Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results ()     Division Results ()    


Take The Winthrop Challenge 5k
Top Male: 1. Gerald Aquino 2. Henry Kydd III 3. Nicholas Churis 4. Richard Denomme 5. Zachary Larosa
Top Female: 1. Pamela Flynn 2. Tabitha Bowles 3. Sarah Dipollino 4. Vicky Giordani 5. Marykate Malone
Winthrop Magnet 5K Road Race
Saturday May 20, 2017 at Ocean Beach - New London, CT
Platt Systems Chip Timing - Overcast- 58 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Gerald Aquino Overall Female: Pamela Flynn

*******************************************************

Plattsys.com Results

*******************************************************


OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Gerald Aquino 19M M1829 Montville CT 23:24 7:31 1/4 1196
2 Henry Kydd III 36M M3039 NEW LONDON CT 23:55 7:41 1/12 1137
3 Nicholas Churis 9M M0010 New London CT 23:57 7:42 1/17 1118
4 Richard Denomme 51M M5059 Sterling CT 24:13 7:47 1/10 1122
5 Zachary Larosa 25M M1829 W Hartford CT 24:49 7:59 2/4 1187
6 Rodrick Ventura 34M M3039 NEW LONDON CT 25:23 8:10 2/12 1167
7 Thomas Malone 26M M1829 GALES FERRY CT 25:58 8:21 3/4 1142
8 Hezekiah Birch 7M M0010 Groton CT 26:07 8:24 2/17 1194
9 Pamela Flynn 57F F5059 NL CT 26:08 8:24 1/8 1186
10 Tabitha Bowles 19F F1829 Liberty Hill TX 26:53 8:39 1/10 1110
11 Mike Bowles 51M M5059 Liberty Hill TX 26:54 8:39 2/10 1109
12 Robert Ventura Jr 16M M1117 Groton CT 27:10 8:44 1/2 1175
13 Sarah Dipollino 0F F0000 CT 27:17 8:46 1/2 1171
14 Vicky Giordani 61F F6099 New London CT 27:39 8:54 1/8 1132
15 Dale Kiefer 40M M4049 NL CT 27:48 8:56 1/6 1177
16 Marykate Malone 23F F1829 GALES FERRY CT 28:02 9:01 2/10 1143
17 Phoebe Brewer 16F F1117 NEW YORK NY 28:41 9:13 1/5 1112
18 Art Girard 54M M5059 Griswold CT 28:44 9:14 3/10 1133
19 William Brewer 50M M5059 NEW YORK NY 28:47 9:15 4/10 1111
20 Manuel Falhenstein 33M M3039 Groton CT 29:16 9:25 3/12 1178
21 Andrea Mea 31F F3039 Westerly RI 29:17 9:25 1/16 1047
22 Caitlin Flynn 29F F1829 NL CT 29:17 9:25 3/10 1188
23 Brenda Whitman 59F F5059 New london CT 29:54 9:37 2/8 1169
24 Caroline Flynn 22F F1829 NL CT 30:01 9:39 4/10 1185
25 Josef Ulrich 34M M3039 New London CT 30:09 9:42 4/12 1163
26 Willie Biurkies 37M M3039 New London CT 30:34 9:50 5/12 1181
27 Bill Barlow 58M M5059 Uncasville CT 30:35 9:50 5/10 1101
28 F Duzguner 38M M3039 Norwich CT 31:16 10:03 6/12 1189
29 Debra Bienkowski Ferino 54F F5059 New London CT 31:18 10:04 3/8 1107
30 Garth Anderson 51M M5059 Waterford CT 31:43 10:12 6/10 1184
31 Mark Larson 42M M4049 Galesferry CT 31:44 10:12 2/6 1138
32 Lucy Trost 35F F3039 East Lyme CT 31:44 10:12 2/16 1158
33 Roarke McLaughlin 7M M0010 Groton CT 31:48 10:14 3/17 1145
34 Teresa D'Angelo 61F F6099 New London CT 31:49 10:14 2/8 1121
35 Christopher Simpson 35M M3039 Hamden CT 31:56 10:16 7/12 1154
36 Jamie Thom 39F F3039 Windsor CT 32:00 10:18 3/16 1157
37 Alexander Churis 9M M0010 New London CT 32:16 10:23 4/17 1117
38 Brittany Loosa 29F F1829 NL CT 33:00 10:37 5/10 1182
39 Mike Loosa 29M M1829 NL CT 33:01 10:37 4/4 1183
40 Paige TRUE 47F F4049 Old Saybrook CT 33:39 10:49 1/7 1162
41 Pat Bigelow 62F F6099 East Berlin CT 34:04 10:57 3/8 1108
42 Wyatt Poehler 10M M0010 Pawcatuck CT 34:17 11:01 5/17 1150
43 Anika Kavalla 12F F1117 Braintree MA 34:21 11:03 2/5 1180
44 Jennifer Eastbourne 36F F3039 GALES FERRY CT 34:30 11:06 4/16 1125
45 DAWN MARTIN 55F F5059 Groton CT 34:39 11:09 4/8 1144
46 Michael Feeney 53M M5059 New London CT 34:41 11:09 7/10 1128
47 Megan Podeszwa 23F F1829 Oakdale CT 34:43 11:10 6/10 1149
48 Robert Ventura Sr 59M M5059 Groton CT 34:50 11:12 8/10 1176
49 Wilma JOnes 55M M5059 Nianic CT 35:20 11:22 9/10 1172
50 Katie Besemer 25F F1829 West Haven CT 35:42 11:29 7/10 1106
51 Jessica Bentley 25F F1829 New London CT 35:43 11:29 8/10 1103
52 Elijah Qadir 13M M1117 CT 36:19 11:41 2/2 481
53 Felix Vargas 8M M0010 CT 36:20 11:41 6/17 1195
54 Christian Lopez 7M M0010 Oakdale CT 36:32 11:45 7/17 1141
55 Lydia Reyes 54F F5059 New London CT 36:59 11:54 5/8 1152
56 Micaela Schkeeper 12F F1117 Groton CT 38:01 12:14 3/5 1192
57 Julia Trudeau 8F F0010 New london CT 38:02 12:14 1/16 1161
58 Gregory Felber 37M M3039 New London CT 38:09 12:16 8/12 1129
59 OLive Martinez-Good 12F F1117 New LOndopn CT 38:10 12:17 4/5 1179
60 Wayne Mocek 68M M6099 New London CT 38:19 12:19 1/2 1147
61 Anderson Valentin 7M M0010 New London CT 39:48 12:48 8/17 1166
62 Dena Grant 49F F4049 Ledyard CT 39:52 12:49 2/7 1134
63 Justin Lamenoux 53M M5059 NL CT 40:12 12:56 10/10 1048
64 Jayla Washington 0F F0000 LEdyard CT 40:24 13:00 2/2 1190
65 Jessica Washington 34F F3039 LEdyard CT 40:24 13:00 5/16 1191
66 Michele Han 40F F4049 Old Lyme CT 40:47 13:07 3/7 1193
67 Willaim Burdick 6M M0010 CT 42:29 13:40 9/17 1041
68 Ryan Canoza 35M M3039 Uncasville CT 43:05 13:52 9/12 1116
69 Prudence Canoza 8F F0010 Uncasville CT 43:06 13:52 2/16 1115
70 Natalie Burdick 9F F0010 New London CT 43:12 13:54 3/16 1114
71 Leah Burdick 39F F3039 New London CT 43:15 13:55 6/16 1113
72 Ada McLaughlin 8F F0010 Groton CT 43:15 13:55 4/16 1146
73 David Couzelis 35M M3039 Gales Ferry CT 43:17 13:56 10/12 1120
74 Elisa Barry 13F F1117 Hanover CT 43:43 14:04 5/5 1102
75 Drayden Hodge 6M M0010 Hanover CT 43:43 14:04 10/17 1135
76 Mike DiMauro 48M M4049 Niantic CT 43:57 14:08 3/6 1123
77 Mary Feeney 49F F4049 Quaker Hill CT 44:09 14:12 4/7 1127
78 Abigail Ulrich 9F F0010 New london CT 44:33 14:20 5/16 1164
79 Dawn Berthelette 37F F3039 MILLVILLE MA 44:35 14:20 7/16 1104
80 Natalie Edwards 38F F3039 Waterford CT 44:48 14:25 8/16 1126
81 Diane Berthelette 63F F6099 MILLVILLE MA 44:48 14:25 4/8 1105
82 Briana Villagrana 25F F1829 NEW LONDON CT 46:28 14:57 9/10 1168
83 Pamela Kydd 59F F5059 CT 47:26 15:16 6/8 477
84 Kelsey Malone 30F F3039 Groton CT 47:30 15:17 9/16 1173
85 Madalyn Malone 6F F0010 Groton CT 47:32 15:18 6/16 1174
86 S Qadic 10F F0010 CT 49:35 15:57 7/16 480
87 Evan Lopez 9M M0010 Oakdale CT 50:30 16:15 11/17 1140
88 Shanira Valentin 8F F0010 New London CT 50:30 16:15 8/16 1165
89 Lana Avery 8F F0010 Groton CT 50:33 16:16 9/16 1170
90 Sandra Avery 43F F4049 Groton CT 52:01 16:44 5/7 1001
91 Victoria Falhenstein 7F F0010 Groton CT 52:42 16:57 10/16 1044
92 Angelina Mgeeo-Tagart 7F F0010 NL CT 54:06 17:24 11/16 1050
93 Ann Burdick 67F F6099 New LOndon CT 54:13 17:27 5/8 1038
94 Mattie Burdick 3F F0010 New LOndon CT 54:13 17:27 12/16 1039
95 Azriell Cleveland-Rosado 9F F0010 New London CT 54:32 17:33 13/16 1119
96 Jen Muggeo 41F F4049 NL CT 54:33 17:33 6/7 1049
97 Kathy Klein 62F F6099 Stonington CT 54:42 17:36 6/8 1136
98 U Unkn own 0M M0000 CT 54:42 17:36 1/1 1046
99 Kirstin Powers 39F F3039 New London CT 55:05 17:43 10/16 1025
100 Miguel Gaupier 30M M3039 New London CT 55:50 17:58 11/12 1012
101 Catherine Dragoo 55F F5059 Uncasville CT 55:51 17:58 7/8 1124
102 Caleb Trost 8M M0010 East Lyme CT 55:57 18:00 12/17 1159
103 Louise Larson 43F F4049 Galesferry CT 55:57 18:00 7/7 1139
104 Vernoica Falhenstein 5F F0010 Groton CT 55:59 18:01 14/16 1045
105 Lillian Trost 5F F0010 East Lyme CT 56:01 18:01 15/16 1160
106 Allan Selserman 64M M6099 Waterford CT 57:31 18:30 2/2 1026
107 Meagan Gautier 34F F3039 New London CT 57:41 18:34 11/16 1013
108 Marista Falhenstein 18F F1829 Groton CT 58:41 18:53 10/10 1042
109 Daniel Falhenstein 36M M3039 Groton CT 58:45 18:54 12/12 1043
110 Shea Felber 5M M0010 New London CT 59:38 19:11 13/17 1130
111 Melinda Felber 39F F3039 New London CT 59:41 19:12 12/16 1004
112 Margaret Venture 50F F5059 Groton CT 1:00:03 19:19 8/8 1037
113 Wil Kornegay 42M M4049 Groton CT 1:01:28 19:46 4/6 1017
114 Robin Kornegay 7F F0010 Groton CT 1:01:31 19:47 16/16 1016
115 Jaclyn Kornegay 39F F3039 Groton CT 1:01:37 19:49 13/16 1015
116 Michael Reska 5M M0010 Groton CT 1:03:15 20:21 14/17 1151
117 Mary Troiano 63F F6099 Lake worth FL 1:03:20 20:23 7/8 1028
118 Mallory Pettiford-Jones 33F F3039 New London CT 1:03:38 20:28 14/16 1021
119 Igor Garcia 41M M4049 Salem CT 1:03:38 20:28 5/6 1009
120 Jamal Pettiford-Jones 41M M4049 New London CT 1:03:43 20:30 6/6 1023
121 Carter Pettiford-Jones 4M M0010 New London CT 1:03:43 20:30 15/17 1024
122 Corine Canoza 33F F3039 Uncasville CT 1:03:55 20:34 15/16 1002
123 Skyven Garcia 7M M0010 Salem CT 1:04:38 20:48 16/17 1011
124 Elizabeth Garcia 35F F3039 Salem CT 1:04:51 20:52 16/16 1010
125 GRecia Damaso 77F F6099 Providence RI 1:04:55 20:53 8/8 479
126 Brady Canoza 9M M0010 Uncasville CT 1:05:46 21:09 17/17 1003

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Gerald Aquino 2. Henry Kydd III 3. Nicholas Churis 4. Richard Denomme 5. Zachary Larosa

Top Female: 1. Pamela Flynn 2. Tabitha Bowles 3. Sarah Dipollino 4. Vicky Giordani 5. Marykate Malone

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates