Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()    

E Windsor Veterans Day 5K



Vets
FINAL& nbsp;               

Vets

  2008 E Windsor Veterans Day 5K Road Race  

 Saturday Nov 8, 2008 | Town hall in E Windsor, CT  | Source: Platt Systems
Timing by: Platt Systems  RESULTS: OVerall | Divisions | Vets


                                                 Platt Systems Official Reporting System
                    E Windsor Veterans Day 5K Road Race Overall Results Posted to www.plattsys.com
           Cloudy 55 Degrees (No Rain) Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                            Overall Male : Aaron Flamino ||  2. Brett Stoeffler ||  3. Mike Hebert
                              Overall Female: Taryn Hand || 2. Sarah Simmons || 3. Meredith Kalish

OVERALL                                                                FINAL                DIVISION GENDER
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   TEAM   PLC/TOT   PLC  BIB
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ====== ======== ====== =====
  1    Aaron Flamino                33M M3039 Manchester CT            17:24  5:36           1/17    1   184 
  2    Brett Stoeffler              41M M4049 Tolland CT               17:35  5:40           1/33    2   172 
  3    Mike Hebert                  43M M4049 S Glastonbury CT         17:46  5:43           2/33    3   190 
  4    Denis Labarre Jr             14M M1317 W Suffield CT            18:08  5:50           1/18    4   168 
  5    Rodney Furr                  44M M4049 Florence CT              18:18  5:54  VET      3/33    5   99  
  6    Taryn Hand                   22F F1829 Vernon CT                18:56  6:06           1/18    1   47  
  7    John Collins                 42M M4049 Tolland CT               19:02  6:08           4/33    6   212 
  8    Sarah Simmons                28F F1829 Broad Brook CT           19:11  6:11           2/18    2   28  
  9    Ken Clark                    46M M4049 Somers (USMC) CT         19:15  6:12  VET      5/33    7   155 
  10   Joseph Hallisey              44M M4049 Glastonbury CT           19:34  6:18           6/33    8   159 
  11   Kyle Savidge                 16M M1317 S Windsor CT             19:42  6:21           2/18    9   148 
  12   Dave POrcello                49M M4049 Suffield CT              20:01  6:27           7/33    10  175 
  13   Meredith Kalish              32F F3039 Vernon CT                20:02  6:27           1/20    3   177 
  14   Scott Rossi                  45M M4049 Enfield CT               20:05  6:28           8/33    11  7   
  15   Bob Norton                   49M M4049 Somers CT                20:11  6:30           9/33    12  10  
  16   TIm Savidge                  13M M1317 S Windsor CT             20:12  6:30           3/18    13  149 
  17   Sean Goerner                 17M M1317 W. Hartford CT           20:14  6:31           4/18    14  77  
  18   Robert Burstein              40M M4049 Ellington CT             20:14  6:31          10/33    15  207 
  19   Ken Francis                  42M M4049 Broad Brook CT           20:15  6:31          11/33    16  6   
  20   Tony Bonanno                 43M M4049 Ellington CT             20:27  6:35          12/33    17  75  
  21   Kenneth Erikson              51M M5059 S Windsor CT             20:33  6:37           1/17    18  173 
  22   Don Ward                     28M M1829 BroadBRook CT            20:37  6:39           1/9     19  151 
  23   Bruce Earwaker               53M M5059 S Windsor CT             20:40  6:39           2/17    20  185 
  24   Alan Zaffetti                14M M1317 Suffield CT              20:56  6:45           5/18    21  82  
  25   Kylie McCartney              14F F1317 Manchester CT            21:02  6:47           1/16    4   163 
  26   Richard Juergens             43M M4049 Manchester CT            21:06  6:48          13/33    22  13  
  27   Jeremy Galeota               31M M3039 Ellington CT             21:10  6:49           2/17    23  118 
  28   Bob Dacey                    59M M5059 Vernon (Army) CT         21:12  6:50  VET5     3/17    24  42  
  29   Jordan Pasley                15M M1317 Windsor Locks CT         21:24  6:54           6/18    25  183 
  30   David Aprea                  42M M4049 Broad Brook CT           21:28  6:55          14/33    26  31  
  31   Brian Deming                 29M M1829 Enfield CT               21:30  6:56           2/9     27  104 
  32   Nick Parker                  15M M1317 Broadbrook CT            21:39  6:59           7/18    28  136 
  33   Andie Earwaker               15F F1317 S Windsor CT             21:44  7:00           2/16    5   186 
  34   Christian Librizzi           13M M1317 BroadBRook CT            21:48  7:01           8/18    29  203 
  35   Jose Velazquez               43M M4049 Broad Brook CT           22:01  7:06  VET     15/33    30  88  
  36   Jean Mocadlo                 47F F4049 Broad Brook CT           22:08  7:08           1/23    6   3   
  37   Tim Simoes                   50M M5059 Somers CT                22:12  7:09           4/17    31  50  
  38   Norm Cormier                 55M M5059 Ellington CT             22:15  7:10           5/17    32  78  
  39   Jae Lorennet                 50M M5059 Ellington CT             22:18  7:11           6/17    33  45  
  40   Bryan Perron                 12M M1012 BroadBRook CT            22:21  7:12           1/10    34  197 
  41   BRian Savidge                10M M1012 S W CT                   22:28  7:14           2/10    35  147 
  42   Chris Nelson                 40M M4049 W. Hartford CT           22:32  7:16          16/33    36  24  
  43   John Mackintosh              13M M1317 ellington CT             22:42  7:19           9/18    37  154 
  44   Billy Jenkins                20M M1829 Broadbrook Ct            22:43  7:19           3/9     38  21  
  45   Garrett LEmek                48M M4049 Stafford CT              22:44  7:19          17/33    39  213 
  46   Bob Wardwell                 61M M6069 Durham CT                22:46  7:20           1/4     40  202 
  47   Jessie Marrow                23M M1829 Enfield CT               23:00  7:25           4/9     41  22  
  48   Jacob Osborn                 13M M1317 Broad Brook CT           23:04  7:26          10/18    42  35  
  49   Mark Sorel                   27M M1829 Enfield USMC CT          23:10  7:28  VET      5/9     43  140 
  50   Allyssa Norton               14F F1317 Somers CT                23:19  7:31           3/16    7   9   
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================ 

                                       Platt Systems Official Reporting System
                        E Windsor Veterans Day 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                            Overall Male : Aaron Flamino ||  2. Brett Stoeffler ||  3. Mike Hebert
                              Overall Female: Taryn Hand || 2. Sarah Simmons || 3. Meredith Kalish

OVERALL                                                                FINAL                DIVISION GENDER
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   TEAM   PLC/TOT   PLC  BIB
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ====== ======== ====== =====
  51   Heather Robertson            31F F3039 Broad Brook CT           23:24  7:32           2/20    8   18  
  52   Adam Fisher                  12M M1012 BroadBRook CT            23:30  7:34           3/10    44  192 
  53   Joe Archer                   47M M4049 S Windsor CT             23:33  7:35          18/33    45  187 
  54   Steven Farmer                48M M4049 E. Windsor CT            23:35  7:36          19/33    46  11  
  55   Mikaela Martell              12F F1012 Southwick MA             23:39  7:37           1/2     9   106 
  56   Corey Mange                  23M M1829 Chicopee (USAR) MA       23:44  7:39  VET      6/9     47  181 
  57   Carl Pica-Sneeden            27M M1829 Broad Brook CT           23:46  7:39           7/9     48  93  
  58   Kimberly Edwards             37F F3039 Clinton CT               23:47  7:40           3/20    10  105 
  59   Alex Smith                   14M M1317 Ellington CT             24:01  7:44          11/18    49  201 
  60   Stuart King                  48M M4049 Ellington CT             24:01  7:44          20/33    50  97  
  61   Martin Spartz                44M M4049 Ellington CT             24:04  7:45          21/33    51  73  
  62   Leeann Cerpovicz             46F F4049 W Springfield MA         24:05  7:46           2/23    11  161 
  63   Sarah LaRocque               25F F1829 Enfield CT               24:07  7:46           3/18    12  20  
  64   Deanna Capp                  30F F3039 Ellington CT             24:12  7:48           4/20    13  101 
  65   Jennifer Hulstein            13F F1317 Ellington CT             24:25  7:52           4/16    14  56  
  66   Daniel White                 54M M5059 Farmington CT            24:30  7:54           7/17    52  127 
  67   Michael Bray                 38M M3039 Enfield CT               24:34  7:55           3/17    53  215 
  68   Laurie Burstein              43F F4049 Ellington CT             24:37  7:56           3/23    15  206 
  69   Blaine Callahan              13M M1317 Broad Brook CT           24:40  7:57          12/18    54  95  
  70   Charles Moulton              37M M3039 Ellington CT             24:49  8:00           4/17    55  92  
  71   Amy Donle                    34F F3039 Enfield CT               24:57  8:02           5/20    16  196 
  72   Bill Kasmarzyk               54M M5059 S. Windsor CT            24:59  8:03  VET5     8/17    56  70  
  73   Andrew Galaska               13M M1317 Coventry CT              25:09  8:06          13/18    57  89  
  74   Keith Liggett                32M M3039 Enfield CT               25:12  8:07           5/17    58  204 
  75   Pamela Sullivan              45F F4049 S Windsor CT             25:16  8:09           4/23    17  221 
  76   Kathleen Furlani             60F F6069 Broad Brook CT           25:17  8:09           1/3     18  96  
  77   Jackie Wasdsworth            47F F4049 Broad Brook CT           25:21  8:10           5/23    19  12  
  78   Kathyn Capp                  26F F1829 Ellington CT             25:23  8:11           4/18    20  71  
  79   Ben Lorennet                 14M M1317 Ellington CT             25:26  8:12          14/18    59  44  
  80   Stephen Simmons              30M M3039 Broad Brook CT           25:35  8:15  VET      6/17    60  30  
  81   Ted Goerner                  45M M4049 W. Hartford CT           25:39  8:16          22/33    61  76  
  82   Henry BEnder                 19M M1829 New Britain (USAR) CT    25:40  8:16  VET      8/9     62  182 
  83   Tom Pilch                    55M M5059 Glastonbury CT           25:44  8:18           9/17    63  81  
  84   Alberto Cadiz                30M M3039 Hartford Ct              25:45  8:18           7/17    64  52  
  85   Martin Henry                 43M M4049 Broad Brook CT           25:58  8:22  VET     23/33    65  5   
  86   Nancy Gresh                  42F F4049 Ellington CT             26:03  8:24           6/23    21  17  
  87   Eric barnes                  10M M1012 Enfield CT               26:18  8:29           4/10    66  198 
  88   Brian Turley                 46M M4049 Broad Brook CT           26:19  8:29          24/33    67  60  
  89   Bill Schultz                 41M M4049 Broad Brook CT           26:20  8:29          25/33    68  109 
  90   Michael Rood                 56M M5059 Suffield CT              26:23  8:30          10/17    69  130 
  91   Mark Sprague                 32M M3039 Vernon CT                26:28  8:32           8/17    70  19  
  92   Todd Stiles                  36M M3039 Springfield MA           26:35  8:34           9/17    71  125 
  93   Tim Dennis                   50M M5059 Ellington - Coast Gd     26:35  8:34  VET5    11/17    72  139 
  94   Brendan Gondarowski           9M M0009 Broad Brook CT           26:36  8:34           1/2     73  51  
  95   Ted McCarthy                 36M M3039 Tolland CT               26:37  8:35          10/17    74  222 
  96   Lisa Pistorino               29F F1829 Marlborough CT           26:47  8:38           5/18    22  169 
  97   John Tracey                  51M M5059 Simsbury CT              26:53  8:40          12/17    75  166 
  98   Simone Warner                36F F3039 BroadBRook CT            26:53  8:40           6/20    23  156 
  99   Richard Zbrozek              61M M6069 Berlin (Army) CT         26:56  8:41  VET5     2/4     76  205 
  100  Grace Cedrone                46F F4049 Manchester CT            26:59  8:42           7/23    24  14  
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  2   ================ 

                                       Platt Systems Official Reporting System
                        E Windsor Veterans Day 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                            Overall Male : Aaron Flamino ||  2. Brett Stoeffler ||  3. Mike Hebert
                              Overall Female: Taryn Hand || 2. Sarah Simmons || 3. Meredith Kalish

OVERALL                                                                FINAL                DIVISION GENDER
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   TEAM   PLC/TOT   PLC  BIB
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ====== ======== ====== =====
  101  Kevin Kehoe                  12M M1012 Broad Brook CT           27:01  8:42           5/10    77  69  
  102  Wayne Osborn                 11M M1012 Broad Brook CT           27:03  8:43           6/10    78  38  
  103  Kerry Lorennet               42F F4049 Ellington CT             27:04  8:43           8/23    25  46  
  104  Kelly Strba                  15F F1317 E Windsor CT             27:06  8:44           5/16    26  132 
  105  Joe Kehoe                     9M M0009 Broad Brook CT           27:07  8:44           2/2     79  68  
  106  Ashley Gallant               14F F1317 Broad Brook CT           27:19  8:48           6/16    27  123 
  107  George Hinos                 44M M4049 Somers CT                27:22  8:49          26/33    80  103 
  108  Sara Radacsi                 36F F3039 W hartford CT            27:29  8:51           7/20    28  167 
  109  Paul Mozzicato               47M M4049 S. Windsor CT            27:30  8:52  VET     27/33    81  91  
  110  Bob Marum                    68M M6069 Simsbury CT              27:31  8:52           3/4     82  119 
  111  J WIlliam Morneault          48M M4049 Windsor CT               27:32  8:52          28/33    83  200 
  112  Daniel Galaska               12M M1012 Coventry CT              27:33  8:53           7/10    84  90  
  113  Gifford Spada                13M M1317 W. Hartford CT           27:36  8:54          15/18    85  122 
  114  Jennifer Tauro               34F F3039 Broad Brook CT           27:38  8:54           8/20    29  86  
  115  Nap Benaitis                 53M M5059 Windsor Locks CT         27:46  8:57  VET5    13/17    86  83  
  116  Dennis Fetko                 50M M5059 Broad Brook CT           27:47  8:57  VET5    14/17    87  67  
  117  Roger Peterson               55M M5059 BroadBRook CT            28:00  9:01          15/17    88  138 
  118  Molly Gallant                14F F1317 Broad Brook CT           28:14  9:06           7/16    30  124 
  119  Rick Olmstead                29M M1829 E Windsor (Army) CT      28:22  9:09  VET      9/9     89  152 
  120  Andrew Hall                  40M M4049 Enfield CT               28:25  9:09  VET     29/33    90  84  
  121  Kevin Mocadlo                13M M1317 Broad Brook CT           28:30  9:11          16/18    91  48  
  122  Rosalie Guerette             36F F3039 Ellington CT             28:45  9:16           9/20    31  219 
  123  Ken Stacey                   39M M3039 Ludlow MA                28:55  9:19          11/17    92  194 
  124  Poth Mala                    37M M3039 BB CT                    28:56  9:19          12/17    93  225 
  125  Melissa Fisher               46F F4049 BroadBRook CT            29:13  9:25           9/23    32  191 
  126  Mark Taylor                  33M M3039 Ellington CT             29:17  9:26          13/17    94  32  
  127  John Browne                  71M M70++ S Windsor (AirForce)     29:28  9:30  VET5     1/2     95  170 
  128  Gabriela Resto               10F F1012 Broad Brook CT           29:35  9:32           2/2     33  120 
  129  Kirk Gartside                37M M3039 E. Windsor CT            29:36  9:32  VET     14/17    96  15  
  130  Clay Harman                  12M M1012 East Windsor CT          29:41  9:34           8/10    97  39  
  131  Mitch Slowick                64M M6069 S. Windor CT             29:46  9:36  VET5     4/4     98  55  
  132  Jennifer Tetreault           29F F1829 Enfield CT               29:47  9:36           6/18    34  211 
  133  Jennifer Saxton              26F F1829 Enfield CT               29:47  9:36           7/18    35  210 
  134  Damiana Donnelly             39F F3039 BB CT                    29:48  9:36          10/20    36  217 
  135  art Spada                    45M M4049 W Hartford CT            29:54  9:38          30/33    99  199 
  136  Josephine Gandolfo           34F F3039 Boston MA                29:55  9:39          11/20    37  220 
  137  Jerry Martell                51M M5059 Southwick MA             30:08  9:43          16/17    100 107 
  138  Jennifer Miarecki            29F F1829 Broad Brook CT           30:15  9:45           8/18    38  36  
  139  Jennifer Miarecki            32M M3039 Broad Brook CT           30:16  9:45          15/17    101 37  
  140  Emily Lorennet               13F F1317 Ellington CT             30:51  9:57           8/16    39  43  
  141  Mary Pederson                34F F3039 Broadbrook CT            30:54  9:58          12/20    40  129 
  142  Marie Sharahan               36F F3039 Enfield Ct               30:58  9:59          13/20    41  126 
  143  Aimee DiPietro               14F F1317 W. Hartford CT           30:59  9:59           9/16    42  49  
  144  Jennifer Vigneault           29F F1829 Coventry CT              31:59  10:19           9/18    43  8   
  145  Chris Olmstead               49F F4049 Ellington CT             32:27  10:28          10/23    44  153 
  146  Melanie Williams             31F F3039 Broad Brook CT           32:43  10:33          14/20    45  80  
  147  Armando Fraga                32M M3039 Broad Brook CT           33:25  10:46  VET     16/17    102 87  
  148  Martin Resto                 42M M4049 Broad Brook CT           34:00  10:58          31/33    103 121 
  149  Trish Nelson                 42F F4049 W hartford CT            34:07  11:00          11/23    46  180 
  150  Alexis Lyons                 24F F1829 W. Hartford CT           34:12  11:01          10/18    47  112 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  3   ================ 

                                       Platt Systems Official Reporting System
                        E Windsor Veterans Day 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                            Overall Male : Aaron Flamino ||  2. Brett Stoeffler ||  3. Mike Hebert
                              Overall Female: Taryn Hand || 2. Sarah Simmons || 3. Meredith Kalish

OVERALL                                                                FINAL                DIVISION GENDER
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   TEAM   PLC/TOT   PLC  BIB
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ====== ======== ====== =====
  151  Wendy Morisano               33F F3039 Farmington CT            34:12  11:01          15/20    48  171 
  152  Sue POrcello                 46F F4049 Suffield CT              35:11  11:20          12/23    49  174 
  153  Anita Myette                 39F F3039 East Windsor CT          35:12  11:21          16/20    50  72  
  154  Diane OHagan                 50F F5059 Ellington CT             35:26  11:25           1/2     51  176 
  155  Alexandfria Cerpovicz        13F F1317 W Springfield MA         35:33  11:28          10/16    52  162 
  156  Larry Pagano                 12M M1012 BroadBrook CT            35:39  11:29           9/10    104 141 
  157  Madelyne Siewertsen          44F F4049 Vernon (USMC) CT         35:58  11:36  VET     13/23    53  195 
  158  Karen Phillips               45F F4049 Enfield CT               36:08  11:39          14/23    54  59  
  159  Robert Barnes                44M M4049 Enfield CT               36:09  11:39          32/33    105 74  
  160  Alexia Butenas               13F F1317 Enfield CT               36:16  11:41          11/16    55  26  
  161  Amanda Hernandez             15F F1317 Bloomfield CT            36:36  11:48          12/16    56  157 
  162  Erin Doyer                   27F F1829 East Windsor CT          36:57  11:55          11/18    57  27  
  163  Crystal HEnry                34F F3039 W Hartford CT            36:57  11:55          17/20    58  218 
  164  Dallas Mickey                14M M1317 BroadBrook CT            37:20  12:02          17/18    106 143 
  165  Laurie Pagano                44F F4049 BroadBrook CT            37:20  12:02          15/23    59  142 
  166  Lisa Hotchkin                46F F4049 Windsor locks CT         37:39  12:08          16/23    60  63  
  167  nathan Bissaillon            10M M1012 Somers CT                37:39  12:08          10/10    107 208 
  168  Tamara Bissaillon            34F F3039 Somers CT                37:39  12:08          18/20    61  209 
  169  Robyn Dipietro               40F F4049 W H CT                   37:41  12:09          17/23    62  158 
  170  Rebecca Talamini             15F F1317 Broad Brook CT           37:47  12:11          13/16    63  34  
  171  Nicole Piechowicz            24F F1829 Poughkeepsie NY          38:00  12:15          12/18    64  150 
  172  Samantha Turmenne            15F F1317 BroadBRook CT            38:18  12:21          14/16    65  146 
  173  Jeanne Rogers                13F F1317 East Windsor CT          38:55  12:33          15/16    66  58  
  174  Debbie Talamini              48F F4049 Broad Brook CT           39:02  12:35          18/23    67  33  
  175  Lexi Prior                   15F F1317 Broad Brook CT           41:03  13:14          16/16    68  128 
  176  Amanda Furey                 28F F1829 Enfield CT               41:06  13:15          13/18    69  134 
  177  Al Garvey                    50M M5059 Enfield CT               41:13  13:17          17/17    108 135 
  178  Minna Shyman                 61F F6069 Simsbury CT              41:58  13:32           2/3     70  111 
  179  Mike Furey                   33M M3039 Enfield CT               41:58  13:32          17/17    109 133 
  180  Ted Vincens                  13M M1317 W Hartford CT            41:59  13:32          18/18    110 160 
  181  Robin Galeota                30F F3039 Ellington CT             42:17  13:38          19/20    71  116 
  182  Susan Clark                  62F F6069 Ellington CT             42:17  13:38           3/3     72  117 
  183  Karen Downey                 40F F4049 BroadBRook CT            42:46  13:47          19/23    73  178 
  184  Lynn Dionne                  35F F3039 Burlingon CT             42:47  13:48          20/20    74  115 
  185  Robert Gleckman              74M M70++ Broad Brook CT           43:16  13:57  VET5     2/2     111 100 
  186  Lynn Maschi                  46F F4049 Berlin CT                43:40  14:05          20/23    75  224 
  187  Louisa Harman                 7F F0009 East Windsor CT          46:25  14:58           1/2     76  40  
  188  Cecilia Harman               45F F4049 East Windsor CT          46:29  14:59          21/23    77  41  
  189  Brian Cullinane              40M M4049 BB CT                    46:30  14:59          33/33    112 223 
  190  Ariana Cadiz                 28F F1829 Hartford CT              46:41  15:03          14/18    78  165 
  191  Madelyn Torres               40F F4049 Hartford CT              46:42  15:03          22/23    79  164 
  192  Patricia Ryan                52F F5059 Enfield CT               48:02  15:29           2/2     80  131 
  193  Gerda Mikkelsen              84F F70++ Broad Brook CT           48:35  15:40           1/1     81  2   
  194  Samaria Morris                9F F0009 Newington CT             49:28  15:57           2/2     82  66  
  195  Jennifer Barton              29F F1829 East Windsor CT          49:30  15:58          15/18    83  57  
  196  Melissa Sebold               29F F1829 Middletown CT            51:23  16:34          16/18    84  64  
  197  Kris Zywcinski               29F F1829 Middletown CT            51:24  16:34          17/18    85  65  
  198  Marissa Moorehead            20F F1829 BroadBRook CT            53:12  17:09          18/18    86  144 
  199  Lisa Napper                  47F F4049 BroadBrook CT            53:13  17:09          23/23    87  145 
  ====================================
====================================================================

RESULTS: OVerall | Divisions | Vets

                     Platt Systems Official Reporting System
                  E Windsor Veterans Day 5K Road Race Division Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                            Overall Male : Aaron Flamino ||  2. Brett Stoeffler ||  3. Mike Hebert
                              Overall Female: Taryn Hand || 2. Sarah Simmons || 3. Meredith Kalish

DIVISI                                                                FINAL                
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   TEAM   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ====== =====

New Division: F0009 ** Female 09 and under ** 

  1  Louisa Harman                  7F F0009 East Windsor CT          46:25  14:58 40   
  2  Samaria Morris                 9F F0009 Newington CT             49:28  15:57 66   

New Division: F1012 ** Female  from 10 to 12 ** 

  1  Mikaela Martell               12F F1012 Southwick MA             23:39  7:37 106  
  2  Gabriela Resto                10F F1012 Broad Brook CT           29:35  9:32 120  

New Division: F1317 ** Female  from 13 to 17 ** 

  1  Kylie McCartney               14F F1317 Manchester CT            21:02  6:47 163  
  2  Andie Earwaker                15F F1317 S Windsor CT             21:44  7:00 186  
  3  Allyssa Norton                14F F1317 Somers CT                23:19  7:31 9    

New Division: F1829 ** Female  from 18 to 29 ** 

  1  Taryn Hand                    22F F1829 Vernon CT                18:56  6:06 47   
  2  Sarah Simmons                 28F F1829 Broad Brook CT           19:11  6:11 28   
  3  Sarah LaRocque                25F F1829 Enfield CT               24:07  7:46 20   

New Division: F3039 ** Female  from 30 to 39 ** 

  1  Meredith Kalish               32F F3039 Vernon CT                20:02  6:27 177  
  2  Heather Robertson             31F F3039 Broad Brook CT           23:24  7:32 18   
  3  Kimberly Edwards              37F F3039 Clinton CT               23:47  7:40 105  

New Division: F4049 ** Female  from 40 to 49 ** 

  1  Jean Mocadlo                  47F F4049 Broad Brook CT           22:08  7:08 3    
  2  Leeann Cerpovicz              46F F4049 W Springfield MA         24:05  7:46 161  
  3  Laurie Burstein               43F F4049 Ellington CT             24:37  7:56 206  

New Division: F5059 ** Female  from 50 to 59 ** 

  1  Diane OHagan                  50F F5059 Ellington CT             35:26  11:25 176  
  2  Patricia Ryan                 52F F5059 Enfield CT               48:02  15:29 131  

New Division: F6069 ** Female  from 60 to 69 ** 

  1  Kathleen Furlani              60F F6069 Broad Brook CT           25:17  8:09 96   
  2  Minna Shyman                  61F F6069 Simsbury CT              41:58  13:32 111  
  3  Susan Clark                   62F F6069 Ellington CT             42:17  13:38 117  

New Division: F70++ ** Female  from 70 to ++ ** 

  1  Gerda Mikkelsen               84F F70++ Broad Brook CT           48:35  15:40 2    

                                       Platt Systems Official Reporting System
                        E Windsor Veterans Day 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                            Overall Male : Aaron Flamino ||  2. Brett Stoeffler ||  3. Mike Hebert
                              Overall Female: Taryn Hand || 2. Sarah Simmons || 3. Meredith Kalish

DIVISI                                                                FINAL                
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   TEAM   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ====== =====

New Division: M0009 ** Male  09 and under ** 

  1  Brendan Gondarowski            9M M0009 Broad Brook CT           26:36  8:34 51   
  2  Joe Kehoe                      9M M0009 Broad Brook CT           27:07  8:44 68   

New Division: M1012 ** Male   from 10 to 12 ** 

  1  Bryan Perron                  12M M1012 BroadBRook CT            22:21  7:12 197  
  2  BRian Savidge                 10M M1012 S W CT                   22:28  7:14 147  
  3  Adam Fisher                   12M M1012 BroadBRook CT            23:30  7:34 192  

New Division: M1317 ** Male   from 13 to 17 ** 

  1  Denis Labarre Jr              14M M1317 W Suffield CT            18:08  5:50 168  
  2  Kyle Savidge                  16M M1317 S Windsor CT             19:42  6:21 148  
  3  TIm Savidge                   13M M1317 S Windsor CT             20:12  6:30 149  

New Division: M1829 ** Male   from 18 to 29 ** 

  1  Don Ward                      28M M1829 BroadBRook CT            20:37  6:39 151  
  2  Brian Deming                  29M M1829 Enfield CT               21:30  6:56 104  
  3  Billy Jenkins                 20M M1829 Broadbrook Ct            22:43  7:19 21   

New Division: M3039 ** Male   from 30 to 39 ** 

  1  Aaron Flamino                 33M M3039 Manchester CT            17:24  5:36 184  
  2  Jeremy Galeota                31M M3039 Ellington CT             21:10  6:49 118  
  3  Michael Bray                  38M M3039 Enfield CT               24:34  7:55 215  

New Division: M4049 ** Male   from 40 to 49 ** 

  1  Brett Stoeffler               41M M4049 Tolland CT               17:35  5:40 172  
  2  Mike Hebert                   43M M4049 S Glastonbury CT         17:46  5:43 190  
  3  Rodney Furr                   44M M4049 Florence CT              18:18  5:54 99   

New Division: M5059 ** Male   from 50 to 59 ** 

  1  Kenneth Erikson               51M M5059 S Windsor CT             20:33  6:37 173  
  2  Bruce Earwaker                53M M5059 S Windsor CT             20:40  6:39 185  
  3  Bob Dacey                     59M M5059 Vernon (Army) CT         21:12  6:50 42   

New Division: M6069 ** Male   from 60 to 69 ** 

  1  Bob Wardwell                  61M M6069 Durham CT                22:46  7:20 202  
  2  Richard Zbrozek               61M M6069 Berlin (Army) CT         26:56  8:41 205  
  3  Bob Marum                     68M M6069 Simsbury CT              27:31  8:52 119  

New Division: M70++ ** Male   from 70 to ++ ** 

  1  John Browne                   71M M70++ S Windsor (AirForce)     29:28  9:30 170  
  2  Robert Gleckman               74M M70++ Broad Brook CT           43:16  13:57 100  
                              Platt Systems Official Reporting System
                 E Windsor Veterans Day 5K TEam Road Race Results Posted to www.plattsys.com

  ===============================================================================
  =============================================================================== 
    1            Veterans 50 +                                  4:17:45  ( 9)
  =============================================================================== 
           0      Bob Dacey                  Vernon (Army)            21:12  6:50
           0      Bill Kasmarzyk             S. Windsor               24:59  8:03
           0      Tim Dennis                 Ellington - Coast Gd     26:35  8:34
           0      Richard Zbrozek            Berlin (Army)            26:56  8:41
           0      Nap Benaitis               Windsor Locks            27:46  8:57
  =============================================================================== 
    2            Veterans 49 -                                  6:06:57  ( 14)
  =============================================================================== 
           0      Rodney Furr                Florence                 18:18  5:54
           0      Ken Clark                  Somers (USMC)            19:15  6:12
           0      Jose Velazquez             Broad Brook              22:01  7:06
           0      Mark Sorel                 Enfield USMC             23:10  7:28
           0      Corey Mange                Chicopee (USAR)          23:44  7:39

           

  Platt Enterprise Timing Service | [ Back To Top ]       

  
     


Race Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates