Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Boys Race Results (F)     Girls Race Results (F)    

SENE Cross Country Championships
2014 SENE Cross Country Championships
Friday Oct 31, 2104 || St Andrews School - Barrington, RI
Plattsys Timing & Scoring
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

2014 SENE Cross Country Championships Friday Oct 31, 2104 || St Andrews School - Barrington, RI Plattsys Timing & Scoring Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com ******************************* TEAM SCORES BOYS ******************************* 1. Wheeler School (33) 2. Marianapolis Preparatory (90); 3. Providence Country Day (93); 4. The Williams School (94); 5. St. Andrews (146); 6. Rocky Hill School (158); 7. Saint Thomas More (166); 8. Hyde School (184); ******************************* PLATTSYS SCORIGN DETAIL BOYS ******************************* Plc Score Team Name Cumm Time (# Fin) =========================================================================== 1 33 Wheeler School 1:30:34.2 ( 30) =========================================================================== 1 Ian Steller SR 16:51.1 5:25 2 Michael Matt JR 17:49.9 5:44 9 Owen Morris SR 18:36.2 5:59 10 Matthew Sawoski SO 18:37.2 5:59 11 George Ward SO 18:39.8 6:00 (12) Max Prescott FR 18:43.2 6:01 (13) Charlie Woolsey SR 18:49.3 6:03 =========================================================================== 2 90 Marianapolis Preparatory 1:38:29.5 ( 15) =========================================================================== 6 Justin Kunkel SR 18:22.6 5:54 17 Josh Eilerman JR 19:35.8 6:18 19 Andres Castillo JR 19:46.7 6:21 20 Chapin Cheney JR 19:52.2 6:23 28 Adrian LaFleur GR 20:52.2 6:43 (33) Alex Murphy JR 21:19.0 6:51 (34) Dylan Haviland FR 21:19.4 6:51 =========================================================================== 3 93 Providence Country Day 1:39:25.3 ( 12) =========================================================================== 5 Patrick Brennan JR 18:20.2 5:54 18 Mark Gall JR 19:41.4 6:20 21 James Stergois SR 20:12.9 6:30 23 Mark Zito FR 20:23.4 6:33 26 Colin Stergois SO 20:47.4 6:41 (29) Anthony Chamoun FR 20:55.4 6:44 (31) John Batista SO 21:01.5 6:46 =========================================================================== 4 94 The Williams School 1:39:19.0 ( 15) =========================================================================== 3 Justin Shafner 11 17:59.7 5:47 7 Will Jarrett 09 18:33.7 5:58 24 Sam Schavoir 12 20:34.8 6:37 25 Josh Goldstein 12 20:36.2 6:37 35 David McCarthy 09 21:34.6 6:56 (38) Edward Kaften 08 21:55.9 7:03 (42) Bert Atwater 12 22:20.4 7:11 =========================================================================== 5 146 St. Andrews 1:44:51.8 ( 11) =========================================================================== 8 Mark Read SO 18:34.9 5:58 27 Sam Malkin SO 20:49.4 6:42 32 Doug Anthony SR 21:15.8 6:50 39 Garrett Hines 08 22:01.5 7:05 40 Ted Sklarz FR 22:10.2 7:08 (41) Michael Shang SR 22:17.4 7:10 (43) Ronan Ellis FR 22:22.6 7:11 =========================================================================== 6 158 Rocky Hill School 1:46:04.2 ( 8) =========================================================================== 14 Mikhail Randall SO 18:51.7 6:04 15 Danil Randall SO 19:22.2 6:14 37 Shane Woolley SR 21:48.9 7:00 44 Alejandro Perez SO 22:36.5 7:16 48 Griffin Rademacher JR 23:24.9 7:31 (52) Noah Jackson FR 25:48.4 8:18 (54) Nicolas Mancini SO 26:00.0 8:22 Platt Systems Official Reporting System 2014 SENE Cross Country Championships Results Posted to www.plattsys.com =========================================================================== 7 166 Saint Thomas More 1:51:38.0 ( 7) =========================================================================== 4 Dvonne Trumbo SR 18:18.0 5:53 22 Sakye Reels-Felder FR 20:20.2 6:32 36 Ippei Tajima SR 21:37.9 6:57 51 Tom Underhill JR 25:31.7 8:12 53 Leighton Lampley FR 25:50.2 8:18 (55) Keyin Ding SO 27:46.9 8:56 (56) William Lampley FR 27:59.7 9:00 =========================================================================== 8 184 Hyde School 1:50:05.4 ( 13) =========================================================================== 16 Corbin Basile FR 19:30.2 6:16 30 Artem Chekmarev SO 20:57.2 6:44 45 Ryan Slutzky JR 23:07.7 7:26 46 Thomas Schilling JR 23:14.6 7:28 47 Dan Oleson SR 23:15.7 7:28 (49) Mike Yao SR 24:27.4 7:52 (50) Abrham Nichols FR 24:38.4 7:55 ************************************ PLATTSYS INDIVIDUAL RESULTS BOYS ************************************ OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 1 Ian Steller SR 16:51.1 5:25 WHEE Wheeler School 1 1 1790 2 Michael Matt JR 17:49.9 5:44 WHEE Wheeler School 2 2 1781 3 Justin Shafner 11 17:59.7 5:47 WILS The Williams School 3 1 1762 4 Dvonne Trumbo SR 18:18.0 5:53 STM Saint Thomas More 4 1 1555 5 Patrick Brennan JR 18:20.2 5:54 PROV Providence Country D 5 1 1513 6 Justin Kunkel SR 18:22.6 5:54 MARI Marianapolis Prepara 6 1 1504 7 Will Jarrett 09 18:33.7 5:58 WILS The Williams School 7 2 1596 8 Mark Read SO 18:34.9 5:58 STAW St. Andrews 8 1 1585 9 Owen Morris SR 18:36.2 5:59 WHEE Wheeler School 9 3 1783 10 Matthew Sawoski SO 18:37.2 5:59 WHEE Wheeler School 10 4 1788 11 George Ward SO 18:39.8 6:00 WHEE Wheeler School 11 5 1794 12 Max Prescott FR 18:43.2 6:01 WHEE Wheeler School 12 6 1784 13 Charlie Woolsey SR 18:49.3 6:03 WHEE Wheeler School 13 7 1795 14 Mikhail Randall SO 18:51.7 6:04 ROCK Rocky Hill School 14 1 1538 15 Owen Monroe JR 18:53.4 6:04 WHEE Wheeler School 0 8 1782 16 Danil Randall SO 19:22.2 6:14 ROCK Rocky Hill School 15 2 1539 17 Corbin Basile FR 19:30.2 6:16 HYDE Hyde School 16 1 1560 18 Josh Eilerman JR 19:35.8 6:18 MARI Marianapolis Prepara 17 2 1500 19 Mark Gall JR 19:41.4 6:20 PROV Providence Country D 18 2 1517 20 Andres Castillo JR 19:46.7 6:21 MARI Marianapolis Prepara 19 3 1496 21 Chapin Cheney JR 19:52.2 6:23 MARI Marianapolis Prepara 20 4 1498 22 Dan Duff JR 19:58.8 6:25 WHEE Wheeler School 0 9 1769 23 Ezra Rice SR 19:59.2 6:26 WHEE Wheeler School 0 10 1785 24 James Stergois SR 20:12.9 6:30 PROV Providence Country D 21 3 1526 25 Sakye Reels-Felder FR 20:20.2 6:32 STM Saint Thomas More 22 2 1553 26 Ben Saccone JR 20:20.4 6:32 WHEE Wheeler School 0 11 1786 27 Mark Zito FR 20:23.4 6:33 PROV Providence Country D 23 4 1529 28 Greg Kaiser JR 20:25.8 6:34 WHEE Wheeler School 0 12 1778 29 Rob Titsworth SO 20:25.9 6:34 WHEE Wheeler School 0 13 1793 30 Andy Lee SO 20:26.2 6:34 WHEE Wheeler School 0 14 1780 31 Asa Hebb JR 20:28.4 6:35 WHEE Wheeler School 0 15 1777 32 Sam Schavoir 12 20:34.8 6:37 WILS The Williams School 24 3 1761 33 Josh Goldstein 12 20:36.2 6:37 WILS The Williams School 25 4 1595 34 Tyler Harden SR 20:42.2 6:39 WHEE Wheeler School 0 16 1776 35 Clem Titsworth SR 20:47.1 6:41 WHEE Wheeler School 0 17 1792 36 Colin Stergois SO 20:47.4 6:41 PROV Providence Country D 26 5 1525 37 Sam Malkin SO 20:49.4 6:42 STAW St. Andrews 27 2 1584 38 Adrian LaFleur GR 20:52.2 6:43 MARI Marianapolis Prepara 28 5 1506 39 Will Evans JR 20:52.4 6:43 WHEE Wheeler School 0 18 1772 40 Anthony Chamoun FR 20:55.4 6:44 PROV Providence Country D 29 6 1515 41 Artem Chekmarev SO 20:57.2 6:44 HYDE Hyde School 30 2 1561 42 Henry Sanzo SO 20:59.9 6:45 WHEE Wheeler School 0 19 1787 43 John Batista SO 21:01.5 6:46 PROV Providence Country D 31 7 1511 44 Benjamin Cross SO 21:01.6 6:46 PROV Providence Country D 0 8 1516 45 Zach Adams FR 21:05.2 6:47 WHEE Wheeler School 0 20 1763 46 Doug Anthony SR 21:15.8 6:50 STAW St. Andrews 32 3 1576 47 Alex Murphy JR 21:19.0 6:51 MARI Marianapolis Prepara 33 6 1508 48 Dylan Haviland FR 21:19.4 6:51 MARI Marianapolis Prepara 34 7 1501 49 Andrew Simonson JR 21:25.9 6:53 WHEE Wheeler School 0 21 1789 50 Ben Esposito SO 21:28.7 6:54 WHEE Wheeler School 0 22 1771 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================ 2014 SENE Cross Country Championships Friday Oct 31, 2104 || St Andrews School - Barrington, RI Plattsys Timing & Scoring Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 51 Cooper Bennet FR 21:30.4 6:55 WHEE Wheeler School 0 23 1764 52 David McCarthy 09 21:34.6 6:56 WILS The Williams School 35 5 1755 53 Chris Duff JR 21:36.9 6:57 WHEE Wheeler School 0 24 1770 54 Ippei Tajima SR 21:37.9 6:57 STM Saint Thomas More 36 3 1554 55 Anthony Bomba JR 21:41.8 6:58 WHEE Wheeler School 0 25 1766 56 Anqi Chen SR 21:47.5 7:00 MARI Marianapolis Prepara 0 8 1497 57 Shane Woolley SR 21:48.9 7:00 ROCK Rocky Hill School 37 3 1540 58 Edward Kaften 08 21:55.9 7:03 WILS The Williams School 38 6 1597 59 Garrett Hines 08 22:01.5 7:05 STAW St. Andrews 39 4 1581 60 Ryan Barishian JR 22:03.7 7:05 MARI Marianapolis Prepara 0 9 1494 61 Jeffrey Giguere JR 22:06.8 7:06 WHEE Wheeler School 0 26 1775 62 Will DiStefano FR 22:08.2 7:07 WHEE Wheeler School 0 27 1768 63 Ted Sklarz FR 22:10.2 7:08 STAW St. Andrews 40 5 1588 64 Ben Foss FR 22:11.9 7:08 WHEE Wheeler School 0 28 1774 65 Michael Shang SR 22:17.4 7:10 STAW St. Andrews 41 6 1587 66 Bert Atwater 12 22:20.4 7:11 WILS The Williams School 42 7 1591 67 Ronan Ellis FR 22:22.6 7:11 STAW St. Andrews 43 7 1578 68 Eric Sale 09 22:25.2 7:12 WILS The Williams School 0 8 1760 69 Colin Ladd SO 22:34.9 7:15 WHEE Wheeler School 0 29 1779 70 Alejandro Perez SO 22:36.5 7:16 ROCK Rocky Hill School 44 4 1536 71 Ben Heaney SO 22:38.4 7:17 MARI Marianapolis Prepara 0 10 1502 72 Freddy Butler SO 22:40.6 7:17 WHEE Wheeler School 0 30 1767 73 Henry Viall SO 22:40.8 7:17 PROV Providence Country D 0 9 1527 74 Vincent Yuan SR 22:44.0 7:18 MARI Marianapolis Prepara 0 11 1509 75 Jacob Lafiandra SO 22:44.7 7:18 MARI Marianapolis Prepara 0 12 1505 76 Josh Bussiere FR 22:48.7 7:20 MARI Marianapolis Prepara 0 13 1495 77 Elijah Byrnes SO 22:51.2 7:21 PROV Providence Country D 0 10 1514 78 Colin Ladd 08 22:51.8 7:21 WILS The Williams School 0 9 1598 79 Hartmut Doerwaldt 06 23:00.4 7:24 WILS The Williams School 0 10 1594 80 Ryan Slutzky JR 23:07.7 7:26 HYDE Hyde School 45 3 1571 81 Nick Ledoux FR 23:14.4 7:28 STAW St. Andrews 0 8 1582 82 Thomas Schilling JR 23:14.6 7:28 HYDE Hyde School 46 4 1570 83 Dan Oleson SR 23:15.7 7:28 HYDE Hyde School 47 5 1569 84 Griffin Rademacher JR 23:24.9 7:31 ROCK Rocky Hill School 48 5 1537 85 Geo Baptista SO 23:50.7 7:40 STAW St. Andrews 0 9 1577 86 Patrick Madaus 12 23:57.0 7:42 WILS The Williams School 0 11 1599 87 Mike Yao SR 24:27.4 7:52 HYDE Hyde School 49 6 1572 88 Abrham Nichols FR 24:38.4 7:55 HYDE Hyde School 50 7 1568 89 Simon Gong SO 24:39.9 7:56 HYDE Hyde School 0 8 1564 90 Ethan Ridgell SR 24:46.7 7:58 STAW St. Andrews 0 10 1586 91 Tyler Jenkins SR 24:49.7 7:59 HYDE Hyde School 0 9 1566 92 Nathanael Padgett 08 24:50.0 7:59 WILS The Williams School 0 12 1758 93 Anthony Mastocchio JR 24:51.2 7:59 HYDE Hyde School 0 10 1567 94 Trey DiBona 08 24:54.7 8:00 WILS The Williams School 0 13 1593 95 Sam Morris 11 25:15.1 8:07 WILS The Williams School 0 14 1756 96 Jimmy Zeng SO 25:25.9 8:10 STAW St. Andrews 0 11 1589 97 Tom Underhill JR 25:31.7 8:12 STM Saint Thomas More 51 4 1556 98 Jimmy Chu SO 25:47.5 8:18 MARI Marianapolis Prepara 0 14 1499 99 Noah Jackson FR 25:48.4 8:18 ROCK Rocky Hill School 52 6 1530 100 Tom Huang SO 25:49.2 8:18 HYDE Hyde School 0 11 1565 ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 2 ================ 2014 SENE Cross Country Championships Friday Oct 31, 2104 || St Andrews School - Barrington, RI Plattsys Timing & Scoring Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com OVERALL FINAL SCORE TEAM PLC Name CLS TIME PACE TEAM TEAM PLC PLC BIB ==== ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== ===== 101 Leighton Lampley FR 25:50.2 8:18 STM Saint Thomas More 53 5 1547 102 Nicolas Mancini SO 26:00.0 8:22 ROCK Rocky Hill School 54 7 1534 103 Edward Litvinov JR 27:18.4 8:47 ROCK Rocky Hill School 0 8 1532 104 Jeremy Lutz FR 27:23.5 8:48 PROV Providence Country D 0 11 1520 105 Owen Padgett 06 27:26.3 8:49 WILS The Williams School 0 15 1757 106 Keyin Ding SO 27:46.9 8:56 STM Saint Thomas More 55 6 1543 107 William Lampley FR 27:59.7 9:00 STM Saint Thomas More 56 7 1548 108 Jacob Beard FR 28:03.4 9:01 PROV Providence Country D 0 12 1512 109 Jason Zheng SO 28:12.9 9:04 HYDE Hyde School 0 12 1574 110 Jake Mueller SO 28:19.9 9:06 MARI Marianapolis Prepara 0 15 1507 111 Henry Yu SO 31:14.8 10:03 HYDE Hyde School 0 13 1573


Boys Race Results (F)     Girls Race Results (F)    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates