Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results    


Arthritis Foundation Jingle Bell Run 5K
Top Male: 1. John Davis 2. William Brubaker 3. John McGrane 4. David Uprichard 5. John Hewitt
Top Female: 1. Megan Vigue 2. Marcy Withington 3. Jennifer Genthe 4. Krista O'Connell 5. Rebecca Rodbourn
2016 Arthritis Foundation Jingle Bell Run 5K
Saturday Dec 10, 2016 | Universtiy of Hartford- W Hartford CT
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com || 31 degrees || Breezy
USATF CERTIFIED COURSE - TWO LOOPS STARTING AT LOT F (KONOVER BUILDING)

*****************************************************************************************
Chip Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com (1)
*****************************************************************************************

Overall Male : John Davis Overall Female: Megan Vigue

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 John Davis 27M M1399 Medford MA 17:21 5:35 1/33 1860
2 William Brubaker 60M M1399 Cheshire CT 21:39 6:58 2/33 20
3 Megan Vigue 25F F1399 Medford MA 21:50 7:01 1/56 1861
4 Marcy Withington 47F F1399 Old Lyme CT 22:10 7:08 2/56 1874
5 John McGrane 60M M1399 Farmington CT 22:13 7:09 3/33 1858
6 David Uprichard 50M M1399 Old Lyme CT 22:52 7:21 4/33 1875
7 John Hewitt 38M M1399 Simsbury CT 23:05 7:25 5/33 91
8 Jaylin Morales 12M M0012 Windsor CT 23:19 7:30 1/7 194
9 Nir Levy 43M M1399 West Granby CT 23:23 7:31 6/33 105
10 Chris Armen 63M M1399 Canton CT 23:26 7:32 7/33 5
11 Trevor Genthe 8M M0012 Prospect CT 24:03 7:44 2/7 83
12 Jennifer Genthe 38F F1399 Prospect CT 24:04 7:44 3/56 82
13 Scott Goodwin 51M M1399 Glastonbury CT 24:19 7:49 8/33 1873
14 Krista O'Connell 30F F1399 Newington CT 24:33 7:54 4/56 196
15 George Gerosa 25M M1399 Northford CT 24:53 8:00 9/33 1862
16 Francis eters 46M M1399 South Windsor CT 25:04 8:04 10/33 1878
17 Bob Ward 71M M1399 Vernon CT 25:15 8:07 11/33 1867
18 Rebecca Rodbourn 45F F1399 Middletown CT 25:29 8:12 5/56 344
19 Tobias Tello 12M M0012 Cheshire CT 26:28 8:31 3/7 370
20 Kershwin Singh 43M M1399 Avon CT 26:40 8:35 12/33 358
21 David Belles 46M M1399 Lebanon CT 26:53 8:39 13/33 1877
22 Kathleen Schermerhorn 35F F1399 Suffield CT 27:23 8:48 6/56 351
23 Lori Swenson 49F F1399 West Simsbury CT 27:30 8:51 7/56 366
24 Tdd Swenson 50M M1399 West Simsbury CT 27:30 8:51 14/33 367
25 Mason Levy 11M M0012 West Granby CT 27:37 8:53 4/7 110
26 Valerie Stevens 36F F1399 East Hampton MA 28:00 9:00 8/56 364
27 Jennifer Allen 39F F1399 West Hartford CT 28:18 9:06 9/56 2
28 Julie Carew 39F F1399 Greenfield MA 28:19 9:06 10/56 50
29 Jillian Pegnataro 24F F1399 Woodbridge CT 29:07 9:22 11/56 1865
30 Malcsym Dmytruk III 25M M1399 New Haven CT 29:08 9:22 15/33 1866
31 Cynthia DeLillo 26F F1399 Northford CT 29:09 9:22 12/56 1864
32 Cynthia Schug 52F F1399 TERRYVILLE CT 29:15 9:24 13/56 354
33 Garrett Moore, III 9M M0012 Middlebury CT 29:21 9:26 5/7 169
34 Todd Gaston 47M M1399 Enfield CT 29:21 9:26 16/33 81
35 Garrett Moore, Jr. 35M M1399 Middlebury CT 29:28 9:28 17/33 176
36 Annie Santaniello 28F F1399 Suffield CT 29:38 9:32 14/56 348
37 Brittany Giugno 25F F1399 Northford CT 30:04 9:40 15/56 1863
38 Jason Rowe 35M M1399 Weatogue CT 30:06 9:41 18/33 346
39 Maryann Donnell 50F F1399 Uncasville CT 30:09 9:42 16/56 60
40 Kimberly Sullivan 27F F1399 Windsor CT 30:09 9:42 17/56 365
41 Shannon McCann 20F F1399 Enfield CT 30:28 9:48 18/56 1871
42 Jillian Holt 35F F1399 Farmington CT 30:31 9:49 19/56 94
43 Robert McCann 56M M1399 Enfield CT 30:39 9:51 19/33 1868
44 Cynthia Mahn 55F F1399 Uncasville CT 30:40 9:52 20/56 111
45 Julia Levy 41F F1399 West Granby CT 30:58 9:57 21/56 109
46 Chelsie Cremona 33F F1399 Westfield MA 31:03 9:59 22/56 1852
47 Jean McGran 53F F1399 Norwich CT 31:19 10:04 23/56 115
48 Paula Hansen 51F F1399 New britain CT 32:07 10:20 24/56 86
49 Michele Perry 49F F1399 Southington CT 32:53 10:35 25/56 197
50 Maximilian Tello 10M M0012 Cheshire CT 33:42 10:50 6/7 369
51 Andrew Harshaw 22M M1399 Rocky Hill CT 33:48 10:52 20/33 88
52 CINDY RODRIGUEZ 33F F1399 SOUTHINGTON CT 34:13 11:00 26/56 345
53 Bob LaFontaine 31M M1399 Windsor CT 34:20 11:02 21/33 97
54 Sarah Towle 28F F1399 Simsbury CT 34:21 11:03 27/56 371
55 Amber Robbins 33F F1399 Longmeadow MA 34:35 11:07 28/56 200
56 Michelle DeChristopher 33F F1399 Springfield MA 34:35 11:07 29/56 53
57 Catherine Valentin 34F F1399 Meriden CT 34:43 11:10 30/56 372
58 KAREN Bender 47F F1399 SOUTHINGTON CT 34:46 11:11 31/56 6
59 LORISSA Heath 40F F1399 SOUTHINGTON CT 34:46 11:11 32/56 90
60 Erik Mastriano 25M M1399 Bristol RI 34:48 11:11 22/33 381
61 Shelby Knispel 22F F1399 Bristol RI 34:48 11:11 33/56 380
62 CHRISTOPHER MANNING 60M M1399 SOUTHINGTON CT 34:56 11:14 23/33 114
63 Makayla Antones 10F F0012 Bristol CT 34:59 11:15 1/2 1854
64 Jessica Antones 34F F1399 Bristol CT 35:00 11:15 34/56 1853
65 Kerri Willis 46F F1399 West Simsbuty CT 35:04 11:17 35/56 377
66 BEVERLY Bennardo 64F F1399 SOUTHINGTON CT 35:09 11:18 36/56 11
67 BRIAN Fitzgerald 46M M1399 SOUTHINGTON CT 35:13 11:19 24/33 62
68 Cindy Senk 63F F1399 Springfield MA 35:14 11:20 37/56 355
69 Wade Harshaw 54M M1399 Rocky Hill CT 35:23 11:23 25/33 89
70 Kim Hecken 15F F1399 Enfield CT 35:45 11:30 38/56 1869
71 Stacey McCann 16F F1399 Enfield CT 35:50 11:31 39/56 1870
72 Enrique Tello 52M M1399 Cheshire CT 35:55 11:33 26/33 368
73 Ally Landry 10F F0012 Canton CT 35:55 11:33 2/2 99
74 Michael Landry 6M M0012 Canton CT 36:45 11:49 7/7 104
75 Jennifer Landry 39F F1399 Canton CT 36:47 11:50 40/56 100
76 Jesse Landry 42M M1399 Canton CT 36:53 11:52 27/33 103
77 Katherine Warren 58F F1399 Wethersfield CT 39:20 12:39 41/56 375
78 Michael Robinson 65M M1399 Wethersfield CT 39:21 12:39 28/33 343
79 Kate Scarcella 35F F1399 Tariffville CT 41:42 13:25 42/56 349
80 Steve Gorss 66M M1399 W. Hartford CT 45:20 14:35 29/33 1851
81 Lindsey Lampognana 22F F1399 New Hartford CT 46:12 14:52 43/56 98
82 Victoria King 21F F1399 New Hartford CT 46:12 14:52 44/56 96
83 Catherine Millette 28F F1399 Vernon CT 47:26 15:16 45/56 166
84 Caitlin Bibeau 28F F1399 Ellington CT 47:27 15:16 46/56 12
85 Chelsea Fortier 28F F1399 Columbia CT 47:28 15:16 47/56 72
86 David Stein 45M M1399 Norwich CT 47:30 15:17 30/33 363
87 Brandon Phillips 24M M1399 Hartford CT 47:58 15:26 31/33 1872
88 Kenneth Delkescamp 62M M1399 Canton CT 48:38 15:39 32/33 54
89 Emily Shelton 21F F1399 Granby CT 51:11 16:28 48/56 356
90 Cindy Harrigan 57F F1399 Coventry CT 51:31 16:34 49/56 87
91 Gwynne Deveau 50F F1399 Bloomfield CT 51:33 16:35 50/56 57
92 Dennis Bugai 65M M1399 Middletown CT 54:46 17:37 33/33 27
93 Diane Calca 30F F1399 Newington CT 59:42 19:12 51/56 34
94 Nicole Spada 22F F1399 Ellington CT 59:42 19:12 52/56 1857
95 Sandra Spada 55F F1399 Ellington CT 1:00:20 19:25 53/56 1855
96 Lily Zimmerman 13F F1399 Newington CT 1:03:29 20:26 54/56 378
97 Robin C. Zimmerman 47F F1399 Newington CT 1:03:56 20:34 55/56 379
98 Jacqueline Peskett 29F F1399 Windsor CT 1:04:06 20:37 56/56 198

Race Results    

Top Male: 1. John Davis 2. William Brubaker 3. John McGrane 4. David Uprichard 5. John Hewitt

Top Female: 1. Megan Vigue 2. Marcy Withington 3. Jennifer Genthe 4. Krista O'Connell 5. Rebecca Rodbourn

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates