Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Overall 5K Race Results (F)     Age Division Results (F)     Veteran Division Results (F)    


E Windsor Veterans Day 5K
Top Male: 1. Jacob Gurzler 2. Justin Fyffe 3. Josh Ferenc 4. Brian Nelson 5. Adam Bulewich
Top Female: 1. Melissa Stellato 2. Beth Krasemann 3. Linda Yamamato 4. Sarah Simmons 5. Rachel Blinn
E Windsor Veterans Day 5K Road Race
E Windsor Town Hall - Rye St - E Windsor, CT
Certified 5K Course || Saturday Nov 5, 2011

**********************************************
OVERALL RESULTS - PICTURES ON PLATT FACEBOOK
**********************************************

OVERALL FINAL DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Jacob Gurzler 25M M1829 Manchester CT 15:31 5:00 1/8 120
2 Justin Fyffe 31M M3039 E Dummerston (Navy) VT 15:36 5:01 1/11 151
3 Josh Ferenc 29M M1829 Saxtons RIver VT 15:57 5:08 2/8 149
4 Brian Nelson 31M M3039 Vernon CT 16:38 5:21 2/11 154
5 Adam Bulewich 35M M3039 Windsor Locks CT 17:09 5:31 3/11 30
6 Aaron Flamino 36M M3039 Manchester CT 17:09 5:31 4/11 43
7 Jeff Goupel 24M M1829 CLifton Park NY 17:48 5:44 3/8 150
8 Melissa Stellato 29F F1829 Windsor Locks CT 18:13 5:52 1/8 29
9 Ned Kennedy 52M M5059 Bolton CT 18:48 6:03 1/18 31
10 Tim Goric 25M M1829 E Hartford CT 18:48 6:03 4/8 131
11 Beth Krasemann 38F F3039 Suffield CT 18:50 6:04 1/12 137
12 Ken Clark 49M M4049 Somers CT 18:56 6:06 1/12 58
13 Zoltan Rigo 28M M1829 Berlin CT 19:01 6:08 5/8 123
14 Jake KOteen 31M M3039 E Granby CT 19:08 6:10 5/11 128
15 Dan Guagni 15M M1517 BroadBrook CT 19:08 6:10 1/8 134
16 Christan Librizzi 16M M1517 E. Windsor CT 19:09 6:10 2/8 59
17 Garrett BRown 15M M1517 S WIndsor CT 19:14 6:12 3/8 139
18 Scott Rossi 48M M4049 Enfield CT 19:34 6:18 2/12 55
19 Jim Brown 50M M5059 S. Windsor CT 19:35 6:19 2/18 27
20 Linda Yamamato 34F F3039 Manchester CT 19:53 6:24 2/12 44
21 Tim Savidge 16M M1517 S Windsor CT 19:58 6:26 4/8 114
22 Patrick Savidge 14M M1314 S Windsor CT 20:08 6:29 1/7 113
23 Sarah Simmons 31F F3039 E. Windsor CT 20:21 6:33 3/12 48
24 Jonathon Morales 35M M3039 E. Windsor CT 20:22 6:34 6/11 65
25 T.J. Graham 25M M1829 Manchester CT 20:32 6:37 6/8 20
26 Rachel Blinn 16F F1517 Ellington CT 20:38 6:39 1/4 126
27 Dave Couture 41M M4049 BB (Navy) CT 20:44 6:41 3/12 119
28 Steven Morse 59M M5059 E. Windsor CT 20:49 6:42 3/18 93
29 Steve Virgadaula 51M M5059 E. Windsor CT 20:53 6:44 4/18 69
30 Dylan Costa 14M M1314 E. Windsor CT 21:01 6:46 2/7 98
31 Brian Savidge 13M M1314 S Windsor CT 21:04 6:47 3/7 112
32 LIndsay Krysiak 22F F1829 Coventry CT 21:06 6:48 2/8 3202
33 Mitch Bielenda 54M M5059 S.. Windsor CT 21:09 6:49 5/18 96
34 Clay Harman 15M M1517 E. Windsor CT 21:17 6:51 5/8 108
35 Brenden Carone 14M M1314 E. Windsor CT 21:17 6:51 4/7 100
36 Bob Norton 52M M5059 Somers CT 21:27 6:55 6/18 51
37 Tim Blinn 51M M5059 Ellington CT 21:31 6:56 7/18 57
38 Dennis O'Donnell 15M M1517 E. Windsor CT 21:44 7:00 6/8 54
39 Dani Kennedy 52F F5059 Bolton CT 21:47 7:01 1/8 32
40 Daijai Seals 12F F1012 E Hartford CT 22:06 7:07 1/6 121
41 Wayne Osborn 14M M1314 E. Windsor CT 22:08 7:08 5/7 94
42 Ron Simpson 50M M5059 Avon CT 22:15 7:10 8/18 10
43 Laura Nelson 30F F3039 Vernon CT 22:28 7:14 4/12 153
44 Tom White 59M M5059 S. Windsor CT 22:34 7:16 9/18 61
45 Martha Paluch 25F F1829 E. Windsor CT 22:45 7:20 3/8 4
46 Daniel Krasemann 10M M1012 Suffield CT 22:51 7:22 1/3 135
47 Jean Mocadlo 50F F5059 E. Windsor CT 22:56 7:23 2/8 45
48 Mark Acquaotta 56M M5059 Windsor Locks CT 23:10 7:28 10/18 37
49 Larry Chaves 67M M6069 W. Hartford CT 23:40 7:38 1/3 49
50 ROb Bakms 47M M4049 ENfield CT 23:42 7:38 4/12 140
51 Dan Savidge 9M M0009 S Windsor CT 23:57 7:43 1/1 116
52 Brian Feeney 48M M4049 E. Windsor CT 24:05 7:46 5/12 72
53 Charron Ward 34M M3039 Glastonbury CT 24:06 7:46 7/11 147
54 Sammy Chaleunphone 16M M1517 E Windsor CT 24:13 7:48 7/8 110
55 Deanna Capp 33F F3039 Windsor Locks CT 24:15 7:49 5/12 92
56 Ben Mattheis 58M M5059 Cheshire CT 24:18 7:50 11/18 23
57 Gregg Cormier 35M M3039 Ellington CT 24:29 7:53 8/11 80
58 David Gordon 57M M5059 ROcky Hill CT 24:34 7:55 12/18 138
59 Kathy Capp 29F F1829 WIndsor LOcks CT 24:36 7:56 4/8 129
60 Gwen Unterstein 41F F4049 Ellington CT 24:42 7:58 1/7 85
61 Steve Tolman 65M M6069 Vernon CT 24:43 7:58 2/3 9
62 Ray Prest 72M M7079 Ellington CT 24:44 7:58 1/4 50
63 Bob Decker 44M M4049 E. Windsor CT 24:52 8:01 6/12 103
64 Kathleen Furlani 63F F6069 E. Windsor CT 24:54 8:01 1/3 86
65 David Gallagher 32M M3039 E WIndsor CT 24:59 8:03 9/11 127
66 Frank Pasini 45M M4049 Tolland CT 25:18 8:09 7/12 132
67 Evan Hamilton 23M M1829 E. Windsor CT 25:35 8:15 7/8 77
68 Betsy Bielefield 52F F5059 Middletown CT 25:47 8:19 3/8 70
69 Russell Williams 39M M3039 E. Windsor CT 25:54 8:21 10/11 73
70 Heather Rochette 34F F3039 E. Windsor CT 25:57 8:22 6/12 105
71 Cathy KIng 51F F5059 Manchester CT 26:06 8:25 4/8 152
72 Anthony Morneault 49M M4049 Terryville CT 26:14 8:27 8/12 84
73 Brendan Gondarowski 12M M1012 Broad Brook CT 26:46 8:38 2/3 159
74 Molly Gallant 17F F1517 Broad Brook CT 27:11 8:46 2/4 157
75 Ashley Gallant 17F F1517 Broad Brook CT 27:11 8:46 3/4 156
76 Angela Gioella 40F F4049 Windsor Locks CT 27:12 8:46 2/7 8
77 Tammy Chevner 40F F4049 W SUffield CT 27:18 8:48 3/7 158
78 Debra Stroiney 32F F3039 E WIndsor CT 27:28 8:51 7/12 3201
79 Brian Rivard 70M M7079 S.. Windsor CT 27:28 8:51 2/4 101
80 Michael Rood 59M M5059 Suffield CT 27:34 8:53 13/18 3204
81 Todd Stiles 39M M3039 E. Windsor CT 27:44 8:56 11/11 75
82 Brad Gibson 14M M1314 Broad Brook CT 27:45 8:57 6/7 111
83 Joe Kehoe 12M M1012 E. Windsor CT 28:01 9:02 3/3 16
84 Elizabeth Savidge 11F F1012 S Windsor CT 28:06 9:03 2/6 115
85 Dennis Fetko 53M M5059 E. Windsor CT 28:27 9:10 14/18 39
86 Melissa Fisher 49F F4049 E. Windsor CT 28:36 9:13 4/7 83
87 Emma Krasemann 8F F0009 Suffield CT 28:38 9:14 1/2 136
88 Richard Zbrozek 64M M6069 Berlin (Army) CT 28:59 9:20 3/3 122
89 Allyson Bauer 22F F1829 Broad Brook CT 29:18 9:27 5/8 133
90 John OLechnicki 15M M1517 BroadBRook CT 29:32 9:31 8/8 3203
91 Jim Shewokis 47M M4049 Somers CT 29:34 9:32 10/12 18
92 Cari Mazza 41F F4049 Somers CT 29:35 9:32 5/7 19
93 CLinton Driscoll 58M M5059 S WIndsor (Army) CT 30:41 9:53 15/18 148
94 Rob Picone 40M M4049 Marlborough CT 30:45 9:55 11/12 104
95 Johanna Matos 37F F3039 E Hartford CT 31:15 10:04 8/12 146
96 Jenifer Barton 32F F3039 Enfield CT 31:23 10:07 9/12 3
97 Jessica Saponare 11F F1012 E Windsor CT 31:25 10:08 3/6 125
98 John Browne 74M M7079 S. Windsor CT 31:33 10:10 3/4 12
99 Barbara Maloney 65F F6069 TOlland CT 32:09 10:22 2/3 155
100 Martin Alberti 51M M5059 Somers CT 32:23 10:26 16/18 118
101 Meg Michael 38F F3039 Enfield CT 32:56 10:37 10/12 56
102 Melissa Perry 17F F1517 Somers CT 33:12 10:42 4/4 141
103 Marie Shanahan 39F F3039 E. Windsor CT 33:15 10:43 11/12 76
104 Jennifer Osborn 45F F4049 Broad Brook CT 33:18 10:44 5/7 130
105 Arlene Young 57F F5059 Ellington CT 35:01 11:17 5/8 11
106 Kerri Carle 29F F1829 Enfield CT 35:30 11:27 6/8 106
107 Codi Alberti 20M M1829 Somers CT 35:53 11:34 8/8 13
108 Briana Corone 12F F1012 E WIndsor CT 36:36 11:48 4/6 124
109 Kaylee Alberti 18F F1829 Somers CT 37:11 11:59 7/8 14
110 Kasey Schultz 7F F0009 BroadBrook CT 37:18 12:01 2/2 142
111 Jim Byrne 72M M7079 S.. Windsor CT 37:46 12:10 4/4 97
112 Louisa Harman 10F F1012 E. Windsor CT 39:22 12:41 5/6 109
113 Cecilia Harman 48F F4049 E. Windsor CT 39:23 12:42 6/7 107
114 Jackie Rivard 66F F6069 S.. Windsor CT 39:25 12:42 3/3 102
115 Rich Silverstein 57M M5059 Ellington CT 43:11 13:55 17/18 82
116 Sanaria Morris 12F F1012 Newington CT 43:44 14:06 6/6 67
117 Michelle Morris 37F F3039 Newington CT 43:47 14:07 12/12 68
118 Debbie Talamini 51F F5059 BroadBrook CT 45:18 14:36 6/8 144
119 Rebecca Talamini 18F F1829 BroadBrook CT 45:18 14:36 8/8 145
120 Ken Francis 45M M4049 E. Windsor CT 55:37 17:56 12/12 25
121 Sharon Francis 46F F4049 E. Windsor CT 55:38 17:56 7/7 26
122 Christian Kannair 14M M1314 Broad Brook CT 58:07 18:44 7/7 117
123 Deb Alberti 57F F5059 Somers CT 58:10 18:45 7/8 15
124 Sandra Roy 50F F5059 E. Windsor CT 58:11 18:46 8/8 17
125 Ernie Teixeira 59M M5059 E. Windsor CT 58:19 18:48 18/18 2

Overall 5K Race Results (F)     Age Division Results (F)     Veteran Division Results (F)    

Top Male: 1. Jacob Gurzler 2. Justin Fyffe 3. Josh Ferenc 4. Brian Nelson 5. Adam Bulewich

Top Female: 1. Melissa Stellato 2. Beth Krasemann 3. Linda Yamamato 4. Sarah Simmons 5. Rachel Blinn

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates