Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()    

The Open Mile
Hartford Open Mile Indoor Track Race
Sunday Jan 14, 2018 - Hartford Public High School - Hartford, CT

Finish Lynx Timing by Platt Systems 860-645-1476

Hartford Open Mile Indoor Track Race Sunday Jan 14, 2018 - Hartford Public High School - Hartford, CT Finish Lynx Timing by Platt Systems 860-645-1476 ****************************************************************************************** MEET RESULTS ****************************************************************************************** Men 1 Mile Run The Open Mile ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 171 Bill Wilkie Masters 5:52.75 2 161 Peter Michaelson Masters 6:25.39 3 172 Joe Heffernan Masters 7:17.59 ------------------ OPEN YOUTH TRACK MEET RESULTS ----------------- Girls 55 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 138 Ajah Canty 08 Mlc Dragons 8.15 5 2 157 Malia Wilson 08 Mlc Dragons 8.33 2 3 135 Madiha Benjamin 08 Mlc Dragons 8.39 2 4 74 Patrice Broughton 07 Asi Middle S 8.57 3 5 101 Kyrah Smith 06 Capital City 8.59 3 6 67 Alaine Dingwall 06 AAE 8.62 1 7 136 Jaelyn Blair 08 Mlc Dragons 8.62 6 8 124 Senovia Richards 06 Hurricanes 8.62 4 9 131 Melodie Millner 06 Jumoke 8.67 5 10 125 Mya Saylor 08 Hurricanes 8.70 1 11 134 Olivia Beauvois 06 Mlc Dragons 8.81 4 12 68 Jadee Gayle 07 AAE 8.82 5 13 88 Akua Owusu 08 Betances Ste 8.93 2 14 87 Syree Little 07 Betances Ste 8.98 3 15 107 Therese McClain 08 Global Commu 8.99 1 16 80 Amya-Ariana Ortiz 07 Asi Middle S 9.04 4 17 66 Kennedy Byfield 06 AAE 9.07 2 18 98 Selassia May 07 Capital City 9.07 5 19 95 Kamoni Heaven 05 Capital City 9.10 5 20 84 Rachel Dunnery 08 Betances Ste 9.31 6 21 151 Hannah Miller 08 Mlc Dragons 9.33 3 22 156 Autumn Thomas 08 Mlc Dragons 9.39 6 23 114 Nadia Harris 07 Hurricanes 9.47 7 24 70 Arelys Otranto-Cen 06 AAE 9.48 2 25 155 Makayla Smith 08 Mlc Dragons 9.57 4 26 109 Jenaris Belgrave 06 Hurricanes 9.60 3 27 148 Zaida Kellier 08 Mlc Dragons 9.62 3 28 103 Shemya Anderson 08 Global Commu 9.70 1 29 146 Arlyse Hurn 06 Mlc Dragons 9.83 4 30 164 Taylor Wilson Global Commu 10.23 7 31 143 Anyla Gibson 06 Mlc Dragons 10.62 7 32 81 Natasha Rivera 07 Asi Middle S 10.65 6 33 106 Liliana Gomez-Mend 08 Global Commu 11.52 2 34 71 Serena Thaker 06 AAE 11.95 1 35 82 Yesenia Rivera 07 Asi Middle S 12.11 7 Girls 400 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 102 Brittani Westberry 07 Capital City 1:06.71 1 2 132 Sharnice Nugent 08 Jumoke 1:09.16 1 3 93 Caleah Baker 05 Capital City 1:11.77 2 4 149 Alana Lilley 06 Mlc Dragons 1:12.09 3 5 98 Selassia May 07 Capital City 1:14.63 3 6 101 Kyrah Smith 06 Capital City 1:16.06 2 7 131 Melodie Millner 06 Jumoke 1:19.05 3 8 67 Alaine Dingwall 06 AAE 1:19.94 4 9 69 Anna Lang 07 AAE 1:21.18 5 10 100 Tracie Mills Capital City 1:21.66 6 11 107 Therese McClain 08 Global Commu 1:22.68 7 12 122 Chloe Phillippe-No 06 Hurricanes 1:24.00 7 13 129 Zantia Anderson 08 Jumoke 1:24.95 3 14 150 Cyrennity Mennes 08 Mlc Dragons 1:25.36 2 15 108 Omega Pryce 08 Global Commu 1:25.45 8 16 141 Kara Denis 08 Mlc Dragons 1:26.60 10 17 68 Jadee Gayle 07 AAE 1:27.77 4 18 112 Isabella Gonzalez- 06 Hurricanes 1:28.86 8 19 89 Alondra Rivera 06 Betances Ste 1:30.08 8 20 118 Noora Nassir 08 Hurricanes 1:32.71 5 21 77 Isabella Lagasse 07 Asi Middle S 1:33.52 7 22 139 Karina Cutts 08 Mlc Dragons 1:35.98 1 23 154 Madelyn Smith 07 Mlc Dragons 1:36.19 6 24 78 Olivia Lagasse 07 Asi Middle S 1:37.04 7 25 140 Cailynn Danneman 08 Mlc Dragons 1:37.52 10 26 72 Karleamyelee Alvar 07 Asi Middle S 1:39.90 9 27 86 Celynette Gonzalez 07 Betances Ste 1:41.59 4 28 127 Julianna Sundara 07 Hurricanes 1:45.85 5 29 145 Rosalie Hunter 06 Mlc Dragons 1:45.87 9 30 164 Taylor Wilson Global Commu 1:49.17 6 31 163 Sophia Wilson Mlc Dragons 1:49.40 10 32 66 Kennedy Byfield 06 AAE 1:58.30 5 Girls 800 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 102 Brittani Westberry 07 Capital City 2:49.94 1 2 93 Caleah Baker 05 Capital City 2:54.52 1 3 94 Leila Feliciano 04 Capital City 3:03.62 2 4 117 Meghan Moore 06 Hurricanes 3:08.53 2 5 126 Alana Smith 06 Hurricanes 3:19.92 2 6 149 Alana Lilley 06 Mlc Dragons 3:39.42 1 7 133 Mali Ayala 08 Mlc Dragons 3:39.46 1 8 111 Alana Evelyn 07 Hurricanes 3:53.87 2 9 139 Karina Cutts 08 Mlc Dragons 3:59.63 1 10 154 Madelyn Smith 07 Mlc Dragons 4:41.48 2 Girls 1600 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 138 Ajah Canty 08 Mlc Dragons 7:20.11 2 90 Anika Sharma 08 Betances Ste 7:26.54 3 133 Mali Ayala 08 Mlc Dragons 7:45.63 4 110 Emma Dubiel 08 Hurricanes 7:46.86 5 113 Kayla Hall 06 Hurricanes 8:13.07 6 119 Alina Niemczyk 06 Hurricanes 8:29.10 7 162 Samantha Hipster Mlc Dragons 8:53.29 8 108 Omega Pryce 08 Global Commu 9:51.18 9 107 Therese McClain 08 Global Commu 10:25.57 Girls 55 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 157 Malia Wilson 08 Mlc Dragons 10.40 2 2 117 Meghan Moore 06 Hurricanes 11.40 1 3 88 Akua Owusu 08 Betances Ste 11.58 1 4 125 Mya Saylor 08 Hurricanes 12.15 1 5 91 Jenascia Weir 08 Betances Ste 12.29 1 6 110 Emma Dubiel 08 Hurricanes 12.45 1 7 83 Etana Bell 08 Betances Ste 12.47 2 8 155 Makayla Smith 08 Mlc Dragons 12.62 2 9 123 Miana Quinonez 07 Hurricanes 12.75 2 10 89 Alondra Rivera 06 Betances Ste 13.54 1 Girls 4x160 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Capital City Track Club 'B' 1:38.35 1 1) 98 Selassia May 07 2) 92 Zantia Anderson 3) 97 Johniece Jones 08 4) 94 Leila Feliciano 04 2 Global Communications Academy 'A' 1:47.96 1 1) 105 Reanna Case 08 2) 103 Shemya Anderson 08 3) 108 Omega Pryce 08 4) 107 Therese McClain 08 3 Asi Middle School 'A' 1:49.13 2 1) 80 Amya-Ariana Ortiz 07 2) 72 Karleamyelee Alvarez 07 3) 81 Natasha Rivera 07 4) 75 Jazmyn Browne 07 4 Capital City Track Club 'A' 1:49.39 1 1) 99 Melodie Millner 2) 101 Kyrah Smith 06 3) 100 Tracie Mills 4) 95 Kamoni Heaven 05 5 Betances Stem 'A' 1:52.35 1 1) 83 Etana Bell 08 2) 86 Celynette Gonzalez 07 3) 84 Rachel Dunnery 08 4) 89 Alondra Rivera 06 6 Mlc Dragons 'A' 1:57.82 2 7 Hurricanes 'B' 1:58.32 3 1) 115 NyJayah Howard 06 2) 121 Kristine Ojide 06 3) 122 Chloe Phillippe-Nobles 06 4) 118 Noora Nassir 08 8 Mlc Dragons 'B' 2:03.67 3 9 Asi Middle School 'B' 2:10.98 3 1) 78 Olivia Lagasse 07 2) 77 Isabella Lagasse 07 3) 76 Valeria Colon 07 4) 73 Kanyia Borges 07 Girls High Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 97 Johniece Jones 08 Capital City 4-04.00 1 96 Laniyah Henderson 07 Capital City 4-04.00 -- 123 Miana Quinonez 07 Hurricanes NH Girls Long Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 97 Johniece Jones 08 Capital City 14-00.00 13-09 14-00 13-08 2 96 Laniyah Henderson 07 Capital City 12-11.00 FOUL 12-09 12-11 2 108 Omega Pryce 08 Global Commu 12-11.00 4 74 Patrice Broughton 07 Asi Middle S 12-05.50 5 129 Zantia Anderson 08 Jumoke 11-11.00 6 148 Zaida Kellier 08 Mlc Dragons 11-09.50 7 94 Leila Feliciano 04 Capital City 11-07.00 8 91 Jenascia Weir 08 Betances Ste 11-01.50 9 155 Makayla Smith 08 Mlc Dragons 11-00.00 10 80 Amya-Ariana Ortiz 07 Asi Middle S 10-10.00 11 141 Kara Denis 08 Mlc Dragons 10-05.50 12 151 Hannah Miller 08 Mlc Dragons 10-00.00 12 134 Olivia Beauvois 06 Mlc Dragons 10-00.00 14 84 Rachel Dunnery 08 Betances Ste 9-09.00 15 164 Taylor Wilson Global Commu 9-05.00 16 145 Rosalie Hunter 06 Mlc Dragons 8-08.50 17 87 Syree Little 07 Betances Ste 8-07.00 18 114 Nadia Harris 07 Hurricanes 7-08.75 19 120 Esmeralda Norzeron 07 Hurricanes 7-08.00 20 119 Alina Niemczyk 06 Hurricanes 7-05.00 21 127 Julianna Sundara 07 Hurricanes 7-03.00 22 144 Lauryn Hall 06 Mlc Dragons 6-11.50 23 146 Arlyse Hurn 06 Mlc Dragons 6-10.50 24 153 Tahmir Murphy 06 Mlc Dragons 4-00.00 -- 75 Jazmyn Browne 07 Asi Middle S FOUL -- 143 Anyla Gibson 06 Mlc Dragons FOUL Girls Shot Put ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 148 Zaida Kellier 08 Mlc Dragons 21-08.50 2 85 Esther Emeka 07 Betances Ste 21-04.00 3 136 Jaelyn Blair 08 Mlc Dragons 19-01.00 4 121 Kristine Ojide 06 Hurricanes 18-01.50 5 151 Hannah Miller 08 Mlc Dragons 17-04.00 6 111 Alana Evelyn 07 Hurricanes 17-03.50 7 139 Karina Cutts 08 Mlc Dragons 17-00.50 8 135 Madiha Benjamin 08 Mlc Dragons 17-00.00 9 133 Mali Ayala 08 Mlc Dragons 16-11.00 10 95 Kamoni Heaven 05 Capital City 15-10.00 11 140 Cailynn Danneman 08 Mlc Dragons 15-04.00 12 115 NyJayah Howard 06 Hurricanes 14-07.50 13 156 Autumn Thomas 08 Mlc Dragons 14-01.00 14 149 Alana Lilley 06 Mlc Dragons 13-04.00 15 153 Tahmir Murphy 06 Mlc Dragons 11-02.00 16 154 Madelyn Smith 07 Mlc Dragons 8-04.00 Boys 55 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 43 Anthony Cosme 08 Hurricanes 7.25 1 2 44 Elijah Darity 07 Hurricanes 7.74 1 3 19 Luis Gonzalez 07 Betances Ste 7.82 2 4 50 Devon Mendez 07 Hurricanes 7.85 1 5 39 Ahquahn Gibson 08 Global Commu 8.09 1 6 57 Gyan Davis -- Jumoke 8.10 2 7 22 Micheal McDonald 07 Betances Ste 8.18 1 8 23 Darren Skyers 07 Betances Ste 8.20 2 9 53 Jusean Thomas 07 Hurricanes 8.29 3 10 37 Shakur Simpson 05 Capital City 8.34 3 11 24 Lathan Ajegba 04 Capital City 8.44 2 12 62 Cameron Pierce 07 Mlc Dragons 8.87 3 13 60 Nathan Morgan 06 Mlc Dragons 8.93 4 14 15 Jayquan Navarro 06 Asi Middle S 8.95 3 15 9 Kymmani Allen 06 Asi Middle S 9.04 2 16 4 Jeremy Lopez 06 AAE 9.19 2 17 58 Chidi Moemeka -- Jumoke 9.20 4 18 18 Yasiel Flores-Rive 07 Betances Ste 9.26 3 19 32 John Milner-Jones 06 Capital City 9.60 3 20 56 Kalil Barno 06 Jumoke 10.07 4 21 12 Jeremy Hernandez 06 Asi Middle S 11.04 4 Boys 400 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 57 Gyan Davis -- Jumoke 1:06.53 1 2 24 Lathan Ajegba 04 Capital City 1:12.17 1 3 29 Kahari Heaven 04 Capital City 1:13.15 2 4 60 Nathan Morgan 06 Mlc Dragons 1:13.75 1 5 27 Mekhi Benjamin 05 Capital City 1:14.81 2 6 58 Chidi Moemeka -- Jumoke 1:15.22 3 7 63 Jeremiah Salmeron 07 Mlc Dragons 1:19.20 2 8 51 Chaedon Rosemond 07 Hurricanes 1:19.74 4 9 62 Cameron Pierce 07 Mlc Dragons 1:20.35 2 10 40 Dominick Albate 06 Hurricanes 1:21.76 4 11 15 Jayquan Navarro 06 Asi Middle S 1:22.41 4 12 3 Jveous Gonsalves 06 AAE 1:23.58 1 13 4 Jeremy Lopez 06 AAE 1:25.69 3 14 20 Alexander Lippman 08 Betances Ste 1:26.25 5 15 18 Yasiel Flores-Rive 07 Betances Ste 1:27.45 5 16 65 Tannell Webber 06 Mlc Dragons 1:28.36 6 17 59 Ethan Heroux 07 Mlc Dragons 1:31.29 6 18 16 Oleg Bharara 07 Betances Ste 1:35.85 6 19 1 Jonah Arce 06 AAE 1:37.66 3 20 17 Jordan Crowder 07 Betances Ste 1:45.18 5 21 42 Noah Anthony 08 Hurricanes 1:50.06 4 22 64 Akil Simpson 07 Mlc Dragons 2:00.20 6 Boys 800 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 36 Tarelle Richards 06 Capital City 2:25.45 1 2 25 Sean Barkasy 08 Capital City 2:27.76 1 3 54 Raymond Webster 08 Hurricanes 2:38.16 1 4 38 Amir Wilson Capital City 2:42.41 1 5 5 Robert Lopez 07 AAE 2:44.46 1 6 30 Elijah Hill 05 Capital City 2:49.57 2 7 34 Dominic Pena 08 Capital City 2:57.81 2 8 2 Jshawn Gonsalves 08 AAE 2:57.98 2 9 14 Isaiah Morrill 08 Asi Middle S 3:00.12 2 10 21 Nicholas Lippman 08 Betances Ste 3:07.78 2 11 6 Richard Martinez 07 AAE 3:14.34 1 12 35 Alonzo Reader 04 Capital City 3:14.59 2 13 3 Jveous Gonsalves 06 AAE 3:20.13 1 14 61 Liam Murray 06 Mlc Dragons 3:20.54 2 15 45 Evan Elmore 07 Hurricanes 3:24.24 2 16 65 Tannell Webber 06 Mlc Dragons 3:37.03 1 17 59 Ethan Heroux 07 Mlc Dragons 3:50.78 2 18 52 Jeremy Taber 06 Hurricanes 4:20.80 2 Boys 1600 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 25 Sean Barkasy 08 Capital City 5:26.29 1 2 54 Raymond Webster 08 Hurricanes 5:55.77 1 3 8 Kevin Rodriguez 07 AAE 6:25.90 2 4 34 Dominic Pena 08 Capital City 6:33.48 1 5 6 Richard Martinez 07 AAE 6:38.90 2 6 11 Andrew Gonzalez 07 Asi Middle S 6:39.81 1 7 2 Jshawn Gonsalves 08 AAE 6:41.13 2 8 61 Liam Murray 06 Mlc Dragons 6:46.62 2 9 13 Joshua Jimenez 07 Asi Middle S 7:23.37 1 10 10 Damon Evans 06 Asi Middle S 7:56.67 1 Boys 55 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 55 Joshua Wilkie 08 Hurricanes 9.65 1 2 19 Luis Gonzalez 07 Betances Ste 10.29 1 3 23 Darren Skyers 07 Betances Ste 10.90 1 4 53 Jusean Thomas 07 Hurricanes 11.23 2 5 22 Micheal McDonald 07 Betances Ste 11.91 1 6 16 Oleg Bharara 07 Betances Ste 14.60 2 7 49 Richard Marquez 06 Hurricanes 17.01 1 Boys 4x160 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Hurricanes 'A' 1:30.07 1 1) 43 Anthony Cosme 08 2) 53 Jusean Thomas 07 3) 50 Devon Mendez 07 4) 44 Elijah Darity 07 2 Capital City Track Club 'A' 1:37.43 1 1) 28 Gyan Davis 2) 38 Amir Wilson 3) 37 Shakur Simpson 05 4) 30 Elijah Hill 05 3 Betances Stem 'A' 1:41.19 1 1) 23 Darren Skyers 07 2) 20 Alexander Lippman 08 3) 22 Micheal McDonald 07 4) 19 Luis Gonzalez 07 4 Capital City Track Club 'B' 1:42.76 1 1) 35 Alonzo Reader 04 2) 24 Lathan Ajegba 04 3) 31 Mishon Hite 04 4) 33 Chidi Moemeka 5 Hurricanes 'B' 1:43.32 2 1) 52 Jeremy Taber 06 2) 46 Casual Harvey 07 3) 51 Chaedon Rosemond 07 4) 41 Jovanni Alfonso 08 6 Mlc Dragons 'A' 1:45.13 2 7 Asi Middle School 'A' 1:52.14 2 1) 9 Kymmani Allen 06 2) 10 Damon Evans 06 3) 11 Andrew Gonzalez 07 4) 14 Isaiah Morrill 08 Boys High Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 55 Joshua Wilkie 08 Hurricanes 5-00.00 2 41 Jovanni Alfonso 08 Hurricanes 4-00.00 3 52 Jeremy Taber 06 Hurricanes 3-10.00 4 31 Mishon Hite 04 Capital City 3-06.00 5 27 Mekhi Benjamin 05 Capital City 3-04.00 Boys Long Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 36 Tarelle Richards 06 Capital City 15-03.00 FOUL 15-03 FOUL 2 55 Joshua Wilkie 08 Hurricanes 14-10.00 14-01.50 14-10 14-05 3 37 Shakur Simpson 05 Capital City 14-03.00 14-03 14-01 13-08 4 5 Robert Lopez 07 AAE J14-03.00 14-03 13-06 FOUL 5 35 Alonzo Reader 04 Capital City 11-10.00 5 62 Cameron Pierce 07 Mlc Dragons 11-10.00 7 9 Kymmani Allen 06 Asi Middle S 11-06.50 8 61 Liam Murray 06 Mlc Dragons 10-07.00 9 16 Oleg Bharara 07 Betances Ste 10-06.00 10 65 Tannell Webber 06 Mlc Dragons 10-02.00 11 45 Evan Elmore 07 Hurricanes 9-03.00 12 48 Emanuel Lima 06 Hurricanes 8-07.00 -- 21 Nicholas Lippman 08 Betances Ste FOUL -- 18 Yasiel Flores-Rive 07 Betances Ste FOUL -- 15 Jayquan Navarro 06 Asi Middle S FOUL Boys Shot Put ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 14 Isaiah Morrill 08 Asi Middle S 30-00.00 2 32 John Milner-Jones 06 Capital City 25-05.00 3 56 Kalil Barno 06 Jumoke 17-09.50 4 49 Richard Marquez 06 Hurricanes 17-08.00 5 17 Jordan Crowder 07 Betances Ste 16-07.00 6 42 Noah Anthony 08 Hurricanes 15-05.50 7 48 Emanuel Lima 06 Hurricanes 12-10.50 ****************************************************************************************** MEET RESULTS ******************************************************************************************


Race Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates