Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


5K Race Results ()     5K Division Results ()    


Granby 5K Road Race
Top Male: 1. Luke Roman 2. Anthony Rainey 3. Chance Lynch 4. Nigel Walker 5. Daniel Owen
Top Female: 1. Jenna VanRyn 2. Rachel Jennings 3. Aubrey Schulz 4. Tia Angelis 5. Rosemarie Weber
Granby 5K/10K Road Races
Saturday May 4, 2019 - Granby High School - Granby CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Overcast - 56 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Luke Roman Overall Female: Jenna VanRyn

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Luke Roman 18M M1319 GRANBY CT 18:01 5:47 1/14 85
2 Anthony Rainey 19M M1319 Bedford NH 18:54 6:05 2/14 8
3 Chance Lynch 11M M0012 LARCHMONT NY 19:35 6:18 1/14 134
4 Nigel Walker 24M M2029 Broad Brook CT 20:15 6:31 1/1 98
5 Daniel Owen 13M M1319 Granby CT 20:16 6:31 3/14 190
6 Keith Varriale 44M M4049 Granby CT 20:50 6:42 1/19 70
7 Tyler Brown 14M M1319 West Granby CT 20:50 6:42 4/14 126
8 Jeff Schroeder 46M M4049 Tolland CT 21:04 6:46 2/19 52
9 Erik Lecco 30M M3039 East Granby CT 21:15 6:50 1/7 44
10 Ben Weber 13M M1319 GRANBY CT 21:23 6:53 5/14 12
11 Thomas Kennedy 13M M1319 North Granby CT 21:29 6:55 6/14 121
12 Weston Winbourne 13M M1319 GRANBY CT 22:03 7:05 7/14 130
13 Patrick Love 63M M6069 Springfield MA 22:09 7:07 1/7 102
14 Ty Lynch 14M M1319 Larchmont NY 22:32 7:15 8/14 143
15 Michael Mailhot 35M M3039 GRANBY CT 22:33 7:15 2/7 156
16 James Janski 43M M4049 Granby CT 22:37 7:16 3/19 51
17 Jenna VanRyn 12F F0012 North Granby CT 22:47 7:19 1/15 54
18 Rachel Jennings 33F F3039 Simsbury CT 22:52 7:21 1/21 140
19 Matthew Owen 13M M1319 Granby CT 22:59 7:23 9/14 192
20 Drew Santa 9M M0012 West Granby CT 23:06 7:26 2/14 38
21 Aubrey Schulz 41F F4049 Granby CT 23:27 7:32 1/30 10
22 Todd Bristol 44M M4049 Granby CT 23:45 7:38 4/19 191
23 Jacob Scotto 10M M0012 West Granby CT 23:49 7:39 3/14 50
24 Tia Angelis 10F F0012 GRANBY CT 24:04 7:44 2/15 122
25 Rosemarie Weber 50F F5059 Granby CT 24:09 7:46 1/8 107
26 Mark Winbourne 45M M4049 Granby CT 24:14 7:47 5/19 91
27 Angel Cruz 47M M4049 Farmington CT 24:17 7:48 6/19 4
28 Caelum Janski 14M M1319 Granby CT 24:34 7:54 10/14 20
29 Jeremy Mill 31M M3039 EAST GRANBY CT 24:34 7:54 3/7 60
30 Jennifer Welker 46F F4049 Tariffville CT 25:02 8:03 2/30 58
31 Jeffrey Ogbar 49M M4049 Hartford CT 25:09 8:05 7/19 53
32 Garrett Thompson 15M M1319 Granby CT 25:36 8:14 11/14 45
33 William Auer 9M M0012 Granby CT 25:39 8:15 4/14 144
34 Christine Santa 39F F3039 West Granby CT 25:44 8:17 2/21 26
35 Gregory Smith 54M M5059 Granby CT 25:46 8:17 1/6 48
36 Katie Moriarty 42F F4049 Tariffville CT 25:48 8:18 3/30 69
37 Patrick Liss 13M M1319 Granby CT 26:03 8:23 12/14 157
38 Anna-Maria Cruz 19F F1319 FARMINGTON CT 26:39 8:34 1/3 6
39 Sean Kennedy 10M M0012 NORTH GRANBY CT 26:48 8:37 5/14 110
40 Ava Santa 11F F0012 WEST GRANBY CT 26:53 8:39 3/15 11
41 Cameron Baker 13M M1319 Granby CT 27:00 8:41 13/14 21
42 Charles Auer 6M M0012 Granby CT 27:02 8:42 6/14 162
43 Andrea Billig 40F F4049 Granby CT 27:13 8:45 4/30 3
44 Megan Bodman 30F F3039 NORTH GRANBY CT 27:14 8:46 3/21 92
45 Christopher Rucci 45M M4049 Simsbury CT 27:16 8:46 8/19 28
46 Brady LIss 11M M0012 Granby CT 27:19 8:47 7/14 14
47 NARDA FORERO 43F F4049 East Granby CT 27:23 8:48 5/30 96
48 Mark Kennedy 46M M4049 NORTH GRANBY CT 27:28 8:50 9/19 89
49 Craig Jensen 38M M3039 NORTH GRANBY CT 27:28 8:50 4/7 31
50 Coreen Thompson 45F F4049 GRANBY CT 27:30 8:51 6/30 29
51 Jennifer Kelley 44F F4049 East Hampton CT 27:32 8:51 7/30 56
52 Traci Tefft 60F F6069 W Granby CT 27:49 8:57 1/4 232
53 Shannon Hanson 35F F3039 Granby CT 28:01 9:00 4/21 111
54 Emily Abramowitz 28F F2029 East Granby CT 28:05 9:02 1/10 42
55 Dana Lowes-Hobson 37F F3039 Granby CT 28:09 9:03 5/21 33
56 Rosie Courtney 57F F5059 Poquonck CT 28:09 9:03 2/8 193
57 Lauren Andres 27F F2029 Watertown MA 28:25 9:08 2/10 78
58 Correne Auer 41F F4049 Granby CT 28:26 9:09 8/30 135
59 BRian Rogers 45M M4049 N Granby CT 28:28 9:09 10/19 227
60 Leesa Contreras 46F F4049 North Granby CT 28:31 9:10 9/30 81
61 Keith Fetridge 53M M5059 N Granby CT 28:37 9:12 2/6 186
62 Sharon Speranza 45F F4049 WEST HARTFORD CT 28:44 9:14 10/30 112
63 Cortney Castle 45F F4049 Lake View NY 28:45 9:15 11/30 137
64 Taylor Ouimette 41F F4049 North Granby CT 29:02 9:20 12/30 120
65 Victoria Stein 26F F2029 South Windsor CT 29:19 9:26 3/10 127
66 Rachel Neely 37F F3039 CANTON CT 29:32 9:30 6/21 105
67 Stephen Simard 45M M4049 Granby CT 29:35 9:31 11/19 116
68 David Chichester 54M M5059 TORRINGTON CT 29:37 9:31 3/6 35
69 Mackenzie Haeflich 29F F2029 WEST HARTFORD CT 29:46 9:34 4/10 86
70 Brian Bartolotta 40M M4049 TOLLAND CT 29:47 9:35 12/19 15
71 Laura Hoffman 37F F3039 AVON CT 29:48 9:35 7/21 76
72 Suzanne Joseph 31F F3039 Granby CT 29:51 9:36 8/21 118
73 Lena Rosensweig 27F F2029 SIMSBURY CT 29:51 9:36 5/10 82
74 Lars Roti 11M M0012 Granby CT 29:52 9:36 8/14 200
75 Maria Gauthier 47F F4049 Chicopee MA 29:59 9:38 13/30 87
76 Jeff Weatherhead 68M M6069 Granby CT 30:04 9:40 2/7 187
77 Donna Halton 60F F6069 North Adams MA 30:10 9:42 2/4 37
78 Elizabeth Woodaman 32F F3039 Westfield MA 30:28 9:48 9/21 41
79 Christopher Hug 60M M6069 Weatogue CT 30:34 9:50 3/7 27
80 Camryn Santa 9F F0012 WEST GRANBY CT 30:36 9:50 4/15 22
81 Arthur Roti 46M M4049 Granby CT 30:43 9:53 13/19 226
82 Daria Vanderveer 52F F5059 Middlefield CT 30:43 9:53 3/8 170
83 STEPHANIE SMITH 43F F4049 Weatogue CT 30:43 9:53 14/30 115
84 Mark DaFonseca 44M M4049 West Granby CT 30:45 9:53 14/19 88
85 Grace Tyler 13F F1319 North Granby CT 30:51 9:55 2/3 47
86 Mark Tyler 57M M5059 North Granby CT 30:51 9:55 4/6 90
87 Jennifer Benson 61F F6069 Granby CT 31:16 10:03 3/4 55
88 Lana Kessell 27F F2029 MERIDEN CT 31:22 10:05 6/10 75
89 Sheri Tyler 55F F5059 North Granby CT 31:30 10:08 4/8 113
90 Ricarda Hutchinson 28F F2029 EAST GRANBY CT 31:31 10:08 7/10 106
91 Brittany Heilbroun 29F F2029 Dalton MA 31:32 10:09 8/10 17
92 Patrick Busbey 8M M0012 NORTH GRANBY CT 31:33 10:09 9/14 100
93 Katie Busbey 38F F3039 North Granby CT 31:34 10:09 10/21 68
94 TOM BUTTERFIELD 82M M7099 Windsor CT 31:35 10:09 1/1 124
95 Christina Houghton 33F F3039 E Granby CT 31:41 10:11 11/21 166
96 Patrick Gilton 12M M0012 GRANBY CT 31:46 10:13 10/14 101
97 David Blaze 60M M6069 GRANVILLE MA 32:01 10:18 4/7 34
98 Dylan Mirro 10F F0012 Granby CT 32:05 10:19 5/15 233
99 Vincent Smith 36M M3039 GRANBY CT 32:20 10:24 5/7 128
100 John Adams 62M M6069 Granby CT 32:35 10:29 5/7 63
101 David Houghton 37M M3039 E Granby CT 32:44 10:32 6/7 167
102 Jenna ANgelis 8F F0012 Granby CT 32:53 10:35 6/15 236
103 Stacie Mirro 41F F4049 Granby CT 32:54 10:35 15/30 234
104 Kloe Ouimette 11F F0012 NORTH GRANBY CT 32:55 10:35 7/15 73
105 Stephanie Pinson 51F F5059 WEATOGUE CT 32:55 10:35 5/8 114
106 Steven Slade 48M M4049 West Granby CT 33:26 10:45 15/19 117
107 Jennifer Slade 47F F4049 West Granby CT 33:26 10:45 16/30 57
108 Sarah Scotto 44F F4049 West Granby CT 33:43 10:51 17/30 108
109 Brynne Simard 10F F0012 GRANBY CT 33:45 10:51 8/15 19
110 Jessica Amplo-Atkinson 39F F3039 Granby CT 33:49 10:53 12/21 139
111 Ann Sato 40F F4049 Tariffville CT 33:57 10:55 18/30 5
112 Melissa Dethlefsen 36F F3039 GRANBY CT 34:42 11:09 13/21 93
113 John Dethlefsen 9M M0012 Granby CT 34:43 11:10 11/14 64
114 Thomas Sigmund 13M M1319 WEST GRANBY CT 34:47 11:11 14/14 142
115 Tracy Saperstein 53F F5059 SIMSBURY CT 34:57 11:14 6/8 125
116 Kelsey Brown 31F F3039 WEST HARTFORD CT 34:59 11:15 14/21 71
117 William Rogers 62M M6069 SUFFIELD CT 35:09 11:18 6/7 131
118 Bonnie Jones 45F F4049 EAST GRANBY CT 35:10 11:18 19/30 13
119 Grace Arcouette 16F F1319 Simsbury CT 35:14 11:20 3/3 163
120 Chris Arcouette 43M M4049 Simsbury CT 35:14 11:20 16/19 23
121 Michelle Puskar 41F F4049 East Hampton CT 35:14 11:20 20/30 95
122 Landon Fillmore 10M M0012 Granby CT 35:34 11:26 12/14 228
123 David Sigmund 11M M0012 WEST GRANBY CT 35:34 11:26 13/14 138
124 Vivian Peterson 10F F0012 NORTH GRANBY CT 35:39 11:28 9/15 129
125 Sara Jean Fancher 10F F0012 GRANBY CT 35:41 11:28 10/15 141
126 Rachel Ehrenwerth 11F F0012 North Granby CT 35:55 11:33 11/15 104
127 Corey Ehrenwerth 43M M4049 North Granby CT 35:56 11:33 17/19 30
128 Karen Parkin-Demmons 53F F5059 Plainville CT 36:18 11:40 7/8 65
129 James Escudero 58M M5059 Granby CT 36:22 11:42 5/6 235
130 Cynthia Adams 65F F6069 GRANBY CT 36:28 11:44 4/4 32
131 Amanda Shaw 44F F4049 W Suffield CT 36:29 11:44 21/30 229
132 Laura Smith 35F F3039 GRANBY CT 36:42 11:48 15/21 77
133 Elena Wardle 9F F0012 West Granby CT 37:29 12:03 12/15 40
134 Kate Wardle 40F F4049 WEST GRANBY CT 37:31 12:04 22/30 67
135 Taryn Frazee 26F F2029 Feeding Hills MA 37:41 12:07 9/10 230
136 Kristina Gilton 45F F4049 Granby CT 39:56 12:51 23/30 74
137 Bernadeta Eichner 39F F3039 Simsbury CT 40:53 13:09 16/21 194
138 Hillary Peterson 48F F4049 North Granby CT 41:22 13:18 24/30 49
139 Jessica Kallipolites 40F F4049 WIndsor CT 41:23 13:19 25/30 61
140 Emma Leadbeater 9F F0012 EAST GRANBY CT 41:27 13:20 13/15 43
141 Christina Leadbeater 33F F3039 EAST GRANBY CT 41:28 13:20 17/21 25
142 Anthony Leadbeater 33M M3039 East Granby CT 41:28 13:20 7/7 7
143 Leah Wardle 8F F0012 WEST GRANBY CT 41:30 13:21 14/15 80
144 Addie Markham 8F F0012 GRANBY CT 41:32 13:22 15/15 1
145 Lauren Markham 44F F4049 GRANBY CT 41:33 13:22 26/30 79
146 Michael Sweet 47M M4049 West Greenwich RI 44:36 14:21 18/19 94
147 Art Benedict 64M M6069 TORRINGTON CT 44:54 14:27 7/7 9
148 Nicole Mainville 30F F3039 ROCKY HILL CT 45:48 14:44 18/21 97
149 Tim Weber 48M M4049 Granby CT 48:48 15:42 19/19 123
150 Nyema Pinkney 47F F4049 MANCHESTER CT 49:25 15:54 27/30 238
151 Nikia Pinkney 43F F4049 East Hartford CT 49:25 15:54 28/30 99
152 Alisha Minto 37F F3039 MIDDLETOWN CT 49:26 15:54 19/21 2
153 Braden Burns 9M M0012 NORTH GRANBY CT 50:20 16:11 14/14 133
154 Andrea Burns 38F F3039 North Granby CT 50:22 16:12 20/21 132
155 Chris Liss 44F F4049 Granby CT 54:14 17:27 29/30 24
156 Jocelyn Mitchell 53F F5059 Canton CT 54:14 17:27 8/8 62
157 Dennis Mitchell 51M M5059 CANTON CT 54:15 17:27 6/6 36
158 Kendra Saulter 39F F3039 BLOOMFIELD CT 58:05 18:41 21/21 72
159 Angel Fillmore 46F F4049 Granby CT 58:29 18:49 30/30 231
160 Noelle Bellefleur 28F F2029 Springfield MA 1:01:50 19:54 10/10 237

5K Race Results ()     5K Division Results ()    

Top Male: 1. Luke Roman 2. Anthony Rainey 3. Chance Lynch 4. Nigel Walker 5. Daniel Owen

Top Female: 1. Jenna VanRyn 2. Rachel Jennings 3. Aubrey Schulz 4. Tia Angelis 5. Rosemarie Weber

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates