Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results ()     Division Results ()     PARA Results ()    


Dave Parcells Madison Sprint Triathlon
Top Male: 1. Brendan Atkins 2. William Schumann 3. Donald Gustavson 4. Mark Desautelle 5. Thomas Cartelli
Top Female: 1. Avery Gillem 2. Julianne Rogers 3. Addisen Rutkoske 4. Nancy Lovas 5. Heather Bernstein
2017 Madison Sprint Triathlon
Saturday Sept 9, 2017 || Surf Club in Madison CT
Platt Systems Chip Timing & Results || Chilly Start then - Partly Cloudy - 65 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com


***********************************************************************************************

PLATTSYS.COM TRIATHLON RESULTS

***********************************************************************************************

OVERA ******************** ********************FINAL DIVSWIM-T1-BIKE-T2- RUN WA
PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT VE BIB
1 Brendan Atkins 32M M3034 Old Lyme CT 1:05:30 1/12 2 13:22 21 :44 2 34:09 45 :38 1 16:37 1 9
2 William Schumann 54M M5054 West Hartford CT 1:08:40 1/22 3 13:47 23 :45 3 34:20 40 :35 4 19:13 1 195
3 Male Team Hoch men Family 99R R9999 Male Team NY 1:11:08 1/25 7 14:43 4 :28 4 34:55 1 :14 17 20:48 4 257
4 Donald Gustavson 43M M4044 Easton CT 1:11:26 1/7 51 18:02 20 :42 1 33:17 33 :32 3 18:53 1 100
5 Mark Desautelle 50M M5054 Darien CT 1:11:52 2/22 1 12:52 24 :47 9 36:47 94 :57 12 20:29 1 277
6 Thomas Cartelli 53M M5054 Ivoryton CT 1:13:11 3/22 6 14:39 36 1:03 7 35:59 47 :39 19 20:51 1 39
7 Tom Provencher 48M M4549 East Lyme CT 1:15:28 1/20 55 18:14 28 :53 5 35:04 50 :40 14 20:37 2 176
8 Jon Arellano 49M M4549 Hamden CT 1:16:14 2/20 33 17:16 22 :45 18 38:11 58 :44 6 19:18 1 6
9 Male Team DAJinetic 99R R9999 Male Team CT 1:16:41 2/25 74 19:16 9 :33 20 38:14 15 :24 2 18:14 4 255
10 Avery Gillem 20F F2024 New London CT 1:16:54 1/11 5 14:26 19 :42 35 39:47 37 :34 24 21:25 3 89
11 Mike Tanguay 30M M3034 Deep River CT 1:18:23 2/12 47 17:41 44 1:15 14 37:20 44 :37 26 21:30 1 213
12 Andrew Luneau 37M M3539 Danielson CT 1:18:29 1/10 64 18:35 67 1:39 10 36:58 75 :51 11 20:26 1 138
13 Co-Ed Team TriNCatchUs 99R R9999 Co-Ed Team CT 1:18:29 3/25 66 18:54 11 :33 6 35:48 17 :25 39 22:49 4 260
14 FemaleTeam Connors 99R R9999 Female CT 1:18:36 4/25 61 18:29 3 :27 16 38:06 25 :30 20 21:04 4 275
15 Co-Ed Team Wild When Wet 99R R9999 Co-Ed Team NY 1:19:14 5/25 24 16:50 7 :31 17 38:06 14 :23 50 23:24 4 252
16 David Walker 54M M5054 North branford CT 1:19:35 4/22 43 17:30 59 1:33 29 39:05 42 :36 18 20:51 2 228
17 Alexander Hawley 21M M2024 New London CT 1:19:44 1/10 35 17:19 42 1:12 36 39:48 48 :39 16 20:46 1 105
18 James Toomey 31M M3034 New London CT 1:19:46 3/12 87 19:44 55 1:25 25 38:44 41 :36 5 19:17 1 217
19 Scott Little 45M M4549 New haven CT 1:20:12 3/20 32 17:15 60 1:34 21 38:21 112 1:04 30 21:58 1 298
20 Brennen McCulloch 19M M0019 New London CT 1:20:14 1/5 104 20:31 56 1:29 22 38:29 16 :25 7 19:20 4 149
21 Andrew Conlan 28M M2529 Southbury CT 1:20:38 1/13 19 16:42 35 1:00 44 40:44 55 :43 25 21:29 1 47
22 Jason Williams 38M M3539 Cheshire CT 1:20:52 2/10 115 20:49 62 1:36 8 36:29 56 :43 21 21:15 1 237
23 Carl Binner 55M M5559 Sunderland MA 1:20:53 1/14 21 16:43 70 1:40 15 37:40 159 1:22 52 23:28 2 22
24 Julianne Rogers 21F F2024 FREDERICKSBRG VA 1:21:07 2/11 10 14:53 31 :57 56 41:33 108 1:02 36 22:42 3 185
25 Thomas DiMauro 55M M5559 Haddam CT 1:21:15 2/14 111 20:45 33 :58 11 37:02 133 1:09 22 21:21 1 65
26 Keefe Kirshen 50M M5054 Glastonbury CT 1:21:30 5/22 34 17:18 41 1:08 24 38:39 60 :44 60 23:41 2 127
27 Rich Weissmann 55M M5559 Chappaqua NY 1:21:35 3/14 13 15:50 93 2:05 23 38:33 167 1:26 59 23:41 2 232
28 Breno Damata 51M M5054 Danbury CT 1:22:00 6/22 75 19:17 68 1:39 13 37:04 71 :49 46 23:11 2 56
29 Addisen Rutkoske 20F F2024 Beacon NY 1:22:34 3/11 8 14:44 37 1:05 50 41:14 85 :54 75 24:37 3 191
30 Greg Holmes 37M M3539 Glastonbury CT 1:22:44 3/10 93 19:51 46 1:16 28 38:51 109 1:02 28 21:44 1 294
31 Arthur Linares 29M M2529 Westbrook CT 1:22:46 2/13 17 16:31 160 3:01 41 40:29 123 1:06 27 21:39 1 134
32 Brian Mattiello 52M M5054 Torrington CT 1:22:52 7/22 20 16:42 47 1:18 67 42:25 110 1:02 23 21:25 2 145
33 Douglas Boccuzzi 47M M4549 Coventry CT 1:22:55 4/20 53 18:05 57 1:29 32 39:24 95 :57 41 23:00 2 23
34 Richard Baker 51M M5054 Madison CT 1:23:11 8/22 40 17:26 49 1:20 33 39:28 164 1:24 56 23:33 2 11
35 Edmund Huminski 18M M0019 Madison CT 1:23:23 2/5 37 17:23 120 2:27 40 40:28 30 :31 34 22:34 4 117
36 Dave Hayes 53M M5054 Essex CT 1:23:57 9/22 109 20:36 123 2:30 31 39:16 179 1:32 8 20:03 2 106
37 Co-Ed Team Sun Rays 99R R9999 Co-Ed Team CT 1:24:06 6/25 48 17:44 16 :36 27 38:47 233 2:46 65 24:13 4 251
38 Simon Brown 47M M4549 New York NY 1:24:15 5/20 76 19:20 39 1:06 30 39:11 119 1:05 55 23:33 2 30
39 Michael Eldredge 53M M5054 Cheshire CT 1:24:35 10/22 70 19:02 54 1:25 38 40:17 143 1:14 35 22:37 2 77
40 Michael Barry 62M M6064 Waterbury CT 1:24:38 1/14 41 17:27 32 :58 42 40:39 61 :45 79 24:49 1 16
41 Nancy Lovas 46F F4549 East Norwalk CT 1:25:46 1/12 57 18:16 103 2:16 39 40:26 137 1:11 57 23:37 3 137
42 Douglas Casey 50M M5054 Simsbury CT 1:26:17 11/22 85 19:41 78 1:46 47 40:58 99 :58 40 22:54 1 40
43 Alex Castro 23M M2024 Ossining NY 1:26:26 2/10 94 19:56 125 2:32 65 42:12 177 1:31 10 20:15 1 42
44 Jeffrey McGuinness 44M M4044 Madison CT 1:26:27 2/7 168 23:13 76 1:45 12 37:04 145 1:16 43 23:09 1 153
45 Heather Bernstein 32F F3034 New Haven CT 1:26:40 1/10 9 14:52 111 2:19 116 46:11 27 :30 38 22:48 1 20
46 Michael Schwarz 42M M4044 Madison CT 1:26:45 3/7 30 17:13 64 1:38 64 42:11 59 :44 82 24:59 1 199
47 Joseph Pucci 50M M5054 Westport CT 1:26:46 12/22 58 18:22 79 1:47 19 38:13 139 1:12 134 27:12 2 177
48 Donna Segnere 45F F4549 Madison CT 1:26:56 2/12 62 18:31 85 1:57 51 41:15 213 2:03 45 23:10 3 203
49 Steven Russo 61M M6064 Weston CT 1:26:59 2/14 29 17:04 48 1:20 58 41:43 88 :56 104 25:56 2 273
50 Co-Ed Team Splash/Flash/D 99R R9999 Co-Ed Team CT 1:27:07 7/25 42 17:30 14 :34 66 42:13 12 :23 111 26:27 4 259
51 team fabulous three 99R R9999 co-ed CT 1:27:46 8/25 69 19:00 25 :47 73 43:13 21 :28 68 24:18 4 286
52 Karen Brown 55F F5559 Old Greenwich CT 1:27:47 1/6 71 19:07 58 1:31 46 40:57 132 1:09 83 25:03 3 29
53 Wayne Boyington 52M M5054 Haddam CT 1:27:49 13/22 96 20:00 45 1:15 53 41:23 80 :53 69 24:18 2 25
54 Paul Maxted 49M M4549 Guilford CT 1:27:57 6/20 83 19:39 138 2:42 49 41:14 116 1:04 47 23:18 2 146
55 Lauren Scopaz 39F F3539 Stamford CT 1:27:59 1/6 119 21:05 91 2:02 37 40:14 129 1:08 53 23:30 3 200
56 Maurizio Mazzi 47M M4549 Niantic CT 1:28:01 7/20 130 21:46 69 1:39 26 38:44 169 1:28 70 24:24 2 147
57 John McGrane 61M M6064 Farmington CT 1:29:21 3/14 145 22:25 34 :58 52 41:22 138 1:11 51 23:25 2 152
58 Female Team Coast Guard G 99R R9999 Female Team PA 1:29:51 9/25 99 20:10 1 :25 128 46:56 4 :18 32 22:02 4 250
59 Holly Wheeler 41F F4044 Madison CT 1:29:57 1/10 95 20:00 105 2:16 45 40:46 166 1:25 94 25:30 3 234
60 Rick Brande 22M M2024 New London CT 1:30:07 3/10 127 21:33 95 2:08 72 43:11 115 1:04 33 22:11 4 297
61 Irene Horowitz 52F F5054 Greenwich CT 1:30:10 1/9 50 18:01 133 2:39 95 45:03 97 :57 54 23:30 3 115
62 Male Team Glenwood Roadru 99R R9999 Male Team CT 1:30:13 10/25 142 22:17 5 :29 54 41:24 3 :18 99 25:45 4 271
63 Vin Darcy 59M M5559 Avon CT 1:30:22 4/14 27 16:59 107 2:16 81 44:12 102 :59 103 25:56 2 57
64 Rowan O'Connor 14M M0019 MADISON CT 1:30:26 3/5 11 15:23 196 3:44 74 43:14 163 1:23 118 26:42 4 170
65 Greg Kinsella 60M M6064 Guilford CT 1:30:34 4/14 15 16:08 174 3:14 97 45:05 90 :56 87 25:11 2 126
66 Matt Talmadge 40M M4044 WESTBROOK CT 1:30:34 4/7 121 21:17 130 2:36 63 42:00 151 1:20 48 23:21 1 212
67 Female Team Ti-Wives of M 99R R9999 Female Team CT 1:30:43 11/25 18 16:38 18 :38 125 46:48 7 :21 110 26:18 4 258
68 Hugh Smyth 49M M4549 Madison CT 1:30:46 8/20 155 22:49 74 1:42 71 43:09 126 1:07 31 21:59 2 206
69 Kate Tiedemann 49F F4549 Rye NY 1:31:00 3/12 4 13:51 129 2:35 82 44:13 158 1:22 167 28:59 3 282
70 Robert Halloran 51M M5054 Branford CT 1:31:21 14/22 108 20:36 63 1:37 34 39:37 153 1:20 155 28:11 1 101
71 David Dean 45M M4549 East Lyme CT 1:31:30 9/20 38 17:23 89 2:01 106 45:32 199 1:50 77 24:44 2 62
72 Ryan Caldwell 23M M2024 STRATFORD CT 1:31:31 4/10 31 17:14 199 3:46 99 45:11 74 :50 72 24:30 4 36
73 Jesse Buccolo 26M M2529 Rowayton CT 1:31:31 3/13 177 23:39 97 2:10 48 41:01 148 1:19 49 23:22 1 31
74 Chris Huesman 52M M5054 Stonington CT 1:31:53 15/22 63 18:34 134 2:39 55 41:27 176 1:31 148 27:42 2 293
75 Michael Vagnone 62M M6064 Trumbull CT 1:31:57 5/14 49 17:47 109 2:17 57 41:42 155 1:21 165 28:50 2 224
76 Keith Cyr 40M M4044 Madison CT 1:32:01 5/7 90 19:46 90 2:01 59 41:44 168 1:26 128 27:04 1 53
77 Carol Redden 58F F5559 Branford CT 1:32:04 2/6 23 16:49 73 1:42 110 45:40 63 :47 131 27:06 3 179
78 Kevin Godbout 49M M4549 Guilford CT 1:32:16 10/20 67 18:55 115 2:24 76 43:39 203 1:55 91 25:23 2 91
79 Jean Amaro 36M M3539 Groton CT 1:32:38 4/10 154 22:48 124 2:30 43 40:41 121 1:05 96 25:34 4 274
80 Erin Bennett 49F F4549 Cheshire CT 1:32:42 4/12 39 17:25 53 1:24 100 45:16 106 1:01 143 27:36 3 18
81 Michael Davis 58M M5559 Marlborough CT 1:32:51 5/14 139 22:10 84 1:56 62 41:59 73 :50 105 25:56 2 60
82 Kristin Desautelle 50F F5054 Darien CT 1:32:51 2/9 68 18:59 110 2:18 98 45:06 187 1:42 78 24:46 3 276
83 Sean Hayes 29M M2529 Essex CT 1:32:59 4/13 81 19:33 171 3:13 70 43:04 200 1:52 90 25:17 1 108
84 Co-Ed Team Snap Crackle P 99R R9999 Co-Ed Team CT 1:33:14 12/25 167 23:13 17 :37 68 42:29 2 :17 116 26:38 4 262
85 Patrick Notti 28M M2529 BOSTON MA 1:33:26 5/13 89 19:45 200 3:46 117 46:14 84 :54 37 22:47 4 168
86 Curtis Collins 50M M5054 Newington CT 1:33:30 16/22 100 20:12 51 1:23 75 43:35 70 :49 142 27:31 2 46
87 Emily Baker 18F F0019 Madison CT 1:33:30 1/5 86 19:43 65 1:38 124 46:47 147 1:17 63 24:05 4 10
88 William Lombardi 65M M6569 Southington CT 1:33:38 1/6 124 21:23 80 1:48 77 43:44 178 1:31 88 25:12 2 136
89 FFFF Relay Golden Girls 99R R9999 Middlebury CT 1:33:44 13/25 59 18:26 2 :26 153 48:52 10 :23 98 25:37 4 296
90 Adriana Castillo 55F F5559 Branford CT 1:33:50 3/6 98 20:10 77 1:45 94 44:57 130 1:08 102 25:50 3 41
91 Edward Melnick 40M M4044 New Haven CT 1:33:52 6/7 65 18:49 149 2:52 78 44:00 150 1:20 121 26:51 1 155
92 Daniel Lyons 27M M2529 Medford MA 1:34:05 6/13 122 21:17 112 2:20 157 49:17 20 :28 15 20:43 1 140
93 Daniel Smyth 17M M0019 MADISON CT 1:34:17 4/5 22 16:47 118 2:27 135 47:28 113 1:04 112 26:31 4 205
94 Co-Ed Team Team Neringa 99R R9999 Co-Ed Team CT 1:34:19 14/25 105 20:31 8 :31 199 52:23 9 :22 13 20:32 4 253
95 Rick Gedney 61M M6064 Madison CT 1:34:28 6/14 79 19:28 52 1:24 109 45:37 78 :53 130 27:06 2 86
96 Jeb Myers 20M M2024 New London CT 1:34:37 5/10 205 25:32 140 2:44 61 41:49 83 :54 58 23:38 4 166
97 Beth Harrison 61F F6064 Branford CT 1:34:50 1/5 120 21:14 50 1:21 80 44:08 165 1:24 119 26:43 3 103
98 Chris Milligan 35M M3539 Madison CT 1:34:56 5/10 118 21:01 182 3:26 107 45:34 124 1:06 61 23:49 1 158
99 Mark Turkington 73M M7099 Bolton CT 1:35:11 1/5 88 19:44 40 1:06 84 44:18 201 1:54 154 28:09 2 221
100 Female Team HCF 99R R9999 Female Team CT 1:35:14 15/25 132 21:56 6 :29 141 48:01 6 :21 71 24:27 4 270
101 Meagan Reilly 33F F3034 New Rochelle NY 1:35:23 2/10 60 18:27 144 2:48 79 44:05 173 1:28 163 28:35 3 180
102 Kami Brown 38F F3539 KILLINGWORTH CT 1:35:23 2/6 116 20:58 98 2:12 120 46:30 136 1:10 73 24:33 3 28
103 Jennifer Sutherland Gerra 41F F4044 Madison CT 1:35:34 2/10 77 19:21 71 1:40 127 46:55 111 1:03 115 26:35 3 211
104 Lisa Ste Marie 49F F4549 Guilford CT 1:35:42 5/12 102 20:27 92 2:05 102 45:22 198 1:49 107 25:59 1 208
105 Luke Boyington 23M M2024 MADISON CT 1:35:44 6/10 110 20:43 94 2:06 108 45:36 24 :30 120 26:49 4 24
106 Alex Brilla 32M M3034 Plantsville CT 1:35:47 4/12 123 21:22 186 3:32 140 47:54 114 1:04 29 21:55 1 27
107 Kelly Webster 38F F3539 Killingworth CT 1:35:53 3/6 78 19:22 86 1:59 146 48:27 172 1:28 74 24:37 3 231
108 Matt Wing 26M M2529 WEST HARTFORD CT 1:36:13 7/13 73 19:11 197 3:44 92 44:51 237 3:03 92 25:24 4 238
109 Herb Lustberg 47M M4549 Killingsorth CT 1:36:16 11/20 141 22:14 132 2:38 69 42:30 186 1:42 135 27:12 4 139
110 Domenic Roy 24M M2024 Waterbury CT 1:36:31 7/10 54 18:06 147 2:52 152 48:51 49 :40 108 26:02 4 186
111 Drew Cheneler 20M M2024 New London CT 1:36:46 8/10 46 17:39 61 1:35 150 48:45 62 :46 151 28:01 1 272
112 Patrick Cwanek 36M M3539 Fairfield CT 1:36:53 6/10 160 22:59 72 1:41 130 47:00 107 1:01 64 24:12 1 292
113 Ashley Wetherbee 32F F3034 Gales Ferry CT 1:37:04 3/10 28 17:04 102 2:15 144 48:07 53 :42 166 28:56 3 284
114 Victor Bernard 45M M4549 MIDWAY PARK NC 1:37:17 12/20 198 24:57 141 2:45 60 41:45 183 1:39 109 26:11 2 19
115 Jeffrey Cross 57M M5559 Georgetown CT 1:37:25 6/14 126 21:29 38 1:06 114 46:02 91 :56 150 27:52 2 51
116 Philip Goldberg 46M M4549 Guilford CT 1:37:34 13/20 179 23:40 177 3:17 88 44:37 92 :56 84 25:04 2 92
117 Edward Yergeau 64M M6064 Manchester CT 1:37:43 7/14 144 22:20 142 2:45 96 45:04 195 1:48 100 25:46 2 239
118 Isaac Lerner 15M M0019 Madison CT 1:37:54 5/5 166 23:08 43 1:13 165 50:00 22 :28 42 23:05 4 131
119 Male Team Knights of Nee 99R R9999 Male Team CT 1:37:59 16/25 189 24:15 26 :48 132 47:10 36 :34 89 25:12 4 249
120 Dominick Summers 21M M2024 NEW LONDON CT 1:38:02 9/10 91 19:47 163 3:05 138 47:49 219 2:13 85 25:08 4 210
121 Lloyd O'Connor 60M M6064 New Canaan CT 1:38:13 8/14 82 19:35 184 3:29 104 45:27 181 1:38 152 28:04 2 169
122 Matthew Keller 26M M2529 London == 1:38:13 8/13 176 23:39 208 3:58 113 45:57 54 :42 62 23:57 4 124
123 Ralph Rienzo 31M M3034 OXFORD CT 1:38:39 5/12 25 16:50 180 3:21 173 50:23 77 :52 137 27:13 4 183
124 Carl Russell 67M M6569 Orange CT 1:38:44 2/6 143 22:18 135 2:40 85 44:27 122 1:06 157 28:13 2 190
125 Nicholas DeSena 28M M2529 GUILFORD CT 1:38:50 9/13 190 24:24 222 4:18 93 44:55 98 :58 66 24:15 1 64
126 Co-ed BAM 99R R9999 Co-ed CT 1:38:54 17/25 128 21:41 27 :50 145 48:20 8 :22 147 27:41 4 265
127 Tom Burland 59M M5559 Madison CT 1:39:12 7/14 16 16:30 119 2:27 129 46:58 141 1:12 204 32:05 2 33
128 James Hammond 38M M3539 Durham CT 1:39:28 7/10 165 23:08 75 1:44 89 44:44 26 :30 176 29:22 1 102
129 Lindsey Critser 21F F2024 New London CT 1:39:28 4/11 129 21:41 87 2:00 133 47:14 118 1:05 140 27:28 3 50
130 Ellen Massey Total Recall 99R R9999 Coed CT 1:39:33 18/25 125 21:25 13 :34 90 44:47 11 :23 206 32:24 4 143
131 Frederick Franco 56M M5559 Branford CT 1:39:41 8/14 107 20:33 143 2:46 111 45:40 171 1:28 172 29:14 2 85
132 Pierre Trippitelli 45M M4549 DARIEN CT 1:40:04 14/20 101 20:20 154 2:57 91 44:50 214 2:06 180 29:51 4 219
133 Co-Ed Team Pieper Memoria 99R R9999 Co-Ed Team CT 1:40:11 19/25 164 23:07 15 :35 86 44:28 18 :26 200 31:35 4 263
134 Bill Morin 53M M5054 FAIRFIELD CT 1:40:27 17/22 56 18:16 101 2:15 189 51:15 89 :56 149 27:45 2 163
135 Benjamin McIntyre-Coble 30M M3034 North Kingstown RI 1:40:40 6/12 137 22:07 81 1:50 118 46:27 100 :58 175 29:18 4 154
136 Kevin Davis 28M M2529 Madison CT 1:41:37 10/13 45 17:34 96 2:09 193 52:07 51 :41 171 29:06 1 59
137 Kiara Matos 42F F4044 New haven CT 1:41:56 3/10 162 23:01 152 2:55 136 47:39 146 1:17 129 27:04 1 290
138 Lesley Colburn 30F F3034 Madison CT 1:42:08 4/10 152 22:37 185 3:30 167 50:04 68 :49 86 25:08 3 45
139 Lauren Downing 41F F4044 Killingworth CT 1:42:10 4/10 192 24:27 66 1:38 149 48:44 69 :49 113 26:32 3 68
140 Jason Davis 35M M3539 Madison CT 1:42:19 8/10 195 24:42 205 3:58 115 46:08 93 :57 114 26:34 1 58
141 Jonathan Mills 44M M4044 Milton MA 1:42:38 7/7 193 24:34 206 3:58 131 47:03 215 2:06 81 24:57 1 160
142 Dave Moore 54M M5054 Old Lyme CT 1:42:46 18/22 188 24:12 146 2:52 123 46:46 207 1:58 126 26:58 2 162
143 Erin Crayton 41F F4044 Higganum CT 1:42:54 5/10 114 20:48 162 3:02 192 52:03 142 1:13 101 25:48 3 49
144 Jessie Waggoner 39F F3539 New Boston NH 1:42:54 4/6 161 22:59 121 2:28 196 52:15 23 :29 76 24:43 3 227
145 Co-Ed Team Team Rainy Feg 99R R9999 Co-Ed Team NY 1:42:57 20/25 80 19:33 126 2:32 112 45:52 57 :43 222 34:17 4 268
146 Male Team DOBIS 99R R9999 Male Team CT 1:42:59 21/25 151 22:33 203 3:49 101 45:19 38 :34 185 30:44 4 266
147 Jim Grimaldi 65M M6569 Higganum CT 1:43:02 3/6 36 17:21 220 4:17 143 48:07 185 1:41 201 31:36 2 96
148 Katherine Linnick 33F F3034 Madison CT 1:43:08 5/10 194 24:37 189 3:34 87 44:36 204 1:55 160 28:26 3 135
149 Rachel Levine 26F F2529 Boston MA 1:43:14 1/6 163 23:06 117 2:25 183 50:55 76 :51 106 25:57 4 133
150 Catherine Arrandale 14F F0019 Madison CT 1:43:18 2/5 14 16:03 82 1:53 204 53:42 46 :39 187 31:01 4 8
151 Molly Harrison 29F F2529 NEW HAVEN CT 1:43:21 2/6 84 19:40 170 3:10 164 49:44 101 :59 179 29:48 4 104
152 Steven Rozea 30M M3034 Madison CT 1:43:32 7/12 199 25:00 167 3:08 170 50:12 87 :55 67 24:17 1 188
153 Tara Strauss 21F F2024 New London CT 1:43:49 5/11 171 23:24 181 3:22 176 50:34 86 :54 97 25:35 3 209
154 Dean Conrad 61M M6064 NORTHFORD CT 1:44:08 9/14 187 24:03 179 3:18 137 47:45 66 :48 158 28:14 2 48
155 Melissa Roy 31F F3034 East Haven CT 1:44:13 6/10 183 23:53 172 3:13 163 49:35 79 :53 117 26:39 3 187
156 Emily Gumbrecht 24F F2024 Madison CT 1:44:15 6/11 97 20:06 229 5:23 169 50:10 184 1:41 123 26:55 3 98
157 Jerre Skeats 52F F5054 Darien CT 1:44:17 3/9 173 23:30 127 2:34 151 48:46 160 1:22 153 28:05 3 291
158 Raina Aronowitz 33F F3034 New York NY 1:44:45 7/10 213 26:45 88 2:00 177 50:34 34 :34 80 24:52 4 7
159 Oscar Barrera 33M M3034 NEW LONDON CT 1:44:53 8/12 148 22:28 223 4:25 83 44:14 191 1:44 203 32:02 4 14
160 William Reynolds 36M M3539 New Haven CT 1:45:02 9/10 133 21:57 113 2:21 168 50:08 221 2:18 159 28:18 4 181
161 Amy Papantonio 30F F3034 Deep River CT 1:45:30 8/10 44 17:31 155 2:58 208 54:55 67 :49 173 29:17 1 172
162 Female Team Pieper Memori 99R R9999 Female Team CT 1:45:30 22/25 181 23:49 10 :33 197 52:18 5 :20 162 28:30 4 261
163 Phil Hayes 65M M6569 Clinton CT 1:45:57 4/6 140 22:14 122 2:28 103 45:25 189 1:43 220 34:07 2 107
164 Chloe Silva 15F F0019 MADISON CT 1:46:00 3/5 174 23:31 128 2:35 175 50:29 103 :59 161 28:26 4 204
165 Paul Egan 60M M6064 Clinton CT 1:46:03 10/14 106 20:32 136 2:41 148 48:43 152 1:20 208 32:47 2 76
166 Chris Moore 48M M4549 Guilford CT 1:46:06 15/20 218 27:55 202 3:48 105 45:30 52 :41 156 28:12 2 161
167 Gene Vacca 55M M5559 Branford CT 1:46:29 9/14 103 20:31 207 3:58 134 47:16 240 3:12 198 31:32 2 223
168 Natalie Lang 40F F4044 Watertown MA 1:47:01 6/10 26 16:54 100 2:14 200 52:33 243 4:12 189 31:08 3 128
169 Paul Hirsch 58M M5559 Redding CT 1:47:07 10/14 206 25:38 116 2:25 158 49:23 212 2:03 144 27:38 2 112
170 Michael Van Emmenes 39M M3539 Guilford CT 1:47:12 10/10 52 18:03 195 3:41 142 48:04 125 1:07 229 36:17 1 225
171 Rich Gumbrecht 57M M5559 Madison CT 1:47:14 11/14 208 25:51 218 4:14 139 47:54 223 2:19 124 26:56 2 99
172 Steven Germaine 60M M6064 Guilford CT 1:47:21 11/14 131 21:49 234 5:47 162 49:33 127 1:07 170 29:05 2 87
173 Nicole Burke 41F F4044 Westbrook CT 1:47:25 7/10 175 23:32 99 2:12 191 51:30 157 1:22 164 28:49 3 32
174 Stephen Cuddy 57M M5559 Wallingford CT 1:47:45 12/14 224 28:33 156 3:00 180 50:51 217 2:11 44 23:10 2 52
175 Chelsea Ellington 28F F2529 New Haven CT 1:47:46 3/6 113 20:47 217 4:10 126 46:53 231 2:44 211 33:12 3 78
176 AJ Driscoll 26M M2529 BOSTON MA 1:48:25 11/13 222 28:24 148 2:52 155 49:10 29 :30 141 27:29 4 69
177 Michael Banks 65M M6569 East Lyme CT 1:48:26 5/6 185 23:57 137 2:42 172 50:22 175 1:29 181 29:56 2 12
178 SYLVIE FORTIN 45F F4549 FAIRFIELD CT 1:48:29 6/12 196 24:45 213 4:04 186 51:09 72 :50 146 27:41 3 83
179 Janet Whaley 54F F5054 Deep River CT 1:48:32 4/9 153 22:41 183 3:28 156 49:11 188 1:43 197 31:29 3 233
180 Anita Tudisco 63F F6064 Groton CT 1:48:35 2/5 117 21:01 157 3:00 166 50:03 192 1:46 207 32:45 3 220
181 Priscilla Barrera 27F F2529 NORWICH CT 1:48:59 4/6 92 19:48 231 5:35 182 50:55 156 1:21 192 31:20 4 15
182 Matthew Seaton 28M M2529 Brighton MA 1:49:08 12/13 231 29:26 224 4:29 121 46:35 105 1:00 145 27:38 4 202
183 Ed Gumbrecht 54M M5054 Madison CT 1:49:19 19/22 149 22:30 240 7:01 154 49:09 182 1:38 168 29:01 2 97
184 Meghan Ferrara 33F F3034 Madison CT 1:49:39 9/10 184 23:53 131 2:37 147 48:37 135 1:10 213 33:22 3 82
185 Ophelia Ceradini 51F F5054 GREENWICH CT 1:49:45 5/9 170 23:23 175 3:15 174 50:27 161 1:23 191 31:17 3 43
186 Karen Heidelberger Retzle 46F F4549 Greenwich CT 1:49:45 7/12 138 22:07 194 3:41 190 51:15 149 1:20 193 31:22 3 110
187 Patrick Tracy 32M M3034 MADISON CT 1:50:24 9/12 227 28:51 145 2:49 178 50:37 96 :57 133 27:10 4 218
188 Leah Cohen 56F F5559 New Haven CT 1:51:48 4/6 146 22:26 114 2:23 179 50:42 65 :48 227 35:29 3 44
189 Deborah Day 51F F5054 Cheshire CT 1:52:23 6/9 229 29:15 228 5:20 161 49:27 128 1:08 136 27:13 4 61
190 Ron Starrett 47M M4549 Cromwell CT 1:52:25 16/20 226 28:49 209 3:58 159 49:25 238 3:03 132 27:10 4 207
191 Co-Ed Team East Guilford 99R R9999 Co-Ed Team CT 1:52:37 23/25 72 19:11 29 :53 239 1:11:57 28 :30 9 20:06 4 254
192 Alan Eddy 59M M5559 Madison CT 1:52:47 13/14 159 22:56 221 4:18 187 51:11 35 :34 218 33:48 2 73
193 Ian Schwartz 45M M4549 Guilford CT 1:52:51 17/20 212 26:15 158 3:01 210 55:40 19 :28 139 27:27 4 198
194 Gordon Phillips 51M M5054 East Haddam CT 1:52:54 20/22 210 26:09 236 6:00 194 52:07 193 1:46 122 26:52 2 174
195 Fred Fenton 64M M6064 OLD LYME CT 1:53:57 12/14 157 22:53 219 4:14 203 53:37 210 2:01 190 31:12 2 81
196 Fred Messore 48M M4549 Orange CT 1:53:58 18/20 209 26:00 235 5:52 160 49:26 222 2:19 183 30:21 2 156
197 Arthur DeCillis 61M M6064 Madison CT 1:54:08 13/14 158 22:53 238 6:19 122 46:40 230 2:39 228 35:37 2 63
198 Co-ed Celtic Thunder 99R R9999 Co-ed CT 1:54:23 24/25 135 22:04 30 :54 220 1:00:04 32 :31 186 30:50 4 267
199 Larry Wood 71M M7099 Colchester CT 1:54:49 2/5 191 24:25 159 3:01 188 51:12 225 2:22 219 33:49 2 289
200 Cliff Morton 32M M3034 Durham CT 1:55:04 10/12 216 27:36 211 4:01 195 52:13 206 1:57 174 29:17 1 164
201 Christopher Musumeci 31M M3034 Norwich CT 1:55:04 11/12 207 25:45 210 4:00 214 58:02 196 1:48 93 25:29 4 165
202 Hannah Caldwell 21F F2024 STRATFORD CT 1:55:25 7/11 200 25:06 164 3:06 215 58:41 117 1:05 138 27:27 4 35
203 Elizabeth Barrera 29F F2529 NEW LONDON CT 1:56:02 5/6 221 28:15 166 3:06 201 52:37 228 2:24 178 29:40 4 13
204 Meghan Lerner 41F F4044 Madison CT 1:56:37 8/10 156 22:50 108 2:17 216 58:52 64 :48 202 31:50 3 132
205 Kathy Horner 49F F4549 HARRISON NY 1:56:42 8/12 235 30:01 204 3:52 206 54:27 154 1:21 127 27:01 4 114
206 Emma Tuthill 29F F2529 MADISON CT 1:57:59 6/6 147 22:26 153 2:56 235 1:06:35 31 :31 95 25:31 4 222
207 Matthew Rocco 26M M2529 Madison CT 1:58:03 13/13 236 30:16 215 4:07 119 46:29 216 2:09 224 35:02 4 184
208 Krystal McCarthy 55F F5559 West Hartford CT 1:59:11 5/6 217 27:37 168 3:09 185 51:00 218 2:13 225 35:12 3 148
209 Art Tiedemann 52M M5054 Rye NY 2:00:04 21/22 12 15:44 169 3:10 181 50:53 234 2:53 242 47:24 2 283
210 Elizabeth Sauvageau 56F F5559 Griswold CT 2:00:08 6/6 186 24:01 106 2:16 217 59:06 170 1:28 212 33:17 4 287
211 Cassandra Dahms 24F F2024 MADISON CT 2:00:30 8/11 202 25:12 161 3:02 229 1:02:01 140 1:12 169 29:03 4 54
212 Co-Ed Team Pieper Memoria 99R R9999 Co-Ed Team CT 2:01:08 25/25 180 23:47 12 :33 218 59:39 13 :23 232 36:46 4 256
213 Esther Castano 48F F4549 Niantic CT 2:01:15 9/12 204 25:28 139 2:43 207 54:46 194 1:47 230 36:31 4 288
214 Marian Breeze 53F F5054 Guilford CT 2:01:29 7/9 178 23:40 227 5:08 223 1:00:45 174 1:29 184 30:27 3 26
215 Claudia Herrera 46F F4549 North Haven CT 2:01:31 10/12 238 30:50 178 3:17 205 54:27 197 1:49 188 31:08 3 111
216 David Lariviere 47M M4549 Madison CT 2:01:32 19/20 214 27:09 165 3:06 209 55:23 144 1:15 223 34:39 2 129
217 Megan Ahern 23F F2024 Madison CT 2:01:33 9/11 134 21:59 173 3:14 226 1:01:28 131 1:08 216 33:44 4 2
218 Adam Seaton 31M M3034 San Francisco CA 2:01:56 12/12 240 32:08 237 6:14 198 52:19 104 :59 182 30:16 4 201
219 Nadia Pelaez 35F F3539 Woodside NY 2:02:33 5/6 112 20:46 150 2:53 232 1:03:42 180 1:38 215 33:34 3 173
220 Rachel Duda 22F F2024 Clinton CT 2:02:43 10/11 219 27:56 187 3:32 224 1:00:46 82 :54 177 29:35 4 71
221 Mimi OLeary 48F F4549 Madison CT 2:03:15 11/12 211 26:14 232 5:41 213 57:31 190 1:44 205 32:05 3 171
222 Courtney Kelly 35F F3539 MADISON CT 2:03:25 6/6 201 25:10 190 3:35 221 1:00:08 235 2:57 199 31:35 3 125
223 Lauren Osterling 49F F4549 Madison CT 2:04:28 12/12 223 28:28 230 5:26 211 56:34 134 1:10 210 32:50 4 1
224 Sophia Schupp 12F F0019 NEW YORK NY 2:05:54 4/5 150 22:32 151 2:55 228 1:01:50 205 1:55 231 36:42 4 197
225 Marion Richard 62F F6064 Trumbull CT 2:05:56 3/5 197 24:52 226 5:05 222 1:00:10 236 3:01 209 32:48 3 182
226 OLIVER SCHUPP 48M M4549 New York NY 2:05:58 20/20 182 23:52 83 1:55 227 1:01:30 202 1:55 233 36:46 4 196
227 Edward Capriles 72M M7099 Guilford CT 2:06:04 3/5 169 23:16 104 2:16 171 50:13 209 2:01 243 48:18 2 37
228 Dennis Thompson 60M M6064 Bethany CT 2:06:57 14/14 172 23:30 191 3:35 184 50:57 241 3:39 240 45:16 2 216
229 Dick Walsh 76M M7099 Old Lyme CT 2:07:04 4/5 239 31:17 239 6:45 202 52:50 229 2:26 217 33:46 4 229
230 Bradley Russell 23M M2024 MADISON CT 2:08:17 10/10 232 29:32 201 3:47 237 1:06:55 120 1:05 125 26:58 4 189
231 Michelle Phillips 44F F4044 East Haddam CT 2:12:11 9/10 234 29:54 188 3:33 230 1:02:16 220 2:15 221 34:13 3 175
232 Shannon Baker 50F F5054 Madison CT 2:16:08 8/9 0 244 35:51 234 1:06:27 226 2:24 194 31:26 3 295
233 Tina Edwards 51F F5054 Madison CT 2:16:08 9/9 220 28:11 241 7:23 236 1:06:43 227 2:24 196 31:27 3 74
234 Emy McGaffin 41F F4044 Enfield CT 2:16:24 10/10 230 29:19 198 3:45 233 1:05:11 43 :36 234 37:33 4 151
235 Harold Hutchinson 70M M7099 Guilford CT 2:17:19 5/5 228 29:03 225 4:56 212 56:59 224 2:20 239 44:01 2 118
236 Mark Gerstein 51M M5054 NORTH HAVEN CT 2:19:10 22/22 215 27:12 242 8:24 225 1:00:55 242 3:55 236 38:44 2 88
237 Liz Egan 60F F6064 Clinton CT 2:22:48 4/5 242 39:13 214 4:06 219 59:44 208 2:00 235 37:45 3 75
238 Brittany Williams 23F F2024 New Britain CT 2:26:18 11/11 233 29:53 216 4:08 241 1:17:59 81 :53 214 33:25 4 236
239 John Santry 56M M5559 Madison CT 2:27:21 14/14 225 28:41 212 4:03 242 1:21:09 211 2:02 195 31:26 4 193
240 Heather Marcoux 34F F3034 New Haven CT 2:30:04 10/10 203 25:26 176 3:17 240 1:13:38 39 :35 241 47:08 4 141
241 Lynne Thomas 60F F6064 Madison CT 2:33:15 5/5 243 40:49 233 5:44 231 1:03:27 239 3:09 237 40:06 3 214
242 Elizabeth Dooher 17F F0019 FAIRFIELD CT 2:36:06 5/5 237 30:36 193 3:38 243 1:25:03 162 1:23 226 35:26 4 67
243 Richard Kaplan 69M M6569 WOODBRIDGE CT 2:45:23 6/6 241 37:29 243 12:44 238 1:10:11 232 2:45 238 42:14 4 123

Race Results ()     Division Results ()     PARA Results ()    

Top Male: 1. Brendan Atkins 2. William Schumann 3. Donald Gustavson 4. Mark Desautelle 5. Thomas Cartelli

Top Female: 1. Avery Gillem 2. Julianne Rogers 3. Addisen Rutkoske 4. Nancy Lovas 5. Heather Bernstein

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates