Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Meet Results ()     Mens Meet Results ()     Womens Meet Results ()    

URI Coaches Tribute Indoor Track Meet
URI Coaches Tribute to Bill Falk T&F Invitational
Saturday Jan 19, 2019 - University of Rhode Island - Kingston, RI
at the Mackal Field House


URI Coaches Tribute to Bill Falk T&F Invitational Saturday Jan 19, 2019 - University of Rhode Island - Kingston, RI at the Mackal Field House Finish Lynx Timing by Platt Systems 860-645-1476 ****************************************************************************************** Platt MEET Results for Women ****************************************************************************************** Event 21 Women 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Olivia Dexter SR Stonehill 7.86q 1 2 Jada Harris JR Umass Amherst 7.90q 6 3 Danielle Reicherts JR Umass Amherst 7.95q 4 4 Sydney Fisher SR Northeastern 7.97q 3 5 Abigail Collins SO Umass Amherst 7.97q 6 6 Lexi Luna FR Rhode Island 7.98q 3 7 Crismeily Borg FR New Hampshire 8.06q 5 8 Dominique Twombly JR Rhode Island 8.10q 3 9 Alyssa Doust FR New Hampshire 8.13 1 10 Jaela Thomas FR Hartford 8.14 5 11 Zoe Smith JR Stonehill 8.16 4 12 Jaliyah White SR Northeastern 8.18 2 13 KC Grady FR Holy Cross 8.19 6 14 Sinead O'Brien JR Stonehill 8.20 5 15 Ashley Thomas FR Holy Cross 8.24 3 16 Brianna Harris FR Hartford 8.25 3 17 Melissa Wolliston Unattached 8.25 2 18 Charlotte Robison SR Umass Amherst 8.27 6 19 Nicole McMorrow JR Assumption 8.31 6 20 Martine Augusma FR Assumption 8.42 2 21 Nicola Calabrese FR Providence 8.47 4 22 Allison Corcoran FR Providence 8.48 6 23 Savannah Vartabedian FR New Hampshire 8.49 2 24 Eleanor Hartmann FR New Hampshire 8.52 5 25 Danielle Casavant FR Providence 8.55 1 26 Mariah O'Gara JR Providence 8.56 5 27 Marisa Gazzola SO New Hampshire 8.63 3 28 Olivia Dickinson SO Providence 8.63 6 29 Ashley Gigon FR Providence 8.69 4 30 Olivia Dunsmoor FR Assumption 8.71 4 31 Paige Suse SR Northeastern 8.75 5 32 Christina Goldin SO Assumption 8.76 1 33 Cassandra Miller JR Assumption 8.79 1 34 Julia Jankowski FR New Hampshire 8.82 5 35 Nikaila Dube FR New Hampshire 8.85 2 36 Tishay Davis SO Providence 8.94 5 37 Hannah Lafrenniere SO Assumption 8.95 4 38 Jessica Green FR Umass Amherst 8.99 6 -- Sophia Casciano FR Umass Amherst FS 2 Event 21 Women 60 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Jada Harris JR Umass Amherst 7.90 2 Danielle Reicherts JR Umass Amherst 7.92 3 Sydney Fisher SR Northeastern 7.94 4 Abigail Collins SO Umass Amherst 7.95 5 Dominique Twombly JR Rhode Island 8.01 6 Lexi Luna FR Rhode Island 8.06 7 Crismeily Borg FR New Hampshire 8.07 Event 22 Women 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Jada Harris JR Umass Amherst 8.79q 1 2 Michelle Nkoudou FR Northeastern 9.08q 5 3 Maria Virga SO New Hampshire 9.12q 3 4 Ciara French FR Rhode Island 9.17q 4 5 Zoe Smith JR Stonehill 9.17q 4 6 Melissa Wolliston Unattached 9.19q 3 7 Taylor Gensler JR Holy Cross 9.20q 2 8 Trinity Smith FR Rhode Island 9.21q 6 9 Hannah Meredith FR Northeastern 9.23 2 10 Charlotte Robison SR Umass Amherst 9.27 5 11 Gabby Curtis JR Rhode Island 9.29 6 12 Saige Tudisco FR New Hampshire 9.29 1 13 Casey Gannon SO Stonehill 9.32 3 14 Elizabeth Lodge SO Hartford 9.36 5 15 Mimi Liebers SO Holy Cross 9.37 1 16 Kira Kopec SO Umass Amherst 9.39 4 17 Abigail Jones SR Assumption 9.44 1 18 Madison Soullier JR Assumption 9.50 6 19 Emma Jones SO Umass Amherst 9.53 6 20 Megan Stenberg SO Providence 9.56 3 21 Jillian Purtell JR Holy Cross 9.58 2 22 Olivia Rougeau JR Hartford 9.58 2 23 Savanna Macaluso FR Stonehill 9.62 4 24 Olivia Demonico JR Assumption 9.66 3 25 Abigail Creamer FR Stonehill 9.70 4 26 Meah Austin FR Holy Cross 9.75 1 27 Eva McCool-Guglielmo FR Holy Cross 9.77 5 28 Tyler Orlandella FR Umass Amherst 9.78 6 29 Emma Santee SO Assumption 9.81 4 30 Julia Marshall SR Northeastern 9.85 5 31 Bosibori Mosongo JR New Hampshire 9.90 1 32 Colleen Perry SR Stonehill 9.95 2 33 Jessica Green FR Umass Amherst 9.98 5 34 Hasna Badji FR Rhode Island 10.01 1 35 Jensen Kingsley FR Umass Amherst 10.05 3 36 Acadia Momm-White FR New Hampshire 10.13 6 37 Caroline Murphy FR Stonehill 10.33 5 38 Therese Rembetsy-Brown JR Assumption 10.65 4 39 Alyssa Dew SR Assumption 10.89 6 40 Paige Fitzpatrick FR Stonehill 11.14 3 -- Sara James FR Rhode Island DNF 2 -- Amanda Whitham SO Bryant DNF 5 Event 22 Women 60 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Jada Harris JR Umass Amherst 8.61 2 Trinity Smith FR Rhode Island 8.86 3 Ciara French FR Rhode Island 9.00 4 Maria Virga SO New Hampshire 9.05 5 Michelle Nkoudou FR Northeastern 9.11 6 Melissa Wolliston Unattached 9.16 7 Zoe Smith JR Stonehill 9.25 8 Taylor Gensler JR Holy Cross 9.41 Event 23 Women 200 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Lexi Luna FR Rhode Island 26.12 1 2 Dominique Twombly JR Rhode Island 26.17 1 3 Abigail Collins SO Umass Amherst 26.26 2 4 Kelly Crawford SO New Hampshire 26.30 2 5 Crismeily Borg FR New Hampshire 26.34 2 6 Carleisha Forteau SR Rhode Island 26.38 1 7 Sinead O'Brien JR Stonehill 26.39 3 8 Trinity Smith FR Rhode Island 26.39 2 9 Alyssa Doust FR New Hampshire 26.60 4 10 KC Grady FR Holy Cross 26.78 4 11 Brianna Harris FR Hartford 26.79 2 12 Nicole Xiarhos FR Bryant 26.90 4 12 Jaela Thomas FR Hartford 26.90 3 14 Maria Virga SO New Hampshire 26.94 1 15 Sydney Fisher SR Northeastern 27.07 3 16 Ashley Thomas FR Holy Cross 27.21 5 17 Isabella Livingston FR New Hampshire 27.28 5 18 Michelle Nkoudou FR Northeastern 27.35 5 19 Melissa Wolliston Unattached 27.48 4 20 Casey Gannon SO Stonehill 27.56 3 21 Olivia Robbins JR Northeastern 27.60 5 22 Rebecca Reynolds FR Bryant 27.86 7 23 Olivia Dickinson SO Providence 27.86 5 24 Acadia Momm-White FR New Hampshire 27.90 5 25 Julia Jankowski FR New Hampshire 28.05 6 26 Madison Soullier JR Assumption 28.14 6 27 Olivia Demonico JR Assumption 28.19 6 28 Nicola Calabrese FR Providence 28.21 7 29 Elena DelloRusso SO Assumption 28.27 7 30 Mariah O'Gara JR Providence 28.33 6 31 Christina Goldin SO Assumption 28.37 8 32 Abigail Creamer FR Stonehill 28.41 8 33 Colleen Perry SR Stonehill 28.41 6 34 Allison Corcoran FR Providence 28.42 8 35 Megan Stenberg SO Providence 28.51 7 36 Martine Augusma FR Assumption 28.56 9 37 Deirdre Boyer FR Stonehill 28.60 8 38 Danielle Casavant FR Providence 28.65 7 39 Savannah Vartabedian FR New Hampshire 28.68 9 40 Cassandra Miller JR Assumption 28.85 9 41 Eleanor Hartmann FR New Hampshire 28.90 8 42 Kathleen Giusti SO Stonehill 29.16 7 43 Nikaila Dube FR New Hampshire 29.17 8 44 Ashley Gigon FR Providence 29.23 10 45 Marisa Gazzola SO New Hampshire 29.33 6 46 Tishay Davis SO Providence 29.42 10 47 Ana Lucas FR Bryant 29.54 9 48 Kathryn O'Connor SO Bryant 29.64 10 49 Madison Ward JR Stonehill 30.06 4 Event 24 Women 400 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Zakiya Scott FR New Hampshire 1:01.12 1 28.45 (28.45) 1:01.12 (32.67) 2 Kelly Hamlin FR New Hampshire 1:02.37 1 29.03 (29.03) 1:02.37 (33.34) 3 Gabrielle Harmon FR Holy Cross 1:03.02 1 28.17 (28.17) 1:03.02 (34.85) 4 Heidy Benson FR New Hampshire 1:03.32 2 29.81 (29.81) 1:03.32 (33.52) 5 Elena DelloRusso SO Assumption 1:03.51 2 29.52 (29.52) 1:03.51 (34.00) 6 Deirdre Boyer FR Stonehill 1:03.60 1 28.44 (28.44) 1:03.60 (35.16) 7 Emily Wogelius SO Holy Cross 1:03.88 2 29.39 (29.39) 1:03.88 (34.50) 8 Caroline Murphy FR Stonehill 1:04.13 2 30.13 (30.13) 1:04.13 (34.01) 9 Fiona Jordan SO Stonehill 1:04.37 1 28.70 (28.70) 1:04.37 (35.68) 10 Sydney Digregorio FR Assumption 1:05.82 2 31.19 (31.19) 1:05.82 (34.64) 11 Courtney Caccia FR Providence 1:07.88 2 30.44 (30.44) 1:07.88 (37.44) Event 25 Women 500 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Bethany DeLoof SO Rhode Island 1:18.90 2 12.30 (12.30) 44.51 (32.21) 1:18.90 (34.40) 2 Riemke Bouvier SO Holy Cross 1:21.79 2 14.01 (14.01) 46.36 (32.35) 1:21.79 (35.44) 3 Hasna Badji FR Rhode Island 1:22.37 2 12.87 (12.87) 45.95 (33.08) 1:22.37 (36.42) 4 DanaRose Brown SR New Hampshire 1:22.77 1 13.23 (13.23) 46.49 (33.26) 1:22.77 (36.29) 5 Holly Benson SO New Hampshire 1:22.94 1 13.52 (13.52) 46.85 (33.34) 1:22.94 (36.10) 6 Abigail Harrington SO Providence 1:23.27 2 14.48 (14.48) 46.94 (32.46) 1:23.27 (36.33) 7 Caroline Kageleiry SO New Hampshire 1:23.60 1 13.51 (13.51) 47.61 (34.11) 1:23.60 (35.99) Event 26 Women 800 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Natalie Sopchak SR Rhode Island 2:20.93 2 1:09.95 (1:09.95) 2:20.93 (1:10.98) 2 Bailey Thayer SR Rhode Island 2:22.96 2 1:10.94 (1:10.94) 2:22.96 (1:12.02) 3 Shaylyn Saunders SO New Hampshire 2:23.19 2 1:10.89 (1:10.89) 2:23.19 (1:12.31) 4 Dana Lowney SO Providence 2:23.22 3 1:11.10 (1:11.10) 2:23.22 (1:12.12) 5 Kelly Higgins JR Stonehill 2:23.86 2 1:09.66 (1:09.66) 2:23.86 (1:14.21) 6 Chelsea Lee JR Rhode Island 2:24.16 3 1:10.93 (1:10.93) 2:24.16 (1:13.23) 7 Katherine Guilbo SR Holy Cross 2:24.48 2 1:10.15 (1:10.15) 2:24.48 (1:14.34) 8 Sydney Sopchak SR Rhode Island 2:24.65 3 1:11.01 (1:11.01) 2:24.65 (1:13.65) 9 Emily Foley FR Holy Cross 2:25.47 1 1:11.08 (1:11.08) 2:25.47 (1:14.39) 10 Claire Mason FR Stonehill 2:26.41 2 1:10.69 (1:10.69) 2:26.41 (1:15.72) 11 Lucinda Shotts FR Northeastern 2:26.62 3 1:10.91 (1:10.91) 2:26.62 (1:15.71) 12 Brianne Moss JR New Hampshire 2:26.91 2 1:10.52 (1:10.52) 2:26.91 (1:16.39) 13 Sydney Murray FR New Hampshire 2:27.82 1 1:11.66 (1:11.66) 2:27.82 (1:16.16) 14 Kaylen Hughes FR Rhode Island 2:28.32 1 1:12.84 (1:12.84) 2:28.32 (1:15.48) 15 Kaeli Baker SR Hartford 2:28.85 1 1:13.10 (1:13.10) 2:28.85 (1:15.76) 16 Alicia Polak JR Assumption 2:29.69 1 1:12.11 (1:12.11) 2:29.69 (1:17.59) 17 Claire Hurtado JR Stonehill 2:32.99 1 1:12.40 (1:12.40) 2:32.99 (1:20.60) 18 Sara James FR Rhode Island 2:33.26 1 1:13.37 (1:13.37) 2:33.26 (1:19.90) 19 Elizabeth Larkin SO Holy Cross 2:38.63 2 1:09.81 (1:09.81) 2:38.63 (1:28.82) -- Saige Grazia SR Rhode Island DQ 3 Ran inside breakline 1:11.28 (1:11.28) 2:24.08 (1:12.81) Event 27 Women 1000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Nicole Yeomans FR New Hampshire 3:01.70 1:10.31 (1:10.31) 3:01.70 (1:51.39) 2 Madeleine Brandon JR New Hampshire 3:02.18 1:10.89 (1:10.89) 3:02.18 (1:51.29) 3 Paige Davis FR Holy Cross 3:06.65 1:12.89 (1:12.89) 3:06.65 (1:53.77) 4 Dara Cuffe SR Providence 3:07.51 1:12.04 (1:12.04) 3:07.51 (1:55.47) 5 Madalyne Buco SO Holy Cross 3:07.86 1:12.57 (1:12.57) 3:07.86 (1:55.30) 6 Ashley Evans SO Rhode Island 3:09.55 1:12.38 (1:12.38) 3:09.55 (1:57.17) 7 Sarah Freeman FR Bryant 3:13.96 1:13.82 (1:13.82) 3:13.96 (2:00.14) 8 Catherine Buzzerio FR Providence 3:25.16 1:16.45 (1:16.45) 3:25.16 (2:08.72) 9 Elizabeth Goyette SO Bryant 3:28.69 1:18.64 (1:18.64) 3:28.69 (2:10.05) 10 Caroline Meizen SO Bryant 3:34.60 1:20.01 (1:20.01) 3:34.60 (2:14.60) 11 Kierstin Lock SO Bryant 3:41.75 1:21.50 (1:21.50) 3:41.75 (2:20.25) Event 28 Women 1 Mile Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jillian Howard SO Stonehill 5:15.87 2 2 Sophia Anderle SO Stonehill 5:16.36 2 3 Camille Bertholon JR Rhode Island 5:17.13 2 4 Shannon Stang SR New Hampshire 5:18.29 2 5 Grace Bugara SO Northeastern 5:22.01 2 6 Jordan Callahan JR Stonehill 5:23.73 2 7 Grace Corbett FR Assumption 5:25.21 2 8 Abigail Post SO Providence 5:26.25 2 9 Danika Wayss JR Stonehill 5:31.39 1 10 Isabella Kennedy FR Stonehill 5:31.42 1 11 Jacqueline Cutillo SR Stonehill 5:31.50 1 12 Alyson Walsh SO Holy Cross 5:32.48 2 13 Adrienne Santoro SR Stonehill 5:36.70 2 14 Julia Ayres FR Bryant 5:39.50 1 15 Maura Driscoll Brown Run Club 5:39.68 1 16 Courtney Hackman SR Hartford 5:45.09 1 17 Nicolet Chapman JR Umass Amherst 5:45.10 1 18 Breann Campise JR Bryant 5:48.42 1 19 Ashley Wargo FR Assumption 5:48.66 1 20 Joy Jiang Brown Run Club 5:51.04 1 21 Kadreya Simeon FR Hartford 5:54.73 1 22 Megan Savinelli FR Hartford 5:54.92 1 23 Sara Amato SR Assumption 6:07.87 1 24 Julia McClellan Brown Run Club 6:12.57 1 Event 29 Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Anna Lastra SR Stonehill 10:22.75 2 Morgan Sansing JR New Hampshire 10:35.35 3 Cailtin Tzimorotas SO Holy Cross 10:35.53 4 Mackenzie Galvin FR Providence 10:38.05 5 Michaela Halloran FR Holy Cross 10:41.81 6 Siobhan O'Keefe FR Stonehill 10:42.52 7 Sydney Rice FR New Hampshire 10:51.17 8 Hannah McReavy FR Providence 11:06.35 9 Allie Tedeschi SR Hartford 11:23.20 10 Lauren Kuhns FR Assumption 11:32.05 11 Amanda Hamel SR Hartford 11:36.31 12 Emma Ushchak FR Assumption 12:29.99 Event 31 Women 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Rhode Island 'A' 3:59.22 1) Gabby Curtis JR 2) Trinity Smith FR 3) Hasna Badji FR 4) Bethany DeLoof SO 59.145 (59.145) 1:58.424 (59.279) 2:59.991 (1:01.567) 3:59.214 (59.224) 2 Rhode Island 'B' 4:10.52 1) Natalie Sopchak SR 2) Dominique Twombly JR 3) Lexi Luna FR 4) Carleisha Forteau SR 1:02.181 (1:02.181) 2:04.783 (1:02.602) 3:08.827 (1:04.045) 4:10.512 (1:01.686) 3 Holy Cross 'A' 4:14.40 1) Riemke Bouvier SO 2) Gabrielle Harmon FR 3) Brianna Cummings FR 4) Emily Wogelius SO 1:03.481 (1:03.481) 2:05.759 (1:02.279) 3:09.415 (1:03.657) 4:14.393 (1:04.978) 4 Rhode Island 'C' 4:16.00 1) Chelsea Lee JR 2) Sydney Sopchak SR 3) Bailey Thayer SR 4) Saige Grazia SR 1:02.981 (1:02.981) 2:04.919 (1:01.939) 3:10.350 (1:05.431) 4:15.996 (1:05.646) Event 33 Women Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Danielle Notarfrancesco SO Umass Amherst 14.32m 46-11.75 13.66m 13.28m 12.91m 13.42m 14.32m 13.93m 2 Abbie Mokwuah SO Holy Cross 13.61m 44-08.00 13.27m 13.61m 13.19m FOUL FOUL 12.81m 3 Zoe Taitel SR Northeastern 13.27m 43-06.50 13.06m 12.72m 13.21m 12.61m FOUL 13.27m 4 Emily Casella JR Assumption 13.26m 43-06.00 12.40m 12.77m 13.12m 13.26m 13.06m 12.78m 5 Lauren LaDere SO Umass Amherst 12.92m 42-04.75 12.65m 12.03m 11.65m 12.92m 12.51m 11.58m 6 Shayla Lyons JR Stonehill 12.70m 41-08.00 12.70m 12.62m 11.99m 11.32m 11.69m 12.17m 7 Mikaylah Schwartz SO Assumption 12.65m 41-06.00 FOUL 12.52m 12.15m 12.65m FOUL 11.96m 8 Sarah Williams FR New Hampshire 12.15m 39-10.50 11.39m 11.99m 11.28m 12.15m 12.11m 11.48m 9 Courtney Kelleher SO Bryant J12.15m 39-10.50 12.15m 11.64m 11.74m 12.02m 11.34m 11.50m 10 Roxann Wint JR Assumption 11.90m 39-00.50 11.82m 10.89m 11.90m 11 Elizabeth Balzarini JR Stonehill 11.57m 37-11.50 11.01m 11.48m 11.57m 12 Bridget Deveau SR Umass Amherst 11.44m 37-06.50 7.20m 11.01m 11.44m 13 Kira Kopec SO Umass Amherst 11.25m 36-11.00 10.36m 11.25m 10.10m 14 Vanessa Attaya FR Holy Cross 11.23m 36-10.25 FOUL 11.14m 11.23m 15 Jianna Peno FR Rhode Island 11.20m 36-09.00 11.12m 10.53m 11.20m 16 Samantha Andrews SO Rhode Island 10.99m 36-00.75 10.61m FOUL 10.99m 17 Noelya Delacruz FR Rhode Island 10.91m 35-09.50 10.91m 10.67m 10.28m 18 Therese Rembetsy-Brown JR Assumption 10.90m 35-09.25 10.23m 10.62m 10.90m 19 Krista Stracqualursi FR Stonehill 10.67m 35-00.25 FOUL FOUL 10.67m 20 Laura Rizik FR Bryant 10.43m 34-02.75 9.30m 10.43m 9.40m 21 Abigail Jones SR Assumption 10.31m 33-10.00 9.24m 10.31m 9.86m 22 Jordyn Shubrick FR Holy Cross 10.05m 32-11.75 9.70m 10.03m 10.05m 23 Sara James FR Rhode Island 9.53m 31-03.25 9.00m 9.53m 9.29m 24 Emma Jones SO Umass Amherst 9.29m 30-05.75 9.29m FOUL FOUL 25 Emma Santee SO Assumption 9.20m 30-02.25 9.20m 8.89m 9.03m Event 34 Women Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kristina MacLure JR Rhode Island 5.67m 18-07.25 5.40m 5.67m FOUL 5.28m 5.56m 5.59m 2 Olivia Dexter SR Stonehill 5.50m 18-00.50 4.75m 5.50m 5.34m 5.18m 3 Danielle Reicherts JR Umass Amherst 5.49m 18-00.25 5.24m 5.49m 5.41m 4 Charlotte Robison SR Umass Amherst 5.44m 17-10.25 FOUL 5.44m 5.10m 4.99m 5.07m 5 Olivia Rougeau JR Hartford 5.37m 17-07.50 4.94m 5.06m 5.37m 5.06m 6 Taylor Gensler JR Holy Cross 5.33m 17-06.00 5.33m FOUL FOUL 5.09m 7 Sarah Miller SR Assumption 5.11m 16-09.25 5.11m 8 Katherine Eckerson SO Assumption 5.09m 16-08.50 5.03m 5.03m 5.09m 9 Jillian Purtell JR Holy Cross J5.09m 16-08.50 4.72m 4.91m 5.09m FOUL 4.90m 4.83m 10 Ivana Nyemeck SO Umass Amherst 5.08m 16-08.00 FOUL FOUL 5.08m 11 Bosibori Mosongo JR New Hampshire 4.96m 16-03.25 4.96m 4.90m 11 Jessydoris Iwuala SO Stonehill 4.96m 16-03.25 FOUL FOUL 4.96m 13 Mimi Liebers SO Holy Cross 4.91m 16-01.50 4.91m 4.91m 14 Kira Kopec SO Umass Amherst 4.88m 16-00.25 4.88m 15 Kelly Hamlin FR New Hampshire 4.85m 15-11.00 4.72m 4.55m 4.85m 15 Julia Marshall SR Northeastern 4.85m 15-11.00 FOUL 4.85m 4.78m 15 Kendra Kukulski JR New Hampshire 4.85m 15-11.00 x 4.85m 4.77m 18 Saige Tudisco FR New Hampshire 4.82m 15-09.75 FOUL 4.82m 4.81m 19 Lydia Farmer JR Hartford 4.76m 15-07.50 4.76m 20 Jensen Kingsley FR Umass Amherst 4.75m 15-07.00 4.75m 4.57m 21 Emma Jones SO Umass Amherst 4.71m 15-05.50 4.71m 4.56m 22 Therese Rembetsy-Brown JR Assumption 4.69m 15-04.75 4.38m 4.24m 4.69m 23 Veronica Chrzanowski FR New Hampshire 4.66m 15-03.50 FOUL 4.63m 4.66m 24 Olivia Robbins JR Northeastern 4.65m 15-03.25 4.65m FOUL 4.64m 25 Camryn Wesoloskie SO Bryant 4.57m 15-00.00 4.57m x 26 Paige Suse SR Northeastern 4.55m 14-11.25 4.55m x 27 Meghan Murphy SO Assumption 4.54m 14-10.75 FOUL FOUL 4.54m 28 Sara James FR Rhode Island 4.47m 14-08.00 FOUL 4.47m 29 Paige Fitzpatrick FR Stonehill 4.22m 13-10.25 4.09m 4.22m 30 Olivia Demonico JR Assumption 3.87m 12-08.50 x 3.87m -- Elizabeth Lodge SO Hartford FOUL FOUL x Event 35 Women Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ivana Nyemeck SO Umass Amherst 11.26m 36-11.50 10.95m FOUL 10.94m 10.82m 11.07m 11.26m 2 Hannah Meredith FR Northeastern 11.16m 36-07.50 11.16m FOUL 10.37m 3 Nicole McMorrow JR Assumption 11.07m 36-04.00 11.07m 10.96m 10.79m 4 Emily McDonald FR Umass Amherst 11.05m 36-03.00 11.05m FOUL FOUL FOUL 10.95m 5 Eva McCool-Guglielmo FR Holy Cross 10.93m 35-10.50 10.24m 10.82m 10.73m 10.77m 10.59m 10.93m 6 Kendra Kukulski JR New Hampshire 10.66m 34-11.75 9.90m 10.12m 10.66m FOUL 10.29m 10.24m 7 Jaliyah White SR Northeastern 10.62m 34-10.25 FOUL 10.51m 10.62m 10.48m 8 Sarah Miller SR Assumption 10.55m 34-07.50 10.50m 10.55m 10.48m 9 Tyler Orlandella FR Umass Amherst 10.45m 34-03.50 9.18m 10.23m 10.37m 10.45m 10 Veronica Chrzanowski FR New Hampshire 10.36m 34-00.00 10.36m 9.91m 10.15m 11 Katherine Eckerson SO Assumption 10.25m 33-07.50 10.03m 9.94m 10.25m 12 Kayla Ezeama SO Rhode Island 10.21m 33-06.00 10.21m 9.74m 9.83m 13 Camryn Wesoloskie SO Bryant 9.86m 32-04.25 9.56m 9.81m 9.86m 14 Meghan Murphy SO Assumption 9.81m 32-02.25 9.68m 9.72m 9.81m 15 Jessica Dronzek FR Umass Amherst 9.69m 31-09.50 9.69m 9.65m -- Lydia Farmer JR Hartford FOUL FOUL FOUL FOUL Event 36 Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Olivia Rougeau JR Hartford 1.66m 5-05.25 1.53 1.58 1.62 1.66 1.70 O O O O XXX 2 Paige Suse SR Northeastern J1.66m 5-05.25 1.58 1.62 1.66 1.70 XXO XO O XXX 3 Madison Ward JR Stonehill J1.66m 5-05.25 1.58 1.62 1.66 1.70 O O XXO XXX 4 Jessydoris Iwuala SO Stonehill 1.62m 5-03.75 1.53 1.58 1.62 1.66 O O O XXX 4 Abigail Jones SR Assumption 1.62m 5-03.75 1.53 1.58 1.62 1.66 O O O XXX 6 Kathleen Giusti SO Stonehill J1.62m 5-03.75 1.48 1.53 1.58 1.62 1.66 O O XO XO XXX 7 Elaina Hobbs SR Rhode Island 1.58m 5-02.25 1.48 1.53 1.58 1.62 O O O XXX 8 Patricia Douglas SO Umass Amherst J1.58m 5-02.25 1.48 1.53 1.58 1.62 O XO O XXX 8 Tyler Orlandella FR Umass Amherst J1.58m 5-02.25 1.43 1.48 1.53 1.58 1.62 O O XO O XXX 10 Carly Timpson SR Quinnipiac J1.58m 5-02.25 1.53 1.58 1.62 O XO XXX 10 Elizabeth Lodge SO Hartford J1.58m 5-02.25 1.53 1.58 O XO 12 Bolu Taiwo NA Unat-Rhode I 1.53m 5-00.25 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 O O XO O XXX 12 Bridget Deveau SR Umass Amherst 1.53m 5-00.25 1.43 1.48 1.53 1.58 O O O XXX 12 Sara James FR Rhode Island 1.53m 5-00.25 1.43 1.48 1.53 1.58 O O O XXX 14 Colleen Perry SR Stonehill J1.53m 5-00.25 1.48 1.53 1.58 XO O XXX 14 Emma Jones SO Umass Amherst J1.53m 5-00.25 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 O O XO O XXX 17 Emma Fink FR Providence J1.53m 5-00.25 1.43 1.48 1.53 1.58 O O XO XXX 18 Ashley Daggett SR Stonehill J1.53m 5-00.25 1.53 1.58 XXO XXX 19 Sarah LeClair JR Hartford 1.48m 4-10.25 1.48 1.53 O XXX 20 Grace Goodwin SO Holy Cross J1.48m 4-10.25 1.48 1.53 XO XXX 21 Abigail McKeown FR Assumption J1.48m 4-10.25 1.48 1.53 XXO XXX 22 Kira Kopec SO Umass Amherst 1.43m 4-08.25 1.43 1.48 O XXX 23 Jensen Kingsley FR Umass Amherst J1.43m 4-08.25 1.38 1.43 1.48 XO O XXX 24 Stephanie Decarli FR Bryant 1.38m 4-06.25 1.38 1.43 O XXX -- Courtney Daggett SR Stonehill NH 1.58 XXX -- Lydia Farmer JR Hartford NH 1.38 XXX Event 37 Women Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Molly Botts SO Rhode Island 16.93m 55-06.50 FOUL 16.26m 16.45m 15.79m 16.93m 2 Carly Timpson SR Quinnipiac 16.24m 53-03.50 16.24m 15.18m x 3 Abbie Mokwuah SO Holy Cross 16.03m 52-07.25 FOUL 15.98m 16.03m 4 Lauren Swanson SR Northeastern 15.95m 52-04.00 15.95m 15.82m 15.06m 15.13m FOUL 15.33m 5 Nicole Valdez NA Unat-Rhode I 15.58m 51-01.50 15.58m 15.02m 15.47m 15.24m 15.42m 6 Samantha Andrews SO Rhode Island 15.54m 51-00.00 FOUL FOUL 15.33m 14.66m 15.54m 7 Danielle Notarfrancesco SO Umass Amherst 15.45m 50-08.25 15.45m 15.27m 15.44m 14.67m 15.14m 14.97m 8 Roxann Wint JR Assumption 14.42m 47-03.75 14.17m 14.42m 13.72m 13.69m 13.58m 13.90m 9 Abigail Cousens SR Northeastern 14.26m 46-09.50 13.89m 13.46m 14.10m 14.26m 14.15m 14.13m 10 Ashley O'Loughlin SO Rhode Island 14.02m 46-00.00 13.38m 14.02m 12.96m 11 Alyssa Colbert JR New Hampshire 13.85m 45-05.25 13.16m 12.88m 13.85m 12 Shayla Lyons JR Stonehill 13.66m 44-09.75 x 13.66m 13.41m 13 Sarah Williams FR New Hampshire 13.62m 44-08.25 13.62m 13.23m x 14 Jesica Litwa JR Stonehill 13.09m 42-11.50 13.09m 15 Vanessa Attaya FR Holy Cross 12.82m 42-00.75 12.58m 12.82m x 16 Emily Casella JR Assumption 12.78m 41-11.25 12.78m x 17 Melanie Lamar JR New Hampshire 12.59m 41-03.75 12.23m 12.59m x 18 Victoria Attaya SR Holy Cross 12.43m 40-09.50 FOUL 12.35m 12.43m 19 Megan Sheehan FR Assumption 12.37m 40-07.00 12.09m 12.37m 20 Mikaylah Schwartz SO Assumption 11.54m 37-10.50 10.95m 11.54m 11.29m 21 Krista Stracqualursi FR Stonehill 10.80m 35-05.25 FOUL 10.80m x 22 Courtney Kelleher SO Bryant 10.77m 35-04.00 10.77m 10.25m 23 Laura Rizik FR Bryant 10.62m 34-10.25 10.62m 10.44m x 24 Jessica Reis FR Umass Amherst 9.89m 32-05.50 9.89m x x -- Jordyn Shubrick FR Holy Cross FOUL FOUL FOUL -- Noelya Delacruz FR Rhode Island FOUL FOUL FOUL FOUL Event 38 Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Christa Moore SO Holy Cross 3.65m 11-11.75 3.40 3.55 3.65 3.80 O O O XXX 2 Leah Saifi SO Northeastern 3.55m 11-07.75 3.40 3.55 3.65 O XXO XXX 3 Melissa Purcell FR Northeastern J3.55m 11-07.75 3.40 3.55 3.65 XXO XXO XXX 4 Jessica Ippolito SO Rhode Island 3.40m 11-01.75 3.40 3.55 XXO XXX 5 Sabrina Anderson SR New Hampshire 3.25m 10-08.00 3.10 3.25 3.40 O O XXX 6 Kayla Rorke SR Umass Amherst J3.25m 10-08.00 3.25 3.40 XXO XXX 7 Alexandra Sexton SO Stonehill 3.10m 10-02.00 3.10 3.25 XO XXX 8 Sophia Casciano FR Umass Amherst 2.95m 9-08.00 2.80 2.95 3.10 O O XXX 9 Shileigh Martinez FR Bryant J2.95m 9-08.00 2.80 2.95 3.10 XO O XXX 9 Sydney Flanagan JR Umass Amherst J2.95m 9-08.00 2.80 2.95 3.10 XO O XXX 11 Amelie Legg SO Assumption 2.80m 9-02.25 2.80 2.95 O XXX -- Ashley Colarusso JR Stonehill NH 3.25 XXX -- Gianna Rousseau JR Assumption NH 2.80 XXX -- Marissa Airoldi FR Assumption NH 2.80 XXX -- Bridgette Muller JR Northeastern NH 3.10 XXX Event 39 Men 4x800 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Bryant 'A' 8:45.17 1) Ian Carpenter FR 2) Joseph Suita SR 3) Benjamin Carlson FR 4) Matthew McGovern SR 2 Brown Univ Running Club 'A' 8:49.52 1) Andres Beltran SR 2) Matthew Vigilante SR 3) Eliot Laidlaw 4) Max Heller SR Event 40 Women 4x800 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Holy Cross 'A' 10:11.86 1) Paige Davis FR 2) Emily Foley FR 3) Madalyne Buco SO 4) Katherine Guilbo SR 2:30.174 (2:30.174) 5:05.328 (2:35.154) 7:36.801 (2:31.473) 10:11.854 (2:35.053) 2 Bryant 'A' 10:54.16 1) Sarah Freeman FR 2) Breann Campise JR 3) Elizabeth Goyette SO 4) Caroline Meizen SO 2:31.499 (2:31.499) 5:15.545 (2:44.046) 8:03.230 (2:47.685) 10:54.156 (2:50.926) -- Assumption 'A' DNF 1) Grace Corbett FR 2) Alicia Polak JR 3) Ashley Wargo FR 4) Meghan Slinskey SR 2:32.379 (2:32.379) 5:13.443 (2:41.065) 7:59.987 (2:46.544) ***************************************************************************************** PLATTSYS.COM *****************************************************************************************


Meet Results ()     Mens Meet Results ()     Womens Meet Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates