3 7:00   LYME  Lyme Old Lyme HS      69     7      381  
  72   Zachary Jamieson            JR    21:48.3 7:00   NB    North Branford HS     70     6      8    
  73   Caleb Adams-Hull            SO    22:06.0 7:06   MORG  The Morgan School     71     6      394  
  74   Bryce Cote                  SO    22:11.5 7:08   PORT  Portland High School  72     4      384  
  75   Joe Carouso                 SO    22:20.8 7:11   EHHS  East Hampton          73     7      129  
  76   Jacob Durkin                JR    22:28.1 7:13   PORT  Portland High School  74     5      386  
  77   Mark Matera                 SO    22:46.1 7:19   PORT  Portland High School  75     6      390  
  78   Patrick Miconi              SO    22:49.3 7:20   NB    North Branford HS     76     7      15   
  79   Charlie Castro              SR    22:53.4 7:21   COUR  Courtland Creed (Hyd  77     2      102  
  80   Hayden Saranich             SO    23:28.1 7:33   MORG  The Morgan School     78     7      417  
  81   Richard Goetz               FR    23:36.2 7:35   VALL  Valley Regional       0      10     423  
  82   Hector Texan-Garcia         SO    23:38.3 7:36   COUR  Courtland Creed (Hyd  79     3      106  
  83   Anthony Joia                FR    23:51.4 7:40   VALL  Valley Regional       0      11     425  
  84   Gianni DiGennaro            FR    24:14.7 7:47   PORT  Portland High School  80     7      385  
  85   Lencil Jones                SO    25:33.3 8:13   COUR  Courtland Creed (Hyd  81     4      105  
  86   Kelvin Diaz-Diaz            FR    25:34.1 8:13   COUR  Courtland Creed (Hyd  82     5      103  
  87   Adam Ahmad Rizal            SO    27:05.9 8:43   COUR  Courtland Creed (Hyd  83     6      101  



Boys Varsity Results (F)     Girls Varsity Results (F)     JV Results (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates