Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Meet Results 2019 ()    

Wesleyan J Elmer Swanson Classic T&F Invitational
Swanson Track & Field Invitational
Saturday April 20, 2019 - Wesleyan University - Middletown CT
Finish Lynx Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com


Swanson Track & Field Invitational Saturday April 20, 2019 - Wesleyan University - Middletown CT Finish Lynx Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com ****************************************************************************************** PLATTSYS.COM RESULTS ***************************************************************************************** Event 1 Men 100 Meter Dash ======================================================================== Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== Finals 1 Christian Denny FR Wesleyan 11.41 0.2 1 2 Connell Oberman FR Wesleyan 11.66 0.2 1 3 Ladarius Drew Unattached 11.69 0.2 1 4 Michael Butten JR Worcester St 11.85 0.2 1 5 Charles Bray FR Worcester St 11.87 0.2 1 6 Connor Ashe FR Worcester St 11.90 0.4 2 7 Zachary Poitras SO Worcester St 12.03 0.2 1 8 Nicholas Busigo JR Pratt Instit 12.50 0.4 2 9 Dariel Carrasco SO Worcester St 12.64 0.4 2 Event 2 Men 110 Meter Hurdles ===================================================================== Name Year School Finals Wind ===================================================================== 1 Abdulrazak Frederick FR Worcester St 15.92 0.4 2 Nick Carulli FR Wesleyan 16.25 0.4 3 Dariel Carrasco SO Worcester St 17.44 0.4 Event 3 Men 200 Meter Dash ======================================================================== Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Kevin DeLoughry SO Wesleyan 22.81 0.9 1 2 Griffin Maristany FR Wesleyan 22.93 0.9 1 3 Christian Denny FR Wesleyan 23.18 0.9 1 4 Connor Ashe FR Worcester St 23.28 0.7 2 5 Akil Philip SR Pratt Instit 23.55 0.7 2 6 Nick Carulli FR Wesleyan 23.73 0.7 2 7 Zachary Poitras SO Worcester St 24.17 0.7 2 8 Michael Butten JR Worcester St 24.25 0.9 1 9 Matthew Sliwoski FR Worcester St 24.47 0.7 2 10 Omar Cordova SO Worcester St 24.83 0.5 3 11 Nicholas Busigo JR Pratt Instit 24.91 0.5 3 12 Quintyn Anderson FR Worcester St 24.92 0.5 3 13 Christian Wright JR Pratt Instit 26.54 0.5 3 Event 4 Men 400 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Kevin DeLoughry SO Wesleyan 49.56 1 2 Griffin Maristany FR Wesleyan 50.32 1 3 Kyron Roberts SO Wesleyan 50.84 1 4 Noah Olsen FR Wesleyan 51.18 1 5 Ethan Walker FR Wesleyan 52.08 1 6 Akil Philip SR Pratt Instit 52.74 1 7 Matthew Sliwoski FR Worcester St 56.88 2 8 Omar Cordova SO Worcester St 57.36 2 9 Quintyn Anderson FR Worcester St 1:00.05 2 10 Christian Wright JR Pratt Instit 1:02.12 2 Event 5 Men 400 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Abdulrazak Frederick FR Worcester St 1:02.10 Event 6 Men 800 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Grant Van Inwegen JR Wesleyan 1:57.35 1 56.44 (56.44) 1:57.35 (1:00.92) 2 Kevin McMorrow JR Wesleyan 1:58.85 1 57.65 (57.65) 1:58.85 (1:01.20) 3 William Bajohr JR Wesleyan 2:01.77 1 58.53 (58.53) 2:01.77 (1:03.25) 4 Alexander Blaylock FR Wesleyan 2:01.91 1 58.96 (58.96) 2:01.91 (1:02.95) 5 Miles Aronow FR Wesleyan 2:03.50 1 59.91 (59.91) 2:03.50 (1:03.60) 6 Andrew Fottler FR Worcester St 2:08.80 1 1:00.77 (1:00.77) 2:08.80 (1:08.04) 7 Adam Linsky JR Wesleyan 2:09.56 1 1:00.59 (1:00.59) 2:09.56 (1:08.97) 8 Robert Doig FR Worcester St 2:09.74 2 1:04.65 (1:04.65) 2:09.74 (1:05.10) 9 Richard Custodio JR Worcester St 2:09.76 2 1:02.41 (1:02.41) 2:09.76 (1:07.36) 10 Bruce Westgate FR Pratt Instit 2:26.64 2 1:07.70 (1:07.70) 2:26.64 (1:18.95) 11 Alec Torio JR Pratt Instit 2:31.82 2 1:09.98 (1:09.98) 2:31.82 (1:21.84) 12 Jonathan Leung JR Pratt Instit 2:34.29 2 1:11.70 (1:11.70) 2:34.29 (1:22.59) -- Kyron Roberts SO Wesleyan DNF 1 57.63 (57.63) Event 7 Men 1500 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Thomas Doyle SO Wesleyan 4:12.91 1 51.66 (51.66) 2:00.85 (1:09.19) 3:09.23 (1:08.39) 4:12.91 (1:03.68) 2 Matthew Frishkoff SO Wesleyan 4:14.61 1 51.22 (51.22) 2:00.85 (1:09.64) 3:09.90 (1:09.05) 4:14.61 (1:04.72) 3 Patrick Carleton FR Worcester St 4:16.69 1 51.47 (51.47) 2:00.41 (1:08.94) 3:09.48 (1:09.07) 4:16.69 (1:07.21) 4 Dale Ross FR Wesleyan 4:16.85 1 51.01 (51.01) 2:00.58 (1:09.58) 3:10.00 (1:09.42) 4:16.85 (1:06.86) 5 Will Ratner FR Wesleyan 4:19.08 1 51.07 (51.07) 2:00.67 (1:09.61) 3:09.71 (1:09.04) 4:19.08 (1:09.37) 6 Andrew Fottler FR Worcester St 4:20.92 2 51.97 (51.97) 2:03.00 (1:11.03) 3:12.53 (1:09.54) 4:20.92 (1:08.40) 7 Joseph Grider SR Worcester St 4:26.05 1 51.37 (51.37) 2:00.23 (1:08.86) 3:11.76 (1:11.54) 4:26.05 (1:14.29) 8 Brian King SO Worcester St 4:27.99 2 51.81 (51.81) 2:03.12 (1:11.32) 3:13.60 (1:10.48) 4:27.99 (1:14.39) 9 Samuel Magee FR Worcester St 4:31.43 1 51.88 (51.88) 2:04.96 (1:13.08) 3:20.81 (1:15.86) 4:31.43 (1:10.62) 10 Wayne Carey FR Worcester St 4:39.96 2 54.38 (54.38) 2:09.63 (1:15.25) 3:27.03 (1:17.40) 4:39.96 (1:12.93) 11 Patrick Donahue JR Worcester St 4:42.34 2 53.93 (53.93) 2:09.27 (1:15.34) 3:26.83 (1:17.57) 4:42.34 (1:15.51) 12 Bruce Westgate FR Pratt Instit 4:47.58 2 53.84 (53.84) 2:10.28 (1:16.44) 3:29.75 (1:19.47) 4:47.58 (1:17.84) 13 Alec Torio JR Pratt Instit 5:00.41 2 55.06 (55.06) 2:16.55 (1:21.50) 3:42.99 (1:26.45) 5:00.41 (1:17.42) 14 Emmanuell Vera FR Worcester St 5:03.18 2 54.80 (54.80) 2:14.37 (1:19.57) 3:38.94 (1:24.57) 5:03.18 (1:24.24) 15 Jonathan Leung JR Pratt Instit 5:07.98 2 51.73 (51.73) 2:13.51 (1:21.79) 3:42.30 (1:28.79) 5:07.98 (1:25.69) Event 8 Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Masato Terajima FR Worcester St 10:35.04 42.14 (42.14) 2:04.39 (1:22.25) 3:29.01 (1:24.62) 4:53.41 (1:24.41) 6:18.70 (1:25.29) 7:44.60 (1:25.91) 9:12.32 (1:27.73) 10:35.04 (1:22.72) Event 9 Men 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Christian Vera SR Worcester St 18:01.96 39.12 (39.12) 2:02.55 (1:23.43) 3:28.29 (1:25.75) 4:56.07 (1:27.79) 6:23.97 (1:27.90) 7:51.38 (1:27.42) 9:18.79 (1:27.42) 10:47.14 (1:28.36) 12:15.64 (1:28.50) 13:43.63 (1:27.99) 15:13.34 (1:29.71) 16:42.01 (1:28.67) 18:01.96 (1:19.95) 2 Elias Boone FR Worcester St 18:53.16 39.52 (39.52) 2:02.82 (1:23.31) 3:28.13 (1:25.31) 4:55.86 (1:27.74) 6:25.18 (1:29.32) 7:58.05 (1:32.88) 9:29.27 (1:31.22) 11:03.12 (1:33.85) 12:40.26 (1:37.15) 14:20.66 (1:40.41) 15:57.81 (1:37.16) 17:31.65 (1:33.84) 18:53.16 (1:21.52) Event 10 Men 4x400 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Wesleyan 'B' x3:33.35 1) William Bajohr JR 2) Kevin McMorrow JR 3) Grant Van Inwegen JR 4) Adam Linsky JR 52.63 (52.63) 1:47.27 (54.64) 2:41.52 (54.26) 3:33.35 (51.83) 2 Wesleyan 'A' 3:38.48 1) Miles Aronow FR 2) Alexander Blaylock FR 3) Will Ratner FR 4) Ethan Walker FR 52.99 (52.99) 1:47.62 (54.63) 2:46.02 (58.40) 3:38.48 (52.47) Event 11 Men 4x800 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Worcester State 'A' 8:50.47 1) Joseph Grider SR 2) Brian King SO 3) Patrick Carleton FR 4) Samuel Magee FR 2:08.04 (2:08.04) 4:20.48 (2:12.45) 6:34.63 (2:14.15) 8:50.47 (2:15.85) 2 Worcester State 'B' x9:32.39 1) Wayne Carey FR 2) Robert Doig FR 3) Patrick Donahue JR 4) Masato Terajima FR 2:25.83 (2:25.83) 4:45.21 (2:19.38) 7:09.21 (2:24.01) 9:32.39 (2:23.18) Event 12 Men Long Jump =============================================================================== Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Nick Carulli FR Wesleyan 6.45m NWI 21-02.00 6.05m(NWI) 6.35m(NWI) FOUL 6.24m(NWI) 6.39m(NWI) 6.45m(NWI) 2 Noah Olsen FR Wesleyan 6.28m NWI 20-07.25 FOUL 6.22m(NWI) FOUL FOUL 6.28m(NWI) FOUL 3 Markiesh Harmon SR Worcester St 6.25m NWI 20-06.25 FOUL 6.25m(NWI) 6.18m(NWI) FOUL 6.11m(NWI) FOUL 4 Ryan Connolly SR Worcester St 5.94m NWI 19-06.00 FOUL 5.90m(NWI) 5.79m(NWI) 5.94m(NWI) FOUL 5.78m(NWI) 5 Kyle Haley FR Worcester St 5.93m NWI 19-05.50 5.93m(NWI) 5.93m(NWI) 6 Richard Custodio JR Worcester St 5.18m NWI 17-00.00 4.48m(NWI) 4.60m(NWI) FOUL 5.18m(NWI) 4.99m(NWI) FOUL 7 Michael Butten JR Worcester St 4.93m NWI 16-02.25 4.93m(NWI) FOUL Event 13 Men High Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Ryan Connolly SR Worcester St 1.95m 6-04.75 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 O O XXO XO XXO XXX 2 Markiesh Harmon SR Worcester St 1.90m 6-02.75 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 O O O XO XXX 3 Brandon Nichols-Hogan FR Worcester St 1.60m 5-03.00 1.55 1.60 1.65 O XO XXX Event 14 Men Shot Put ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Elmer Acuna JR Worcester St 14.82m 48-07.50 13.72m 12.50m 14.04m 14.82m 14.50m 14.72m 2 Olaniyi Adebayo SR Wesleyan 12.40m 40-08.25 10.78m 10.62m 10.98m 11.68m 12.40m 11.78m 3 Bryce Cleveland FR Worcester St 10.36m 34-00.00 FOUL 10.36m 9.30m FOUL 10.16m FOUL 4 Connell Oberman FR Wesleyan 9.28m 30-05.50 9.04m 9.28m 8.90m Event 15 Men Triple Jump =============================================================================== Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Markiesh Harmon SR Worcester St 12.78m NWI 41-11.25 12.68m(NWI) 12.46m(NWI) FOUL 12.78m(NWI) 11.16m(NWI) 12.61m(NWI) 2 Ryan Connolly SR Worcester St 12.62m NWI 41-05.00 12.58m(NWI) 12.62m(NWI) 12.33m(NWI) FOUL 12.55m(NWI) 12.47m(NWI) Event 17 Men Pole Vault ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Andrew McCracken SR Wesleyan 4.70m 15-05.00 4.40 4.55 4.70 O O O 2 Scott Page JR Worcester St 4.25m 13-11.25 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 O O O O O XXO O XXO XO XXX 3 Hoang Vo SO Worcester St 3.35m 10-11.75 3.20 3.35 3.50 O O XXX 4 Ian Merry SO Worcester St J3.35m 10-11.75 3.05 3.20 3.35 3.50 XO O XO XXX Event 18 Men Discus Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Elmer Acuna JR Worcester St 44.13m 144-09 41.81m 42.45m 44.13m 43.86m FOUL 42.50m 2 Marcus Vieira SR Worcester St 40.63m 133-04 36.74m 36.51m 40.63m 38.14m FOUL 38.79m 3 Connell Oberman FR Wesleyan 34.20m 112-02 FOUL 33.47m 30.62m FOUL 33.74m 34.20m 4 Olaniyi Adebayo SR Wesleyan 29.93m 98-02 29.26m FOUL 28.69m 29.46m 29.93m 28.23m 5 Bryce Cleveland FR Worcester St 29.80m 97-09 FOUL 26.46m 28.48m FOUL 29.80m 29.17m Event 41 Men 4x100 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Worcester State 'A' 45.32 1) Michael Butten JR 2) Abdulrazak Frederick FR 3) Zachary Poitras SO 4) Connor Ashe FR Event 19 Men Javelin Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Dariel Canela FR Worcester St 45.00m 147-08 41.00m 40.72m 44.18m 44.84m 44.58m 45.00m 2 Ian Merry SO Worcester St 42.88m 140-08 41.88m 42.88m 40.58m 39.40m 41.64m 41.36m 3 Colin Brennan FR Worcester St 40.78m 133-09 38.60m 39.94m 39.18m 39.26m 40.78m 38.66m 4 Kyle Haley FR Worcester St 40.06m 131-05 39.18m 37.12m 39.60m 38.72m 40.06m 34.88m 5 Brandon Nichols-Hogan FR Worcester St 34.08m 111-10 34.08m 32.02m 32.20m Event 20 Men Hammer Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Marcus Vieira SR Worcester St 53.79m 176-06 52.99m 53.79m FOUL 52.69m FOUL 50.34m 2 Dariel Canela FR Worcester St 45.50m 149-03 32.49m 45.50m 3 Anthony Christo SR Worcester St 44.41m 145-08 44.41m 44.38m FOUL 42.06m FOUL FOUL 4 Olaniyi Adebayo SR Wesleyan 41.71m 136-10 35.45m FOUL 41.71m FOUL 35.54m FOUL 5 Elmer Acuna JR Worcester St 38.78m 127-03 36.82m 37.14m FOUL 38.78m FOUL 36.49m 6 Connell Oberman FR Wesleyan 32.94m 108-01 FOUL FOUL 21.58m 26.44m 32.94m FOUL 7 Bryce Cleveland FR Worcester St 31.06m 101-11 FOUL 27.71m 22.71m 27.41m 28.04m 31.06m Event 21 Women 100 Meter Dash ===================================================================== Name Year School Finals Wind ===================================================================== 1 Abigail MacGregor JR Worcester St 12.78 0.4 2 Caelan Campbell FR Wesleyan 13.09 0.4 2 Bernice Mensah SO Worcester St 13.09 0.4 4 Lauren Waters JR Worcester St 13.64 0.4 5 Emily Finnegan SO Worcester St 13.81 0.4 Event 22 Women 100 Meter Hurdles ===================================================================== Name Year School Finals Wind ===================================================================== 1 Megan Gurlitz SO Worcester St 17.55 0.2 2 Lauren Waters JR Worcester St 19.65 0.2 Event 23 Women 200 Meter Dash ======================================================================== Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== 1 Jenny Aguiar SR Wesleyan 26.13 0.9 1 2 Abigail MacGregor JR Worcester St 26.81 0.9 1 3 Bernice Mensah SO Worcester St 26.93 0.9 1 4 Caelan Campbell FR Wesleyan 27.13 0.9 1 5 Brenda Thomas JR Worcester St 27.71 1.1 2 6 Rachel Stier JR Worcester St 28.02 1.1 2 7 Amanda Turner SO Worcester St 28.58 1.1 2 8 Lauren Waters JR Worcester St 28.93 1.1 2 9 Marcela Monko JR Pratt Instit 30.38 1.1 2 10 Anni Morris-Swank JR Pratt Instit 30.98 1.1 2 Event 25 Women 400 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Rebecca Lopez-Anido SO Wesleyan 1:01.12 2 Brenda Thomas JR Worcester St 1:02.45 3 Amanda Turner SO Worcester St 1:05.06 4 Anni Morris-Swank JR Pratt Instit 1:09.97 Event 26 Women 400 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Emily Finnegan SO Worcester St 1:12.61 2 Megan Gurlitz SO Worcester St 1:13.17 Event 27 Women 1500 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Mia Rogers SR Worcester St 4:57.36 1 58.25 (58.25) 2:18.45 (1:20.21) 3:43.55 (1:25.11) 4:57.36 (1:13.81) 2 Ryann Molinari FR Worcester St 5:13.04 1 59.20 (59.20) 2:22.57 (1:23.37) 3:48.64 (1:26.07) 5:13.04 (1:24.41) 3 Madeline Nagler FR Wesleyan 5:24.87 1 1:00.40 (1:00.40) 2:22.59 (1:22.19) 3:55.81 (1:33.22) 5:24.87 (1:29.06) 4 Olivia Morin JR Worcester St 5:25.20 1 1:02.63 (1:02.63) 2:31.13 (1:28.50) 4:02.49 (1:31.37) 5:25.20 (1:22.71) 5 Kasey Clark FR Worcester St 5:25.34 1 1:02.59 (1:02.59) 2:31.40 (1:28.81) 4:02.71 (1:31.32) 5:25.34 (1:22.63) 6 Shaylee Puleo SO Worcester St 5:28.53 2 1:00.70 (1:00.70) 2:30.57 (1:29.87) 4:02.90 (1:32.33) 5:28.53 (1:25.63) 7 Kyra Siano SO Worcester St 5:30.24 1 1:01.73 (1:01.73) 2:29.16 (1:27.44) 4:01.10 (1:31.94) 5:30.24 (1:29.15) 8 Peg Smith SO Pratt Instit 5:37.42 1 1:02.82 (1:02.82) 2:30.91 (1:28.10) 4:03.26 (1:32.36) 5:37.42 (1:34.17) 9 Lauren Walker SO Pratt Instit 5:38.43 2 59.83 (59.83) 2:29.23 (1:29.40) 4:07.88 (1:38.65) 5:38.43 (1:30.56) 10 Riley Shaughnessy SO Worcester St 5:39.46 2 1:02.63 (1:02.63) 2:35.84 (1:33.22) 4:10.55 (1:34.71) 5:39.46 (1:28.92) 11 Laura DelleChiaie SR Worcester St 5:42.00 2 1:03.23 (1:03.23) 2:36.10 (1:32.88) 4:11.12 (1:35.02) 5:42.00 (1:30.89) 12 Annie Mozzer SR Salve Regina 5:46.22 2 1:01.83 (1:01.83) 2:33.58 (1:31.75) 4:11.75 (1:38.18) 5:46.22 (1:34.48) 13 Cassidy Lefferts FR Worcester St 5:50.68 2 1:02.77 (1:02.77) 2:36.25 (1:33.48) 4:14.32 (1:38.08) 5:50.68 (1:36.36) 14 Ariana Calos SO Pratt Instit 6:16.89 2 1:10.51 (1:10.51) 2:50.76 (1:40.26) 4:36.20 (1:45.44) 6:16.89 (1:40.69) 15 Lisa Barber JR Pratt Instit 6:19.01 2 1:11.29 (1:11.29) 2:51.53 (1:40.25) 4:36.29 (1:44.76) 6:19.01 (1:42.72) 16 Monika DiTroia JR Worcester St 7:04.37 2 1:11.35 (1:11.35) 3:09.42 (1:58.08) 5:08.86 (1:59.45) 7:04.37 (1:55.51) -- Bailey Chairez-Nelson JR Pratt Instit DNF 1 1:00.84 (1:00.84) 2:28.00 (1:27.16) 4:01.18 (1:33.19) Event 28 Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Sara Pinsonault JR Wesleyan 11:27.07 47.05 (47.05) 2:14.55 (1:27.50) 3:44.41 (1:29.86) 5:14.67 (1:30.27) 6:46.48 (1:31.82) 8:22.01 (1:35.54) 9:56.99 (1:34.99) 11:27.07 (1:30.08) Event 29 Women 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Kendra Wynn JR Worcester St 20:27.39 44.39 (44.39) 2:19.93 (1:35.54) 3:57.09 (1:37.17) 5:34.28 (1:37.20) 7:12.78 (1:38.50) 8:51.84 (1:39.06) 10:31.77 (1:39.94) 12:13.04 (1:41.27) 17:15.19 (5:02.16) 18:55.34 (1:40.16) 20:27.39 (1:32.05) 2 Emily Dickson JR Worcester St 21:48.30 44.52 (44.52) 2:21.66 (1:37.15) 4:04.14 (1:42.48) 5:48.26 (1:44.12) 7:32.08 (1:43.83) 9:16.33 (1:44.26) 11:02.90 (1:46.57) 12:51.20 (1:48.31) 18:19.10 (5:27.91) 20:07.86 (1:48.76) 21:48.30 (1:40.44) Event 30 Women 4x400 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Wesleyan 'A' 4:15.64 1) Mary Brenna Catus FR 2) Rhoen Fiutak SR 3) Claudia Schatz SR 4) Sophie Scobell FR 1:02.96 (1:02.96) 2:09.30 (1:06.35) 3:13.92 (1:04.63) 4:15.64 (1:01.72) 2 Wesleyan 'B' x4:23.02 1) Rebecca Lopez-Anido SO 2) Julia Mitchell SR 3) Madeline Nagler FR 4) Abigail Pipkin FR 1:07.67 (1:07.67) 2:18.82 (1:11.15) 3:21.56 (1:02.74) 4:23.02 (1:01.47) Event 31 Women 4x800 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Worcester State 'A' 11:04.47 1) Kyra Siano SO 2) Elisabeth Olson JR 3) Ryann Molinari FR 4) Courtney Guay JR 2:43.46 (2:43.46) 5:27.61 (2:44.15) 8:16.41 (2:48.80) Event 32 Women Long Jump =============================================================================== Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Bernice Mensah SO Worcester St 5.06m NWI 16-07.25 4.90m(NWI) 4.79m(NWI) 5.06m(NWI) 5.04m(NWI) FOUL FOUL 2 Madison Stanley JR Salve Regina 5.05m NWI 16-07.00 4.92m(NWI) FOUL 4.96m(NWI) 5.05m(NWI) FOUL 5.04m(NWI) 3 Allegra Fils-Aime SR Wesleyan 4.98m NWI 16-04.25 4.98m(NWI) 4.85m(NWI) 4.96m(NWI) FOUL 4.96m(NWI) FOUL 4 Lauren Waters JR Worcester St 4.43m NWI 14-06.50 4.33m(NWI) 4.43m(NWI) FOUL 5 Amanda Turner SO Worcester St 4.11m NWI 13-06.00 4.11m(NWI) 3.92m(NWI) 3.98m(NWI) 4.01m(NWI) Event 33 Women High Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Tara Peng JR Wesleyan 1.55m 5-01.00 1.40 1.45 1.50 1.55 O O XO XXO 2 Ella Wahlers FR Worcester St 1.30m 4-03.25 1.30 1.35 O XXX Event 34 Women Shot Put ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Carina Frontiero JR Worcester St 10.04m 32-11.25 8.56m 9.66m 10.02m 9.36m 10.04m 9.28m 2 Ivie Uzamere SO Wesleyan 9.22m 30-03.00 9.22m FOUL FOUL 3 Madison Luciano FR Worcester St 7.50m 24-07.25 7.50m 7.20m 7.38m 6.62m 6.98m 6.86m Event 35 Women Triple Jump =============================================================================== Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 Madison Stanley JR Salve Regina 10.58m NWI 34-08.50 10.47m(NWI) FOUL 10.51m(NWI) 10.26m(NWI) 10.44m(NWI) 10.58m(NWI) 2 Bernice Mensah SO Worcester St 10.55m NWI 34-07.50 10.50m(NWI) FOUL 10.55m(NWI) FOUL 3 Tara Peng JR Wesleyan 9.51m NWI 31-02.50 9.51m(NWI) FOUL 9.35m(NWI) Event 36 Women Pole Vault ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Tara Peng JR Wesleyan 3.10m 10-02.00 2.80 2.95 3.10 3.25 O XO XO XXX 2 Shannon Sweeney SO Wesleyan 2.35m 7-08.50 2.20 2.35 2.50 O XO XXX -- Shaylee Puleo SO Worcester St NH 2.20 XXX Event 37 Women Discus Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Ivie Uzamere SO Wesleyan 26.72m 87-08 26.12m 26.51m 26.72m 2 Carina Frontiero JR Worcester St 24.12m 79-02 21.26m 24.12m 21.27m FOUL FOUL FOUL 3 Madison Luciano FR Worcester St 16.65m 54-07 16.65m 13.97m FOUL 15.32m Event 38 Women Javelin Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Riley Sanderson FR Worcester St 29.44m 96-07 29.44m 25.00m 26.58m 25.40m FOUL 23.02m 2 Rachel Jorge SO Worcester St 25.04m 82-02 19.82m 25.04m FOUL 21.58m 22.92m 22.56m 3 Carina Frontiero JR Worcester St 23.62m 77-06 19.30m 21.56m 21.26m 22.16m 22.70m 23.62m 4 Morgan Usen JR Wesleyan 21.78m 71-05 21.78m 21.46m 19.94m 20.54m 21.42m 18.14m Event 39 Women Hammer Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Ivie Uzamere SO Wesleyan 50.98m 167-03 46.36m 44.94m 48.19m FOUL 50.98m 50.02m Event 40 Women 800 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Julia Mitchell SR Wesleyan 2:22.25 1 1:10.80 (1:10.80) 2:22.25 (1:11.46) 2 Claudia Schatz SR Wesleyan 2:22.44 1 1:10.98 (1:10.98) 2:22.44 (1:11.46) 3 Rhoen Fiutak SR Wesleyan 2:22.73 1 1:11.22 (1:11.22) 2:22.73 (1:11.52) 4 Becky Velie FR Wesleyan 2:24.06 1 1:10.73 (1:10.73) 2:24.06 (1:13.33) 5 Mia Rogers SR Worcester St 2:26.26 2 1:12.02 (1:12.02) 2:26.26 (1:14.24) 6 Sophie Scobell FR Wesleyan 2:28.22 1 1:11.43 (1:11.43) 2:28.22 (1:16.80) 7 Mary Brenna Catus FR Wesleyan 2:31.49 1 1:11.82 (1:11.82) 2:31.49 (1:19.67) 8 Courtney Guay JR Worcester St 2:34.34 1 1:13.15 (1:13.15) 2:34.34 (1:21.19) 9 Abigail Pipkin FR Wesleyan 2:35.67 1 1:12.24 (1:12.24) 2:35.67 (1:23.44) 10 Marcela Monko JR Pratt Instit 2:41.65 2 1:15.86 (1:15.86) 2:41.65 (1:25.79) 11 Addison Thomas FR Wesleyan 2:44.45 1 1:13.82 (1:13.82) 2:44.45 (1:30.63) 12 Lauren Walker SO Pratt Instit 2:50.37 2 1:21.09 (1:21.09) 2:50.37 (1:29.29) 13 Bailey Chairez-Nelson JR Pratt Instit 2:52.85 2 1:16.29 (1:16.29) 2:52.85 (1:36.57) 14 Eliza Ross SO Pratt Instit 2:55.22 2 1:19.80 (1:19.80) 2:55.22 (1:35.42) 15 Lisa Barber JR Pratt Instit 3:10.25 2 1:30.09 (1:30.09) 3:10.25 (1:40.17) 16 Ashley Barratt FR Worcester St 3:15.81 2 1:35.51 (1:35.51) 3:15.81 (1:40.30) Event 42 Women 4x100 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Worcester State 'A' 51.99 1) Brenda Thomas JR 2) Abigail MacGregor JR 3) Rachel Stier JR 4) Bernice Mensah SO ****************************************************************************************** WWW PLATTSYS.COM ******************************************************************************************


Meet Results 2019 ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates