Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results     Division Results    


Life Choice Blue & Green Walk/Run 5K
Top Male: 1. Jordan Pike 2. Erick Knickerbocker 3. Adam Zylberman 4. Jonathan Geary 5. Collin Sideranko
Top Female: 1. Stacey Burns 2. Ariana Pine 3. Shaelyn Pacheco 4. Nicole Bolduc 5. Rebecca Chevalier
2016 Blue Green Life Choice 5K Road Race
Saturday April 30, 2016 - Northwest Park - Windsor, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies- 61 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Jordan Pike Overall Female: Stacey Burns

*************************************************

PLATTSYS.COM 5K RESULTS

*************************************************

OVERALL GUN NET DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Jordan Pike 29M M1929 Windsor CT 19:24 19:24 6:14 1/21 589
2 Erick Knickerbocker 29M M1929 Ellington CT 20:06 20:06 6:28 2/21 551
3 Adam Zylberman 29M M1929 Windsor Locks CT 20:21 20:21 6:33 3/21 550
4 Stacey Burns 29F F1929 Weatogue CT 20:30 20:10 6:36 1/22 564
5 Jonathan Geary 31M M3039 Glastonbury CT 20:37 20:37 6:38 1/19 572
6 Ariana Pine 28F F1929 Windsor CT 21:09 21:09 6:48 2/22 587
7 Collin Sideranko 29M M1929 New Britain CT 21:11 21:04 6:49 4/21 494
8 Shaelyn Pacheco 17F F1318 Coventry CT 21:21 21:11 6:52 1/4 539
9 Miguel Ramirez 59M M5059 Wethersfield CT 21:40 21:40 6:58 1/14 594
10 Jared Sideranko 34M M3039 New Britain CT 22:20 22:12 7:11 2/19 495
11 Erik Chetelat 31M M3039 Stafford Springs CT 23:12 23:06 7:28 3/19 387
12 Nicole Bolduc 36F F3039 South Windsor CT 23:18 23:16 7:29 1/38 381
13 Rebecca Chevalier 26F F1929 Agawam MA 23:20 23:16 7:30 3/22 388
14 Shannon VanderMale 34F F3039 Colchester CT 23:26 23:12 7:32 2/38 512
15 Denise Clark 45F F4049 Ceomwell CT 23:36 23:26 7:35 1/22 390
16 Aimee Sorbo 33F F3039 Newington CT 23:36 23:27 7:35 3/38 498
17 Alan Pelletier 51M M5059 Colchester CT 23:42 23:39 7:37 2/14 478
18 Ken Sycz 50M M5059 Plainville CT 23:49 23:42 7:39 3/14 501
19 George Chamberlin 25M M1929 Windsor CT 23:51 23:45 7:40 5/21 598
20 Landon Neves 8M M0012 Tolland CT 24:01 23:50 7:43 1/8 535
21 Will Hauser 48M M4049 Southbury CT 24:06 24:03 7:45 1/21 416
22 Bob O Connor 55M M5059 Hadley MA 24:07 23:54 7:45 4/14 569
23 Brendan Martse 25M M1929 Rocky Hill CT 24:28 24:26 7:52 6/21 548
24 Gregg Maybach 46M M4049 Southington CT 24:45 24:33 7:57 2/21 446
25 Jacob Carroll 9M M0012 Suffield CT 24:48 24:47 7:58 2/8 6
26 Chris Haniford 42M M4049 East Haven CT 24:48 24:27 7:58 3/21 414
27 Sue Sandor 37F F3039 North Haven CT 25:02 24:44 8:03 4/38 491
28 Patrick Mohan 53M M5059 Newington CT 25:04 25:03 8:04 5/14 450
29 Jennifer Calafiore 41F F4049 Plainville CT 25:09 24:59 8:05 2/22 385
30 Ryan Vail 30M M3039 Glastonbury CT 25:10 25:00 8:06 4/19 508
31 Travis Rock 26M M1929 Middletown CT 25:16 25:15 8:08 7/21 484
32 Mano Neves 35M M3039 Coventry CT 25:19 25:10 8:09 5/19 536
33 Ethan Pacheco 13M M1318 Coventry CT 25:26 25:15 8:11 1/5 538
34 Azira Salihovic 34F F3039 Hartford CT 25:31 25:31 8:12 5/38 489
35 Barbara O-Connor 57F F5059 Hadley MA 25:37 25:26 8:14 1/23 568
36 Rebecca Lease 52F F5059 Bristol CT 25:49 25:45 8:18 2/23 435
37 Nemythe Lease 27F F1929 Bristol CT 25:49 25:44 8:18 4/22 434
38 Kevin Chevalier 25M M1929 Agawam MA 25:56 25:52 8:20 8/21 588
39 James Wicander 15M M1318 Berlin CT 26:04 25:54 8:23 2/5 557
40 Tracy Neves 35F F3039 Coventry CT 26:07 25:57 8:24 6/38 537
41 Elijah Rodriguez 14M M1318 Southington CT 26:16 26:05 8:27 3/5 576
42 Jeremy Franchere 40M M4049 Coventry CT 26:18 26:16 8:28 4/21 584
43 Bricca Neufeld 34F F3039 CT 26:20 25:58 8:28 7/38 597
44 Jason Snukis 36M M3039 Somers CT 26:20 26:16 8:28 6/19 496
45 Amy Donle 41F F4049 Enfield CT 26:37 26:20 8:34 3/22 402
46 Deborah Maybach 45F F4049 Southington CT 26:38 26:28 8:34 4/22 445
47 Kevin Long 45M M4049 D PA 26:48 26:41 8:37 5/21 590
48 Paul Beaulieu 56M M5059 CT 26:51 26:40 8:38 6/14 585
49 Gina Guerrera 25F F1929 Monroe CT 26:57 26:51 8:40 5/22 413
50 Kyle Medeiros 23M M1929 Tolland CT 27:00 26:49 8:41 9/21 533
51 Kelly Walsh 35F F3039 Avon CT 27:08 27:01 8:44 8/38 552
52 Jadelyn Tran 29F F1929 Glastonbury CT 27:11 27:10 8:45 6/22 506
53 Lauren Contorno 51F F5059 Bethel CT 27:17 27:13 8:46 3/23 392
54 Glenn Chetelat 46M M4049 Stafford CT 27:19 27:13 8:47 6/21 580
55 Jacob Benthien 12M M0012 West Hartford CT 27:24 27:18 8:49 3/8 574
56 Ross Benthien 47M M4049 West Hartford CT 27:24 27:18 8:49 7/21 575
57 Lauren Gray 36F F3039 Springfield MA 27:30 27:09 8:51 9/38 412
58 Cayla Allard 25F F1929 Hamden CT 27:34 27:14 8:52 7/22 376
59 Joshua Fazzino 21M M1929 Southington CT 27:54 27:46 8:58 10/21 405
60 Rich Ministro 40M M4049 Bristol CT 27:57 27:48 8:59 8/21 449
61 David Weigert 52M M5059 Windsor Locks CT 28:05 28:00 9:02 7/14 519
62 Lisa Syphers 46F F4049 Somers CT 28:05 27:57 9:02 5/22 586
63 Majeeshkumar Gopalakrishnan 39M M3039 South Windsor CT 28:05 27:57 9:02 7/19 411
64 Glenn Pilczak 54M M5059 Wethersfield CT 28:06 27:59 9:02 8/14 528
65 Derek Hatfield 31M M3039 Enfield CT 28:14 28:07 9:05 8/19 415
66 Kathleen Gerhard 50F F5059 Dudley MA 28:17 28:01 9:06 4/23 593
67 Chris Valenti 33M M3039 Plainville CT 28:28 28:22 9:09 9/19 510
68 Jim Renner 46M M4049 Havenhill MA 28:31 28:24 9:10 9/21 591
69 Ella Bernarduci 13F F1318 Avon CT 28:32 28:28 9:10 2/4 545
70 Robert Bernarduci 48M M4049 Avon CT 28:35 28:30 9:11 10/21 544
71 Sara Manners 32F F3039 Bloomfield CT 28:35 28:12 9:11 10/38 595
72 Susan Roman 54F F5059 Windsor CT 28:36 28:27 9:12 5/23 2603
73 William Roman 52M M5059 Windsor CT 28:36 28:27 9:12 9/14 485
74 Matthew Westhaver 38M M3039 Bloomfield CT 28:37 28:12 9:12 10/19 596
75 Stefanie Szepanski 22F F1929 Middletown CT 28:42 28:42 9:14 8/22 556
76 Jessica Okolotkiewicz 36F F3039 Rego Park NY 28:44 28:44 9:14 11/38 469
77 Brian Rowe 26M M1929 New Milford CT 28:48 28:29 9:16 11/21 487
78 Joseph Rancourt 60M M6099 Enfield CT 29:12 28:57 9:23 1/1 563
79 Nikkole Nelson 32F F3039 Enfield CT 29:23 29:20 9:27 12/38 462
80 Maddison Molina 14F F1318 Enfield CT 29:43 29:17 9:33 3/4 451
81 Annie MacAulay 55F F5059 Unionville CT 29:58 29:45 9:38 6/23 440
82 Ana Mulero 36F F3039 Southington CT 30:07 29:55 9:41 13/38 453
83 Janet Wicander 54F F5059 East Berlin CT 30:22 30:09 9:46 7/23 520
84 Jane Sorbo 58F F5059 Berlin CT 30:23 30:23 9:46 8/23 499
85 Thomas Manning 24M M1929 Pawcatuck CT 30:31 30:13 9:49 12/21 444
86 Manish reddy Yarala 27M M1929 Wethersfield CT 30:37 30:16 9:51 13/21 522
87 Kristin Hombridge 30F F3039 Gales Ferry CT 30:37 30:19 9:51 14/38 691
88 Lindsey Elsea 25F F1929 Hamden CT 30:38 30:21 9:51 9/22 404
89 Michaela Rosenberger 53F F5059 East Granby CT 30:50 30:48 9:55 9/23 486
90 Grace Barone 53F F5059 Ludlow MA 31:00 30:41 9:58 10/23 377
91 Patrick O'Brien 26M M1929 West Springfield MA 31:09 30:52 10:01 14/21 464
92 Marinela Veshtaj 28F F1929 Hamden CT 31:09 30:54 10:01 10/22 515
93 Renaie LeBlond 24F F1929 North Haven CT 31:12 30:48 10:02 11/22 436
94 James Joyce 55M M5059 BRistol CT 31:28 31:05 10:07 10/14 2606
95 Tiffany Coughlin 31F F3039 Enfield CT 31:30 31:13 10:08 15/38 393
96 Lauren Kodet 55F F5059 Simsbury CT 31:34 31:11 10:09 11/23 432
97 Kimberley Kirby 32F F3039 Plainville CT 31:38 31:31 10:10 16/38 431
98 Lisa Blazinski 30F F3039 Enfield CT 31:46 31:28 10:13 17/38 378
99 Charles Shea 23M M1929 Winsted CT 31:48 31:42 10:14 15/21 553
100 Ryan O'Donnell 36M M3039 Somers CT 31:48 31:35 10:14 11/19 468
101 Ian Tucker 43M M4049 Somers CT 31:48 31:34 10:14 11/21 578
102 Patricia Jagoe 58F F5059 GLASTONBURY CT 31:49 31:36 10:14 12/23 422
103 Eddie Broadhead 24M M1929 West Hartford CT 31:56 31:34 10:16 16/21 383
104 Kayla Nadeau 23F F1929 West Hartford CT 31:56 31:34 10:16 12/22 456
105 Lisa Young 46F F4049 Manchester CT 32:08 32:05 10:20 6/22 523
106 Venkata Ramu 34M M3039 East Windsor CT 32:14 32:04 10:22 12/19 482
107 Amy Ouellette 24F F1929 Berlin CT 32:15 32:04 10:22 13/22 472
108 LeeAnn Ouellette 53F F5059 Berlin CT 32:16 32:03 10:23 13/23 471
109 Nick Fennin 24M M1929 Manchester CT 32:19 32:18 10:24 17/21 2604
110 Kelly Fisher 54F F5059 Enfield CT 32:23 32:21 10:25 14/23 554
111 Sara Mimoso 39F F3039 Enfield CT 32:24 32:22 10:25 18/38 448
112 Jen Schmidt 35F F3039 Coventry CT 32:25 32:07 10:26 19/38 493
113 Vijay Jayaraman 36M M3039 Middletown CT 32:25 32:08 10:26 13/19 423
114 Melissaq Alves 26F F1929 Ludlow MA 32:25 32:23 10:26 14/22 562
115 Joe Varrone 40M M4049 Wolcott CT 32:38 32:21 10:30 12/21 513
116 Nicole Pacheco 34F F3039 Coventry CT 32:39 32:25 10:30 20/38 540
117 Benjamin Kirby 30M M3039 Plainville CT 32:42 32:33 10:31 14/19 430
118 Joel Peck 37M M3039 Windsor CT 32:50 32:38 10:34 15/19 476
119 Caitlyn Keller 26F F1929 Bristol CT 32:55 32:39 10:35 15/22 427
120 Stephanie DaSilva 30F F3039 Naugatuck CT 32:59 32:54 10:37 21/38 396
121 Joe Nascimento 54M M5059 Wethersfield CT 33:02 32:54 10:37 11/14 459
122 Rita Mai 0F F0000 BERLIN CT 33:06 32:53 10:39 1/2 441
123 Jose Sanchez 36M M3039 CT 33:06 32:52 10:39 16/19 599
124 Elena Neff 36F F3039 Enfield CT 33:22 32:53 10:44 22/38 461
125 Cathy Pettinella 50F F5059 Shelton CT 33:51 33:36 10:53 15/23 479
126 Paris Olivia 25F F1929 New Milford CT 33:53 33:34 10:54 16/22 470
127 Daniel Franklin 30M M3039 East Longmeadow MA 33:58 33:40 10:56 17/19 407
128 Michael Perez 15M M1318 Springfield MA 34:03 34:01 10:57 4/5 570
129 Stephanie Kasek 34F F3039 Southington CT 34:19 34:13 11:02 23/38 426
130 Jennifer Peck 37F F3039 Windsor CT 34:33 34:19 11:07 24/38 477
131 Linda Nadeau 46F F4049 Suffield CT 34:41 34:19 11:09 7/22 454
132 Kevin Nadeau 47M M4049 Suffield CT 34:41 34:19 11:09 13/21 455
133 Christian cheidle 12M M0012 A MA 34:51 34:27 11:12 4/8 582
134 Cara Chandler 44F F4049 Ashfield MA 34:52 34:27 11:13 8/22 583
135 Colby Gallagher 31F F3039 West Springfield MA 34:52 34:31 11:13 25/38 409
136 Heather Herbert 41F F4049 West Springfield MA 34:52 34:30 11:13 9/22 419
137 C Kyle Cannon 55F F5059 West Hartford CT 34:59 34:45 11:15 16/23 546
138 Charlotte Zenzick 39F F3039 Enfield CT 35:03 34:59 11:16 26/38 524
139 Raemarie Walker 29F F1929 Springfield MA 35:05 35:01 11:17 17/22 516
140 Neil Walker 30M M3039 Springfield MA 35:07 35:02 11:18 18/19 517
141 Jacob Karvelis 13M M1318 East Hartford CT 35:07 35:07 11:18 5/5 526
142 Jay Patel 25M M1929 Windsor Locks CT 35:18 35:17 11:21 18/21 474
143 Colleen Teevan 30F F3039 West Hartford CT 35:32 35:15 11:26 27/38 502
144 Barbara Hallak 50F F5059 Enfield CT 35:38 35:17 11:28 17/23 549
145 Peter Sandor 40M M4049 North Haven CT 35:49 35:29 11:31 14/21 490
146 Jennifer Kertanis 51F F5059 Granby CT 35:50 35:40 11:31 18/23 428
147 Dean Deoliveira 50M M5059 Wethersfield CT 35:58 35:42 11:34 12/14 529
148 Ann Pastuszczak 33F F3039 Ellington CT 35:58 35:55 11:34 28/38 473
149 Charles Zenzick 45M M4049 Enfield CT 35:59 35:54 11:34 15/21 525
150 Patty Careton 78F F6099 CT 36:00 35:48 11:35 1/2 2602
151 Aaron O-Connor 41M M4049 Burlington CT 36:03 35:48 11:36 16/21 566
152 Heather O-Connor 39F F3039 Burlington CT 36:04 35:48 11:36 29/38 565
153 Dina O'Connor 51F F5059 Westfield MA 36:06 35:56 11:37 19/23 466
154 Jennifer Lashway 37F F3039 Stafford CT 36:10 35:55 11:38 30/38 577
155 Maxine Aldi 38F F3039 Rocky Hill CT 36:12 35:55 11:38 31/38 567
156 Melissa Kahl 33F F3039 Wallingford CT 36:23 36:05 11:42 32/38 425
157 Kaylee Lyman 10F F0012 Ludlow MA 36:38 36:22 11:47 1/3 560
158 Kristen Franklin 31F F3039 East Longmeadow MA 36:40 36:20 11:47 33/38 408
159 Jaime Levesque 26F F1929 CT 36:43 36:37 11:48 18/22 592
160 Nancy Therriault 47F F4049 Avon CT 36:45 36:39 11:49 10/22 503
161 Sheila Byrne 49F F4049 Longmeadow MA 37:01 35:43 11:54 11/22 579
162 Elizabeth Ricco 52F F5059 Springfield MA 37:11 37:00 11:57 20/23 483
163 Crystalle Clark 31F F3039 Enfield CT 37:13 36:55 11:58 34/38 391
164 Sandy Centurelli 47F F4049 Bristol CT 37:41 37:31 12:07 12/22 386
165 Emmy Llewellyn 30F F3039 Medford MA 37:47 37:47 12:09 35/38 692
166 Mark Elguizaoui 26M M1929 Allston MA 38:04 37:45 12:15 19/21 403
167 Melissa Unnever 47F F4049 Plainville CT 38:13 38:07 12:18 13/22 507
168 Hanna Krol 36F F3039 Suffield CT 38:18 37:53 12:19 36/38 433
169 Kaylyn Fuller 22F F1929 South Windsor CT 38:29 38:20 12:23 19/22 558
170 Veronica Lenzen 42F F4049 Trumbull CT 38:34 38:30 12:24 14/22 437
171 Chris Florentino 44M M4049 Wethersfield CT 39:11 39:07 12:36 17/21 547
172 Denise Buckley 51F F5059 Monroe CT 39:15 38:59 12:37 21/23 384
173 Alexis Jasmin 18F F1318 Chester MA 39:17 39:09 12:38 4/4 581
174 Alexander Dionne 11M M0012 Ludlow MA 39:18 39:02 12:38 5/8 561
175 Lisa Nemeth 48F F4049 Ludlow MA 39:25 39:09 12:41 15/22 463
176 Kris Larsen 29F F1929 New Britain CT 39:41 39:28 12:46 20/22 2601
177 james Shahrigian 43M M4049 Haddam CT 39:43 39:35 12:46 18/21 690
178 karissa Santos 22F F1929 Manchester CT 39:49 39:47 12:48 21/22 2605
179 Aidin Tran 11M M0012 Glastonbury CT 39:52 39:51 12:49 6/8 527
180 Aidan Johnson 11M M0012 W. Suffield CT 39:54 39:53 12:50 7/8 600
181 Ryann Woike 43F F4049 Terryville CT 40:04 39:45 12:53 16/22 571
182 Fred Sorbo 59M M5059 Berlin CT 40:13 40:00 12:56 13/14 497
183 Stephanie Alessi 29M M1929 West Hartford CT 40:16 40:12 12:57 20/21 687
184 Melissa Machado 43F F4049 Ellington CT 40:47 40:36 13:07 17/22 531
185 Anna Medeiros 55F F5059 Tolland CT 40:47 40:36 13:07 22/23 534
186 Brian Machado 46M M4049 Ellington CT 40:48 40:33 13:08 19/21 530
187 Mark Poriss 46M M4049 West Hartford CT 40:57 40:49 13:10 20/21 481
188 Kimberly Johnston 43F F4049 West Suffield CT 41:01 40:59 13:12 18/22 424
189 Thongsuk Thongprom 60F F6099 Enfield CT 41:17 41:13 13:17 2/2 504
190 Kristin Szepanski 57F F5059 Stafford CT 42:20 42:20 13:37 23/23 555
191 Josiah Sosa 8M M0012 Windsor CT 42:44 42:22 13:45 8/8 39
192 Adam Sosa 28M M1929 Windsor CT 42:45 42:22 13:45 21/21 88
193 Michelle Ministro 32F F3039 CT 42:48 42:29 13:46 37/38 573
194 Noelle Dionne 9F F0012 Ludlow MA 44:52 44:36 14:26 2/3 559
195 Christina Dionne 43F F4049 Ludlow MA 44:52 44:37 14:26 19/22 400
196 Gabriella Neves 7F F0012 Tolland CT 50:34 50:22 16:16 3/3 532
197 Laurie Damari 48F F4049 Willet NY 50:47 50:24 16:20 20/22 395
198 Michelle DiMauro 29F F1929 Danbury CT 55:39 55:12 17:54 22/22 398
199 Christopher DiMauro 31M M3039 Danbury CT 55:41 55:14 17:55 19/19 399
200 Cindi MacAulay 43F F4049 Unionville CT 57:51 57:51 18:37 21/22 439
201 Kelley Maloney 33F F3039 Ellington CT 59:54 47:09 19:16 38/38 442
202 Sara SCAGLIARINI 43F F4049 Springfield MA 1:06:36 1:06:33 21:26 22/22 492
203 Colleen Mills 0F F0000 Enfield CT 1:07:21 54:31 21:40 2/2 447
204 Carlos Huertas 56M M5059 Springfield MA 1:08:59 58:37 22:12 14/14 421
205 Tim Weber 45M M4049 GRANBY CT 1:11:38 1:01:30 23:03 21/21 518

Race Results     Division Results    

Top Male: 1. Jordan Pike 2. Erick Knickerbocker 3. Adam Zylberman 4. Jonathan Geary 5. Collin Sideranko

Top Female: 1. Stacey Burns 2. Ariana Pine 3. Shaelyn Pacheco 4. Nicole Bolduc 5. Rebecca Chevalier

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates