Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

Madison Exchange Leprechaun 5 Mile Road Race
Sunday March 18, 2018 Surf Club Madison CT
Platt Systems Timng and Scoring - Mostly Sunny - 32 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            Madison Exchange Leprechaun 5 Mile Road Race
                            Sunday March 18, 2018  Surf Club Madison CT
                    Platt Systems Timng and Scoring - Mostly Sunny -  32 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Marc Lennon    Overall Female: Kate Daley
         
*********************************************************************************************

                                     PLATTSYS.COM - DIVISION RESULTS 

********************************************************************************************

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======
                    Top Male 3 Finishers
                    
   1   Marc Lennon                 32M        Southington CT          28:54     133
   2   Dillon Elijuh               17M        Guilford CT             29:02     217
   3   Laurence Merling            41M        Guilford CT             29:07     26

                    Top Female 3 Finishers
                    
   1   Kate Daley                  17F        Clinton CT              32:50     152
   2   Tara Anderson               42F        Madison CT              35:12     8
   3   Sara Cates                  37F        New Haven CT            35:29     40


                **     FEMALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  Lila Smith                    11F F0012  Madison CT              41:51    41:49    253
  2  Abby Scherban                 10F F0012  Madison CT              44:54    44:50     80
  3  Geneva Zucconi                11F F0012  Madison CT              45:56    45:43    113

 
                 **     FEMALE RESULTS:    13 to 19 ** 

  1  Roisin Beirne                 18F F1319  Madison CT              49:17    203
  2  Maeve Miller                  17F F1319  Madison CT              51:29    105
  3  Sophia Kyrcz                  19F F1319  MADISON CT              51:51    171

                 **     FEMALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Lauren DeMarco                20F F2029  Guilford CT             37:26     72
  2  Margaret Sayers               23F F2029  MADISON CT              38:58    167
  3  Alicia Bonin                  26F F2029  Somers CT               39:38     38

                 **     FEMALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Kati Connors                  37F F3039  Madison CT              37:16    267
  2  Angela Scarinci               35F F3039  Hamden CT               37:49    127
  3  Gina Levesque                 31F F3039  Plantsville CT          38:29    126

                 **     FEMALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Meghan Paglivico              40F F4049  Ivoryton CT             36:05    211
  2  Rebecca Zucconi               45F F4049  Madison CT              37:13    112
  3  Nicole Graham                 46F F4049  Clinton CT              38:32     39


                 **     FEMALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Bridget Riordan               51F F5059  Old Saybrook CT         35:44    236
  2  Margit Macdougall             52F F5059  Branford CT             40:58    213
  3  Marianne Smith                51F F5059  Madison CT              43:00    254

                 **     FEMALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Barbara Pearce                63F F6069  Guilford CT             41:43    144
  2  Debra Perry                   61F F6069  Plantsville CT          44:36     20
  3  Martha Sanders                62F F6069  Madison CT              48:20    256

                 **     FEMALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Janit Romayko                 72F F7079  East Hartford CT        53:47     15
  2  Susan Davis                   73F F7079  Madison CT            1:08:11    136

                            Madison Exchange Leprechaun 5 Mile Road Race
                            SUnday march 18, 2018  Surf Club Madison CT
                    Platt Systems Timng and Scoring - Mostly Sunny -  32 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Marc Lennon    Overall Female: Kate Daley

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======

                 **       MALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  John Tilton                   12M M0012  Madison CT              50:14    201

                 **       MALE RESULTS:    13 to 19 ** 

  1  Brennan Kaisen                17M M1319  Guilford CT             29:40    132
  2  Dante Zucconi                 14M M1319  Madison CT              34:17    111
  3  E.J. Wilson                   16M M1319  East Granby CT          36:11    156

                 **       MALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Derek Ruiz                    28M M2029  Wallingford CT          37:45    121
  2  Kevin Kuebler                 27M M2029  Madison CT              41:56     94
  3  Gordon Zach                   24M M2029  Guilford CT             49:45    260

                 **       MALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Peter Armon                   31M M3039  Cheshire CT             32:37    234
  2  Christopher Milligan          35M M3039  Madison CT              34:30     58
  3  Eric Levesque                 32M M3039  Plantsville CT          38:28    139

                 **       MALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  William Zucconi               44M M4049  Madison CT              30:37    110
  2  Chris Vollaro                 46M M4049  Madision CT             31:03    143
  3  Scott Hart                    48M M4049  Old Saybrook CT         33:28    196

                 **       MALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Mike Early                    53M M5059  Williston VT            32:01    216
  2  Bruce Christensen             50M M5059  Bolton CT               32:35    218
  3  John Minervino                54M M5059  Higganum CT             32:45    214
  4  Alan Macdougall               52M M5059  Branford CT             32:56    212

                 **       MALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Paul Doolan                   61M M6069  Guilford CT             35:02    100
  2  John McGrane                  61M M6069  Farmington CT           36:26    246
  3  Peter Briggeman               60M M6069  Manchester CT           37:31    245
  4  Robert Tosiello               60M M6069  Madison CT              40:26    193

                 **       MALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Paul Chagnon                  73M M7079  Madison CT              48:14     49
  2  George Davis                  72M M7079  Madison CT              48:46    135
  3  Jonathan Yuen                 73M M7079  Katonah NY              55:14    173
  4  Jack Scherban                 73M M7079  Clinton CT            1:02:56     75

*********************************************************************************************

                                     PLATTSYS.COM - OVERALL RESULTS 

********************************************************************************************

                            Madison Exchange Leprechaun 5 Mile Road Race
                            Sunday March 18, 2018  Surf Club Madison CT
                    Platt Systems Timng and Scoring - Mostly Sunny -  32 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Marc Lennon    Overall Female: Kate Daley

DIVISI                                                                          NET    
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME     TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======== ======
                    Top Male Finishers
                    
   1   Marc Lennon                 32M        Southington CT          28:54     133
   2   Dillon Elijuh               17M        Guilford CT             29:02     217
   3   Laurence Merling            41M        Guilford CT             29:07     26

                    Top Female Finishers
                    
   1   Kate Daley                  17F        Clinton CT              32:50     152
   2   Tara Anderson               42F        Madison CT              35:12     8
   3   Sara Cates                  37F        New Haven CT            35:29     40


 


Overall Race Results ()     Division Race Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates