Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()     Division Results ()    


North Stonington Education Foundation 5K
Top Male: 1. Dylan Hammerman 2. Lincoln Robinson 3. Ethan Sweet 4. Cameron Reyes 5. Drew Deary
Top Female: 1. Jessica Zichichi 2. Kara Guinan 3. Lindsay Olock 4. Kaitlyn Kumpf 5. Robin Beauregard
N Stonington Education Fund 5k Road Race
Saturday May 25, 2019 - Fairgrounds - N Stonington CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny- 68 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Dylan Hammerman Overall Female: Jessica Zichichi


******************************************************************************************

*** PLATTSYS.COM ***

*****************************************************************************************

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Dylan Hammerman 26M M2029 CT 19:04 6:08 1/5 44
2 Lincoln Robinson 21M M2029 Pawcatuck CT 19:53 6:24 2/5 1871
3 Ethan Sweet 14M M1319 N. Stonington Ct 20:50 6:42 1/7 104
4 Cameron Reyes 16M M1319 N. Stonington CT 21:12 6:49 2/7 102
5 Drew Deary 11M M0012 N Stonington CT 21:27 6:54 1/22 1819
6 Teddy Nosiko 20M M2029 N Stonington CT 21:50 7:01 3/5 1863
7 Andrew Carlson 20M M2029 N Stonington CT 22:24 7:12 4/5 1840
8 Cameron Weber 12M M0012 Ledyard CT 22:36 7:16 2/22 1855
9 Mike Anderson 48M M4049 N. Stonington CT 22:37 7:16 1/13 9
10 Jessica Zichichi 44F F4049 N. Stonington CT 22:39 7:17 1/13 93
11 Andrew Carlagh 31M M3039 Jersey City NJ 23:02 7:24 1/7 1830
12 Jack Dowrey 12M M0012 N Stonington CT 23:07 7:26 3/22 1836
13 David Levanto 12M M0012 N. Stonington Ct 23:08 7:26 4/22 99
14 Jeremy Anderson 42M M4049 N Stonington CT 23:09 7:27 2/13 1844
15 Robert Deledda 40M M4049 N. Stonington CT 23:10 7:27 3/13 33
16 Kara Guinan 19F F1319 Colchester CT 23:54 7:41 1/11 1873
17 JC Tetreault 42M M4049 N Stonington CT 23:56 7:42 4/13 1812
18 Lindsay Olock 31F F3039 N. Stonington CT 23:57 7:42 1/20 64
19 Fredrick Richter 40M M4049 CT 24:07 7:45 5/13 1805
20 Kaitlyn Kumpf 11F F0012 NORTH STONINGTON CT 24:10 7:46 1/28 49
21 Robin Beauregard 52F F5059 Hebron CT 24:29 7:52 1/7 15
22 Stephen Servidio 52M M5059 Mystic CT 24:30 7:53 1/5 1822
23 Jamie Weber 39F F3039 Ledyard CT 24:32 7:53 2/20 1854
24 Sarah Parker 28F F2029 N Stonington CT 24:44 7:57 1/8 1859
25 Nicholas Davenport 12M M0012 Narragansett RI 24:58 8:02 5/22 1843
26 Katie Pierce 13F F1319 N. Stonington Ct 25:08 8:05 2/11 1803
27 Brady Miner 9M M0012 NORTH STONINGTON CT 25:13 8:07 6/22 95
28 Sophie Zichichi 11F F0012 N. Stonington Ct 25:15 8:07 2/28 91
29 Tom DelGrosso 44M M4049 NORTH STONINGTON CT 25:26 8:11 6/13 36
30 Kristin Lowman 40F F4049 E Granby CT 25:34 8:13 2/13 1857
31 Kristen Pierce 45F F4049 N. Stonington CT 25:39 8:15 3/13 1802
32 Ian Salisbury 8M M0012 NORTH STONINGTON CT 25:44 8:17 7/22 74
33 Shaun Hirschfield 42M M4049 N Stonington CT 25:50 8:18 7/13 1845
34 Noah Whipple 11M M0012 N. Stonington Ct 25:52 8:19 8/22 89
35 David Anderson 16M M1319 N Stonington CT 25:54 8:20 3/7 1858
36 Joseph Zichichi 8M M0012 N. Stonington Ct 25:57 8:21 9/22 92
37 Beth Varas 41F F4049 N Stonington CT 26:08 8:24 4/13 1870
38 Alicia Bonin 28F F2029 SOMERS CT 26:09 8:25 2/8 16
39 Gianna Curioso 7F F0012 Mystic CT 26:29 8:31 3/28 31
40 BRian Mooney 33M M3039 N Stonington CT 26:53 8:39 2/7 1861
41 Ellen Anderson 12F F0012 N. Stonington CT 26:59 8:41 4/28 10
42 Joanna Wolkowski 41F F4049 Mystic CT 27:00 8:41 5/13 1866
43 Heather Anderson 40F F4049 N. Stonington CT 27:17 8:46 6/13 8
44 Tyler Signor 13M M1319 N Stonington CT 27:25 8:49 4/7 1839
45 Stephaine Jenkins 42F F4049 CT 27:35 8:52 7/13 1804
46 NOlan Varas 11M M0012 N Stonington CT 27:38 8:53 10/22 1869
47 Mason Perkins 12M M0012 N Stonington CT 27:43 8:55 11/22 1810
48 Craig Barnes 63M M6069 N. Stonington CT 27:43 8:55 1/3 14
49 Rose Buckingham 71F F7079 NORWICH CT 27:51 8:57 1/4 1
50 Sharon Ripp 52F F5059 Ledyard CT 27:54 8:58 2/7 1867
51 Jillian Comeau 10F F0012 N. Stonington Ct 27:59 9:00 5/28 103
52 Dave Yadach 51M M5059 NORTH STONINGTON CT 28:00 9:00 2/5 90
53 Kylie Melia 11F F0012 N. Stonington CT 28:15 9:05 6/28 54
54 Gina Levanto 43F F4049 N. Stonington CT 28:29 9:09 8/13 100
55 Liam Patrick 17M M1319 NORTH STONINGTON CT 28:32 9:10 5/7 67
56 Melissa Miner 38F F3039 NORTH STONINGTON CT 28:42 9:14 3/20 94
57 Cheryl Konsaitch 57F F5059 NORTH STONINGTON CT 28:47 9:15 3/7 2
58 Dylan Davino 16M M1319 N. Stonington CT 29:00 9:19 6/7 32
59 Kristiana Ram 17F F1319 NORTH STONINGTON CT 29:01 9:20 3/11 68
60 Alexander Karpinski 62M M6069 North Stonington CT 29:04 9:21 2/3 48
61 Daniela Rey 17F F1319 N Stonington CT 29:05 9:21 4/11 1821
62 Jack Signor 10M M0012 N Stonington CT 29:14 9:24 12/22 1833
63 Annette Thomas 52F F5059 N Stonington CT 29:36 9:31 4/7 1851
64 Dan Guinan 58M M5059 Colchester CT 29:42 9:33 3/5 1872
65 Scott Levanto 46M M4049 N. Stonington CT 30:15 9:44 8/13 101
66 Whitney Doran 34F F3039 NORTH STONINGTON CT 30:20 9:45 4/20 39
67 Venessa Miller 32F F3039 Pawcatuck CT 30:23 9:46 5/20 1865
68 Kolleen Wadman 50F F5059 NORTH STONINGTON CT 30:38 9:51 5/7 86
69 Isabella Deledda 12F F0012 N. Stonington CT 30:42 9:52 7/28 34
70 Katheryn DelGrosso 11F F0012 NORTH STONINGTON CT 30:42 9:52 8/28 35
71 Bill Bentley 53M M5059 Lisbon CT 30:53 9:56 4/5 1829
72 Ingrid Anderson 10F F0012 N. Stonington CT 30:54 9:56 9/28 11
73 Maddie Perkins 14F F1319 N Stonington CT 31:01 9:58 5/11 1811
74 Paul Milheiro 42M M4049 Ellington CT 31:02 9:59 9/13 56
75 Laif Overmoyer 43M M4049 N Stonington CT 31:03 9:59 10/13 1825
76 Keuben Allen 10M M0012 N Stonington CT 31:25 10:06 13/22 1820
77 Jacob Smith 9M M0012 NORTH STONINGTON CT 31:43 10:12 14/22 77
78 Rosanne Salisbury 39F F3039 Wilton CT 31:56 10:16 6/20 73
79 Amanda Regine 17F F1319 NORTH STONINGTON CT 32:10 10:21 6/11 69
80 Katelyn Baumann 22F F2029 N Stonington CT 32:15 10:22 3/8 1815
81 Kimberly Baumann 54F F5059 N Stonington CT 32:22 10:25 6/7 1814
82 BRidget Grey 32F F3039 N Stonington CT 32:32 10:28 7/20 1838
83 Justin Grey 38M M3039 N Stonington CT 32:33 10:28 3/7 1837
84 Luke Dowrey 10M M0012 N Stonington CT 32:40 10:30 15/22 1835
85 Jada Overmoyer 11F F0012 N. Stonington CT 32:45 10:32 10/28 65
86 Neeley Overmoyer 29F F2029 N Stonington CT 32:54 10:35 4/8 1824
87 Heather Welsh 38F F3039 NORTH STONINGTON CT 33:12 10:41 8/20 88
88 Shay Deary 10F F0012 N Stonington CT 33:17 10:42 11/28 1817
89 Marissa Perkins 14F F1319 N Stonington CT 33:31 10:47 7/11 1847
90 Kimberly McKay 43F F4049 NORTH STONINGTON CT 33:31 10:47 9/13 96
91 Melissa Barnes 28F F2029 Brooklyn NY 33:42 10:50 5/8 13
92 Amanda Browne 38F F3039 N Stonington CT 33:52 10:54 9/20 1862
93 Henry Grills 81M M8099 Westerly RI 33:57 10:55 1/2 3
94 Chase Beattie 12M M0012 N. Stonington CT 34:00 10:56 16/22 97
95 Sergio Cherenzia 36M M3039 Pawcatuck CT 34:12 11:00 4/7 28
96 Felix Matinez 37M M3039 Westerly RI 34:16 11:01 5/7 1856
97 Philip Baumann 55M M5059 N Stonington CT 34:16 11:01 5/5 1813
98 Liam Ahearn 37M M3039 N Stonington CT 34:29 11:05 6/7 6
99 Laurie Adams 60F F6069 Southington CT 34:32 11:06 1/4 5
100 Sarah Delgrosso 9F F0012 NORTH STONINGTON CT 34:36 11:08 12/28 37
101 Glenn Hillyer 13M M1319 N Stonington CT 34:51 11:12 7/7 1846
102 Kristen Stepanishen 33F F3039 N. Stonington CT 35:05 11:17 10/20 79
103 Shannon Curioso 37F F3039 Mystic CT 35:16 11:20 11/20 30
104 Savannah Galluci 17F F1319 N. Stonington CT 35:17 11:21 8/11 41
105 Haley Brink 12F F0012 NORTH STONINGTON CT 35:28 11:24 13/28 20
106 Morgyn Perkins 10F F0012 N Stonington CT 35:38 11:28 14/28 1848
107 Colleen Cherenzia 42F F4049 NORTH STONINGTON CT 35:39 11:28 10/13 26
108 Alyssa Ballestra 29F F2029 Atkinson NH 35:45 11:30 6/8 1868
109 Megan Perkins 33F F3039 N Stonington CT 35:46 11:30 12/20 1850
110 Sara Slift 10F F0012 N Stonington CT 35:52 11:32 15/28 1828
111 Elyse Overmoyer 9F F0012 NORTH STONINGTON CT 35:52 11:32 16/28 66
112 Laurie Hedman 56F F5059 Muskegan MI 36:00 11:35 7/7 1816
113 Lori Umphlett 45F F4049 LEDYARD CT 36:30 11:44 11/13 85
114 Robert Rockwell 48M M4049 North Stonington CT 36:38 11:47 11/13 71
115 Lauren Rockwell 17F F1319 NORTH STONINGTON CT 36:38 11:47 9/11 70
116 Lee Stepanishen 70F F7079 Bradford RI 36:57 11:53 2/4 80
117 Adele Cherenzia 13F F1319 NORTH STONINGTON CT 37:07 11:56 10/11 27
118 Rose Tardiff 12F F0012 Mystic CT 37:08 11:56 17/28 81
119 Cynthia Backhaus 64F F6069 Windsor CT 37:21 12:01 2/4 12
120 Alyssa Brink 34F F3039 NORTH STONINGTON CT 37:24 12:02 13/20 19
121 Laura Mooney 37F F3039 N Stonington CT 37:24 12:02 14/20 1860
122 Lynddsy Carlson 36F F3039 Narragansett RI 37:28 12:03 15/20 1842
123 James Brink 64M M6069 NORTH STONINGTON CT 37:33 12:05 3/3 21
124 Tanya Umphlett 42F F4049 LEDYARD CT 37:37 12:06 12/13 84
125 Sloane Deary 8F F0012 N Stonington CT 37:38 12:06 18/28 1818
126 Jacob Federman 8M M0012 NORTH STONINGTON CT 37:44 12:08 17/22 40
127 Alexia Hirschorn 7F F0012 Pawcatuck CT 38:16 12:18 19/28 46
128 Sienna Hirschorn 10F F0012 Pawcatuck CT 38:24 12:21 20/28 47
129 Erin Hirschorn 36F F3039 Pawcatuck CT 38:25 12:21 16/20 45
130 Peter Levanto 9M M0012 NORTH STONINGTON CT 39:01 12:33 18/22 51
131 Aidan Boscoe 9M M0012 NORTH STONINGTON CT 39:02 12:33 19/22 17
132 Amdrie Brandford 15F F1319 N Stonington CT 39:02 12:33 11/11 1809
133 Elaine Main 45F F4049 N. Stonington CT 39:26 12:41 13/13 105
134 Sage Main 11F F0012 N. Stonington Ct 39:26 12:41 21/28 106
135 Leila Cherenzia 10F F0012 NORTH STONINGTON CT 39:50 12:49 22/28 24
136 Kaelin Rose 11F F0012 NORTH STONINGTON CT 39:50 12:49 23/28 72
137 Patrick Welsh 33M M3039 N. Stonington Ct 39:52 12:49 7/7 87
138 Janet Moore 67F F6069 NORTH STONINGTON CT 40:15 12:57 3/4 57
139 Salvatore Cherenzia 43M M4049 NORTH STONINGTON CT 40:38 13:04 12/13 25
140 Evan Toala 7M M0012 NORTH STONINGTON CT 40:51 13:09 20/22 83
141 Molly Perkins 9F F0012 N Stonington CT 40:55 13:10 24/28 1849
142 Ivy Grimes 9F F0012 NORTH STONINGTON CT 40:55 13:10 25/28 43
143 Makenzie Perkins 12F F0012 N Stonington CT 41:00 13:11 26/28 1852
144 Carol Ahearn 35F F3039 N Stonington CT 41:03 13:12 17/20 7
145 Jimmy Toala 48M M4049 N Stonington CT 41:12 13:15 13/13 1832
146 Amanda Gray 33F F3039 Pawcatuck CT 41:12 13:15 18/20 1841
147 Tom Sullivan 79M M7079 Ledyard CT 41:15 13:16 1/2 1834
148 Jenn Raub 28F F2029 Preston CT 41:19 13:18 7/8 1853
149 Timothy Murphy 7M M0012 Westerly RI 41:45 13:26 21/22 59
150 Sarah Starr Murphy 37F F3039 N. Stonington CT 41:45 13:26 19/20 78
151 Diane Cain 60F F6069 N. Stonington CT 41:57 13:30 4/4 23
152 Entry 1827 Unknown 0F F0000 N Stonington CT 42:10 13:34 1/2 1827
153 Ryan Beattie 38F F3039 N. Stonington Ct 42:47 13:46 20/20 98
154 Kathryn Taylor 0F F0000 N. Stonington CT 43:04 13:51 2/2 1801
155 Teresa Murphy 9F F0012 NORTH STONINGTON CT 43:29 13:59 27/28 60
156 Jan Bosworth 72F F7079 BRADENTON FL 43:44 14:04 3/4 18
157 Entry 1807 Unknown 0M M0000 N Stonington CT 43:51 14:06 1/1 1807
158 Maya Dessaules 10F F0012 NORTH STONINGTON CT 44:10 14:12 28/28 38
159 Jan Macgregor 78M M7079 Stonington CT 44:36 14:21 2/2 1874
160 Greyson Meyer 6M M0012 N Stonington CT 45:19 14:35 22/22 1826
161 Courtney Siar 29F F2029 N Stonington CT 45:24 14:36 8/8 1808
162 B Sutton 29M M2029 Groton CT 45:25 14:37 5/5 1806
163 Patricia Grande 75F F7079 CT 45:25 14:37 4/4 42
164 Colburn Graves 83M M8099 N. Stonington CT 1:03:15 20:21 2/2 4

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Dylan Hammerman 2. Lincoln Robinson 3. Ethan Sweet 4. Cameron Reyes 5. Drew Deary

Top Female: 1. Jessica Zichichi 2. Kara Guinan 3. Lindsay Olock 4. Kaitlyn Kumpf 5. Robin Beauregard

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates