Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Overall 5K Results ()     Division Results ()    


TKE Autism Speaks 5K Road Race
Top Male: 1. Christian Cruz 2. Jarod Riedl 3. Benjamin Corbett 4. Evan Opsahl 5. Chandler Gray
Top Female: 1. Natalie Wickenheisser 2. Laken Hughes 3. Erica Thrall 4. Jaclyn Cronin 5. Anna Freeda
2017 Autism Speaks 5K Road Race
Sunday April 23, 2017 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
U Conn - Fairfield way - Storrs, CT - Mostly Sunny Skies - 63 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

***********************************************************************************************
5 K AT PLATTSYS.COM
***********************************************************************************************

Overall Male : Christian Cruz Overall Female: Natalie Wickenheisser

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Christian Cruz 24M M2029 Vernon CT 20:23 6:33 1/24 2831
2 Jarod Riedl 18M M0019 New Milford CT 20:50 6:42 1/21 2926
3 Benjamin Corbett 22M M2029 Storrs CT 21:08 6:48 2/24 2825
4 Evan Opsahl 20M M2029 East Lyme CT 21:20 6:52 3/24 2968
5 Chandler Gray 22M M2029 Bethel CT 21:37 6:57 4/24 2859
6 Ryan Soifer 21M M2029 Canton CT 21:39 6:58 5/24 2930
7 Marc Giroux 23M M2029 Oakville CT 21:48 7:00 6/24 2964
8 Joseph Jansen 24M M2029 Moodus CT 22:04 7:06 7/24 2872
9 Natalie Wickenheisser 19F F0019 Cheshire CT 22:57 7:23 1/9 2950
10 Argyrios Petkanas 20M M2029 Bayside NY 23:37 7:36 8/24 2915
11 Laken Hughes 18F F0019 Newtown CT 23:40 7:37 2/9 2869
12 Gustavo Torrealba 21M M2029 Katy TX 23:44 7:38 9/24 2937
13 Jay Gallo 20M M2029 Wethersfield CT 24:27 7:52 10/24 2853
14 Erica Thrall 41F F4049 Glastonbury CT 25:43 8:16 1/7 2966
15 Nick Unda 22M M2029 Rockland ME 25:48 8:18 11/24 2942
16 Aaron Trelease 19M M0019 Oxford CT 26:11 8:25 2/21 2940
17 Nicholas Calbi 19M M0019 Sherman CT 26:50 8:38 3/21 2817
18 Jaclyn Cronin 23F F2029 Vernon CT 27:52 8:58 1/28 2829
19 Anna Freeda 18F F0019 Stamford CT 28:12 9:04 3/9 2847
20 Fiona Bernardin 20F F2029 Belchertown MA 28:22 9:07 2/28 2809
21 Max Castonguay 19M M0019 Old lyme CT 28:42 9:14 4/21 2820
22 Jakari Gainer 18M M0019 Norwalk CT 29:02 9:20 5/21 2851
23 Wei Yuan 17M M0019 Plainville CT 30:10 9:42 6/21 2960
24 Sydney Mazur 20F F2029 Storrs CT 30:19 9:45 3/28 2892
25 Akhil Choudhary 20M M2029 Storrs CT 30:22 9:46 12/24 2821
26 Elizabeth Rice 20F F2029 Milford CT 31:47 10:13 4/28 2924
27 Vanessa Rosa 21F F2029 Oxford CT 32:15 10:22 5/28 2928
28 Brandon Mello 17M M0019 PLainville CT 32:18 10:23 7/21 2959
29 Maggie Gibeault 27F F2029 Thompson CT 32:59 10:37 6/28 2858
30 Abby McCarthy 23F F2029 Coventry CT 33:00 10:37 7/28 2893
31 Peter Carone 18M M0019 West Hartford CT 33:13 10:41 8/21 2818
32 Matthew Ventre 18M M0019 Centerport NY 33:16 10:42 9/21 2944
33 Connor Gallagher 19M M0019 New Milford CT 34:11 11:00 10/21 2852
34 Alyssa Townsend 21F F2029 Cromwell CT 34:19 11:02 8/28 2938
35 Samantha Barrett 29F F2029 Wethersfield CT 34:26 11:04 9/28 2806
36 Amy Zaikarite 32F F3039 Lebanon CT 34:26 11:04 1/6 2954
37 Gary Bulmer 28M M2029 Danielson CT 34:41 11:09 13/24 2816
38 Christina Bulmer 28F F2029 Danielson CT 34:43 11:10 10/28 2815
39 Samantha Steele 21F F2029 Storrs CT 35:35 11:27 11/28 2932
40 Michele Haggerty 41F F4049 Wethersfield CT 36:16 11:40 2/7 2967
41 Ravit Stein 37F F3039 Woodmont Drive CT 37:12 11:58 2/6 2933
42 Haley Birch 20F F2029 South Windsor CT 37:18 12:00 12/28 2811
43 Jacob Marsalisi 19M M0019 South Windsor CT 37:18 12:00 11/21 2888
44 Nicole Nichols 46F F4049 Putnam CT 38:25 12:21 3/7 2903
45 Angela Zheng 17F F0019 Plainville CT 38:56 12:31 4/9 2958
46 Kristrina Petit 19F F0019 Plainville CT 38:56 12:31 5/9 2961
47 Jordyn Lynne 23F F2029 Guilford CT 39:06 12:35 13/28 2886
48 Kayla Bingham 23F F2029 Manchester CT 40:15 12:57 14/28 2810
49 Justin Furst 25M M2029 Manchester CT 40:16 12:57 14/24 2849
50 Peter Garrigan 19M M0019 Berkeley Heights NJ 42:19 13:37 12/21 2856
51 Matt Tonn 20M M2029 West Islip NY 42:20 13:37 15/24 2936
52 David Mathis 22M M2029 Westport CT 42:22 13:38 16/24 2889
53 Jack Kavovit 18M M0019 New Milford CT 43:27 13:59 13/21 2874
54 Melissa Sheardwright 48F F4049 Storrs CT 43:45 14:04 4/7 2969
55 Diana Norris 59F F5059 Tolland CT 43:45 14:04 1/5 2905
56 Scarlett May 6F F0019 Storrs Mansfield CT 43:45 14:04 6/9 2891
57 Shaan Nayar 19M M0019 Southbury CT 43:47 14:05 14/21 2902
58 Reese Zimmerman 18M M0019 New Milford CT 43:47 14:05 15/21 2957
59 Troy Deltano 19M M0019 Southington CT 44:08 14:12 16/21 2839
60 Michael Taylor 19M M0019 Southington CT 44:08 14:12 17/21 2935
61 Joseph Foley 19M M0019 Aberdeen MD 44:08 14:12 18/21 2846
62 Jeff Petit 47M M4049 Plainville CT 44:11 14:13 1/2 2962
63 Kim Petit 47F F4049 Plainville CT 44:13 14:13 5/7 2963
64 David Benson 21M M2029 Torrington CT 44:30 14:19 17/24 2808
65 Eileen Kenny 54F F5059 Colchester CT 44:45 14:24 2/5 2876
66 Maura Kenny 21F F2029 Colchester CT 44:46 14:24 15/28 2877
67 Mishel Wight 21F F2029 Cantebury CT 44:53 14:26 16/28 2951
68 Cheryle Hicking 52F F5059 Cantebury CT 44:53 14:26 3/5 2865
69 Katie Gargiulo 26F F2029 West Hartford CT 47:17 15:13 17/28 2855
70 Adam Desso 28M M2029 Columbia CT 47:17 15:13 18/24 2840
71 Sarah Desso 28F F2029 Columbia CT 47:18 15:13 18/28 2841
72 Jon Turban 26M M2029 Sterling CT 47:27 15:16 19/24 2941
73 Ray Zanetti 54M M5059 Cromwell CT 47:28 15:16 1/4 2956
74 Holly Zanetti 61F F6099 Cromwell CT 47:33 15:18 1/1 2955
75 George Townsend 57M M5059 Cromwell CT 47:34 15:18 2/4 2939
76 Ashley Kowalchuk 27F F2029 Pomfret Center CT 47:56 15:25 19/28 2880
77 Tonya Lefevre 33F F3039 Moosup CT 48:23 15:34 3/6 2883
78 Claire Pellino 22F F2029 Vernon CT 48:24 15:34 20/28 2912
79 Chris Gardella 26M M2029 Voluntown CT 48:24 15:34 20/24 2854
80 Adam Coley 24M M2029 Willington CT 48:24 15:34 21/24 2822
81 Brittany Hay 29F F2029 Voluntown CT 48:25 15:35 21/28 2864
82 Nicole Daigle 26F F2029 Wethersfield CT 48:25 15:35 22/28 2836
83 Tatjana Cvjetinovic 20F F2029 Willington CT 48:31 15:37 23/28 2833
84 John McMahon 21M M2029 Waterbury CT 48:32 15:37 22/24 2897
85 Emily Green 20F F2029 Wolcott CT 48:32 15:37 24/28 2860
86 Kylie Whalen 21F F2029 Storrs CT 48:33 15:37 25/28 2949
87 Sarah Skinger 20F F2029 Southbury CT 48:34 15:37 26/28 2929
88 Cathy May 35F F3039 Storrs Mansfield CT 48:54 15:44 4/6 2890
89 Jill Fischetti 32F F3039 Woodbridge CT 48:54 15:44 5/6 2845
90 Anthony Fischetti 31M M3039 Woodbridge CT 48:54 15:44 1/1 2844
91 James Norris 56M M5059 Tolland CT 48:55 15:44 3/4 2906
92 Emily Waddington 19F F0019 Wolcott CT 48:57 15:45 7/9 2946
93 Mary Norris 57F F5059 Coventry CT 48:58 15:45 4/5 2907
94 Oliver Watson 19M M0019 Brooklyn NY 49:19 15:52 19/21 2948
95 Michael Handlmaier 19M M0019 Storrs CT 49:19 15:52 20/21 2861
96 Addi Yost 20M M2029 Stamford CT 49:20 15:52 23/24 2953
97 Ronan Lane 21M M2029 Wilton CT 49:21 15:53 24/24 2882
98 Liam Lynders 19M M0019 Guilford CT 49:21 15:53 21/21 2885
99 Paul McElroy 45M M4049 Scotland CT 51:10 16:28 2/2 2895
100 Heather Cymbala 35F F3039 Wallingford CT 51:12 16:28 6/6 2834
101 Karen McElroy 46F F4049 Scotland CT 51:14 16:29 6/7 2894
102 MaryEllen Wyman 54F F5059 Wilmington CT 56:38 18:13 5/5 2965
103 Samantha Rakers 15F F0019 Wilmington MA 56:38 18:13 8/9 2921
104 Sarah Rakers 21F F2029 Wilmington MA 56:38 18:13 27/28 2922
105 Emily Rakers 19F F0019 Wilmington MA 56:39 18:14 9/9 2919
106 Larry Rakers 53M M5059 Wilmington MA 56:39 18:14 4/4 2920
107 Carol Rakers 49F F4049 Wilmington MA 56:39 18:14 7/7 2918
108 Sabrina Anderson 20F F2029 Wilmington MA 56:41 18:14 28/28 2802

Overall 5K Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Christian Cruz 2. Jarod Riedl 3. Benjamin Corbett 4. Evan Opsahl 5. Chandler Gray

Top Female: 1. Natalie Wickenheisser 2. Laken Hughes 3. Erica Thrall 4. Jaclyn Cronin 5. Anna Freeda

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates