Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results ()     Division Results ()    


St Paul Falcon 5K Road Race
Top Male: 1. Mario Vasquez 2. Dominick Baraiolo 3. Thomas Melvin 4. Tyler Raymond 5. Joseph Gaffney
Top Female: 1. Kate Baruth 2. Sam Nples 3. Hannah Stanford 4. Gabrielle Castonguay 5. Megan Barry
St Paul HS Falcon 5K Road Race
Monday August 20, 2018 - St PPaul HS - Stafford Ave - Bristol CT
Platt Systems Timing & Scoring - Mostly Sunny - 79 degrees - Humid
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

***********************************************************************************************
5 K AT PLATTSYS.COM
***********************************************************************************************

Overall Male : Mario Vasquez Overall Female: Kate Baruth

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Mario Vasquez 39M M2039 New Britain CT 16:51 5:25 1/7 2979
2 Dominick Baraiolo 34M M2039 Bristol CT 19:42 6:20 2/7 2902
3 Thomas Melvin 21M M2039 Southington 2016 CT 19:56 6:25 3/7 2925
4 Tyler Raymond 16M M0019 Plantsville CT 20:11 6:29 1/21 2986
5 Joseph Gaffney 16M M0019 Kens CT 20:59 6:45 2/21 2993
6 Austin Kulig 21M M2039 Wolcott 2015 CT 21:02 6:46 4/7 2924
7 Anthony Penisse 14M M0019 Southington 2022 CT 21:03 6:46 3/21 2933
8 Jordan Rinaldi 17M M0019 Plantsville 2019 CT 21:38 6:57 4/21 2952
9 Michael Ferraro 15M M0019 Bristol CT 21:43 6:59 5/21 2093
10 Pete Zah 43M M4049 Naugatuck CT 22:10 7:08 1/5 2100
11 Andrew Barton 53M M5059 Bristol CT 22:45 7:19 1/6 2092
12 Daniel Gaffney 14M M0019 Kens CT 22:51 7:21 6/21 2992
13 Colin Reilly 13M M0019 Southington CT 23:29 7:33 7/21 2965
14 Kate Baruth 41F F4049 Waterbury CT 23:42 7:37 1/6 2964
15 Jeremy Rinaldi 16M M0019 Plantsville 2020 CT 23:48 7:39 8/21 2953
16 Dennis Cawley 17M M0019 Southington 2019 CT 24:01 7:43 9/21 2913
17 Liam Kelly 14M M0019 Middletown 2022 CT 24:15 7:48 10/21 2923
18 Unknown Entry Bandit 0M M0000 Bristol CT 24:35 7:53 0/0 9999
19 Thomas Pauloz 16M M0019 Bristol 2020 CT 24:57 8:01 11/21 2932
20 Nick Duba 24M M2039 Bristol CT 25:02 8:03 5/7 2918
21 Daniel Bachart 32M M2039 Ansonia CT 25:25 8:10 6/7 2094
22 Sam Nples 14F F0019 Bristol CT 25:27 8:11 1/24 2978
23 Chris Martin 61M M6099 Thomaston CT 25:44 8:17 1/4 1695
24 Andrew Cawley 16M M0019 Southington 2020 CT 26:07 8:24 12/21 2911
25 Hannah Stanford 15F F0019 Bristol CT 26:30 8:31 2/24 2971
26 Unknown Entry Bandit 2 0M M0000 Bristol CT 26:30 8:31 0/0 9998
27 Gabrielle Castonguay 14F F0019 Southington 2022 CT 26:41 8:35 3/24 2910
28 Jacob Thibodeau 17M M0019 Bristol CT 26:43 8:36 13/21 2967
29 Jonathan Passander 15M M0019 Bristol 2021 CT 26:50 8:38 14/21 2927
30 James Melvin 14M M0019 Southington 2021 CT 26:59 8:41 15/21 2926
31 Jason Lindquist 45M M4049 W Hartford CT 27:16 8:46 2/5 2087
32 Megan Barry 30F F2039 Bloomfield 2006 CT 27:20 8:47 1/11 2905
33 Paul Kovaleski 64M M6099 Burlington CT 27:21 8:48 2/4 2966
34 Jillian Connelly 48F F4049 Southington 1987 CT 27:22 8:48 2/6 2916
35 David Lyuder 19M M0019 Winsted CT 27:25 8:49 16/21 2985
36 Reagan Dans 14F F0019 Bristol CT 27:29 8:50 4/24 2972
37 Jennifer McAuiffe 0F F0000 Southington CT 28:05 9:02 1/3 2981
38 Cassandra Dubitsky 16F F0019 Southington 2020 CT 28:12 9:04 5/24 2919
39 Maddie Kronen 14F F0019 Bristol CT 28:31 9:10 6/24 1696
40 Emma Schatz 15F F0019 Burlington CT 28:37 9:12 7/24 2977
41 Suzanne Dans 48F F4049 Bristol CT 28:46 9:15 3/6 2976
42 Cristina Carcalho 51F F5059 Naugatuck CT 29:00 9:19 1/8 2984
43 John Gaffney 14M M0019 Kens CT 29:05 9:21 17/21 2994
44 Elizabeth Kelly 40F F2039 Middletown CT 29:32 9:30 2/11 2922
45 Joy Rearson 51F F5059 Meriden CT 29:33 9:30 2/8 2998
46 Zoey Rubins 13F F0019 Southington CT 29:36 9:31 8/24 2989
47 Sammi Bray 15F F0019 Southington 2021 CT 29:44 9:34 9/24 2945
48 Isabella Sabino 20F F2039 Cheshire CT 30:20 9:45 3/11 2096
49 Angela Sabino 24F F2039 Cheshire CT 30:21 9:46 4/11 2095
50 Brian McAuiffe 45M M4049 Southington CT 30:28 9:48 3/5 2983
51 Heather Park 39F F2039 Woodstock CT 30:37 9:51 5/11 2974
52 Mary Baraiolo 32F F2039 Bristol CT 30:48 9:54 6/11 2904
53 John Baraiolo 61M M6099 Bristol CT 30:49 9:55 3/4 2903
54 Jeanne Thomas 63F F6099 Wolcott CT 30:51 9:55 1/1 2961
55 Jennifer Uccello 36F F2039 Southington CT 31:09 10:01 7/11 2969
56 Karen Longo 55F F5059 Southington CT 31:22 10:05 3/8 2968
57 Isa Anderson 48F F4049 Rocky Hill CT 31:36 10:10 4/6 2991
58 Gabriella Houle 21F F2039 Wolcott 2014 CT 31:54 10:16 8/11 2920
59 Danielle Bloom 42F F4049 East Granby CT 32:02 10:18 5/6 2907
60 Anna Kronen 14F F0019 Bristol CT 32:28 10:27 10/24 1697
61 Dave Yadach 50M M5059 Avon CT 32:35 10:29 2/6 2941
62 Beth Bunko 58F F5059 Southington CT 32:35 10:29 4/8 2987
63 Sophia Gerst 15F F0019 Bristol CT 32:43 10:31 11/24 2975
64 Liz Speaker 13F F0019 Torrington CT 33:03 10:38 12/24 2957
65 Bella Peterson 13F F0019 Bristol 2022 CT 33:04 10:38 13/24 2947
66 Giana Roy 14F F0019 Bristol CT 33:16 10:42 14/24 2990
67 Romi Bagdasarian 15F F0019 Southington CT 33:17 10:42 15/24 2088
68 Maged Salib 40M M2039 Southington CT 33:28 10:46 7/7 2937
69 SCott Grant 42M M4049 Woodstock CT 33:40 10:50 4/5 2973
70 Andrew Pauloz 15M M0019 Bristol 2021 CT 33:54 10:54 18/21 2931
71 Leanna Coiro 29F F2039 Wethersfield CT 34:02 10:57 9/11 2915
72 Marie Bray 54F F5059 Southington CT 34:23 11:03 5/8 2944
73 Richard Zbrozek 71M M6099 Berlin CT 35:02 11:16 4/4 2099
74 Ana Maria Cawley 14F F0019 Southington 2022 CT 37:07 11:56 16/24 2912
75 Darren Farrington 50M M5059 Torrington CT 37:21 12:01 3/6 2997
76 Danielle Regan 14F F0019 Bristol CT 37:27 12:03 17/24 2999
77 Caroline Rearson 14F F0019 Meriden CT 37:27 12:03 18/24 2089
78 Arianna Griffin 14F F0019 Bristol CT 37:27 12:03 19/24 3000
79 Madalyn McAuiffe 0F F0000 Southington CT 37:33 12:05 2/3 2980
80 Emily Biscoglio 16F F0019 Southington CT 37:46 12:09 20/24 2097
81 Sarah McAuiffe 16F F0019 Southington CT 37:48 12:09 21/24 2982
82 Stephanie Wills 15F F0019 Southington CT 37:48 12:09 22/24 2970
83 Carmen Santiago 0F F0000 Wallingford CT 39:03 12:34 3/3 2995
84 Chick Deegan 55M M5059 Meriden CT 39:04 12:34 4/6 2996
85 Emma A. Dean 6F F0019 Winsted CT 39:58 12:51 23/24 2960
86 Jennifer Dean 41F F4049 Winsted CT 40:14 12:56 6/6 2959
87 Benjamin Speaker DNR 15M M0019 Torrington 2021 CT 43:25 13:58 19/21 2955
88 Michael Rigsby Jr. 11M M0019 Bristol CT 45:10 14:32 20/21 2950
89 Mark Sosnowski 53M M5059 Torrington CT 45:51 14:45 5/6 2091
90 Richard Pauloz 54M M5059 Bristol CT 46:45 15:02 6/6 2929
91 Malinda Johnston 40F F2039 South Windsor CT 47:18 15:13 10/11 2921
92 Katherine Bunko 28F F2039 Southington CT 47:19 15:13 11/11 2988
93 Sally Pauloz 50F F5059 Bristol CT 49:30 15:56 6/8 2928
94 Katie Pauloz 18F F0019 Bristol 2018 CT 49:31 15:56 24/24 2930
95 Nancy DiPietro 54F F5059 Berlin CT 52:16 16:49 7/8 2917
96 Patricia Sosnowski 55F F5059 Torrington CT 52:21 16:50 8/8 2090
97 Michael Rigsby 49M M4049 Bristol CT 54:53 17:39 5/5 2951
98 Ryan Rigsby 15M M0019 Bristol 2021 CT 54:54 17:40 21/21 2949

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Mario Vasquez 2. Dominick Baraiolo 3. Thomas Melvin 4. Tyler Raymond 5. Joseph Gaffney

Top Female: 1. Kate Baruth 2. Sam Nples 3. Hannah Stanford 4. Gabrielle Castonguay 5. Megan Barry

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates