Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()     Division Results ()    


HTC Summer Solstice Sprint 5K
Top Male: 1. Gregory Weaver 2. Adam Bulewich 3. David Einsidel Jr 4. Carver Morgan 5. Bruce Christensen
Top Female: 1. Melissa Stellato 2. Annika Hildebrandt 3. Linda Spooner 4. Alyssa Vereneau 5. Cindy Sullivan
Summer Solstice 5K Road Race
Wednesday June 19, 2019 - W Hartford Reservoir - W Hartford CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Overcast 77 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Gregory Weaver Overall Female: Melissa Stellato

******************************************************************************************

*** PLATTSYS.COM ***


*****************************************************************************************

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Gregory Weaver 39M M3539 West Hartford CT 16:45 5:23 1/6 1141
2 Adam Bulewich 43M M4044 South Windsor CT 17:41 5:41 1/9 1021
3 David Einsidel Jr 24M M1824 E Hampton CT 18:25 5:55 1/4 1155
4 Melissa Stellato 37F F3539 South Windsor CT 19:26 6:15 1/14 1122
5 Annika Hildebrandt 20F F1824 West Simsbury CT 19:31 6:17 1/3 1062
6 Carver Morgan 14M M1317 Avon CT 19:49 6:22 1/1 1082
7 Bruce Christensen 51M M5054 Bolton CT 20:01 6:26 1/9 1156
8 Eric Gamari 41M M4044 Torrington CT 20:17 6:31 2/9 1053
9 Josh Spooner 43M M4044 Sturbridge MA 20:19 6:32 3/9 1117
10 Andrew Bachman 35M M3539 Wh CT 20:26 6:34 2/6 1160
11 John Minervino 55M M5559 Higganum CT 20:28 6:35 1/7 1079
12 Cory Hudak 46M M4549 Winsted CT 20:31 6:36 1/6 1064
13 Linda Spooner 44F F4044 Sturbridge MA 20:48 6:41 1/9 1118
14 Patrick Turek 29M M2529 Southington CT 20:59 6:45 1/2 1133
15 Michael D-Amato 30M M3034 West Hartford CT 21:10 6:48 1/7 1027
16 Jeremy Titus 49M M4549 Durham CT 21:13 6:49 2/6 1030
17 Matthew Montminy 43M M4044 Avon CT 21:16 6:50 4/9 1080
18 Rick Shoup 44M M4044 Naugatuck CT 21:32 6:56 5/9 1112
19 Michael Rickaby 62M M6069 West Hartford CT 22:00 7:04 1/4 1106
20 Rafael Garcia 50M M5054 New Britain CT 22:00 7:04 2/9 1054
21 Mike Halasinki 56M M5559 Cheshire CT 22:13 7:09 2/7 1149
22 Craig Dols 40M M4044 Somers CT 22:28 7:13 6/9 1042
23 Andrew Flynn 38M M3539 Manchester CT 22:29 7:14 3/6 1050
24 Alyssa Vereneau 23F F1824 Newington CT 23:07 7:26 2/3 1137
25 Craig Beers 53M M5054 Wethersfield CT 23:14 7:28 3/9 1012
26 Eric Rodonis 19M M1824 West Hartford CT 23:22 7:31 2/4 1108
27 Cindy Sullivan 38F F3539 Guilford CT 23:33 7:34 2/14 1123
28 Christopher Reese 57M M5559 Ellington CT 23:35 7:35 3/7 1104
29 Robert Ruggiero 32M M3034 Seymour CT 23:45 7:38 2/7 1111
30 Rosanne Tiso 52F F5054 Wolcott CT 24:06 7:45 1/14 1128
31 David Stefaniak 38M M3539 Somers CT 24:45 7:57 4/6 1121
32 Stephen O'Donnell 56M M5559 Waltham MA 24:52 8:00 4/7 1093
33 John DaSilva 69M M6069 Wh CT 25:06 8:04 2/4 1157
34 Hilary DeCrisantis 50F F5054 Bloomfield CT 25:10 8:06 2/14 1037
35 Lori Riley 54F F5054 Storrs Mansfield CT 25:22 8:09 3/14 1107
36 Keenan Altiere 8M M0012 Simsbury CT 25:32 8:13 1/4 1003
37 Alyson Giola 39F F3539 Plainville CT 25:51 8:19 3/14 1154
38 Eric Nilsson 34M M3034 Windsor Locks CT 25:54 8:20 3/7 1089
39 Melissa Morgan 46F F4549 Avon CT 25:55 8:20 1/8 1083
40 Hans Bartz 46M M4549 Sandy Hook CT 26:02 8:22 3/6 1158
41 Melissa Turek 30F F3034 Southington CT 26:30 8:31 1/6 1132
42 Erich Wenis 47M M4549 Woodbury CT 26:38 8:34 4/6 1150
43 Kelly Catlin 35F F3539 Bolton CT 26:51 8:38 4/14 1023
44 Shira Flowers Eckett 52F F5054 Simsbury CT 26:54 8:39 4/14 1049
45 David Meszaros 33M M3034 Stratford CT 26:57 8:40 4/7 1078
46 Paul DeCrisantis 52M M5054 Bloomfield CT 27:06 8:43 4/9 1038
47 James Umstead 37M M3539 Cheshire CT 27:08 8:44 5/6 1034
48 Stephanie Einsiedel 50F F5054 Andover CT 27:09 8:44 5/14 1047
49 Sarah Morris 40F F4044 Bristol CT 27:17 8:46 2/9 1085
50 Jason Corsi 45M M4549 Fairfield CT 27:22 8:48 5/6 1153
51 Keith Loveland 51M M5054 Windsor Locks CT 27:23 8:48 5/9 1074
52 Tom Walsh 64M M6069 Manchester CT 27:28 8:50 3/4 1039
53 Moriah Wynkoop 31F F3034 Southington CT 27:29 8:50 2/6 1146
54 Sheri Wilson 51F F5054 Vernon CT 27:34 8:52 6/14 1144
55 Mason Moore 41M M4044 Millsboro DE 27:37 8:53 7/9 1081
56 Becki Murphy 43F F4044 West Hartford CT 27:47 8:56 3/9 1088
57 Marc Iannaccone 31M M3034 Ansonia CT 27:51 8:57 5/7 1065
58 Carol Brignola 58F F5559 Beacon Falls CT 27:54 8:58 1/6 1019
59 Jess Burke 36F F3539 Simsbury CT 28:05 9:02 5/14 968
60 Mike Giuggio 54M M5054 Westfield MA 28:17 9:06 6/9 1055
61 Katy Abbott 33F F3034 Bristol CT 28:27 9:09 3/6 1002
62 Dale Kiefer 55M M5559 Essex CT 28:34 9:11 5/7 1069
63 Elizabeth Titus 48F F4549 Durham CT 28:54 9:18 2/8 1029
64 Jennifer Bradow 39F F3539 Colchester CT 28:55 9:18 6/14 1018
65 Donna Davis 58F F5559 Windsor CT 29:08 9:22 2/6 1033
66 Rose Presby 29F F2529 Stafford Springs CT 29:09 9:22 1/4 1102
67 Sarah Norris 29F F2529 Farmington CT 29:11 9:23 2/4 1092
68 Violet Spooner 9F F0012 Sturbridge MA 29:12 9:23 1/2 1120
69 Mara Noack 33F F3034 East Hartland CT 29:15 9:24 4/6 1091
70 Colby Noack 8M M0012 East Hartland CT 29:20 9:26 2/4 1090
71 Marty Basiel 62M M6069 New Britain CT 29:20 9:26 4/4 1009
72 Paige Spooner 11F F0012 Sturbridge MA 29:27 9:28 2/2 1119
73 Kate Bellmore 35F F3539 Hamden CT 29:41 9:33 7/14 1014
74 Stacey Fulton 61F F6069 Storrs Mansfield CT 29:47 9:35 1/6 1051
75 Scott Grant 42M M4044 Woodstock CT 29:51 9:36 8/9 1057
76 Jennifer Krom 37F F3539 Hartford CT 29:52 9:36 8/14 1071
77 Elizabeth Bailey Geib 43F F4044 Shelton CT 30:00 9:39 4/9 1006
78 Kristina Vernick 43F F4044 Bloomfield CT 30:04 9:40 5/9 1152
79 Aaron Choi 52M M5054 Sandy Hook CT 30:30 9:48 7/9 1024
80 Heather Prescott 55F F5559 Canton CT 30:35 9:50 3/6 1103
81 Heather Park 40F F4044 Woodstock CT 30:38 9:51 6/9 1094
82 Corey Somerville 39F F3539 Simsbury CT 30:57 9:57 9/14 1115
83 Jen Ilacqua 37F F3539 Simsbury CT 30:59 9:58 10/14 1066
84 Kristin Somerville 38F F3539 Simsbury CT 31:00 9:58 11/14 1116
85 Entry #1026 Unknown 0F F0000 W H CT 31:01 9:58 1/1 1026
86 Jeanne Thomas 64F F6069 Wolcott CT 31:17 10:04 2/6 1127
87 Mary Ellen Dombrowski 63F F6069 Wethersfield CT 31:18 10:04 3/6 1044
88 Charai Bellini 38F F3539 Berlin CT 31:29 10:08 12/14 1013
89 KRISTEN Poulinj 46F F4549 Berlin CT 31:41 10:11 3/8 1101
90 Jennifer Dean 42F F4044 Winsted CT 31:51 10:15 7/9 1036
91 Heather Davis 45F F4549 Berlin CT 32:14 10:22 4/8 1134
92 Christopher Townsend 27M M2529 Newington CT 32:52 10:34 2/2 1131
93 Dorrey Worth 46F F4549 Wallingford CT 32:53 10:35 5/8 1145
94 Danielle Valiquette 40F F4044 South Windsor CT 33:13 10:41 8/9 1136
95 John DiCostanzo 39M M3539 Harwinton CT 33:13 10:41 6/6 1041
96 Sarah Hamilton 36F F3539 Meriden CT 33:50 10:53 13/14 1059
97 Marcia Lombardi 52F F5054 Bristol CT 33:50 10:53 7/14 1073
98 Teresa Pelham 51F F5054 Farmington CT 33:52 10:54 8/14 1096
99 Barbara Hopkins 59F F5559 Vernon Rockville CT 34:20 11:02 4/6 1063
100 Meghan Watson 35F F3539 South Glastonbury CT 34:22 11:03 14/14 1140
101 William Glidden 19M M1824 Durham CT 35:01 11:16 3/4 1056
102 Caroline Connal 24F F1824 Avon CT 35:07 11:18 3/3 1025
103 Bonnie Jones 45F F4549 East Granby CT 35:43 11:29 6/8 1067
104 James Valentino 50M M5054 Newington CT 36:20 11:41 8/9 1135
105 Marti Simmons 31F F3034 Amston CT 37:03 11:55 5/6 1113
106 Lee Rothert 50F F5054 Durham CT 37:04 11:55 9/14 1109
107 Cynthia Backhaus 64F F6069 Windsor CT 38:31 12:23 4/6 1005
108 Amanda Smith 25F F2529 Hamden CT 38:57 12:32 3/4 1114
109 Shaun Gallagher 45M M4549 Middletown CT 39:04 12:34 6/6 1052
110 Christina Posniak 48F F4549 Broad Brook CT 39:08 12:35 7/8 969
111 Debbie Williams 49F F4549 E Windsor CT 39:08 12:35 8/8 1159
112 Danny Morris 42M M4044 Bristol CT 40:25 13:00 9/9 1084
113 Lesley Fearnley 63F F6069 Middletown CT 40:56 13:10 5/6 1048
114 Laurie Vereneau 52F F5054 Cromwell CT 41:30 13:21 10/14 1138
115 Logan Sullivan 12M M0012 Guilford CT 42:09 13:34 3/4 1124
116 Tammi Kraushaar 61F F6069 Bloomfield CT 43:44 14:04 6/6 1070
117 Jenn Polaski 43F F4044 Newington CT 43:45 14:04 9/9 1100
118 Drew Deresienski 33M M3034 Unionville CT 43:58 14:09 6/7 1040
119 Andrew Bishop 55M M5559 Enfield CT 44:06 14:11 6/7 1016
120 Alice Bishop 56F F5559 Enfield CT 44:07 14:11 5/6 1015
121 Alex Dziezynski 22M M1824 Terryville CT 45:42 14:42 4/4 1045
122 Tom Dziezynski 51M M5054 Terryville CT 45:44 14:43 9/9 1046
123 John Dombrowski 70M M7079 Wethersfield CT 48:16 15:32 1/1 1043
124 Allison Reilly-Bombara 57F F5559 Farmington CT 50:14 16:09 6/6 1105
125 Eli Pincince 8M M0012 Coventry CT 50:16 16:10 4/4 1098
126 Kyra Whitehead 28F F2529 Coventry CT 50:17 16:10 4/4 1151
127 Kathleen Flaherty 51F F5054 W H CT 50:46 16:20 11/14 1148
128 Michael Medeiros 33M M3034 West Hartford CT 51:08 16:27 7/7 1077
129 Donna Zielinski 53F F5054 Bethany CT 54:26 17:31 12/14 1147
130 Terriann Abarzua 53F F5054 Wolcott CT 54:32 17:33 13/14 1001
131 Kimberly Brinton 51F F5054 Bethany CT 54:36 17:34 14/14 1020
132 Megan Roy 31F F3034 Coventry CT 55:31 17:52 6/6 1110
133 Jehiel Ayala 55M M5559 Newington CT 55:55 17:59 7/7 1004

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Gregory Weaver 2. Adam Bulewich 3. David Einsidel Jr 4. Carver Morgan 5. Bruce Christensen

Top Female: 1. Melissa Stellato 2. Annika Hildebrandt 3. Linda Spooner 4. Alyssa Vereneau 5. Cindy Sullivan

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates