Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Meet Results ()     Race Information ()    

Wesleyan J Elmer Swanson Classic T&F Invitational
Wesleyan Swanson T&F Invitational
Saturday April 21, 2018 Wesleyan Track - Middletown, CT
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                                  Wesleyan Swanson T&F Invitational
                         Saturday April 21, 2018  Wesleyan Track - Middletown, CT
                           Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com


                                                                        
*************************************************************************************
                            PLATTSYS.COM COMPLETE RESULTS
***********************************************************************************
 
                                   Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind 
============================================================================
Finals
  1 Madison Yurgaitis         FR Salve Regina             14.01  -1.4 
  2 Eliza Phillips            FR Nichols                  15.45  -1.4 
  3 Ashley Polson             JR Salve Regina             15.50  -1.4 
  4 Olivia Conway             SR Salve Regina             15.58  -1.4 
 
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# 
===============================================================================
  1 Jenny Aguiar              JR Wesleyan                 26.71  -0.5  1 
  2 Alexandra Dibrindisi      JR Wesleyan                 26.79  -0.5  1 
  3 Madison Stanley           SO Salve Regina             27.41  -0.5  1 
  4 Tess Holland              SR Wesleyan                 29.11  -0.5  1 
  5 Carolina Mahedy           FR Wesleyan                 29.78  -0.5  1 
  6 Ashley Polson             JR Salve Regina             32.54  -1.8  2 
  7 Eliza Phillips            FR Nichols                  32.73  -1.8  2 
  8 Olivia Conway             SR Salve Regina             33.77  -1.8  2 
 
Women 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  
=======================================================================
  1 Jenny Aguiar              JR Wesleyan                 58.34  
  2 Ananya Subrahmanian       SR Wesleyan                 58.41  
  3 Julia Cella               FR Wesleyan               1:01.91  
  4 Sylwia Lipior             SR Wesleyan               1:03.74  
  5 Molly Powers              FR Salve Regina           1:03.75  
  6 Megan Jenkins             SR Salve Regina           1:07.27  
  7 Linzi Fitzgerald          FR Nichols                1:19.61  
  8 Desiree Gracie            FR Nichols                1:23.88  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  
=======================================================================
  1 Julia Mitchell            JR Wesleyan               2:27.11  
  2 Julia Yewcic              SO Nichols                2:31.04  
  3 Sara Pinsonault           SO Wesleyan               2:31.69  
  4 Aoife Duffy               FR Salve Regina           2:56.43  
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  
=======================================================================
  1 Sara Pinsonault           SO Wesleyan               4:54.36  
  2 Emma Trapani              FR Wesleyan               5:02.12  
  3 Elizabeth Edwards         FR Wesleyan               5:02.17  
  4 Rosalie Skovron           SO Wesleyan               5:15.42  
  5 Sydney DeCesare           FR Salve Regina           5:22.48  
  6 Annie Mozzer              JR Salve Regina           5:39.14  
  7 Molly Kittler             JR Salve Regina           5:55.10  
  8 Fran Moore                FR Salve Regina           6:03.00  
 -- Julia Mitchell            JR Wesleyan                   DNF  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Demeo                JR Salve Regina          19:12.86  
  2 Olivia Owen               SO Salve Regina          19:40.10  
 
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Natalie Kopiec            JR Salve Regina             17.15  -0.5 
 
Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Natalie Kopiec            JR Salve Regina           1:07.95  
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Salve Regina  'A'                                     52.74  
     1) Erin Gunther JR                 2) Devin Smith SR                 
     3) Natalie Kopiec JR               4) Madison Stanley SO             
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wesleyan  'A'                                       4:12.76  
     1) Julia Cella FR                  2) Alexandra Dibrindisi JR        
     3) Tess Holland SR                 4) Katie Maehl JR                 
  2 Nichols  'A'                                        4:57.25  
     1) Julia Yewcic SO                 2) Desiree Gracie FR              
     3) Linzi Fitzgerald FR             4) Eliza Phillips FR              
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Isobel Wright             FR Wesleyan                 1.60m    5-03.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O   XO    O   XO  XXO  XXO  XXX 
  2 Katie Maehl               JR Wesleyan                 1.55m    5-01.00 
     1.50 1.55 1.60 
      XXO    O  XXX 
  3 Devin Smith               SR Salve Regina             1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O  XXX 
  4 Madison Yurgaitis         FR Salve Regina            J1.45m    4-09.00 
     1.30 1.35 1.45 1.50 
        O    O   XO  XXX 
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tara Peng                 SO Wesleyan                 3.10m   10-02.00 
     2.80 2.95 3.10 3.20 
       XO    O    O  XXX 
  2 Sydney Forrest            SO Wesleyan                 2.95m    9-08.00 
     2.80 2.95 3.10 
       XO   XO  XXX 
  3 Colleen O'Neil            SR Wesleyan                 2.65m    8-08.25 
     2.50 2.65 2.80 
        O    O  XXX 
  4 Shannon Sweeney           FR Wesleyan                 2.50m    8-02.50 
     2.35 2.50 2.65 
        O    O  XXX 
  5 Ashley Polson             JR Salve Regina             1.75m    5-08.75 
     1.45 1.60 1.75 1.90 
        O   XO   XO  XXX 
 
Women Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Madison Yurgaitis         FR Salve Regina             5.14m   NWI  16-10.50 
     5.00m(NWI) FOUL      5.14m(NWI) 4.90m(NWI) 4.87m(NWI) 4.85m(NWI)
  2 Katie Maehl               JR Wesleyan                 5.12m   NWI  16-09.75 
     5.12m(NWI) FOUL      5.06m(NWI) 5.07m(NWI) 5.12m(NWI) FOUL     
  3 Alexandra Dibrindisi      JR Wesleyan                 5.05m   NWI  16-07.00 
     FOUL      FOUL      5.02m(NWI) 4.94m(NWI) FOUL      5.05m(NWI)
  4 Erin Gunther              JR Salve Regina             4.83m   NWI  15-10.25 
     4.56m(NWI) 4.74m(NWI) 4.83m(NWI) FOUL      4.83m(NWI) 4.79m(NWI)
 
Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Madison Stanley           SO Salve Regina            11.09m   1.2  36-04.75 
     11.09m(1.2) FOUL      10.87m(2.5) FOUL      11.05m(1.2) 10.96m(1.3)
  2 Erin Gunther              JR Salve Regina            10.96m   1.6  35-11.50 
     FOUL      10.43m(2.1) FOUL      FOUL      10.96m(1.6) 10.87m(0.1)
  3 Sydney Forrest            SO Wesleyan                10.27m   2.6  33-08.50 
     FOUL      10.19m(NWI) 10.25m(NWI) 10.20m(2.4) 10.27m(2.6) 10.14m(NWI)
  4 Devin Smith               SR Salve Regina            10.09m   2.0  33-01.25 
     9.57m(NWI) 10.09m(2.0) FOUL      9.88m(1.5) 10.00m(1.7) FOUL     
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Caroline Diemer           SR Wesleyan                10.95m   35-11.25 
      10.36m  10.95m  9.95m  10.27m  9.18m  10.17m
  2 Camille Balicki           FR Wesleyan                10.59m   34-09.00 
      10.35m  FOUL  10.48m  10.59m  FOUL  10.26m
  3 Alexis Da Cruz            FR Salve Regina             9.73m   31-11.25 
      9.20m  9.43m  9.68m  9.73m  9.31m  9.12m
  4 Katherine Simoniello      SO Salve Regina             9.27m   30-05.00 
     x  x  x       8.36m  9.27m
  5 Desiree Rivera            FR Nichols                  8.12m   26-07.75 
     x  x  x      8.12m  8.12m
  6 Megan Dalena              JR Nichols                  7.44m   24-05.00 
     x  x  x       7.44m  7.28m
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Katherine Simoniello      SO Salve Regina            31.79m     104-03 
      30.50m  28.51m  31.79m  30.35m  28.68m  29.05m
  2 Alexis Da Cruz            FR Salve Regina            27.15m      89-01 
      27.15m  FOUL  22.29m  25.33m  26.68m  23.85m
  3 Camille Balicki           FR Wesleyan                26.94m      88-05 
      26.94m  23.17m  FOUL  21.58m  FOUL  FOUL
  4 Desiree Rivera            FR Nichols                 25.79m      84-07 
      25.79m  25.31m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Megan Dalena              JR Nichols                 24.96m      81-11 
      19.50m  22.49m  23.51m  24.96m  23.22m  24.15m
  6 Kaitlyn Anthes            SO Nichols                 23.69m      77-09 
      FOUL  23.69m  22.83m           
  7 Linzi Fitzgerald          FR Nichols                 17.48m      57-04 
      17.48m  15.63m  15.85m            
 
Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kaitlyn Anthes            SO Nichols                 37.87m     124-03 
      35.67m  37.87m  36.28m  36.69m  34.11m  34.69m
  2 Caroline Diemer           SR Wesleyan                36.98m     121-04 
      36.48m  34.59m  36.98m  FOUL  36.90m  33.61m
  3 Athena Silva              JR Salve Regina            34.30m     112-06 
      FOUL  34.30m  31.36m  29.44m  33.37m  FOUL
  4 Desiree Rivera            FR Nichols                 22.09m      72-06 
      21.95m  FOUL  21.03m  22.09m  21.07m  21.46m
 
Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Katie Maehl               JR Wesleyan                32.27m     105-10 
      32.27m  FOUL  30.10m  28.20m  30.82m  30.44m
  2 Alexis Da Cruz            FR Salve Regina            29.50m      96-09 
      26.64m  25.82m  26.86m  27.30m  29.50m  28.36m
  3 Elicia Nemirow            SO Salve Regina            28.68m      94-01 
      25.43m  26.74m  26.50m  28.68m  25.42m  26.28m
  4 Jillian LeBeau            FR Salve Regina            28.42m      93-03 
      24.04m  FOUL  26.22m  24.46m  FOUL  28.42m
  5 Megan Dalena              JR Nichols                 28.14m      92-04 
      FOUL  28.14m  FOUL  26.88m  FOUL  FOUL
  6 Caroline Diemer           SR Wesleyan                26.18m      85-11 
      22.64m  26.18m  24.40m  22.88m  23.28m  20.80m
  7 Eliza Phillips            FR Nichols                 20.52m      67-04 
      19.63m  15.94m  16.04m  17.94m  17.92m  20.52m
  8 Jocelyn Pepka             SR Nichols                 18.72m      61-05 
      18.49m  17.94m  18.50m  16.94m  18.72m  18.56m
 
Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Drew Trotman              SR Wesleyan                 11.81  -1.2  1 
  2 Benjamin Lawson           JR Nichols                  11.81  -1.2  1 
  3 Josiah Cook               FR Nichols                  11.81  -1.2  1 
  4 Pau Rius Valor            SO Wesleyan                 12.18  -1.2  1 
  5 Pietro Fina               FR Nichols                  12.29  -1.7  2 
  6 Andrew McCracken          JR Wesleyan                 12.47  -1.7  2 
  7 Jack Northrop             SO Wesleyan                 12.54  -1.2  1 
  8 Noah Wachter              FR Nichols                  12.76  -1.7  2 
  9 Tyler Kenney              SO Nichols                  13.44  -1.7  2 
 10 Timothy Crandall          FR Nichols                  14.37  -1.7  2 
 -- Keeno Walker              SO Nichols                     FS  -1.2  1 
 -- Stephen O'Neil            SR Nichols                    DNF  -1.2  1 
 
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Drew Trotman              SR Wesleyan                 23.63  -1.9  1 
  2 Judeson Orvil             SO Nichols                  23.80  -1.9  1 
  3 Pau Rius Valor            SO Wesleyan                 24.28  -0.3  2 
  4 Benjamin Lawson           JR Nichols                  24.32  -0.3  2 
  5 Ladarius Drew                Unattached               24.54  -1.9  1 
  6 Zachary Nussbaum          FR Nichols                  25.22  -1.9  1 
  7 Timothy Crandall          FR Nichols                  29.86  -0.3  2 
 
Men 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyron Roberts             FR Wesleyan                 50.40  
  2 Judeson Orvil             SO Nichols                  51.36  
  3 Jay Carter                FR Wesleyan                 53.36  
  4 Andrew Sardelli           SR Salve Regina             54.89  
 
Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Grant Van Inwegen         SO Wesleyan               1:57.38   1 
  2 Conner Sexton             SO Wesleyan               1:57.52   1 
  3 George Avrassoglou        JR Wesleyan               2:01.32   1 
  4 William Bajohr            SO Wesleyan               2:02.10   1 
  5 Colin Mahoney             SR Wesleyan               2:04.58   1 
  6 Kevin Radavich            SO Nichols                2:06.02   1 
  7 Daniel Roy                FR Nichols                2:13.88   2 
  8 Cole Cashman              FR Nichols                2:15.51   2 
  9 Aidan Lynch               FR Salve Regina           2:15.86   2 
 10 Neil Sheehan              SR Salve Regina           2:32.79   2 
 
Men 1500 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Warren Yacawych              Norwich                4:04.16   1 
  2 Connor Cobb               SR Wesleyan               4:06.61   1 
  3 Tate Knight               SR Wesleyan               4:10.37   1 
  4 Adam Linsky               SO Wesleyan               4:14.85   1 
  5 Nathan Gamble             FR Wesleyan               4:16.87   1 
  6 John Vansant              SR Wesleyan               4:26.93   1 
  7 Daniel Roy                FR Nichols                4:28.88   2 
  8 William Rapsas               Norwich                4:30.50   1 
  9 Trenton Shimata              Norwich                4:31.02   1 
 10 Aidan Lynch               FR Salve Regina           4:35.21   2 
 11 Richard March             FR Nichols                4:35.59   2 
 12 Christopher Kimball       FR Nichols                4:39.27   2 
 13 Ryan Griffin              FR Nichols                4:47.93   2 
 14 Jessy Carrasco-Gonzales   SR Wesleyan               4:48.44   2 
 15 Neil Sheehan              SR Salve Regina           4:51.50   2 
 16 Patrick Kobel             JR Nichols                5:14.19   2 
 -- Conner Sexton             SO Wesleyan                   DNF   1 
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Santese            SO Nichols               15:53.77  
  2 Matthew Frishkoff         FR Wesleyan              16:19.36  
  3 Brody Hale                   Norwich               16:21.59  
  4 Connor Lafontaine            Norwich               16:26.41  
  5 Christopher Kimball       FR Nichols               16:32.27  
 
Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dylan Pella               FR Nichols                  21.60   0.7 
 
Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kevin DeLoughry           FR Wesleyan                 56.06  
  2 Dylan Pella               FR Nichols                1:08.11  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam Saucier                 Norwich               10:01.29  
  2 Kevin Radavich            SO Nichols               10:41.18  
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wesleyan  'A'                                       3:29.10  
     1) Kyron Roberts FR                2) Kevin DeLoughry FR             
     3) George Avrassoglou JR           4) Drew Trotman SR                
  2 Nichols  'A'                                        4:01.01  
     1) Brian Buckley JR                2) Tyler Cook FR                  
     3) Dylan Pella FR                  4) Zachary Nussbaum FR            
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jim Tereau                SO Nichols                  1.90m    6-02.75 
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.85 1.90 1.95 
        O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Brian Buckley             JR Nichols                  1.65m    5-05.00 
     1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O   XO  XXX 
  3 Benjamin Lawson           JR Nichols                  1.60m    5-03.00 
     1.55 1.60 1.65 
        O   XO  XXX 
 -- Tyler Cook                FR Nichols                     NH            
     1.55 
      XXX 
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Andrew McCracken          JR Wesleyan                 4.57m   15-00.00 
     4.25 4.40 4.57 4.73 
       XO    O    O  XXX 
  2 Jessy Carrasco-Gonzales   SR Wesleyan                 4.25m   13-11.25 
     3.95 4.10 4.25 4.40 
       XO    O  XXO  XXX 
  3 Pietro Fina               FR Nichols                  3.50m   11-05.75 
     3.20 3.35 3.50 3.65 
        O   XO  XXO  XXX 
 -- Ryan Johnson              SO Nichols                     NH            
     3.05 
      XXX 
 
Men Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Pietro Fina               FR Nichols                  6.30m   NWI  20-08.00 
     FOUL      6.19m(NWI) 6.30m(NWI) 6.02m(NWI) 6.18m(NWI) 6.27m(NWI)
  2 Keeno Walker              SO Nichols                  6.01m   NWI  19-08.75 
     FOUL      FOUL      6.01m(NWI) FOUL      4.31m(NWI) 5.88m(NWI)
  3 Jack Northrop             SO Wesleyan                 5.97m   NWI  19-07.00 
     5.89m(NWI) 5.66m(NWI) 5.74m(NWI) 5.97m(NWI) 5.70m(NWI) FOUL     
  4 Tyler Lestage             FR Nichols                  5.95m   NWI  19-06.25 
     FOUL      FOUL      5.86m(NWI) 5.86m(NWI) 5.85m(NWI) 5.95m(NWI)
  5 Stephen O'Neil            SR Nichols                  5.14m   NWI  16-10.50 
     5.14m(NWI) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      4.78m(NWI)
  6 Zachary Nussbaum          FR Nichols                  4.32m   NWI  14-02.25 
  7 Tyler Kenney              SO Nichols                  3.95m   NWI  12-11.50 
 
Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Tyler Lestage             FR Nichols                 11.87m   1.5  38-11.50 
     11.87m(1.5) FOUL      11.75m(NWI)            
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Olaniyi Adebayo           JR Wesleyan                11.61m   38-01.25 
      11.61m  10.54m  11.27m  10.99m  11.59m  11.32m
  2 Javon Scarlett            SR Nichols                 11.37m   37-03.75 
      10.98m  11.37m  10.84m  11.35m  10.84m  10.99m
  3 Adam Warnajtys            FR Nichols                 10.61m   34-09.75 
      10.61m  10.49m  10.25m  10.47m  10.24m  10.58m
  4 Michael Welcome           SO Nichols                J10.61m   34-09.75 
      9.70m  9.15m  10.61m  10.26m  FOUL  9.72m
  5 Ronnie Joseph             FR Nichols                  9.13m   29-11.50 
      8.80m  8.83m  8.70m  9.13m        
  6 Kevin O'Leary             FR Nichols                  8.46m   27-09.25 
      8.46m  7.72m  8.30m           
 
Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Javon Scarlett            SR Nichols                 37.56m     123-03 
      34.72m  33.79m  36.25m  FOUL  36.96m  37.56m
  2 Michael Welcome           SO Nichols                 32.00m     105-00 
      FOUL  27.54m  32.00m  31.28m  30.54m  FOUL
  3 Adam Warnajtys            FR Nichols                 29.01m      95-02 
      26.48m  26.88m  29.01m  26.50m  27.51m  26.69m
  4 Olaniyi Adebayo           JR Wesleyan                27.81m      91-03 
      25.79m  27.81m  FOUL  FOUL  25.36m  FOUL
  5 Daniel Ferrazano          FR Nichols                 25.14m      82-06 
      21.98m  19.79m  FOUL  25.14m  22.71m  24.46m
 
Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Olaniyi Adebayo           JR Wesleyan                33.27m     109-02 
      FOUL  FOUL  25.12m  FOUL  33.27m  FOUL
  2 Michael Welcome           SO Nichols                 25.45m      83-06 
      22.35m  FOUL  FOUL  25.45m  22.30m  FOUL
  3 Javon Scarlett            SR Nichols                 23.80m      78-01 
      21.30m  22.78m  21.02m  23.59m  23.80m  22.19m
  4 Ronnie Joseph             FR Nichols                 20.53m      67-04 
      20.53m  18.87m  19.54m  FOUL  FOUL  17.07m
  5 Adam Warnajtys            FR Nichols                 16.98m      55-08 
      14.66m  14.71m  16.98m            
 
Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Joseph Mason              SO Nichols                 59.14m     194-00 
      53.36m  56.86m  55.94m  55.22m  58.96m  59.14m
  2 Jim Tereau                SO Nichols                 43.24m     141-10 
      35.06m  38.80m  39.82m  40.74m  40.40m  43.24m
  3 Daniel Ferrazano          FR Nichols                 38.74m     127-01 
      35.62m  37.92m  34.32m  FOUL  38.74m  35.98m
                                                                        
*************************************************************************************
                            PLATTSYS.COM RESULTS
*************************************************************************************

 


Meet Results ()     Race Information ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates