Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Meet Results ()     Mens Meet Results ()     Womens Meet Results ()    

URI Coaches Tribute Indoor Track Meet
URI Coaches Tribute to Bill Falk T&F Invitational
Saturday Jan 19, 2019 - University of Rhode Island - Kingston, RI
at the Mackal Field House


URI Coaches Tribute to Bill Falk T&F Invitational Saturday Jan 19, 2019 - University of Rhode Island - Kingston, RI at the Mackal Field House Finish Lynx Timing by Platt Systems 860-645-1476 ****************************************************************************************** Platt MEET Results for Men ****************************************************************************************** Event 1 Men 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Jordan Howard FR Umass Amherst 7.04q 3 2 Joseph Connolly SR Stonehill 7.09q 1 3 Hayden Gray SO Umass Amherst 7.12q 4 4 John Caouette FR Northeastern 7.12q 2 5 Joseph Carter SR Rhode Island 7.16q 3 6 Thomas Chant JR New Hampshire 7.20q 4 7 Harold Corniel NA Unat-Rhode I 7.23q 4 8 Naazir Alexander FR Hartford 7.28q 3 9 Nelson Wyatt Jr. FR Hartford 7.29 2 10 Alec Binette SR Bryant 7.31 3 11 Christian Bobowicz SO Northeastern 7.31 1 11 Kaylan Depas FR Hartford 7.31 4 13 Desmond Bernal SO Stonehill 7.31 2 14 Jack Bowers FR Stonehill 7.43 1 15 Nicolo Adorno FR Rhode Island 7.44 2 16 Carlos Pion-Vargas FR Hartford 7.47 1 17 J.Scott MacDuffie SR Assumption 7.54 4 18 Joshua Mattera FR Assumption 7.57 3 19 Julian Thomson FR Rhode Island 7.62 4 20 Jacob Borgia SO Bryant 7.65 2 21 Martin Lasky NA Unat-Umass A 7.69 2 22 Joseph Cronin FR Assumption 7.69 1 23 Brian Genet FR New Hampshire 7.71 3 24 Connor Kenny JR Hartford 8.02 4 25 Marcus Murray JR Hartford 8.07 3 26 Peter McNally JR Hartford 8.08 2 27 Austin Hagander FR Bryant 8.20 4 Event 1 Men 60 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Joseph Connolly SR Stonehill 7.02 2 Jordan Howard FR Umass Amherst 7.03 3 Hayden Gray SO Umass Amherst 7.11 4 Joseph Carter SR Rhode Island 7.12 5 Thomas Chant JR New Hampshire 7.18 6 Harold Corniel NA Unat-Rhode I 7.20 7 John Caouette FR Northeastern 7.33 8 Naazir Alexander FR Hartford 7.36 Event 2 Men 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Michael Monahan SO New Hampshire 8.54q 4 2 Adam Franklin SR Rhode Island 8.60q 2 3 Noah Kortkamp SO Umass Amherst 8.65q 4 4 Callan Davies SO Rhode Island 8.70q 3 5 Kevin Hack JR Assumption 8.76q 3 6 Joseph Santos SO Assumption 8.77q 3 7 Collin Kuchachik JR Stonehill 8.80q 1 8 Ethan Famiano SO Stonehill 8.85q 2 9 Andrew Matteucci SR New Hampshire 8.93 2 10 Marckens Auguste FR Hartford 9.01 4 11 Russell Johnson FR Hartford 9.08 3 12 Matthew Tarantino NA Unat-Umass A 9.12 3 13 Daniel Rooney SO Providence 9.13 2 14 Frederick Schaake SO New Hampshire 9.14 4 15 Jonathan Schultz NA Unat-Umass A 9.20 4 16 Cameron Donoghue SO Assumption 9.26 1 17 Emmanuel Nkounkou FR New Hampshire 9.27 2 18 Christopher Carey FR Assumption 9.45 1 19 Derek Girouard SO Assumption 9.46 3 20 Stephen Cirella SO Rhode Island 9.61 2 21 Anthony Marini SO Assumption 9.83 1 22 Ryan Dumont SO Bryant 9.85 3 23 Brian Genet FR New Hampshire 10.03 4 24 Mark Rubin FR Bryant 10.10 3 25 Joseph Jepsen FR Assumption 10.24 4 Event 2 Men 60 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Adam Franklin SR Rhode Island 8.32 2 Michael Monahan SO New Hampshire 8.47 3 Callan Davies SO Rhode Island 8.52 4 Noah Kortkamp SO Umass Amherst 8.57 5 Ethan Famiano SO Stonehill 8.59 6 Joseph Santos SO Assumption 8.66 7 Collin Kuchachik JR Stonehill 8.67 8 Kevin Hack JR Assumption 8.87 Event 3 Men 200 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Joseph Carter SR Rhode Island 22.54 1 2 Jordan Ross FR Rhode Island 22.59 2 3 Jordan Howard FR Umass Amherst 22.61 2 4 Joseph Connolly SR Stonehill 22.91 1 5 Alec Binette SR Bryant 22.99 3 6 Justin Marsland FR Rhode Island 23.03 3 7 Christian Bobowicz SO Northeastern 23.16 1 8 Jared Grossi JR Providence 23.19 4 9 Adam Winiarz SR Bryant 23.21 1 10 Hayden Gray SO Umass Amherst 23.22 2 11 Julian Thomson FR Rhode Island 23.35 3 12 Marckens Auguste FR Hartford 23.41 4 13 Desmond Bernal SO Stonehill 23.43 4 14 Kaylan Depas FR Hartford 23.46 3 15 Callan Davies SO Rhode Island 23.53 2 16 Joseph Manetta FR Rhode Island 23.54 3 17 Jack Bowers FR Stonehill 23.69 7 18 Harold Corniel NA Unat-Rhode I 23.72 5 19 Carlos Pion-Vargas FR Hartford 23.73 6 20 Nicolo Adorno FR Rhode Island 23.76 4 21 Russell Johnson FR Hartford 23.77 5 22 Cameron Behn JR Assumption 24.00 6 23 Joseph Santos SO Assumption 24.08 6 24 Thomas Chant JR New Hampshire 24.10 5 25 Joel Urizar SO Bryant 24.12 6 26 Naazir Alexander FR Hartford 24.13 5 27 Mark Barthelemy JR Hartford 24.22 5 28 Brazden Ellis FR Hartford 24.29 4 29 Christopher Carey FR Assumption 24.42 6 30 Joshua Mattera FR Assumption 24.62 7 31 Corey Vita FR Holy Cross 24.74 5 32 Andrew Matteucci SR New Hampshire 24.81 8 33 Kyle Belmonte FR Assumption 24.86 7 34 Joseph Cronin FR Assumption 24.96 8 35 J.Scott MacDuffie SR Assumption 25.26 6 36 Mark Rubin FR Bryant 25.54 8 Event 4 Men 400 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Jeffrey Santos SO Rhode Island 50.94 4 24.44 (24.44) 50.94 (26.50) 2 Jordan Ross FR Rhode Island 51.01 1 23.11 (23.11) 51.01 (27.90) 3 Adam Franklin SR Rhode Island 51.02 1 23.02 (23.02) 51.02 (28.01) 4 Joseph Hook JR New Hampshire 51.29 2 24.37 (24.37) 51.29 (26.93) 5 Chris Jewett SR Northeastern 51.61 1 23.79 (23.79) 51.61 (27.83) 6 Anthony Magazzu FR Stonehill 51.86 4 24.66 (24.66) 51.86 (27.21) 7 David Scheier FR Rhode Island 51.95 3 23.94 (23.94) 51.95 (28.02) 8 Kevin Boudreau SR Northeastern 52.06 1 23.60 (23.60) 52.06 (28.47) 9 Brian Murray JR Bryant 52.31 2 24.06 (24.06) 52.31 (28.25) 10 Casey Farrell JR New Hampshire 52.39 4 24.97 (24.97) 52.39 (27.43) 11 Justin Marsland FR Rhode Island 52.42 1 23.84 (23.84) 52.42 (28.59) 12 Michael Shannon FR Umass Amherst 52.64 2 25.02 (25.02) 52.64 (27.62) 13 Joseph Manetta FR Rhode Island 52.84 3 24.07 (24.07) 52.84 (28.78) 14 Cameron Behn JR Assumption 52.86 3 24.64 (24.64) 52.86 (28.22) 15 Lukas Hanson SR Northeastern 53.53 4 24.88 (24.88) 53.53 (28.66) 16 Brazden Ellis FR Hartford 53.64 5 25.79 (25.79) 53.64 (27.86) 17 Scott Hinds SO New Hampshire 53.77 3 25.49 (25.49) 53.77 (28.28) 18 Joshua Pestana SO Bryant 53.95 3 24.58 (24.58) 53.95 (29.38) 19 Collin Kuchachik JR Stonehill 53.97 4 25.56 (25.56) 53.97 (28.41) 20 Corey Vita FR Holy Cross 54.36 5 25.55 (25.55) 54.36 (28.82) 21 Thomas Helms SO Assumption 54.37 5 26.07 (26.07) 54.37 (28.30) 22 Kyle Belmonte FR Assumption 54.69 5 26.50 (26.50) 54.69 (28.19) 23 Mark Barthelemy JR Hartford 54.94 2 25.25 (25.25) 54.94 (29.70) Event 5 Men 500 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 De'Von McGriff JR Rhode Island 1:05.68 2 10.82 (10.82) 37.47 (26.65) 1:05.68 (28.21) 2 Andrew Canale FR Bryant 1:06.58 2 10.50 (10.50) 37.73 (27.23) 1:06.58 (28.86) 3 Dimitri Pray FR Rhode Island 1:07.03 2 12.36 (12.36) 37.97 (25.62) 1:07.03 (29.06) 4 Christopher Wrenn JR Bryant 1:07.10 2 12.13 (12.13) 38.17 (26.05) 1:07.10 (28.93) 5 Lawrencel McGill Unattached 1:08.48 1 12.41 (12.41) 39.38 (26.97) 1:08.48 (29.10) 6 Joseph Hurton SR Providence 1:08.50 1 11.45 (11.45) 38.95 (27.51) 1:08.50 (29.55) 7 Robert Franger SR New Hampshire 1:10.39 2 13.03 (13.03) 38.92 (25.89) 1:10.39 (31.48) 8 Jack Kennefick SO New Hampshire 1:11.11 1 11.94 (11.94) 39.30 (27.36) 1:11.11 (31.82) 9 Dylan Weir FR New Hampshire 1:14.37 1 13.10 (13.10) 40.63 (27.53) 1:14.37 (33.74) Event 6 Men 800 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Brett Hoerner JR New Hampshire 1:56.71 2 58.80 (58.80) 1:56.71 (57.92) 2 Nick Carleo JR Providence 1:57.43 2 58.59 (58.59) 1:57.43 (58.84) 3 Aidan Sullivan SO New Hampshire 1:58.01 2 58.71 (58.71) 1:58.01 (59.30) 4 Jeremy Breen JR Stonehill 1:58.08 2 58.93 (58.93) 1:58.08 (59.15) 5 Ryan Jendzejec SO Providence 1:58.73 2 59.25 (59.25) 1:58.73 (59.49) 6 Nicholas Fitch SO Rhode Island 1:59.61 2 58.45 (58.45) 1:59.61 (1:01.17) 7 Evan Kennedy FR Stonehill 1:59.63 1 58.48 (58.48) 1:59.63 (1:01.15) 8 Jack Herndon SO Stonehill 1:59.91 2 59.34 (59.34) 1:59.91 (1:00.58) 9 Cody Symonds SR New Hampshire 2:00.37 2 59.06 (59.06) 2:00.37 (1:01.31) 10 Chris Drace SR Stonehill 2:00.91 2 59.54 (59.54) 2:00.91 (1:01.37) 11 Colin Conery FR New Hampshire 2:02.60 1 1:00.99 (1:00.99) 2:02.60 (1:01.62) 12 Calvin Willie FR Hartford 2:04.63 1 1:00.46 (1:00.46) 2:04.63 (1:04.17) 13 Ian Carpenter FR Bryant 2:05.77 1 1:01.27 (1:01.27) 2:05.77 (1:04.51) 14 Allen Garnes SO Providence 2:07.25 2 59.56 (59.56) 2:07.25 (1:07.69) 15 Matthew Davis SO Assumption 2:07.72 1 1:01.73 (1:01.73) 2:07.72 (1:05.99) 16 Max Heller SR Brown Run Club 2:07.81 1 1:02.11 (1:02.11) 2:07.81 (1:05.70) 17 Ryan Gill JR Assumption 2:07.96 1 1:01.74 (1:01.74) 2:07.96 (1:06.22) 18 Eduardo Marquez NA Unat-Rhode I 2:08.64 1 1:02.08 (1:02.08) 2:08.64 (1:06.57) 19 Jonathan Salinardo FR Hartford 2:09.19 1 1:01.01 (1:01.01) 2:09.19 (1:08.19) 20 Andres Beltran SR Brown Run Club 2:11.06 1 1:04.15 (1:04.15) 2:11.06 (1:06.91) 21 Joseph Suita SR Bryant 2:11.91 1 1:01.20 (1:01.20) 2:11.91 (1:10.71) Event 7 Men 1000 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Michael Wyman SR Providence 2:28.77 2 58.60 (58.60) 2:28.77 (1:30.17) 2 Jason Dolan FR Bryant 2:29.99 2 58.87 (58.87) 2:29.99 (1:31.12) 3 Samuel Lanternier JR New Hampshire 2:30.53 2 59.18 (59.18) 2:30.53 (1:31.36) 4 Aaron Dobe JR New Hampshire 2:30.73 2 59.65 (59.65) 2:30.73 (1:31.09) 5 Jack Carleo SO Providence 2:30.79 2 59.82 (59.82) 2:30.79 (1:30.98) 6 Nathan Coogan SO Rhode Island 2:31.37 2 58.46 (58.46) 2:31.37 (1:32.92) 7 Spenser Sawyer FR New Hampshire 2:32.08 2 59.63 (59.63) 2:32.08 (1:32.46) 8 Tyler Rubush FR Rhode Island 2:32.24 2 59.13 (59.13) 2:32.24 (1:33.12) 9 Tim Slack SR Rhode Island 2:34.03 1 1:00.46 (1:00.46) 2:34.03 (1:33.58) 10 Shawn Carlson SO Rhode Island 2:34.23 1 59.73 (59.73) 2:34.23 (1:34.51) 11 John Crawford JR New Hampshire 2:35.11 1 1:00.13 (1:00.13) 2:35.11 (1:34.98) 12 Jordan Dagrin SO Bryant 2:35.77 2 59.58 (59.58) 2:35.77 (1:36.20) 13 Brian Coyne SO Rhode Island 2:36.45 1 59.91 (59.91) 2:36.45 (1:36.55) 14 Brian Salit SR Bryant 2:36.52 1 59.94 (59.94) 2:36.52 (1:36.59) 15 Nurlan Herburger SR Hartford 2:38.80 1 1:00.43 (1:00.43) 2:38.80 (1:38.38) 16 Nicholas Brown JR New Hampshire 2:42.74 1 59.75 (59.75) 2:42.74 (1:42.99) 17 William Bittrich FR Bryant 2:44.59 1 1:00.96 (1:00.96) 2:44.59 (1:43.64) Event 9 Men 3000 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Ian Steller JR Providence 8:31.77 2 4:36.22 (4:36.22) 8:31.77 (3:55.56) 2 Marcelo Rocha FR Providence 8:36.20 2 4:34.77 (4:34.77) 8:36.20 (4:01.43) 3 David Rosas FR Providence 8:40.78 2 4:35.87 (4:35.87) 8:40.78 (4:04.92) 4 Liam Harris JR Providence 8:42.71 2 4:39.44 (4:39.44) 8:42.71 (4:03.27) 5 Luke Novak JR Northeastern 8:44.64 2 4:39.71 (4:39.71) 8:44.64 (4:04.93) 6 Salvatore Flight SR Providence 8:46.05 2 4:39.61 (4:39.61) 8:46.05 (4:06.44) 7 Sean Meehan FR Providence 8:47.87 2 4:39.39 (4:39.39) 8:47.87 (4:08.48) 8 Owen Curran FR Providence 8:49.07 2 4:39.94 (4:39.94) 8:49.07 (4:09.14) 9 Steven Flanagan SO Northeastern 8:53.39 2 4:42.23 (4:42.23) 8:53.39 (4:11.16) 10 Juan Fernandez NA Unat-Rhode I 8:55.47 2 4:44.23 (4:44.23) 8:55.47 (4:11.24) 11 Ryan Spelman SO New Hampshire 8:57.93 2 4:41.54 (4:41.54) 8:57.93 (4:16.39) 12 Dean Yost SR New Hampshire 9:00.41 2 4:43.38 (4:43.38) 9:00.41 (4:17.04) 13 Thomas Arbeiter SO Providence 9:01.36 1 4:44.36 (4:44.36) 9:01.36 (4:17.01) 14 Shane Braz FR Stonehill 9:01.68 2 4:42.95 (4:42.95) 9:01.68 (4:18.73) 15 Tyler Mclaughlin FR New Hampshire 9:02.00 2 4:42.49 (4:42.49) 9:02.00 (4:19.51) 16 Colin Gardina FR Rhode Island 9:03.29 1 4:47.39 (4:47.39) 9:03.29 (4:15.91) 17 Joseph Leland FR Holy Cross 9:06.97 1 4:56.78 (4:56.78) 9:06.97 (4:10.20) 18 Eliot Laidlaw Brown Run Club 9:08.92 2 4:43.83 (4:43.83) 9:08.92 (4:25.09) 19 Noah Tellier SO Bryant 9:10.40 1 4:56.90 (4:56.90) 9:10.40 (4:13.51) 20 Andrew Lamb SO Assumption 9:12.65 2 4:45.62 (4:45.62) 9:12.65 (4:27.03) 21 Jackson Skelley JR Holy Cross 9:18.08 1 4:57.94 (4:57.94) 9:18.08 (4:20.14) 22 Andrew Corbett FR Holy Cross 9:18.92 1 4:57.28 (4:57.28) 9:18.92 (4:21.64) 23 Karter Seitz FR Holy Cross 9:20.12 1 4:56.51 (4:56.51) 9:20.12 (4:23.61) 24 Ryan Mardo SO Assumption 9:21.78 1 4:56.67 (4:56.67) 9:21.78 (4:25.12) 25 Bodie Avery FR Bryant 9:23.31 1 4:57.05 (4:57.05) 9:23.31 (4:26.26) 26 Ryan Cardozo JR Assumption 9:24.90 1 4:58.92 (4:58.92) 9:24.90 (4:25.98) 27 Robert McCabe SR Bryant 9:26.78 1 4:57.93 (4:57.93) 9:26.78 (4:28.85) 28 Jake Luongo FR Assumption 9:29.86 1 5:00.24 (5:00.24) 9:29.86 (4:29.63) 29 Kane Breuer FR Holy Cross 9:32.09 1 5:00.59 (5:00.59) 9:32.09 (4:31.51) 30 Tommy Lucey FR Assumption 9:34.99 1 4:57.77 (4:57.77) 9:34.99 (4:37.23) 31 Joseph Doerr SO Holy Cross 9:37.81 1 5:00.47 (5:00.47) 9:37.81 (4:37.35) 32 Christopher Kelly FR Stonehill 9:40.82 1 4:57.57 (4:57.57) 9:40.82 (4:43.25) 33 Cameron Wenzel Brown Run Club 9:44.52 1 5:09.02 (5:09.02) 9:44.52 (4:35.50) 34 Harrison McKinlay JR Bryant 9:44.90 1 4:57.65 (4:57.65) 9:44.90 (4:47.26) 35 Zachary Harris Brown Run Club 10:05.91 1 5:15.67 (5:15.67) 10:05.91 (4:50.24) 36 Ryan Smith FR Assumption 10:17.76 1 5:21.12 (5:21.12) 10:17.76 (4:56.64) -- John Murray BAA DNF 2 4:37.12 (4:37.12) Event 8 Men 1 Mile Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Marcus Kemp FR Providence 4:18.19 3 2 Kellen Waters FR Rhode Island 4:18.20 3 3 Marcus Karamanolis JR Providence 4:19.01 3 4 Chance Lamberth JR Northeastern 4:20.19 3 5 Joseph Maguire JR Rhode Island 4:20.89 3 6 Alex Demeule SR Stonehill 4:23.35 3 7 Nicolas Sevilla-Connelly JR New Hampshire 4:24.30 2 8 John Murray BAA 4:24.64 3 9 Colin Gardina FR Rhode Island 4:25.04 1 10 Dean Yost SR New Hampshire 4:25.68 1 11 Alexander Saveliev JR New Hampshire 4:25.69 3 12 Nicholas O'Brien SO Hartford 4:26.49 2 13 Kevin Quinn SO Providence 4:26.65 2 14 Zachary Jarnagin FR Northeastern 4:27.87 3 15 Samuel Walker FR Providence 4:29.37 3 16 Sean Garrison JR Hartford 4:29.41 1 17 Matthew Walker FR New Hampshire 4:29.81 2 18 Sean Conlan SO Stonehill 4:29.88 2 19 James Busi SR New Hampshire 4:30.51 2 20 Nick Celico JR Rhode Island 4:30.62 2 21 Andrew Lepage FR New Hampshire 4:31.01 2 22 Connor Gralton SO Rhode Island 4:31.33 1 23 Eric Zulkofske FR Rhode Island 4:31.57 1 24 Matthew McGovern SR Bryant 4:33.76 2 25 Chris Gendron JR Stonehill 4:34.06 1 26 Adam Janik Brown Run Club 4:34.43 1 27 Jeffrey Pichie SO Stonehill 4:34.65 2 28 McGrath Bissaillon JR Providence 4:39.83 2 29 Willy Pierce SR Hartford 4:41.54 1 30 Benjamin Carlson FR Bryant 4:43.51 1 31 Wesley Moody SO Hartford 4:53.54 1 32 Matthew Vigilante SR Brown Run Club 4:57.35 1 33 Zachary Harris Brown Run Club 5:08.26 1 Event 11 Men 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Bryant 'A' 3:27.74 1) Christopher Wrenn JR 2) Brian Salit SR 3) Andrew Canale FR 4) Jason Dolan FR 52.633 (52.633) 1:46.387 (53.754) 2:36.209 (49.823) 3:27.739 (51.531) 2 Stonehill 'A' 3:33.03 1) Evan Kennedy FR 2) Jeremy Breen JR 3) Sean Conlan SO 4) Jack Herndon SO 53.723 (53.723) 1:45.858 (52.136) 2:39.868 (54.010) 3:33.023 (53.155) 3 Rhode Island 'A' 3:33.81 1) Dimitri Pray FR 2) Julian Thomson FR 3) Nicolo Adorno FR 4) Stephen Cirella SO 52.160 (52.160) 1:45.262 (53.102) 2:37.409 (52.147) 3:33.803 (56.395) 4 Hartford 'A' 3:40.13 1) Marckens Auguste FR 2) Russell Johnson FR 3) Brazden Ellis FR 4) Kaylan Depas FR 54.888 (54.888) 1:48.206 (53.319) 2:44.537 (56.331) 3:40.127 (55.590) Event 13 Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Derek Jacobs SO Rhode Island 15.61m 51-02.75 15.18m 15.45m FOUL 15.61m 15.47m 2 Xavier Young SR Stonehill 15.28m 50-01.75 14.62m 15.07m 15.28m 14.60m 3 Nicholas White SR Rhode Island 14.64m 48-00.50 14.64m 14.18m FOUL 13.94m 14.32m 14.13m 4 Oliver Gunski SO Rhode Island 14.61m 47-11.25 13.88m 13.91m 14.61m 13.58m 14.11m 5 Hani Traboulsi JR New Hampshire 14.55m 47-09.00 14.04m 14.51m 13.85m 13.61m 14.55m 6 Cole Stewart FR Northeastern 14.49m 47-06.50 13.90m FOUL 14.10m FOUL 13.50m 14.49m 7 Brett Cloutier SO Bryant 14.43m 47-04.25 13.53m 14.00m 14.20m 13.41m 14.43m 8 Evan Burton SR Umass Amherst 14.19m 46-06.75 FOUL FOUL 14.14m FOUL 14.19m 9 Christopher Fasano SO Bryant 14.14m 46-04.75 13.58m 13.97m 14.14m 10 Andrew Birgin FR Rhode Island 13.90m 45-07.25 13.90m 12.83m 11 Dylan Murad FR Hartford 13.87m 45-06.25 13.18m 13.87m 13.66m 12 Dillon Bruso SR Assumption 13.55m 44-05.50 13.31m 13.11m 13.55m 13 Jacob Dearborn SO New Hampshire 13.47m 44-02.50 13.47m 13 Kristopher Selanis FR Assumption 13.47m 44-02.50 FOUL FOUL 13.47m 15 William Bennett JR Assumption 13.36m 43-10.00 FOUL 13.36m x 15 Darren Shi SR Stonehill 13.36m 43-10.00 x 13.36m 12.75m 17 Thomas Chiappini SR Holy Cross 12.98m 42-07.00 12.80m 12.18m 12.98m 18 Jonathan Collins JR Umass Amherst 12.57m 41-03.00 FOUL 12.57m 12.42m 19 Samuel Bullock FR Bryant 12.31m 40-04.75 12.31m 12.18m 20 John King FR New Hampshire 12.00m 39-04.50 11.85m 12.00m x 21 Sean Fitzpatrick FR Holy Cross 11.77m 38-07.50 11.77m 11.74m 22 Patrick Brogioli FR New Hampshire 11.13m 36-06.25 11.04m FOUL 11.13m 23 Derek Girouard SO Assumption 10.74m 35-03.00 10.29m 10.74m x 24 Joseph Jepsen FR Assumption 10.24m 33-07.25 FOUL 10.24m x 25 Thomas Mcneil SO Bryant 9.90m 32-05.75 9.43m FOUL 9.90m 26 Hunter Gray JR Umass Amherst 9.89m 32-05.50 FOUL 8.87m 9.89m Event 14 Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Garrett Robinson NA Unat-Rhode I 6.72m 22-00.75 6.72m 6.64m 6.72m 6.64m 6.69m FOUL 2 Myles McDermott SR Umass Amherst 6.59m 21-07.50 FOUL 6.56m 6.59m FOUL 3 Trevor Gomes NA Unat-Umass A 6.34m 20-09.75 6.11m 6.34m FOUL 5.97m FOUL 6.18m 4 Jordan Buckmire SO New Hampshire 6.31m 20-08.50 6.14m 6.22m 6.17m 6.12m 5.90m 6.31m 5 Matthew Tarantino NA Unat-Umass A 6.20m 20-04.25 FOUL 6.20m 5.99m 6.19m 5.99m FOUL 6 Russell Abbott SO Holy Cross 6.15m 20-02.25 6.00m 6.15m 5.78m 5.77m 5.61m 6.12m 7 Brian Genet FR New Hampshire 6.14m 20-01.75 5.97m 6.05m 6.14m 5.52m 5.99m 5.73m 8 Cameron Donoghue SO Assumption 6.07m 19-11.00 6.07m 6.06m FOUL FOUL 5.73m 5.93m 9 Anthony Holloway SO Bryant 6.06m 19-10.75 6.06m FOUL 5.46m 5.82m 5.52m 5.72m 10 Ryan Dutille SO New Hampshire 5.93m 19-05.50 FOUL 5.93m x 11 James Giumetti JR Bryant 5.84m 19-02.00 5.64m 5.81m 5.84m 12 Samuel Adetona NA Unat-Rhode I 5.56m 18-03.00 FOUL FOUL 5.56m 13 Ugo Anuonyemere FR Northeastern 5.46m 17-11.00 5.46m FOUL 4.93m 14 Joseph Jepsen FR Assumption 5.33m 17-06.00 FOUL 4.64m 5.33m 15 Turner Davis JR Bryant 5.28m 17-04.00 FOUL 5.28m 16 Andrew Delzotto SR Holy Cross 4.94m 16-02.50 FOUL 4.94m 4.16m Event 15 Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jordan Buckmire SO New Hampshire 14.50m 47-07.00 13.99m 14.09m 14.26m 14.24m 14.26m 14.50m 2 Nathan Adeyemi SR Umass Amherst 13.78m 45-02.50 13.46m 13.60m 13.72m 13.78m 13.60m 3 Cameron Donoghue SO Assumption 13.14m 43-01.50 12.75m 12.71m 12.73m 13.14m 12.76m 4 Samuel Adetona NA Unat-Rhode I 13.10m 42-11.75 11.98m 12.57m FOUL 12.91m 12.60m 13.10m 5 Samuel Darkwa Jr FR Umass Amherst 13.09m 42-11.50 12.46m FOUL 12.96m FOUL 13.09m 6 Samuel Baker FR Assumption 13.07m 42-10.75 13.07m 12.86m 12.76m 12.48m 12.73m 12.63m 7 Ugo Anuonyemere FR Northeastern 12.96m 42-06.25 12.60m 12.95m 12.96m 12.92m 8 Joseph Carter SR Rhode Island 12.82m 42-00.75 12.82m 12.81m 12.45m 9 Ryan Dutille SO New Hampshire 12.17m 39-11.25 12.17m x x 10 David Lackard JR Bryant 12.15m 39-10.50 FOUL 12.15m x 11 Sawyer Badey SR Holy Cross 12.12m 39-09.25 FOUL 12.12m 12.04m 12 Satchel Snow NA Unat-Rhode I 12.04m 39-06.00 12.04m 13 Anthony Holloway SO Bryant 11.92m 39-01.25 11.92m 14 Ryan Dumont SO Bryant 11.55m 37-10.75 11.40m 11.13m 11.55m 15 Russell Abbott SO Holy Cross 11.49m 37-08.50 FOUL FOUL 11.49m Event 16 Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kevin Hack JR Assumption 2.00m 6-06.75 1.90 1.95 2.00 2.05 O O XO XXX 2 Quindel Wilson FR Rhode Island 1.90m 6-02.75 1.90 1.95 O XXX 3 Emmanuel Nkounkou FR New Hampshire J1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 O XXO XXX 4 Jonathan Collins JR Umass Amherst J1.90m 6-02.75 1.80 1.85 1.90 1.95 O XXO XXO XXX 5 Connor Kenny JR Hartford 1.85m 6-00.75 1.80 1.85 1.90 O XXO XXX 5 Andrew Pondiscio FR Umass Amherst 1.85m 6-00.75 1.80 1.85 1.90 O XXO XXX 7 Myles Connor SR Holy Cross 1.80m 5-10.75 1.80 1.85 O XXX 7 Joseph DiMartino JR Northeastern 1.80m 5-10.75 1.80 1.85 O XXX 7 Peter McNally JR Hartford 1.80m 5-10.75 1.80 1.85 O XXX 10 Michael Bittner SO Providence J1.80m 5-10.75 1.80 1.85 XO XXX 10 Hunter Gray JR Umass Amherst J1.80m 5-10.75 1.80 1.85 XO XXX -- Turner Davis JR Bryant NH 1.80 XXX -- Ryan Dumont SO Bryant NH 1.80 XXX -- Daniel Dempsey SO Holy Cross NH 1.85 XXX -- Marcus Murray JR Hartford NH 1.80 XXX Event 17 Men Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Evan Burton SR Umass Amherst 17.61m 57-09.50 FOUL FOUL 17.45m 17.61m 16.36m 2 Johnathan Buchanan FR Rhode Island 17.07m 56-00.00 16.62m FOUL 17.07m FOUL 15.53m 3 Eric Brogioli SR New Hampshire 16.83m 55-02.75 15.14m 16.83m FOUL FOUL 15.01m 15.69m 4 Edward Speidel JR New Hampshire 15.99m 52-05.50 FOUL FOUL 15.99m FOUL 14.37m 15.62m 5 Coston O'Brien SO Umass Amherst 15.85m 52-00.00 15.85m 14.73m 14.91m 14.01m 14.93m 13.93m 6 Jide Akinjisola NA Unat-Rhode I 15.71m 51-06.50 14.21m FOUL FOUL 14.85m 15.57m 15.71m 7 Jonathan Chapman SR New Hampshire 15.54m 51-00.00 14.93m 15.54m 15.15m 15.36m 14.61m 15.42m 8 Duncan Holland SR New Hampshire 15.12m 49-07.25 14.23m 14.30m FOUL FOUL 15.12m 9 Abraham Salako FR Rhode Island 14.67m 48-01.75 14.63m FOUL 14.67m 10 Cole Stewart FR Northeastern 13.86m 45-05.75 13.75m FOUL 13.86m 11 Jacob Dearborn SO New Hampshire 13.75m 45-01.50 13.75m FOUL 13.03m 12 Patrick Brogioli FR New Hampshire 13.05m 42-09.75 12.19m 13.05m x 13 Darren Shi SR Stonehill 12.65m 41-06.00 12.65m 14 Thomas Mcneil SO Bryant 12.40m 40-08.25 11.41m FOUL 12.40m 15 Kristopher Selanis FR Assumption 12.23m 40-01.50 11.63m 12.23m x 16 Bill Conlan SO Bryant 12.00m 39-04.50 10.91m FOUL 12.00m 17 Liam Campbell SR Holy Cross 11.36m 37-03.25 FOUL 11.36m 18 Robert Lisi FR Stonehill 11.33m 37-02.25 FOUL 11.33m x 19 Samuel Sargent SO Bryant 11.19m 36-08.50 9.16m 9.98m 11.19m 20 Daniel Florendo SR Assumption 10.34m 33-11.25 FOUL 9.79m 10.34m 21 Dylan Murad FR Hartford 8.93m 29-03.75 8.13m 8.55m 8.93m Event 18 Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Travis Kartz SR Northeastern 4.80m 15-09.00 4.65 4.80 4.95 O O XXX 2 Mason Lord JR Umass Amherst 4.65m 15-03.00 4.35 4.50 4.65 4.80 O XO O XXX 3 Jonathan Collins JR Umass Amherst 4.35m 14-03.25 4.35 4.50 O XXX 4 Gregory Potter NA Unat-Rhode I 4.05m 13-03.50 3.90 4.05 4.20 XO O XXX 5 Derek Girouard SO Assumption J4.05m 13-03.50 3.75 3.90 4.05 4.20 XXO O O XXX 6 Nicholas Curci JR Bryant J4.05m 13-03.50 3.90 4.05 4.20 O XXO XXX 7 Stephen Cirella SO Rhode Island J4.05m 13-03.50 3.90 4.05 4.20 XXO XO XXX 8 William Shepard FR New Hampshire 3.90m 12-09.50 3.75 3.90 4.05 O O XX 9 Jack Perry FR Umass Amherst J3.90m 12-09.50 3.90 4.05 XO XXX 9 Jacob Borgia SO Bryant J3.90m 12-09.50 3.60 3.75 3.90 4.05 O O XO XXX 11 Timothy (Tj) Duggan FR Holy Cross 3.75m 12-03.50 3.75 3.90 O XXX -- Daniel Bomba SR Stonehill NH 4.05 XXX -- Isaiah Powers NA Unat-Rhode I NH 4.05 XXX -- Dalton Burnham FR Hartford NH 3.75 XXX Event 39 Men 4x800 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Bryant 'A' 8:45.17 1) Ian Carpenter FR 2) Joseph Suita SR 3) Benjamin Carlson FR 4) Matthew McGovern SR 2 Brown Univ Running Club 'A' 8:49.52 1) Andres Beltran SR 2) Matthew Vigilante SR 3) Eliot Laidlaw 4) Max Heller SR ***************************************************************************************** PLATTSYS.COM *****************************************************************************************


Meet Results ()     Mens Meet Results ()     Womens Meet Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates