Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


5 MIle Race Results     5 Mile Division Results     5K Race Results     5K Division Results     Y Cup Results    


Apple Harvest Festival 5 Mile Road Race
Top Male: 1. John Longo 2. Tyler Hayward 3. Jim Rosenberger 4. Ryan O'Connor 5. Mario Longo
Top Female: 1. Tessa Mah 2. Tracy Hubert 3. Morgan Dunne 4. Elizabeth Genest 5. Christie Kania
2015 Apple Harvest Festival 5 Mile/5k Road Races
Sunday Oct 4, 2015 - Town Green - Southington, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - 49 degrees - Partly Cloudy
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : John Longo Overall Female: Tessa Mah

**************************************************************************************************
PLATTSYS.COM 5 MILE RESULTS
**************************************************************************************************

OVERALL GUN NET DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT BIB
1 John Longo 27M M2029 Southington CT 28:06 28:06 5:37 1/31 105
2 Tyler Hayward 19M M1619 Naugatuck CT 28:32 28:32 5:42 1/4 293
3 Jim Rosenberger 25M M2029 Southington CT 28:42 28:42 5:44 2/31 321
4 Ryan O'Connor 34M M3039 Bristol CT 29:11 29:10 5:50 1/49 180
5 Mario Longo 43M M4049 Cheshire CT 29:52 29:52 5:58 1/44 236
6 Bruce Christensen 47M M4049 Bolton CT 30:12 30:11 6:02 2/44 364
7 Joe Emmendorfer 50M M5059 Watertown CT 30:46 30:46 6:09 1/26 352
8 John Minervino 52M M5059 Higganum CT 31:11 31:10 6:14 2/26 228
9 Bill Zielinski 38M M3039 Southington CT 31:23 31:22 6:16 2/49 18
10 Matthew Parrotti 26M M2029 Brooklyn NY 31:34 31:32 6:18 3/31 256
11 Jon McKinstry 34M M3039 Southington CT 31:52 31:52 6:22 3/49 184
12 Darrell Cook 40M M4049 Plantsville CT 32:29 32:29 6:29 3/44 58
13 Ryan Goyen 24M M2029 East Hampton CT 32:40 32:40 6:32 4/31 80
14 Connor Green 24M M2029 Wethersfield CT 33:11 33:10 6:38 5/31 277
15 Tessa Mah 33F F3039 Southington CT 33:18 33:17 6:39 1/68 326
16 David May 44M M4049 Wallingford CT 33:23 33:19 6:40 4/44 329
17 James McAloon 31M M3039 Southington CT 33:27 33:24 6:41 4/49 300
18 Jonathan Pohorilak 32M M3039 Woburn MA 33:30 33:26 6:42 5/49 351
19 Duane Scotti 35M M3039 Cheshire CT 33:34 33:33 6:42 6/49 100
20 Ben Pare 39M M3039 Ellington CT 33:45 33:45 6:45 7/49 221
21 Joseph Lasikey 51M M5059 Plantsville CT 33:48 33:46 6:45 3/26 380
22 David Buono 53M M5059 Unionville CT 33:49 33:49 6:45 4/26 55
23 Tracy Hubert 43F F4049 Southington CT 33:50 33:48 6:46 1/47 320
24 Morgan Dunne 26F F2029 New York NY 33:50 33:49 6:46 1/47 248
25 Daniel Scalo 41M M4049 Waterbury CT 34:03 34:01 6:48 5/44 283
26 Nicholai Dalidowitz 32M M3039 Southington CT 34:06 34:06 6:49 8/49 234
27 Gleb Popoff 35M M3039 Farmington CT 34:07 34:02 6:49 9/49 170
28 Michael Kryzanski 44M M4049 Southington CT 34:09 34:08 6:49 6/44 260
29 Zachary Blake 16M M1619 Plantsville CT 34:11 34:10 6:50 2/4 29
30 Ryan Heisler 30M M3039 Plantsville CT 34:14 34:14 6:50 10/49 338
31 Steve Drechsler 39M M3039 Southington CT 34:29 34:27 6:53 11/49 77
32 Elizabeth Genest 25F F2029 Prospect CT 34:35 34:34 6:55 2/47 24
33 Alex Duffy 26M M2029 Thorofare NJ 34:37 34:35 6:55 6/31 191
34 James O'Rourke 42M M4049 Southington CT 34:57 34:56 6:59 7/44 278
35 Jonathan Potter 45M M4049 Southington CT 35:20 35:18 7:04 8/44 20
36 Gene Whitaker 45M M4049 Southington CT 35:24 35:14 7:04 9/44 249
37 Mark Reider 51M M5059 Southington CT 35:25 35:24 7:05 5/26 32
38 Tiago Marinino 22M M2029 Hartford CT 35:27 35:20 7:05 7/31 337
39 Rob Lalla 36M M3039 Plantsville CT 35:28 35:23 7:05 12/49 63
40 Kevin Pietsch 26M M2029 Philadelphia PA 35:31 35:23 7:06 8/31 334
41 Robert Palko 25M M2029 Southington CT 35:33 35:32 7:06 9/31 372
42 Paul Baldini 43M M4049 North Haven CT 35:38 35:37 7:07 10/44 239
43 Grayson Borla 11M M1015 Southington CT 35:43 35:41 7:08 1/2 173
44 Ken Paprzyca 47M M4049 Southington CT 35:50 35:46 7:10 11/44 160
45 Christie Kania 35F F3039 Southington CT 35:57 35:53 7:11 2/68 382
46 John Rosenberger 55M M5059 Plantsville CT 36:07 36:02 7:13 6/26 61
47 Chris Trupp 44M M4049 Southbury CT 36:18 36:10 7:15 12/44 162
48 Dave Genest 58M M5059 Prospect CT 36:30 36:27 7:18 7/26 25
49 Ashley Brilla 28F F2029 Plainville CT 36:32 36:30 7:18 3/47 12
50 John Wells 35M M3039 Bethel CT 36:37 36:23 7:19 13/49 348
51 Bob Huckins 62M M6069 Southington CT 36:47 36:45 7:21 1/18 41
52 Carina Halloran 39F F3039 Southington CT 36:48 36:44 7:21 3/68 97
53 Mike Rocco 39M M3039 Southington CT 36:50 36:38 7:22 14/49 288
54 Daniela Abruzzese 24F F2029 Hoboken NJ 36:50 36:36 7:22 4/47 140
55 Hilde Heck 37F F3039 Lyme CT 36:55 36:54 7:23 4/68 355
56 Wayne Carlson 43M M4049 Middletown CT 37:04 36:54 7:24 13/44 199
57 Jessica McKinstry 34F F3039 Southington CT 37:05 37:02 7:25 5/68 185
58 P.J. Huggins 45M M4049 Thomaston CT 37:06 37:01 7:25 14/44 240
59 Bill Borla 75M M7079 Torrington CT 37:07 37:04 7:25 1/2 174
60 Peter Borla 42M M4049 Hamden CT 37:08 37:06 7:25 15/44 172
61 Bill Lombardi 63M M6069 Southington CT 37:24 37:23 7:28 2/18 7
62 Mary Humphrey 44F F4049 Southington CT 37:29 37:28 7:29 2/47 17
63 Alice Genest 53F F5059 Prospect CT 37:33 37:31 7:30 1/17 26
64 Patrick Turek 26M M2029 Southington CT 37:35 37:31 7:31 10/31 349
65 William Liebler 42M M4049 Southington CT 37:38 37:34 7:31 16/44 19
66 Dan Tumolo 41M M4049 Plainville CT 37:40 37:37 7:32 17/44 183
67 Sarah Dombrowski 26F F2029 Groton CT 37:49 37:44 7:33 5/47 252
68 John Battista 36M M3039 Woodside NY 37:51 37:34 7:34 15/49 322
69 Elizabeth Mihalakos 33F F3039 New Britain CT 37:55 37:52 7:35 6/68 82
70 Lily Carnright 39F F3039 Southington CT 37:58 37:56 7:35 7/68 39
71 Bill Schrlau 47M M4049 Southington CT 38:00 37:56 7:36 18/44 90
72 Laura Crowley 23F F2029 Plantsville CT 38:01 37:59 7:36 6/47 4
73 Jason Giannelli 42M M4049 East Greenwich RI 38:02 37:50 7:36 19/44 363
74 Christian Wn?ta 24M M2029 Southington CT 38:03 38:01 7:36 11/31 235
75 Mike Feinberg 39M M3039 North Haven CT 38:05 37:55 7:37 16/49 237
76 Karen Prado 49F F4049 Wethersfield CT 38:05 38:03 7:37 3/47 358
77 Henryk Gudelski 47M M4049 Poland EU 38:09 38:08 7:37 20/44 346
78 Kelley Longo 40F F4049 Southington CT 38:09 38:05 7:37 4/47 362
79 Karen Donorfio 34F F3039 Southington CT 38:10 38:00 7:38 8/68 205
80 Diane Snow 52F F5059 Plantsville CT 38:13 38:09 7:38 2/17 14
81 Arthur Dutra 52M M5059 S Meriden CT 38:15 38:08 7:39 8/26 324
82 Gina Levesque 29F F2029 Plantsville CT 38:18 38:16 7:39 7/47 44
83 Jennifer Manware 46F F4049 Plantsville CT 38:19 38:12 7:39 5/47 182
84 Casey Liebler 39M M3039 Glastonbury CT 38:21 38:17 7:40 17/49 98
85 Rosanne Tiso 48F F4049 Wolcott CT 38:22 38:21 7:40 6/47 114
86 Laura Summers 43F F4049 Southington CT 38:25 38:21 7:41 7/47 135
87 Chris Pierce 37M M3039 Southington CT 38:30 38:19 7:42 18/49 333
88 Rick Spiker 41M M4049 Naugatuck CT 38:37 38:32 7:43 21/44 227
89 Gary Beaumont 54M M5059 Southington CT 38:39 38:31 7:43 9/26 16
90 Tara Pucci 37F F3039 Southington CT 38:41 38:39 7:44 9/68 287
91 Kenneth Tumolo 43M M4049 Southington CT 38:43 38:40 7:44 22/44 168
92 Dan Barroso 28M M2029 Belchertown CT 38:45 38:31 7:45 12/31 204
93 David Yanosy 36M M3039 Southington CT 38:51 38:51 7:46 19/49 285
94 Tony Ruggiero 37M M3039 Bristol CT 38:55 38:51 7:47 20/49 318
95 Ron Lamoreux JR 50M M5059 Southington CT 38:58 38:57 7:47 10/26 166
96 John Kluck 27M M2029 Drums PA 38:58 38:51 7:47 13/31 266
97 Bill Rodgers 67M M6069 Boxboro MA 39:05 39:00 7:49 3/18 1
98 Andriy Shevchuk 34M M3039 Brookfield CT 39:07 39:01 7:49 21/49 171
99 Mike Listro 16M M1619 Southington CT 39:09 39:02 7:49 3/4 210
100 Wade Montague 49M M4049 Southington CT 39:09 38:59 7:49 23/44 255
101 Jason Lawrence 22M M2029 Southington CT 39:10 39:04 7:50 14/31 209
102 Adam Pedersen 29M M2029 Southington CT 39:12 39:05 7:50 15/31 123
103 Steven Burdick 55M M5059 Naples FL 39:13 39:07 7:50 11/26 119
104 Andrew Mechlinski 59M M5059 New Britain CT 39:28 39:28 7:53 12/26 49
105 Stanley Rembisz 58M M5059 Rocky Hill CT 39:29 39:26 7:53 13/26 48
106 Lisa Barry 33F F3039 Vernon CT 39:31 39:27 7:54 10/68 150
107 Marisa Debboli 28F F2029 Southington CT 39:40 39:38 7:56 8/47 247
108 Kelly Gray 47F F4049 Southington CT 39:59 39:54 7:59 8/47 22
109 Nancy Dalrymple 39F F3039 Plantsville CT 40:05 39:59 8:01 11/68 341
110 Doug OLeary 32M M3039 Plainville CT 40:05 39:59 8:01 22/49 216
111 Karen Gillespi 58F F5059 Boxboro MA 40:05 40:01 8:01 3/17 2
112 Filomena Hurley 40F F4049 Southington CT 40:08 40:04 8:01 9/47 361
113 Jennifer Irazabal 31F F3039 Southington CT 40:10 39:57 8:02 12/68 313
114 Lee Bradley 73M M7079 Newington CT 40:12 40:09 8:02 2/2 161
115 Renny Hanson 47M M4049 Southington CT 40:19 40:14 8:03 24/44 302
116 Thom Shea 66M M6069 Woodbury CT 40:24 40:21 8:04 4/18 138
117 Dan Wilensky 49M M4049 Southington CT 40:24 40:13 8:04 25/44 35
118 Lindsey Malchow 30F F3039 Vernon CT 40:27 40:23 8:05 13/68 356
119 Steve Sheehan 61M M6069 Southington CT 40:28 40:20 8:05 5/18 342
120 Tom Scoville 54M M5059 Torignton CT 40:33 40:28 8:06 14/26 368
121 Jon Burdeshaw 41M M4049 Plantsville CT 40:37 40:28 8:07 26/44 304
122 Linda Rocco 67F F6069 Southington CT 40:48 40:44 8:09 1/2 10
123 Jennifer DelSanto 42F F4049 Southington CT 40:51 40:40 8:10 10/47 118
124 Chad Clough 41M M4049 West Hartford VT 40:55 40:43 8:11 27/44 181
125 Douglas Colby 41M M4049 Southington CT 40:55 40:42 8:11 28/44 177
126 Brian Lacombe 30M M3039 Newington CT 40:56 40:51 8:11 23/49 280
127 Paul Jones 32M M3039 Southington CT 41:13 41:05 8:14 24/49 275
128 Jessica Sima 25F F2029 Cheshire CT 41:13 41:05 8:14 9/47 64
129 Stephanie Kozicki 27F F2029 West Hartford CT 41:14 41:04 8:14 10/47 149
130 John Simonson 52M M5059 Southington CT 41:16 41:07 8:15 15/26 15
131 Kevin O'Brien 24M M2029 Southington CT 41:18 41:10 8:15 16/31 141
132 Rachel Cyr 25F F2029 Westbrook CT 41:19 41:11 8:15 11/47 136
133 Christina Grech 41F F4049 Burlington CT 41:21 41:10 8:16 11/47 157
134 Steve Cognato 48M M4049 Danbury CT 41:21 41:15 8:16 29/44 354
135 Wendy Lombardo 40F F4049 Southington CT 41:22 41:13 8:16 12/47 360
136 Christopher Tasker 38M M3039 Plantsville CT 41:24 41:14 8:16 25/49 104
137 Matt Cocco 33M M3039 Southington CT 41:26 41:15 8:17 26/49 301
138 Kristin Lopa 31F F3039 Southington CT 41:29 41:26 8:17 14/68 28
139 Marie Norman 34F F3039 Plantsville CT 41:29 41:21 8:17 15/68 43
140 Anthony Lombardi 32M M3039 Plantsville CT 41:31 41:25 8:18 27/49 281
141 Jennifer Ligi 41F F4049 Bristol CT 41:35 41:28 8:19 13/47 75
142 Morgan Williams 23F F2029 Wallingford CT 41:41 41:38 8:20 12/47 298
143 Joelle Colandra 43F F4049 Southington CT 41:41 41:38 8:20 14/47 297
144 Nicholas Carlson 12M M1015 Middletown CT 41:42 41:34 8:20 2/2 200
145 Desiree Coyle 30F F3039 Naugatuck CT 41:51 41:43 8:22 16/68 238
146 Ruth Amaio 46F F4049 Southington CT 41:54 41:52 8:22 15/47 274
147 Catherine Pomposi 27F F2029 Southington CT 41:55 41:44 8:23 13/47 250
148 Betsy Sargent 43F F4049 Unionville CT 41:58 41:44 8:23 16/47 350
149 Naoemi Raimondi 38F F3039 Southington CT 41:58 41:46 8:23 17/68 6
150 Luke Aldo 34M M3039 Southington CT 41:58 41:43 8:23 28/49 132
151 John Donohue 28M M2029 Southington CT 42:02 41:49 8:24 17/31 60
152 Mike Petersen 31M M3039 Meriden CT 42:14 42:06 8:26 29/49 110
153 Brett Valentine 28M M2029 Southington CT 42:17 42:15 8:27 18/31 47
154 Ellen Donohue 23F F2029 Southington CT 42:22 42:09 8:28 14/47 59
155 David Noli 45M M4049 Southington CT 42:24 42:17 8:28 30/44 331
156 Kevin Linskey 33M M3039 Southington CT 42:25 42:16 8:29 30/49 311
157 Erin Murphy 37F F3039 Southington CT 42:27 42:21 8:29 18/68 375
158 Michael Taricani 61M M6069 Burlington CT 42:29 42:27 8:29 6/18 336
159 Rick Jacobson 50M M5059 Southington CT 42:31 42:23 8:30 16/26 371
160 Joseph Quagliaroli 56M M5059 Wallingford CT 42:38 42:27 8:31 17/26 208
161 Rachel Linkkila 33F F3039 Chaplin CT 42:41 42:38 8:32 19/68 8
162 Nathaniel Bottone 37M M3039 Southington CT 42:46 42:30 8:33 31/49 343
163 Brendan Connolly 35M M3039 Meriden CT 42:48 42:28 8:33 32/49 282
164 Scott Gustavson 55M M5059 Southington CT 42:49 42:49 8:33 18/26 243
165 Megan Hurley 35F F3039 Southington CT 42:54 42:46 8:34 20/68 308
166 Jenifer Arsenault 42F F4049 Plantsville CT 42:55 42:42 8:35 17/47 376
167 Kenneth Smith 61M M6069 Southington CT 42:59 42:46 8:35 7/18 37
168 Janina Wneta 53F F5059 Southington CT 43:00 42:59 8:36 4/17 327
169 Noelani Dommel 38F F3039 Beacon Falls CT 43:07 42:54 8:37 21/68 121
170 Brian Blumenthal 39M M3039 Middletown CT 43:15 43:05 8:39 33/49 230
171 Matthew Waskiewicz 45M M4049 Bristol CT 43:16 43:08 8:39 31/44 299
172 Richard Labriola 28M M2029 Southington CT 43:18 43:14 8:39 19/31 233
173 Elizabeth DePaolo 44F F4049 Cheshire CT 43:19 43:08 8:39 18/47 190
174 Brianna Labriola 27F F2029 Southington CT 43:19 43:15 8:39 15/47 232
175 Dave Genest jr 20M M2029 Prospect CT 43:20 43:06 8:40 20/31 27
176 Damon DelMonte 42M M4049 Southington CT 43:21 43:07 8:40 32/44 194
177 Emily Mayer 36F F3039 Middlefield CT 43:24 43:20 8:40 22/68 359
178 Marty Kozlak 47M M4049 Torrington CT 43:29 43:17 8:41 33/44 357
179 Bob Tumiski 60M M6069 Wallingford CT 43:29 43:17 8:41 8/18 383
180 Jackie Scoville 53F F5059 Torrington CT 43:31 43:20 8:42 5/17 367
181 Kaarlo Moran 44M M4049 Branford CT 43:37 43:29 8:43 34/44 273
182 Collin Morgan 34M M3039 Cheshire CT 43:40 43:24 8:44 34/49 335
183 Brian Walker 62M M6069 Monroe CT 43:41 43:32 8:44 9/18 164
184 Brenda Woznicki 45F F4049 Southington CT 43:42 43:35 8:44 19/47 306
185 Paul John Ferri 50M M5059 Farmington CT 43:42 43:42 8:44 19/26 92
186 Kim Davis 38F F3039 Southington CT 43:43 43:41 8:44 23/68 51
187 Ben Davis 39M M3039 Southington CT 43:43 43:41 8:44 35/49 50
188 Rachel Jase 32F F3039 New Britain CT 43:55 43:52 8:47 24/68 81
189 Rachel Potter 33F F3039 Plantsville CT 43:56 43:44 8:47 25/68 116
190 Terry Camputaro 50F F5059 Woodbury CT 43:56 43:54 8:47 6/17 134
191 Debra Scotti 36F F3039 Cheshire CT 43:59 43:52 8:47 26/68 101
192 Kate Shoup 39F F3039 Naugatuck CT 44:01 43:53 8:48 27/68 226
193 Teresa Pagano 53F F5059 Southington CT 44:02 43:59 8:48 7/17 46
194 Tiffany Byrne 32F F3039 Wolcott CT 44:06 44:03 8:49 28/68 156
195 Matt Byrne 36M M3039 Wolcott CT 44:06 44:03 8:49 36/49 158
196 Gregg Hanson 35M M3039 Wolcott CT 44:07 44:04 8:49 37/49 291
197 Jason Morrill 41M M4049 Woodbridge CT 44:16 44:09 8:51 35/44 96
198 Kelli Niro 39F F3039 Berlin CT 44:16 44:06 8:51 29/68 271
199 Marco Ingriselli 61M M6069 Southington CT 44:18 44:07 8:51 10/18 88
200 Courtney Forte 25F F2029 Philadelphia PA 44:25 44:23 8:53 16/47 192
201 Dawn Pello 48F F4049 Wallingford CT 44:30 44:23 8:54 20/47 330
202 Mark Riccitelli 37M M3039 Newington CT 44:34 44:31 8:54 38/49 11
203 George Brinius 39M M3039 Tolland CT 44:44 44:40 8:56 39/49 279
204 Thuy Nguyen 38F F3039 Southington CT 44:44 44:42 8:56 30/68 34
205 Don Slason 62M M6069 Middlebury CT 44:48 44:40 8:57 11/18 3
206 Matthew Lopes 29M M2029 Norwalk CT 44:50 44:37 8:58 21/31 197
207 Shaun Chang 25M M2029 Bethel CT 44:52 44:47 8:58 22/31 294
208 Kelly Cekovsky 28F F2029 Prospect CT 44:53 44:42 8:58 17/47 145
209 William Cekovsky 28M M2029 Prospect CT 44:53 44:42 8:58 23/31 146
210 Susan Rubenstein 48F F4049 Simsbury CT 45:04 44:59 9:00 21/47 70
211 Tina Hebert 36F F3039 Southington CT 45:05 45:00 9:01 31/68 315
212 Nadine Phyllips 38F F3039 Cheshire CT 45:06 44:59 9:01 32/68 365
213 Brian Eagen 33M M3039 Waterbury CT 45:12 44:56 9:02 40/49 195
214 Erica Armstrong 28F F2029 Southington CT 45:12 45:01 9:02 18/47 206
215 Ben Mattheis 62M M6069 Cheshire CT 45:13 45:05 9:02 12/18 169
216 Tim Lachapelle 22M M2029 Southington CT 45:15 45:05 9:03 24/31 261
217 Kerry Rossi 37F F3039 Middletown CT 45:19 45:09 9:03 33/68 268
218 Kim Cognato 46F F4049 Danbury CT 45:21 45:15 9:04 22/47 353
219 Ashley Ficaro 29F F2029 Southington CT 45:23 45:15 9:04 19/47 187
220 Beth Connelly 45F F4049 Southington CT 45:30 45:24 9:06 23/47 319
221 Sari Jacob 31F F3039 Plainville CT 45:34 45:27 9:06 34/68 215
222 Michelle Whipple 37F F3039 Newington CT 45:35 45:26 9:07 35/68 347
223 John Etter 47M M4049 Southington CT 45:45 45:34 9:09 36/44 13
224 Steve Pohl 65M M6069 Plainville CT 45:46 45:38 9:09 13/18 125
225 Nicole Chubet 19F F1619 Southington CT 45:48 44:19 9:09 1/1 159
226 Danielle Tortora 37F F3039 Plantsville CT 45:57 45:43 9:11 36/68 305
227 Tyler Shea 31M M3039 Stamford CT 46:09 46:09 9:13 41/49 107
228 Julia Feeley 33F F3039 Enfield CT 46:10 46:01 9:14 37/68 9
229 Katherine Cebik 42F F4049 Oakville CT 46:23 46:08 9:16 24/47 214
230 Matthew Straub 28M M2029 Hartford CT 46:32 46:17 9:18 25/31 378
231 Luanne Borawski 54F F5059 Southington CT 46:33 46:29 9:18 8/17 38
232 Lisa Zaborowski 34F F3039 S. Meriden CT 46:33 46:24 9:18 38/68 296
233 David Gold 60M M6069 Middlefield CT 46:50 46:41 9:22 14/18 344
234 Terry Watson 46F F4049 Southington CT 46:51 46:41 9:22 25/47 23
235 Maribel Rivera-Smith 51F F5059 Southington CT 46:57 46:44 9:23 9/17 36
236 Amy Foreman 42F F4049 Wallingford CT 46:58 46:51 9:23 26/47 65
237 Melinda Delucia 24F F2029 East haven CT 47:18 45:37 9:27 20/47 120
238 Daniel Calligan 39M M3039 Bristol CT 47:18 47:04 9:27 42/49 89
239 Pichou Etinde 37M M3039 Bristol CT 47:20 47:07 9:28 43/49 95
240 Michael Timpe 26M M2029 Farmington CT 47:20 47:10 9:28 26/31 83
241 Siobhan Jurczyk 40F F4049 Berlin CT 47:22 47:16 9:28 27/47 211
242 Alexa Wrinn 24F F2029 Southington CT 47:24 47:10 9:28 21/47 102
243 Barbara Dell 57F F5059 Stafford CT 47:25 47:19 9:29 10/17 40
244 Amy Inzero 46F F4049 Cheshire CT 47:27 47:20 9:29 28/47 370
245 Danielle Courtemanche 27F F2029 Cheshire CT 47:29 47:16 9:29 22/47 139
246 Thomas Lore 31M M3039 Southington CT 47:39 47:30 9:31 44/49 267
247 Maria Huff 45F F4049 Plantsville CT 47:40 47:34 9:32 29/47 203
248 Heather Bartley 46F F4049 Southington CT 47:42 47:36 9:32 30/47 269
249 Courtney Miniter 28F F2029 S. Meriden CT 47:50 47:39 9:34 23/47 45
250 Valerie Landino 45F F4049 Southington CT 47:51 47:42 9:34 31/47 259
251 Melissa Stark 36F F3039 Southington CT 48:07 48:03 9:37 39/68 339
252 Kate Burdick 23F F2029 New York NY 48:08 48:01 9:37 24/47 176
253 Julie Christianson 33F F3039 Hartford CT 48:15 48:00 9:39 40/68 377
254 Elizabeth Johnston 37F F3039 Southington CT 48:20 48:15 9:40 41/68 303
255 Emily Anton 32F F3039 Southington CT 48:21 48:06 9:40 42/68 290
256 Emily Anton 32F F3039 Southington CT 48:21 48:07 9:40 43/68 289
257 Nicole Martone 37F F3039 Cheshire CT 48:34 48:27 9:42 44/68 366
258 Amy Cooper 36F F3039 Southington CT 48:43 48:35 9:44 45/68 76
259 Maureen Cop 26F F2029 Southington CT 48:48 48:46 9:45 25/47 245
260 Gino Troiano 59M M5059 Rockfall CT 49:06 49:01 9:49 20/26 144
261 Sheryl Ouellette 40F F4049 Bristol CT 49:11 43:58 9:50 32/47 265
262 Leigh DelBuono 46F F4049 Southington CT 49:12 49:09 9:50 33/47 103
263 Alisa DelMonte 42F F4049 Southington CT 49:15 49:00 9:51 34/47 193
264 Lisa VanValkenburg 42F F4049 Cheshire CT 49:26 49:12 9:53 35/47 222
265 George VanValkenburg 45M M4049 Cheshire CT 49:30 49:16 9:54 37/44 323
266 Tom Lombardi 30M M3039 Plantsville CT 49:33 49:20 9:54 45/49 286
267 Lindsay SHEA 32F F3039 Stamford CT 49:34 49:34 9:54 46/68 106
268 Dylan Fallis 21M M2029 Southington CT 49:36 49:20 9:55 27/31 87
269 Stephanie Ciuffo 33F F3039 Southington CT 49:47 49:31 9:57 47/68 316
270 Erin Reilly 33F F3039 Marion CT 49:47 49:33 9:57 48/68 340
271 Sara Phillips 33F F3039 Simpsonville SC 49:47 49:33 9:57 49/68 220
272 Aimee Cassella 27F F2029 Cromwell CT 50:06 49:55 10:01 26/47 253
273 Colleen Peruta 45F F4049 Southington CT 50:08 49:52 10:01 36/47 292
274 Mark Falvey 42M M4049 Southington CT 50:09 49:59 10:01 38/44 231
275 Jillian Pomposi 28F F2029 Southington CT 50:18 50:06 10:03 27/47 251
276 Michael Callahan 64M M6069 Southington CT 50:20 50:12 10:04 15/18 307
277 John Fries 53M M5059 Southington CT 50:22 50:13 10:04 21/26 30
278 Haley Smith-Fries 25F F2029 Southington CT 50:22 50:14 10:04 28/47 31
279 Joanne Fabrycki 45F F4049 Southington CT 50:24 50:13 10:04 37/47 270
280 Michael Pierce 35M M3039 Plainville CT 50:35 50:22 10:07 46/49 179
281 Brian Chizinski 38M M3039 Bristol CT 50:36 50:23 10:07 47/49 328
282 Karen Stafko 48F F4049 Soutington CT 51:05 50:59 10:13 38/47 295
283 Violet Pierson 41F F4049 Southington CT 51:05 50:59 10:13 39/47 137
284 Erica Hayden 27F F2029 Southington CT 51:09 50:53 10:13 29/47 213
285 Melissa Ferri 38F F3039 Farmington CT 51:11 51:02 10:14 50/68 91
286 Jim Fisher 48M M4049 Avon CT 51:12 50:57 10:14 39/44 124
287 Jessica Fallis 25F F2029 Southington CT 51:13 50:57 10:14 30/47 86
288 Mark Petrone 46M M4049 North Haven CT 51:15 51:04 10:15 40/44 69
289 Nazly Molina-Fraites 32F F3039 Hartford CT 51:15 50:57 10:15 51/68 155
290 Glendalys Ortiz 33F F3039 New Britain CT 51:15 50:58 10:15 52/68 85
291 Leah Swanson 28F F2029 Colchester CT 51:15 50:57 10:15 31/47 112
292 Heather Hinckley 44F F4049 Wallingford CT 51:24 51:13 10:16 40/47 72
293 Joy Dutra 50F F5059 S Meriden CT 51:26 51:19 10:17 11/17 325
294 Cheryl Danielewicz 53F F5059 Portlad CT 51:29 51:25 10:17 12/17 212
295 James Antonucci 34M M3039 Cheshire CT 51:31 51:21 10:18 48/49 167
296 Bianca Plourde 38F F3039 Enfield CT 51:33 51:23 10:18 53/68 66
297 John Moscariello 53M M5059 Prospect CT 51:33 51:24 10:18 22/26 241
298 Dan Bailey 56M M5059 Bristol CT 51:45 51:33 10:21 23/26 56
299 Kristy Kehoss 31F F3039 Branford CT 51:46 51:37 10:21 54/68 117
300 Rebecca Lachapelle 23F F2029 Maplewood NJ 51:48 51:37 10:21 32/47 219
301 Kurt Arsenault 42M M4049 Plantsville CT 51:49 51:35 10:21 41/44 188
302 Mary Reinhard 36F F3039 Cheshire CT 51:49 51:36 10:21 55/68 312
303 Ric Gonzalez 61M M6069 Somerset NJ 51:51 51:39 10:22 16/18 165
304 Maryann Lachapelle 51F F5059 Southington CT 51:54 51:43 10:22 13/17 218
305 Cynthia Stannard 60F F6069 Deep River CT 52:08 51:58 10:25 2/2 122
306 CHARLEY WIDMER 69M M6069 WEST HARRISON NY 52:28 52:20 10:29 17/18 68
307 Janine Lehr 51F F5059 Southington CT 52:48 52:40 10:33 14/17 93
308 Jessica Best 36F F3039 Meriden CT 53:01 52:47 10:36 56/68 128
309 Jenni Thompson 44F F4049 Southington CT 53:05 52:48 10:37 41/47 131
310 Jian Siadat 19M M1619 Plantsville CT 53:05 53:01 10:37 4/4 257
311 Linda Ziebka 58F F5059 Plantsville CT 53:14 53:06 10:38 15/17 374
312 Don Deutsch 25M M2029 Southington CT 53:17 53:10 10:39 28/31 207
313 Grace DeFeo 22F F2029 Southington CT 53:37 53:33 10:43 33/47 5
314 Stephanie Belas 29F F2029 Southington CT 53:45 53:32 10:45 34/47 223
315 Tracy Zagata 42F F4049 Plantsville CT 53:58 53:46 10:47 42/47 21
316 Kristin Hardy 44F F4049 Southington CT 54:09 53:54 10:49 43/47 111
317 Mary Beth Parent 47F F4049 Southington CT 54:09 53:54 10:49 44/47 153
318 Matt Sorak 33M M3039 Newington CT 54:10 53:56 10:50 49/49 130
319 Erica Fox 35F F3039 Bristol CT 54:14 54:02 10:50 57/68 67
320 Melissa McWeeny 35F F3039 Bloomfield CT 54:20 54:13 10:52 58/68 115
321 Celeste Fong 39F F3039 Middletown CT 54:20 54:13 10:52 59/68 381
322 Elanna Rubenstein 26F F2029 Bristol CT 54:40 54:35 10:56 35/47 71
323 Lisa Lawson 37F F3039 Wolcott CT 55:03 54:49 11:00 60/68 109
324 Kenneth Bailey 57M M5059 Southington CT 55:03 54:51 11:00 24/26 57
325 Sarah Etinde 33F F3039 Bristol CT 55:09 54:57 11:01 61/68 94
326 Sarah Amato 29F F2029 Burlington CT 55:10 54:59 11:02 36/47 74
327 Jennifer Marquez 42F F4049 Plainville CT 55:14 54:57 11:02 45/47 224
328 Mary DeLucia 30F F3039 Norwalk CT 55:20 53:41 11:04 62/68 143
329 Mary Baraiolo 29F F2029 Bristol CT 55:29 55:29 11:05 37/47 201
330 Brynna Gravlin 26F F2029 Bristol CT 55:29 55:24 11:05 38/47 202
331 Bev Roche 39F F3039 Plainville CT 56:07 55:53 11:13 63/68 152
332 Tom Finn 59M M5059 Southington CT 56:11 55:58 11:14 25/26 332
333 Wayne Barclay 41M M4049 Plainville CT 56:12 55:54 11:14 42/44 225
334 Sarah Sullivan 38F F3039 Bristol CT 56:30 56:24 11:18 64/68 272
335 Marina Pandolfi 21F F2029 Cromwell CT 57:00 56:48 11:24 39/47 142
336 Beth Dunphy 35F F3039 Bristol CT 57:57 57:44 11:35 65/68 373
337 Jennifer Figueroa 46F F4049 Southington CT 57:58 57:58 11:35 46/47 384
338 June Mariani 44F F4049 Southington CT 58:04 53:12 11:36 47/47 385
339 Stephanie Barone 27F F2029 Cheshire CT 58:31 58:26 11:42 40/47 242
340 Kevin O'Keefe 27M M2029 Middletown CT 58:32 58:26 11:42 29/31 258
341 Kathleen Donnelly 38F F3039 Marlborough CT 58:55 58:40 11:47 66/68 73
342 Elizabeth Thibault 26F F2029 Bristol CT 59:21 59:09 11:52 41/47 151
343 Margaret Thibault 28F F2029 Bristol CT 59:21 59:09 11:52 42/47 154
344 Thomas Light 45M M4049 Cheshire CT 1:01:14 1:00:57 12:14 43/44 42
345 John Griglun 60M M6069 Southington CT 1:01:25 1:01:13 12:17 18/18 314
346 Elizabeth Hackley 29F F2029 Branford CT 1:01:28 1:01:20 12:17 43/47 129
347 Tom Finn 59M M5059 Southington CT 1:02:22 1:02:16 12:28 26/26 262
348 Merriah Currao 32F F3039 Bristol CT 1:02:23 1:02:16 12:28 67/68 263
349 Cesar Aleman 29M M2029 Hartford CT 1:02:35 1:02:19 12:31 30/31 379
350 Nicole Archambault 27F F2029 West Hartford CT 1:02:40 1:02:40 12:32 44/47 244
351 Michael Dunn 24M M2029 Bethel CT 1:04:05 1:03:48 12:49 31/31 369
352 Meg Brannen 24F F2029 Norwalk CT 1:04:05 1:03:49 12:49 45/47 186
353 Yvette Snedeker 54F F5059 Southington CT 1:05:36 1:05:23 13:07 16/17 198
354 Elizabeth Dietz 22F F2029 Newburgh NY 1:06:31 1:06:16 13:18 46/47 309
355 Sharon Vocke 54F F5059 Southington CT 1:06:31 1:06:17 13:18 17/17 310
356 Priya Karabin 33F F3039 Southington CT 1:06:53 1:06:41 13:22 68/68 217
357 Victoria Cyr 29F F2029 New Britain CT 1:06:59 1:06:53 13:23 47/47 126
358 James Blaschke 45M M4049 Bristol CT 1:10:55 1:10:55 14:11 44/44 345

5 MIle Race Results     5 Mile Division Results     5K Race Results     5K Division Results     Y Cup Results    

Top Male: 1. John Longo 2. Tyler Hayward 3. Jim Rosenberger 4. Ryan O'Connor 5. Mario Longo

Top Female: 1. Tessa Mah 2. Tracy Hubert 3. Morgan Dunne 4. Elizabeth Genest 5. Christie Kania

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates