Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Canoe Race Results ()    

Josh Billings RunAground Canoe Race
2017 Josh Billings Run Aground
Sunday Sept 17, 2017 || Tanglewood in Lenox, Mass
Chip Timing and Results by Plattsys Timing (plattsys.com)
27 mile bike, 5 mile canoe, kayak or paddleboard, 6 mile run
OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --|

2017 Josh Billings Run Aground Sunday Sept 17, 2017 || Tanglewood in Lenox, Mass Chip Timing and Results by Plattsys Timing (plattsys.com) 27 mile bike, 5 mile canoe, kayak or paddleboard, 6 mile run . ************************************************************************* 2017 GREAT JOSH BILLINGS RESULTS (CANOE (161 FINISHERS) 2017) ************************************************************************* OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 1 The Boss's Mainely Massive Men 02 1 2:28:25 7 1:05:41 1 46:23 1 1:52:04 4 36:21 12 B: Andrew Piper C: Kevin Boss / Dave Vandorpe R: Shawn Rumery 2 Minkler Ins I 02 2 2:31:21 9 1:05:41 11 49:22 4 1:55:03 3 36:18 110 B: William Thompson C: Tim Minkler / Gary Quadrozzi R: Nick Curelop 3 Josh Itch 01 1 2:32:12 4 1:05:40 9 48:56 3 1:54:36 7 37:36 3 B: Brian Rabuse C: Sue Purdy / Kurt Kuehnel R: Stephen Foley 4 Berkshire Bike & Board 04 1 2:33:08 10 1:05:42 2 46:53 2 1:52:35 15 40:33 125 B: Cheryl Clark C: Laura Walton / Gloria Wesley R: Lori Kingsley 5 Garage Morin & Couture 02 3 2:33:53 3 1:05:40 16 51:21 5 1:57:01 5 36:52 75 B: Alexandre Mathieu C: Berthier Ronrigue / Claude Boucher R: Steven Thibodeau 6 Lymphedivas 03 1 2:37:09 12 1:06:06 20 52:09 7 1:58:15 8 38:54 4 B: Mike Ward C: Charlie Zuber / Denis Guyer R: Michael Spitzer 7 Lull-a-Bye 09 1 2:37:27 21 1:10:48 5 47:26 6 1:58:14 11 39:13 149 B: Ed Curley C: ---- R: Nate Lull 8 BillIanaires Club 02 4 2:38:22 20 1:10:22 8 48:43 11 1:59:05 12 39:17 118 B: Ian Strever C: Bill Ross R: Ian Clark 9 Minkler Ins II 02 5 2:40:09 26 1:12:04 4 47:24 12 1:59:28 16 40:41 10 B: John Bazeck C: Andrew Minkler / Tim Allen R: Brandon Williams 10 Team Pfizer 20 1 2:40:38 1 1:05:39 25 52:53 9 1:58:32 20 42:06 33 B: Zane Wenzel C: Robert Smith / Dennis Girard R: Donald Tyszkiewicz 11 Berkshire Outfitters Leather Spider 12 1 2:41:15 29 1:12:08 32 54:40 23 2:06:48 1 34:27 133 B: Josh Chittenden C: Steve Blazejewski / Mike Blazejewski R: Mac Bissaillon 12 Mean Machine 02 6 2:43:06 13 1:06:07 31 54:26 13 2:00:33 22 42:33 62 B: James Sawtelle C: Jason Sawtelle / Matthew Sawtelle R: Sean Stokes 13 Wild Rovers Cooley Castro 07 1 2:43:18 30 1:12:15 18 52:00 18 2:04:15 9 39:03 50 B: daniel castro C: robert cooley / linda cooley R: michael cooley 14 SEKS 05 1 2:43:30 17 1:10:06 7 48:40 10 1:58:46 28 44:44 101 B: Stephen Meisl C: Scott Dias / Bruce Duquette R: Matt Kinnaman 15 Maxine 21 1 2:43:35 6 1:05:40 24 52:43 8 1:58:23 30 45:12 132 B: William Caligari C: Susan Korte / Kathy Korte R: Sydney Engelberger 16 Irresistible Balding Men 03 2 2:43:36 25 1:12:04 30 54:07 20 2:06:11 6 37:25 97 B: Steve Malin C: Thom Whaley / Tom Ingersoll R: Matthew Cartier 17 377 Builders 20 2 2:43:47 40 1:15:57 3 47:22 14 2:03:19 14 40:28 40 B: Brian Ketchen C: Jason Cross R: Evan Hardcastle 18 The All Days 07 2 2:47:52 14 1:09:39 43 56:41 21 2:06:20 17 41:32 7 B: Lucas Kaplan C: Emma Kearney / Nicholas Sirianno R: Clare Franco 19 Robbins Shred Fest 19 1 2:49:06 15 1:09:40 60 1:00:14 29 2:09:54 10 39:12 26 B: Jay Robbins C: Chris Robbins / Shawn Robbins R: Todd Robbins 20 Snakes In The Wood Pile 07 3 2:50:43 18 1:10:06 42 56:38 22 2:06:44 26 43:59 106 B: Shams Helminksi C: Matthew Cimini / Dominic Cimini R: Michelle Kroboth 21 PJM Management Services 08 1 2:51:42 23 1:12:03 23 52:42 19 2:04:45 37 46:57 54 B: David Boyce C: Dianne Mele / Pat Mele R: Mark DiNicola 22 Orchard Hill Breadworks 20 3 2:52:58 5 1:05:40 116 1:11:10 45 2:16:50 2 36:08 64 B: Noah Elbers C: Sam Grossman R: --- 23 PACC Pickles 20 4 2:53:26 19 1:10:07 71 1:01:46 35 2:11:53 18 41:33 68 B: Benjamin Piecuch C: Kerry Klein / Brenda Loguidice R: Greg Rosolini 24 Manchester Lions 02 7 2:53:46 39 1:15:56 34 55:29 32 2:11:25 21 42:21 128 B: Sam Batchelor C: Andrew Batchelor / Jim Batchelor R: Tim Lilienthal 25 Two Non-Blonds 04 2 2:53:47 31 1:14:14 12 49:24 16 2:03:38 50 50:09 82 B: Jessica Bosworth C: Karen Febey / Patti Jette R: Katie Boudreau ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 26 FOURMOST 19 2 2:55:23 32 1:15:55 44 57:25 37 2:13:20 19 42:03 102 B: Philip Porter C: Charles Sawyer / Jonathan Sawyer R: Lizbie Porter 27 Clarks Gamble 05 2 2:56:11 37 1:15:56 27 53:08 27 2:09:04 39 47:07 72 B: Craig Robertson C: Clark T Gamble / Chris Gamble R: Jim Preite 28 Meant to Be 04 3 2:56:34 54 1:19:00 33 54:49 38 2:13:49 23 42:45 60 B: Marcia Parnell C: Susan Casey / Sally Vincent R: Hillery Hinds Maxymillian 29 Frankenstein's Monster 03 3 2:56:51 46 1:16:03 19 52:00 25 2:08:03 46 48:48 114 B: Dave Wallace C: Pete Cole / Josh Hasty R: Brett Greenleaf 30 Hawaii60 06 1 2:57:50 44 1:15:59 6 47:37 15 2:03:36 75 54:14 6 B: Peter Greer C: Tom Warner / Peter Heed R: Bob Dion 31 Rehab Starts Monday! 07 4 2:58:30 38 1:15:56 38 55:57 36 2:11:53 35 46:37 78 B: Kevin Mooney C: Bill Farry / Kayla Farry R: Tom Phair 32 Dr Al & The Pacemakers 03 4 2:59:04 48 1:16:24 17 51:34 24 2:07:58 56 51:06 140 B: Al Bravo C: Jeff Minkler / Lawrence Bravo R: John Snell 33 Cut and Run! 08 2 2:59:46 27 1:12:05 51 58:54 31 2:10:59 45 48:47 79 B: Kevin Mitts C: Laura Naughton / Joyce AMuso R: Dave Olds 34 Spare the Paddle, Spoil the Child 12 2 3:00:15 42 1:15:58 53 59:13 41 2:15:11 29 45:04 89 B: Stephen Alsdorf C: Jim Harwood / Andreas Schmid R: Mark Elliot 35 Sons of Wharf Rat 02 8 3:01:33 47 1:16:10 65 1:01:04 46 2:17:14 27 44:19 87 B: Alexander Gordon C: Trevor Donoghue / Joshua Ciampa R: Jeremy Ciampa 36 Three Amigoas 07 5 3:01:36 45 1:16:02 26 52:58 26 2:09:00 65 52:36 163 B: Jack Morse C: Jack Morse / Katie Byrne R: Bryan Shnider 37 The Great Berkshire Baking Show 08 3 3:03:22 2 1:05:40 49 58:18 17 2:03:58 103 59:24 158 B: Nicholas Marshall C: John keenan R: Ann Marie Miller 38 The Burkeshire with a Trout 09 2 3:04:01 22 1:11:16 54 59:15 30 2:10:31 70 53:30 9 B: Bruce Armentrout C: Bruce Armentrout / Joseph Burke R: Joseph Burke 39 Arnie-s Army 05 3 3:04:37 60 1:22:06 36 55:36 49 2:17:42 36 46:55 115 B: David Martin C: Kevin Loehr / Michele Loehr R: Bob Archey 40 Rotary Club of Pittsfield 20 5 3:05:58 64 1:22:15 21 52:24 40 2:14:39 57 51:19 34 B: Don Kaczarski C: John Murphy / John O'Brien R: David Hall 41 Berkshire Outfitters Mixed Nuts 07 6 3:06:56 67 1:23:57 37 55:52 53 2:19:49 38 47:07 134 B: Dan Celentano C: Hannah Blazejewski / Amber Freeman R: Jonathan Brigati 42 Beer Mile 09 3 3:08:11 51 1:18:56 58 59:54 51 2:18:50 49 49:21 58 B: Bill Gop C: ---- R: Matthew Puntin 43 Strength for Serridge 12 3 3:08:30 11 1:06:02 86 1:03:44 28 2:09:46 99 58:44 21 B: Cameron Geller C: Jacob Rand / Kevin O'Brien R: Jacob Ryan 44 Professor Science 07 7 3:08:43 74 1:25:39 55 59:18 62 2:24:57 25 43:46 51 B: Brian Moore C: Josh Ciampa / Brendan King R: Elizabeth Morrissey 45 Thank U First Responders 05 4 3:09:01 62 1:22:11 10 49:21 34 2:11:32 89 57:29 139 B: Alex Margolies C: Alec Davis / Roger Henry R: Chris Johnson 46 All New Oldies 05 5 3:09:07 33 1:15:55 35 55:34 33 2:11:29 91 57:38 107 B: Glenn Muscoshy C: John Morona / Jack Lareau R: Charles Asman 47 H.A. George Fuel 09 4 3:09:14 43 1:15:58 47 57:57 39 2:13:55 81 55:19 108 B: Kyle George C: ---- R: Brendan Bullett 48 Rockin' in Paradise 12 4 3:10:39 79 1:26:03 39 56:04 58 2:22:07 44 48:32 19 B: Devin Rock C: Shelby Paradise / Alan Paradise R: Kate Rock 49 Krazy Kyle Kanoes Kinda Krooked 13 1 3:11:22 49 1:16:41 59 1:00:05 44 2:16:46 77 54:36 235 B: Kyle Breier C: ---- R: --- 50 Foireann Kevin Ar 08 4 3:12:12 58 1:19:09 57 59:53 52 2:19:02 68 53:10 53 B: Chris Steger C: Chris Holmes / Tom Toomey R: Carmel Steger ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 2 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 51 Super MIles 09 5 3:12:37 8 1:05:41 108 1:09:40 42 2:15:21 87 57:16 164 B: Brian Spagnoretti C: Brian Spagnoretti / Bob Posey R: Bob Posey 52 PFD The Iron Mike's 20 6 3:12:37 16 1:09:52 118 1:12:09 57 2:22:01 53 50:36 39 B: Jarret Robitaille C: Tom Sammons / David Sinopoli R: Nate Backer 53 Lenox LOCAL 09 6 3:13:57 24 1:12:04 88 1:03:48 43 2:15:52 94 58:05 55 B: Ken Geremia C: ---- R: Jeremy Creelan 54 Cross Insurance 22 1 3:13:59 59 1:19:19 61 1:00:32 54 2:19:51 74 54:08 210 B: Robert Zuber C: Robert Zuber R: Robert Zuber 55 PV Endorphin Junkies 06 2 3:15:33 84 1:27:58 28 53:46 56 2:21:44 71 53:49 113 B: Tom Kelly C: Gerry Gauthier / Lou Desi R: Bob Mangini 56 Christophers Robbins 19 3 3:16:00 36 1:15:56 102 1:08:15 61 2:24:11 61 51:49 29 B: Chris Benoit C: Janet Benoit / Tim WInchell R: Alicia Winchell 57 Ethyl Mer-Men 02 9 3:16:24 80 1:27:08 15 50:22 48 2:17:30 100 58:54 69 B: Myles Greenough C: Tom Greenough / Kurt Kusiak R: John Murphy 58 Here For The Beer 09 7 3:16:34 65 1:22:31 100 1:07:44 76 2:30:15 31 46:19 56 B: Jason Pettit C: ---- R: Brian Seaback 59 Wharf Rats 06 3 3:16:56 35 1:15:55 67 1:01:20 47 2:17:15 105 59:41 90 B: Steve Winckler C: Diz (Jay) Dizacomo / Jim Donohue R: Don Ciampa 60 3GenX 12 5 3:19:26 86 1:28:11 13 49:35 50 2:17:46 117 1:01:40 145 B: Alfonso Champion C: Jerry Madore / Gus Madore R: Alfonso Champion 61 Winther Is Coming 08 5 3:20:49 68 1:24:02 52 58:55 59 2:22:57 93 57:52 138 B: Rob Trask C: Sean Raymer / Steve Mack R: Cindy Winther 62 Lenox Fit 18 1 3:20:58 92 1:29:56 77 1:02:08 84 2:32:04 47 48:54 143 B: Kyle Rochelo C: Brad Cobb R: Mitch Omelenchuck 63 Rowe Reunion Team Old Guys 05 6 3:21:34 56 1:19:01 66 1:01:05 55 2:20:06 116 1:01:28 127 B: Matt Rowe C: Rich Rowe / Steve Rowe R: Vance Rowe 64 David Lee 13 2 3:22:29 52 1:19:00 130 1:15:15 88 2:34:15 42 48:14 157 B: David Lee C: ---- R: --- 65 Dimples and the Dad Bods 01 2 3:22:48 98 1:32:46 46 57:50 77 2:30:36 63 52:12 129 B: Anthony Paul C: Daniel Olds / Doug Olds R: Tyler Olds 66 Barrett Boys 19 4 3:22:48 91 1:29:52 40 56:12 66 2:26:04 86 56:44 119 B: Joe Barrett C: Eddie Barrett / Tim Barrett R: Jake Barrett 67 Thorn Between 2 Roses 21 2 3:22:51 87 1:28:26 82 1:03:23 83 2:31:49 54 51:02 73 B: Megan Callahan C: Michael Kelley R: Caryn Kelley 68 MADDOG QUATTRO 12 6 3:23:26 119 1:39:24 90 1:04:23 109 2:43:47 13 39:39 16 B: Matthew Madden C: Andrew Madden / Daniel Madden R: Sean Madden 69 Break Down Lane 12 7 3:23:38 85 1:28:09 83 1:03:23 82 2:31:32 62 52:06 152 B: Dylan Jordan C: Abigail Lemanski R: Mike Tyer 70 Roberts Roofing 07 8 3:25:01 104 1:35:00 14 50:10 64 2:25:10 107 59:51 147 B: Tracy Roth C: James Roberts / Dave Dugas R: Sarah Gerace 71 This One's For Pop 19 5 3:25:35 72 1:25:36 48 58:05 60 2:23:41 119 1:01:54 31 B: Christopher Brown C: Matt Billetter / Christie Billetter R: Sharon Billetter 72 Canyon Ranch Long and Leaners 20 7 3:25:36 93 1:30:41 63 1:00:47 81 2:31:28 73 54:08 36 B: Chris Lafumee C: Caro Kasch R: Sergio Cardoso 73 Back S 08 6 3:25:38 69 1:24:07 80 1:02:54 67 2:27:01 98 58:37 103 B: Brian Harper C: Richard Heldt / George Pfeiffer R: Alainya Harper 74 50's Guys 30's Gals 12 8 3:25:54 97 1:32:04 79 1:02:23 90 2:34:27 60 51:27 15 B: Adam LaBarron C: Denae Dostal / Amy Thornton R: John Crane 75 Sibling Power 11 1 3:25:56 81 1:27:15 95 1:05:50 85 2:33:05 66 52:51 104 B: Ryan Ericson C: Ryan Ericson / Marissa Ericson R: Marissa Ericson ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 3 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 76 The Csanks 19 6 3:26:13 41 1:15:57 141 1:19:13 92 2:35:10 55 51:03 27 B: Dan Csank C: George Csank R: Diana Csank 77 Jaynes Guys 17 1 3:26:14 63 1:22:14 81 1:03:20 65 2:25:34 112 1:00:40 88 B: kurt holter C: dave klausmeyer / jock burbank R: David Hayes 78 Just some more miracles 04 4 3:26:15 103 1:34:37 41 56:13 78 2:30:50 82 55:25 80 B: Susan Stack C: Marjorie Cohan / Marie Raftery R: Jackie Nardin 79 Team Agouti 26 05 7 3:26:22 75 1:25:41 94 1:05:43 80 2:31:24 79 54:58 65 B: Mickey Natoli C: Shain Bosworth / David Lane R: Stephen Chessare 80 PEN15 Club 19 7 3:27:15 53 1:19:00 111 1:09:53 71 2:28:53 96 58:22 202 B: Gaby Christman C: Peter Christman R: Carson Christman 81 SixtySomething 22 2 3:27:39 82 1:27:21 62 1:00:33 68 2:27:54 106 59:45 221 B: Fred Tilden C: Fred Tilden R: Fred Tilden 82 FASTLANE 01 3 3:27:42 106 1:35:13 76 1:02:06 95 2:37:19 51 50:23 93 B: Jasen Simms C: Matt Lane / Ed Lane R: Mike Girard 83 Turkish Delight 05 8 3:28:24 144 1:48:05 22 52:32 102 2:40:37 41 47:47 109 B: Paul Sullivan C: Joe Lucasceietz / R: Jack Serridge 84 Jerkette 16 1 3:28:32 95 1:31:05 50 58:23 72 2:29:28 101 59:04 223 B: Emma Ellsworth C: Emma Ellsworth R: Emma Ellsworth 85 Main Street Fun 20 8 3:29:03 88 1:28:27 68 1:01:29 74 2:29:56 102 59:07 153 B: Michael Schoch C: Susan Higa / Evan McCarthy R: Fabeu Riviere 86 Canyon Ranch Outdoor Sports 21 3 3:29:42 122 1:40:59 29 54:01 91 2:35:00 78 54:42 100 B: Dan Brinton C: Jeanne Schnackenberg / Ginny Akabane R: Monica Saunders 87 Frosted Cows 12 9 3:30:16 34 1:15:55 120 1:12:27 70 2:28:22 120 1:01:54 141 B: Christopher Moyer C: Alan Delphia / Dan Chase R: Meghan Harris 88 Fugami Indians 17 2 3:30:23 133 1:42:31 45 57:29 101 2:40:00 52 50:23 142 B: Neil Burracas C: Rick D-Elia / Phil Tierney R: Bill Borla 89 Four Men 01 4 3:30:24 126 1:41:15 96 1:05:54 113 2:47:09 24 43:15 11 B: Andrew Reusch C: Brennan Natoli / Michael Cole R: Daniel Bernard 90 Team Rocky 19 8 3:30:29 70 1:24:14 93 1:05:39 73 2:29:53 110 1:00:36 77 B: Bob Accorsi C: Steffanie Accorsi / Bob Accorsi R: Gina Accorsi 91 B77 20 9 3:31:10 138 1:45:05 56 59:42 111 2:44:47 32 46:23 41 B: Misha Green C: Andy Brazie / Evan Hardcastle R: Jesse Carter 92 2nd to None 09 8 3:32:06 124 1:41:13 72 1:01:53 107 2:43:06 48 49:00 231 B: Nick Lyesiuk C: Nick Lyesiuk R: Dan BRooks 93 Invictus I AM 22 3 3:32:20 73 1:25:36 103 1:08:20 87 2:33:56 97 58:24 461 B: Bill Holland C: Bill Holland R: Bill Holland 94 Kirk is High 18 2 3:32:23 77 1:25:45 124 1:13:41 98 2:39:26 67 52:57 83 B: Samuel Schroeder C: Abigail Wade R: Jackson Smith 95 Flaming Chalices 12 10 3:32:35 57 1:19:01 97 1:06:03 63 2:25:04 135 1:07:31 18 B: Philip Hotchkiss C: Annmarie Hotchkiss / Ted Welsh R: Jon Todd 96 Ameen Team 07 9 3:32:45 55 1:19:00 115 1:10:59 75 2:29:59 124 1:02:46 99 B: Anthony Moore C: Bev Ameen / Tom Plunkett R: Hadley Ameen 97 Team Smutty 21 4 3:33:18 101 1:34:07 70 1:01:35 94 2:35:42 90 57:36 45 B: Peter Nixon C: Doreen Donovan / Carol Nixon R: Katelyn Ferrari 98 Andy's Army 05 9 3:33:48 76 1:25:45 128 1:14:13 100 2:39:58 72 53:50 136 B: Robert Doherty C: Marc Litt / Elizabeth Marek R: Mike Skrak 99 C'mon Man 08 7 3:33:53 28 1:12:08 140 1:19:11 79 2:31:19 122 1:02:34 130 B: Craig Crawford C: Matt Ballinger / Lauren Ballinger R: Alex Ciejek 100 Just Joshin - 2 06 4 3:34:52 118 1:39:23 74 1:01:59 104 2:41:22 69 53:30 76 B: Dennis Pollock C: Doug Munson / Toddy Munson R: Bernie Mack ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 4 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 101 The Love Machine 11 2 3:35:10 100 1:33:51 112 1:09:59 110 2:43:50 58 51:20 122 B: Peter Love C: Peter Love / Susan Love R: Susan Love 102 Mid-Life Fabulous 04 5 3:35:22 90 1:29:33 85 1:03:38 86 2:33:11 121 1:02:11 81 B: Alexa Wilson C: Deb Hoellerich / Julie Heritage R: Carolyn King 103 Dads and Daugters 19 9 3:35:27 102 1:34:28 92 1:04:28 97 2:38:56 85 56:31 30 B: Hannah Kaplan C: Michael Kaplan / David Lotto R: Anna Lotto 104 The 4 Barbours 07 10 3:36:51 127 1:41:20 64 1:01:00 106 2:42:20 76 54:31 121 B: Bill Lyons C: Jake Barbour / Bill Barbour R: Audrey Barbour 105 the one-der bean 16 2 3:38:48 89 1:28:51 119 1:12:18 103 2:41:09 92 57:39 150 B: Angela Bean C: Angela Bean R: Angela Bean 106 Muscle Sandwich 03 5 3:39:36 61 1:22:08 133 1:17:24 99 2:39:32 108 1:00:04 120 B: Christopher Weaver C: Tom O'Keefe R: David Fromm 107 Hop, Skip and Jump 04 6 3:39:38 137 1:44:17 101 1:08:00 124 2:52:17 40 47:21 44 B: Julie Marcoulier C: Kristi Kearney R: Courtney Johnston 108 Bring It on Home! 07 11 3:40:23 107 1:35:15 139 1:18:35 129 2:53:50 33 46:33 71 B: Bill Fennell C: Collee Meadows / Mike Meadows R: James Iandoli 109 Mountain Sloths 12 11 3:41:29 110 1:36:20 138 1:18:32 132 2:54:52 34 46:37 20 B: Kevin Strathdee C: Caroline Palmer / Emma Haskell R: Henrik Palmer 110 WNL 3.0 12 12 3:41:54 108 1:35:16 127 1:14:13 116 2:49:29 64 52:25 258 B: Joseph Kotelnicki C: Leo Quiles / Max Emrlich R: Brian Duquette 111 MainStreet Mayhem 20 10 3:42:08 113 1:37:03 131 1:16:34 127 2:53:37 43 48:31 396 B: Tim Eustis C: Lisa Saver R: Sydni Viola 112 L.L. Team 11 3 3:42:20 66 1:23:50 113 1:10:37 89 2:34:27 136 1:07:53 160 B: Lucas Mancari C: Lindsey Hunt / Lucas Mancari R: Lindsey Hunt 113 Farm Boy Gone Solo 15 1 3:44:49 78 1:25:49 149 1:23:50 117 2:49:39 80 55:10 154 B: Art Gwozdz C: Art Gwozdz R: Art Gwozdz 114 Team Ericson VIII 19 10 3:48:44 99 1:33:11 129 1:14:50 115 2:48:01 113 1:00:43 105 B: Cherie Ericson C: Bob Ericson R: Leyla Stomberg 115 Me, Myself, and I 16 3 3:49:23 96 1:31:23 114 1:10:55 105 2:42:18 134 1:07:05 151 B: Sandra Superchi C: Sandra Superchi R: Sandra Superchi 116 4 the fun of it 12 13 3:49:26 94 1:31:02 91 1:04:24 93 2:35:26 146 1:14:00 17 B: mel barrett C: Diane Barrett / Bob Barrett R: Kristy Guerino 117 Mavens of Mayhem 04 7 3:49:35 148 1:51:48 75 1:02:01 128 2:53:49 84 55:46 135 B: Eileen Jones C: Marcella Bradway / Bernie Kennedy R: Penny Saupe 118 Supermom Rides Again 23 1 3:49:58 116 1:37:29 104 1:08:30 112 2:45:59 126 1:03:59 156 B: Laurie Brenner C: ---- R: Laurie Brenner 119 2 Sullivans Bridge 20 11 3:50:03 125 1:41:14 117 1:11:31 126 2:52:45 88 57:18 137 B: Bridgette Moore C: Kalei Sullivan R: Erin Sullivan 120 Edwards Park Rascals 12 14 3:50:13 112 1:36:56 99 1:06:37 108 2:43:33 133 1:06:40 22 B: Diane Singer C: Curtis Thierling / David Thierling R: Diane Singer 121 Tougher Than the Rest 19 11 3:50:27 135 1:43:08 106 1:09:02 123 2:52:10 95 58:17 32 B: Howard charney C: Dennis Charney R: Zachary Charney 122 KSWAP 21 5 3:51:50 128 1:41:42 107 1:09:03 121 2:50:45 115 1:01:05 288 B: Rebecca McFarland C: Cathryn Barnhill / Adelaide McFarland R: Scott McFarland 123 General Dynamics MS 20 12 3:52:22 145 1:48:38 73 1:01:55 120 2:50:33 118 1:01:49 35 B: Nathan Haines C: David Hemmes / Thomas Brennan R: Bruce Kirchner 124 One, Deux, Tres 21 6 3:52:57 142 1:47:39 126 1:13:51 138 3:01:30 59 51:27 92 B: Mary Daire C: Raphael Gimbert R: Lili Peacock 125 Dosn-t Matter 01 5 3:55:13 130 1:42:00 121 1:12:36 130 2:54:36 111 1:00:37 94 B: Ray Pixley C: Dani Gardino / Jodi Bloom R: Lisa Pixley ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 5 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 126 Two Mikes, a Bike, and a Canoe 09 9 3:57:13 71 1:24:36 84 1:03:27 69 2:28:03 158 1:29:10 57 B: Michael Cachat Sr. C: ---- R: Michael Jr Cachat 127 FastestLane 08 8 3:58:40 109 1:35:35 132 1:17:00 125 2:52:35 131 1:06:05 148 B: Sean Lane C: jamie lane / Mike Herman R: peter gallerstein 128 The Ancients and Undaunteds 06 5 3:59:48 139 1:45:30 78 1:02:08 114 2:47:38 143 1:12:10 112 B: William Minifie C: James Pierro R: David Allard 129 IronMary 23 2 4:00:54 132 1:42:18 123 1:12:57 133 2:55:15 130 1:05:39 422 B: Mary Hebert C: Mary Hebert R: Mary Hebert 130 Old Men Walking 17 3 4:01:26 105 1:35:11 150 1:25:12 137 3:00:23 114 1:01:03 85 B: Laurie Cohen C: Eric White R: Henry Art 131 Berkshire Beef 19 12 4:02:42 115 1:37:29 122 1:12:39 119 2:50:08 144 1:12:34 59 B: --- C: CHRIS TRACY / Sarina Tracy R: Melanie Rowe 132 A Saint and one Lucky Devil 11 4 4:03:34 50 1:16:58 146 1:21:20 96 2:38:18 156 1:25:16 91 B: Michael Huggins C: Michael Huggins R: Colleen Huggins 133 Buckeye 15 2 4:05:02 134 1:42:59 142 1:19:28 141 3:02:27 123 1:02:35 239 B: Tim Noble C: Tim Noble R: Tim Noble 134 One Lucky Lad 21 7 4:05:27 146 1:51:12 98 1:06:06 134 2:57:18 137 1:08:09 42 B: Andre Charbonneau C: Jen Charbonneau / Rachel Bohlen R: Leanna Richel Pegorari 135 The Brickbarbarians 02 10 4:06:24 150 1:53:38 87 1:03:46 135 2:57:24 138 1:09:00 66 B: -- C: Deron Zambruno / Zachary Anson R: Kilean Jurkowski 136 Make Josh Billings Great Again 45 1 4:07:17 131 1:42:14 143 1:19:43 140 3:01:57 129 1:05:20 49 B: Alan LeBihan C: Daniel Kaufman / Holy LeBihan R: Ben Kaplan 137 Berk Ped Dentistry Fantastic Flosse 20 13 4:11:14 83 1:27:57 148 1:23:39 122 2:51:36 152 1:19:38 38 B: Nicolette Enhorning-Picto C: Shenna Welch R: Reya Das 138 Beards, Braids, and PBR 07 12 4:12:07 158 2:05:42 69 1:01:32 144 3:07:14 128 1:04:53 98 B: Tristanne Chalmers C: Katie Clarke / Chris Samson R: Kara Dupre 139 Prueman 15 3 4:13:28 114 1:37:05 136 1:17:47 131 2:54:52 150 1:18:36 234 B: Lloyd Sanderson C: Lloyd Sanderson R: Lloyd Sanderson 140 JACKS HOUSE 19 13 4:13:52 157 2:00:51 134 1:17:33 149 3:18:24 83 55:28 23 B: ROSS WEINER C: RICHARD WEINER / ROB ZABRONSKY R: BEN WEINER 141 Whately Special 17 4 4:14:53 117 1:38:23 151 1:25:36 142 3:03:59 141 1:10:54 220 B: Pete Westover C: Pete Westover R: Pete Westover 142 A Chip Off the Old Block 12 15 4:15:37 156 1:59:27 109 1:09:43 145 3:09:10 132 1:06:27 111 B: Robert Dauphinais C: Sara Auclair R: Christian Auclair 143 Team Burdick XIX 19 14 4:18:40 141 1:46:19 153 1:32:53 151 3:19:12 104 59:28 70 B: Shawn Burdick C: Shawn Burdick / Kate Burdick R: Edward Burdick 144 Phlegminstons 22 4 4:19:06 143 1:47:54 125 1:13:41 139 3:01:35 149 1:17:31 222 B: Jon Mattis C: Jon Mattis R: Jon Mattis 145 Old and In the way 05 10 4:19:44 152 1:54:32 110 1:09:52 143 3:04:24 148 1:15:20 116 B: Julie Agar C: Jon Stern / Todd Kimbriel R: Toni Barry 146 The FennWay 15 4 4:25:38 155 1:57:47 137 1:18:22 146 3:16:09 139 1:09:29 213 B: Laura Fenn C: Laura Fenn R: Laura Fenn 147 Newton-s Apple 19 15 4:26:57 121 1:40:00 135 1:17:45 136 2:57:45 159 1:29:12 67 B: Andrew Brewer C: John Umlauf / Ann Umlauf R: Sally Umlauf 148 Si, possiamo! 12 16 4:28:20 136 1:43:11 155 1:34:34 148 3:17:45 140 1:10:35 52 B: Gareth Coco C: Johanna Rizzardini / Edward Rizzardini R: Gareth Coco 149 Bill Farrell 22 5 4:29:18 123 1:41:11 105 1:08:48 118 2:49:59 160 1:39:19 240 B: Bill Farrell C: Bill Farrell R: Bill Farrell 150 Team Turtle 12 17 4:30:50 161 2:14:35 89 1:04:13 150 3:18:48 142 1:12:02 84 B: Elizabeth O-Donnell C: Allen Spiro / Joseph Mecola R: Jack O-Donnell ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 6 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 151 Tri-Again 17 5 4:34:59 140 1:46:07 156 1:45:04 157 3:31:11 125 1:03:48 236 B: Jeff Parkman C: Jeff Parkman R: Jeff Parkman 152 Berk Ped Dentistry Holy Molars 20 14 4:38:04 160 2:12:53 144 1:20:29 159 3:33:22 127 1:04:42 37 B: Lisa Gamache C: Kim Bentz R: Kelly Coco 153 Bartini 15 5 4:42:32 153 1:56:56 145 1:20:40 147 3:17:36 155 1:24:56 225 B: Leonard Bartini C: Leonard Bartini R: Leonard Bartini 154 Rowe Nextgen 04 8 4:43:49 154 1:56:57 154 1:33:51 156 3:30:48 145 1:13:01 117 B: Phil Rowe C: Emily Rowe / Victoria Rowe R: Layne Rowe 155 Sweet Sixty 23 3 4:44:26 147 1:51:14 152 1:30:27 152 3:21:41 153 1:22:45 237 B: Melanie Levitan C: Melanie Levitan R: Melanie Levitan 156 Old Goat 22 6 4:47:19 149 1:52:21 160 1:54:39 160 3:47:00 109 1:00:19 420 B: John Thomas C: John Thomas R: John Thomas 157 runnybabbit 13 3 4:47:37 111 1:36:47 159 1:52:13 154 3:29:00 151 1:18:37 211 B: john lawrence C: john lawrence R: john lawrence 158 Browne Family 11 5 4:53:30 129 1:41:51 158 1:47:24 155 3:29:15 154 1:24:15 13 B: Chris Browne C: ---- R: Kim Browne 159 Brooklyn Paddlers 11 6 4:53:30 120 1:39:28 157 1:45:49 153 3:25:17 157 1:28:13 96 B: philip mulholland C: Shannon Mulholland / philip mulholland R: Shannon Mulholland 160 Ironwoman, Hear Me Roar 16 4 5:13:49 159 2:09:10 147 1:23:36 158 3:32:46 161 1:41:03 232 B: Jenny Gitlitz C: Jenny Gitlitz R: Jenny Gitlitz 161 Team Steve 17 6 5:13:59 151 1:54:31 161 2:05:17 161 3:59:48 147 1:14:11 219 B: Steven Ozer C: Steven Ozer R: Steven Ozer ********************************************************************************************************************* PLATTSYS.COM RESULTS *********************************************************************************************************************


Canoe Race Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates